PC DISCOUNT WONEN IN MIDDELBURG GEHANDICAPTE ALS UNIEK MENS MET MOGELIJKHEDEN GAMES SEG-'s,and Uw trouwdag tot in de... verzorgd. Jibs Q-C TWEEDE POLITIEK CAFÉ MIDDELBURG DE KANS VAN UW LEVEN! De Leysdream ROOSENDAAL Zie pagina 7 CLrf deHllfKm Markt 19. 4331 LJ Middelburg Tel. 01180-12998/24359 door Joep Bremmers De Cluster Verstande lijk Gehandicapten zorg van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening Walcheren gaat veranderen. Het instituut, dat voorheen Vijvervreugd heette, heeft onder leiding van directeur P.M.M. van den Beemt een nieuw beleid ontwikkeld dat ingrijpende gevolgen zal hebben voor zowel bewoners als perso neel. Het aanbod aan dagbesteding van de bewoners wordt flink uitgebreid. Daarnaast voorziet het plan in het bouwen van socio- woningen waar groe pen verstandelijk gehandicapten onder begeleiding zelfstan dig gaan wonen. De inrichting alszodanig zal dan uiteindelijk verdwijnen. PZC WEEKBLADEN Dagbesteding door Liesbet Mallekoote Voor de tweede keer houdt de afdeling Mid delburg van de Partij van de Arbeid een poli tiek café in The Duke in Middelburg. De eerste aflevering van het poli tiek café, dat is be doeld om de Middel burger gelegenheid te geven met de plaatse lijke politici van ge dachten te wisselen, behandelde de drei gende sloop van het Hofje Onder den Toren. Vanavond is winkelen in Middelburg het on derwerp van gesprek. Hoewel over de exacte formule van het poli tiek café binnen de PvdA-afdeling nog gesproken wordt, staat voor bestuurslid Rolf Westerhout en fractie-assistent Piet Kraan vast dat het idee als zodanig een tradi tie kan worden. Socio-woningen DOE MEE JE WEET TOCH MAAR NOOIT! Computer - koopjesbeurs Za 12 nov.« 10-16 uur ★Win een PC-486!* Info: tel. 070-3588929 Scheldnamen (2) De Jonge Hoek van Dijke zit boordevol nieuwe plannen: Je zou er stil van worden... DEZE WEEK brauede 94e JAARGANG NUMMER 45 9 NOVEMBER 1994 'Instituutzorg heeft tiid aehad' Het is de laatste jaren niet helemaal gegaan als het had moeten gaan bij Vijvervreugd. Met de komst van directeur Van den Beemt lijkt daar ver andering in te zijn gekomen. Van den Beemt, die eerder directeur was van de tehuizen voor ouderen op de Heeren gracht in Middelburg en Der Boede in Koudekerke, is in IE)® IFa&mi Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 februari 1993 aangesteld als interim-manager. In septem ber van dit jaar werd hij defini tief benoemd tot directeur van de Cluster Verstandelijk Gehandicaptenzorg Walche ren. Van den Beemt houdt er een heel eigen visie op na die wat hem betreft de zwakzinnigen zorg fundamenteel moeten gaan veranderen. „Toen ik hier aankwam trof ik een organisa tie in verwarring aan, het was de koers kwijt geraakt en dob berde als een bootje zonder stuurman op zee", beschrijft Van den Beemt het instituut ten tijde van zijn aanstelling. Het afgelopen jaar heeft Van den Beemt een nieuwe visie voor de cluster ontwikkeld die naar zijn smaak een transmu ral organisatie moet worden. Het woord transmuraal - dat overigens niet in Van Dale staat - legt hij in dit verband uit als „een combinatie van een semi-, extra- en intramurale organisatie". Dat heeft alles te maken met de manier waarop het geld binnen de organisatie wordt besteed. De zorg voor verstandelijk gehandicapten rust op twee peilers: enerzijds de dagbesteding en anderzijds het wonen zelf. Tot nu toe waren deze twee aspecten strikt gescheiden omdat ze door verschillende subsidiën- Van den Beemt: ,,De plannen zullen geen revolutie veroorzaken, maar revolutionair zijn ze wel". FOTO AN DA VAN RIET ten gefinancierd worden - dag besteding valt namelijk niet onder volksgezondheid. Door een interne herstructurering worden