Wijziging bestemmingsplan nodig voor nieuw Middelburgs zwembad 1420,- MUZIKALE EXPERIMENTEN VAN FRED FRITH Opzienbarende optie van De Bank, /MONTEL axel ix-m 32 6 Uw trouwdag tot in de... verzorgd. OMWONENDEN VERWIJTEN GEMEENTE WANBELEID - c SINT NICOLAAS BIJLAGE BOORDEVOL SURPRISETIPS ZIE ELDERS IN DEZE KRANT ÖaNP JcHUfiMt brasserie door Joep Bremmers Aanstaande vrijdag speelt de muzikale duizend poot Fred Frith in het Centrum Nieuwe Muziek in de Middelburgse Kloveniersdoelen. De van geboorte Engelse muzikant treedt op met zijn Just Guitars, een viertal dat louter uit gitaristen bestaat. Met de groep bewijst de grensverleg gende muzikant dat een kwartet met alleen gitaren geen beperking hoeft te zijn maar dezelfde mogelijkheden heeft als een strijk kwartet. Frith treedt op tijdens het Festival Nieuwe Muziek dat dit jaar zijn achttiende editie beleeft. De organisatie van het festival is in han den van de Stichting Nieuwe Muziek, die dit jaar vijfentwintig jaar bestaat. Fred Frith Just guitars PZC WEEKBLADEN door Valerie Schepers Wanbeleid van de gemeente. Zo noemen de omwonenden de hele procedure rond de besluitvorming over de plaats van het nieuwe zwembad in Middel burg. Zij vinden dat de keuze voor de locatie aan de Voorborch werd doorgedrukt op de raadsvergadering van 24 oktober, terwijl de raadsleden op het laat ste moment pas werden ingelicht over de veel hogere kosten van de sloop van het oude bad Poelendaele. Een toege zegd vergelijkend onder zoek tussen de kosten van herbouw op de oude plek en nieuwbouw werd nooit uitgevoerd. Toch werd hiernaar indertijd door de raad gevraagd. Nu blijkt dat de gemeente ook nooit repte over het feit dat een wijziging van het bestemmingsplan nodig is - omdat een gedeelte van de locatie in een zogenaamde groene long rond de stad ligt - is voor burgers de maat vol. In jongerencentrum Midgard in Middelburg spelen zich dit weekeinde weer de jaarlijks terugkerende Zeeuwse Popdagen af, tijdens welke jonge Zeeuwse bands hun kunnen mogen etaleren voor een groter publiek. Als extra attractie heeft Midgard gezorgd voor twee al min of meer 'gevestigde' bands als afsluiter tijdens beide festivaldagen. De middenstanders aan het eind van de Middelburgse Statenlaan kunnen opgelucht ademhalen. Na lang geduld oefenen zijn ze weer volledig bereikbaar voor klanten die met de auto boodschappen doen. Niet alleen het gevecht om de openstelling van de Oude Vlissingseweg is gewonnen, ook de herstructurering van de Statenlaan zelf is nu achter de rug. Verder in deze krant nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Bijbelse namen NIEUW isSdU, fa De Bank van Nederland 2 T-SHIRTS 1 BETALEN WJWmWJW wr Markt 19. 4331 LJ Middelburg Tel. 01180-12998/24359 24e JAARGANG NUMMER 46 16 NOVEMBER 1994 Muzikale duizendpoot in Kloveniersdoelen De Stichting Nieuwe Muziek komt voort uit de Vereniging Jeugd en Muziek Zeeland en is opgericht om het werk van nog in leven zijnde componis ten te promoten. Van free-style jazz tot modern klassiek en vrijwel alles wat daar tussen valt. Het orgaan bracht daar mee als eerste in Nederland structureel avant garde muziek op het podium. Ad van 't Veer, directeur van de Stich ting Nieuwe Muziek: „We zijn begonnen uit idealisme. Na veel zwoegen hebben we hier in de Kloveniersdoelen einde lijk een eigen plek gekregen. Het pand is trouwens net ver bouwd. Op de begane grond hebben we ons kantoor en op de eerste verdieping een con certzaal waar zo'n honderd twintig man in kunnen". Het is nu zover dat de Stichting Nieuwe Muziek bijna wekelijks een optreden verzorgt, daar naast wordt de zaalruimte ver huurt aan bijvoorbeeld het Zeeuws Jeugdorkest. Het Fes tival Nieuwe Muziek, dat nor maal gesproken in de zomer maanden wordt gehouden, is dit jaar ter gelegenheid van het jubileum naar de herfst ver plaats. Vrijdagavond staat de experimentele