n minui GEMEENTE MIDDELBURG Pechiney helpt bij milieusamenwerking Glogow Vuur wer kproj eet Aanpassing Individuele huursubsidie Ophalen grof vuil gratis Collecte Chemocar Kantoren Prijsuitreiking Energie-Prij svraag Sint-Koopavonden Commissies Reünie S.S.G.M. Week 48 Tafeltje Dekje Ontvangt u al huursubsidie: Dacht u niet (meer) voor huursubsidie in aanmerking te komen: Bent u 65 jaar of ouder: Algemene informatie over huursubsidie: Woensdag 30 november 1994 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Sinids 1990 heeft de gemeente Middelburg een zusterstadrelatie met de Poolse gemeente Glogów. Vanaf 1991 is het milieusamenwerkingspro ject tussen beide gemeenten een onderdeel van deze jumelage. Dit is tot stand gekomen met instemming en met financiële ondersteuning van het ministerie van Volksgezondheid Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). De aluminiumproducent Pechiney Nederland N.V. is op verzoek van de gemeente Middelburg sinds eind 1993 bij dit milieuproject betrokken. In Glogów staat namelijk een enorme kopersmelterij met een flinke milieuproblematiek. Ook al verschillen de processen van beide basis metaal-fabrieken van elkaar, de manieren om de milieuproblemen aan te pakken zijn deels vergelijkbaar, En Pechiney Nederland staat bekend om haar voortvarende aanpak van bedrijfsinterne milieuzorg. Waarom een milieusamenwer kingsproject in Glogów? De milieu- en gezondheidsproble men in de gemeente Glogów (80.000 inwoners) zijn groot en een gemeentelijk milieubeleid ontbreekt nog. Doel van het milieusamenwer kingsproject is onder andere om het milieubeleid in de gemeente Glogów verder te ontwikkelen. Essentieel voor een geslaagde sa menwerking is. dat de bevolking van Glogów uiteindelijk tot een beter milieubesef komt en de te nemen milieumaatregelen draagt. De zaken die in het kader van het milieuproject worden aangepakt, worden dan ook in nauw overleg tussen de gemeenten Middelburg en Glogów bepaald en uitgewerkt. In Glogów is, door de gemeente zelf gestimuleerd, een interessante ont wikkeling gaande van toenemende aandacht voor milieu en gezondheid in het onderwijs. Doel is de jeugd, de toekomst, milieubewust te laten worden en om te leren gaan met de aanwezige milieuverontreiniging. Glogów wil met name via milieu educatie toekomstige milieu- en gezondheidsproblemen voorkómen. In het kader van het milieuproject zal de opzet van ecologisch/milieu onderwijs met veel middelen en aandacht ondersteund worden. Ook zal onderzoek naar de rol van de diverse loodbronnen en de bijbeho rende gczondhcidsgevolgcn onder steund worden. Bovendien krijgt de enorme milieuproblematiek van de grootste fabriek in Glogów. de kopersmelterij, binnen het milieu project aandacht. Huta Miedzi "Glogów": groot! Letterlijk betekent dit "Smelterij van koper Glogów". Binnen de gemeen te Glogów werkt sinds 1971 op ongeveer 5 kilometer ten westen van het centrum een kopersmelterij. Inmiddels is dit de grootste koper smelterij van Europa. De HUTA Miedzi Glogów bestaat uit 2 fabrie ken. HUTA I 1971en de moderne re HUTA II (1978) die jaarlijks samen ongeveer 320.000 ton geraf fineerd koper verwerken. Op de kopersmelterij werken 5500 perso nen. De smelterij maakt onderdeel uit van een combinatie van kopersmel terijen en kopermijnen, die ook zaken als aannemingsmaatschappij en en voetbalstadions exploiteert. Deze kopersmelterijen en kopermij nen zijn gevestigd in de provincie Legnica, in het zuidwesten van Polen. De gehele combinatie geeft werk aan ca. 40.000 personen. Glogów nu, nog steeds niet helemaal hersteld van de oorlogsschade Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden: Leger des Heils van 28 november tot en met 3 december, tevens plaat sing kerstpotten in winkelstraten: Anti-vivisectie Stichting Werk groep Middelburg van 12 tot en met 17 december. In de maand december rijdt de che mocar niet langs de halteplaatsen. Bewaart u het klein chemisch afval in de milieubox tot begin januari, als de chemocar in de eerste twee weken weer bij de halte in uw buurt staat. Voor meer informatie kunt u bellen met Stadsreiniging, telefoon 01180 - 75322. In verband met het "heerlijk avond je" zijn de gemeentelijke kantoren op maandag 5 december vanaf 16.00 uur gesloten. 