Nieuw Zeeuws bibliothekenbeleid is rest van Nederland vooruit Huiselijke sfeer bij 'Intense' Amnesty-actie voor rechten van jongeren Toeval bestaat (niet) De onvolmaakte prins Kom met de SEE ^TERBUS naar De Parel Herdenking 1944-1994 Iedere woensdag- en zaterdagmiddag Om de burgerij weer terug in de bibliotheek te krijgen is de Vlissingse bibliotheek bezig met het ontwikkelen van een nieuw beleid. Omdat het medium boek minder belangrijk wordt, gaat de bibliotheek zich richten op andere in formatiedragers die moeten worden aangebo den naast de traditionele geschriften. Zoals het er nu naar uit ziet besluiten de Zeeuwse bibliot heken woensdag 9 november gezamenlijk om over te gaan op een heel nieuw beleid. Speciale activiteiten BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R J.C. Schieman PSYCHOLOGISCHE (KINDER)VERTELLINGEN (SLOT) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans r Sr A WARMLOPEN VOOR DE DUINEN Woensdag 2 november 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER De bezoekersaantallen van de bibliotheken lopen overal terug. Zo kampt ook de Vlis singse bibliotheek met een teruglopende belangstelling. „De kern van het probleem is dat we te maken hebben met een sterk veranderende samenleving waarin de over heid zich minder met ons bemoeit. We krijgen ook min der subsidie dus de gebruiker zal moeten betalen. Daarnaast wordt de samenleving gedigi taliseerd. Veel informatie die voorheen in boekvorm ver scheen wordt nu 'on-line' aan geboden. Een ontwikkeling die in de toekomst alleen nog maar meer gevolgen zal krij- Een overzicht van centrale en lokale herdenkings- en andere activiteiten ter gelegenheid van de vijftigste herdenking en viering van de Bevrijding van Walcheren. Donderdag 3 november Arnemuiden 11.00 uur: Officiële ontvangst van 'The Calgary Highlanders' in het gemeentehuis. Aansluitend mars, kransleg- ging en herdenkingsdienst. Vlissingen 11.00 uur: Onthulling plaquette bij de Oranjemolen. Vrijdag 4 november Vlissingen 19.00 uur: Buffet voor oud-strij ders van the King's Own Scottish Borderers en The Royal Scots. Westkapelle 19.00 uur: Herdenkingsbijeen komst in de Nederlands Hervormde Kerk (Markt 65) met medewerking van de Band of the Royal Marines School of Music. 20.00 uur: Stille tocht naar begraafplaats bij vuurtoren. 20.15-20.30 uur: Herdenking met kransleg- ging bij het oorlogsmonument op de begraafplaats. Zaterdag 5 november Arnemuiden 9.00-9.45 uur: Herdenking bij de monumenten op de Sloedam met mede werking van de Canadian Forces Brassband. 10.00-11.45 uur: Bijeenkomst in gebouw 'De Arne'. Domburg 8.40-9.00 uur: Herdenking op de begraafplaats. 9.30-10.00 uur: Herdenking met kransleg- ging bij het monument op de boulevard. 10.00-10.45 uur: Bijeenkomst voor genodig den in 'Het Schuttershof'. Vlissingen 12.15-13.15 uur: Lunch aangebo den door de gemeentebesturen van de Wal- cherse gemeenten aan oud-stijders in Het Scheldekwartier. 14.00-15.15 uur: Herdenkingsbijeenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen in aanwezig heid van Hare Majesteit de Koningin. 15.15-15.45 uur: Parade van oud-strijders via Lange Zelke - Walstraat - Nieuwstraat - Palingstraat - Paardestraat naar de Com- mandoweg. 15.45-16.15 uur: Kranslegging bij de monu menten aan de Commandoweg te Vlissin gen. 19.00 uur: Informele ontmoeting in Hotel Britannia/Watertoren. Middelburg 11 uur: Historische intocht met legervoertuigen. 12 uur: Onthulling plaquette aan de panden Damplein 6-8. 16.30-18.00 uur: Receptie ten behoeve van oud-strijders Westkapelle 11.00-11.35 uur: Herdenking bij monumenten op de zeedijk. Zondag 6 november Middelburg 15 uur: Herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk. 16.30-18.00 uur: Receptie door Burgemees ter en wethouders van Middelburg in het stadhuis. 