Synagoge Middelburg open Maastreechter Staar in St. Jacobskerk WAARDEBON 1 7,50 1 VOOR 5,00 Hollywood in Oostkapelle }>zb<r R-c MARIANNE BOER TOERT DOOR AFRIKA Popmuziek Zeeland stelt Zeeuwse Popprijs in (FOTO WINSIKM™ VA 99 CT, Countryblues in Piet Hein Uw kerst schotel tot in deverzorgd. dcHllflUtt P2C WEEKBLADEN Karakters en stemmingen VANDAAG VERHUIZINGS OPRUIMING SCARPIDOE Markt 19, 4331 L) Middelburg Tal. 01180-12998/24359 BI8LI077v 94e JAARGANG NUMMER 47 23 NOVEMBER 1994 door Liesbet Mallekoote De van geboorte Vlissingse pianiste Marianne Boer vertrekt eind november naar Afrika voor vijf concerten. Aanvankelijk dacht ze aan een grap, maar nu de inentingen zijn gehaald en het visum is aangevraagd lijkt het allemaal echt te gaan gebeuren. Het is haar eerste echte buiten landse concerttournee. „En dan meteen zo'n flinke onderneming. Maar ach, ik laat het alle maal maar op me af komen. Piano spelen is nu eenmaal piano spelen." De Stichting Popmuziek Zeeland gaat dit jaar voor het eerst prijzen uitreiken aan Zeeuwse popmusici en bands die in het afgelopen jaar een opmerkelijke pres tatie aan het popfront heb ben geleverd. De uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen vindt woensdag 28 december plaats in café Schuttershof in Middelburg, tijdens een feestavond die onder meer wordt opgeluisterd door een optreden van de groot ste band van Zeeland: een sessieband bestaande uit popmuzikanten uit allerlei bands uit alle delen van de provincie. De Zeeuwse Popprijzen zijn bedoeld als extra duwtje in de rug voor de popmuziek in Zeeland die het, volgens de Stich ting Popmuziek, doorgaans zonder grote bekendheid en publiciteit moet stellen. De bedoeling van de Pop prijs is bands of muzikan ten die in 1994 op de een of andere manier een opval lende prestatie hebben neergezet, te belonen. Wat de stichting vooral wil prij zen is opmerkelijkheid. Een jong aanstormend talent kan volgens de stichting net zo'n bijzondere presta tie leveren als een pop groep van geroutineerde oude rotten. De Zeeuwse Popprijs wordt uitgereikt in de categorieën Prijs van het Zeeuwse Pop publiek, Beste cd of demo en Beste Popgroep. Voor de publieksprijs kan iedere popliefhebber in Zeeland meestemmen. Stemformulieren zijn ver krijgbaar bij de Stichting Popmuziek Zeeland in Mid delburg. Een nominatie commissie onder verant woordelijkheid van het bestuur van de Stichting Popmuziek Zeeland doet voordrachten voor de nominatie en bepaalt welke bands uiteindelijk met de prijzen gaan strijken. Vrij dag 2 december worden voor elke categorie vier genomineerde bands bekend gemaakt. Dat gebeurt in de Stadsdans- zaal in Middelburg tijdens een optreden van de band Swindle tussen 23 en 24 uur. Na haar pianostudie aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam studeert Marianne Boer momenteel voor haar aantekening kamermuziek aan datzelfde conservatorium en doet ze muziekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Tussendoor vindt ze onder meer nog tijd om deel te nemen aan pianoconcour sen - dit jaar won ze de Zilve ren Vriendenkrans van de Vrienden van het Concertge bouw. En bijvoorbeeld om 'ontdekt' te worden door de Nederlandse ambassadeur in Nigeria. „Begin dit jaar kwam na afloop van een recital in het Stedelijk Museum in Amster dam de ambassadeur op me af en nodigde me uit om in Nige ria te spelen. Daar zitten veel Nederlanders, voornamelijk mensen die voor Shell werken, en voor hen wordt regelmatig wat georganiseerd, een jaar lijks uitje. De ambassadeur wil de iets doen rond de kerstda gen, maar het is allemaal wat naar voren geschoven. 