Provincie Zeeland Kom maar kijken Nieuwe tenues SV Jong Ambon Bomen lijden van strooizout Welzijnsbeleid in discussie SPORT SPONSOR SPORT SPONSOR Nieuwe sponsor voor derde Jong Ambon Eerbetoon aan Leadbelly en Woody Guthrie op Zeeuwse Jazzdag MICMEC en ZMF geven cursus milieuvoorlichter Zeelandia 1 in het nieuw Groei in Zeeland Subsidies Fruitteelt Bekendmaking Melding Hoechst Holland NV De gladheid op de wegen met Kerstmis en in het eerste weekend van januari liggen nog vers in het geheugen. De strooiwagens rukten mas saal uit om de gladheid met zout te lijf te gaan en gelukkig hielp ook de dooi een handje. In ons land, met het wisselvallige klimaat is het onvoorspelbaar hoe de winter zal uitpakken. Het kan vriezen of dooien. Dat gezegde is in de meest letterlijke zin van toepassing op onze winters. Juist bij die overgang van vorst naar dooi treedt gladheid op, met alle gevolgen van dien. Woensdag 25 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Het welzijnsbeleid van de provin cie staat ter discussie. In het kort gaat het om het 'handhaven en sti muleren van volwaardige deelna me van de Zeeuwse burgers aan de samenleving', zo staat ge schreven in de onlangs versche nen discussienota. Gemeenten en maatschappelijke organisaties kunnen tot 20 februari reageren. Uiteindelijk zullen de nieuwe staten een oordeel moeten geven over de plannen. Welzijnsbeleid heeft direct te maken met zorg en verzor ging, cultuur en onderwijs. Maar ook economische ont wikkelingen, volkshuisvesting en milieu beïnvloeden het wel zijn. Niet alleen de provincie heeft er een taak in, ook de rijksoverheid en niet in de laatste plaats de ge meenten. De provincie ziet het als haar taak te stimuleren, te coördi neren en conflicten op te lossen. Nu zijn er in de loop der jaren tal van organisaties ontstaan die zich allemaal 'bewegen op het welzijns terrein'. Eigenlijk wordt er te ver snipperd en te verkokerd gewerkt, zo is de strekking van de discus sienota, om effectief te kunnen re ageren in de steeds ingewikkelder maatschappij met sterkere indivi duele behoeften. Eigenlijk moetje dus toe naar een nieuwe struc tuur. De eerste voorkeur moet daarbij uitgaan naar die burgers die in een zodanige kwetsbare po sitie verkeren dat zij voor verbete ring daarvan zijn aangewezen op de (provinciale) overheid. De be leidmakers komen dan tot een in deling van vier thema's: multicul turele samenleving, jeugd, zorg en dienstverlening en sociaal-cultu rele participatie. Met name de integratie en deelna me van (nieuwe) minderheidsgroe peringen wordt gezien als een van de moeilijkste vraagstukken in de komende jaren: arbeidsmarkt De Zeeuwse bevolking is in 1994 gegroeid met 2.112 per sonen. Dat blijkt uit de voorlo pige cijfers van de gemeenten. De groei is het resultaat van een geboortenoverschot van 938 en een vestigingsover schot van 1.174 personen. Ten opzichte van 1993 is er spra ke van minder groei. De toename toen telde 2.675 zielen. Het ge boorteoverschot viel in 1993 trou wens lager uit: 755; het vesti gingsoverschot lag hoger: 1.920. Gemeenten met vestigingsover schotten boven 200 zijn Bruinisse (201), Tholen (226) en Goes (326). Een vertrekoverschot met meer dan 200 registreerden Mid delburg (254) en Terneuzen (277). De lijst met bevolkingsaantallen, onder meer uitgesplitst per ge meente, is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de provincie, tel 01180-31400. De nu geleverde cijfers kunnen uit eindelijk iets afwijken, doordat nog mutaties aan het eind van decem ber moeten worden