20.00 uur: Concert in de Stadsschouwburg met medewerking van de Koninklijke Militai re Kapel, Vera Lynn en de 'Gevleugelde Vrienden'. Vlissingen 10.00-11.15 uur: Kerkdienst in St. Jacobskerk. Zoutelande 12.30 uur: Lunch in 'Hotel Wille- brord', aangeboden door gemeentebestuur aan oud-strijders van 47-ste en 48-ste Com mando van de Royal Marines en van de Nederlandse Commando's. 15.00 uur: Herdenkingsdienst in Nederlands Hervormde Kerk. Dinsdag 8 november Vrouwenpolder 9.30-10.00 uur: Herdenking met onthulling herplaatste gedenksteen bij de Nederlands Hervormde Kerk. Serooskerke 11.15-11.35 uur: Onthulling naamplaquette, declamatie en kransleggin- gen bij de Nederlands Hervormde Kerk. 11.45-13.00 uur: Lunch voor oud-strijders. Veere 16.00 uur: Receptie aangeboden door gemeentebestuur van Veere aan oud-strij ders in stadhuis. Aanbieding van kunstwerk. Oostkapelle 19.15 uur: 'Thank you Party' in Hotel Bos en Duin. Middelburg 22 oktober - 4 november, op werkdagen 10.00-16.00 uur, gratis toegang: Tentoonstelling in de Wandelkerk (onder de Lange Jan), gebaseerd op twee dagboeken van Middelburgers. Vrijdag 4 november 12.00-22.00 uur en zaterdag 5 november 10.00-17.00 uur, gratis toegang: Postzegelthematentoonstelling in Ontmoetingscentrum Dauwendaele. Vlissingen 21 oktober 1994- 16 januari 1995 op werkdagen van 10.00-17.00 uur, zater dag/zondag 13.00-17.00 uur (met uitzonde ring van 25/26 december en 1 januari): Ten toonstelling in het Stedelijk Museum over burgeraspecten tijdens de Tweede Wereld oorlog. 21 oktober 1994 - 16 januari 1995 op werkda gen om 13.30 uur en om 15.00 uur: Film 'Vlissingen onder vuur en water' in het Gemeentearchief. Vrijdag 4 november 20.30 uur: Muziek theatervoorstelling 'Das Schwein mit der Geige' van Marc Neikrug in het Arsenaal theater. Zondag 6 november 14.00-16.00 uur: Vloot- bezoek. De fregatten H.M. 'Kortenaer' en H.M. 'Southampton' liggen afgemeerd in de Buitenhaven. Westkapelle vanaf heden uitsluitend na tele fonische afspraak vooraf 01187-2394: Moge lijkheid tot bezichtigen van een thuis inge richte oorlogstentoonstelling 'Walcheren 1944'. 26 oktober tot 5 november: Tentoonstelling in het polderhuis. De westerse en oosterse manier van omgaan met de werkelijkheid verschilt aan zienlijk. De (doorsnee) westerling denkt ana lytisch, in termen van oorzaak en gevolg; uitkomst Z is een rechtstreeks gevolg van Y, terwijl oorzaak Y weer een rechtstreeks gevolg is van X, enzovoort. Deze manier van denken wordt ook wel causaal denken genoemd. De oosterse manier van denken is minder recht-toe recht-aan. Ze staat open voor meervoudige betekenisverlening. Als een westerling en een oosterling betrokken raken bij een ongeluk baalt de eerste gigan tisch en doet het incident af als 'stomme pech'. De oosterling baalt ook maar vraagt zich tegelijkertijd af waarom juist hem dit moet overkomen; dingen gebeuren niet zomaar. De westerse manier van denken heeft haar wortels in de 17de eeuw. Het Franse genie Descartes stond destijds aan de wieg van wat we nu het machinedenken noemen. Hij trok alles in twijfel en ging daarin zover dat hij dat ene bereikte dat hij niet in twijfel kon trekken, zijn eigen bestaan als denker! Zo kwam hij tot zijn beroemde uitspraak 'Cogito ergo sum' ofwel 'Ik denk, dus ik besta'. Vanaf dat moment voerde het analytisch denken de boventoon. De kroon op het werk van de 17de eeuwse wetenschap was echter de natuurkunde van Newton. Zijn consistente wiskundige theorie van de wereld is tot op de dag van vandaag het stevige fundament van het wetenschap pelijk denken