Karolïngenburcht bestaat tien jaar 'Psychische hulpverlening is geen lekkende dakgoot' ill Mozaïekstad-activiteiten vooral in Vlissingen Winkelsluitingswet Examenvrees Brandweeroefening bij Gamma Open Huis in showroom wo n i n gaa n passi ngen Open Huis in showroom woningaanpassingen Bevrijding Middelburg door Joep Bremmers BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman ALLEMAAL ANGST (1) PSYCHOCONSULT Woensdag 9 november 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Jelte Holwerda: Kwaliteit van hulpverlening moet voorop staan". FOTO AN DA VAN RIET De Middelburgse orthope dagoog Jelte Holwerda, die praktijk houdt in het Jan Matenshuis in Middelburg, maakt zich zorgen over het aanbod van 'hulpverleners' die geen lid zijn van de beroepsverenigingen en die te weinig kennis van zaken hebben om op een verantwoorde manier het vak uit te oefenen. Holwer da: „Ik werk volgens de richtlijnen die door vakor ganisaties als de Neder landse Vereniging voor pedagogen, onderwijskun digen en andralogen (N.V.O.) worden gesteld. Van dat soort beroepsver enigingen kun je alleen maar lid worden als je vol doet aan de door hun gestelde criteria, waaron der het opleidingsniveau." Kwaliteit staat hoog in het vaandel bij Holwerda. Hij maakt zich dan ook zorgen over de verloedering van zijn vakgebied. Holwerda: „Je ziet tegenwoordig steeds meer dat er mensen zijn die een cursus van drie maanden volgen, dan een bord aan de muur spijke ren en zich professionele hulp verlener noemen. Het is niet dat ik het die mensen niet gun, maar ik ben bang dat de hulp vragers er weinig mee opschieten omdat de kennis eenvoudig weg niet in vol doende mate bij de hulpverle ner aanwezig is". Het plaatsen van advertenties is dan ook niet Holwerda's manier om aan klanten te komen. „Ik streef naar een goed systeem van doorverwijzen. Hulpverle ners en huisartsen moeten precies van elkaar weten wat ze te bieden hebben en op welk vlak hun specialisaties liggen. De hulpverlening is geen lekkende dakgoot waar je de Gouden Gids voor open slaat om een vakman te vin den". De in Friesland geboren Jelte De Kousemaeker Revalidatie Techniek in Middelburg houdt 10 en 11 november open huis. Aanleiding is het vijf-jarig bestaan van het bedrijf en de uitbreiding van de showroom voor artikelen op het gebied van woningaanpassing. Bin nen de regio Zuid-West- Nederland is Kousemaeker Revalidatie Techniek het enige bedrijf dat is gespecialiseerd in woningaanpassingen voor gehandicapten. In de vernieuwde showroom van Kousemaeker zijn onder meer aangepaste sanitairunits, (rol)stoel-onderrijdbare keu kens en diverse toilet-aanpas singen te vinden. Tijdens de open dagen zullen verschillen de importeurs en fabrikanten in het bedrijf aanwezig zijn om aanvullende demonstraties te verzorgen. Verder zijn tijdens het open huis inlichtingen te krijgen over procedures rond om subsidie-aanvragen voor woningaanpassingen in het kader van de Wet Voorziennin- gen Gehandicapten (WVG). Naast de vernieuwde showroom is bij Kousemaeker een toonzaal ingericht met rol stoelen, loophulpmiddelen en ADL-voorzieningen en een showroom met aangepast meubilair, waaronder stoelen op maat, opsta-stoelen, hoog/laag bedden en verstel bare tafels. Om net meubilair optimaal te kunnen aanpassen en aanmeten maken een ergo therapeute en een fysiothera peute deel uit van het Kouse- maeker-team. Kousemaeker houdt open huis op donderdag van 10 tot 21 uur en vrijdag van 10 tot 18 uur. Holwerda studeerde orthope- dagogie in Groningen en woont nu al zo'n twaalf jaar in Middelburg