Vervolg informatiepagina Gemeente Middelburg Partij v.d. Arbeid Christen Democratisch Appèl Herdenking 50 jaar bevrijding Middelburg Herinwijding synagoge Hondenbelasting Collecten "Meer vaart met minder energie! BroeïBoot: 4,5 en 6 november Tafeltje Dekje Tentoonstelling bevrijding Middelburg Woensdag 26 oktober 1994 DE FAAM 7 10 jaar en toch niet oud? Ht is dit jaar 100 jaar geleden dat dcvoorloper van de PvdA, de Soci- aa Democratische Arbeiders Partij (SDAP) werd opgericht. Veel van d( doelstellingen van de sociaiisti- sae beweging zijn in die honderd jair bereikt door realisering van col- letieve voorzieningen in de sociale /.«erheid, de volksgezondheid, het orderwijs, de volkshuisvesting, etc. Alemaal regelingen gebaseerd op hö solidariteitsprincipe. Van veel katten is dan ook gesteld dat de PdA eigenlijk overbodig is gewor- dm, dat deze partij aan zijn eigen seces ten onder zou gaan. Mis- sctien dat het daar een tijdje naar uizag, toen het beroep van de bur- grs op de collectieve voorzieningen n<g beperkt en beheersbaar was. Hlaas ligt die situatie ver achter os. Om onze gezamenlijke voorzic- nhgen op het gebied van sociale zfkerheid, volksgezondheid, etc. op di langere termijn te kunen blijven fiiancieren is reconstructie en aan- pssing onvermijdelijk. Anders gaat ht maatschappelijk en economisch daagvlak voor deze voorzieningen vrloren. Die reconstructie mag ech te nimmer tot pure afbraak leiden. Vant dan krijgen we een maat- sdtappij zoals die in de Verenigde Satcn, waar de armen steeds armer vorden en de rijken steeds rijker. Tndensen van die ontwikkeling zin er ook in Nederland: de tweede- liig in de maatschappij tussen kans- lezen en kanshebbers. Van de PvdA nag en moet verwacht worden dat zj deze onwikkeling bestrijdt, ^hoewel onze beleidsruimte op het gmeentclijk vlak gering is (de écht blangrijke beslissingen ten aanzien v.n inkomens, sociale zekerheid, c:., worden immers op landelijk nveau genomen) zien wij hier een blangrijke taak voor onze fractie, hoofdthema's voor ons zijn daarbij ht waarborgen van tocgankclijk- hid en variëteit van voorzieningen en het bevorderen van de onderlinge verdraagzaamheid en verantwoor delijkheid. Mooie woorden, maar wat betekent het in de praktijk? Hieronder zullen we dat toelichten met een enkel onderdeel uit onze algemene beschouwingen. Doorlichten gemeentelijke taken. De financiële vooruitzichten voor Middelburg zijn ongunstig. Met moeite krijgen we de huidige begro ting sluitend en nu is daar nog een forse korting op de bijdrage van het rijk overheen gekomen. Dat is een belangrijke reden om de taken van de gemeente door te lichten. Kunnen bepaalde gemeentelijke taken beëin digd worden of overgedragen aan derden? Doet de gemeente niet teveel en zouden sommige zaken niet beter overgelaten kunnen wor den aan maatschappelijke organisa ties of burgers zelf? Wij hebben alle onderdelen van de gemeentelijke begroting op dit punt bekeken. Onze conclusie is dat voor bijna geen onderdeel van de verschillende beleidsterreinen de gemeente Mid delburg haar verantwoordelijkheid kan en mag loslaten of verminderen. Zo'n stap zou veel teveel ten koste gaan van het niveau van de stedelij ke infrastructuur en de maatschap pelijke en culturele voorzieningen. De toegankelijkheid van de voorzie ningen voor een ieder (ook met een smalle beurs) en de variëteit in het aanbod van voorzieningen zou met het loslaten van de gemeentelijke verantwoordelijkheid aangetast