Drie pianisten in Concertzaal Kam Je Haar ïn de Piek Malpertuis speelt Ibsen-klassieker In de winter lekker bezig zijn KINDERBOEKEN Woensdag 18 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 't Is januari en het sneeuwt, 't Is winter in de stad. De tuinen worden stilaan wit, de straten spiegelglad. De kinderen gaan naar buiten toe om sneeuwballen te gooien. Toch zal de pret gauw over zijn want morgen gaat het dooien. Margreei Meulmeester Dit gedichtje vond ik in het eerste boek dat dit nieuwe jaar aan de orde komt. Een boek, waar ouders met jonge kinderen een heel jaar plezier aan kunnen beleven, maar waarin dan ook nog genoeg voor een volgend jaar over blijft. Wat doen we vandaag werd door Ursula Barff samen met een groep van zeven auteurs samengesteld. In dit boek komen per maand een aantal activiteiten aan de orde op het gebied van knut selen, spelletjes, liedjes, raadsels, verhaaltjes, kortom te veel om op te noemen. Er zijn twaalf hoofdstukken, voor elke maand één. Als voorbeeld neem ik januari. Naast het bovenstaande gedichtje vind je hier nog een aantal winterliedjes, spelle tjes met sneeuw met onder andere een tip voor een sneeuwballengevecht in de zomer, informatie over de verschillende dieren in de winter en de winterslaap, tips voor een dag dat je niet naar buiten kunt, een sprookje van Grimm en een aantal recep ten met (eiwit)sneeuw. Aan het begin van het boek is er een inhoudsopgave per maand, aan het eind één per onderdeel en ook dat is heel handig als je nog eens een extra idee wilt hebben. Een groot werkblad achterin het boek geeft tenslotte aan allen, die niet zo handig zijn maar toch een leuk resultaat willen de mogelijkheid de voorbeelden over te trekken. Hoewel het boek niet goed koop is, hoop ik toch dat het zijn weg naar veel gezinnen zal vinden. En als we de prijs over het hele jaar verdelen, kost het ongeveer een gulden per week. En dat voor zoveel tips! Wat doen we vandaag door Ursula Barff, Uitge verij Casterman, Dronten, fl. 53,50. Waldemar in de winter 'door Mario Ramos Ras cal, Uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam, fl. 22,50. Op zoek naar de zomer door Nicolas van Pallandt, Uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam, fl. 22,50. Het raadsel van de Russi sche robijn door lain Smy th, Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam, fl. 34,95. Kasteel (Dwars Doorge sneden) door Stephen Bie- sty en Richard Platt, Uitge verij Zirkoon, Amsterdam, fl. 34,50. Kam Je Haar: Driek Stevens, Maarten Verkammen, Danny van der Laan en Koen Wie- ma nn (vlnr). Daniël Wayenberg. Daniël Wayenberg, Louis van Dijk en Pim Jacobs brengen vrijdag 20 januari samen een recital in de Concertzaal in Middelburg. Het programma, waarin hun respectievelijke muzikale carrières duidelijk zullen doorklinken, begint om 20 uur. Daniël Wayenberg maakt al sinds begin jaren vijftig furore op de internationale klassieke podia. De eveneens klassiek ge schoolde Louis van Dijk heeft in de loop der jaren alle denk bare wegen in de muziek bewandeld en mag 'all round'- pianist genoemd worden. Pim Jacobs is en blijft een jazz musicus van de eerste orde. Met z'n drieën brengen zij nu een concert waarbij regelma tig uitstapjes worden gemaakt naar eikaars 'werkgebied'. Zo zal onder meer de sonate KV 448 van Mozart weerklinken, naast uitvoeringen van de meest uiteenlopende compo nisten: van The Beatles tot Schubert. De gitaarrockband Kam Je Haar uit Goes treedt zaterdag 21 januari op in de Piek in Vlis- singen. Het concert begint om 22 uur. Om 21.30 vertrekt van af de Grote Markt in Goes een pendelbus om de Goes fans van KJH naar Vlissingen te vervoeren. Vrijdag 20 januari kan in de Piek vanaf 21 uur worden gejamd. Kam Je Haar debuteerde in 1992 op het Komjokfestival in Heinkenszand. Er volgden optredens in onder meer de Klomp, 't Beest, de Piek en Midgard. Bij de laatste optre dens was een vertegenwoordi ger van LLSW Produkties uit Vrouwenpolder aanwezig. Deze was zo onder de indruk dat de band een cd kon maken voor Pseudonym Records. De cd 'Pog in You' zag in april vorig jaar het daglicht. Recen sies volgden in diverse lande lijke en internationale bladen en diverse radiostations draai den nummers van de band. Kam je Haar maakte zijn tv- debuut in mei vorig jaar in het VPRO-programma 'Haenen voor de nacht'. Als gevolg daarvan kreeg de band meer optredens buiten de provincie. KJH kon het jaar 1994 afsluiten met het in ontvangst nemen van de Publieksprijs, die de Stichting Popmuziek Zeeland woensdag 28 december voor het eerst uitreikte. In maart gaat de band een single opne men met Jan van de Mey van Powerplay als producer. Met deze single hoopt de band door te breken naar het lande lijke zalencircuit. GOES Stadskantoor, Leden Stich ting Goese Kunstmarkt, expo sitie. Prins van Oranje, Safian Ashot, schilderijen. De Vlijt, Rie Baauw, schilde rijen. Galerie Van den Berge, Jan-Peter Muilwijk en diverse andere kunstenaars. Galerie 'Mi Parti', Rob Ver- degaal; Spiegel-serie, diverse kunstenaars; ontwerpen van tassen en sieraden. Gezondheidscentrum 'Magnolia', Ada Dekker en Joyce Steijvers, gemengde technieken. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DIJ KE Galerie llona, llona Schmit, Naïeve schilderijen, U+S Zöl- ner-Krumne, sieraden. Ge opend za. van 14-17 uur. Galerie Bekenes, Diane en Toon Capello, aquarellen, keramiek en pentekeningen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Mau rice en Saskia Góth, tekenin gen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologram men. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, tentoonstelling over diverse kerken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, 'Dor pen op Schouwen-Duiveland', Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke. Galerie Het Gouden Brief- ke, Danika Hüsken; manda la's, Margo Pieters; manda la's, Wil Zandee; collages van stof, Carta Bender; beelden van speksteen. Brasserie Bleue, Damplein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Maandag en dinsdag gesloten. Zeeuwse Bibliotheek, Curiosa tussen 1860 en 1940, 'T is dat ze er een boek over hebben'. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Willem Brag- gaar; olieverf, Aja Snelleman; aquarellen. Rabobank, Lange Geere 3, T. van Soelen, landschap, por tret, naakt, acryl, pastel en aquarel. Galerie Artico, Noordweg 5, Elsa Zorkow, schilderijen, geopend do. t/m za. 9-17 uur (t/m 20 januari). Zeeuwse Bibliotheek, Johan de Koning en Don Monfils, 'Andersons Slides'. Delta Nutsbedrijven, Trix Meindersma, Zeeuws en Frans landschap uitgevoerd in olieverf en aquarel. Galerie 't Haentje te Paart, Gerard Menken; recent ab stracte schilderijen, Leo Frenks; keramiek. Geopend do., za. en zo. 14-16.30,uur en na tel. afspraak 01180-13288. Het Middelburgs Koffie huis, Paula van de Dood en Martha Branten, kunstexposi tie verstandelijk gehandicap ten. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, tentoonstelling 'Water', expositie over Inte graal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. OOSTKAPELLË~ Green White Hotel, buiten plaats lepenoord, Olga Westrate, keramiek, Ko van Driel, beelden. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, De Man teling, 'een verleden met toe komst', tentoonstelling. Zeeuws Biologisch Mu- DONDERDAG 19 JANUARI Vestzaktheater, Vlissin gen; Jan Rot, 'Hard zingend in het donker', 20.30 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Westvlaams Theater- kollektief Malpertuis, 'Nora en het Poppenhuis', 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Van Dijk, Jacobs Wayenberg, 20 uur. Heer Hendrikshuis, 's Heer Hendrikskinderen; 'De Week van de Kapiteins' en 'De Koningin', 20 uur. Vestzaktheater, Vlissin gen; Theo Maassen, 'Bepaal de Dingen', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Jam sessie, 21 uur. Stadsdanszaal, Middel burg; Dubbelconcert Albatros en Surrender, 22.30 uur. ZATERDAG 21 JANUARI Het Akkoord, Veere; Muziekvereniging 'Veere's Genoegen', 15 uur. Het Dorpshuis, Nieuw- en St. Joosland; 'Die Neulander Musikanten' en 'Die Heinsan- der Musikanten', 19.30 uur. Heer Hendrikshuis, 's Heer Hendrikskinderen; 'De Week van de Kapiteins' en 'De Koningin', 20 uur. Prins van Oranje, Goes; Mechels Miniatuur Theater, 'Knecht van twee Meesters', 20 uur. De Geveltjes, 's Heeren- hoek; De Deurzakkers. Stadsschouwburg, Middel burg; Margiet Eshuys Band, 'Leading Lady', 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Pianoconcert Gerard Bouwhuis, 20.30 uur. Jongerencentrum Mid gard, Middelburg; 'Mixed Swingnight', 21 uur. De Piek, Vlissingen; Kam je haar, 22 uur. Stadsdanszaal, Middel burg; Travestietenshow, Ken tucky Martha Girlfriends, 23 uur. ZONDAG 22 JANUARI Vestzaktheater, Vlissin gen; De Zeeuwse Komedie, 'De Burger Edelman', 15 uur. DINSDAG 24 JANUARI Grote Kerk, Goes; Carillon bespeling Sjoerd Tamminga, 13.30-14.30 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Engelse Kerk, Middelburg; Boventoonconcert Borg Diem Groeneveld, 20.15 uur. seum, natuurkunsttentoon stelling, olieverf, aquarel, gouache, pastel, oostindische inkt, batik en keramiek. RGZ, lokatie Zonneveld, Trudi Suringa, schilderijen. OOST-SOUBURG Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Ida Hoogesteger-Veldhuis; schil derijen, Miranda Barten; Trol len, geopend tijdens kantoor uren. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en in sekten, dagelijks ge opend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeris tische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, 'Het leven ging door', een beeld van het leven in Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Aanvulling: een avondsmaalbeker, -schaal en stola gebruikt door The King Own Scottish Borderers. Restaurant De Gevangen toren, Boulevard De Ruyter 1a, Willemien van Nassau, olieverven, Ineke Holtkamp, aquarellen. Bellamy 19, Aad Berlijn, schilderijen en tekeningen. Geopend ma. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 13-17 uur (vanaf 20 januari). Stadhuis, Lambert de Reu ver, keramiek. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks ge opend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie 'De Hoekweide', Klaas Boonstra, Anton Hey- boer en Lucas van Diepen. Geopend za. 14-16 uur en na tel. afspraak 01198-1152. DONDERDAG 19 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. 't Beest Goes, 'Ladybird, Ladybird' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Silence of the Lambs' 20 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 19 uur. 'Fran kenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Howards End' 20 uur. 'Remains of the Day' 22.30 uur. ZATERDAG 21 JANUARÏ~ Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Frankenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Ladybird, Ladybird' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Remains of the Day' 20 uur. 'Shadowlands' 22.30 uur. ZONDAG 22 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Frankenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Shadowlands' 20 uur. MAANDAG 23 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, "River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Shadowlands' 20 uur. DINSDAG 24 JANUARI Alhambra I Vlissingen, Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Shadowlands' 20 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Alhambra I Vlissingen, Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14 en 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. 'Fran kenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14 uur. 'Le Chateau de ma Mère' 20.15 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Shadowlands' 20 uur. ZATERDAG 21 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. ZONDAG 22 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Het Westvlaams Theaterkol- lektief Malpertuis speelt vrij dag 20 januari in de Stads schouwburg in Middelburg 'Nora of Het Poppenhuis' van Henrik Ibsen. De voorstelling begint om 20 uur. Malpertuis is in Nederland vooral bekend door de produk ties van artistiek leider Dirk Tanghe. Zijn bewerkingen van 'Romeo en Julia' en 'Hamlet' oogstten veel succes in Neder land en Vlaanderen. In maart vorig jaar ging "Nora of Het Poppenhuis' van Ibsen in pre mière. De voorstelling werd opgenomen in 'De Keus van de Schouwburg' - het jaarlijkse festival van de Stadsschouw burg Rotterdam - en werd door de toneeljury van de Vereni ging van Schouwburg- en Concertgebouw Directies genomineerd voor verschillen de toneelprijzen. Karin Tanghe werd genomineerd voor de Theo d'Or voor haar rol van Nora, Gert Portael voor de Colombina, Jan Steen voor de Artecchino en Dirk Tanghe ten slotte voor de Prosceniumprijs voor de beste regie. Ibsens tijdloze drama gaat over het kindvrouwtje Nora Helmer. Jaren geleden heeft Nora in het geheim geld geleend om «en herstelkuur voor haar man in het buiten land te kunnen betalen. Wan neer Helmer bankdirecteur wordt, wil hij zich ontdoen van zijn bediende Krogstad - een hinderlijke jeugdvriend die Nora ooit het geld leende en die zijn sociaal aanzien tracht te herstellen na een gevangis- straf wegens fraude. Krogstad dreigt Nora vervolgens te chanteren maar ziet daar uit eindelijk vanaf. Toch komt Hel mer alles te weten. Zijn laffe reactie opent Nora's ogen. Ze beseft dat ze al die tijd niet meer dan een speelpop is geweest en bevrijdt zich uit haar zelfbedrog en uit het 'poppenhuis' dat symbool is voor haar failliete huwelijk. De Volkskrant omschreef de opvoering van Malpertuis als een „ongekend spannende voorstelling. Geen woord is geschrapt en al die woorden worden door de acteurs van Malpertuis als een kostbaar kleinood behandeld". De Tele- graaf-recensent schreef: „Opnieuw heeft Tanghe een stijlvaste en smaakvolle vorm gevonden voor een oud mees terwerk, en voorzien van zijn hoogstpersoonlijke handteke ning". scheen ook Kasteel (Dwars Doorgesneden) van Stephen Biesty (illustraties) en Richard Platt (tekst). De vori ge twee uitgaven bleken al een groot succes te zijn. 