waar hij is verbon den aan de Toorenvliedt- en Korzackschool. Orthopedago- gie richt zich op problemen in opvoedingssituaties, zowel op school als thuis. In het eind van de jaren tachtig heeft Hol werda nog enkele post-univer- siteitstudies gevolgd die hem ook op het vlak van de psycho logische hulpverlening bekwaam maakten. „Ik heb de studies voor gedragstherapeut en therapeut symbooldrama gevolgd. De gedragstherapie werkt sturend: aan de hand van vragen als waar, hoe en wie wordt het probleem geanalyseerd. Symbooldrama werkt met dagdromen. Ik geef een thema en volg dan wat er gebeurt. Dat is een goede manier om achter de kern van de moeilijkheden te komen", legt Holwerda uit. Met de combinatie van de ver schillende psychologische stu dies leek het Holwerda een goed idee om te komen tot een laagdrempelige vorm van hulpverlening. Sinds het begin van 1993 heeft hij een praktijk op de tweede verdieping van het Jan Matenshuis in Middel burg. Holwerda wil een alter natief bieden voor hen die niet terecht kunnen of willen bij de reguliere hulpverlening van bijvoorbeeld het RIAGG. „Ik doe dit niet uit commercië le overwegingen maar puur om te voorzien in de behoefte die er is voor kwalitatief goede hulpverlening", benadrukt Holwerda. Dat een consult bij hem niet vergoed wordt door de zorgverzekeraars is volgens hem geen probleem. „De kos ten worden berekend naar het inkomen van de betreffende persoon. Ik heb maar één keer iemand gehad die dat niet zag zitten omdat hij uit principe vond dat het ziekenfonds moest betalen. Het heeft ook een positief effect, want zo is er aan beide zijden een prikkel. De klant komt alleen als er echt iets aan de hand is, omdat hij er zelf voor moet betalen. En ik ben gemotiveerd om kwaliteit te bieden". De aankondiging van minister Weijers van Economische Zaken langere winkeltijden mogelijk te maken heeft gezorgd voor maat schappelijke beroering. Over en weer scher men voor- en tegenstanders met argumen ten en onderzoeken die het gelijk aan hun zijde aantonen. Achter de vele standpunten huizen aanzienlijke belangen. De discussie kent meer dan louter en alleen sociaal-eco nomische motieven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) noemt het plan van Weijers een logi sche stap: „De wet legt winkeliers allerlei beperkingen op, terwijl dat helemaal niet nodig is. Uit experimenten met verrui ming van winkeltijden blijkt immers dat de kwestie zichzelf regelt", aldus een VNG- woordvoerster. Meegewogen in het oordeel van de VNG is ongetwijfeld het feit dat Weijers de gemeenten zelf wil laten beslissen of winkelen op zondag is toegestaan. De christelijke partijen voelen echter niets voor het langer en vaker openhouden van winkels. Het CDA-kamerlid Smits spreekt zelfs over 'een nieuwe vorm van slavernij'. Volgens hem zal de kleine winkelier om de hoek het nog moeilijker krijgen in zijn (oneerlijke) strijd tegen het grootwinkelbedrijf. Smits werpt zich hiermee op als beschermheilige van de kleine winkelier. Met geen woord rept hij echter over zijn belang in de discussie: de uit geloofsovertuiging gewenste zondags rust. Het belang van het departement Sociale Zaken ligt daarentegen bij de werkgelegen heid die met eventuele openstelling gepaard kan gaan. Sociale Zaken heeft berekend dat een verruiming van de winkelsluitingswet zal leiden tot tienduizenden extra banen! Wellicht is de wens hier de vader van de gedachte? Immers, arbeid is niet echt goed koop en brengt juridisch gezien veel risico's met zich mee. Zeker met de nieuwe ARBO- en ziektewetgeving. Het is daarom