'Tafeltje Dckjc" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaitijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 5 lot en met decem ber 1994 maandag Gekruid gehakt, savoye kool. aardappelen dinsdag Varkenslapje, prei, aardappelen woensdag Hutspot donderdag Kippepoot. gemengde groenten. aardappelpuree vrijdag Gepaneerde visfilet, wortelen, gestoofde aardappelen zaterdag Nasi Ramcs zondag Wat de pot schaft Op woensdag 30 november reikt de heer drs. W. Ovaa, wethouder van de gemeente Middelburg, in het Middelburgse stadhuis de prijzen uit van de stadsgewestelijke Energie-Prijsvraag. De prijsvraag luidde: "Wat verbruikt gemiddeld de vcrwarmingsinstallatie van het Vlissingse gemeentehuis, uitgedrukt in kubieke meters aardgas per jaar, gemiddeld over de jaren 1991 tot en met 1993". Het antwoord op deze vraag is 98.627 kubieke meters. De drie prijswinnaars zaten met hun schat ting zeer dicht bij het juiste antwoord. De prijsvraag sloot aan bij de presentatie van het energiebeleid van het stadsgewest tijdens het BrociBoot-evenemcnt, dat zich begin november ach tereenvolgens in Middelburg en Vlissingen afspeelde. Het druk bezochte BrociBoot-evenement, ongeveer 900 bezoekers in 3 dagen, had energiebe sparing als hoofdthema. Het stadsgewest maakte duidelijk, dat het niet alleen een grote besparingsbijdrage verwacht van externe doelgroepen, zoals bijvoorbeeld woningen c.q. huishoudens, maar ook zélf, in eigen huis, het goede voorbeeld geeft. Het beleid richt zich dan ook, zowel in Middel burg als in Vlissingen. tevens op energiebesparing bij gemeentelijke gebou wen (vandaar: prijsvraag over stadhuis) en openbare verlichting. Het Regionaal Halt Buro Walcheren is een organisatie die zich bezig houdt met preventie-aktiviteiten in het kader van kleine criminaliteit, een samen werkingsverband tussen Politie, Justitie en Halt. Halt staat voor "Het Alter natief'. We weten dat de feestelijke periode rondom de kerstdagen en de jaarwisse ling voor velen helaas ook een tijd is van irritatie en ergernis. Veel te vroeg wordt vuurwerk afgestoken, zodat al vanaf begin december op de meest onverwachte momenten geknal te horen is. Dit veroorzaakt overlast. Oude re mensen durven nauwelijks de straat meer op: huisdieren en kinderen wor den de stuipen op het lijf gejaagd. Bovendien veroorzaakt gevaarlijk vuur- werkgebruik. zoals het met rotjes gooien naar voorbijgangers, elk jaar weer slachtoffers. Het Regionaal Halt Buro Walcheren heeft in overleg met Justitie en Politie een aantal doelstellingen opgesteld in het kader van het "Vuurwerkproject". De doelstellingen van het project zijn ondermeer: terugdringen van overlast door vuurwerk jongeren wijzen op de gevaren van vuurwerk Daarnaast is er in overleg met Justitie en Politic een aantal richtlijnen opge steld om een Alternatief aan te bieden zodra jongeren buiten de toegestane tijden vuurwerk afsteken, in het bezit zijn van illegaal/of verboden vuurwerk en lastig en vervelend doen met dit vuurwerk. Normaal gesproken zouden deze jongeren een transactie aangeboden krijgen. Nu met het bestaan van het Regionaal Halt Buro Walcheren is er de mogelijkheid dat de jongeren wan neer hij/zij zich schuldig maakt aan de hierboven genoemde zaken naar HALT verwezen kunnen worden. Bij het Regionaal Halt Buro Walcheren krijgen de jongeren een werk en een leermoment aangeboden. Het werkmo- ment bestaat uit het drie uur werken en het leermoment bestaat uit het bekij ken van een videofilm en het beantwoorden van vragen over deze videofilm. De videofilm heeft