Hemels slapen Verantwoord luieren Mulder Gordijn - Tapijtmode de Klerk versluis willeboer binnenhuis expert Kamperman Het huidige bankstel biedt meer dan een steuntje in de rug. Je kunt er zelfs verant woord op luieren of onderuit hangen. En zonder moeite zijn sommige om te toveren tot een echt comfortabel bed. De bank van de jaren negentig is een alles-kunner, een acrobaat en gemaakt voor verantwoorde ontspanning, waarbij het com fort en de veelzijdige gebruiks mogelijkheden te danken zijn aan de techniek die erin is ver werkt. In de houding Slapen op de bank Meer dan een derde deel van het leven brengen we door in bed. Meestal slapend, maar ook steeds vaker ter ontspan ning met een boek in de hand of kijkende naar de televisie. We willen niet alleen een ver antwoord maar ook een mooi bed. Dat is anno 1995 in toene mende mate een hemelbed. In Victoriaanse stijl naar bed gaan spreekt weer helemaal tot de verbeelding. Een efficiënte bescherming tegen de kou. Dè specialist voor het inrichten van uw woning UW SFEERVOL WONEN LEASE DEALER WATERBEDDEN en TEXELER DEKBEDDEN WALSTRAAT 54 VLISSINGEN 0REMQ8Ü5 parkeMoeren seisplein 5 01180-26721 middelburg DE KEUZE VAN JAN DES BO U VB IE nieuw rSPRUYT TELEFOON EN FAX:01180-12886 Na gedane arbeid is het goed rusten. Vooral als je hiervoor de juiste stoel uitzoekt. Eén waarin je op een verantwoorde manier heerlijk achterover kunt zitten, het liefst nog met je benen omhoog. Een goede zit houding is belangrijk. Zoek daarom naar een comfor tabele fauteuil die een goede steun geeft in de rug, de juiste zitdiepte en -hoogte heeft en die past bij uw eigen lengte en gewicht. Voor een complete woonstoffering natuurlijk naar de complete woonstoffeerder Kromme Weele 21-23 Middelburg 01180-14077 Woensdag 25 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 uis Acrobatische banken Er zijn hedendaagse banken, waarvan de rug- en armleuningen verstelbaar zijn, de zittingen kunnen soms worden gedraaid en desgewenst wordt de bank in een handomdraai een comfortabel bed. Indivi duele zitelementen kunnen aan elkaar worden gekoppeld zonder dat de verstel baarheid van bijvoorbeeld armleuningen of het zitgedeelte in het gedrang komen. Afhankelijk van de eigen voorkeur kan met aan elkaar geschakelde zitelementen een twee-zitter, een chaise-longue, fauteuil of zelfs complete zithoek worden gefor meerd. Zo ontstaan er eindeloze variatie mogelijkheden die het goed doen in zowel klassieke als moderne interieurs. Of het nu gaat om modern, klassiek of tijd loos; in elke stijl is een meubel te vinden dat op de eigen persoonlijke behoefte kan worden ingesteld. We hebben het hier niet alleen over het uiterlijk van het bankstel, maar zeker ook over het innerlijk, oftewel het zitcomfort. Want, een goede zithou- ding is ontzettend belangrijk bij het kiezen van de juiste bank. Goed zitten betekent niet alleen ontspanning maar het voor komt en verhelpt vaak ook mogelijke klachten. Ergonomie is het trefwoord voor eigen tijdse meubelfabrikanten. Zij ontwerpen en produceren zitmeubelen die het lichaam in elke gekozen stand van het meubel goed ondersteunen. Dat is geen gemakkelijke opgave aangezien geen mens hetzelfde is. Een bank moet zitcom fort bieden aan oude en jonge mensen, aan lange en kleine mensen en aan men sen van elk gewicht. De oplossing van dit vraagstuk zit hem in de vaak traploze ver stelbaarheid van rug- en zitgedeelte. Daar mee kan de zithouding worden aangepast aan de persoonlijke voorkeur. Wie op zoek is naar een bank die ook kan worden gebruikt als bed heeft een ruime keuze. Bij de aanschaf komt het erop aan de persoonlijke wensen op rij te zetten. De beste bedbank is een echte bank en een echt bed. In de praktijk wordt er vaak geko zen voor het een boven het ander. Wordt de bedbank slechts incidenteel gebruikt als logeerbed dan zal het zitcomfort op de eerste plaats komen. Als het meubel gere geld of zelfs dagelijks wordt gebruikt als slaapplaats, dan is het belangrijk vooral te letten op het slaapcomfort. Die wordt vooral bepaald door de bedbodem en het matras, dat in het zitgedeelte is inge bouwd. Kiezen voor kwaliteit betekent in dit opzicht de aanschaf van een bedbank met een lattenbodem of stevige spiraal met daarop een verantwoorde matras van latex of pocketvering. Honderden elasti sche veren of tientallen latten zorgen dan voor een gelijkmatige veerkracht en een goede