waar schijnlijker dat de kleinere winkeliers mas saal zullen besluiten zelf maar weer achter de toonbank te kruipen. Als de openstellingstij den vrij worden gegeven rest hen immers niets anders dan mee te gaan met de massa; het is pompen of verzuipen. De Dienstenbond FNV is faliekant tegen het voorstel van minister Weijers. Hun belang ligt bij de leden. Het winkelpersoneel zit niet echt te springen om langere en flexibele werktijden. De FNV beroept zich op een eigen onderzoek dat overigens van alle kanten ste vig bekritiseerd werd. De bond vroeg in dit onderzoek naar de noodzaak - en niet naar de wenselijkheid - van langere winkeltijden, ter wijl de ondervraagden voorgehouden werd dat de prijzen met drie procent zouden stij gen. Het mocht weinig bevreemding wekken dat de uitkomst van het onderzoek de stel- lingname van de Dienstenbond onderstreep te. De uitkomsten van het onderzoek van de Geassocieerde Pers Diensten grepen zij met beide handen aan: 68 procent van de onder vraagden zei in dit onderzoek geen behoefte te hebben aan winkels die op werkdagen lan ger open zijn, terwijl 75 procent van de ondervraagden zei geen behoefte te hebben aan winkelopening op zondag (PZC, 25 okto ber 1994). De grootwinkelbedrijven zien daarentegen wel brood in een verdere ver ruiming van de winkelsluitingswet: elke ver ruiming van de wet is in hun ogen welkom. Volgens een woordvoerder van 's lands grootste kruidenier is er onder hun klanten kring wel degelijk behoefte aan langere ope ningstijden. Je kunt je afvragen wat nu werkelijk de behoeften zijn van 'het winkelend publiek'? In de kleinere dorpen zal waarschijnlijk wei nig animo zijn voor verruiming van de win kelsluitingswet, dit in tegenstelling tot de grotere gemeenten. De discussie richt zich voornamelijk op de vrije zondag. Misschien is de volgende suggestie (of concessie) die mij onlangs ter ore kwam zo gek nog niet: waarom Middelburg niet de eerste zondag van de maand open, Vlissingen de tweede en Goes de derde? Een probleem krijg je pas als één der steden besluit niet over te gaan tot openstelling. Dan is er immers sprake van oneerlijke concurrentie. Nee, de laatste woorden zijn hier nog niet aan vuil gemaakt! Café brasserie Karolingen- burcht in Oost-Souburg viert deze maand het tienjarig bestaan. In 1984 begon D.C. van Sluijs in de Vlissings- estraat de bar-dancing Moby Dick. Sinds vier jaar heet het etablissement Café brasserie Karolïngenburcht naar het gelijknamige middeleeuwse vestingwerk dat op een steen worp afstand van het bedrijf ligt. In de tien jaar dat eigenaar Van Sluijs zijn bedrijf in Souburg heeft, is er veel veranderd. Na begonnen te zijn met een bar- dancing in een klein pand heb ben verschillende verbouwin gen er toe geleid dat er nu een horecabedrijf met een opper vlak van vierhondervijftig vier kante meter staat. Op de bene denverdieping is er naast een ruime bar een gedeelte met snooker-biljarts en een deel met zes dart-banen. „Ik heb zelf zes dart-teams die onder andere meedoen aan de Zeeuwse competitie", vertelt Van Sluijs. Op de bovenverdieping zijn twee zalen ingericht voor gourmetten en steengrillen. Daarnaast worden deze ruim tes gebruikt voor vergaderin gen. Versluijs: „Verenigingen kunnen bij mij gratis vergade ren. Het zijn vaak gezelschap pen die zich geen zaalhuur kunnen permitteren en om vergaderruimte verlegen zit ten. Ik wil hun graag tegemoet komen door geen zaalhuur te rekenen". Pronkstuk van de Karolingenburcht is de B.C.E. Steelbock snooker-tafel die in een aparte V.I.P. room staat opgesteld. Om het