Het wonen van ouderen in Middelburg II 12004 ZEELAND COMBINATIE WEEKBLADEN EEN IJZERSTERK TEAM VOOR MEER INFORMATIE BELT U: 01184-84000 Dierenzaken steunen badmintonvereniging Nieuwe kleding voor Zelfstandig wonen en eenzaamheid SPORT EN SPONSOR Expositie in Molstraat 13 WIJKPOST HET BASTION 15e JAARGANG NUMMER 79 Is het voor ouderen goed wonen in Middel burg?, luidde de vraag in het vorige artikel over het wonen in Middelburg. Om hiervan enigszins een beeld te krijgen, werden in de afgelopen maand een aantal interviews gehouden met ouderen, die hetzij zelfstandig, hetzij in een ver zorgingshuis, in of rond het centrum van Mid delburg wonen. De bevindingen van een drietal situaties werden voor u samengevat. Twee ervan zullen in deze editie van de seniorenkrant worden opgenomen, de derde samenvatting zal in de editie van december worden gepubliceerd. Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) "Goed dat ik het weet" Derde uur Tai chi Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 11.30 uur VAN DE BONDEN De Zeeland Combinatie wordt gevormd door De Faam en De Vlissinger voor Walcheren; De Bevelander die gelezen wordt op Noord- en Zuid-Beveland; het Zeeuwsch-Vlaams Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen; het nieuwsblad De Eendrachtbode voor Tholen en St.-Philipsland en de Nieuwsbode Extra, die verspreid wordt op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Met een totale oplage van 166.085 exemplaren dekken de Zeeland Combinatie weekbladen de gehele provin cie Zeeland en het Zuid-Hollandse Goeree-Overflakkee. Voor de adverteerder die elke brievenbus in de Zeeuwse regio wil bereiken, is de Zeeland Combinatie het advertentiemedium bij uitstek. Wie beter dan de Zeeuwen zelf, kent de problemen van een optimale verspreiding en de leesbehoefte van de gezinnen die per regio zo sterk verschillen. De Zeeuwse lezer kan zich uitstekend vinden in het brede aanbod van deze bladen, die advertentioneel en redaktioneel ,,op hun huid" zijn geschreven. En dat kwaliteit beslist niet duur behoeft te zijn, blijkt uit de mm.-prijs. Enéén opdracht volstaat voor al deze kranten. X6nniSTG3rn Mauhys Apner. 6 DE FAAM Woensdag 9 november 1994 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 01180-27537. De serie exposities van amateur beeldende kunste naars in Molstraat 13 is geopend met werk van Bea van Leeuwen (modelstu dies in krijt en aquarel), Loek den Hollander (beel den en olieverf) en Kees Gunter (olieverf). Deze expositie duurt nog tot 30 november. Hierna exposeert van 5 december tot 2 februari de heer W. Braggaar olieverf schilderijen en toont mevrouw Aja Snelleman aquarellen. De openingstijden zijn op werkdagen van 10 tot 16 uur. Amateur kunstenaars die willen meedoen met dit tentoonstellingsproject kunnen informatie inwin nen bij mevr. Margot Pis- caar van de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, tel. 01180-27537. Dinsdag 22 november 14.30 uur: winkeliersbingo (prijzen werden door winkeliers beschikbaar gesteld), dinsdag 29 november 14.30 uur: Sinterklaasmiddag in samenwerking met de wijkver- eniging Nieuw Middelburg. Deelname aan de activiteiten van de wijkpost staat open voor personen vanaf 50 jaar uit de wijken met de postcodes 4331,4332 en 4333. Een overzicht van de norma le bijeenkomsten is opgeno men in het maandblad, dat iedere dag tussen 13.30 en 14.30 uur gratis verkrijgbaar is in de wijkpost. Vanaf 1995 is het mogelijk via de SWOM scholing te vol gen voor kaderfuncties in werkgroepen enz. Nadere informatie bij de con tactpersoon van Het Bastion, de heer A. v. Vrouwerf, Bastion 42, 4331 TH Middelburg. (01180-26385). seniorenkrant Zelfstandig Het echtpaar K. woont net even buiten het centrum in een huurwoning van de woning bouwvereniging. De woning was op voorhand aangepast gebouwd voor een gehandi capte. Mevrouw K., 76 jaar, is al lange tijd ernstig gehandi capt als gevolg van bot-tuber- culose. De ziekte openbaarde zich al op haar veertiende jaar. Zij heeft van kindsaf altijd moeilijk gelopen. Daarbij heeft zij een zwak hart. Ze is voort durend bedlegerig en komt praktisch niet meer buiten. Haar man, eveneens 76 jaar, staat haar voortdurend ter zij de en doet de noodzakelijke boodschappen. Hij heeft ech ter in toenemende mate pro blemen met zijn geestelijke gezondheid. Het echtpaar heeft zes kinderen, waarmee ze goede contacten hebben en die, voor zover de tijd dat toe laat, de helpende hand bieden. Er is veel hulp van buitenaf, zoals wijkverpleging, gezins- Vanaf 1 april 1994 kunnen ook mensen van 65 jaar en ouder bij hun gemeente