verwerkt. volkshuisvesting en onderwijs heb ben hier een taak. Steeds meer jongeren vallen uit de boot en hun problemen zijn vaak complexer dan een aantal ja ren terug: geen werk, verslaving, afgebroken opleiding en in aanra king komen met de politie. De pro blemen waar de jeugd mee te ma ken krijgt, vragen om een samenhangende benadering ook vanuit de sociaal economische hoek. De discussienota welzijnsbeleid is verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180 - 31400. Voordat de provincie de komende vier jaar een reeks beslissingen neemt die de inwoners van Zeeland raken, kan iedereen van achttien jaar en ouder beslissen over de provincie: 8 maart verkiezingen van provinciale staten. Individueel of in groepsverband; informatie over de provincie is volop gratis voorhanden. Wie dat wil kan natuurlijk altijd een kijkje komen nemen in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Daar ligt van alles over wat de provincie doet. Veel informatiemateriaal is gratis be schikbaar. Het informatiecentrum is iedere werkdag open van 10.00 tot 16.00 uur. Groepen Groepen krijgen een speciale be handeling over het reilen en zeilen van de provincie en uitleg over het soort beslissingen dat statenleden nemen 'in het belang van Zeeland'. Zo is er onder meer een diaserie, "Bestuursbeeld", die zoals de naam al zegt een beeld geeft van het bestuur van de provincie. Een groepsprogramma duurt stan daard ongeveer anderhalf uur en ziet er in grote lijnen als volgt uit: om te beginnen een inleiding over een aantal belangrijke ontwikkelin gen in Zeeland door de publieks voorlichter, vervolgens de verto ning van de diaserie "Bestuursbeeld", pauze met koffie of thee en tot slot volgt de bezich tiging van de vergaderzaal van provinciale staten in het histori sche Abdijcomplex. Behalve het laatste onderdeel speelt het groepsprogramma zich af in de filmzaal van het informatiecen trum. Groepen, waaronder ook scho len en verenigingen, kunnen op werkdagen worden ontvan gen tussen 09.00 en 16.00 uur. De ontvangsten zijn gra tis. Bovendien krijgt elke be zoeker een informatiepakket over de provincie. Wel is het nodig dat groepen van tevoren een afspraak maken. Dat kan door te bellen met de pu blieksvoorlichter, tel 01180 - 31559. Te leen De diaserie "Bestuursbeeld" is ook op video gezet. Dat maakt dat de serie, maar ook andere films over de provincie, geleend kan worden voor vertoning op school, in ver enigingsverband, in het clubhuis of in het buurthuis. Voor inlichtin gen hierover kunnen belangstellen den bellen met het informatiecen trum, tel. 01180-31400. Staten van Zeeland Zeeland heeft 47 leden van provin ciale staten. De statenleden wo nen verspreid over de hele provin cie. Vrijwel maandelijks en steeds op een vrijdag vergaderen zij in de Middelburgse Abdij over Zeeuwse zaken. De statenvergaderingen zijn openbaar, wie dat wil kan ge woon een plekje zoeken op de publieke tribune. Vanaf die plek hebben bezoekers een goed overzicht over de verte genwoordigers die door hen zelf zijn gekozen en die 8 maart al of niet worden herko zen. De statenleden zitten per poli tieke partij, per fractie, bij el kaar. Tegenover hen, links vanaf de tri bune, zit het College van Gedepu teerde Staten met in hun midden de voorzitter: de Commissaris van de Koningin. Links van de Com missaris zit de Griffier, zeg maar de secretaris. Een greep De afgelopen vier jaar hebben de statenleden beslissingen genomen over tal van zaken. Ondermeer over de opheffing van de tol op de Zeelandbrug; de nieuwe veerboot Koningin