Het verdwijnende Arneburch-gevoel O UITGEREKEND BIJ JUMBO: or or 17,49 SCHEIDEND DIRECTEUR HUIJBREGHSE VREEST VERZAKELIJKING Scandinavisch: in De Parel TOEKOMST BURGEMEESTER VAN PUTTEN VAN MARIEKERKE: Jakarta Californië, fly-drive Nog een paar maan den en dan bestaat de Arneburch niet meer. De Middelburgse ba sisschool die dertig jaar een stempel heeft gedrukt op haar omge ving gaat op in de Uilenburch - een fusie van de Burch, de Arne burch en de Vrijburch. Het is een van de vier fusies die volgend jaar in het Middelburgse basisonderwijs gaan plaatsvinden. Het gebouw aan de Neder- straat blijft staan, maar: „Er komt een andere school in," zegt Jan Huijbreghse, scheidend directeur van de Arneburch. „Het Arneburch-ge voel gaat verdwijnen. „.Scholen kenden toen een strenge hiërarchie... vanaf f 1485r\ 16 dagenvanaf f 1275,- ...Met een team van 23 mensen verdwijnt een deel van de spontaniteit... CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- ...Dan klappen we het boek dicht is het echt afgelopen.. 42,55 p.p. ...Ik wil in de eerste plaats onderwijzer zijn... Een andere bestemming? De nieuwe reisgidsen liggen voor u klaar op het postkantoor. (4^ postkantoor Je regelt 't op het m Jumbo is beter dan u denkt. Thuis zegt'ie: „Nog twee jaar. En dan zit ik in de VUT." Op het eerste oog lijkt de nu 46-jarige mr. B.J. (Jan) van Putten te berusten in het lot dat een burgemeester met de SGP als stam te wachten staat. Na bijna anderhalf uur intensief praten over anno nu blijkt toch wel wat hoop op een voortzetting van een ambt als burgervader, hoewel hij zich daar liever niet over uitspreekt. Anderen hebben dat al eens gedaan. „Ik heb in het verleden wel eens de drang gehad om naar een grotere plaats te kijken. Maar echt fanatiek heb ik nooit gesolliciteerd." ,.jk heb me met hand en tand verzet tegen één gemeente Walcheren... ...politiek gezien is de structuur vrij heider.,. ..we kunnen een grotere vuist maken tegen de steden... ...ik weet niet zo goed om te gaan met de vrijblijvendheid waarmee politici het beleid beoordelen.. Woensdag 4 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 door Liesbet Mallekoote In april geeft de Arneburch, op initiatief van de ouderraad, een reünie voor dertig leergan gen van de basisschool in het centrum van Middelburg. ,,lk heb ze gewaarschuwd," zegt Jan Huijbreghse. Gezeten aan een tafel vol leerlingenlijsten, reünieboekjes uit het verleden en andere schriftelijke herinne ringen aan klassen vol kinde ren, noemt hij zichzelf een 'bewaarderig iemand'. „Het is erg groots voor een basis school. Vergis je niet, de oud ste leerlingen zijn nu 42, 43 jaar oud. Probeer ze maar eens allemaal op te zoeken. Maar de ouderraad wilde het toch." De reünie wordt een totale afsluiting, vindt Huijbreghse, van een school die al bestaat vanaf het begin van deze eeuw. „Toen heette de school nog niet Arneburch, maar School J. Alle scholen hadden toen geen naam maar een let ter. Toen ik hier kwam was de heer Goedhals hoofd van de school. De school heette in de volksmond ook 'de school van Goedhals', net zoals je ook de 'school van Almekinders' had. Dat waren belangrijke mensen in de stad. Ik vind dat mooi. Zo verpersoonlijk je de hele school." Huijbreghse heeft zijn hele onderwijsloopbaan - met uit zondering van de eerste drie maanden na zijn militaire diensttijd, toen hij de tijd moest doden op een school in Dreischor - doorgebracht op wat nog even de Arneburch heet. Hij kwam in 