Provincie Zeeland Boerenboscamping IlN-ö-LÜX JÉ Commissies Jongerentheaterfestival speelt verhalen Odysseus IN BEROEP Schouwen-West Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Het ziet er naar uit dat het mogelijk is over een paar jaar te kamperen in Zeeuwse bossen. De uitkomst van de discussie over de provinciale bosnota kan onder meer met zich meebrengen dat in een beperkt aantal gebieden in Zeeland bos wordt aangelegd waar natuurkamperen tot de mogelijkheden gaat behoren. Natuur Politiek Cursus/onderwijs Sport Opril Grote Markt 12 Goes 01100-33796 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 St. Jacobspassage 13 Vlissingen 01184-14463 Lezing Kennisgeving Provincie Zeeland Provincie Zeeland Kennisgeving Woensdag 23 november 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Nieuws De statencommissie algemeen bestuur vergadert maandag 28 november. De bijeenkomst begint om 13.45 uur en is zo als gewoonlijk openbaar. Bij aanvang van de vergadering is er spreekrecht voor het publiek. Wie wil kan dus van de gelegen heid gebruik maken de statenle den te vertellen wat hij of zij vindt van onderwerpen die op de agen da staan. De agenda luidt: het ver lenen van bindend mandaat aan de vertegenwoordigers in de alge mene vergadering van aandeel houders van de NV Delta Nutsbe drijven om in te stemmen met het ondernemingsplan 1995, de 20e t/m 23e wijziging begroting pro vincie 1994, financiële verorde ning provincie Zeeland, wijziging verordening staten- en commissie leden en gedeputeerden, intrek ken aanwijzing PSD als tak van dienst, beschikbaar stellen aanvul lend budget voor de vier deelpro jecten evaluatie reorganisatie, legesheffing vrijwillige bodemsane ring, onderzoek nieuwe telecom municatievoorzieningen, herstel schade compressor koelmachine, reservering financiële middelen voor uitvoering project Schouwen- West, resultaat onderhandelingen Saeftinge met de waterschappen over het decentralisatie-impuls-watercom plex, milieubeleidsplan Kerend Tij 2 met antwoorden en provinciale milieuverordening, milieuprogram ma 1995-1998, beschikbaar stel len krediet voor ombouw kruispunt Rooseveltlaan-Buthdijk te Axel tot rotonde, plan jeugdhulpverlening Zeeland 1995-198, krediet voor actualisering streekplan Zeeland, jaarstukken 1993 NV Beheers- maatschappij Neeltje Jans, bud getfinanciering Stichting Land schapsverordening Zeeland 1995 t/m 1998, verankering van het Roosevelt Studiecentrum en de 7e wijziging begroting PSD 1994. Behalve deze voorbereiding van de besluitvorming in provinciale staten is de commissie gevraagd GS te adviseren. Het gaat dan om de volgende onderwerpen: subsi die bezoekerscentrum Saeftinge, het project kwaliteitsverbetering en professionalisering recreatie en horeca, besteding financiële ruimte 1994 in doeluitkering jeugdhulpverlening, fusie water schappen boven Westerschelde, evaluatie en nieuw contract PVW, uitwerking recreatie en cultuurhis torie, secretariaat Interreg/Eure- gio, actieplan fiets en de beste ding van 275.000,- voor aankoop en beheer natuurterrei nen. De statencommissie vergadert in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en bij behorende stukken liggen ter inzage in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De omgeving van Schuddebeurs en op een paar plaatsen in de bin- nenduinrand van Schouwen en Walcheren, de Walcherse kreek ruggen, de opwas bij Heinkens- zand op de Bevelanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen in de omge ving van Hulst en op de dekzand- gebieden; het zijn de plekken waar in de toekomst een boerenbos camping kan worden aangelegd. Dat is een van de voorstellen van GS als resultaat van de inspraak op de provinciale bosnota. Provin ciale staten hebben uiteindelijk het De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt donder dag 1 december drie openba re hoorzittingen. Degenen die bezwaar hebben ge maakt tegen de gemeentelijke plannen en de betrokken gemeen tebesturen krijgen de gelegenheid om hun standpunten bij de com missie toe te lichten. Om 09.00 uur gaat het om de derde herziening van het bestem mingsplan Kom Kapelle. Bewoners maken bezwaar tegen het wegbe- stemmen