Beatrix; de overeen komst tussen rijk en provincie over de Westerscheldeoeverver- binding (WOV); de omzetting van tegelfietspaden in beton; de slui ting van zes bejaardenhuizen om meer geld te krijgen voor woon zorgprojecten voor ouderen; het milieubeleidsplan Kerend Tij 2; September Cultuurmaand die voor de toeristen en wie in Zeeland woont interessant is; subsidies voor experimenten in het bedrijfs leven, de landbouw en de visserij, voor meer bewegen voor oude ren, voor het steunpunt tegen kin dermishandeling en voor een boek over de watersnoodramp 1953. Brochure In postkantoren en bibliotheken ligt een brochure over hoe de ver kiezingen in hun werk gaan, waar over de provincie mag beslissen, hoe de stemming te werk gaat in het stemhokje, wat er daarna met de stemmen gebeurt en over Pro vinciale Staten van Zeeland. De brochure is gemaakt door het min stede van Binnenlandse zaken in samenwerking met de provincies. Een deel van de informatie, wat er zoal komt kijken bij de verkiezin gen en over de rol van de provin cies, is voor alle inwoners in Ne derland hetzelfde; voor iedere provincie apart is een eigen deel toegevoegd aan de algemene ge gevens. Op die manier is de infor matie toegesneden op de provin cie waar u woont. Open dag Zaterdag 18 februari trouwens houdt de provincie open dag. Wie wil kan dan een kijkje komen ne men bij de verschillende directies. Met een reeks van aktiviteiten en demonstraties zullen ambtenaren duidelijk maken waar de provincie zich mee bezig houdt; welkom. Het Regionaal Patiënten en Consu mentenplatform (RPCP) Zeeland en de Federatie van oudervereni gingen verstandelijk gehandicap ten krijgen ook het komend jaar een extra bijdrage in de huisves tingskosten. Het gaat om bedra gen van respectievelijk 25.000,- en 5.000,-. De beide organisa ties zijn nu nog gehuisvest in het Magnoliagebouw in Goes. In over leg met de gemeente Goes wordt uitgekeken naar andere huisves ting, samen met andere organisa ties, die aanzienlijk goedkoper moet uitvallen. De Stichting Tabadila is druk in de weer met de oprichting van een woonzorgcentrum voor ouderen. Voor de bouw en inrichting van het centrum ontvangt de stichting een eenmalige bijdrage van 350.000,-. Het initiatief van de stichting past in het ouderenbeleid van de provincie. De landbouwmaatschappij ZMO is bezig met het project 'verbetering watervoorziening en bemesting op fruitteeltbedrijven in Zeeland. Het project kost ruim 1 min. De ZMO komt een ton tekort en heeft daarvoor subsidie aangevraagd bij de provincie. GS stellen de statencommis sies economie en algemeen bestuur voor akkoord te gaan met deze subsidieverlening. Doel van het project is een ef fectieve waterafgifte te combi neren met een precieze toe diening van meststoffen. Op de vier bedrijven die meedoen aan het project worden de- monstratiedagen gehouden voor Zeeuwse telers. In verschillende zalen van de Middelburgse stadsschouw burg wordt zaterdag 28 janu ari jazz-muziek ten gehore gebracht. Initiatiefnemer en organisator is de Jazz Aktivi teiten Stichting Zeeland (JASZ). In totaal zullen negen formaties aantreden die even veel stijlen jazz vertegenwoor digen. De Zeeuwse Jazzdag, zoals het evenement genoemd is, werd mede mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van de gemeente Middelburg. Hoogtepunt is wellicht het drieëneenhalf uur durende eerbetoon aan de legendarische Amerikaanse muzikanten Huddie'Leadbelly' Ledbetter en zingende vak bondsman Woody Guthrie. Van 20 tot 1.30 uur laten de bands Top Hats, Salt Lake Jazzband, The