ondersteuning van de liggende en zittende mens. Meer dan de helft van de verkochte matrassen in ons land is gemaakt van het stugge polyetherschuim. Dit materiaal wordt ook vaak gebruikt voor de kussens van (slaap)banken. Bij intensief gebruik zijn ook andere materialen zeer geschikt om te dienen als basis voor zitten en sla pen. Schuimrubber of latex bijvoorbeeld zijn soepele en elastische materialen die hun goede veerkracht vele jaren behou den. Om aan de wens van individueel zitcom fort tegemoet te komen heeft een groot Deze multi-functionele banken kunnen worden aangepast aan ieders zit- en lig- wensen (Baku modulair systeem van Montis). aantal meubelmerken banken op de markt gebracht die zich in uitvoering en techniek onderscheiden. Niet alleen rugleuningen kunnen worden versteld, er zijn zelfs ban ken met verstelbare zijtafeltjes. Wanneer deze niet nodig zijn, worden ze overtrok ken met kussens en dienen ze als verstel bare arm- of rugleuning. De tafeltjes zijn bovendien verschuifbaar naar het midden van het zitmeubel. Sommige banken zijn zo multi-functioneel, daar kun je je de hele dag in vermaken. Het zijn echte woonban- ken. Zet hem in de kamer en een ander meubelstuk is niet meer nodig, want men kan er op liggen, hangen, luieren en recht op zitten. Het hemelbed, in de meest simpele uit voering met aan het plafond bevestigde houten of messing rails met stof, meestal gordijnen, stamt uit de elfde eeuw na Christus. Aparte slaapkamers bestonden er toon nog niet. De meeste mensen had den een vrij krappe behuizing en om het slaapgedeelte af te schermen van de rest van de woning, werden er vaak om het bed gordijnen gehangen die zorgden voor privacy. Niet veel later ontstond het idee om het bed te voorzien van een rechthoe kige opbouw waaraan rondom gordijnen konden worden gehangen, waarmee het hemelbed ontstond. Rijke kooplieden, onder meer in het Nederland van de Gouden Eeuw, maakten van het hemelbed een pronkmeubel. Ze voorzagen het frame en de overkapping van fraai houtsnijwerk en kozen voor de meest luxueuze stoffering voor de afwer king. Het hemelbed kreeg daarmee steeds meer het karakter van een koninklijk onderkomen. En Franse koningen gebruik ten hun hemelbed ook als zodanig. Zij ont vingen in bed parlementsleden en ambas sadeurs die hen met een bezoek mochten vereren. Het hemelbed werd het centrum van politieke beraadslagingen. Ook de benaming 'king-size' is wellicht destijds ontstaan aangezien de koninklijke hemel bedden in de zeventiende eeuw soms wel meer dan vier maal zo groot in oppervlak te waren dan het bed waarin de huidige, veel grotere mens, slaapt. De uitstraling van het hemelbed wordt bepaald door de opbouw en de aankle ding ervan. Die kan klassiek of eigentijds zijn. Waar de ruimte ontbreekt is het zelfs mogelijk terug te grijpen naar de vroege Arnesleinweg 27 4338 PD Middelburg telefoon 01180-29056 telefax 01180-34716 HR-glas «s een nieuw milieu vriendelijk produkt dal beter iso leert dan gewoon dubbel glas Het kan m elk huis en gebouw worden toegepast Uw vakman vertelt u graag alles over de grote voordelen, ener giebespanng. comfort, subsidie mogelijkheden, plaatsing en kwali teitsgarantie van HR-glas M Winkelcentrum Dauwendaele Middelburg, 01180-43366 Deskundig advies Ruime sortering Vakkundige stoffering Een hemelbed van gietijzer, aange kleed met blauw-wit gebloemd bed- textiel heeft een stijlvolle uitstraling (Laura Ashley dessin 'Ironwork Scroll' van Van Es bed- en badmode bv. middeleeuwen door weer rails aan het plafond te hangen en met daaraan han gende stoffen een hoogst persoonlijk ont werp te maken. Ornamenten of juist het ontbreken daarvan bepalen mede de uit straling van het hemelbed. Een modern hemelbed kan zowel van hout als van staal zijn. Wie kiest voor een stalen frame heeft meestal zijn zinnen gezet op een moderne uitstraling. Vaak zijn deze hemelbedden niet overdadig gedrapeerd met stoffen, maar staan ze helder in hun omgeving. De stof wordt als een gordijn gebruikt. Door te kiezen voor een eigentijdse stoffe ring zoals ongebleekt linnen, beige/ecru, ongebleekt katoen of sierlijke transparante materialen, voorkom je dat het hemelbed een te besloten karakter krijgt of te groot wordt voor de vaak beperkte ruimte in Nederlandse slaapkamers. Voor de stoffe ring van het klassiek-romantische hemel bed kun je gebruik maken van stof in rijke, warme tinten al dan