tienjarig bestaan niet onopgemerkt voorbij te laten gaan heeft Van Sluijs diverse aanbiedingen in de maand november, ,,'s Mid dags en 's avonds hebben we een happy hour. Frisdranken, bier en Hollands gedestilleerd kosten dan maar anderhalve gulden. Daarnaast kan op afspraak onbeperkt mosselen, gourmet of van de steengril gegeten worden", legt Van Sluijs uit. Er is overigens nog geen einde gekomen aan de expansie van de Karolingen burcht. Van Sluijs: „Ik ben bezig met de voorbereiding van een volgende uitbreiding. Er moet dan een nieuwe zaal aangebouwd worden waar honderd man in kan. Het zal echter nog wel even duren voor het zo ver is". Café brasserie Karolingenburcht in Oost-Souburg. De Kousemaeker Revalidatie Techniek in Middelburg houdt 10 en 11 november open huis. Aanleiding is het vijf-jarig bestaan van het bedrijf en de uitbreiding van de showroom voor artikelen op het gebied van woningaanpassing. Bin nen de regio Zuid-West- Nederland is Kousemaeker Revalidatie Techniek het enige bedrijf dat is gespecialiseerd in woningaanpassingen voor gehandicapten. In de vernieuwde showroom van Kousemaeker zijn onder meer aangepaste sanitairunits, (rol)stoel-onderrijdbare keu kens en diverse toilet-aanpas singen te vinden. Tijdens de open dagen zullen verschillen de importeurs en fabrikanten in het bedrijf aanwezig zijn om aanvullende demonstraties te verzorgen. Verder zijn tijdens het open huis inlichtingen te krijgen over procedures rond om subsidieaanvragen voor woningaanpassingen in het kader van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Naast de vernieuwde showroom is bij Kousemaeker een toonzaal ingericht met rol stoelen, loophulpmiddelen en ADL-voorzieningen en een showroom met aangepast meubilair, waaronder stoelen op maat, opsta-stoelen, hoog/laag bedden en verstel bare tafels. Om het meubilair optimaal te kunnen aanpassen en aanmeten maken een ergo therapeute en een fysiothera peute deel uit van het Kouse- maeker-team. Kousemaeker houdt open huis op donderdag van 10 tot 21 uur en vrijdag van 10 tot 18 uur. Volgens het 'officiële' verhaal in L. de Jongs 'Koninkrijk der Nederlanden' zou de jonge man Nauta per kano over het ondergelopen land richting Vlissingen - Zoutelande zijn gepeddeld om het Engelse leger op de hoogte te brengen dat de bevolking, maar ook de Duitse bezetting, op de komst van het Engelse leger wacht ten. Dat leidde tot het zenden van een gevechtsgroep langs het kanaal naar Middelburg en vervolgens tot de bevrijding van Middelburg. Het is de geschiedschrijver blijkbaar niet bekend, dat vlak daaraan voorafgaande een verken ningseenheid Middelburg bereikte en met de Duitse commandant over de overga ve onderhandelde. Wat was namelijk het geval? Door de oorlogshandelingen was Middelburg verstoken van gas, water en electriciteit, ter wijl ook kolen zeer schaars waren. Om het spaarzame eten te koken en het huis te verwarmen bleef niets anders over dan hout. En dat dreef als wrakhout massaal rond de Middelburgse bolwerken. Ik logeerde in de Spanjaardstraat en ging op de bewuste zesde november met een handkar naar het bolwerk om een voor raad hout uit het water te vis sen. Het was koud en mistig (diezig). Al hout opvissende hoorde ik op een gegeven moment over het water motor geronk, dat snel dichterbij kwam. Tot mijn stomme ver bazing zag ik een 'boot' recht op mij afkomen, met net boven de rand de platte hel men van de Tommies uitste kend. Het bleek een amfibie vaartuig (Dukw) te zijn. Ook zij waren niet minder verbaasd: het bleek dat zij op de wijde, mistige watervlakte