Original Zealand Streep Jazzband, The Middelburg Jug Band Medici ne Show, Slide Area, Scaldis Jazzband, Remake en Jazzebel hun klanken horen in vier ver schillende zalen van de stads schouwburg in Middelburg. Onder leiding van Henk Fey brengt een keur van Zeeuwse artiesten vanaf 20.30 uur in de Molenwaterzaal 'A Tribute To Leadbelly Woody Guthrie'. De invloeden van deze Ameri kaanse muzikanten zijn in vrij wel alle moderne muziekstro mingen te horen. Hun num mers zijn opgenomen door jazzbands, bluesbands, skiffle orkesten en popartiesten. Ken merkend van het repertoire van beide zangers/muzikanten is dat het een naadloze men gelmoes van zwarte en blanke traditionele muziek is. Zelf hebben de inmiddels overleden kopstukken geen commerciële successen geboekt. Wereldwijde bekend heid kregen zij pas toen de nieuwe Amerikaanse folk- generatie uit het begin van de jaren zestig zich liet inspireren door hun illustere voorgan gers en dat niet onder stoelen of banken staken. Met name Woody Guthrie kwam in de belangstelling doordat sin ger/songwriter Bob Dylan zijn muzikale held vereeuwigde in zijn Song to Woody. Kaarten voor de Zeeuwse Jazzdag zijn vanaf 19 uur verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg aan het Molenwater. Het vierde elftal van de SV Jong Ambon is door bakkerij Damplein en cafetaria Mc Beer uit Middelburg voorzien van nieuwe shirts en broeken. Staande op de foto (vlnr) Ulies Agard, Onnie Sinai, Arie Patty, Ben de Lima, Renee Keersemeeckers, Dirk Manuhuwa en elftal leider Roy Wannee. Zittend (vlnr) John Tuankotta, Jozef de Jong, Arie Lilipaly, Eduard Mual, Serge Ghilardi en Jacco Hitiahubes- sy. Het MICMEC Walcheren (Milieu-Informatie- en Milieu- Educatie-Centrum) gaat vol gende maand in samenwer king met de Zeeuwse Milieufe deratie een cursus milieuvoor- lichter voor vrijwilligers ver zorgen. Na het volgen van de cursus moeten de voorlichters in staat zijn thema-middagen te houden over onderwerpen die te maken hebben met het milieu voor bijvoorbeeld wijk- verenigingen, vakbonden en hobbyclubs. De cursus milieuvoorlichter beslaat naast een introductie bijeenkomst vier thema-dag delen met als onderwerpen afval, energie, voedsel en regionale milieu-informatie. Naast inhoudelijke informatie worden ook tips gegeven voor te gebruiken middelen zoals spelen, video's en folders. Gedurende zes dagdelen wordt er in gegaan op presen tatietechnieken; het opzetten van een levendig programma met de hierboven genoemde materialen en het leiden van discussies. MICMEC-Walche- ren en de Zeeuwse Milieufede ratie werken voor de cursus samen met vrijwilligers van Deltan, MilieuDefensie en De Kleine Aarde. De thema-dag delen worden gehouden op woensdagochtenden vanaf 22 februari. De presentatietech nieken komen aan de orde op vrijdagen en zaterdagen. Plaats van handelen is het Milieu-Educatie-Centrum aan de Korenbloemlaan in Vlissin- gen. Het centrum zet op zater dag 28 januari haar deuren open voor alle belangstellen de. Het MICMEC-Walcheren en verschillende andere organisa ties willen op deze manier het publiek kennis laten maken met hun activiteiten. Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Wet milieubeheer Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 18 januari 1995 van een melding van Hoechst Holland NV te Vlissingen met betrekking tot de bouw van twee tanks voor de tussenopslag van zgn. retourzuur bij de natzuurreinigingsfabriek. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 26 januari 1995 tot en met 22 februari 1995: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Het eerste team van voetbalvereniging Zeelandia is in het nieuw gestoken door rijwielhuis Marco in Middelburg. Op de foto staan (vlnr) Eric van de Berghe (elftalleider), Huib Vrouwerf, Mark Schreuder, Adrie van Maaren, Marcel Caljauw, Johan Looise, André Poortvliet, Arjan van de Reijt, Marco van Mourik (sponsor), Gert Booy (trainer). Gehurkt (vlnr) Jan van Elk (verzorger), Jacco Witte, Jan Gilde (vlagger), Michel Carol, Mar tin Maranus, Jaap Broodman en Arjen Hoogstrate. Bomen langs wegen of in trot toirs hebben indirect veel te lij den van sneeuw en ijzel. Het gestrooide zout vermengt zich met dooiwater en modder. Die zoute brij loopt gedeeltelijk naar de wegkant. Het zout dringt dan in de bodem en komt, zeker ais er geen afvoer- goten zijn, bij de boomwortels. Bomen langs de weg krijgen dit groeiseizoen dan ook onherroepelijk te maken met groeistoornissen door het strooien van zout. In de zomer zijn de gevolgen goed te mer ken als de boom al veel te vroeg in herfstkleur staat en voortijdig het blad laat vallen. Een deel van het groeiseizoen is verloren gegaan en de boom heeft onvoldoende reserves voor het volgend jaar. Vooral bij de paardekastanje is dit goed te zien. Een ander deel van de zoute brij wordt door het verkeer opgespat en komt op de bomen terecht. Zoute water druppels dringen via de bast, knoppen, wintergroene blade ren of verwondingen de boom binnen. Het gevolg is dat de bladeren onvoldoende uitlo pen, knoppen kunnen uit drogen en takken afsterven. De Bomenstichting, die.dit jaar haar vijfentwinig jarig bestaan viert, pleit voor een spaarza mer en zorgvuldiger gebruik van strooizout door de wegbe- heerders en de particulieren. De Bomenstichting stelt dat sommige wegbeheerders, in hun streven om de wegen begaanbaar te houden, meer zout gebruiken dan de slechts vijftien gram per vierkante meter (een flinke eetlepel), die wordt voorgeschreven. Veel mensen strooien, in hun ijver om het beijzelde of besneeuwde paadje naar de voordeur of het trottoir stroef te krijgen, kilo's keukenzout. Toch zijn er goede alternatie ven. Een goede tip is om zand en split (zoals kattebakkorrels) te gebruiken en daar (in de ver houding 4:1) een beetje zout aan toe te voegen. De Bomen stichting te Utrecht geeft deze en nog veel meer goede tips voor wegbeheerders en weg gebruikers in haar folder 'Bomen Pekel'. Zout werkt effectief tegen ijzel. Maar op een sneeuwlaag heeft het echter nauwelijks uitwer king omdat de banden het zout niet met de sneeuw mengen. Het dringt hooguit twee centi meter in de sneeuwlaag door. Op weinig bereden of belopen wegen moet eerst sneeuw worden geruimd. De laatste resten kunnen dan met een beetje split plus zout worden bestreden. Niet alleen in de winter laat de Bomenstichting haar geluid horen. Sinds haar oprichting, in 1970, zet deze stichting zich het jaar rond in voor de verbetering van de zorg en het respect voor de boom, onmisbaar voor mens en milieu. De stichting geeft adviezen aan overheden en particulieren over boombe- houd en onderhoud. Hef derde team van de SV Jong Ambon is door Rijwiel huis Marco uit Middelburg voorzien van nieuwe tenues. Op de foto zien we staand (vlnr) Sponsor Marco, Wim de Jong, Dik Wattimena, Erik van Zweden, Karei Pattiasina, Rob Tienpond en elftalleider Oom Ben Latuheru. Zittend (vlnr) coach Frans Wai- sapy, Ron Telussa, Agus Latumeten, Hendrik Ririhena, Noes Tuhuleru, Max Pattiasina en Henk Smallegange. Het derde team staat momenteel bovenaan. S

de Faam | 1995 | | pagina 13