worden. Een dergelijke aanpak wij zen wij af. Wel zou het goed zijn om. met behoud van de gemeentelij ke verantwoordelijkheid, na te gaan of de uitvoering van de gemeentelij ke taken niet beter en meer uitbe steed zou kunnen worden aan bedrijven en organisaties. Daar moet zeker naar gekeken worden, bijv. op het gebied van verkeer en wegenbe- hecr. de plantsoenendienst, stadsrei niging, accommodatiebchecr (sport velden. zwembad, wijkontmoetings- centra), stedebouwkundige ontwik keling, gemeentelijke kredietbank, budgettering en schuldsanering, bestuur van het openbaar onderwijs. Of dit echt veel financiële ruimte zal geven moet blijken uit nadere stu die. Vooralsnog rekenen wij ons niet rijk. Het betekent ook dat wc in het huidige stadium maar beperkte ver schuivingen in de begroting kunnen aangeven. Voorstellen die geld vragen. In onze beschouwingen hebben we aangegeven dat (deels met ingang van 1996) een bedrag van 450.000.- vrijgespecld zou kunnen worden. We willen hiermee de kor ting op het stadsvernieuwingsfonds van I 15.000,- terugdraaien. Er is nog zoveel te doen op stadsvernieu wingsgebied (herinrichting van de Markt. Molenwater, stationsgebied) dal zo'n korting echt verkeerd is. Verder zouden we een deel van dit bedrag willen gebruiken voor een ruimer kwijtscheldingsbeleid van gemeentelijke belastingen. Zo zou den de laagstbetaalden ontzien kun nen worden van de Hink stijgende riool- en reinigingsrechten (de prijs voor een beter milieubeheer). Het rijk zal dan echter eerst de huidige O) zondag 6 november 1994 is het 50 jaar geleden dat Middelburg werd bvrijd van de Duitse bezetting. Op initiatief van de Koninklijke Ver- eiging "Uit het Volk - Voor het Volk" is het Comité 50 jaar Bevrijding Mddelburg opgericht. Het comité organiseert verschillende activiteiten tr herdenking en viering van deze belangrijke gebeurtenis uit de Mid- dlburgse geschiedenis. Z> is er onder andere van 22 oktober M en met 4 november een tentoon- selling in de Wandclkcrk, die geba- serd is op twee dagboeken van Middelburgers. Verder zijn activi sten gepland op zaterdag 5 en zon- üg 6 november. (p zaterdag 5 november begint cn I 1.00 uur een historische iitocht van oude legervoertuigen. "v.ccp them Rolling" rijdt, onder nuzikale begeleiding van o.a. "leatrix Pipe Band", de historische rutc: Adr. Lauwcrcyszstraat. toninginnelaan, Banckertplein, Lingcviclewcg, Zandstraat, Pottcn- hkkerssingel, Langeviele, Markt, lange Delft, Damplein. Na afloop \tn de historische intocht wordt om 12.00 uur een plaquette onthuld aan c panden Damplein 6/8, waar des- tjds de bevrijding van Middelburg en feit werd door de overgave van e Duitsers. zitcrdagavond is er vanaf 20.00 uur Ltor burgemeester en wethouders is an de volgende instellingen toe- sïmming verleend om in de komen- d periode een huis-aan-huis-collec- tttc houden: Stichting Vluchteling van 24 tot en ret 29 oktober; federlandse Brandwonden Stich- tng van 31 oktober tot en met 5 ovember. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten cn diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 cn 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 31 uklobcr lui en mei 6 november 1994 maandag Gekruid gehakt, savoyekool. aardappelen dinsdag Runderrollade, rode kool. aard appelen woensdag Stamppot boerenkool donderdag Kipfricassee, gemengde groen ten. rijst vrijdag Vis in kruidensaus, doperwtjes met wortel, aardappel zaterdag Bami met kipsateh zondag Wat de pot schaft een bevrijdingsbal in de Stads schouwburg. met livc-muzick uit de oorlogsjaren; toegangskaarten a 10.