gebleven. Newton formuleerde algemene bewegingswetten waaraan alle voorwerpen in het zonnestelsel gehoorzaam den, van stenen tot planeten. Volgens de overlevering kwam Newton tot zijn beslis send inzicht door een plotselinge inspiratie- flits, toen hij een appel van de boom zag val len. Hij besefte op dat moment dat de appel door precies dezelfde kracht naar de aarde werd getrokken als die de planeten naar de zon toe trok. Newtons mechanische opvat ting van het heelal - als een systeem van klei ne biljartballen die in chaotische beweging verkeren - is echter een veel te simplistische opvatting voor de beschrijving van de ont wikkeling van het leven. Einsteins relativiteitstheorie alsmede de quantummechanica hebben op overtuigende wijze aangetoond dat niet alles in wetten (lees: absolute waarheden) gevangen kon worden en dat er meer was tussen hemel en aarde. Heisenberg, een vooraanstaand natuurkundige, omschreef de beperking van het denken als volgt: „leder woord of begrip, hoe duidelijk het ook moge blijken, heeft slechts een beperkt gebied van toepassing. Wetenschappers werken niet met de waarheid; ze werken met beperkte en bena derende beschrijvingen van de werkelijk heid." De oosterse manier van denken kent de tweesplitsing tussen lichaam en geest - waarbij de rede (het denken) de boventoon voert - niet. In de oosterse manier van den ken zijn beide één. Toeval bestaat daarom in hun ogen niet. De dingen gebeuren niet zo maar. We moeten er zin aan geven. Voor oosterlingen is het niet toevallig dat Newton die appel zag vallen en tegelijkertijd het licht zag. Het is niet toevallig dat hij, juist op dat moment, daar aanwezig was. Net zo min dat het toevallig is dat iemand op een bepaald moment geboren wordt. Sterker nog, het feit dat je bestaat is op zich al heel 'toevallig'. Ik had nooit deze column kunnen schrijven als die ene spermatozoïde van mijn vader niet terecht was gekomen bij die ene eicel van mijn moeder! Sommige lezers denken wel licht dat ik op mijn achterhoofd ben gevallen. Wie ben ik immers om onze (westerse) manier van denken ter discussie te stellen. Het omgekeerde is eveneens het geval: wie bent u om de oosterse manier van denken ter discussie te stellen! Dromen zijn geen bedrog en dingen gebeuren niet altijd stom- toevallig. Wanneer was de laatste keer dat u bij uzelf dacht: „Goh wat raar, ik dacht er net aan en het gebeurde plotsklaps!" gen", legt directeur van de Vlissingse bibliotheek Kees Haman uit. Om te kunnen overleven in de moderne tijd is Haman dan ook al vier jaar bezig met het ontwikkelen van een 'biblio theek nieuwe stijl'. De uitleen medewerkers zullen daarin meer de rol van adviseurs gaan spelen. Volgens Haman is door het grote aanbod aan boeken en tijdschriften de lezer niet meer geneigd om een heel boek door te spitten. Haman: „Er is tegenwoordig zoveel op de markt dat het onbegonnen werk is om alles over een bepaald onderwerp tot je te nemen. De lezer gaat zoals ik dat noem 'zappen'. Hij pakt uit verschillende boeken de specifieke hoofdstukken die voor hem van belang zijn. Onze medewerkers moeten de klant daarbij kunnen helpen". De eerste resultaten daarvan zijn inmiddels te zien in de bibliotheek van Oost-Souburg die ook onder Hamans leiding valt. „In de bibliotheek van Oost-Souburg hebben we al een proef gedaan met het anders rangschikken van boe ken. Het aanbod staat nu niet meer gerangschikt naar schrij ver maar meer naar genre. Zo staan bijvoorbeeld de span nende boeken bij elkaar. Daar naast willen we in Souburg een gespecialiseerde biblio theek maken waar van bepaal de onderwerpen veel is te vin den terwijl er over andere onderwerpen niets meer wordt