1962 in dienst van (toen nog) School J. „Ik kwam hier binnen in de vierde klas. Dat was heel merk waardig. De scholen kenden toen een strenge hiërarchie die bepaalde wie welke klas had. Het hoofd van de school had altijd klas zes. De volgende in rang de vijfde, enzovoort. Die vierde klas bleek mijn vuur doop: het was een heel grote best het een en ander gebeurd op deze school. Sinterklaas natuurlijk, maar ook het bezoek van de 'Stratenmaker op zee-schow', die aardig wat opschudding veroorzaakte. Tegenwoordig wordt alles opgenomen op video. Maar toen deze school werd ge opend, kwam niemand op de gedachte om foto's te maken. Toen ben ik naar huis gerend en heb als enige een paar fotootjes gemaakt. Klein en zwartwit, het ziet er niet uit, maar anders was er niets vast gelegd." i Jan Huijbreghse: „Ik zal mijn beslissing tot het uiterste uitstellen. FOTO ANDA VAN RIET en een heel moeilijke klas die op mijn nek werd geschoven." In 1964 kreeg de Arneburch zijn naam en zijn huidige plek. „De oude school werd afge broken. Ze stond waar nu het schoolplein is. En waar vroe ger het schoolplein was, staat nu de school. In februari leg den drie leerlingen de eerste steen." Huijbreghse heeft er nog een foto van. „Deze twee, Saskia Boon en Sonja Gillis sen, hebben we inmiddels gevonden, maar Leon Hollen- brandse zoeken we nog. Die zouden we zo graag ook hier hebben op de reünie." Net als de man die bijna dertig jaar lang Sinterklaas speelde op de Arneburch en het voormalige 'hoofd' A. Goedhals een spe ciale uitnodiging hebben ont vangen. Toenmalig burgemeester J. Drijber opende de nieuwe school in september 1964. „En die had een geweldige aan trekkingskracht. De school groeide enorm. De vraag was of we konden uitbreiden of dat er een school bij moest komen: de wijk Klarenbeek begon te komen. Mede dankzij Drijber, die hier zijn kinderen ook op school had, mochten we uitbreiden en in 1968 werd een nieuwe vleugel aan de school gebouwd. In 1974 kreeg Klarenbeek zijn eigen school, de Vrijburch, en toen halveeer- de ons aantal leerlingen zowat. In plaats van klassen van bijna vijftig hadden we toen 26, 27 leerlingen in de klas." In datzelfde jaar ging Goedhals met pensioen en werd Jan Huijbreghse 'hoofd van de school'. „Tot op heden. Tot de fusie. Daarna wordt de direc teur van de Vrijburch, Witte, Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 7 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK, -x Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: erkend)!) Stichting Horeca Onderwijs W Postbus 1161, Breda. TS 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF directeur van de nieuwe clus ter. Hij durft die klus op zich te nemen. Dat zie ik niet zitten." Na 1 augustus wordt alles anders. „De binding wordt minder," denkt Huijbreghse, „door de grootschaligheid. Het wordt een school in twee gebouwen. De Burch gaat dicht en de ouders kunnen kie zen in welk schoolgebouw hun kinderen les krijgen. Als direc teur moet je veel meer gaan managen, het wordt zakelijker. Tijdens een vergadering je ver jaardag vieren, zoals we hier doen, kan niet meer. Met een schoolteam van 23 mensen verdwijnt een deel van de spontaniteit." En verder: „De naam verdwijnt, er komt een nieuw logo. Daar zal wel een uil op komen." Tot en met 1996 blijven alle leerkrachten van de gefuseer de scholen in dienst. Daarna wordt de samenstelling van het onderwijsteam opnieuw bekeken. „Je krijgt parallel- groepen, waarin het niveau en de