van een woning ten be hoeve van de bouw van een super markt, tegen winkels met bovenwoningen en een parkeerter rein. Het plan facetherziening buitenge bied en natuurgebieden van de ge meente Goes komt om 09.30 uur aan de orde. Instellingen en onder nemers uit Wolphaartsdijk en 's Heer Arendskerke zijn het er niet mee eens dat beperkingen worden opgelegd aan de ontwik kelingsmogelijkheden van intensie ve veehouderij, als neventak van het bedrijf, op bestaande agrari sche bedrijven. Om 11.00 uur is de vijfde herzie ning van het bestemmingsplan Boulevard van de gemeente Vlis- singen in het geding. Twee stich tingen en ongeveer veertig omwo nenden zijn in het geweer gekomen tegen de plannenmakerij van hun gemeente. Zij maken be zwaar tegen de bouw van onder meer een woontoren van tachtig meter hoogte in verband met aan tasting van het karakter van de boulevard, de kans op windhinder, eventuele schade door wind aan achterliggende bebouwing en schaduwvorming door hoogbouw. Voorts bestaat er vrees voor ver keerslawaai in de te bouwen wo ningen en voor calamiteiten als gevolg van scheepvaartverkeer. laatste woord en in de statenver gadering van 16 december zal blij ken of de staten van Zeeland zich achter hun dagelijks bestuur zullen stellen. De gebieden zijn gekozen ener zijds omdat in de bosnota en de nota ruimtelijk beleid landelijke ge bieden staat aangegeven dat bos ontwikkeling op deze plekken wen selijk is, anderzijds omdat juist deze gebieden versterkte aan dacht behoeven voor de ontwikke ling van het plattelandstoerisme in het zogeheten achterland. Wie gaat kamperen op een boerenboscamping komt mid den in de natuur te zitten: per slot van rekening komt de camping in het bos te liggen, moet er voldoende ruimte zijn en blijft de camping klein. De omvang van de camping is af hankelijk van de grootte van het bos: maximaal twee tenten of ca ravans (kampeereenheden in vak termen) per hectare. Het aan te leggen bos moet tenminste 20 ha beslaan. Behalve inkomsten uit de boeren boscamping en uit houtoogst kun nen landbouwers die overschake len op bosbouw rekenen op een aantal financiële stimulansen. Op grond van de regeling Stimulering Bosuitbreiding op Landbouwgrond van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is een aanplantsubsidie beschikbaar en vindt inkomenscompensatie plaats. De aanplantsubsidie be draagt 2.800,- tot 5.000,- per ha. De inkomensvergoeding geldt voor een periode van twintig jaar en kan variëren van 1.200,- tot 1.500,- per ha. De hoogte van de bedragen is afhankelijk van het soort bos: permanent danwel tij delijk, langzaam of snel groeiend en breed of smal assortiment. De aanplantsubsidie is ongeveer kos tendekkend voor de aanleg van het bos. De Wet op de inkomsten belasting en de Natuurschoonwet bieden fiscale voordelen. Sloebossen Een ander gevolg van de inspraak is dat GS de aanplant van bos in de Sloerand zoveel mogelijk wil bevorderen. Behalve van recre atieve waarde is het bos van be lang als landschappelijke over gang, scheiding, tussen het industriële Sloegebied en de Zak van Zuid Beveland. Voorts is het bos, in beleidster- men gesproken, een sane ringsmiddel bij de bron. Hier mee wordt bedoeld dat bos, zeker in de buurt van een in dustriegebied, bijdraagt aan het vastleggen van C02, de overlast van geluid vermindert en stof opvangt. Over de mogelijkheid van het op zetten van een boerenboscamping is een informatieblad verschenen. Het blad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Volgend jaar kan een begin wor den gemaakt met de uitvoering van het mobiliteitsplan Wester- schouwen. Dit plan is op zijn beurt weer onderdeel van de regiovisie Schouwen-West waarin alle proble men in dat gebied eens op een rij tje zijn gezet en oplossingen wor den aangedragen. Het verwerken van stromen toeristen en behoud van een goed leefklimaat voor de inwoners is een groot knelpunt in de streek. De kern Renesse komt als eer ste aan de beurt. Aan de rand van het dorp komt een transfe rium; zeg maar een forse par keerplaats van waaraf regel matig bussen vertrekken, waar fietsen kunnen worden ge huurd en waar een kantoortje staat om informatie te