iiiiHDiyl GEMEENTE MIDDELBURG Reeks activiteiten in kader "Manifestatie '45-'95" Monumentenprijs 1993 uit Laatste fase ophalen GFT-afval Nationale Staalprijs 1994 B.V. Monumentenbeheer reikt Concert Collecten Bomen krijgen mest Sint Nicolaas Commissies Week 45 Afronding van 50 jaar restauratie, renovatie, stadsherstel en vernieuwing Tafeltje Dekje MANIFESTATIE '45 -'95 Compliment Nieuw systeem Omschakeling Binnenstad Thuiscomposteren Woensdag 9 november 1994 DE FAAM 5 yiitibiviiilmlliiiiMlt. Jl Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Het college van burgemeester en wethouders van Middelburg organi seert met ingang van 6 november gedurende een periode van ongeveer twee jaar een reeks van activiteiten die de afronding van 50 jaar restau ratie, renovatie, stadsherstel en stadsvernieuwing van Middelburg moet markeren. De activiteitenperiode heeft de naam "Manifestatie '45-'95" meegekregen. Met de organisatie van de activitei ten is een bedrag van 225.000,- gemoeid, waarvan de Gemeente Middelburg een bedrag van 180.000,- voor zijn rekening neemt. Via sponsoring en het ver werven van subsidies zal de begro ting sluitend worden gemaakt. De Walcherse Bouw Unie BV te Grijpskcrke en Bouwbedrijf De Del ta BV te Middelburg hebben reeds een sponsorbedrag verleend. 17 Mei 1940 is een zeer markante datum in de geschiedenis van Mid delburg. Op die dag werd de stad een bijna onherstelbare schade toe gebracht door een bombardement van de Deutsche Luftwaffe. Een groot deel van het monumentale hart van Middelburg ging hierdoor ver loren. Reeds in 1940 werd een begin gemaakt met de wederopbouw. Vanaf dat moment raakte Middel burg vertrouwd met begrippen als stadsherstel, restauratie, enz. Het einde van een lange periode van wederopbouw raakt nu in zicht. Dit is voor het college van burgemeester en wethouders de aanleiding geweest om de "Manifestatie '45- '95" te organiseren. Begin 1994 stelde het college van De Koninklijke Oratoriumvereni ging 'Tot oefening en uitspanning" brengt op zaterdag 12 november om 20.00 uur in de Concert- en Gehoor zaal een Jubileumconcert ter gele genheid van het 160-jarig bestaan van het koor en het 30-jarig dirigent schap van de heer Jo Ivens. Er worden werken ten gehore gebracht van B. Britten, W. Boyce en R. Vaughan Williams. Dankzij het Bomme van de Broec- kefonds kunnen gegadigden voor deze uitvoering plaatskaarten krij gen tegen een zeer kleine prijs (10 cent). Deze kaarten worden ver kocht morgen donderdag 10 novem ber van 9.00 tot 16.00^ uur bij de Dienst Maatschappelijke Zaken aan de Simpelhuisstraat. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collcc- te te houden: Nationaal Jeugd Fonds van 7 tot en met 12 november; Diabetes Fonds Nederland van 14 tot en met 19 november. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met col- lectezakjcs moeten deze verzameld worden in verzegelde collecte bus sen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebe- wijs. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 14 tol en met 20 november 1994 maandag Vleesballetjes in groentesaus, gestampte aardappelen dinsdag Gehaktballen, bloemkool, aard appelen woensdag Hutspot met blokjes rundvlees donderdag Kipfricassee, gemengde groen te. rijst vrijdag Gepaneerde visfilet, worteltjes, gestampte aardappelen zaterdag Indische vleesschotel met Gado Gado zondag wat de pot schaft burgemeester en wethouders een gemeentelijke werkgroep in met als opdracht een aantal activiteiten te initiëren, te organiseren en te coör dineren die in het kader van de manifestatie zouden kunnen worden opgezet. Op voorstel van de werk groep besloot het college in de periode 6 november 1994 - eind 1996 de volgende activiteiten te laten plaatsvinden: Uitgave Europese Bibliotheek (6 november 1994). Op 6 november 1994 was het pre cies 50 jaar geleden dat Middelburg werd bevrijd. Het gemeentebestuur herdacht dit onder andere met een ontvangst voor de Middelburgse bevolking in de Burgerzaal van het stadhuis. Deze ontvangst vormde tevens het begin van de "Manifesta tie '45-'95". De start werd gegeven door het verschijnen van het bock "Bewogen Jaren. Middelburg in de 20ste eeuw" uitgegeven door de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel. Het eerste exemplaar van het bock werd tijdens eerdergenoemde ontvangst