een beroep doen op vervoers-, woonvoor zieningen en verstrekking van rolstoelen. Voor die datum konden alleen mensen met een handicap jonger dan 65 jaar hierop aanspraak maken. Algemene informatie over welke voorzieningen onder de WVG en welke onder de ziekte kostenverzekering vallen wordt gegeven in de uitsteken de brochure 'Voorzieningen om langer zelfstandig te blij ven'. Deze bevat op blz. 8 en 9 een duidelijk overzicht van de voorzieningen die door de gemeente (WVG) en die door de ziektekostenverzekering worden verstrekt. De brochure is verkrijgbaar bij de sectie Voorlichting van de gemeente Middelburg, Stadhuisstraat 2. Mondelinge informatie en vouwbladen over hoe u in Middelburg voor voorzienin gen in aanmerking kunt komen zijn verkrijgbaar bij Thuiszorg Walcheren, Breestraat 15, Mid delburg, tel 01180-84000 van maandag t/m vrijdag tussen 8.30-'9.30 en tussen 13.30 - 14.30 uur. Tijdens de spreek uren kunt u ook telefonisch een afspraak maken (als u zelf niet in staat bent te komen krijgt u zonodig bezoek). Klachten over de uitvoering van de WVG kunt u melden aan het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland, Heren gracht 52, Middelburg, tel. 01180-23592. verzorging en maaltijdvoorzie ning. Dit alles verloopt volgens hen erg goed. Zij hebben veel vrienden en vriendinnen, die ook graag een handje toeste ken. Op zich mag dit bijzonder genoemd worden voor men sen in zo'n moeilijke situatie. Vermoedelijk komt dit door het moedige gedrag van mevrouw, die nog over genoeg humor beschikt. Het inkomen van het echtpaar bestaat uit een AOW-uitkering, aangevuld met een klein bedrijfspensioentje. De extra kosten die zij moeten maken, zoals die van een hogere huur wegens de aanpassingen, de (verhoogde!) eigen bijdrage voor gezinszorg en het af en toe gebruik maken van aange past taxivervoer, drukken zwaar op hun toch al lage bud get. Het grootste probleem naast de voortdurende pijn die mevrouw lijdt vormt de een zaamheid. Ondanks hun vele contacten zijn de dagen lang. Zo aan bed en huis gebonden, ervaren zij het leven als weinig zinvol. Toch is hun grootste zorg de toekomst. Zij zijn al 48 jaar getrouwd en willen dol graag bij elkaar blijven. Hun grote angst is dat haar toe stand zo slecht zal worden, dat thuis en 'zelfstandig' wonen niet meer mogelijk is. De gedachte aan een verpleeg- of verzorgingshuis houdt hen dagelijks bezig. Verzorgingshuis De stap van zelfstandig wonen naar een verzorgingshuis blijkt steeds weer zeer ingrijpend en wordt in de meeste gevallen met zeer veel pijn en moeite genomen. Zo verging het ook het echtpaar P., dat sinds anderhalf jaar in een verzor gingshuis nabij het centrum van Middelburg woont. De heer P., 83 jaar oud, is nog behoorlijk vitaal. Twee jaar geleden is hij behandeld aan zijn keel wegens kanker. Zijn stem is behouden gebleven en tot dusver verloopt de gene zing goed. De reden voor opname in het verzorgings huis is gelegen in zijn 79 jarige vrouw, die dementerend is. Een proces dat al vele jaren geleden is ingezet. Hij beschouwt de, zeker noodza kelijke, overstap naar het ver zorgingshuis als een groot ver lies van zelfstandigheid. Ook heeft hij moeite met betutte ling en gebrek aan privacy. Hij is dan ook altijd een zeer zelf standige man geweest met een eigen bedrijf. Behalve met zijn 90 jarige zuster, die ook in het huis verblijft, heeft hij met de bewoners slechts vluchtige contacten. De zorg voor zijn vrouw, die nog maar moeilijk aanspreekbaar is, een zwak hart heeft en aan reuma lijdt, bindt hem erg aan huis. Hij vindt het echter belangrijk om zolang mogelijk voor haar te zorgen. Het echtpaar heeft twee dochters, die in de omge ving wonen en bijna dagelijks op bezoek komen. Verder leest hij veel en kijkt t.v., hoewel zijn slechte gehoor het volgen van de programma's bemoeilijkt. De verzorging die het echtpaar vanuit het tehuis krijgt, voldoet maar ten dele. Zijn vrouw is incontinent. Om daarvoor hulp te krijgen moet regelmatig worden gewacht. Bovendien valt de hulp 's-middags van 1 uur tot 's-avonds ca. 11 uur nagenoeg weg, wegens perso neelstekort. Hij vindt het een voordeel dat het tehuis in de buurt van het centrum ligt. Hij kan daardoor gemakkelijk voor de aanvul lende boodschappen zorgen en kan bij goed weer met zijn vrouw in een rolstoel de stad in. In het verkeer kan hij nog goed meekomen. Af en toe gebruikt hij zijn fiets. Hij heeft geen last van een gevoel van onveiligheid in het verkeer of straat-criminaliteit. Hun inkomen bestaat uit zak en kleedgeld. Hiervan moet hij de ziekenfondskosten betalen en ook nog een eigen