4 December ben ik weer thuis, dus op tijd voor Sinterklaas." Marianne Boer is niet eerder buiten Europa geweest om haar pianotalent te etaleren. Ze speelde tot nu toe concour sen in België, Frankrijk en Ita lië. De trip naar het diepe zui den noemt ze dan ook een 'flinke onderneming'. Op het Afrikaanse continent geeft Boer tussen 23 november en 4 december in totaal vijf concer ten; vier in Nigeria en één in Benin. „Daar zit ook zo'n Nederlandse kolonie, dus heeft de ambassadeur van Nigeria met die in Benin gere geld dat ik ook voor hen speel. De bedoeling was dat ik ook in Ghana zou spelen, maar dat kon niet door gaan. Dat was iets politieks, geloof ik. Het is in elk geval nogal moeilijk om daar de grens over te komen." Drie van de vier concerten die Marianne Boer geeft in Nigeria zijn op Shell-locaties. De vier de - in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos - is geprogram meerd in de plaatselijke con certzaal. „Daar kan dus ieder een naar toe. Dat concert is onderdeel van een internatio nale serie, waarin eerder onder anderen een Egyptenaar en nog een Europeaan speel den." De hele reis wordt een behoor lijke inspanning, denkt Marian ne Boer. Het verplaatsen aldaar gaat met kleine vlieg tuigjes en per auto en ook de voorbereidingen voor de reis - visum aanvragen, inentingen halen en dergelijke - behoren niet tot de dagelijkse routine. Om tijdens de ongetwijfeld hectische tournee - vijf concer ten in twaalf dagen in combi natie met het reizen in een totaal ander klimaat - de con centratie vast te houden zal hard werken worden, denkt Boer. Maar wat haar meer zor gen baart is de kwaliteit van de piano's waarop het allemaal moet gebeuren. „Over die in de concertzaal van Lagos maak ik me geen zorgen, die zal wel goed zijn. En ik ga ervan uit dat ze hun best zuilen doen ook voor die andere con certen een goed instrument te vinden. Maar een probleem is een pianostemmer. Die schij nen daar nogal moeilijk te vin den te zijn." Maar echt ongerust klinkt ze niet. „Ik laat het allemaal maar over me heen komen. Veel din gen om de reis heen hebben niets met pianospelen te maken en dat is natuurlijk anders dan bij een normale voorbereiding. Maar ik heb er zeker zin in. Mijn vriend gaat mee, dus dat is een lekker gevoel, en verder Nouja, piaono spelen is piano spelen. De rest is gewoon spannend." Marianne Boer speelt tijdens haar Afrikaanse concerten reeks werken van Schumann, Haydn, Schubert en Chopin. „En als ik het daar vijf keer heb uitgeprobeerd, speel ik het ook nog een keer in Zeeland." HD@ De bronzen reliëfdeuren voor de Heilige Arke. C. Boertien, oud-commissaris der Koningin in Zeeland, heeft vorige week de Heilige Arke in de gerestaureerde synagoge van Middelburg onthuld. De Arke, waarin de Thora-rollen worden bewaard, is voorzien van bronzen reliëfdeuren van de hand van de Maastrichtse kunstenaar Appie Drielsma. Op de dertien bronzen pane len zijn elementen uit de jood se, christelijke en Zeeuwse cultuur terug te vinden. De restauratie van de oudste Nederlandse synagoge buiten Amsterdam - die tijdens de Tweede Wereloorlog zwaarbe- schadigd raakte - heeft een jaar geduurd: 17 november 1993 legde burgemeester C. Rutten van Middelburg de eer ste steen. Toen stonden nog slechts enkele muurresten van het gebouw dat in 1705 in Middel burg was neergezet. Inmiddels is achter de kleine deur in de Herenstraat een zoveel moge lijk in originele stijl gerestau reerd multifunctioneel gods huis verrezen. De enige decoratie van het ver der sobere interieur van de synagoge bestaat naast het brons-reliëf uit twee van de tien originele voorhangen uit FOTO ANDA VAN RIET de synagoge van Middelburg. De andere acht hangen in het Joods Historisch Museum in Amsterdam, waar zij in de oor log terecht zijn gekomen en werden gerestaureerd. Vol gens A. Vos, secretaris van de Stichting Synagoge Middel burg, zullen de twee regelma tig worden vervangen door twee andere kleden. Boven dien hoopt Vos een keer alle tien voorhangen samen te