aangeboden aan burge meester mr. Chr. G.J. Ruttcn van Middelburg; Aanbieden boek "De Sjoel van Zeeland" (22 november 1994). Op dinsdag 22 november 1994 wordt in de Burgerzaal van het stad huis een avond georganiseerd die geheel in het teken zal staan van de herinwijding van de Middelburgse synagoge op het adres Herenstraat 14. Tijdens deze avond zal het woord worden gevoerd door onder andere de heer drs. J. Wallage, fractievoor zitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. Ook zal Rabbijn J.S. Jacobs (lid van het Opperrabbi naat voor Nederland) het eerste exemplaar van het boek "De Sjoel van Zeeland" aanbieden aan onder andere een vertegenwoordiger van Op 1 november hebben twee van de drie beuken op de Balans een spe ciale ondergrondse behandeling gekregen. Dat was nodig om de con ditie van deze voor de stad Middel burg toch wel bijzondere bomen te verbeteren. Onder de kroonprojectie is met de luchtinjccticmcthodc de grond los gewerkt, terwijl een structuurverbe- terende korrel en wormenmest zijn geïnjecteerd. Er zijn ook kolommen in de grond aangelegd die werden opgevuld met een mix van uitkomende grond en wormenmest. Door deze methode ontstaat er nauwelijks schade aan de wortels. Zo is een netwerk van kolommen ontstaan, die door de injecteerme thode met elkaar worden verbonden. Door deze kolommen wordt het vochtbcrgcnd vermogen van de grond en het gehalte aan organische stof in de grond verbeterd. Daarnaast is de bovenlaag van de grond verwijderd en vervangen door een mulchlaag van deels verteerd blad met hout- of schorssnippcrs. De Gocdheiligman arriveert in Middelburg op zaterdag 19 november om 13.30 uur bij de gedenknaald aan de Punt/Rouaansckaai. Sint en Pieten gaan vervolgens in een feestelijke optocht via de route Beatrix- brug, Rotterdamsekaai, Dam, Damplein. Korte Delft, Lange Delft naar het stadhuis aan de Markt. Daar wordt Sinterklaas en zijn gevolg om ongeveer 14.00 uur ontvangen op het bordes en toegesproken door wethouder van Sinterklaaszaken mevrouw S. Smitskamp. Om veiligheidsredenen zal de ZWN-bus van 13.45 tot 15.00 uur niet voor het stadhuis langs rijden, maar volgens de alternatieve route via Koestraat en Hoogstraat. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 10 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 75633. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): - Tweede Marap '94. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 14 november om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 15 november om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walrave, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 15 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): - Opheffing Wegschap Walcheren. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis. tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de com- missiesccrctaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 21 november om 19.30 uur. Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, donderdag 24 november om 16.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Bcije, telefoon 75434. Op maandag 7 november overhan digde mevrouw J.C. van Dijk-Sturm in de hoedanigheid van president commissaris van de BV Monumen- tenbchccr Middelburg voor de twee de maal de monumentenprijs aan twee eigenaren van Middelburgse monumenten. Zij hebben zich ver dienstelijk gemaakt dooreen bijzon dere restauratie-inspanning te leve ren. Deze inspanning wordt gehono reerd door het beschikbaar stellen van voorzieningen ter waarde van 25.000,-, ter verdere verfraaiing van de twee monumenten. Voorwaarden voor toekenning zijn: het moet gaan om een woonhuismo nument; de restauratie moet goed en afgerond zijn; de eigenaren moeten daarbij een bijzondere inspanning hebben verricht, hetzij financieel hetzij planmatig. De monumentenprijs wordt niet in één keer en vooraf uitgekeerd, maar op declaratiebasis en voor de uitvoe ring van vooraf overeengekomen werkzaamheden. De monumentenprijs 1993 is bestemd voor: 1. de stoeprestauratie bij het pand Singelstraat 60, eigenaarde heer J. Christiaanse; 2. de halrestauratie van het pand Dam 41, eigenaar de heer J.P.M. van Elk. Als bijzondere voorwaarde voor de toekenning van de prijs aan Dam 41 is gesteld, dat de hal na afronding van de restauratic tenminste twee maal voor