aangeschaft. Welke the ma's dat gaan worden zijn we nu nog aan het uitzoeken. Daarentegen willen we wel het lenen van boeken uit andere bibliotheken eenvoudiger maken. Nu duurt het nog drie weken voordat een boek van elders is gearriveerd, dat moet binnen twee tot drie dagen kunnen". Het herstructureren van lees zalen is overigens niet iets waar Haman alleen in staat. Woensdag 9 november zal de Vereniging van Zeeuwse Bibli otheken hoogstwaarschijnlijk besluiten om in enkele vesti gingen te gaan experimente ren met het aanbieden van digitale informatie zoals inter net. Ook het abonnement-sys teem zal in de toekomst moe ten verdwijnen. Lezers kunnen dan een boek 'huren', zodat voor diegene die op jaarbasis relatief weinig leest de drem pel lager wordt. „Deze regio loopt hierin voor op andere provincies omdat we een uni form beleid willen hanteren. We zijn van mening dat de kloof tussen arm en rijk in de toekomst meer een kloof wordt tussen zij die wel en zij die geen informatie tot zich kunnen nemen. Als bibliotheek zien wij het als taak om eenie der te helpen aan informatie". Miranda Nieuwenhuijze in haar Beauty Salon 'Intense'. In de Koudekerkse Tram straat is sinds kort een schoonheidssalon geves tigd. Miranda Nieuwenhuij ze is eigenaar van Beauty Studio 'Intense' dat bij haar thuis is gevestigd. Nieuwenhuijze verwacht daarmee voor veel mensen de drempel te verlagen. Omdat Miranda Nieuwenhuij ze graag een eigen bedrijfje wilde hebben heeft ze haar diploma's gehaald om een schoonheidssalon te kunnen openen. Nieuwenhuijze: „Ik ben eigenlijk tandartsassisten te maar wil graag voor mezelf werken. Zo ben ik op het idee gekomen om een schoon heidssalon te openen. Ik blijf voorlopig nog wel part-time als tandarts-assistente wer ken". Om praktijkervaring op te doen heeft Miranda Nieu wenhuijze een half jaar stage gelopen bij de Middelburgse schoonheidsspecialiste Cindy van Luxemburg. „De reacties die ik daar van Cindy en haar klanten heb gekregen waren zeer positief. Ze zijn ervan overtuigd dat mijn salon een succes wordt". De Beauty Studio is bij Nieu wenhuijze thuis gevestigd. „Ik denk dat het voor veel mensen prettig is om in een huiselijke sfeer te worden ontvangen. De klanten krijgen dan ook een kopje thee of koffie zodat ze zich op hun gemak gaan voe len. De behandeling is natuur lijk goed, maar ik moet het voor zeventig procent van de service hebben". Als ope ningsactie geeft Nieuwenhuij ze korting op een basisbehan deling die bestaat uit reiniging, een dampbad, dieptereiniging, een voedend masker, verzor gende crème en een lichte make-up. Prins Joris Perfect is gezond, rijk en meestal ook erg wijs. Hij is dus bijna een volmaakt vorst van het koninkrijk Meerdanvolmaakt. Hij heeft alles mee om een groot vorst te worden. Hij is op maandag geboren en daarom een snoepje om te zien. Op school is hij aan voerder van het voetbalteam en staat hij borg voor een spannende wedstrijd. Hij is muzikaal, heeft oog voor kunst en schrijft zelfs gedichten. Ook is hij ama- teursterrenkundige en studeert hij plantkunde. Bovendien is hij spaarzaam en verzamelt hij alle zegeltjes en bon nen van de boodschappen uit zijn koninklijke supermarkt. Prins Joris is vriendelijk voor kind en dier. Misschien denk je nu, dat Prins Joris de gelukkigste vorst van de wereld is. Maar niets is minder waar. Onze arme prins is niet volmaakt; hij is immers slechts bijna vol maakt. „Ik ben een koninklijk heerser", denkt Prins Joris, „en dus moet ik de beste heerser ter wereld zijn. In alles moet ik de beste zijn. Al mijn onderdanen moeten gelukkig zijn. Elke voetbalwedstrijd die ik speel moet ik winnen. Ik moet in het mooiste paleis wonen en ik moet