- zijn verkrijgbaar bij de Stads schouwburg. Op zondag 6 november heeft er 15.00 uur een herdenkingsdienst plaats in de Nieuwe Kerk. Tijdens deze dienst, die voor iedereen toe gankelijk is. zal worden stilgestaan bij de bevrijding van Middelburg. Het gemeentebestuur van Middel burg houdt op zondag 6 november vanaf 16.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een ontvangst voor de inwoners van Middelburg, oud- strijders en overige geïnteresseer den. Indien u de ontvangst wil hij wonen wordt u verzocht onder staande coupon in te sturen. Tijdens deze ontvangst wordt het boek "Bewogen jaren. Middelburg in de twintigste eeuw" gepresen teerd. Dit bock werd geschreven en samengesteld door de Middelburgse gemeente-archivaris en adjunct archivaris. Op zondagavond is er een bevrij dingsconcert in de Stadsschouw burg met medewerking van o.a. de Koninklijke Militaire Kapel cn de zogenaamde "Gevleugelde Vrien den", een trio bestaande uit Louis van Dijk. Pim Jacobs cn Pieter van Vollcnhovcn; toegangskaarten a 22,50 zijn verkrijgbaar bij de Stadsschouwburg. Bij de sectic Voorlichting kunt u een gratis programmafolder afhalen, waarin een overzicht is opgenomen van centrale cn locale activiteiten ter gelegenheid van 50 jaar Bevrijding Walcheren. Natuurlijk wordt er ook gevlagd tij dens de bevrijdingsdag. Het is de bedoeling dat op 5 november a.s. de vlag van 8.30 tot 10.30 uur halfstok wordt gehangen om de gevallenen te herdenken en van 10.30 tot 17.15 uur kan de vlag feestelijk in top wor den gehesen. Hieronder zetten wc de historische gebeurtenissen van 50 jaar geleden nog eens op een rij. VIJFTIG JAAR GELEDEN BEVRIJDING WALCHEREN EN MIDDELBURG Na de inundatie van Walcheren oktober 1944 naderde de bevrijding met rasse schreden. De Canadezen zetten 31 oktober vanuit Zuid-Beveland de aanval in. Om de Sloedarn werd uiterst zwaar gestreden. De Canadese soldaten slaagden er echter niet in deze "bloody causeway" definitief op de Duitsers te veroveren. Tas op 2 november braken Schotse troepen elders in het Slocgebied door de Duitse linies heen. Op 5 november konden zij Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland bevrijden. Gedenk stenen aan de oude rijksweg op de Sloedarn herinneren aan deze strijd. Woensdag I november begon de geallieerde landing op Walcheren. Een zwaar bombardement vanuit Zeeuwsclt-Vlaanderen ging hieraan vooraf. Van drie kanten vond de bevrijding van Walcheren plaats landing in Vlissingen (vanuit Bres- kens). landing bij Westkapelle (van uit Oostende) en via de Sloedarn (zoals hiervoor reeds, uiteengezet is). De Engelsen en Schotten van ver schillende onderdelen van de Low land Division landden in Vlissingen. Na een hevige strijd gaven de Duit sers aldaar zich op 3 november over. Ondertussen had ook de lan ding bij Westkapelle plaatsgevon den. De Duitsers verdedigden zich daar ongemeen fel met als resultaat dat vele geallieerden sneuvelden. Niettemin werden achtereenvolgens Westkapelle. Domburg, Grijpskerke en Aagtekerke bevrijd 1 november), gevolgd door Zoutelande, Biggeker- ke en Meliskerke (2 november). Via Rit them en Souburg (4 november) rukten de bevrijders op naar de geï soleerde en benarde Zeeuwse hoofd stad. Door een enorme toevloed van vluchtelingen was Middelburg over vol er bevonden zich zo'n 40.000 mensen binnen de vesten! Op 6 november 1944 om 16.15 reed de eerste Britse