muzikant Fred Frith op het programma van het festival dat nog tot zater dag 26 november duurt. „Frith is iemand die hoog staat aan geschreven in de experimente le muziek. Hij komt voort uit de popcultuur maar heeft een unieke eigen stijl ontwikkeld", vertelt Van 't Veer. Multi-intrumentalist Fred Frith groeide op i'n het Engelse Yorkshire en begon op vijfjari ge leeftijd zijn muzikale loop baan met vioollessen. Vervol gens leerde hij zichzelf piano spelen, zong hij in het kerkkoor en speelde mee in het school- orkest. Op de gitaar van een vriend leerde hij 'de solo's van the Shadows en the Beatles', zoals hij het zelf onder woor- i Just Guitars: Mark Howell, Rene Lussier, Nick Didkovsky en Fred Frith (onder). den brengt in de filmdocumen taire Step Across The Border die in 1991 is verschenen. Met de oprichting van de groep Henry Cow in 1968 deed Frith zijn intrede in de professionele muziekwereld. Hij ontwikkelde een unieke stijl en schroomde niet om met alles te experi menteren wat geluid maakt. In zijn instrumentarium bevinden zich dan ook een hoop 'home made-instruments' waarmee Frith onorthodoxe geluiden produceert of zijn gitaar te lijf gaat. In de loop der jaren zijn zo'n vijfendertig platen verschenen waarop Fred Frith prominent aanwezig is. Het aantal zwarte schijven waar Frith een rol als gastmuzikant of producer speelt bedraagt maar liefst meer dan honderd. „Frith speelt over de hele wereld met muzikanten van formaat zoals John Zorp. Het aantal artiesten dat hij kent is onnoemelijk groot", aldus Van 't Veer. Het is de derde keer dat Fred Frith de Kloveniersdoelen aandoet. „Voor het festival van 1991 hadden we Fred Frith gevraagd een stuk te schrijven voor een strijkkwartet. Dat heeft hij gedaan en onder zijn leiding is het toen opgevoerd door het Edison kwartet", ver telt Van 't Veer. Het stuk dat 'Lelekovice' is genoemd - naar de geboorte plaats van de Tsjechische vio liste en stemkunstenares Iva Bitova - is inmiddels op CD verschenen. Van 't Veer wordt voor zijn rol in de totstandko ming van het stuk bedankt in het bijbehorende boekje. Het kwartet waar Frith vrijdag mee op de planken staat bestaat naast hemzelf uit Nick Didkovsky, Rene Lussier en Mark Howell, muzikanten die stuk voor stuk hun sporen al in andere formaties hebben ver diend. Het kwartet werd in 1991 opgericht als ad hoc-for- matie maar is uitgegroeid tot een gitaarkwartet van formaat. Werk van het viertal is inmid dels verschenen op de CD 'Quartets', waar ook het voor het festival van 1991 geschre ven Lelekovice op staat. De muziek die Just Guitars maakt laat zich niet gemakkelijk omschrijven, eenvoudig omdat het zo eigenzinnig is dat het nergens mee te vergelijken is. Van 't Veer: „Het belooft een goed optreden te worden. Aan het geluid kan het in ieder geval niet liggen. De muzikan ten stellen zulke hoge eisen aan de kwaliteit dat we speci aal een installatie uit Rotter dam over laten komen om aan hun wensen te kunnen vol doen". DD® Utom Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 De omwonenden zijn klaar voor de strijd. Zij willen geen circustent op één van de mooi ste plekjes aan de rand van de stad. Maandag 21 november moet de raad een voorberei- dingsbesluit nemen tot wijzi ging van het bestemmings plan. Zeven jaar dacht de gemeente Middelburg na over een nieu we locatie voor het verouder de zwembad Poelendaele. Genoeg tijd om tot een over wogen beslissing te komen. Vlak voor de raadsvergadering van 24 oktober, waarin dan eindelijk het besluit zou vallen, rolde onthutsend nieuw cijfer materiaal bij de raadsleden in de bus. De sloopkosten van het oude bad en bijkomende kosten bedragen niet drie maar zes miljoen gulden. Er is een nieuwe rotonde nodig. Kosten: één miljoen. En het exploitatietekort zal stijgen van 1,4 naar 1,9 miljoen. Een vergelijkend onderzoek tussen herbouw op de