beide facetten beter op elkaar afgestemd. Grondbeginsel van de nieuwe koers van de Cluster Verstan delijk Gehandicaptenzorg Wal cheren is dat de iedere gehan dicapte in de woorden van Van den Beemt 'een uniek mens met mogelijkheden is' en ook op die manier benaderd dient te worden. Het aanbod aan dagbesteding is daarom gron dig uitgebreid. In maart van dit jaar werd in Middelburg de cadeau- annex koffieshop Dus- toch geopend. Een ander pro ject is het beheer van de bewaakte fietsenstalling bij de Markt in Middelburg. Eind dit jaar moet in Vlissingen een kringloopwinkel worden geo pend waar tweedehands goe deren worden opgeknapt en verkocht. Samen met de Sociale Werkplaatsen Walche ren worden de mogelijkheden onderzocht om een wasserette op te richten en in januari wordt een drukkerij opgestart, die in beginsel eigen drukwerk moet verzorgen maar later ook bijvoorbeeld folders voor ver enigingen kan verzorgen. Onder de bewoners blijkt grote animo voor de werkprojecten te zijn. „Veel gehandicapten kunnen en willen op een hoger niveau functioneren. Wekelijks stappen bij mij bewoners bin- 'Keizer moet zonder kleren naar binnen' De achterliggende bedoeling van een politiek café is om de burger dichterbij de politiek te brengen, en andersom. „Het idee is ontstaan in de afgelo pen verkiezingsperiode," zegt Rolf Westerhout. „Het Hofje was natuurlijk een prima onderwerp om mee te begin nen, een schot voor open doel." Piet Kraan: „Toch waren we niet tevreden over de opzet van die avond. Het enige ver schil met de thema-avonden, die we voorheen hielden, was de locatie." De formule van het politiek café is inmiddels aan gepast, al waren de betrokke nen ten tijde van dit gesprek nog niet helemaal uit de ideale opstelling. Kraan: „Ik denk aan de formule van Karei van de Graaf: een interviewer aan een tafeltje met steeds een andere gast, die betrokken is bij het onder werp. Met dat verschil dat het publiek mag interpelleren. Graag zelfs. Tijdens de discus sie worden de mensen mis schien wat genuanceerder. Wat betreft de gasten willen we niet te veel fractievoorzit ters en wethouders hun zegje laten doen, maar mensen die het onderwerp echt meema ken, zoals vanavond onder anderen een parkeerwachter en een paar winkeliers." Westerhout: „We pretenderen niet de gouden formule te heb ben gevonden: het idee kan worden aangepast. Hoe ope ner de formule hoe meer kans dat het slaagt. We hebben ons zelf een jaar de tijd gegeven om het uit te proberen. Om er een instituut van te maken wil len we met enige regelmaat, zo eens in de twee, drie maan den, zo'n avond houden." Daarnaast willen de organisa toren andere politieke partijen bij het politiek café betrekken, zodat bezoekers verschillende politieke visies te horen krij gen. Westerhout: „Tijdens de verkiezingen hebben we al samengewerkt met andere partijen en ik heb goede hoop dat dat nu ook lukt." „Want het wordt geen grote PvdA- show," vult Kraan aan. „Wij hebben alleen het initiatief genomen. Door de samenwer king willen we duidelijk maken: het gaat er niet om op wie je stemt, maar dat je stemt. Dat geldt ook voor de bijeenkomst vanavond: we willen niet de PvdA verkopen, maar de politiek." En dat lijkt hard nodig. Het aantal mensen dat liet eerste politieke café over het Hofje bezocht, viel Kraan - gezien de commotie rond het onderwerp - flink tegen. „Ik dacht: dat gaat de mensen aan, die komen wel." Westerhout relativeert: „Het was best druk. Volgens mij had jij gewoon te hoge ver wachtingen." Volgens Westerhout en Kraan is de tijd rijp voor bijeenkom sten als deze. Politieke partijen beseffen opeens dat ze moe ten vechten om de kiezer vast te houden. Westerhout: „Vroe ger herinnerden de