3 z c Zeeuwse Sportraad dolgelukkig met nieuwe huisvesting t deHUlfhm 1 WONEN IN MIDDELBURG Sloop Gasthuis eindelijk begonnen g~cWAARDEBON8"* na p££L ,A Kt®* Uw trouwdag tot in de... verzorgd. z.o.z. REÜNIE DROOGMAKERS VAN WALCHEREN Opent zaterdag in Middelburg VOO* Zie pagina 7 door Ad Hanneman De film "Broken dykes' roept meer herinnerin gen op dan aan de, droogmaakklus van' Walcheren na de innundatie in 1944. „Wat waren toen nog veel vrouwen in dracht", hekelen twee dames op leeftijd de teloorgang van de tra ditionele kleding op Walcheren. Maar ja. Het is 1994. En: andere tijden, andere normen, beseffen ze. Bijna verzopen PZC WEEKBLADEN Tijd van improvise ren Toestand hopeloos Plaatsbepaling biassefie Markt 19, 4331 LJ Middelburg Tel. 01180-12998/24359 DE DEZE WEEK 94e JAARGANG NUMMER 41 12 OKTOBER 1994 En de bomen Het tafereel met opmerkingen is kenmerkend voor de regel matig terugkerende reünie van de droogmakers. Vorige week donderdag en vrijdag waren ze uit alle delen van het land naar Middelburg gekomen. ,,Het is leuk om elkaar weer eens te zien", typeert reüniebezoeker J.M. de Haas de ontmoetings dagen van vooral staf- en kaderpersoneel. Van 1944 tot en met 1948 was hij hoofd van de administratie en had toen een flinke vinger in de pap. Nu, vijftig jaar later, geniet hij nog van de ruimte die hij en de technische mensen kregen om binnen drie jaar Walcheren te ontwateren. „Ik mocht zoveel geld opnemen als ik wilde tot een maximum van honderd duizend gulden". G. Sturm, van 1936 tot 1976 technisch (top)man bij het Waterschap Walcheren valt hem bij. „Het waren louter specialisten in de waterbouwkunde die hier lei ding kwamen geven. Dat moest ook wel, want zou het droogmaken te lang duren, dan was Walcheren verloren". De reünie van de droogmakers is geen jaarlijks gebeuren. Er moet een reden zijn. De laatste keer dat de technische specia listen elkaar ontmoetten, was in 1991. En daarvoor in 1989 en in 1986. Kenmerkend voor de reünie is ook dat er steeds minder mensen komen. „De leeftijd", peinst De Haas die na 1948 doorstoomde naar een Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 Reüniebezoekers bespreken met A. van der Wel, voorlichter van het Waterschap Walcheren, de expositie 'Water over Walcheren'. topbaan bij Rijskwaterstaat. „We halen oude herinneringen op. Zo van: weet je nog toen en toen. Toen waren we bijna verzopen. Nu kunnen we er om lachen". Dit jaar is de tentoonstelling 'Water over Walcheren' aanlei ding om weer eens een reünie op poten te zetten. Die ten toonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek staat bovendien in het teken van vijftig jaar bevrij ding van Walcheren en is tot en met 5 november te zien. Twee dagen bivakkeerden de droogmakers van toen in Mid delburg om oude herinnerin gen op te halen en inmiddels gestorven vrienden te herden ken. De aanwezigen hebben over het algemeen hun tach tigste verjaardag al gevierd. Niettemin zijn de meesten vrij monter en willen nog graag hun mening geven. Vorige week donderdag begon de reünie en een dag later bekeek het gezelschap de tentoonstel ling, maar eerst werd de film 'Broken dykes' bekeken. „Als u de tentoonstelling oekijkt", waarschuwt voorlich ter A. van der Wel van het Waterschap Walcheren, „zult u wellicht hiaten tegenkomen. We hebben gekozen voor een breed opgezette laagdrempeli ge tentoonstelling om ze voor iedereen toegankelijk te maken". Geen enkel pro bleem, oordeelde het meren deel van de bezoekers. De zee werd pas in februari 1946 buiten de Walcherse deur gehouden. „Toen we begon nen was de rest van Nederland nog niet bevrijd", vertellen de heren De Haas en Sturm. „Het was een tijd van improviseren. Want waar haalde je onderde len vandaan. Neem nou bij voorbeeld de rietmatten die werden gebruikt om het uit- schuren van de gaten tegen te gaan. Normaliter werd dat materiaal uit de Biesbosch gehaald. Maar daar zaten de Duitsers nog". Sturm vult aan: „Er was een enorm verschil tussen eb en vloed. Twee keer per dag kregen we een hoogte verschil van viereneenhalve meter. Je kunt je voorstellen dat de gaten in de dijken daar door een enorme vracht water kregen te verwerken". In zijn toespraak herinnert Van der Wel aan de verantwoorde lijkheid die rustte op de schou ders van de in allerijl bij elkaar geroepen specialisten. „Die heeft zwaar gewogen", weet hij uit de geschiedschrijving van het Waterschap. „De toe stand was hopeloos. „In tijd van veertien dagen kreeg de droogmaakploeg