altijd de wijste beslissingen nemen." Er volgt nog een lange lijst met moetens. „Als ik niet volmaakt ben en in alles de beste, ben ik een mislukkeling," houdt hij zich voor. „En dat is vreselijk." Onze prins gelooft dat zijn eigenwaarde afhankelijk is van zijn prestaties. Daarom streeft hij ernaar om overal succes in te heb ben. Hij dwingt zichzelf om zijn werk zo goed te doen dat hij geen enkele fout zal maken. Hij doet zijn werk van zonsopgang tot zons ondergang, stapt als eerste 's morgens het bed uit, om er als laatste 's avonds in te dui ken. Ook in zijn droom is hij nog met regeren bezig. Hij werkt onder het eten en in bad. Elke minuut besteedt hij aan zijn werk en hij pro beert zo volmaakt te worden. Prins Joris Perfect heeft geen tijd voor flauwekulletjes of voor grapjes, hij is vastbesloten om de beste koning aller tijden te worden. Terwijl hij op een dag met staatszaken bezig is, komt een kind voorbij dat hem aan het schrikken maakt. „Neem me niet kwalijk majesteit", zegt het aarzelend, „maar het lijkt wel alsof u nooit meer lacht en speelt met andere kinderen in de paleistuin. We missen u erg." „Doe niet zo mal", antwoordt Prins Joris, „ik lach altijd. Ik heb alleen geen tijd meer voor spelletjes. Ik heb belangrijker din gen aan mijn hoofd." Het kind zucht diep en rent weg. Prins Joris ziet in, dat hij het kind heeft afgesnauwd en dat is erg onvolmaakt... Hij beseft dat hij ondanks alle pogingen nog verre van volmaakt is en voelt zich daar ellendig bij. „Ik kan er niet tegen om onvol maakt te zijn en ik kan niet tegen het vooruit zicht dat ik fouten zal maken tijdens mijn koningschap. Maar ik wil ook geen afstand doen van de troon." Prins Joris Perfect jam mert, denkt, en denkt... Dan opeens roept hij uit: „Ik weet wat ik moet doen. Ik zal een bezoek brengen aan vorsten. Ik zal hen bestu deren en met hen praten. Zo kan ik er achter komen, hoe ik volmaakt kan regeren en toch nog tijd overhoud voor plezier." Als eerste land bezoekt hij het koninkrijk Kruimelland, waar Koning Dikbuik regeert. Na een hartelijke ontvangst legt Prins Joris zijn probleem voor. Hij vraagt Koning Dikbuik of hij weieens fouten maakt. „Nee, ik maak geen fouten," lacht de koning. „Ik vermijd ze als de pest. De hele dag breng ik in mijn kamer door en tel mijn gouden dukaten. Ik laat mijn mensen voor zichzelf zorgen. Zij maken zo de fouten voor me, maar dat vin den ze niet erg. Het zijn toch maar boeren. Als je geen fouten wilt maken, raad ik je aan hetzelfde te doen. Blijf in je kamer en tel je dukaten." „Ik geloof toch niet dat dit de goede oplossing is," denkt Prins Joris Perfect en hij reist door naar het Koninkrijk van Eeuwig Geluk. Daar regeert Koningin Ijdeltuit. „De mensen hier lijken me niet echt blij," denkt Prins Joris, terwijl hij naar de troonzaal loopt. Ook aan Koningin Ijdeltuit legt hij zijn probleem voor. „Ik maak nooit fouten," antwoordt zij, „want ik ben mooi, goed, rechtvaardig en volmaakt. Als mijn onderdanen het daarin niet met me eens zijn, hak ik meteen hun hoofden af." „Dat lijkt me ook geen goede oplossing," denkt onze prins en hij reist door naar Droomland, waar Prins Delirium regeert. Prins Delirium is een magere, bevende man, die eruit ziet alsof hij doodziek is. „Misschien heeft Prins Delirium toch de oplossing," hoopt Prins Joris. Maar helaas blijkt ook dat niet het geval. „Ik maak geen fouten," krijst Prins Delirium. „Ik doe alleen dingen die ik perfect kan, namelijk slapen en alcohol drin ken." Prins Joris zwerft door de bossen en neemt plaats op een boomstronk aan de kant van een riviertje. Somber staart hij naar zijn spiegelbeeld in het water. Hij is doodonge lukkig. „Het lijkt erop