manier van lesgeven op elkaar zal moeten worden afgestemd. We zullen een veel intensievere overlegstructuur krijgen. Er moet een school werkplan komen, waaruit de ouders voldoende informatie kunnen halen om voor de Uilenburch te kiezen - want of Jan Huijbreghse en zijn colle ga's zulke aardige mensen zijn, daar hebben ze geen bood schap aan. Dingen als school reisjes, vieringen van kerst en sinterklaas; er zal een gulden middenweg moeten worden gevonden. En het kost zoveel tijd: eerst overleggen, dan voorleggen aan de ouderraad, de medezeggenschapsraad. Van sommige dingen is het jammer dat het weg is." De reünie in april wordt belangrijk voor Huijbreghse. Nog één keer krijgen de voor malige leerlingen de kans als groep bij elkaar in het oude schoolgebouw te zijn en bij te praten met hun oude 'honk vaste' leerkrachten - de onder wijzeres van groep 3 zat als leerling in de klas van Goed hals. Huijbreghse verwacht op de reünie hele gezinnen te mogen verwelkomen waarvan hij de ouders en de kinderen in de klas heeft gehad. „Gevoels matig sluit je een periode af. Dan klappen we het boek dicht, is het echt afgelopen. Ik verheug me erop. Ik zou het echt erg vinden als het opeens overging van de ene school in de ander, zonder dat er een echte afsluiting was geweest." Misschien is de fusie voor hem en zijn collega''s die nog over zijn van de 'vaste kern' extra DE PAREL Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Een uitgebreid koud en warm buffet met overheerlijke Scandinavische gerechten staat voor u klaar op de volgende zaterdagen: 7, 14, 21 en 28 januari en 4 en 11 februari van 18.00 tot 22.00 uur. Prijs: 39,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar: halve prijs. Combineer dit buffet met een partijtje bowlen en u betaalt slechts Reserveer tijdig, restaurant'De Parel' 01188 3230 moeilijk. „Men zegt wel, het is niet goed om altijd op één school te werken. Maar ik weet niet anders. Daarom is het denk ik extra moeilijk om straks weer opnieuw te begin nen." Het programma voor 8 april - de dag van de reünie - staat nog niet vast. „Dat hangt ook een beetje af van het aantal reünisten. Is het de moeite waard. Maar daar ben ik niet bang voor. Er komen er gewoon veel. Ik kom regelma tig mensen tegen die zeggen 'We komen, hoor'. Dan roep ik: stuur dan je strookje in. Het wordt een hele klus om leerlin gen van 42 en van 14 te verma ken. Die hebben totaal geen boodschap aan elkaar. Maar we maken in elk geval een ten toonstelling met herkenbare materialen. Gelukkig ben ik een bewaarderig iemand, mijn voorganger ook trouwens. Dus we hebben nog heel veel." Even later diept hij uit zijn sta pels mappen en papieren een oude rekening voor vuilnisem mers op. „En we maken een overzichtstentoonstelling van fotomateriaal en video. Er is Na 1 augustus is Huijbreghse geen directeur meer. Of hij nog door gaat als onderwijzer in de gefuseerde school heeft hij nog niet besloten. „Ik heb tot 1 mei de tijd om een beslis sing te nemen en ik zal die dan ook tot het uiterste uitstellen. Een reden om door te gaan? Ik kan het lesgeven niet laten. Daarom wilde ik ook geen directeur worden. Dan heb je veel te veel tijd nodig om te besturen. In de toekomst zal het wel uitlopen op een 'bovenschoolse directeur', dje helemaal geen les meer geeft. Als ik denk aan Goedhals: die moest alles na schooltijd doen. Ik ben bang voor die nieuwe constructie, want ik wil in de eerste plaats onderwijzer zijn." Een reden om niet