vijfhonderd man in dienst. En toen specia listen en kader geformeerd waren, werden nog eens drie duizend arbeiders gerecru- teerd. Voor die mensen moest van alles worden geregeld. Van barakken om in te wonen tot amusement". Tijdens de reünie worden ook veel tochten gemaakt om te zien of er nieuwe dingen bij zijn gekomen. „Je ziet Walche ren veranderen. Telkens zien we dat de bomen zijn gegroeid en dat Walcheren weer een lustoord wordt zoals het voor de inundatie door de geallieer den was. Walcheren werd vóór de bombardementen van de dijken bij Vlissingen, Westka- pelle, Ritthem en Veere in 1944 de tuin van Zeeland genoemd". De Haas herinnert zich ineens een opmerkelijk feit. Hij woonde in een houten huis aan de voet van de boule vard. „Op gegeven moment zat de Leeuwentrap in Vlissin- gén vol met lieveheersbeest jes. Dat kwam omdat er op Walcheren geen vogels meer waren. Die hadden er immers niks te zoeken met al dat water". Als het gezelschap weer opstapt weet niemand of er nog eens een reünie zal zijn. De leeftijd van de deelnemers is hoog. Er straalt weemoed uit de ogen van de meesten. Sturm steekt nog maar een sigaartje op. „Meestal rook ik er drie per dag. Vandaag maar eentje meer. Ik hou het al mijn hele leven vol. Ik ben er tachtig mee geworden". Het Middelburgs Theater speelt vanaf zaterdag 15 oktober de tragikomedie 'Los Zand' van Annie M.G. Schmidt. Tilly Meijeren nam de regie voor haar rekening. 'Los Zand' bevat humor en maatschappij-kritische teksten, maar is volgens Meijeren geen dijenkletser. Na de première wordt het stuk nog acht keer opgevoerd. Tijdens de gezins- en huishoudbeurs 'Wonen Wensen', die van 19 tot en met 23 oktober wordt gehouden in de Zeelandhallen in Goes, staat een groot modespektakel gepland. Organisator Kees Outermans benaderde een flink aantal Zeeuwse bedrijven waarvan een deel meedoet aan de gezamenlijke presentatie op het modeplein en andere op de beurs een eigen stand hebben ingericht. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeenten en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Wie in het Walchers duidelijk wil maken waar hij of een ander ongeveer vandaan komt, beschikt over vele mogelijkheden. Je kunt gewoon zeggen: uut de buurte van Veere, maar ook: Ie komt van de kanten van Veere. Of: Ie komt uut de gejegente van Goes. Het woord gejegente is ook bewaard in het Duitse 'Gegend', wat 'omgeving' betekent. Je kunt hetzelfde ook zeggen als: Ie komt uut de contreien van Goes. Dan gebruik je een woord dat ook in het Frans en Engels voor komt. Zeeuws is internationa- ler dan u misschien gedacht had! Wie midden tussen de dorpen in woont, woont in 'den oek' oftewel 'achteruut' (achteraf). Je woont daar, om een uit drukking te gebruiken 'van God en de mensen verlaete'. Behalve wanneer je in een boerenbuurtschapje woont, een groepje boerderijen. Som mige daarvan zijn de resten van kleine dorpjes zoals Krom- menhoeke en Boudewijnsker- ke, andere hebben geen naam en worden gewoon aangeduid naar de weg waar ze aan lig gen. Zoals 'het Zwarte wegje' bij Sint-Laurens, dat eigenlijk 'Noorddorpsweg' heet. In de wijde polders van de Bevelanden met hun grote boerenbedrijven komen naar verhouding meer groepen arbeidershuizen voor, zoals 'de Gosvazze' tussen Hein- kenszand en Lewedorp. Het is wel niet in Walcheren, maar ik noem het omdat er een heel fraaie vergissing mee gemaakt is op een oude kaart van 1856. Daar schreven de karteerders bij 'de Grasvazen'. Het eerste deel van de naam hadden ze goed begrepen: gos is gras, maar een vazze kenden ze niet. Nee, geen vaas of vazen Op nieuwere kaarten en ook op het straatnaambordje staat de juiste vertaling: de graszode. Jan Zwemer De Zeeuwse Sportraad houdt zaterdag 13 oktober een open- deur-dag om klanten en geïn teresseerden kennis te laten maken met de nieuwe huis vesting en met de activiteiten van de sportraad. De raad is nu gevestigd in een ruimte in een bedrijvencentrum aan de Middelburgse Arnesteinweg. De werkzaamheden van de Zeeuwse Sportraad bestaan voornamelijk uit voorlichting, het verhuren van sportartike len aan bedrijven en particulie ren en de organisatie van sportevenementen voor scho len en bedrijven. Sinds 1 januari 1993 opereert de Zeeuwse Sportraad onaf hankelijk van het Opbouwor- gaan Stichting Zeeland waar het deel van uit maakte. Samen met de verzelfstandi ging trok de Sportraad in een nieuwe huisvesting. Op ver zoek van de grootste geld schieter van de Zeeuwse Sportraad - de provincie Zee land - verhuisde het orgaan naar een de Zilveren Schor in Arnemuiden. „De provincie was van plan om daar een sportcentrum te openen maar dat is niet door gegaan. Op z'n zachtst gezegd zaten we daar dus plompverloren en slecht bereikbaar. Onze materialen lagen ook over verschillende plaatsen verdeeld. Logistiek gezien was er slecht te wer ken", legt directeur Ton Kien- huis van de Zeeuwse Sport raad uit. De raad ging op zoek naar een nieuw thuis en vond dat in Middelburg. Kienhuis: „De gemeenten Goes en Mid delburg wilden ons allebei graag binnenhalen. Het is uit eindelijk Middelburg gewor den omdat het merendeel van onze medewerkers hier in de buurt woont". In drie maanden tijd werd de ruimte in het bedrijvenpand aan de Arne steinweg geschikt gemaakt. In de kale hal werden muren gezet, een verlaagd plafond gemaakt en ramen om het daglicht binnen te laten. „Eigenlijk zijn we nu pas echt zelfstandig met een eigen gebouw waar zowel onze kan toren en materialen onderdak vinden. Ik ben persoonlijk dol gelukkig met de nieuwe loka- tie", vertelt Kienhuis. Om de klanten van de Zeeuwse Sport raad de gelegenheid te geven het nieuwe pand te bekijken houdt de raad zaterdag 13 oktober een open-deur-dag. Kienhuis: „ledereen is donder dagavond tot half negen wel kom om eens kennis te maken met onze aktiviteiten en het gebouw te zien. We doen dat om twee redenen op deze manier. Enerzijds om het publiek te laten weten dat we springlevend zijn. We zijn nog al meegetrokken in de negatie ve publiciteit van het Zilveren Schor. Aan de andere kant hebben we van de gemeente Middelburg en de provincie Zeeland geld gehad voor het nieuwe gebouw. We zijn van mening dat diezelfde subsidie verstrekkers dus ook het recht hebben om te zien hoe dat geld is besteed". De officiële opening wordt om 19 uur ver richt door de sportgedeputeer- de de heer G.L.C.M. Ovaa. De sloop van het Middelburg se Gasthuis kon eindelijk beginnen. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening pre senteerde vorige week haar plannen met een zucht van verlichting. Op de presentatie waren de buurtbewoners van het voormalige Middelburgse ziekenhuis en andere direkt betrokkenen uitgenodigd. De sloop is al begonnen. Als alles naar verwachting verloopt wordt het verzorgingstehuis dat het tehuis aan de Heren gracht moet vervangen eind 1996 of begin 1997 opgele verd. „Onderhandelen tussen Peking en Washington is een voudiger dan tussen twee afdelingen van een ministe rie", typeert G.C. de Bruijn van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening de vertraging die zij heeft gehad bij de plan ning van het nieuwe verzor gingstehuis. De Stichting is dan ook blij dat de Sagro nu eindelijk een begin heeft kun nen maken met de sloop van het gasthuis. De eerste vier weken wordt het asbest dat in de barakken is verwerkt verwij derd. Daarna wordt het interi eur van het gebouw gesloopt waarna het de daadwerkelijke verwijdering van het pand kan beginnen. In april volgend jaar moet het gebouw weg zijn, „De asbestverwijdering gebeurt met de strengste vei ligheidsmaatregelen en onder het wakend oog van de arbeidsinspectie. Eventuele risico's worden zo tot een minimum beperkt", stelt T. de Jonge de omwonenden gerust. Als de sloop achter de rug is zal er een nieuw verzorgings tehuis verrijzen. Architekten- bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft tekende voor het ont werp. Aan het tehuis blijft de naam gasthuis verbonden omdat deze naam al sinds 1860 aan het terrein is verbonden. Het gebouw gaat bestaan uit een drietal vleugels die de verschil lende afdelingen moet bergen. De middelste vleugel is het meest opvallend en gaat onderdak bieden aan kantoren en keukens. Het gebouw komt verder naar voren dan het voormalige zie kenhuis, de parkeerplaats wordt daarbij deels bebouwd. De Bruijn: „Daar is voor geko zen om het gebied achter de bebouwing te sparen. Parkeer gelegenheid komt aan de ach terkant. Op verzoek van de gemeente Middelburg sluit het pand meer aan op het oor spronkelijke stratenpatroon in dit gebied". Veel zorg wordt ook besteed aan de oude vleugelnootboom die in de achtertuin staat, met z'n tweehonderdenvijftig jaar de oudste van Nederland. De Bruijn: „Natuurmonumenten willen we kost wat kost behou den. Er is een boomchirurg ingeschakeld om ons met adviezen bij te staan. We heb ben voor onszelf gesteld dat als de boom het niet haalt het plan niet geslaagd is".

de Faam | 1994 | | pagina 1