dat niemand me kan helpen," zucht hij. Plotseling ontdekt hij een vreemd en won derbaarlijk spiegelbeeld naast hem in het water. Hij haalt diep adem, springt overeind en staat oog in oog met een zonderling geklede man. „Neem me niet kwalijk meneer, maar bent u soms een tovenaar?" vraagt Prins Joris. „Nee hoor", antwoordt deze, „want tovenarij bestaat niet. Maar soms doe ik wel toverkunstjes. En als ik jou daar zo zie zitten, dan lijkt me dit een geschikt moment ervoor. Vertel op, wat is er mis?" „Ik ben Prins Joris Perfect en ik heb een pro bleem waarbij ik wel toverkunstjes kan gebruiken. Ik weet namelijk niet hoe ik een volmaakt vorst moet worden. Ik blijf maar fouten maken. Wat denk u, kan tovenarij hel pen?" „Tovenarij waarschijnlijk niet, maar met gezond verstand kun je ook een eind komen. Wat wil je eigenlijk worden? Een tweede Koning Karei de Grote? Ook hij maakte fou ten. Ik zal je een geheim verklappen. Er bestaan geen volmaakte vorsten, of mensen zonder gebreken. Ook koningen zijn maar mensen en maken dus fouten. Denk daar maar eens over na. Heb je ooit een volmaakt mens gezien?" „Nou, uh... nee", geeft Prins Joris toe. Hij beseft dat hij nog nooit een vol maakt mens heeft gezien. Toch voelt hij er weinig voor om dit als oplossing voor zijn probleem te zien. „Kunt u dan werkelijk niets doen om me volmaakt te maken?", vraagt hij. „Nou, laat ik eens even kijken", peinst de vreemdeling terwijl hij in zijn handen wrijft. „Oja, ik weet al iets. Jij wil graag volmaakt zijn, maar mensen zijn nooit volmaakt. Daarom kan ik je daar alleen bij helpen, door je om te toveren in een volmaakte padde stoel." Blij met zijn oplossing stroopt hij zijn mou wen op. „Oh nee, nee..." roept Prins Joris uit. „Dan ben ik nog liever een onvolmaakt mens. Maar hoe kan ik me daar dan minder druk over maken?" „Nou", zegt de vreemde ling, „er zijn een paar dingen die je kunt doen om gemakkelijker door het leven te gaan. Op de eerste plaats kun je - als je tenminste mens wil blijven - ervoor kiezen om van jezelf te houden, ondanks je fouten. Sla je voortaan niet meer voor je hoofd bij elke fout die je maakt. Daar krijg je alleen maar koppijn van. Op de tweede plaats zul je je beter voelen, als je plezier zoekt in plaats van prestatie. Je zult dan waarschijnlijk ook een beter vorst zijn, omdat de meeste mensen de dingen ook beter doen waar ze plezier in hebben. Met andere woorden: doe je best, in plaats van het allemaal zo goed mogelijk te moeten doen. Je zult je dan een stuk gelukkiger voe len." Prins Joris keert terug naar zijn koninkrijk en probeert zich alles te herinneren wat de vreemdeling hem had gezegd. Zijn eerste officiële daad bestaat eruit om het koninklijk motto 'Streef naar perfectie' te veranderen in 'Zoek plezier in plaats van prestatie'. Tot de dag van vandaag leeft Prins Joris een zeer onvolmaakt leven en weet hij dat hij ook nooit volmaakt zal worden. Maar sinds hij heeft geleerd om van zichzelf te houden zoals hij is, leven hij en zijn onderdanen een veel gelukkiger leven. Amnesty International- afde ling Vlissingen houdt vanaf 20 november een speciale actie campagne voor jongeren. De actie loopt tot het eind van het jaar. Scholen en jongerenorga nisaties in Vlissingen worden benaderd met het verzoek aan de actie mee te doen. De cam pagne richt zich op voorlich ting over schendingen van de mensenrechten van kinderen en op actie voor een aantal concrete gevallen van schen dingen van deze rechten. De afdeling Vlissingen van Amnesty International is vorig jaar hernieuwd opgericht en stelt zich ten doel de belang stelling en de betrokkenheid van de inwoners van Vlissin gen op het gebied van de men senrechten