GEMEENTE MIDDELBURG ui *1 Uitnodiging Open Tafel Wijzigingen burgerlijke stand Stand van zaken fusie voortgezet onderwijs Commissies Huur- commissie Molen water Populieren Molendijk Open haarden, houtkachels, "allesbranders" M m vestiging vertrek tÓeristenkaarten arbeidskaarten pas 65 Week 1 Tafeltje Dekje Woensdag 4 januari 1995 DE FAAM 5 Gezellige vervuilers Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 72.30 uur en van 73.30 tot 77.00 uur. Eén op de vijf huishoudens stookt regelmatig een open haard of alles- brander. Ongeveer de helft van de "allesbranders" doet dienst als hoofdverwarming. Naast gezelligheid brengt het gebruik van allesbran ders en open haarden helaas ook schade aan gezondheid en milieu, met name in de directe omgeving. Vooral de naaste buren ervaren vaak overlast. Eén op de zes Nederlan ders ondervindt hinder van hout stoken in buur-woningen. Zij zijn bij voorbeeld genoodzaakt hun ramen voortdurend gesloten te houden of krijgen gezondheidsklachten. Dit blijkt o.a. uit de honderden klachten over geur- en stofhinder die gemeenten en milieu-organisaties bereiken, elk stookseizoen opnieuw. In Middelburg komen deze klachten uit alle wijken. Aanpakken bij de bron: niet-stoken of zo-min-mogelijk-en-alléén-bij- geschikt-vvccr-stoken, helpt uiter aard het meest. Met een verbetering van uw stookgedrag kunnen de gevolgen van stoken al wat vermin derd worden. Daarom volgen er een aantal stook-tips. Vanuit milieu-oogpunt is de aan schaf van een open haard of houtka chel niet aan te raden. Wanneer u besloten heeft een houtkachel te kopen, voorkóm dan. door u goed te informeren, dat u er een met te grote capaciteit kiest. Temperen veroor zaakt namelijk milieuproblemen. t tm w\ In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 10 januari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije. telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 12 januari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 16 januari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 17 januari om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walrave. telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 17 januari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in De huurcommissic is een onafhan kelijke commissie, die op verzoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan geven op allerlei vragen op het gebied van huur en verhuur van woonruimte. Het kan hierbij gaan om alle soorten woon ruimte'zelfstandig of onzelfstandig en woonwagens en standplaatsen. Deze commissie houdt iedere twee de dinsdag van de maand spreek uur in Middelburg, dus ook dinsdag 10 januari van 13.30 tot 15.30 uur in de B en W-kamer van het stadhuis. De huurcommissic is gevestigd in Breda, telefoon 076 - 225090. het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissicsccrctaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissicsccrctaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 23 januari om 19.30 uur. Luchtvcrontreinigers buiten èn binnen De uitstoot van houtkachels in Nederland is alarmerend. De bijdra ge aan de totale buitenluchtveront reiniging in Nederland door alles branders plus open haarden over schrijdt voor enkele luchtverontrei nigende stoffen zelfs de 10%. Dat geldt voor schadelijke stoffen zoals koolstofmonoxidc. vluchtige kool waterstoffen. PAK's (Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen, warvan sommige kankerverwek kend zijn) en deeltjes en niet vluch tige koolwaterstoffen. Deze stoffen komen vooral vrij wanneer de ver branding niet volledig is. Een enkele allesbrander kan al ongezond hoge PAK's-concentraties