VOOR OUDJAAR 2," o,95 o,59 7,98 Oudejaarsfeest Dauwendaele ter voorkoming vandalisme Centrum voor verslavingszorg verhuisd naar nieuwbouw Tussen Kerst en Nieuw Prima La Musica in Concert-Gehoorzaal Bouw woningen Chopinlaan start voor jaarwisseling New York DA-verkoopster beloond met beauty-weekeinde Expositie alcoholgebruik in Souburgse bibliotheek vanaf f 555,- I KOS, vlucht en accommodatie 2 weken vanaf f 699,- Een andere bestemming? De nieuwe reisgidsen liggen voor u klaar op het postkantoor. ie rege/t 't op het postkantoor Twee eenakters Voorheen de B BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman UITGEREKEND BIJ JUMBO: 31 APPELBEIGNETS -| 49 REDDY ZONNEBLOEMOLIE ATLANTA OLIEBOLLENMIX POEDERSUIKER STROOIER KIPPEBOUT Jumbo is beter dan u denkt. Allerlei SNEL GEBOEKT donderdag vrijdag zaterdag! zondag dinsdag woensdag Woensdag 28 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Jongeren in de Middel burgse wijk Dauwendae le kunnen oudejaars nacht doorbrengen in het jongerencentrum van die wijk. Een werkgroep heeft op initiatief van de wijkvereniging een pro gramma opgezet dat de jeugd vanaf 12 jaar die nacht moet bezighouden. De werkgroep hoopt op die manier het vandalis me uit voorgaande oude jaarsnachten te voorko men. De doelgroep voor het oude jaarsfeest zijn de jongeren die nog te jong zijn om naar de café's te gaan. In voor gaande jaren bleek die groep in de oudejaarsnacht 'rotzooi te gaan trappen'. Gerrie Maandag, voorzitter van de wijkvereniging Dau wendaele: „Vorig jaar heb ben ze voor zo'n dertigdui zend gulden schade aange richt, voornamelijk in het winkelcentrum. We wilden nu eens iets proberen om dat te voorkomen." Aanvan kelijk kwam een lid van de wijkvereniging met het plan te patrouilleren in de oude jaarsnacht. „Toen we daar over spraken onstond het idee liever iets te doen om de jongeren aan te trekken," aldus Gerrie Maandag. Samen met wijkagent Ben Veelen, wijkbemiddelaarster Ellen Looten en Corrie Luit wieler, beheerder van het jongerencentrum in Dau wendaele, stelde Maandag, als coördinator van de werk groep, een programma op voor oudejaarsdag en - nacht. Het programma is ingevuld in overleg met de jongeren uit de wijk. „In het begin kwamen ze nog wat wan trouwend naar de bijeen komsten - de wijkagent zat er ook bij. Maar die stelde zich soepel op en dat heeft ze vertrouwen gegeven. Ook de meisjes - die toch meer geacht worden de nacht thuis door te brengen - wer den enthousiast," vertelt Maandag. De jongeren hebben onder meer zelf affiches ontwor pen en hebben folders ver spreid waarin het program ma voor het oudejaarsfeest staat vermeld. „We begin nen om 15 uur. Er worden films vertoond op grootbeeld video - door de jongeren zelf uitgekozen - en er zijn spelletjes en intercul turele hapjes, gemaakt door een aantal moeders. We zoeken alleen nog iemand die oliebollen wil bakken." Discotheek Nightlife zorgt voor de muziek, compleet met lichteffecten en laser show. De jongeren mogen ook hun eigen cd's meene men. Om half één wordt bij het jongerencentrum vuur werk afgestoken. Ook dat is ingekocht met instemming van de jongeren zelf. „Tot mijn verbazing wilden ze vooral siervuurwerk." Het oudejaarsfeest wordt gehouden in het jongeren centrum in Dauwendaele. „Dat is helaas maar erg klein. Ik denk dat er zo'n 30 tot 35 mensen in kunnen. Van de kazerne mogen we twee ten ten lenen, mits we die kun nen verzekeren. Dat lukt ons niet, maar we hebben nu gevraagd of de gemeente misschien voor ons garant wil staan." De gemeente Middelburg staat in elk geval positief tegenover het initiatief, zegt Maandag. „Van het bureau preventie vandalisme hebben we sub sidie gekregen." Tijdens de oudejaarsnacht zullen in het winkelcentrum in Dauwendaele twee stads wachten patrouilleren. „Dat is wel bijzonder, want eigen lijk zijn ze pas per 1 januari in dienst." Of het oudejaars feest zal aanslaan is afwach ten, zegt Maandag. „We wil len het