te vergroten. Aan leiding tot de jongerenactie is het vijfjarig bestaan van het Verdrag inzake de rechten van het Kind. Theo Goossens, voorzitter van de Vlissingse werkgroep van Amnesty Inter national: „Kinderen, jongeren onder de 18 jaar, hebben recht op bijzondere bescherming, zorg en bijstand. Daartoe hebben de Verenigde Naties 20 november 1989 een speciaal verdrag opgesteld. De dag van 20 november is sinds dien door de VN uitgeroepen tot Dag van de Rechten van het Kind." Bij het Kinderrechtenverdrag hebben zich meer staten aan gesloten (in totaal ruim 150) dan bij enig ander verdrag. Maar dat betekent niet dat het met de bijzondere bescher ming, zorg en bijstand voor kinderen zo goed verloopt. Integendeel, zegt Amnesty: kinderen worden op grote schaal slachtoffer van wanda den die geen enkel mens mogen worden aangedaan. Jongeren worden soms ver volgd om wat ze doen of zeg gen, maar veel vaker omdat ze tot een bepaalde bevolkings groep behoren of een bepaal de sociale positie hebben. Jon geren zijn daarbij soms speci aal slachtoffers van schendin gen, zoals de straatkinderen in veel landen. Amnesty kiest het vijfjarig bestaan van het Ver drag om tegen deze schrijnen de situatie te protesteren. De jongerenactie wil door het versturen van voorbedrukte kaarten en brieven een appèl doen op de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de schendingen van de kinder rechten. Daarbij heeft Al voor al gekozen voor jongeren in de leeftijdsgroep tussen 12 en 18 jaar. Zo wordt aandacht gevraagd voor de moord op straatkinderen in Brazilië, voor mishandeling door de politie van een zigeunerjongen in Bulgarije, voor de gevangen schap van een Tibetaanse kloosterlinge van 12 jaar vanaf 5 november tot 1 april 1995 CLOWN "SPET DE SPATTER" organiseert waanzinnige spelmiddagen, én voor iedereen is er een leuke Pareiverrassing. Ie betaalt één prijs voor Spetterbus én entree zwemparadijs. O «Petted Dienstregeling prijzen 13.30 Middelburg, Station NSƒ12,- 13.40 Oost Souburg, Oranjepleinƒ12,- 13.45 Vlissingen, Stadhuispleinƒ12,- 13.55 Koudekerke VVVƒ10,- 14.05 Zoutelande VVV/ Postkantoorƒ10,- 14.15 Westkapelle VVV9,- 14.25 Domburg "De Parel" Aanvang terugreis: 17.00 uur .DE. PAREL, Ba bel weg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 DE PAREL IS EEN HEERLIJK ZWEMPARADIJS MET FITNESS. SAUNA. BOWLING- EN SOUASHBANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANTS IN DOMBURO wegens deelname aan een demonstratie voor de onaf hankelijkheid van Tibet en voor de moord op grote aan tallen kinderen in Burundi en Rwanda. Naast het versturen van kaar ten en brieven zijn er volgens Theo Goossens samen met scholen zeker nog andere, opvallende manieren te bedenken om regeringen te wijzen op hun verantwoorde lijkheid voor schendingen van jongerenrechten. Docenten zouden bijvoorbeeld voor de kerstvakantie aandacht kun nen besteden aan de actie van Al of zouden de kerstviering in het teken van de Al-actie kun nen houden. Al verwacht dat ook niet-jon- geren zich aangesproken zul len voelen door een actie die erop aandringt dat het kinder rechtenverdrag geen dode let ter mag worden. Theo Goos sens hoopt dat de jongeren campagne tot een min of meer vaste verbintenis leidt tussen de Al-werkgroep en de Vlis singse scholen, waardoor bin nen de scholen met een zekere regelmaat aandacht wordt besteed aan de mensenrech ten. I let gaal hard bergafwaarts mei de dui- nen. Zure regen, waterwinning en massa-recrealie lasten de duinen in toenemende male aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een hall toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie Telefoon '071-131800/140548.

de Faam | 1994 | | pagina 9