van het ondergelopen land verdwaald waren en niet op hun basis Vlissingen terugkeerden doch bij het Middelburgse bolwerk belandden. Zij informeerden naar de sterkte van de Duitse bezetting en hun overgavebe- reidheid. Nadat ik vertelde dat zij op de komst van de Engel sen wachtten vroeg de bevel voerende luitenant of ik wist waar de Duitse legerleiding was gehuisvest en of ik hun daarheen wilde brengen. Aldus geschiedde, de 'boot' kwam uit het water, ik werd er opgehesen en zo ging het via Lange Viele, Markt en Lange Delft naar de Dam. Wat mij altijd zal bijblijven was dat zo dra de Dukw passeerde, de deuren van de huizen zich openden en de bevolking mas saal naar buiten stroomde en het voertuig als in optocht volgde. Het leek alsof de Dukw de huizen leegzoog. Op de Dam aangekomen, kwamen ook de Duitse soldaten in grote getalen zich overgeven. Eén van hen, met zijn pistool in de lucht zwaaiende, werd prompt door een Engelse soldaat neer geschoten. Intussen vlotte de overgave niet, omdat de code niet toestond dat een hoog officier zich aan een lage in rang overgeeft. Na enige tijd verscheen de aan het begin van dit verhaal genoemde kolonne, met een hoger bevel voerend officier, zodat de overgave een feit kon worden en Middelburg was bevrijd. Van der Veur in zijn boek 'Mid delburg in oorlogs- en bezet tingsjaren', bladzijde 189, schrijft ook over de eerste tank, later gevolgd door vijf andere. Vermoedelijk zonder te weten, dat het ging om twee volkomen van elkaar geschei den acties. B.H. Mulder Heemstede. Examenvrees is een veel voorkomende angst, die binnen de professionele hulpverle ning maar weinig aandacht krijgt. Het is een bijzondere vorm van faalangst, de angst om slecht te zullen presteren bij een examen. Ofschoon we examenvrees vaak zien als een kinderangst, is dat feitelijk onjuist. Ook veel volwassenen hebben er last van. Zij hebben echter minder vaak te maken met examensi tuaties en kunnen deze bovendien gemakke lijker ontwijken. Examenvrees heeft meestal betrekking op een studie, maar kan ook in andere beoordelingssituaties optreden, zoals bij het rijbewijs. Drs. Henk C.M. Hermans Een lichte vorm van examenvrees kan posi tief werken. Ze spoort ons aan om ons goed voor te bereiden en maakt energie vrij voor een hoge prestatie. Is de examenvrees erg hevig, dan werkt ze vaak averechts. Ze staat een optimale prestatie juist in de weg. Nogal wat mensen met examenvrees presteren daardoor onder hun kunnen. Examenvrees begint gewoonlijk al lange tijd van te voren. Het vooruitzicht van het examen roept al spanning op. Is deze onaangenaam hoog, dan kan dat reden zijn om maar zo weinig mogelijk met het examen (en de studie) bezig te zijn. Nogal wat mensen met examenvrees stellen daarom het studeren lange tijd uit. Ze beginnen pas te studeren als ze er niet meer onderuit komen. Het uitstellen heeft de func tie om spanning ten gevolge van examen vrees te vermijden. Anderen gaan juist over tot een perfectionis tische voorbereiding. Ze proberen hun exa menvrees te stoppen door alles te willen weten of kunnen. Komt het examen dichter bij, dan zullen ze daardoor aan zichzelf gaan twijfelen. Ze eisen teveel van zichzelf en raken daardoor nodeloos gestresst. Nogal wat mensen met examenvrees zijn echte zwart-witdenkers. Ze moeten van zichzelf alles weten, want anders beheersen ze de stof niet. Ze maken vaak te weinig onder scheid tussen hoofd- en bijzaken en vertrou wen te weinig op hun verstand. Met een beetje logisch redeneren kan een tekort aan feitenkennis immers vaak gecompenseerd