'Slagschip' verdiende in 1994 een bekroning met Vlag en Wimpel. 'Kasteel' doet er beslist niet voor onder. In dit boek wordt een beeld gege ven van een veertiende eeuws kasteel in al zijn facet ten. Niet alleen het enorme bouw werk, maar ook het hele leven er omheen wordt in beeld gebracht. En terwijl je de platen bekijkt, waar je ove rigens uren mee bezig kan zijn, in etappes dus, kom je niet alleen veel te weten over de manier, waarop het kas teel gebouwd werd en waar om juist zó, maar ook over de salarissen in die tijd, het per soneel van de adelijke fami lie, verdediging en beleg, de behandeling van gevange nen en het bestaan van de kasteelheer en zijn familie. Ook de rol van de kerk, eten en drinken en niet te vergeten feesten, alles komt aan bod. Een schitterend boek voor wie in kastelen of geschiede nis geïnteresseerd is. Maar ook als het niet direct je favo riete genre is, zal je zien dat dit een boek is waar je heer lijk mee in een hoekje kunt duiken en voorlopig voor iedereen afwezig bent. In 1994 was er een zilveren griffel voor 'Benno en het berekind'. Inmiddels ver scheen er een vervolg op dit boek van Mario Ramos en Rascal: Waldemar in de win ter. Het beertje Waldemar is samen met zijn vader Benno in winterslaap. Maar al veel te vroeg wordt hij wakker. Er ligt zelfs nog sneeuw. Toch besluit hij er op uit te gaan, al voelt hij zich een beetje schuldig omdat hij vader Benno alleen achter laat. Dan wordt hij te pakken genomen door de ekster, die hem alleen achterlaat in een hoge boom en er met zijn honing van door gaat. Gelukkig ont dekt hij een lichtje onder zich. De grote boomgeest is wak ker geworden en Waldemar mag drie wensen doen. Hij wenst een nieuwe pot honing, en dat het zomer wordt, en de derde wens durft hij alleen maar te flui steren. De eerste twee wen sen komen uit, maar of dat ook met de derde lukt? Daar voor moet hij terug naar het hol. Niet alleen Waldemar ging op zoek naar het mooie weer. Ook Kalle de Trol doet dat in Op zoek naar de zomer van Nicolas van Pallandt. Kalle heeft het prima naar zijn zin in zijn warme, gezellige huis je en merkt niets van de sneeuwstorm buiten. Helaas is het water op en Kalle moet naar buiten om wat verse sneeuw te halen. Maar de wind blaast hem omver en neemt hem mee. Kalle gaat op zoek naar de zomer, omdat hij genoeg heeft van de kou. Op zijn zoektocht komt hij allerlei vreemde wezens tegen; de sniep, die met hem mee gaat, mevrouw Knark, die wil dat het winter blijft, het hubbeltje, dat de zomer met zijn hengel probeert te vangen. Maar de zomer vinden, dat wil helaas niet lukken. Dan krijgt Kalle een idee. Als ze eens gaan vliegen, in een bal lon bijvoorbeeld? Het plan mislukt, maar zet Kalle en zijn vrienden wel op een andere weg.... De sneeuw kan een belangrij ke rol spelen bij de ontmaske ring van de dief van een zeer kostbare edelsteen in het pop-up boek Het raadsel van de Russische robijn van lain Smyth. Gravin De la Nix bezit de grootste robijn van de wereld: de Russische Robijn. Ze nodigt een aantal gasten uit om een weekend in haar grote landhuis door te bren gen. En zo is er een bijzonder gezelschap aanwezig als 's nachts de robijn uit de kluis gestolen wordt. Wie is de dader? Is het Professor Grootvoet, een juwelen- expert die al heel veel juwe- Uit 'Waldemar in de winter' van Mario Ramos. len in zijn bezit heeft? Of is het misschien Majoor Strop, die nog nooit in dienst geweest is? Het kan natuurlijk ook de but ler zijn, die nogal wat schul den heeft, of Jansje, het dienstmeisje dat zo graag een ander leven wil begin nen. Uiteindelijk blijkt het boek drie oplossingen te bevatten. Maar die moet je eerst wel zelf proberen te vin den achter deurtjes en luik jes. En niet vergeten het kas- teel-achtige landhuis van bin nen en buiten goed te bekij ken. Een heel ander boek als het bovenstaande, maar wel met een kasteel als middel punt. Want na 'Dwars Door gesneden' en 'Slagschip' ver- i

de Faam | 1995 | | pagina 7