ver strekken aan zoekende bezoe kers. De kern zelf krijgt te maken met een herinrichting. Het gaat dan on dermeer om parkeer- en verkeers maatregelen om het autoverkeer terug te dringen en om looproutes en aanpassing van verlichting en straatmeubilair voor het beïnvloe den van loopstromen tussen trans ferium en centrum. Om er voor te zorgen dat auto's gemakkelijk op het transferium kunnen komen worden de toeleidende wegen aangepast. De totale kosten worden gedra gen door het rijk, de gemeente en de provincie. Voor de aanpak van de eerste plannen willen GS 1.750.000,- uittrekken. Provinciale staten be slissen hierover op 16 december. Wat to moldon' Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Cadeau - De Milieuwinkel van de Stichting MicMec Walcheren in Middelburg gaat tot de kerst dagen cadeau-artikelen verko pen van diverse natuur- en milieuorganisaties. De Milieu winkel doet dit zonder winstoog merk en uitsluitend om organisa ties als de KNNV, Natuurmonu menten, IVN en Wereld Natuur Fonds te steunen. Kuilfolie - In vervolg op de eer ste inzamelronde voor kuilfolie en zakgoed dit voorjaar kan tus sen 5 en 9 december werderom op diverse plaatsen in de provin cie kuilfolie en zakgoed worden ingeleverd voor hergebruik. De inzamelactie is een initiatief van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland in samenwerking met de OLAZ., AVZV en de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Het aan geboden materiaal wordt gesor teerd en per soort geperst en aangeleverd bij Wavin Re-use in Helmond, waar het materiaal wordt herbewerkt. Scène uit een eerdere editie van het Jongerentheaterfes tiva!. Twee groepen jongeren uit het voortgezet onderwijs heb ben deze maand gewerkt aan het realiseren van een toneel voorstelling, gebaseerd op de verhalen van Homerus' Odys seus in de bewerking van Imme Dros. Tijdens het Pro vinciale Jongerentheaterfesti val, een initiatief van de sector Cultuur van de Stichting VMC Zeeland, konden de leerlingen van een Brabantse en tien Zeeuwse scholen kennisma ken met een groot aantal aspecten van theatermaken. Zaterdag 26 november volgt als afsluiter de presentatie van de twee voorstellingen in het Goese Lyceum. Tijdens de eerste bijeenkomst zijn de dertig deelnemers - leerlingen van onder meer CSW, SSGM en Delta College uit Middelburg, maar ook van scholen uit Goes, Terneuzen en Zierikzee - verdeeld over twee groepen. Elke groep maakte onder leiding van twee regisseurs kennis met de belangrijkste onderdelen van toneel, zoals regie, speltrai- ning, mise-en-scène en drama tiseren. Doel was om in korte tijd - drie zaterdagen - een voorstelling te maken die 26 november, kan worden gepresenteerd aan vaders, moeders, vrien den, docenten en andere belangstellenden. Tussen de drie bijeenkomsten lag telkens een week tussen ruimte, waarin de deelnemers zich door werkopdrachten kon den voorbereiden op de slot dag en de avondvoorstelling. Tijdens de werksessies maak ten de deelnemers kennis met de eigen methode van speltrai- ning en vormgeving van het verhaal door de twee regis seursduo's Kathinka van den Dool/Renee Wijnands en Naveen Visser/Anton Groothuis. Volgens het VMC maken juist de verschillen in werkdiscipline een vergelijking van de twee groepen interes sant. In beide groepen zijn leerlingen van alle elf deelne mende scholen vertegenwoor digd, zodat elke school erva ring opdoet met verschillende spel- en regieopvattingen. In totaal volgden de deelne mers vijf werksessies waarin de verhalen van Odysseus - in samenwerking met de Zeeuw se Bibliotheek in het Odys- seusjaar gekozen als hoogte punt uit de wereldliteratuur - worden gedramatiseerd, gestructureerd en gevisuali seerd. De laatste zaterdag vol gen nog de laatste repetities, alvorens vanaf 19.30 uur de twee versies van hetzelfde ver haal zullen worden gepresen teerd in het Goese Lyceum in Goes. Fiets - De Fietsersbond enfb biedt wethouder E. van Brum- melen van Middelburg morgen een fietsnota aan. In de nota wordt aangedrongen op een fietsnetwerk in Middelburg. Onder een fietsnetwerk verstaat de enfb een samenhangend sys teem van verbindingen dat zoveel mogelijk fietsers de kort