veroorzaken voor de omwonenden. Niet alleen buiten verslechtert het milieu door het stoken van deze De riolering in het Molenwater tus sen de Vcrwcrajstraat en de Koe poort wordt vernieuwd en de bestra ting wordt herstraat, liet werk zal 9 januari 1995 beginnen. De werk zaamheden beginnen met het ver nieuwen van de waterleiding. Aan sluitend wordt er met de riolerings werken begonnen en vervolgens met het herstraten. I lierbij zal er voor de eigen stoepen een loopstrook van klinkers waalformaat aangelegd worden. haarden, juist in woonwijken. Ook binnen kan. niet alleen bij open haarden maar zelfs bij goede kachels, luchtverontreiniging optre den. Bijvoorbeeld: het gehalte van de PAK bcnzo(a)pyrccn in de lucht wordt binnen door het stoken gemiddeld 10 maal zo hoog. Daarnaast is er voor de gebruiker nog een ander risico: (schoor steen )brand. Bij het verbranden van vaste brandstoffen slaat er veel roet in de schoorsteen neer, dat vlam kan vatten. Dit laatste risico kan bij een goede schoorsteen verminderd wor den door deze elk jaar te laten vegen. Bij het voorgaande gingen wc nog uit van droog en onbehandeld hout als brandstof. Bij het verbranden van verduurzaamd (geïmpregneerd), gelijmd óf geverfd hout. van sloop hout. van spaanplaat, of van plastics zijn de gevolgen voor binnen- en buitenmilieu en gezondheid volko men ontoelaatbaar. Doe dat dus zeker niet. Beperk de overlast voor uw buren en houd rekening met uw milieu!: Heeft u plannen voor de aanschaf van een open haard, houtkachcl of "allesbrander"? Bedenk dan dat deze aanschaf geen milieuvrien delijke keuze is. Besluit u toch een houtkachel te kopen, laat u dan goed informeren. De (bran che-) Vereniging Haard en Rook kanaal heeft een infolijn (010- 2171412) voor consumenten die 'Tafeltje Dckjc" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu vein 9 l/rn 15 januari maandag varkensschnitzel, spruitjes, gest. aardappelen dinsdag runderlapje, rode kool. aardap pelen woensdag zuurkool met worst donderdag plakjes rundvlees, gesn. spina zie, aardappelen vrijdag gepan. schol. gem. groente. aardappelsla zaterdag spaghetti bologncse zondag wal de pot schaft Enkele jaren terug zijn de populieren aan de voet van de Molendijk in Nw. en St. Jobs land ter hoogte van de nummers 37 tot en met 57 gerooid. Gelijk tijdig zijn toen in het talud jonge iepen geplant. Door de aanwezigheid van de grote populieren boven aan de dijk is de groei van de jonge bomen tegen gevallen. Echter de kwaliteit, gezondheid en stabiliteit van de populieren is dusdanig slecht dat verder uitstel van maatregelen niet verantwoord is. In de week van 9 tot 13 januari is het rooien van de populieren gepland. Begrip wordt gevraagd voor deze situatie en het noodzakelijke rooien van de bomen. 1 Iclaas zal het karakter van de dijk hierdoor (tijdelijk) duidelijk ver anderen. met het milieu rekening willen houden. Koop zeker geen kachel met een te grote capaciteit of slechte vcrbrandingscigcnschap- pen en slechte regelbaarheid. Temperen resulteert in een te klein vuur, onvolledige verbran ding en extra-vervuilde rookgas sen. Beschikt u over een open haard, houtkachcl of "allesbrander"? Stook er dan in het belang van een goed milieu niet of op zijn minst zo weinig mogelijk mee en houd zeker rekening niet het weer. Wanneer u stookt, stook dan ver standig. volg de tips op: Tips voor goed gebruik van alles- branders/open haarden: Zorg voor een geschikt rookka naal: ga na of dit voldoet aan de Bouwverordening-voorschriften. Laat het rookkanaal jaarlijks vegen. Stook niet bij windstil en mistig weer. wintersmog, inversies. Dan concentreren de vervuilende