niet geborduurd of gewatteerd. STOF 89 mm br. 127 mm br. KUNSTSTOF: 89 mm br. 50 mm br. ALUMINIUM: 89 mm br. (nieuwe collectie) 50 mm br. zeeuws zonweringsbedrijf I Vlissingsestraat 46 4331 KW Middelburg Tel. 01180-12880 's-maandagsj^sloten Op een Aqucircima waterbed slaapt n als een roos.' De parket specialist voor keel Zeeland Jan tiet Bouvrie kiest in z 'n nieuwste interieurs voor de nieuwe naturel- tinten uit de Flexa Ambiance collectie. Nu exclusief bij uw Flexa Ambiance Speciaalzaak. f L E X A AMBIANCE VERF BEHANG AUT0LAK GORDIJNSTOFFEN L TAPUT VINYL i STAAT GARANT VOOR KWALITEIT SERVICE EN ADVIEZEN VOOR VAKMAN EN DOE-HET-ZELVER Een Fitformfauteuil kan op per soonlijke maten worden afge stemd en is leverbaar met kantel- systeem, opstahulp en/of lende- steun. De stoelen zijn er in ver schillen vormen en materialen. Toonaangevend in comfort en ideaal voor de zithouding zijn de in alle opzichten verstelbare ont- spannings- of relaxfauteuils. Rugleuning, zitgedeelte en been- en voetensteunen zijn vaak ver stelbaar. Bij elkaar zorgen al deze mogelijkheden er voor dat het lichaam van top tot teen wordt ondersteund, voor welke zithou ding men ook kiest. Veel mensen hebben regelmatig last van rugpijn. De oorzaak hier van kan in de meeste gevallen gezocht worden bij een verkeer de zit- of slaaphouding. Vooral mensen met veel zittend werk dienen heel selectief te werk te gaan bij het kiezen van de juiste stoel. Maar niet alleen het werk vraagt om verantwoord zitten. Ook na het werk, thuis, is het 'op maat zitten' erg belangrijk. Het zitmeubel moet zodanig geconst rueerd zijn dat het lichaam een zo natuurlijk mogelijke stand aan neemt. Zo worden de spieren minder belast en kunnen ze opti maal tot rust komen. Als een stoel voor u een te lage armlegger of een te diepe zit heeft, gaat de wervelkolom een verkeerde vorm aannemen. Hierdoor verandert de stand van de wervels in die gebieden die het meest kwetsbaar zijn en waar derhalve de meeste rug klachten optreden. De borstkas wordt in elkaar gedrukt, met als gevolg: spijsverterings- en ademhalingsmoeilijkheden omdat doordat de longen minder ruimte krijgen. Dat zitten met een ronde rug (C-vorm) niet erg comfortabel is, wordt al snel duidelijk. Comfortabele relax- ofwel ontspanningsfauteuils zijn in allerlei uitvoe ringen verkrijgbaar en bestemd voor een breed publiek. De oude re generatie heeft de stoel het eerst ontdekt als een zitmeubel op maat dat zich ogenblikkelijk en moeiteloos aanpast aan de wen sen en de stemming van zijn gebruiker. Gaan zitten en opstaan gaan moeiteloos dankzij de, in sommige gevallen zelfs, weg- klapbare armleuningen. De zetel biedt de kans rustig achterover te leunen, langdurig te ontspannen in de ligstand en terug te keren in de recht-op positie zonder dat dit enige lichamelijke inspanning vergt. En dit comfort slaat natuur lijk niet alleen aan bij ouderen, maar ook steeds vaker bij jonge ren. Al is het maar om zo relaxed mogelijk naar muziek te luisteren, te lezen of televisie te kijken. Maar niet alleen supersonische ontspanningsfauteuils waarbij de zithouding verstelbaar is met behulp van een afstandsbedie ning zorgen voor optimale ont spanning. Er zijn ook fauteuils die kant en klaar op maat te bestellen zijn. U' krijgt dan een meubel met de juiste zithoogte, zitdiepte en armleggerhoogte. Dat soort stoelen zijn in diverse uitvoeringen te koop. Gaat een 'stoel op maat' net een stapje te ver omdat bijvoorbeeld meer personen in huis gebruik gaan maken van de stoel, kies dan in ieder geval een zo comfortabel mogelijke stoel uit en ga samen even proefzit- ten in de winkel. Er zijn diverse stoelen te koop waarbij in ieder geval de rugleuning verstelbaar is. Vaak hebben deze stoelen bijpassende voe tenbankjes, of zelfs, uitschuifbare voetenbankjes. Comfortabele fauteuils zijn aangepast aan de huidige woontrends en passen in elk interieur, van klassiek tot design. Ergonomische stoel met verstel bare zitting. De rug is afzonderlijk te verstellen voor optimaal zit comfort (model Amico van Hj. Brunstad Fabrikker A/S via Dick Bruinsma Internationale Meubel agenturen). Bij uw Bang&Olufsen dealer vindt u nog een Beosystem-Plus. Het muzieksysteem BeoSound Century met de bijpassende Beocom 1600 telefoon, voorzien van een volumeregeling voor uw Beosystem. Middelburg LANGE NOORDS i RAAT 22, TELEFOON 0::30-l3373

de Faam | 1995 | | pagina 17