door te gaan is de wettelijke 55-plusre- geling voor onderwijzers. „Ik krijg één keer de mogelijkheid om voortijdig te stoppen. Anders kan ik pas stoppen bij 63. Tenzij je wordt afgekeurd natuurlijk. Ik heb altijd gezegd: zodra ik de klas niet meer aan kan, stop ik er mee. Dat gevoel heb ik nog niet. Mijn vrouw zegt ook altijd: Je bent ervoor geboren." Vlissingen, Aagje Dekenstraat 10, tel. 01184 - 17510 STABILAC HALFVOLLE MELK flakon 1 liter, van 1,09 voor BOEKOS ROOKWORST per stuk a 350 gram, van 2,89 voor 69 FANTA SINAS regular of light, fles a 1,5 liter, van 1,99 voor DIXAN voordeelvat a 6 kilo, van 24,98 voor KIPPEBOUTEN kilo, van 6,90 voor sO CC CALVÉ PINDAKAAS pot a 350 grom, van 2,49 voot "I 49 Deze aanbiedingen zijn geldig l/m 7 |anuari 1995 Bel voor de dichtstbijzijnde Jumbo gratis onze klantenservice: 06-0220161 Met 49 jaar in de VUT door Ad Hanneman DE PAREL ISEeN*EÖ,OJ* htness. sauna, bowung. en souashbanen. kuurcentrum, 'theater. CAFÉ-S EN RESTAURANTS in OO' ,ueo«G Dat Van Putten over twee jaar op straat staat heeft te maken met de gemeentelijke herinde ling. Walcheren krijgt dan drie gemeentes, een ervan is het platteland met één gemeente raad en dus ook maar één bur gemeester. „Die herindeling is een goede zaak. Ik heb me met hand en tand verzet tegen één gemeente Walcheren. Met een plattelandsgemeente van 23.000 inwoners krijgen de dorpen wat meer kracht tegen over Vlissingen en Middel burg." De gemeente Mariekerke blijkt start en finish te zijn voor de in Kampen geboren en getogen Van Putten. Hij kwam naar Zeeland omdat hij trouwde met een „volbloed Walcherse" die niet van plan was om het 'eiland' te verlaten. Snel vond hij dan ook werk, eerst in de gemeente Borssele en later bij de provincie als hoofd milieu. Vanaf die plek stapte hij over naar de hoogste post van de gemeente Mariekerke. De ambtsketen draagt hij met gepaste trots, zegt hij een aan tal keren. En het is duidelijk dat Van Putten niet op een dood spoor terecht is gekomen. „Het boeiende van de gemeente Mariekerke vind ik nog steeds de intensieve manier waarop we hier met mensen en de materie omgaan." In tegenstelling tot eerste burgers van grote ste den heeft hij bestuurlijk nogal wat portefeuilles in de bureau la die aandacht vragen. „Colle ga's in grotere gemeenten houden zich voornamelijk bezig met linten knippen of ze zijn representatief aan het werk. Dat is ook allemaal vrij logisch, want de wethouders in grotere gemeenten zijn net als de burgemeester full time bezig. Onze wethouders wer ken part-time. Toen ik hier vijf tien jaar geleden begon kreeg ik automatisch alle portefeuil les." Mariekerke lijkt nou niet zo'n plaats die tot de verbeelding spreekt. „Ik moet buiten Zee land inderdaad altijd uitleggen waar het ligt". Toch - zo oor deelt hij - is het een gemeente die zich onderscheidt. Behalve dat het de enige Walcherse gemeente is zonder water zijn er nog meer sterke punten die Van Putten altijd hebben aan gesproken. Het woord 'kneute rig' wil hij daarbij absoluut niet toepassen, hoewel hij zich als eerste burger wel met zaken bemoeit waar collega's in andere plaatsen vaak de neus voor ophalen. „Kijk", peinst hij. „Politiek gezien is de struc tuur vrij helder. De raad bestaat uit vertegenwoordi gers van het CDA, Gemeente Belangen en een SGP/RPF- fractie. We hebben een raad die gezamenlijk de schouders onder de klussen zet. Partij politiek zijn de raadsleden het wel eens oneens met elkaar, maar pakweg 95 