Buffalo (amfibie- voertuig) de Middelburgse Zand straat in. Bij hel Militair Hospitaal (de Kloveniersdoelen) stapten de Schotse verbindingsofficier kapitein Jones en de Noorse tolk luitenant Johan "Johnnie" Goldfurb (ook wel bekend onder zijn artiestennaam als tekenaar "Pedro") uit het voertuig. Vergezeld van opperwachtmeester De Vries vervolgden ze lopend hun weg. Bij hel Duitse hoofdkwartier (Dam 6-8 aangekomen begaf "Pe dro" zich naar binnen en eiste de onvoorwaardelijke overgave van de bezetters aan de geallieerde strijd- Inleiding Het CDA vindt dat het gemeentebe stuur ruimte moet geven aan de bur gers om zelf verantwoordelijk te zijn voor diverse zaken binnen Mid delburg. De gemeente is zich langzaam maar zeker met teveel dingen gaan bemoeien. Het is de hoogste tijd om daar verandering in te brengen. Ten eerste omdat volgens het CDA bur gers verantwoordelijk zijn voor de samenleving. Ten tweede omdat de financiële situatie daartoe dwingt. Kerntakendiscussie In de z.g. "kerntakcndiscussic" zal het gemeentebestuur moeten aange ven wat haar kerntaken zijn; wat de gemeente moet blijven doen en wat beter aan anderen kan worden over gelaten. Zo kunnen bijvoorbeeld sportver enigingen onder bepaalde voorwaar den best het beheer cn onderhoud van terreinen cn gebouwen ovemc- gemeentelijke beslissingen worden overvallen. De CDA-fraktie vindt het noodzakelijk dat de burger weet waar het gemeentebestuur mee bezig is. Informatie dient zo vroeg mogelijk te worden gegeven cn er moet regelmatig overleg plaatsvin den tussen burgers en gemeentebe stuur. Openbare orde en veiligheid De burgers moeten zich veilig kun nen voelen in Middelburg. De CDA- fraktie vraagt het College om zo spoedig mogelijk het veiligheidsbe leid in concrete maatregelen voor de burgers zichtbaar te maken. Er moet gezorgd worden voor meer ordehandhaving in het weckend, vooral rond sluitingstijd. Aan de onduidelijkheid over de inhoud en het nut van het gemeente lijk beleid ten aanzien van softdrugs en gokautomaten dient zo snel mogelijk een eind te komen. Verkeer, vervoer en waterstaat De CDA-fraktie is van mening dat wettelijke belemmeringen hiervoor moeten wegnemen. Verder willen wc extra geld uittrekken voor wijk budgetten voor sociale vcmieu- wingswijken. Daarnaast geven we een financiële aanzet voor een pro ject toezichthouders in de wijk met het oog op vergroting van de veilig heid in de wijken. Ook hebben we middelen aangewezen voor een 'pre mie op actie"-budget, waarmee goe de initiatieven van burgers cn groe pen kunnen worden ondersteund. Betrokkenheid cn verantwoordelijk heid voor de eigen leefomgeving kan zo worden bevorderd. Naast deze financiële voorstellen zijn we in onze beschouwingen op vele onderdelen van het gemeentelijk beleid ingegaan. De ruimte om hier op in te gaan ontbreekt. Wilt u meer weten, dan kunt u een exemplaar van onze algemene beschouwingen aanvragen bij N. Oskam, tel: 25346. men, maar zal handhaving van de openbare orde en veiligheid altijd een gemeentelijke taak blijven. De CDA-fraktie vraagt het college om een procedure-aanpak die tot een gerichte besluitvorming kan lei den! Financiën De financiële situatie van de gemeente is zorgelijk. Om de begro ting 1995 sluitend te krijgen moet de Algemene Reserve worden aange sproken. Dat wordt oppassen, want als het "spaarbankboekje" wordt leeggehaald en de financiële bijdra gen van de Rijksoverheid verminde ren, zijn er maar twee mogelijkhe den: bezuinigen of