uiteraard betrekking op de gevaren van vuurwerk. Dp oppervlakte van het fabriekster rein bedraagt circa 700 hectare. (Ter vergelijking: Pechiney Vlissingen heeft een oppervlakte van ca. 45 hectare). Rondom de fabriek is een zogenaamde beschermingszone aangebracht met een oppervlakte van ca. 3000 hectare. Binnen deze beschermingszone zijn alle dorpen uit voorzorg weggesaneerd. In deze dorpen, die onder de rook van de Huta liggen, is sprake van ernstige loodvcrontreiniging van de boven laag van de bodem. Een enkele boer die absoluut niet weg wil, ontvangt jaarlijks een vergoeding van de fabriek. Daarnaast keert de Huta ook schadevergoedingen uit aan land bouwers in de wijde omgeving. De Huta produceert de volgende produkten: koper, lood, zwavelzuur, zilver en goud. De vier laatstge noemde zaken zijn in principe "bij- produktcn". Voor de produktie van die stoffen zijn op het fabriekster rein complete fabrieken bijge bouwd. Belangrijke verontreinigingen die bij de produktie ontstaan en die de Huta in de lucht uitstoot zijn stof, koper, lood, zwaveldioxide, kool- monoxyde en zwavelzuur. Ook belast de fabriek, in nog niet beken de mate de bodem inclusief grond water en het water van de rivier de Oder. Voor de grote hoeveelheden veelsoortig milieugevaarlijk afval zoals vliegas is nog geen goede oplossing voorhanden. Het doorlichten van de kopersmelte rij op alle milieu-aspecten kan een aanzet vormen voor een goede milieu-aanpak. Samenwerking Huta en Pechiney op milieugebied De kopersmelterij heeft, in het kader van het milicusamcnwerkingspro- jeet, de gemeente Middelburg ver zocht om professionele hulp voor het opzetten van een milieuzorgsys teem. In Middelburg is geen know how aanwezig op het gebied van de basismctaalindustric. Aluiminium- producent Pechiney Nederland N.V. te Vlissingen is bereid gevonden om zijn milieudeskundige, de heer A. Dijkmans, beschikbaar te stellen. In april 1994 is een delegatie in Glogów geweest (de heer Schroc- vers van milieuzaken van de gemeente, de heer Dijkmans van PNL en een tolk). Andre Dijkmans hierover: "Ik had gerekend op een redelijk- grote fabriek. Wat ik echter de eer ste dag zag, overtrof mijn verwach tingen. Op een dergelijke grootscha ligheid had ik niet gerekend. We hebben kunnen constateren dat de technieken om verontreinigingen tegen te gaan op een redelijk hoog niveau zijn. De grootste problemen komen van de 'oude' fabriek (Huta I). Het daar gebruikte oven-type is zodanig dat zonder grote investerin gen verdere terugdringing van de verontreiniging niet mogelijk is. Overigens overweegt de directie om die ovens te vervangen. Op het gebied van veiligheid en arbeidshy- giëne op de werkplaats kan ook nog veel verbeterd worden". In september 1994 is een Poolse delegatie naar Middelburg afgereisd om een kijkje te komen nemen in de keuken van Pechiney. De delegatie was onder de indruk van de netheid en verzorging van het terrein. Ook was men onder de indruk van de imposante milieu-installaties. De samenwerking tussen Pechiney en de Huta behelst onder andere de volgende zaken: Opzetten van een lucht versprei dingsmodel in Glogów om in kaart te brengen welke verontrei nigingen zich waar bevinden; Opzetten van een zorgsysteem voor arbeidsomstandigheden; Tc komen tot verantwoord afval beheer; Het opzetten van een milieuzorg systeem; Opleidingsplannen opstellen op het gebied van arbeidsomstandig heden en milieu. Om deze actiepunten te realiseren zijn er nog vele hobbels te nemen. Hef taalprobleem is zo'n hobbel. Geen van de mensen op de fabriek is een andere vreemde taal dan Rus sisch machtig. Alles moet via een tolk. Voor goede communicatie is dat niet bevorderlijk. Ook het wantrouwen naar de over heid en vice versa is zo'n hobbel. Geleidelijk aan zal dit verbeterd moeten worden. Vooralsnog zal het nog jaren duren voordat het bedri jfs leven openlijk met de overheid zal Volgens de wet staat het de winkels in Middelburg vrij deze week op een aantal "Sintkoopavonden" open te zijn: dinsdag 29 en woensdag 30 novem ber en donderdag 1 en vrijdag 2 december. Op deze koopavonden geldt het betaald parkeren zowel binnen als buiten de parkeergarages Gcerc en Kousteensedijk. De parkeergarages Gecrc en Kousteensedijk zijn extra open op de genoemde koopavonden tot 21.30 uur. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dinsdag 6 december om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beijc, telefoon 75434. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): kwartaalverslagen Politie Zeeland en district Walcheren, brandweerstatistiek '93. rapport "Marktcon- formiteit in perspectief'. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 8 december om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schrocvers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 12 december om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 13 december om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walrave, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 13 december om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectic Voorlichting en bij de com- missiesccrctaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 19 december om 19.30 uur. Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, donderdag 15 december om 16.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. In verband met de viering van het 25-jarig bestaan van de Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg op 10 december 1994 is er een tijdelijk par keerverbod nodig ten behoeve van het laden en het lossen van materialen en attributen. Dit tijdelijke parkeerverbod geldt bij de hoofdingang, ingang gymzaal, ach teringang en ingang sportveld van vrijdag 9 december 18.00 uur tot zondag I I december 1994 01.00 uur. Men verwacht over de gehele dag verspreid tussen de 1500 en 1700 perso nen. De reünisten zijn geattendeerd op het feit dat parkeergelegenheid voor auto's nauwelijks beschikbaar is. De omwonenden worden of zijn per brief geïnformeerd over deze reünie en haar mogelijke gevolgen. Het tijdelijke parkeerverbod geldt aan die zijde van de straat waar de S.S.G.M. is gesitueerd in de: - Nadorstweg (het deel tussen de aansluitingen met de Gerrit van de Veen- straat en de Sir. W. Churchill-laan-laan). - Sir W. Churchill-laan (vanaf de aansluitingen met de Nadorstweg tot tegenover Sir W. Churchill-laan huisnummer 19). - Gerrit van de Veenstraat (tegenover huisnummer 19 tot aan de aansluiting met de Nadorstweg). De tijdelijke parkeerverboden in de Sir W. Churchill-laan en de Gerrit van de Veenstraat vullen reeds bestaande parkeerverboden aan. Tijdens een fabrieksbezoek: geheel links André Dijkmans van Péchiney, in het midden de heer Schroe- vers van Milieuzaken, gemeente Middelburg foto: L. Ottenhof. communiceren over milieu-aangele genheden. Leren omgaan met milieupro bleem (vooral) uit verleden. De kopersmelterij is verantwoorde lijk voor een groot gedeelte van de bodemverontreiniging door zware metalen in jJé omgeving van Glogów. De verontreiniging door lood is met het oog op de gezond heid van de mens het meest zorg wekkend. Lood werd en wordt door de smelterij uitgestoten. Vooral in het recente verleden, in de jaren 70, heeft de kopersmelterij veel milieu verontreinigende stoffen in de lucht geloosd. Die hebben in de wijde omgeving de bodem verontreinigd. Inmiddels zijn de voorzieningen die de luchtverontreiniging beperken gelukkig sterk verbeterd. Het immense afvalprobleem vraagt nog dringend om oplossingen. In het verleden zijn koperslakken overal veelvuldig toegepast voor verhar ding. Vooral de bestaande verontreini ging, een last uit het recente verle den. kan de komende tientallen jaren voor de plaatselijke bevolking een risico blijven vormen. Veel gezond heidsklachten bij moeders, kinde ren, bewoners en werknemers