kunnen exposeren. De gerestaureerde synagoge wordt 29 november officieel ingewijd met een Orde van Dienst door rabbijn S. Jacobs en voorzanger H. Bloemendal. Marianne Boer. Het Najaarsconcert, dat de Rotary Club Vlissingen voor de derde achtereenvolgende heeft keer georganiseerd, wordt dit jaar uitgevoerd door de Maastreechter Staar. De opbrengst van het concert, dat om 20 uur begint, is bestemd voor twee goede doelen. De Koninklijke Zangvereniging Maastreechter Staar zingt zaterdag 26 november onder leiding van Paul Voncken in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Het koor zal een selectie uit zijn veelomvattende repertoire ten gehore brengen, waaronder werken van George Bizet, J.S. Bach, Guiseppe Verdi, maar ook George Gershwin, Andrew Lloyd Webber en een Slavi sche ritus. Solisten zijn Carla Schroyen (sopraan), Martijn Nieuwlands (bariton) en Bèr Schellings (bas). Pianist is Roger Moens. Na het concert in de St. Jacobskerk wordt de avond voortgezet in het Arsenaal theater en de Carrousel, waar het Zeeuwse salonensemble Entr'actes de muzikale omlijs ting zal verzorgen. De op brengst van het concert wordt verdeeld over twee door de Rotary Club Vlissingen geko zen goede doelen. Dit jaar zijn dat de aanleg van waterpom pen in vier dorpen op Java en, als lokaal project, het dieren asiel Vlissingen. In de kelder van de Openbare Bibliotheek in Vlissingen is de expositie 'Terugblik op Vlissingen' te zien. Zo'n kleine driehonderd boeken over de Tweede Wereldoorlog liggen er ter inzage en om uitgeleend te worden. Deze nieuwe manier van boeken presenteren is een experiment, dat volgens samensteller Peter Stok navolging verdient. De kelder van de bibliotheek is verder gevuld met foto's van de firma Dert waarop vijftig jaar geschiedenis van Vlissingen is vastgelegd. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken en Kinderboeken. f. vnlf TSW - PitïUjt {teut! foto verschoore vergroting 20 x 28 in 5 minuten klaar van K.B.-kleurennegatief u bepaalt zelf de uitsnede van 12,50 Geldigheidsdatum: 23-11 t/m 3-12-'94 FOto VERSCHOORE Catfish Keith is zondag 27 november vanaf 20 uur te horen in strandpaviljoen Piet Hein in Koudekerke. Keith (1962) wordt tot de grootste countrybluestalenten gere kend. De vrij jonge bluesgitarist speelde onder meer samen met Johnny Shines. Vorig jaar was hij een van de topattrac ties van het Amsterdam Blues Festival en van de Belgian Blues Night in Brugge. Catfish Keith is een echte country blues 'one man band'. Zijn constant stampende voet, die hij tijdens zijn optredens met een extra microfoon laat ver sterken, is in zijn muziek even belangrijk als zijn vocale voor dracht en slide gitaarspel. Cat fish Keith, die onvervalste low down Mississippi Delta Blues ten gehore brengt, nam inmid dels vier cd's op. Zijn laatste, Cherry Ball, werd door de internationale bluespers enthousiast ontvangen. Alvo rens Keith het podiumpje van Piet Hein betreedt, verzorgt Champagne Charlie het voor programma. Catfish Keith. Foto: Geert den Hartog. In vakantieoord Bos en Duin in Oostkapelle gaat 25 november om 20 uur de film 'Deudetiet' in première. De komische videofilm is de afgelopen maanden in Oostkapelle opge nomen door een aantal enthousiastelingen die geen van allen ervaring hadden met het opnemen van een film. „Tijdens de première willen we Oostkapelle omtoveren in Hollywood. Wij noemen ons dorp dan ook al Oostkapellie- wood," vertelt Jos van den Broeke, die samen met Jaap Korshouze het initiatief voor de film heeft genomen. Absurde spottende humor die vergelijkbaar is met de Engel se televisieserie Monty Python's Flying Circus - die furore maakte in de jaren zestig - is het hoofdbestand deel van 'Deudetiet'. De film beslaat grofweg vier periodes uit de geschiedenis: de oertijd, de Romeinse tijd, de