bijdrage in de aanschaf van incontinen- tie-hulpmiddelen. Van het res terende bedrag kunnen zij het net redden, mede ook omdat hij niet (meer) rookt. Maar duurdere kledingstukken aan schaffen kan maar mondjes maat. Elke zondag gaan zij bij een van hun dochters eten, een welkome afwisseling op het bestaan in een verzor gingssituatie. Echt vrede zal hij er nooit mee hebben. in de volgende seniorenkrant wordt het verhaal verteld van mevrouw P., die al meer dan 50 jaar in haar eigen huis in het centrum van Middelburg woont. UVV-Middelburg Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen Inlichtingen: De Boog, dins dag- en woensdagmiddag tel. 01180-38570 Secretaris: 01182-1971 Overzicht van de contact personen van de vrijwilli ge hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.N. den Hollander, tel. 26513, mevr. E. Stroo, tel. 12814. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 14398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 23918, mevr. H. Hehakaya, tel. 26804. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 26385. Telefooncirkels: Stro- menwijk-'t Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 37065, mevr. R. Davidse, tel. 29256. Aanvullend vervoer ouderen en klusjes dienst: St. Welzijn Oude ren, tel. 27537. Wegens overweldigend suc ces is de cursus tai chi voor 55 plussers uitgebreid van twee naar drie uur. Met deze uitbrei ding werd op maandag 31 oktober begonnen. De lessen worden gegeven op maandag middagen van 13.30 tot 14.30 uur op de zolder van het gebouw van de Stichting Wel zijn Ouderen, Molstraat 13. Tai chi is een Chinese bewe gingsleer, die er van uit gaat dat door middel van bepaalde oefeningen de energie beter door het lichaam kan worden gestuurd, zodat allerlei licha melijke en psychische onge makken kunnen worden voor komen. Cursusleidster Mieke Rep hoopt dat een aantal mensen van de overvolle cursussen op maandag- en donderdagoch tend uiteraard geheel vrijwillig bereid zullen zijn over te stap pen naar dit nieuwe lesuur. Nieuwe deelnemers zijn nog welkom. /vrijwillige thuiszorg Middelburg P.C.O.B. Woensdag 23 november om 14.15 uur filmmiddag door de fam. de Vries in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 A.N.B.O. Donderdag 1 december om 14.00 uur bingomiddag in hui ze St. Willibrord, Bachten Stee- ne no. 1. P.C.O.B. A.N.B.O. Beide bonden organiseren gezamenlijk op donderdag 24 november een dagbijeen komst in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13, met als onderwerp: 'Ouderen hoe ven niet alles te slikken', 's Morgens van 10 tot 12 uur gaat het over vragen als: wat verwachten ouderen van me dicijnen en wat zijn de voor- en nadelen van medicijngebruik? In de middagpauze tot 13.30 uur kunnen de deelnemers hun zelf meegebrachte boter hammen opeten bij een gratis kop soep. 's Middags wordt van 13.30 tot 15.30 uur in gespreksgroepen gepraat over wat ouderen zelf kunnen doen om risico's te beperken. 'Hoe overlegt u met de huisarts en apotheker en wat zijn de rechten en plichten van ouderen als patiënt?' De bijeenkomst staat onder lei ding van een speciaal opgelei de gespreksleider, afkomstig uit de ouderenbonden en een arts van het Geneesmiddelen team van Volksgezondheid. Leden van ANBO en PCOB ont vangen tijdig uitgebreider informatie en een aanmel dingsformulier. Er kunnen maximaal 40 personen deelne men. Ouderen hoeven niet alles te slikken. GOEREE OVERFLAKKEE SCHOUWEN- DUIVELAND NOORD BEVELAND THOLEN WALCHEREN ZUIDBEVELAND WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Team 3 van Badmintonvereniging Delta 92 is in nieuwe kleding gestoken door de dierenspeciaalzaken Traas uit Middelburg en Bloemenlaan uit Vlissingen. Team 3 is het tweede team van Delta dat wordt gesponsord. Traas ziet het volgens de badmintonvereniging 'wel zitten' dat een klein bedrijfscompetitieteam permanent reclame voor zijn zaak maakt. Op de foto zijn te zien staand (vlnr) Rinus de Nooyer, Traas en Michael Fastenau. Zittend zijn het Addy van de Bosche en Saskia Peter. Het Middelburgse installatiebedrijf Schoonen Elektro bv heeft nieuwe shirts, broeken en trainingspakken aangeschaft voor zijn tennisploeg. Het team, dat deelneemt aan de sponsorcom petitie, behaalde in het seizoen 1993-1994 met ruime voor sprong het kampioenschap in zijn poule. a Op de foto zijn te zien in de voorste rij van links naar rechts Theo Andels, Wim en Loek Schoonen, Peter Beun. Middelste rij Rob Verhage, Emile Goedbloed. Piet Waverijn, John Net. En op de ma achterste rij zijn het Gerard Overloop, Sander van Marion en

de Faam | 1994 | | pagina 6