stof fen zich: dat is ongezond en hin derlijk voor uw omgeving. Zorg voor voldoende toevoer van verse buitenlucht: ventileer bovendien voortdurend en vol doende. Steek uw vuur aan met aanmaak houtjes los op papierproppen. Begin met een kleine hoeveelheid hout toe te voegen en herhaal dit eens per uur. Zorg er voor een heet bcginvuur om de schoorsteen op te warmen. Gooi uw haard ook later nooit vol met hout. Laat er voldoende lucht tussen kunnen komen. Stook altijd op volle capaciteit volledig geopende luchttoevoer). Dus temper niet. Temperen geeft onnodige en extra schadelijke luchtverontreiniging en overlast. Houd rekening met de volgende stookaanwijzingen (zie ook de hieronder genoemde brochures) en met de instructies van de fabri kant: voor OPEN HAARD OE HOUT KACHEL:» Stook uitsluitend grote (polsdik- kc) blokken droog en liefst niet eerder gebruikt hout, dat in elk geval nog onbewerkt is. Dus stook niet: sloophout, geverfd of gebeitst hout, hout met impreg neermiddelen of met lijm. spaan plaat. Loofhout moet minimaal een jaar gedroogd hebben: naald hout minimaal 2 jaar. Gebruik van nat hout leidt tot onvolledige ver branding. Hout droogt het beste in de wind. Het enige goede alterna tief voor droog en onbewerkt hout: houtbrikcttcn. Gebruik geen briketten van ander materiaal. Papier- en strobriketten en foto: J. Sinke "haardblokkcn" geven véél lucht verontreiniging. voor "ALLESBRANDER": Stook de brandstof waarvoor uw kachel optimaal geschikt is. Dus, uitsluitend: ofwel hout (droog en onbewerkt): ofwel kolen, bij voorkeur antra ciet. Stook NOOIT huishoudelijk afval. Dat is overigens ook niet toegestaan. Doof het vuur niet, maar laat het vanzelf uitgaan. Meer informatie Brochures met tips: "Verstandig stoken van houtka chels en open haarden" van het ministerie van VROM (1993). "Van snorrende kachels en behaaglijke haarden" van Vereni ging Haard en Rookkanaal (1994). "Voorkómen van schoorsteen brand" van Stichting Consument en Veiligheid (1992). "Vervuilde lucht in huis. doe er wat aan" van het ministerie van VROM (1990). "Smog en uw Gezondheid" van het ministerie van VROM (1992). Deze brochures kunt u gratis afhalen bij Sectie Voorlichting, Stadhuis straat 2. U kunt er ook één of meer gratis laten toesturen: bel 01180- 75242. milieu voorlichter. Klachten Als bij ernstige klachten uw overleg met uw buren niet voldoende ople vert. bel dan: de gemeente (01 180-75200) of Milieuklachtentelcfoon (01184- 12323; 24uur per dag). Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg nodigen inwoners, bedrijven en relaties in Middelburg en omgeving graag uil voor de traditionele Open Tafel (nieuwjaarsreceptie) op maandag 9 januari 1995 in de Burgerzaal van het stadhuis (ingang via het bordes aan de Markt). De Open Tafel is een gelegenheid voor het gemeentebestuur en inwoners, vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, bedrijven en organisaties om in een informele sfeer en met een geza menlijke eenvoudige maaltijd het nieuwe jaar te openen. De bijeenkomst op maandag 9 januari 1995 begint om 17.30 uur en sluit om 19.30 uur. Het stadhuis is geopend vanaf 17.00 uur. Zoals ieder jaar wordt een kleine bijdrage in de kosten van de maaltijd gevraagd van vijf gulden per persoon. Dit bedrag kan worden voldaan bij binnenkomst in het stad huis. Als u het gemeentebestuur en uw stadgenoten persoonlijk de beste wensen voor een goed nieuwjaar wil geven, dan is de Open Tafel daarvoor dé gelegenheid! Per 1 januari 1995 zal er ook bij de burgerlijke stand worden gevraagd om uw identiteitsbewijs. Zorgt u er dus voor dat u zich kunt legitimeren als u naar de sectie Burgerzaken