ste, veiligste en meest comforta bele route biedt naar hun bestemming. Voor een dergelijk systeem bestaan speciale com puterprogramma's, die de gemeenten Vlissingen en Mid delburg volgens de enfb in bezit hebben maar niettoepassen. Verder wordt in de nota aan dacht gevraagd voor een beter ruimtelijke ordening-beleid, waardoor voorzieningen die veel mensen trekken kunnen worden gepland op centrale locaties. Verder behandelt de nota de kwaliteit van het wegdek, fiet senstallingen en een regionaal parkeerbeleid. Daarnaast biedt de enfb de verzamelde handte keningen aan voor de verbete ring van de verkeerssituatie op de Koningsbrug en de Stations- brug. Geloof - Een aantal kerken op Walcheren verzorgt een oriënta tiecursus christelijk geloof, waar in de basis van het christendom zal worden behandeld. Aan de orde komen vragen als 'wat is de betekenis van Jezus, hoe is' de bijbel tot stand gekomen, waarin verschilt het christendom van bij voorbeeld de islam en waarom zijn er zoveel verschillende ker ken'. Enerzijds richt de cursus zich op diegenen die het chris tendom wel enigszins kennen maar graag een overzichtelijk beeld krijgen. Anderzijds is de cursus bedoeld voor niet-christe- nen. De cursus wordt gegeven op vier dinsdagavonden vanaf 10 januari in het Zuiderbaken in Mid delburg. Inlichtingen: H. Saman, 01184-78305. MTV - Gymnastiekvereniging MTV'69 uit Middelburg is een van de 25 groepen die zondag 27 november deelnemen aan de landelijke Demogyjada in het Congresgebouw in Den Haag. Aan dit jaarlijks terugkerende en grootste jazzdansspektakel van Nederland zullen vijfhonderd dansers uit het hele land mee doen. Ze zijn tijdens 24 regionale voorronden geselecteerd uit meer dan 800 groepen en ruim tienduizend deelnemers. De leden van MTV zullen de choreo grafie Doop van Marleen van Buuren uitvoeren. DeVIijt Riet - Het platform Geknakt Riet, dat christelijke psychologi sche hulpverlening aan incest- slachtoffers biedt, bestaat in december een jaar. Als afsluiter van het jaar organiseert het plat form drie thema-avonden over het onderwerp 'Incest en Traum averwerking'. Dra. Marrie van der Feen, psycholoog en oprich ter van het platform, houdt drie lezingen. Vrijdag 25 november over 'Uiten van emoties', 2 december 'Seksuele gevolgen van incest' en 16 december 'Het gezin, veilige plek of jungle?'. De lezingen beginnen om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Aanmelden op 01180- 29046/42546. Directie Milieu en Waterstaat Wet milieubeheer Ontwerp-vergunning Hoechst Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van het volgende. Op 18 oktober 1994 is bij hen een aanvraag ingediend door Hoechst Holland NV te Vlissingen om een actualise- ringsvergunning voor de zuur- en zoutfabrieken en verla ding aan de Europaweg 4 te Vlissingen-Oost, gemeente Vlissingen. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De aanvraag en overige stukken kunnen worden ingezien van 24 november 1994 tot en met 21 december 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bedenkingen Tot en met 21 december 1994 kan een ieder schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning indienen bi| Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Bij het indienen van bedenkingen kan worden verzocht om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 21 december 1994 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (tel: 01180-31984). Hierbij wordt de aanvrager in de ge legenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-vergunning en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn ge weest, kunnen later beroep instellen. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Directie Milieu en Waterstaat Wet milieubeheer Melding Hoechst Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 16 november 1994 van een melding van Hoechst Holland NV te Vlissingen voor het installeren en bedrijven van een centraal stofzuigsysteem in de sinter- fabriek en het bovendeel van het dagbunkergebouw. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 24 november 1994 tot en met 21 december 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg

de Faam | 1994 | | pagina 13