politici zich eens in de vier jaar dat de bur ger bestond. Nu realiseren ze zich dat ze gedurende die vier jaar met de kiezer in debat moeten komen." Kraan: „En veel onderwerpen die jaren geleden zijn voorbereid, moe ten nu worden uitgevoerd. Zoals de afbraak van het Hofje: dat is al veel eerder ter sprake geweest, maar was toen voor de bevolking niet aan de orde. Nu hebben ze zoiets van: dat is toen achter mijn rug om beslist en nu zullen we er eens iets aan doen. Tijdens een bij eenkomst in een café kun je direct in gesprek met de poli tiek. De politici die er zijn, zit ten niet achter een grote tafel maar hangen aan de bar: daar door is een politiek café zeer laagdrempelig. En komen de mensen dan nog niet...tja..." Kraan gaat nog even door. „Want vergaderingen bezoe ken ze ook niet. Vorige week hadden we de belangrijkste gemeenteraadsvergadering van het jaar en wie zitten daar op de tribune: de pers en Piet Kraan. Tijdens commissiever gaderingen zie je ook nie mand, terwijl je daar je zegje kan doen. De burger heeft genoeg mogelijkheden om zich op bestuursniveau in de politiek te mengen, maar het gebeurt niet." „Maar," nuan ceert Westerhout, „dan moet je wel wat van het onderwerp afweten. Je zit daar toch tegen beroeps te kletsen en dat is heel moeilijk." Kraan: „Dat is waar. Het voordeel van zo'n politiek café is dan ook dat de sprekers daar geen ambtelijke ondersteuning hebben. De kei zer moet zonder kleren naar binnen." Tijdens het politiek café van vanavond wordt vanaf 20.30 uur in de Duke onder leiding van FNV-bestuurder Tjeu Strous gesproken over winke len in de Middelburgse bin nenstad. Aan de orde komen onder meer de winkelsluitings tijden, de herinrichting van het winkelgebied, de concurrentie met Vlissingen, parkeerproble men en stadswachten. nen die vragen wanneer er voor hun een baantje vrij komt. Binnenkort wordt er dan ook een 'job-coach' aangesteld die de boer op gaat om exter ne werkplaatsen voor verstan delijk gehandicapten te vin den", legt Van den Beemt uit. Ook op het gebied van de huis vesting van verstandelijk gehandicapten voorziet Van den Beemt grote veranderin gen. Als het aan hem ligt is er de volgende eeuw geen inter naat voor verstandelijk gehan dicapten meer. Van den Beemt: „De instituutzorg is achterhaald en heeft zijn lang ste tijd gehad. Van de dertig duizend internaatplaatsen die wij in Nederland in de zorg hebben zijn er mijns inziens maar tienduizend nodig. Het merendeel kan onder begelei ding 'zelfstandig' wonen in een zogenaamde socio- woning, uiteraard geïnte greerd in gewone woonwij ken". Nu wonen op elke afde ling van de cluster drie leef groepen die elk bestaan uit zo'n acht bewoners. Van den Beemt werd juist aangesteld toen het instituut bezig was met de ontwikkeling van nieuwbouw. „Toen ik hier vorig jaar begon lag er een compleet nieuw- bouwplan klaar waarin het er eigenlijk op neer kwam dat de inrichting niet veel zou veran deren. De bewoners zouden wel meer privacy krijgen. In mijn ogen is, met de nieuw bouw voor de deur, dit het unieke moment om alles op een moderne en verantwoorde manier aan te pakken. Een revolutie zal het niet teweeg brengen, maar revolutionair is het plan wel". Nu al wonen zo'n tachtig verstandelijk gehandicapten in socio-wonin gen verspreid over heel Wal cheren. Problemen treden alleen op bij bewoners die al dertig jaar gewend zijn in een inrichting te wonen. Toch is Van den Beemt niet bang dat de gehandicapten bezwaren zullen hebben tegen de nieu we woonvormen. „We hebben net de eerste bijeenkomst gehad van de bewonersraad. Daarbij waren maar liefst vie rentachtig bewoners aanwezig om zich sterk te maken voor hun eigen belangen. Hoofd vraag tijdens