gewoon eens zo pro beren." De patiënten van het centrum voor verslavingszorg zijn vori ge week verhuisd naar de nieuwbouw aan de Abbekin- dersezandweg in Goes. Daar mee is een belangrijke voor ziening voor de geestelijke gezondheidszorg in de provin cie in gebruik genomen. Com missaris der Koningin W. van Gelder zal het gebouw dins dag 23 mei officieel openen. Het centrum voor verslavings zorg zal de naam De Reilof dra gen. De naam is afgeleid van 's Heer Reilofsdorp, een van de gehuchtjes die later samen het dorp Kloetinge vormden. De Reilof maakt deel uit van de Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland in Kloetinge. Het centrum is bedoeld voor mensen die pro blemen hebben op het gebied van alcohol, drugs, medicijnen en gokken. Ze komen vrijwillig en hebben er zelf voor gekozen zich onder behandeling te stel len. In totaal telt het centrum 28 behandelplaatsen. Twintig patiënten kunnen worden opgenomen en er zijn acht dagbehandelingsplaatsen. In dat geval bezoekt de patiënt enkele dagen per week het centrum voor verslavingszorg. Daarnaast wordt tijdens spreekuren poliklinische hulp verleend aan mensen die wel behoefte aan hulp hebben maar verder zelfstandig willen functioneren. De Reilof staat onder leiding van J.E.C. van Praet. Het cen trum werkt samen met andere voorzieningen op het gebied van verslavingszorg, zoals het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), het Huiskamerprojekt voor Druggebruikers (HKPD) en de psychiatrische afdelingen van de algemene ziekenhuizen (PAAZ). Vlissingen, Aagje Dekenstraat 10. tel. 01184 - 17510 Theatergroep Voorheen de B speelt vrijdag 13 en zaterdag 14 januari in het Vlissingse Vestzakthea ter de eenakters 'Mrs. Robinson' en 'Dio'. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. De eenakter 'Mrs. Robin son' is gebaseerd op een scene uit de film The Gra duate, waarin Mrs. Ro binson, niet zonder gevol gen, wanhopige pogin gen doet een jongeman te versieren. 'Dio' is ge schreven door Willem van Toorn. Het verhaal gaat over diverse personages die, hoewel ze in hetzelfde huis wonen, elk in hun eigen wereldje leven. Ver bindende factor is de man die toevallig in hun leven verschijnt. De regie is van Peter Kra mer. Kaarten voor de voorstellingen in Vlissin gen zijn te bestellen op 01185-2735. De donkere dagen tussen kerst en nieuw nodigen menig mens uit tot retrospectie; het terugblikken naar gebeurtenissen uit de ach terliggende periode. Onder het genot van een goed glas wijn erl een heerlijk diner pas seert 1994 de revue. In sneltreinvaart wor den de belangrijkste beslissingen uit dat jaar op waarde getaxeerd. Eigenlijk zou het iede re maand kerst moeten zijn: immers, door zaken te relativeren kan men ontwikkelin gen in perspectief plaatsen, kan men lering trekken uit de ervaringen opgedaan. De zin van retrospectie wordt naar mijn gevoel nogal eens onderschat. Het gros van de mensen neemt er eenvoudigweg de tijd niet voor. Men loopt als het ware de kudde achterna onder het motto 'je kunt niet ver dwalen, als je niet weet waar je naar toe gaat'. Als je echter niet verder kijkt dan je neus lang is, kan je lelijk het hoofd stoten. Als je in een doodlopende straat wandelt en je kijkt niet verder dan de volgende klinker, dan bestaat de mogelijkheid dat je vroeg of laat tegen een muur aan loopt. Zo ontstaan pro blemen. Problemen bestaan echter niet, alleen pro bleemhebbers! Mensen kunnen verzeild raken in situaties waar ze geen eind aan zien. Ze zitten dan vast in een vicieuze cirkel. Ze stellen zichzelf keer op keer dezelfde vraag. Antwoorden zijn er niet, eenvoudigweg, omdat men niet openstaat voor alternatie ven. Hoe groter de betrokkenheid, hoe moeilijker het wordt anders tegen 'het' probleem aan te kijken. Daarom is het altijd nuttig je eigen mening (lees: manier van kijken) te toetsen aan die van anderen. Door voldoende afstand te nemen - door een paar stappen achteruit te doen - kun