publiek wordt openge steld op de open monumentendag. De B.V. Monumentcnbchecr Mid delburg, actief sinds medio 1992, tracht gebouwen te behouden die een waardevol onderdeel zijn van het Middelburgse stadsbeeld. Soms koopt de B.V. voor dit doel ook gebouwen aan. De waarde van het gebouw kan bepaald worden door de architectuur, de historische waar de of de karakteristieke plaats in het stadsbeeld. Zo mogelijk wordt met de instandhouding van deze monu menten ook de volkshuisvesting bevorderd. Omdat het doel van B.V. Monumen- tenbeheer Middelburg is vastgelegd in statuten, kan de B.V. maximaal inspelen op de subsidieregelingen voor behoud en herstel van monu mentale panden. Aangezien het aan delenkapitaal van de B.V. is volge stort door de gemeente Middelburg, vormt de Middelburgse gemeente raad de aandeelhoudersvergadering. Het pand Singelstraat 60 de ambassade van de Staat Israël in Nederland; Herinwijding synagoge (29 november 1994). De officiële en plechtige herinwij ding van de synagoge zal geschie den tijdens een Orde van Dienst op dinsdag 29 november 1994. Bij de hcrinwijding zal de heer M. Bavly, ambassadeur van de Staat Israël in Nederland, aanwezig zijn. De syna goge is één van de laatste monumen ten die, mede dankzij de inspannin gen van de Stichting Synagoge Mid delburg, in ere is hersteld; Lesbrief WO II (5 mei 1995). De bestaande lesbrief over de Twee de Wereldoorlog zal worden aange past aan het karakter van de mani festatie en uitkomen op 5 mei 1995; Permanente Conferentie voor de Europese Stadsvernieuwing (19 mei 1995). Op vrijdag 19 mei 1995 organiseert de Permanente Conferentie voor de Europese Stadsvernieuwing in de Burgerzaal van het stadhuis een stu diedag met als thema "Omgaan met de stad: lessen voor de toekomst". Gerenommeerde architecten zullen aan deze dag meewerken; Laboratorium voor Architectuur (juli-najaar 1995). Johan de Koning van het Laborato rium voor Architectuur te Middel burg organiseert in de periode juli- najaar 1995 een aantal lezingen, dia shows. discussies, enz. waaraan niet onbelangrijke personen hun mede werking verlenen. Zo wordt bijvoor beeld getracht de Engelse architect Quinlan Terry naar Middelburg te halen; Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (najaar 1995). Genoemde stichting hoopt in het najaar van 1995 een programma van lezingen op te zetten met literatuur die aansluit bij het karakter van de manifestatie; Academie voor Bouwkunst te Rot terdam (najaar 1995). In samenwerking met deze acade mie wordt bezien in hoeverre er voor de voorliggende periode 1995- 2010 in de vorm van een toekomst visie projecten tot ontwikkeling kunnen worden gebracht; Open Monumentendag 1995 (9 september 1995). De Open Monumentendag zal in 1995 in Middelburg een thema krij gen. Getracht zal worden op zater dag 9 september 1995 met name jonge monumenten gratis voor het publiek opengesteld te krijgen; Voorstellingen Stadsschouwburg Middelburg (september 1996). Een cultureel getinte werkgroep bekijkt de mogelijkheid om het theaterseizoen 1996/1997 te starten met een grote muzickproductic waarbij met name de Middelburgse amateurgezelschappen een belang rijke rol zullen spelen. Het karakter van de manifestatie zal hierbij als leidraad worden gebruikt; Uitgave Waanders (6 november 1996). Uitgeverij Waanders te Zwolle zal in het kader van de inventarisatie van de jonge monumenten in Neder land een bock over Middelburg uit geven. Op 6 november 1996 zal het eerste exemplaar worden aangebo den aan het college van burgemees ter en wethouders van Middelburg. foto: Anda van Riet Op dinsdag 29 november wordt in het buitenste deel van de binnenstad en op woensdag 30 november in Nieuw Middelburg, Klarenbeek en Nieuw- en Sint Joosland gestart met het gescheiden ophalen van Groen te-, Fruit- en Tuinafval, voor het gemak GFT-afval genoemd. De GFT-containers en emmers, die als inzamelmiddel worden gebruikt worden in de komende weken uitgedeeld in deze wijken met daarbij een informatiepakket. Met het ophalen van GFf in de genoemde wijken start de derde en laatste fase van de invoering. Vanaf begin september hebben dc mensen van de Stadsreiniging nu ervaring opgedaan met het nieuwe systeem en zij zijn tevreden over dc verbete ring die het voor hen betekent. Hun werk is minder zwaar en schoner geworden. liet