de burgers zwaarder belasten. De burgers krijgen al te maken met een forse verhoging van de milieu lasten. De CDA-IVaktic wil verdere lastenverzwaring voor de burgers verm ijden. Algemeen Bestuur Het is niet goed, dat burgers door verbetering van de wegen cn verho ging van de verkeersveiligheid van levensbelang is. Gelukkig hoeft het niet bij woorden te blijven, het bedrag van 290.000,- dat vrijkomt door de fusie van de waterschappen/weg schap kan daarvoor worden gebruikt. Economische zaken Met lede ogen ziet de CDA-fraktie het vertrek aan van overheidsdien sten (cn daarmee een stuk werkgele genheid) uit Middelburg. Er is een gebrek aan kantoorkavels in de regio Vlissingen/Middelburg. Het is van het grootste belang dat de verdere discussie en planvorming over de ontwikkeling van het Sta tionsgebied weer snel ter hand wordt genomen. Besluiten over eventuele uitbreiding van het winkelbestand in het cen trum dienen te worden genomen op grond van een actueel distributie- planologisch onderzoek (DPO). Onderwijs De CDA-fraktie is voorstander van het verzelfstandigen van het open baar basisonderwijs per 1 augustus 1995. De CDA-fraktie wil hierop vooruitlopend de verantwoordelijk heid voor de school en het beheer van het gebouw reeds bij de direktie van de school leggen. Multifunktioneel gebruik van schoolgebouwen, waarbij de direk- ties verantwoordelijk zijn en een deel van de opbrengst voor de school kunnen gebruiken, moet mogelijk zijn. Cultuur, welzijn, sport en recrea tie Ruim een jaar geleden heeft de raad een extra bedrag, een half miljoen, beschikbaar gesteld voor de bouw en exploitatie van het Centrum Beeldende Kunst. De CDA-fraktie vraagt zich af wat de stand van zaken is met betrekking tot het Museum 13/1X? Als om welk reden dan ook voor het Centrum Beeldende Kunst meer geld nodig is. is voor de CDA-frak tie van uitstel afstel gekomen. De vrijkomende middelen kunnen dan worden gebruikt om het gemeente archief te huisvesten in de Stads- schuur. Volksgezondheid en Milieu De CDA-fraktie vindt het niet juist dat Middelburg als enige gemeente op Walcheren 20,- vraagt voor het ophalen van grof vuil en stelt het college voor om dit niet te doen. Het hierdoor ontstane begrotingstekort kan worden verrekend met het begrotingsoverschot, dat ontstaat omdat door de stijgende oud-papier- prijs de gemeentelijke garanticsub- sidic niet nodig is. Ruimtelijke Ordening en volks huisvesting De CDA-fraktie wil haast maken met de aanleg van Veerse Poort. Verder moeten op korte termijn de plannen voor het gebied van de Kruisweg en de Sandbcrglaan en omgeving worden ontwikkeld. Over de te ontwikkelen woningbouwloka- tics na de Veerse Poort moet nu reëds worden nagedacht. Voor de leefbaarheid van de dorps kernen St. Laurens en Nieuw- en St. Joosland is uitbreiding op korte ter mijn noodzakelijk. Op dinsdag 29 november wordt de synagoge aan de Herenstraat te Middelburg op plechtige wijze heringewijd. Een week aan de herinwijding voorafgaand, te weten op dinsdag 22 november, zal er vanaf 19.30 uur in de Bur gerzaal van het stadhuis een avond worden georganiseerd die geheel in het teken van de restau ratie en de herinwijding van de synagoge zal staan. Tijdens het programma van 22 november heet burgemeester mr. Chr. G.J. Rutten alle aanwezigen welkom. Voorts zal een toespraak worden gehouden door de heer drs. J. Wallage, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, gevolgd door een muzikaal intermezzo door Janinc