je soms tot verhelde rende inzichten komen. Die paar stappen achteruit maken het verschil tussen een aar dige uitdaging en niet-te-nemen hindernis! Het korte termijn denken - niet verder kijken dan de volgende klinker - moet zo langza merhand plaats gaan maken voor een visie die meer gericht is op de langere termijn. Gelukkig zien steeds meer mensen de geva ren in van het korte-termijn denken. Zo is de discussie over het milieu en de uitputting van de hulpbronnen de laatste jaren aanzienlijk aangescherpt. We zijn ons bewuster gewor den van de invloed die onze korte-termijn acties kunnen hebben op de lange duur. Het gevaar bestaat echter dat de balans volledig doorslaat naar de andere kant. Dat men zich teveel laat leiden door enthousiaste kreten als 'een goed milieu begint bij jezelf' of 'de vervuiler betaalt'. Je ziet dat bijvoorbeeld gebeuren bij één van de peilers van onze economie; het beroeps- goederenvervoer over de weg. De sector komt door allerlei (milieu)heffingen en - maatregelen (accijnsverhogingen, verplicht plaatsen van snelheidbegrenzers en dergelij ke) van de kant van de overheid steeds ver der in het nauw. Door die eenzijdige belasting bestaat het gevaar dat de concurrentiepositie ten opzich te van andere vervoerstechnieken verslech terd. De internationale concurrentie tenslot te, is lachende derde. En zo poetst de over heid haar tekort weer weg! De kerstgedachte is universeel evenals het milieuprobleem. Met praatjes alleen komen we er niet, evenmin door ons hoofd te laten hangen. Problemen pak je aan. Niet door er van weg te lopen, maar door er voldoende afstand van te nemen. Zo kun je het bij de kern vatten: alleen met een visie gericht op de langere termijn kunnen we de 21ste eeuw leefbaar houden en al onze goede voorne mens gestalte geven! A. Luitwieler, Isabel Martijneen vertegenwoordiger van Lancaster en een vertegenwoordiger van DA (vlnr). Isabel Martijn, schoonheids specialiste en verkoopster bij DA-drogist Luitwieler in Vlis singen, heeft de eerste prijs gewonnen in een landelijke actie rond twee nieuwe par fums van Lancaster. Het afgelopen najaar hielden in het hele land diverse DA- Attence winkels een 'blauw spektakel' rond een nieuwe dames- en een herengeur. De verkoper of verkoopster die op de meest originele manier iets had gedaan met de actie en het thema 'blauw' zou worden beloond met een weekend voor twee personen in een beautyfarm. In het juryrapport stond ver meld dat Isabel Martijn uit Vlis singen op verrassende wijze de nieuwe geuren had weten te presenteren. Daarbij kon zij vakkundig advies geven over de geuren en was ze gekleed in passende blauwe kleding. De afdeling Preventie van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft een tentoonstelling samengesteld over alcohol. In de expositie, in de openbare bibliotheek in Oost-Souburg, komen onder meer het ver loop van alcoholgebruik tot - misbruik, de lichamelijke gevolgen van alcoholgebruik en de matigingsstrijd aan de orde. Van elke negen Zeeuwen is er volgens het ZCAD één ver slaafd. Dat betekent dat alco holgebruik, illegaal drugge bruik of gokken het leven van deze mensen voor een groot deel beheerst. Verslaving heeft niet alleen consequenties voor de verslaafde zelf. Ook in zijn omgeving zijn de gevolgen merkbaar: verkeersongelukken onder invloed van alcohol, gemaakte schulden, relatie problemen of criminaliteit. De meeste mensen raken ver slaafd aan alcohol. Dat is vol gens het ZCAD niet verwon derlijk, aangezien alcohol 'bij wijze van spreken op elke straathoek' te koop is. Boven dien is alcohol maatschappe lijk geaccepteerd. In Zeeland blijken volgens het ZCAD ongeveer 27 duizend mensen hun alcoholgebruik niet meer in de hand te kunnen houden. Het ZCAD wil met de tentoon stelling duidelijk maken dat alcoholgebruik op zijn tijd heel gezellig kan zijn, maar dat teveel en dagelijks alcoholge bruik schade aan het lichaam toebrengt. Ook is alcohol niet