van de smelterij worden met milieuver ontreiniging door de smelterij in verband gebracht. Van groot belang is het dan ook dat de plaatselijke bevolking verantwoord met die ver ontreiniging leert om te gaan om haar eigen gezondheid te bescher men. Om hun risico te kunnen beperken moet overigens eerst opgehelderd worden via welke wegen o.a. verontreiniging door lood de mensen bereikt. Genoemd luchtversprcidingsmodcl vervult daar ook een rol in. De Wet individuele huursubsidie, zoals die geldt voor de periode 1 juli 1994 - 1 juli 1995, zal worden aangepast. Door deze aanpassing wordt een onbedoeld effect weggewerkt. Anders zou een bepaalde groep huurders te weinig of helemaal geen huursubsidie ontvangen. Ontvangt u al huursubsidie en mocht door de aanpassingen iets voor u veranderen, dan wordt automatisch een nieuwe berekening gemaakt. Als deze berekening leidt tot een hogere subsidie dan zal die, met terugwerkende kracht, verrekend worden. Uw gemeente of verhuurder zal u hierover binnenkort informeren. Als de oorspronkelijke berekening voor u gunstiger is, verandert er niets. U hoeft zelf geen actie te ondernemen. Dan kan het zijn dat u met uw inkomen, op basis van de nieuwe rege ling, alsnog in aanmerking komt voor huursubsidie. Neemt u dan contact op met uw gemeente of uw verhuurder. Die maakt dan een nieuwe berekening. De aanvraag voor huursubsidie moet wel vóór 1 januari 1995 via de verhuurder of rechtstreeks bij de gemeente binnen zijn. Dan verandert er voor u niets door deze wijzigingen. U hoeft geen actie te ondernemen. uw verhuurder; uw gemeente, bureau Huursubsidie, telefoon 01180 - 75667; Ministerie VROM. Bureau persoonlijke voorlichting, telefoon: 070 - 3395050. foto: J. Sinke De gemeenteraad heeft op maan dag 21 november besloten, dat voor het ophalen van grof vuil geen tarief van twintig gulden zal worden gerekend. In plaats daarvan worden de tarie ven voor de afvalstoffenheffing ver hoogd: met drie gulden per jaar voor een eenpersoonshuishouden en zeven gulden per jaar voor een meerpersoonshuishouden. Deze tarieven zijn dan voor 1995 resp. 92,- en 275,-. In de uitgebreide publiciteit rond het ophalen van GFT-afval is wel steeds sprake geweest van een tarief van twintig gulden voor het ophalen van grofvuil. Dat is dus nu van de baan. Het systeem van ophalen blijft ver der ongewijzigd. De ene week GFT- afval in de GFT-container/emmer, de andere weck restafval in vuilnis zakken. Heeft u huisvuil dat redelijkwijs niet in een vuilniszak past, omdat het niet "kleingemaakt" kan worden, dan is dat grof vuil. Dit kunt u zelf brengen naar de Stadsreiniging aan de Oude Veerseweg. geopend van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot I 1.45 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. U kunt het ook laten ophalen; bel 01180 - 75322, dan kunt u een afspraak maken met de mensen van de Stadsreiniging. Zij komen nor maal gesproken binnen één weck gratis langs. Gaat u efficiënt om met de tijd van de reinigingsmensen: spaar het grof vuil zo mogelijk op, eventueel samen met de buren. Bel niet voor losse lege dozen (die horen bij het oud papier) of voor gewone vuilnis zakken; die worden opgehaald in de restafval-wcck. Het grof vuil dient zo veel mogelijk gebundeld te worden aangeboden in handzame pakketten. De Stadsreiniging zal trachten het grof vuil zo min mogelijk te storten, want dit is duur en vervuilt het milieu. Het grof vuil wordt zo veel mogelijk gescheiden in verband met hergebruik bijvoorbeeld in hout, metaal, puin enzovoorts. Daarom wordt bij het maken van een afspraak gevraagd naar wat voor grofvuil u gaat aanbieden. Veel afgedankte spullen kunnen nog een tweede leven krijgen via de rommelmarkt of de kringloopwinkel in Oost-Souburg, telefoon 01184 - 72335. Voor de goede orde: ook bedrijven kunnen bellen voor een afspraak. Hier staan echter wel kosten tegen over.

de Faam | 1994 | | pagina 5