oude en nieuwbouw op een andere locatie vindt nooit plaats, hoe wel de raad daarom heeft gevraagd. De bewoners rond de voor keurslocatie van de gemeente - het weiland achter de sport velden van de Voorborch - zijn verontrust. Zij stuurden een brief met hun bezwaren: onder meer de angst voor geluids- en verkeersoverlast, de aantas ting van het buitengebied, de excentrische ligging voor bezoekers uit Zuid. C.S. Vis, bewoner van de Michaëls- dreef, woonde de betreffende raadsvergadering bij. Hij zegt: „Ik was verbijsterd over de wij ze waarop wethouder Ovaa (D66) probeerde het besluit in een paar minuten erdoor te jassen, terwijl de raadsleden pas vlak van te voren waren ingelicht over de nieuwe cij fers. Onze brief werd meteen van tafel geveegd met het argument dat wij allen meer dan tweehonderd meter van de locatie wonen. Ook kriti sche kanttekeningen van raadsleden werden afgedaan met de opmerking dat er nu al VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Een toeristisch plekje met uitzicht op ongeschonden Middelburg. Wi Walcheren is als weinig ande re delen van Nederland gestempeld door het gerefor meerd protestanti mse, dat een grote bijbelkennis altijd sterk heeft bevorderd. Je vindt dat nog terug in de woorden schat van het Walchers. Wan neer op de speelplaats van de school iemand door zijn knik kers heen is, dan is hij of zij 'Ruth' of 'rutje'. Dat verwijst naar de armoede van de hoofdpersoon van het bijbel boek Ruth. Dat boek komt in de Bijbel na het boek 'Richte- ren'. Daarom zegt men in Westkapelle ook wel: 'Ik bin achter Richteren.' De Neder landse uitdrukking is: blut. Ook andere bijbelse figuren lieten sporen na, zoals de eer ste volgelingen van Jezus, de Voor u geen tierelantijnen. Geen krullenruches en valse sier. Maar 'n eerlijke bank. Strak. Eenvoudig. Degelijk. Ziehier on/e opzienbarende optie. Nu bij Mantel. Voor 'n ongelofelijk lage prijs, die vast en zeker opzien zal baren. Mooi X'ooy- Maar 2 l/2+2-zits 2995,- Het gratis Haakboekje van Montel, boordevol met exclusieve en betaalbare zitmeubelen, ligl voor u klaar. Even bellen en u krijgt 'm nel w de bus. zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op zondags gesloten). Tel 01155 - 62010 Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping. twaalf ruwe vissers en dorpe lingen uit Galilea. Aan hen is de uitdrukking ontleend: een ruugen apostel. Zo iemand neemt geen blad voor zijn mond en is niet van alle manieren op de hoogte. Je kunt ook zeggen: da's me ook een apostel. Dat betekent min of meer: een fratsenmaker, een koekebakker, iemand die 'toeren' uithaalt. Aan de verra der Judas uit de evangeliën is een scheldwoord ontleend: een 'Judas' is een ongege neerde slechterik. Verschillende woorden uit de Statenvertaling werden deel van het dagelijks spraakge bruik. Zo wordt in Zeeland algemeen 'mènsdom' gezegd voor 'mensheid'. Vooral plaatsaanduidingen werden met een zeker gemak aan het bijbelse Israël ont leend. Zo wordt onder de oudere Walcherenaars het land ten Oosten van het kanaal door Walcheren met 'het Over- jordaanse' aangeduid. In Nieuwland heet het oorspron kelijke dorp Sint Joosland (algemener bekend als 't Ouwe Durp) ook wel: 't ouwe Jeruza lem. Met het 'ouwe Nazareth' of gewoon 'Nazareth' bedoel den vorige generaties platte landers het oude stadje Veere. Overigens heeft oud-Nieuw- lander W. Joosse nog enkele exemplaren van zijn dichtbun dels 'Wolken, waeter, wind' en 'Uutheleze psalmen' (samen de vertaling van 24 psalmen). De boekjes tellen zo'n dertig bladzijden en kosten per stuk een tientje, over te maken op postgiro 79675 van W. Joosse te Rotterdam, onder vermel ding van de titels. Jan Zwemer (korte mouw) halen Tegen inlevering van deze advertentie Geldig t/m 3-12-1994 St. JACOBSPASSAGE 19 VLISSINGEN KREUKELMARKT12 GOES GORTSTRAAT 26 MIDDELBURG

de Faam | 1994 | | pagina 1