Mulder Gordijn - Tapijtmode de Klerk S 4331 KW Middelburg Tel. 01180-12880 Frans, nochalante romantiek binnenhuis seisplein 5 01180-26721 middelburg Engelse waarden en tradities Wie veel reist, kan veel verha len. En wij Nederlanders zijn een reislustig volkje. Al eeu wenlang laten we ons inspire ren door andere culturen. In de 17e eeuw was het bijvoorbeeld 'bon-ton' om Chinees lakwerk en porselein te verzamelen. Het massatoerisme in deze eeuw heeft het culturele erfgoed van de ons omringende landen tot gemeengoed gemaakt. We raakten in de ban van verweer de Franse dorpjes, lieflijke Engelse cottages en de eerlijke, sobere levensstijl van de Scan- dinaviërs. Scandinavië en hout Eigen identiteit Natuurlijk evenwicht Helder en kleurrijk Toekomst DOOR VANDALISME Dé specialist voor het inrichten van uw woning UW SFEERVOL WONEN LEASE DEALER VERTICALE LAMELLEN WATERBEDDEN en TEXELER DEKBEDDEN Voor een complete woonstoffering natuurlijk naar de complete woonstoffeerder Kromme Weele 21-23 Middelburg 01180-14077 Kamperman parkeMoeren uw laminaatspecialist wenst u een voorspoedig 1995 Woensdag 28 december 1994 Helder aquamarijn wollen tapijt en vrolijk rood-wit geblokt tafelkleed geven de kamer een eigen sfeer. Al deze herinneringen gingen in de koffer mee naar huis. Daar bleek hun invloed op ons eigen Hollandse interieur zó sterk, dat er langzaam maar zeker sprake is gewor den van drie alom geaccepteerde stijlen. Waar gaat uw voorkeur naar uit? Grenen, country-style of romantiek? Een inspire rende profielschets van drie woonwerel- den: Scandinavië, Engeland en Frankrijk. Het barre klimaat in Scandinavië wordt vaak als reden aangevoerd voor het ont staan van de uitgebalanceerde Scandina vische interieurs: sober, maar hartverwar mend. Pure vormen, doordachte functio naliteit en onberispelijke kwaliteit kenmer ken de doorgaans houten ontwerpen. Ergonomie en ecologie staan hoog in het vaandel. Het is daarom niet vreemd dat juist in deze 'groene' tijd dat heldere Scan dinavische design weer volop in de belangstelling staat. Hout is het belangrijkste produkt van Scandinavië. Het wordt voor alles en nog wat gebruikt: huizen, parketvloeren én natuurlijk meubelen. De houtbewerking staat er op een zeer hoog niveau. Na de Tweede Wereldoorlog werden Zweden en Denemarken dé designlanden bij uitstek. Dat was vooral te danken aan de nieuwe techniek van gebogen en gelamineerd hout. Vanuit de hele wereld kwamen in de jaren '50 en '60 ontwerpers en architecten naar Scandinavië om het moderne 'Zweedse' meubel te bestuderen. Deze bloeiperiode heeft juweeltjes van klassie kers opgeleverd. Wie kent immers niet het beroemde Vlinderstoeltje van Arne Jacob- sen dat tot op de dag van vandaag een bestseller is gebleven? Door de jaren heen hebben de Scandinavi sche ontwerpers hun eigen identiteit weten te behouden. Bij hen geen wilde uit spattingen a la Memphis; Scandinavisch design is gebleven wat het was: helder, sober, puur van vorm en functioneel. Dat geldt zowel voor de meubelontwerpen als huishoudelijke artikelen zoals het bekende Arabia serviesgoed, de Marimekko stoffen en het kleurrijke glaswerk van Costa Boda. Scandinavisch design wordt van oudsher geassocieerd met kwaliteit. Degelijkheid en duurzaamheid zijn vanzelfsprekend. Veel aandacht is er ook altijd geweest voor ergonomie. De zogenaamde 'gezond heids-meubelen', zoals het alom bekende Balansstoeltje dat werd ontwikkeld voor mensen met rugklachten, zijn typisch Scandinavisch. Scandinavisch design staat vandaag de dag weer volop in de belangstelling. De huidige eco-trend heeft daar alles mee te maken. Veel mensen hebben genoeg van de overgestileerde interieurs en zoeken naar een nieuw, natuurlijk evenwicht. De sobere, functionele meubelen uit de noor delijke landen zijn in dit opzicht een ver ademing. Daar is altijd al ruim aandacht geweest voor de mens in samenhang met zijn leefomgeving. Zorg voor het milieu neemt een belangrijke plaats in. Zo is de bosbouw er aan strenge regels gebonden. Het hout wordt ook meer en meer afge werkt met milieuvriendelijke materialen: watergedragen lakken of ouderwetse stof fen zoals olie, zeep, loog en was. Leer wordt als het even kan plantaardig gekleurd. Kortom: Scandinavisch design zit vaak in een 'groen' jasje. Het Scandinavisch georiënteerde interieur is helder, transparant en kleurrijk. Organi sche vormen en eerlijke materialen voeren de boventoon. Gelikte hoogglanslakken zul je er niet snel vinden, wel sobere mat te afwerkingen. De voor noordelijke stre ken kenmerkende houtsoorten zoals ber ken, grenen en beuken geven het interieur vaak die karakteristieke 'blonde' uitstra ling. Op de vloer is parket een must. Voor al het kant en klare lamelparket is zeer in trek. Een kleurrijk karpet en een nostalgi sche houtkachel zorgen voor de 'finishing touch' van de vaak uitnodigende zithoek. Zoals gezegd zijn de gekozen materialen vaak sfeerbepalend. Maar ook voor kleur is een hoofdrol weggelegd. Blonde hout soorten combineren