gaat om een akte van geboorte, erkenning of huwelijksaangifte te laten opmaken. Ook bij aanvraag van een afschrift uit de registers van de burgerlijke stand zal om een identiteitsbewijs worden gevraagd. Het kunnen afgeven van der gelijke uittreksels is aan regels gebonden en om te kunnen beoordelen of een afschrift mag worden verstrekt is het noodzakelijk, dat de identiteit van de aanvrager wordt vastgesteld. Sinds 1 juni 1994 was al in een aantal gevallen (b.v. bij geldzaken, bij een notaris, arbeidsbureau e.d.) identificatie verplicht, vanaf I januari 1995 geldt deze plicht ook voor handelingen bij een ambtenaar van de burgerlijke stand. Als identiteitsbewijs kan dienen: een paspoort, tocristenkaart. gemeentelijke identiteitskaart, Europese identiteitskaart, rijbewijs of een verblijfsdocu ment voor vreemdelingen. Vanaf dezelfde datum behoeven de getuigen, die bij een huwelijk aanwezig zijn. niet meer de huwelijksakte te ondertekenen. Voor elk huwelijk moeten nog wel steeds minimaal 2 (eventueel 3 of 4) meerderjarige getuigen worden opgegeven. De huwelijksakte moet voortaan alleen getekend worden door bruid en bruidegom, alsmede de ambtenaar van de burgerlijke stand. foto: J. Sinke PAGO0f?r£N RjtWUp -treksels uit het ïfRSQONSHEGiSTEH WÊÉÊÈwÊ, Bij het gemeentebestuur van Mid delburg liggen twee rapporten op tafel. Het eerste is opgesteld door Edu- kem, onderdeel van het Algemeen Pedagogisch Centrum. In dit rapport zijn de mogelijkheden aangegeven van een fusie tussen mavo havo vwo-onderwijs (SSGM) en voorbe reidend beroepsonderwijs (De Wcl- lingc). Uitdrukkelijk is daarbij door de gemeente ook gevraagd om een onderzoek naar het draagvlak voor een dergelijke fusie bij personeel, ouders en basisscholen. Het beeld dat uit dit onderzoek naar voren komt is positief te noemen. Aanleiding voor dit onderzoek vormt de vraag vanuit De Wellinge naar een fusie. Deze vraag is te zien legen de achtergrond van landelijke ontwikkelingen om alle schooltypen aansluitend op het basisonderwijs onder één dak te brengen. Boven dien gaat per I januari 1996 het eigendom en beheer van de school gebouwen voor voortgezet onder wijs naar de gemeenten. Dat bete kent dat deze gebouwen zeer effi ciënt gebruikt moeten worden. Dat is meteen ook de aanleiding geweest voor het tweede rapport. Dit is opgesteld door ICS (informa tie- en Adviescentrum Schoolae- commodatics) en betreft de huisves ting van alle scholen voor voortge zet onderwijs. Uit dit onderzoek komt als meest haalbare scenario naar voren: vesti ging van De Wellinge in het gebouw van de Klarenbcck-CTS, vlakbij de SSGM. en van de Klarenbcck-CTS in het gebouw van De Wellinge aan de Kruislaan. De Ds. Bcmardus Smytegeltschool kan in het gebouw van de Pabo aan de Kruitmolcnlaan. die verhuist naar de Hogeschool Zeeland in Vlissingcn. Dit alles levert op dat de volgende schoolgebouwen kunnen worden afgestoten: een van de gebouwen van de huidige Oranje Nassaumavo, de huidige ds. Bcmardus Smytegelt school. de dependance SSGM aan de St. Pieterstraat en de noodlokalen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. Wat gaat er nu verder gebeuren? Personeel en medezeggenschapsra den zijn in een informatiebijeen komst ingelicht over de resultaten van beide rapporten. De verkennende rapporten vormen het vertrekpunt voor het echte fusie- onderzoek. Bij dat fusie-onderzoek worden er projectgroepen gestart die de financiële, personele en vooral onderwijskundige aspekten van een fusie gaan onderzoeken. Tenslotte komt er dan een eindvoorstel in de gemeenteraad om wel of niet te fuseren. foto: J. Wolterbeek

de Faam | 1995 | | pagina 5