worden. De examendag zelf is voor lijders aan exa menvrees een ware gruwel. De spanning bereikt een hoogtepunt bij het binnentreden van de plek des onheils: het examenlokaal of de auto. Als gevolg van de hoge spanning wordt het denkorgaan - de hersenen - belem merd om zijn werk goed te doen. De concen tratie is slecht en ook het redeneren lukt slecht. De examinandus merkt zijn eigen spanning natuurlijk ook op en raakt daardoor verontrust: „Jezus, als dat maar goed gaat. Straks ga ik helemaal uit mijn dak!" Deze paniekgedachten zorgen ervoor dat de span ning nog verder oploopt. Aldus ontstaat een kringloop die leidt tot verdere toename van de angst. Bij sommigen eindigt dat in een totale black out. De spanning is zo hoog, dat ze zelfs op de simpelste vragen geen ant woord meer weten. Datgene wat ze voor en na het examen zo weten op te dreunen, lijkt zoek op het moment suprème. Examenvrees heeft de neiging in kracht toe te nemen. Ze ondermijnt de prestaties, met als gevolg dat de spanning de volgende keer nog hoger zal zijn. Daarmee ontstaat er een negatieve spi raal die zichzelf enkel versterkt. De angstige examinandus zal het volgende examen nog meer met angst en beven tegemoet zien. Is er een oplossing voor examenvrees? Jawel, maar voor de meeste angsthazen zal deze onbevredigend blijven. Zie het examen uitsluitend als een toets van uw kennis of kunde. Maak er geen prestigezaak van, want dan maakt u het groter dan het is. Uw succes of falen bij het examen zal uw waarde als mens niet vergroten of verkleinen. Het heeft enkel gevolgen voor een doel dat u nastreeft. Bereid u mentaal voor op het examen. Steek uw hoofd niet in het zand, maar denk gere geld aan het examen. Dat is de beste manier om er vertrouwd mee te raken. Doe dit dan wel op een positieve wijze. Zie uzelf een suc cesvol examen afleggen. Doe ontspannings training. Een eenvoudige ontspanningstech niek kan ervoor zorgen, dat uw spanning niet te hoog oploopt. Gebruik de spanning posi tief. De resterende spanning die u ervaart kan u stimuleren om goed uw best te doen. Het zijn de geestelijke pk's die u ter beschikking staan. Concentreer u op de taak. Wees niet teveel gericht op het resultaat, maar houd uw aandacht vooral bij de taak die voor u ligt. Dat is voor dat moment ook het belangrijk ste. Bij de Gamma Bouwmarkt in Vlissingen hebben de brand weer van Vlissingen en EHBO- ers van de Gamma afgelopen donderdag een grote brand weeroefening gehouden. De brand onstond in de loop van de avond in de bouwmarkt door een naar binnen gegooi de molotovcocktail die vert en verfverdunners deed ont branden. In de paniek van de hevige rookontwikkeling en de brand vielen zo'n dertig 'slacht offers'. De veroorzaker van de brand raakte tijdens zijn vluchtpoging betrokken bij een ongeval, toen hij met zijn auto op de parkeerplaats een tegen ligger raakte. Beide auto's vlo gen in brand en een surveillan cewagen van de Vlissingse politie was even ter plekke om de situatie rond het ongeluk in goede banen te leiden. Gevolg van het 'ongeluk' was dat de brandweer moeite had de bouwmarkt te bereiken. De brandweer had voor de oefe ning twee brandweerwagens en een hulpverleningswagen ingezet. Verder was een ambu lance ter plekke, waarvan het personeel enkele 'slachtoffers' heeft weten te reanimeren. Het was de tweede keer dat de Vlissingse brandweer een gro te oefening kon houden op het terrein van de bouwmarkt. Vol gens J.G. van Vliet, bedrijfslei der van de Gamma, was de oefening niet alleen leerzaam voor de brandweer, maar ook voor hem en zijn personeel. „Ik