Jansen, vio liste cn winnares van het Mozart- concours te Parijs. Janine Jansen brengt werken van onder nadere Ernest Bloch ten gehore. Tijdens de bijeenkomst van 22 november zal Rabbijn J.S. Jacobs, lid van het Opperrabbinaat voor Nederland, het eerste exemplaar van het boekje "De sjoel van Zeeland" aanbieden aan de ambassadeur van de Staat Israël in Nederland, de heer M. Bavly, de burgemeester van Middelburg en de voorzitter van de Stichting Synagoge Middelburg, mevrouw R.C. Hcrz-Goldstecn. Tij dens de bijeenkomst zal het bestuur van de Stichting Synagoge Middel burg de sleutel van de synagoge overdragen aan het bestuur van de Joodse Gemeente Zeeland. Op deze wijze nodigt het college van burgemeester en wethouders van Middelburg u mede namens de besturen van de Joodse Gemeente Zeeland en de Stichting Synagoge Middelburg uit het pro gramma van 22 november 1994 bij te wonen. Indien u van de uitno diging gebruik wilt maken kunt u met ingang van heden bij de sectie Voorlichting van de Gemeente Mid delburg op het adres Stadhuisstraat 2 (geopend van 08.00 lot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur) een gra tis bewijs van toegang krijgen. Dit bewijs hebt u nodig om het stadhuis op 22 november te kunnen betreden. Telefonisch reserveren is niet moge lijk. Elk bewijs van toegang geeft recht op het aanwezig zijn van cén persoon. De bevrijders vóór het pand Dam 6-8, 6 november 1944. Foto G emeen tearch ief krachten. De Duitse bevelhebber generaal Daser achtte het echter beneden zijn waardigheid zich over te geven aan een luitenant. Daarom werd de Engelse majoor Johnston snel "bevorderd" lol kolonel. De generaal, overbluft door een kleine strijdmacht, gaf zich over en de bevrijding van Middelburg was een feit! Zonder bloedvergieten kwam aldus een einde aan viereneenhalf jaar Duitse bezetting. Koudekerke was reeds een dag eer der dan Middelburg op 5 november bevrijd. Sint Laurens en Veere volg den op 7 november. Tenslotte gaven op 8 november ook de Duitsers in Serooskerke, Oostka- pelle en Vrouwenpolder zich over. Walcheren was weer vrij! Nogmaals wordt u, wellicht ten overvloede, gewezen op de hondcncontrolc die sinds begin oktober in de gemeente Middelburg wordt gehouden. De controle wordt in opdracht van het gemeentebestuur uitgevoerd. Aan de hand van door het gemeentebestuur verstrekte informatie over naam, adres en postcode van de woningen die bezocht moeten worden, bellen de contro leurs bij alle woningen aan. Gedurende de komende weken kan één van de controleurs dus ook bij u aanbellen. Dit zal voornamelijk tussen 16.00 uur 's middags en 20.00 uur 's avonds gebeuren. Hij stelt enkele vragen over het al dan niet hebben van een hond. Het is de bedoeling dat hij de vragen aan de deur afhandelt. Vanzelfsprekend kan de controleur zich legitimeren. Een aantal houders van één hond of meerdere honden heeft inmiddels aan gifte gedaan bij de gemeente. Dit naar aanleiding van de vorige publicatie in de Faam en een aantal anderen naar aanleiding van de constatering door de hondencontroleurs aan de deur. Bent u houder van één hond of meerdere honden dan adviseren wij u alsnog aangifte te doen. Volgens de bepalingen van de verordening hondenbelasting bent u verplicht om binnen veertien dagen nadat u houder van een hond bent geworden hiervan aangifte te doen bij de gemeente. Wanneer door de controleur wordt geconstateerd dat aan deze verplichting niet is voldaan, kan dit leiden tot verdubbeling van