bedoeld als hulpmiddel om in een bepaalde stemming te komen, problemen te vergeten of moed te verzamelen. Bovendien zijn er situaties (werk, verkeer) waarin volgens het ZCAD alcoholgebruik niet past. De expositie van het ZCAD is te zien van 5 tot en met 26 januari in de Openbare Bibliotheek in Oost-Souburg. Prima La Musica. In de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg verzorgt Ka merorkest Prima La Musica donderdag 29 december een kerstconcert Kerst in Wenen. Het concert begint om 20 uur. Sinds zijn oprichting is het kamerorkest Prima La Musica uitgegroeid tot een van Vlaan- derens topensembles. Onder leiding van dirigent Dirk Ver meulen bewees het orkest die hoge kwaliteit in het verleden met verscheidene concertreek sen met composities uit een uitgebreid repertoire. 'Kerst in Wenen' is de titel van het programma dat het orkest brengt in de Concert- en Gehoorzaal. Van Mozart en Haydn, onlosmakelijk verbon den met Wenen, staan respec tievelijk het Pianoconcerto nr. 9 in Es ('Jeunehomrne') en de Symfonie nr. 8 in G ('Le Soire') op het programma. Na de pau ze brengt het ensemble 'Vien na waits for you', een ludiek werk met tal van persiflages op typisch Weense melodieën. Dirk D'Haese componeerde dit stuk speciaal voor dit pro gramma. Tot slot brengt het ensemble een selectie uit Joseph Lanners Weense nieuwjaarsmuziek voor orkest met piano. Lanner was begin 1800 een gevierd walscompo- nist en dirigent. Solistische medewerking verleent pianist Martijn van den Hoek. Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 1994 lekker vers! NU 2 STUKS flacon a l liter van 3.69 voor Nu met drie gratis zegels! pak 500 grom bus a l 25 gram van 0,89 voor 2 kilo op schaal, per kilo Nog voor de jaarwisseling begint in opdracht van de Vlis singse Woningbouwvereni ging Basco de bouw van negentien vrije sectorwonin gen aan de Chopinlaan in Vlis singen. Op die locatie stonden tot enkele jaren geleden mai sonnettes. In 1987 presenteerden Wo ningbouwvereniging Basco, de gemeente Vlissingen, wijk bewoners en overige partici panten een ingrijpend plan van aanpak voor de wijk Paau- wenburg Zuid-Oost in Vlissin gen. De nieuwbouw aan de Chopinlaan is het laatste deel van de realisatie van nieuw bouw uit het plan van aanpak, dat vanaf 1993 wordt uitge voerd. De Basco noemt de uit voering van het project geslaagd. De bouw en verkoop van deze luxe vrije sectorwo ningen is voor de Basco tevens een manier om een deel van de investering v^i de woning bouwvereniging in het plange bied Paauwenburg Zuid-Oost terug te verdienen. Tot nu toe is al veel geïnvesteerd in nieuwbouw, renovatie van woningen en sloop van onge veer vierhonderd etagewonin gen. Het meest aansprekend is volgens Basco de cirkelvormi ge stedebouwkundige struc tuur van het voormalige Troel- straweg-gebied, waar momen teel door projectbouwers on geveer 120 nieuwbouwwonin gen in de koopsector worden gebouwd. Niet minder ingrijpend, maar op minder grote schaal was de wijziging van de bebouwing aan de Chopinlaan, waar de maisonnettes zijn gesloopt en waar nu in opdracht van Basco luxe vrije sectorwoningen worden gebouwd. Volgens de woningbouwvereniging zal in de zomer van 1995 duidelijk worden dat daarmee een kwa litatieve verbetering van de woon- en leefsituatie in dat gebied wordt bereikt. De woningen hebben een zeer eigentijdse vormgeving, ont wikkeld door architect J. Slem- mer. De kopers krijgen ruim de gelegenheid om, voordat de bouw wordt uigevoerd, naar eigen ideeën de indeling van. de woning te bepalen. Vooral de mogelijkheid de woning te laten uitvoeren als senioren woning vinden volgens Basco veel kandidaatkopers interes sant. Op dit moment zijn elf woningen verkocht. Bel voor de dichtstbijzijnde Jumbo gratis onze klantenservice: 06-0220161 Rattenvanger - Tussen kerst en nieuwjaar is de rattenvanger van Hameien te zien in de imkerij in Poppendamme. Bij zijn tocht door een middeleeuws stadje wordt