procent van de raadsbesluiten worden unaniem genomen. Daardoor voelt het college de raad per fect aan." Hoogtepunten of dieptepun ten? In de gemeente Marieker ke loopt alles op rolletjes. „Mariekerke is geen gemeente Burgemeester Van Putten van Mariekerke waar spectaculaire dingen gebeuren. Niettemin hebben we veel om trots op te zijn. Er is een aantal opvallende res tauraties gepleegd en dan valt een buitenstaander ook steeds het enorme winkelarsenaal op in de kern Meliskerke. De ondernemers zien het daar wel zitten". Waar hij ook blij mee is is de ruilverkaveling waar Wal cheren met tegengestelde belangen tussen natuur en recreatie aan de ene kant en de landbouw aan de andere kant toch uit is gekomen. Met name de boeren aan de voet van de duinen moesten prima grond opgeven om er bosbouw mogelijk te maken. „Het is geweldig gelopen. Dankzij deze ruilverkaveling krijgen we een injectie van 74 miljoen gul den." De gemeentelijke herindeling - meent Van Putten - is feitelijk bittere noodzaak. „De span ning tussen wat je wil en kan is enorm groot. Vooral milieu problemen. Kleine gemeentes kunnen die gewoon niet in hun eentje oplossen". En hulp van de buren zoals Middelburg en Vlissingen is er nauwelijks, „zodat we veel samenwerken met plattelandsgemeenten van Schouwen-Duiveland. In de toekomst zal dat verande ren. Dan kan die ene platte landsgemeente een grotere vuist maken tegen de Walcher se steden". Van Putten denkt niet dat de plattelandsbewo ners moeten wennen aan die grootschaligere opzet. „Afstand is nauwelijks een probleem. Mensen kunnen altijd bellen. Als ik naar mezelf kijk, dan ben ik de afgelopen tien jaar hooguit twee of drie keer op het gemeentehuis geweest om privézaken te regelen. Nee", zegt hij. „Afstand heeft alles te maken met de wijze waarop je je bur gers serieus neemt". Wat hem in de grootschalige aanpak dwars zit is de regiopo litie die momenteel meer aan dacht heeft voor Vlissingen en Middelburg dan voor de dor pen. „In die nieuwe opzet is er geen politiepost meer voor Mariekerke. De sterkte voor onze gemeente is 0,7 politie man. En dan zie je dat Marie kerke heel hoog scoort als het gaat om woninginbraken. Als er geen politie is, is er ook geen preventie. Momenteel woont er ook geen politieman hier. Dat werkt trouwens ook preventief. Zelfs als die man geen dienst heeft, ziet hij din gen die hij later kan aanpak ken. We zijn dan ook volop in discussie over een wijkagent. Met preventie houd je de die ven makkelijker buiten de gemeentegrens". Over twee jaar als de gemeen telijke herindeling een feit is, staat Van Putten zonder ambtsketen thuis. Als hem wordt voorgehouden dat hij als SGPer geen schijn van kans maakt, sputtert hij voorzichtig tegen. „Of de burgemeester uit het CDA komt staat abso luut niet vast. Eerst wordt er een nieuwe gemeenteraad gekozen en die maakt een pro fiel voor de te benoemen bur gemeester. Het zou me trou wens niks verbazen als het CDA behoorlijk verliest". Filosoferend over wat dan, stelt hij vast dat hij zeker geen politieke carrière nastreeft. „Ik ga zeker niet in de politiek. Ik weet namelijk niet zo goed om te gaan met de vrijblijvendheid waarmee politici het beleid beoordelen. Als politicus kun je heel makkelijk zeggen hoe het moet, maar of het uitvoer baar is, blijft meestal in het midden. Ik ken de politiek inderdaad. Mijn grootvader zat in de gemeenteraad van Kam pen. Mijn oom ook. Die werd er later wethouder."

de Faam | 1995 | | pagina 11