uitstekend met frisse tinten. Helderblauw, zonnig geel en vrolijk rood; alles straalt optimisme uit als tegen wicht voor de lange, kille wintermaanden. Ook de stoffen zetten een krachtig gebaar: de kleuren zijn intens, de dessins vaak uit gesproken groot en expressief. Om er niet te gauw op uitgekeken te raken, wordt de stoffering nog wel eens veranderd. Een zomer- en een winterset van gordijnen en bekledingshoezen is in het Scandinavi sche interieur dan ook bepaald geen uit zondering. Scandinavisch design mag dan een stevi ge basis hebben in oude tradities; het gaat wél met de tijd mee. Sterker nog: het is springlevend. De afgelopen jaren is er zelfs sprake van een zekere vernieuwings- golf. Jonge ontwerpers zoeken aansluiting bij de internationale ontwerpwereld en mixen hun ontwerptraditie - het gelami neerde hout -, met moderne materialen zoals staal en kunststoffen. Scandinavi sche meubelen laten een nieuwe dyna miek zien die meer inspeelt op individuali teit dan voorheen. Toch zwicht ook de jongste generatie ontwerpers niet voor tij delijke kleur- of vormexcessen. 'Wij zijn geen showbeesten', zeggen ze zelf, 'maar meubelmakers.' Het blijft dus gaan om heldere constructies en ergonomische eenvoud, waarbij kwalitatief duurzame materialen als uitgangspunt dienen. Dat geldt overigens niet alleen voor het top- design, maar ook voor de meer betaalbare (grenen) meeneemmeubelen die vooral bij jonge gezinnen razend populair zijn geworden. Koploper op het gebied van schade door vandalisme is glasbreuk. Praktisch onbreekbaar en glashelder veilig heidsglas stopt glas breuk door vandalis me. ALS SCHERVEN GEEN GELUK BRENGEN Winkelcentrum Dauwendaele Middelburg, 01180-4366 Deskundig advies Ruime sortering Vakkundige stoffering NIEUWE COLLECTIE! 52, 89 en 127 mm stot, kunststot en aluminium lengte tot 600 cm, hoogte tot 550 cm op maat gemaakt, vrijblijvende prijsopgave ett een. luxvuxyuxedZg- J WS zeeuws zonweringsbedrijf Vlissingsestraat 46 's-maandags gesloten Royaal gedrapeerde gordijnen geven dit interieur een elegante dromerige sfeer (Stof 'Amadeus' uit kollektie 'Design Archives' via Rob Viool, tel.nr. 02153-89740). Frankrijk is een land van extremen. Een authentiek Frans klap stoeltje gebroederlijk combineren met een frivool ontwerp van Philippe Starck? Geen probleem. De spreekwoordelijke Franse slag leidt tot lichtvoetige, nonchalante interieurs. Toch verstaan de Fransen als geen ander de kunst van het decoreren. Sfeer is daarbij belangrijker dan stijl-zuiverheid. Decoratief wonen is in. Romantische woonstijlen scoren goed. Traditie is trend: oeroude meubeltypes, die hun nut reeds eeuwenlang bewezen hebben, worden opnieuw gewaardeerd. Vaak gaat het om simpele boer se meubelen: de aloude keukenstoel met biezen zitting, een eenvoudige houten tafel, bed, commode. Het zijn de archetypes, de voorlopers gebleken van de meer gesti- leerde typisch Franse meubeltjes zoals de chaise-longue en de recamière. Al deze meubelen van vroeger ademen de sfeer van het rustige bestaan uit vervlogen tijden: iets dat ons in deze jachtige tijd bijzonder aanspreekt! Deze laminaat vloer zorgt voor de karakteristieke 'blonde' uitstraling. Op een Aquarama waterbed A slaapt u als een roos! WALSTRAAT 54 VLISSINGEN 01184-10885 Bij uw Bang&Olufsen dealer vindt u nog een Beosystem-Plus. Het muzieksysteem BeoSound Century met de bijpassende Beocom 1600 telefoon, voorzien van een volumeregeling voor uw Beosystem. Middelburg LANGE NOORDSTRAAT 22. TELEFOON 01180-13373 Deze klassieke Engelse stijlmeubelen zijn vervaardigd van taxushout en gebaseerd op traditionele modellen uit de 18e eeuw. Steeds meer mensen herontdekken de charme van de Engelse woontraditie. Vooral de typische Country style staat weer in het middelpunt van de belangstelling. Behaaglijke fauteuils, een Chesterfield bank, mahonie-houten theetafels, lambrizeringen en gestreept behang met borders roepen een heel speciale sfeer op. Het is de sfeer van het comfortabele landleven; van landgoe deren, cottages en jachttaferelen. Engelse interieurs zijn een oase van geborgenheid, waar de tijd stil heeft gestaan. Comfortabele zitmeubelen vormen de spil van elk Engels interieur. De Wingchair en de Chesterfield zijn meubelklassiekers die hun gebruiks waarde vooral te danken hebben aan het onovertroffen zitcomfort. Bij zo'n Wingchair of Engelse haardstoel hoort trouwens altijd een voeten bankje dat - net als de hoge rugleuning met oren - bedoeld is als bescher ming tegen koude trek. Naast de inrichting en aankleding geven uiteindelijk de afwerking en accessoires het Engelse interieur haar typische decoratieve sfeertje. Een huis zonder klassiek stucwerk is in Engeland bijna ondenkbaar. Ook de open haard is een 'eyecatcher' die niet gemist kan worden. Naast natuur steen werd ook vaak hout gebruikt voor de haardomlijsting. Replica's van de traditionele grenen schouwen worden nog steeds gemaakt en zijn sinds korv ook weer in Nederland te koop.

de Faam | 1994 | | pagina 16