de rattenvanger gevolgd door ruim veertig beren die gemaakt zijn door de beste berenmakers van Nederland. Het tableau is de grote trekpleis ter van het Zeeuwse Beren Fes tival dat van 28 tot en met 30 december wordt gehouden in de imkerij Poppendamme. Naast de stands van berenmakers en han delaren is er een uitgebreid kin derprogramma, met doorlopend film, schminken en workshops. Het poppentheater Parabel speelt drie keer per dag een oud- Hollands Jan Klaassen-spel. Het Beren Festival is geopend van 10 tot 17 uur. Afval - De stortplaats Midden- en Noord-Zeeland wijzigt per 1 januari de aanbieding van afval. Tot nu toe was het mogelijk bui ten de reguliere openingstijden van de stortplaats gratis afval te storten op het zogenaamde con tainerplateau. Door de grote toe stroom van aanbieders, met name in het weekeinde, is vol gens het Openbaar Lichaam Afvalstofffenverwijdering een niet handhaafbare situatie ont staan. Met ingang van 1 januari zal in het vervolg het container plateau alleen nog op zaterdag tussen 8 en 16 uur open zijn. Alleen particulieren kunnen dan beperkte hoeveelheden huishou delijke afvalstoffen gescheiden af geven. Bedrijfsafvalstoffen kunen niet meer op het contai nerplateau worden afgegeven. Een toezichthouder en een bewaker zullen hierop letten. Door de week kunnen particulie ren tijdens de openingstijden van de stortplaats tot honderd kilo afval gratis aanbieden. Accommodatie - Onlangs is de tweede informatie-accommo- datiegids van de VW/ANWB Vlissingen, het Vakantie Magazi ne, verschenen. Het magazine bevat naast informatie in het Nederlands ook inlichtingen in het Duits, Engels en Frans. Naast informatie over attracties, ontspanningsmogelijheden en restaurants biedt de gids een lijst van de Vlissingse logiesmogelij- heden. Een plattegrond geeft aan waar alles zich bevindt. Slachtofferhulp - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland heeft een jubileumboekje gemaakt ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze vrijwilligersor ganisatie. In het boekje is infor matie te vinden over slachtoffer hulp, die door coördinatoren en vrijwilligers belangeloos wordt verleend vanuit zeven Buro's Slachtofferhulp verspreid over de provincie Zeeland. Aan de hand van jaarverslagen is een terugblik op de afgelopen vijf jaar opgenomen. Daarnaast zijn onder meer artikelen afgedrukt over het werk van een vrijwilli ger, over het recht op slacht offerhulp en over slachtofferhulp voor toeristen in Zeeland. Verder bevat het boekje adressen en telefoonnummers van de diver se Buro's Slachtofferhulp. Sportzaal Van Duyven- voorde Oost-Souburg, wekelijks peutergym, 9.30 u. De Parel Domburg, bowlingtoernooi vanaf 12 jaar, inschrijven voor 18 uur, 20 u. Centrum San- Bao Middelburg, wekelijks meditatiecursus, 20.15 u. De Schelp Domburg, kerstknutselochtend, 10 u. De Schelp Domburg, schminken, 14 u. Sportveld St. Laurens, Korfbalvereniging Ondo, oudejaarsloop, diverse afstanden, 14.30 u. De Parel Domburg, spet termiddag, spelletjes onder begeleiding. Res taurant De Parel Dom burg, oudejaarsdiner, van af 17 u. Restaurant De Parel Dom burg, nieuwjaarsbrunch, vanaf 13 u. Sporthal De Belt Oost- Souburg, Sport en Spel 55+, 11 u. Kuurcentrum De Parel Domburg, rond leiding, verzamelen bij receptie, 11.30 u. In- en Uitloophuis Vlissingen, Bloemenlaan, wekelijkse ontspanningsochtend, vanaf 9.30 u. Buurthuis De Paraplu Vlissingen, cursus Spaans voor begin ners en gevorderden, 8.45 en 10 u. Hof Domburg, wekelijks squashtoernooi, inschrij ven voor dinsdag 20 u., aanvang 12 u. Diensten centrum ouderen Westka- pelle, wekelijkse soos 55- plussers, 19 tot 22 u. De Parel Domburg, spetter middag, spelletjes onder begeleiding. Theo van Doesburg Centrum Vlis singen, Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen, nieuwjaars bingo, 14 u. Ontmoetingscentrum Dauwendaele Middelburg, skw 'de Hayman', winter- instuif, 13.30 u.

de Faam | 1994 | | pagina 15