de bijeenkomst was in veel gevallen wanneer ze een eigen kamer krijgen." „Voor hen die al dertig jaar binnen de inrichting wonen zal het inderdaad wel even wen nen zijn. Ze moeten het 'inter naat-gedrag' afleren. Toch durf ik te zeggen dat diegene, die in staat zijn te kiezen, niet hun keuze op de internaat- vorm laten vallen". Als Van den Beemts plannen doorgaan worden er in verschillende fasen tot het jaar 2004 ver spreid over Walcheren socio- woningen gebouwd. „De inrichting als zodanig zal dan verdwijnen. Er blijft alleen een klein internaat over waar alleen de weinige bewoners die niet in staat zijn zelfstandig te wonen, verblijven. Aan dat internaat zal een facilitair bedrijf gekoppeld zijn dat ten dienste staat van de socio- woningen". Van den Beemt doet met het nieuwe beleid nadrukkelijk een poging om voorop te lopen in Nederland. „In de verschillen de tehuizen waar ik werkzaam ben geweest kom ik steeds weer dezelfde problemen tegen. Je moet je dan afvragen of we wel op de goede manier bezig zijn. Betrek het maar eens op jezelf. Niemand wil toch zijn of haar laatste jaren in een bejaardentehuis slijten. Zo werkt het in de zwakzinnigen zorg ook, het is tijd om het roer eens radicaal om te gooien". Speel vanaf nu iedere maand (voor 35 gulden) mee in de Spaanse loterij en maak kans op 6,5 miljoen gulden (totaal 90 miljoen). Gratis Info: UNITED MEDIA GROUP Postbus 704 2900 AS Capelle a/d kJssel Tel: 01 ipelle a/d u: 6-4512178 wniiitav wedstrijden Hoera! Eindelijk weer scheld woorden. Knip deze maar weer uit, mensen, en plak 'm in je agenda, op je bureau of op het dashboard. Om te beginnen een suggestie voor wanneer iemand iets doms doet. Dan kun je bij voorbeeld uitroepen: Bin je noe glad van je verstand Dat wil zeggen: van je verstand beroofd. Ster ker is nog: Bin je noe glad van de rotten bezêêkt (of, iets net ter: besnuffeld)? Maar je kunt je ook beperken tot een mede deling: Lompen donder! Een 'oelepoeper' tenslotte, doet ook wel domme dingen, maar eerder vanuit zijn aard: 'Wat een oelepoeper, laet 'n zömè dat zaakje verlope.' Zo iemand 'ei nie meer' (heeft niet meer verstand). Het woord 'aevelöös noem ik even apart omdat het zo'n inte ressante ontwikkeling heeft doorgemaakt. 'Haveloos' bete kende in de middeleeuwen 'zonder have' oftewel 'arm'. In het tegenwoordige Neder lands is de betekenis verscho ven naar de uiterlijke kenteke nen van die armoede: ver waarloosd, sjofel. In het Zeeuws is de betekenis nog ongunstiger geworden: een 'aevelöözen is iemand die smerige taal uitslaat. Ook heel goed als algemeen scheid woord te gebruiken! Minstens zoveel succes kunt u overigens hebben met 'Mis- bliksem!' Degene die dat toe gevoegd wordt is meestal iemand die rotstreken uithaalt. Het is dus geen woord voor op het dashboard, eerder voor het bureau of de keukentafel. Plak er gerust 'vèrreke' en 'kerbik- se' bij, met de aantekening (vr.). Ze worden alleen voor vrouwen gebruikt, maar het gebruik er van duidt dikwijls op een onderdrukte positie van de andere partij! Tenslotte nog enkele woorden voor 'wezenlijke' slechterik ken. Een 'poessak' (poetszak) is niet te vertrouwen, bij voor beeld met vrouwen. Ook voor een 'smoeffel' kan dat gelden, maar dat heeft in andere gevallen de minder ongunsti ge betekenis van een 'ondeugd'. Maar van iemand die 'zö slecht is as poppestront (papestront)' moet u echt uit de buurt blijven. Van zo iemand is niets goeds te ver wachten, door en door slecht als hij is. Jan Zwemer Om de °'eo Wc ,sPeC UitvQrk0c plonnen vorm te geve° Aaculaire met kortingen °leubelen slaapka^ n 20 - 83%! Sssssssst! ÜJ INTERIEUR DE JONGE HOEK VAN DIJKE STENEVATE 2 HEINKENSZAND 01106 1482

de Faam | 1994 | | pagina 1