middel eeuwen en het heden. Van den Broeke: „De film is precies zestig minuten lang geworden en we zijn er best tevreden over. Het was even afwachten of we de scènes zoals we ze in ons hoofd hadden ook op de film zouden krijgen. Dat is wonder wel goed gelukt". Net als de film zelf belooft ook de première een lachwekken de aangelegenheid te worden. De hoofdrolspelers arriveren zoals het hoort in een Ameri kaanse slee en alle acteurs kle den zich in galakostuum. „Het zullen echter niet de gebruike lijk kostuums zijn. Net als met de film willen we op een leuke manier tegen dingen aan schoppen. Nu is Hollywood aan de beurt, tijdens de feest avond wordt dan ook een pre mière a la Hollywood op de hak genomen", vertelt Van den Broeke. De eerste voorstelling is in principe voor iedereen gratis toegankelijk, het aantal kaar ten is echter beperkt. Van den Broeke: „Mensen die de pre mière willen bijwonen kunnen bespreken bij Janny Korshou ze, de vrouw van onze produ cent. Er kunnen alleen maar twee honderd mensen komen en daarbij zijn al onze medewer kers inbegrepen. Voor ieder een die de film wil zien maar geen kaart kan bemachtigen draaien we zaterdagavond nog een keer, weer om acht uur". De première wordt opgeluis terd met 'grensverleggende pantomime' en live muziek van de Vlissingse groep On the Cover, die geheel belangeloos meewerkt. Net als iedereen trouwens: de filmers, de acteurs, de catering en de eigenaar van Bos en Duin doen alles pro deo. Van den Broeke: „Dat is echt een van de leuke dingen van de film. We werken niet op basis van een low budget maar een no budget. Het is hartverwar mend om te zien hoe enthou siast iedereen gratis mee werkt". Van den Broeke en zijn crew hebben de smaak inmiddels goed te pakken. „We hebben tijdens de opnames en monta ge enorm veel geleerd. We spelen dan nu ook al met de gedachte om een volgende film te maken die nog beter moet worden en waarin we alles wat we hebben opgesto ken kunnen toepassen. Er is nog niets zeker, maar mis schien maken we volgend jaar een film met en voor kinderen. Een beetje meer sprookjesach tig met feeën en heksen en zo". Geen dankbaarder onderwerp voor de creatieve mens dan de medemens. De vele uitdruk kingen die dialecten als het Walchers kennen voor het benoemen van stemmingen, karakters, houdingen en uitin gen van anderen, zijn soms ware vondsten. De beelden zijn soms zo treffend dat nade re uitleg niet eens nodig lijkt. Voor de zekerheid geef ik die er toch maar bij in de volgende vijf gevallen. Die is onder een blompot opgegroeid: die is al te beschermd opgevoed en kan dus niets verdragen. Ie is nog te lui dat 'n 't gos zie waoiel: te lui om het gras te zien waaien; zie je het voor je? Di kan gêên méns tegen op, ie eit een smoel as een scheer mes! Zo iemand heeft geen compassie (medelijden) met een gesprekspartner, hij weet alles af te snijden. Ze is zö vals as een raope. Méér dan woedend, ook nog 'pissig' om eens een modern Nederlands woord te gebrui ken. Maar je kan ook 'zö vals as een peerebie' wezen, dat beeld is ook duidelijker dan het eer ste. Wat er aan een raap 'vals' zou zijn is me nooit helder geworden (misschien is dat nu juist het leuke aan de uitdruk king), van 'peerebieën' (wes pen) kun je niet veel anders verwachten dan valsheid. Ie eit een geheugen as een ies- dere pot. Een ijzeren pot gold klaarblijkelijk als het toppunt van niet-doorlatendheid. Jan Zwemer iDEZEl WEEK 'Hopelijk vinden ze een pianostemmer' Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen 1-uur vanaf 99 Ctper afdruk? luist! Kodak - EXPRESS Geldig toll 5 d«.'94 [Goes, Grote Markt 7, 01100 16159 Middelburg, Lange Geere 28 (naast ANWB) 01180 34225 lange geere 28 (naast anwb) middelburg - grote markt 7 goes begint onze Korte Delft 2, Middelburg

de Faam | 1994 | | pagina 1