GFT-afval Middelburg is dat tot nu afgeleverd toe bij uit dc composteerinstallatie in het Sloege- bied blijkt erg schoon te zijn. Het behoort zelfs tot het schoonste GFT-afval van heel Zeeland. Dat betekent dat de inwoners van Mid delburg zorgvuldig omgaan met het scheiden van het afval, ook in de verzamelcontaincrs en dat is een compliment waard! Begin volgend jaar plaatsen wc op deze pagina wat meer concrete gegevens over dc samenstelling en hoeveelheid GFT in Middelburg. Om de 14 dagen wordt GFT opge haald in de speciale containers, dc andere week wordt het restafval in vuilniszakken opgehaald. Dit betekent, dat in de restweek alleen huisvuil in vuilniszakken wordt meegenomen. Alles wat daar naast staat zal men laten staan! Pro beert u dus zo veel mogelijk huisvuil in vuilniszakken te doen; met een beetje goede wil is dat heel veel. Lukt het niet dan wordt het beschouwd als grof vuil. Dit kan gebracht worden naar de Stadsreini ging aan dc Oude Vccrsewcg, geo pend van maandag tot en met vrij dag van 7.30 tot 1 1.45 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. U kunt het ook laten ophalen, bel: 01 180 - 75322; dit kost twintig gul den per keer. Op 13 oktober jl. is de Nationale Staalprijs uitgereikt op de Staalbouwdag in Amersfoort. De stalen voetgangersbrug in Middelburg, die onder meer de parkeergarage aan de Kousteensedijk verbindt met de binnenstad, behoorde tot de genomineerde constructies in de categorie "Bruggen en overige staalconstructies". Deze brug is ontworpen in opdracht van de Gemeente Middelburg door Architectenburo Ben Gillissen. "Onze brug" kreeg van de jury een eervolle vermelding. Het rapport meldt: "De brug valt op door de bijzonder ele gante en originele verschijningsvormDe subtiel aangebrachte verlichting verleent de brug 's avonds een extra accent". fato: R. Oreel Inwoners van Middelburg zijn op de informatiepagina, in dc pers, maar ook met persoonlijke brieven op dc hoogte gebracht van dc gevolgen voor hem of haar persoonlijk. Want er wordt nogal wat van iedere burger gevraagd. Groente, fruit- en tuinafval apart bewaren in een spe ciale container of keukenemmer betekent een omschakeling in ieder huishouden, aan ieder aanrecht. Het zal snel wennen, zeker als iedereen meewerkt. Iedere gemeente heeft voor een eigen inzamelsysteem gekozen. Daarbij heeft Middelburg op grond van de ervaringen, die inmiddels al in andere gemeenten zijn opgedaan, gekozen voor een systeem, dat is aangepast aan iedere woonsituatie. Maatwerk dus. Daarbij is rekening gehouden met de opslagmogelijkhe den bij iedere woningsoort en het te tillen gewicht. Met de start van de laatste fase wordt in heel dc gemeente Middel burg het GFT-afval apart opgehaald. Behalve in het binnenste deel van de binnenstad begrensd door de ring: grachten (niet de vesten!) - Bin nenhaven - Molstraat - Koepoort straat - Zuidsingel. De genoemde straten vormen dus de grens van het binnenste deel van de binnenstad, waar geen GFT-afval wordt opge haald. In de genoemde straten zelf wordt wel nog GFT-afval opge haald. In de binnenstad blijft voorlopig het oude systeem bestaan (wekelijks ongescheiden in zakken). Fliervoor is gekozen omdat veel huizen in de binnenstad onvoldoende opslagmo gelijkheid hebben. Wat u ook kunt doen, is thuis zelf uw organisch afval composteren in een conipostvat in uw tuin. Mis schien doet u dat al. Ongeveer vijf honderd Middelburgse huishoudens hebben tot nu toe in het kader van de GFT-campagne naast hun GFT-con- tainer een compostvat besteld met dc speciale antwoordkaart. Onge veer duizend huishoudens hadden er al een in eigendom. Een goede zaak, omdat met thuis composteren extra transport en bewerking wordt vermeden. Niet al het GFT-afval hoort echter in een compostvat thuis, bijvoorbeeld omdat het te langzaam composteert. Kliekjes, botjes, grote stukken tuin afval en sinaasappelschil zullen in uw compostvat herkenbaar blijven. Dit kunt u meegeven in de GFT- containcr, omdat dit afval in de composteerinstallatie wel kan wor den verwerkt. Er is een speciale informatielijn geopend, voor vragen op GFT- gebied: telefoon 01180 - 75322. Bij de sectic Voorlichting is een eta lage ingericht met onder meer dc diverse soorten containers, die u daar op ware grootte kunt bekijken. Het pand Dam 41

de Faam | 1994 | | pagina 5