de aan slag. Indien u aangifte van een hond wilt doen of nog vragen heeft over de hon dencontrole dan kunt u contact opnemen met één van onze medewerkers belastingen, telefoon 01180 - 75474/75475/75476/75477. In hel kader van de herdenking 50 jaar Bevrijding Middelburg verzorgt het Middelburgse gemeentearchief een fototentoonstelling in de hal van het gebouw aan de Stadhuisstraat 2, waar ook het gemeentearchief is gevestigd. De fototentoonstelling over de bevrijding van Middelburg loopt van maandag 31 oktober tot eind november, cn is op werkdagen gratis te bezichtigen van 8.00 tot 13.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Ondergetekende: Adres postcode: zal op zondag 6 november a.s. om 16.30 uur aanwezig zijn bij de ont vangst in de Burgerzaal van het stadhuis. Aantal personen: S.v.p. inzenden vóór 1 november 1994 bij Gemeente Middelburg, t.a.v. sectie Voorlichting, Antwoordnummer 73, 4330 WB Mid delburg; een postzegel is niet nodig. "Meer vaart met minder energie!". Dat is de titel van de varende milieu- tentoonstelling van de Vereniging Milieudefensie. Deze BroeiBoot vaart op zijn BroeiTour langs ruim 30 van 127 Nederlandse Klimaat- vcrbondgcmecntcn. Deze hebben zich bij het Klimaatvcrbond aange sloten cn willen zich dus extra inspannen voor energiebesparing. Zij hebben beloofd vóór het jaar 2010 hun uitstoot van het broeikas gas kooldioxide (C02) t.o.v. 1990 te zullen halveren. De BroeiBoot bezoekt ook de Klimaatverbondge- meenten Middelburg cn Vlissingen. Op vrijdag 4 en zaterdag 5 november 1994 ligt het schip aan de Loskade in Middelburg (bij ramschip "Schorpioen"). Op zon dag 6 november 1994 ligt de BroeiBoot in de Koopmanshaven in Vlissingen (bij de loodsboten). Het BrociBoot-bczoek omvat een tentoonstelling en allerlei activitei ten op (en naast) de BroeiBoot. De thema's van de tentoonstelling cn de activiteiten zijn o.a. energiebespa ring. broeikaseffect, de eerlijke ver deling van energie in de wereld, duurzaam bouwen, duurzaam woon werkverkeer (fiets!) cn zuivere kof fie. De activiteiten zijn onder meen lezingen, workshops, "BroeiBrade- ric" (markt met kraampjes), verkoop bij opbod van vijf ligfietsen en muzick-optredcns. Gedurende de drie dagen organiseert het stadsge west Vlissingen/Middelburg samen met NV Delta Nutsbedrijven een prijsvraag voor bezoekers. Medewerking wordt verleend door het stadsgewest Vlissingen/Middel burg. de provincie Zeeland, NV Delta Nutsbedrijven cn een groot aantal organisaties op het gebied van milieu cn ontwikkelingssamen werking. I)e toegang tot de tentoonstelling en alle activiteiten is gratis. Ieder een is welkom! Programma: MIDDELBURG (4 en 5 novem ber), LOSKADE: Vr. 4 november: Opening (10 u.); Lezingen "Encrgic(k) bespa ren" (10.10-11.10 u.); Studie middag "Duurzaam Bouwen" (13-17 u.) opgeven bij ZMF (30075); Akoestische muziek-avond (20- 22 u.). Za. 5 november: Broeibraderie "Energie en duurzame ontwikke ling" met kraampjes en spelletjes (10-17 u.); Lezingen-middag "Zeeland Fietst" woon-werkver- kecr (13.30-16 u.); Akoestische muziek-avond (20-22 u.). VLISSINGEN, KOOPMANSHA VEN (bij loodsboten): Zo. 6 november: "Zuivere kof fieconcert" (11-12.30 u.); Workshop "Panfluit maken" (14- 17 u.); Stands met lekkers (10- 17 u.). Permanent geopend tijdens activi teiten: Tentoonstelling met energie- tips. Meer informatie op aanvraag: 0118^ - 87410 cn 01 180 - 75242 (gemeen ten) of 01 180 - 33419 (M1CMEC- MilieuWinkel).

de Faam | 1994 | | pagina 7