heb zo toch een paar knel punten weten te ontdekken waar de veiligheid van het per soneel en de klanten verbeterd kan worden. En het personeel leert door zo'n oefening beter inspelen op panieksituaties." De brandweer in actie bij de Gamma Bouwmarkt. FOTO ANDA VAN RIET Op initiatief van onder meer de Raad van Kerken, het Anti- Discriminatie Bureau Zeeland en het Sociaal Cultureel Werk wordt tussen 12 en 20 novem ber voor de derde keer Vlissin- gen-Middelburg-Mozaïekstad gehouden. Diverse instellin gen en instanties hebben een eigen uitwerking gegeven aan het thema van de landelijke migrantenweek 'Tussen men sen geen grenzen'. De meeste activiteiten spelen zich die week af in Vlissingen. In een afwisselend program ma maken de deelnemende organisaties tijdens de actie week hun eigen ervaringen duidelijk met de veelkleurige samenleving van het stadsge west Middelburg-Vlissingen. Ruim twintig activiteiten spe len zich af in Vlissingen - in Middelburg heeft alleen De Hayman een activiteit op het programma staan. Tussen 12 en 18 november is in het DAS-gebouw in Vlissin gen de tentoonstelling 'Van Djellebah tot spijkerbroek' te zien, van de Stichting VMC. In het Stadhuis in Vlissingen is tot 15 november de tentoon stelling 'Taganrog' te zien van de Begeleidingscommissie Vlissingen-Taganrog. In buurt huis de Paraplu kunnen tot 15 november foto's worden inge leverd voor de wedstrijd met de opdracht het multiculturele aspect van de Nederlandse samenleving in beeld te bren gen. Vrijdag 18 november wordt om 22 uur de uitslag bekend gemaakt. Op de locatie van de Basisedu catie in Vlissingen houdt de Interculturele Vrouwenwerk groep zaterdag 12 november vanaf 13.30 uur een intercultu rele vrouwendag met het the ma 'Verhalen vertellen'. De Walk-Inn en AFA houden vanaf 15 uur een Anti Fascisme Festi val met medewerkeing van onder andere No Idea, Swindle en No Fear. Surant '94 Vlissin gen vertoont zondag 13 november om 16 uur in de Wil lem III Kazerne de film 'Surina me, Land om mee te leven'. VMC verzorgt maandag om 20 uur een thema-avond rond de problematiek van allochtone jongeren in het DAS-gebouw in Vlissingen. Dinsdag houdt de FNV-Vlissingen een thema avond over 'Diverse achter standen in de Vlissingse samenleving'. Industriepastor Jan Scheffers, FNV-districtsbe- stuurder Tjeu Strous en J. Kel- holt van de gemeente Vlissin gen bespreken de conclusies en aanbevelingen van het rap port 'De Politieke Caravaan trekt verder' die vorig jaar tij dens de Mozaïekweek ver scheen. De thema-avond vindt plaats in de brasserie Karolin genburcht in Oost-Souburg vanaf 19.30 uur. De Hayman houdt woensdag 16 november vanaf 14 uur een instuifmiddag in Ontmoetings centrum Dauwendaele in Mid delburg, met spelen, muziek en hapjes uit diverse landen. De Stichting Bravo houdt don derdag 17 november om 20 uur een thema-avond in de Basiseductie in Vlissingen over 'Fascisme, toen en nu'. R. Polanen geeft op uitnodiging van de Raad van Kerken Vlis singen een lezing in de Petrus- kerk over de multiculturele samenleving. De Piek houdt vrijdag vanaf 14 uur een workshop niet-westerse muziek en in de Paraplu is vrij dag een interculturele avond met diverse dans- en muziek groepen. Zaterdag 19 novem ber houdt Groen Links samen met Bravo en de Jonge Socia listen een infomarkt op de Lan ge Zelke in Vlissingen en wordt in sporthal De Belt een intercultureel zaalvoetbaltoer nooi gespeeld. In de Piek ten slotte is zaterdagavond een optreden te horen van Hot- Bolshevic (jazz-rock en Grego riaans gezang).

de Faam | 1994 | | pagina 13