Nazomeren in Zeeland Provincie Zeeland Statenvergadering VERBODEN TOEGANG Goedkoop en toch luxe naar Parijs Het opstapschema Het opstapschema: In Archeon komt verleden dichtbij! Water over Walcheren: over de gevolgen van inundatie 461 WETS Scheldestad concours Kleurrijk WATERWINGEBIED Monumentenfonds REIS VAN DE MAAND Woensdag 5 oktober 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 ijl ii h\ irfHCWaif Het slotconcert van de Cul tuurmaand is vijftien oktober in de Grote Kerk van Veere. Mondriaan Nieuwe Muziek Het Festival Cultureel Gekleurd en het Bevrijdingsfestival kun nen, voorzover het aan GS ligt, ook het volgend jaar rekenen op een bijdrage van de provin cie. De provincie hecht waarde aan beide festivals omdat het ei genlijk gaat om verdraag zaamheid in de samenleving. Vrijdag 14 oktober, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten. Plaats van handeling is de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de vergadering, of een gedeelte ervan, te volgen. Als de staten accoord gaan, krijgen veertien vergunning houders voor het winnen van grondwater een aanslag in de bus. Met elkaar moeten ze een bedrag van tegen de vier ton opbrengen. ART-, i V: STR AfREC Monumenten Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De agenda van de vergadering van provinciale staten en de voorstellen die aan de orde komen, liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Naar Parijs? Dat kan met een speciale aan bieding van uw week blad. U logeert twee nachten in het luxe IBIS-hotel Roissy Char les de Gaulle. Niet in het drukke centrum maar daar heeft u wei een uitstekende ver binding mee (sneltram 45 minuten, eigen rekening). IBIS staat voor kwaliteitshotels, luxe en comfort zijn er vanzelfsprekend. Het reisprogramma luidt als volgt: Eerste dag: Tijdig vertrek zodat we kort na de middag in Parijs zijn. Voor de liefhebbers een korte rondrit langs de belang rijkste bezienswaardigheden met een korte pauze bij de Sacre Coeur en Eifeltoren. Dineren doet u op eigen gele genheid en rond 21.00 uur ver trekt de Carlier-touringcar naar het hotel. Tweede dag: Wie dat wil wordt door de Carlier-touringcar naar Euro Disney gebracht, waar u bij het opengaan rond 9.00 uur al bent. Na de beroemde avondparade wordt u daar weer opgehaald. De entree en dit vervoer zijn niet inbegrepen bij de reissom. Wie liever Parijs ingaat om Versailles te bezoeken, een rondvaart op de Seine te maken of gewoon eindeloos te winkelen, gaat op eigen gele genheid met de uitstekende verbindingen naar het cen trum. Denk er wel aan dat musea in Parijs op dinsdag gesloten zijn. Derde dag: De Carlier-touring car brengt u naar het centrum, waar u tot 16.00 uur vrij heeft om een museum te bezoeken, de Eifeltoren te 'beklimmen' of naar hartelust fotograferen. Op de terugweg naar Neder- Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4, telefoon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2, telefoon 01100-20280). De reisbureaus zijn geopend van maandag t/m land volgt - voor eigen reke ning - een dinerstop. Reisgegevens: Vertrek 17 oktober 1994 voor drie dagen. Verzorging: Logies plus ont bijt. Prijs: fl. 168,- per persoon bij verblijf in een twee-persoons- kamer, douche/toilet. Kinderen tot en met 11 jaar betalen fl. 115,- per persoon bij verblijf op de kamer van de ouders. Extra kosten bezoek Euro Dis ney inclusief vervoer en entree: Volwassen fl. 90,- per persoon, kinderen van 3 t/m 11 jaar fl. 65,- per persoon. Wie met deze reis mee wil, dient uiterlijk 10 oktober geboekt te hebben! vrijdag van 09.30-17.30, en op zaterdag van 10.00-13.00 uur. Deze reis wordt onder voorbe houd van voldoende deelna me uitgevoerd. Vlissingen - NS Station 07.35 Souburg - Bushalte Brug 07.25 Middelburg - NS Station 07.15 Nieuwland - De Rode Leeuw 07.10 Lewedorp - Pompstation v.d. Dries 07.00 Goes - NS Station 06.45 kloetinge - Pompstation 06.40 Kapelle - Caisson 06.35 Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 06.30 Krabbendijke - De Koophandel 06.20 Ruitersportvereniging de Scheldestad uit Vlissin gen houdt zaterdag 8 oktober de jaarlijkse samengestelde wedstrij den op de Piet in Arne- muiden. De samengestelde wed strijd bestaat uit drie onderdelen, te weten een dressuurproef, de cross country of uithoudings- proef door bos, duin, grasland en water, en als afsluitende test het springconcours. Tijdens de wedstrijddag worden eveneens de Zeeuwse en Zuidhollandse kampioen schappen verreden. De dressuurwedstrijden beginnen om 9 uur, de cross country om 10.30 uur. echt. Gravendammers vertel len u graag over hun stad! Kortom: Een dagje Archeon geeft kinderen en hun ouders een onvergetelijk stukje Herfst vakantie! Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4, telefoon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2, telefoon 01100-20280). De reisbureaus zijn geopend van maandag t/m Reisdatum Archeon: Dins dag 18 oktober 1994 Prijzen voor de lezers van dit blad: fl. 65,- per persoon kin deren tot 12 jaar fl. 59,- (inclu sief entree) vrijdag van 09.30-17.30 en op zaterdag van 10.00-13.00 uur. Deze reis wordt onder voorbe houd van voldoende deelna me uitgevoerd. Domburg - Bushalte Tramzicht 08.00 Biggekerke - Kerkplein 08.15 Koudekerke - Dorpsplein 08.25 Vlissingen - Stadhuisplein 08.30 Vlissingen - NS Station 08.35 Souburg - Bushalte Brug 08.40 Middelburg - NS Station 08.45 Nieuwland - De Rode Leeuw 08.55 Lewedorp - Pompstation v.d. Dries 09.05 Goes - NS Station 09.15 Kloetinge - Pompstation 09.20 Kapelle - Caisson 09.25 Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 09.30 Krabbendijke - De Koophandel 09.40 Een dagtocht naar het dit voorjaar geopende themapark Archeon in Alphen a/d Rijn is leuk en leerzaam tegelijk. Op een terrein van zestig hectare wordt het verleden tot leven gebracht door gere construeerde land schappen, gebouwen en 'echte' bewoners. Door veel dingen zelf te doen ervaren de bezoekers hoe het leven er vanaf de prehistorie aan toeging. Een levend doe- museum over prehistorie, de Romeinse tijd en de Middel eeuwen. In het entreegebouw ziet u hoe de eerste mens zich in duizenden jaren langzaam ontwikkelt, het vuur ontdekt en werktuigen maakt. Buiten kunt u de 8000 jaar oude nederzet ting van eenvoudige, rieten hutten, bewoond door prehis torische jagers bezoeken. Zelf peddelen in een boomstam kano of samen een hunnebed bouwen kan ook. Kijk hoe in de Middeleeuwen de Romeinse soldaten zelf hun legerkamp bouwden en woon in het amfi theater een echt gladiatoren gevecht bij. Liever zelf opgra vingen doen? Het kan in Archeon! In het stadje Graven- dam heeft het leven 650 jaar stilgestaan: Ambachten, recht spraak en lijfstraffen zijn er allemaal, authentiek en levens- Wat zou Walcheren zijn zon der zeewering? Het allerduide lijkste antwoord op die vraag was te vinden in 1944, toen bijna heel Walcheren als gevolg van geallieerde bom bardementen blank stond. Omdat het vijftig jaar geleden is dat Walcheren door de geal lieerden onder water werd gezet om de Duitse bezetters te verdrijven, is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg van 3 oktober tot en met 5 novem ber de expositie 'Water over Walcheren' te zien. In oktober 1944 werden de dij ken van Walcheren gebombar deerd. Bij Westkapelle, Vlissin gen, Ritthem en Veere onston den vier bressen met een tota le breedte van negenhonderd meter, waardoor de Noordzee ongehinderd naar binnen stroomde. Doel van de inunda tie was de Duitsers te verdrij ven, teneinde de vaarroute naar Antwerpen te kunnen beheersen en van daaruit Bel gië en Zuid-Nederland te bevrijden. Het bombardement van de dijk bij Westkapelle Biggekerke onder water. Foto: les Lamain ARFS, Middelburg. koste ruim honderdvijftig mensen hét leven. Vele dui zenden Walcherse gezinnen evacueerden - vaak met ach terlating van hun bezittingen. Natuur en landschap zijn ingrijpend aangetast: 'het offer van Walcheren'. Rode draden in de tentoonstel ling - een gezamenlijk initiatief van de Stichting MicMec Wal cheren, het Waterschap Wal cheren en de Zeeuwse Biblio theek - zijn zeewering, natuur en landschap. Deze belangrijke facetten van Walcheren wor den belicht in hun situatie voor, tijdens en na de inunda tie. Ook werpt de expositie een blik in de toekomst, omdat stormschade en stijging van de zeespiegel een constante zorg om duinen en dijken vraagt. Deze opzet van de ten toonstelling maakt het moge lijk het Walcheren van voor de inundatie te vergelijken met het Walcheren van daarna, om vervolgens te constateren dat de inundatie veel heeft veran derd. Uitgebreid wordt stil gestaan bij het dichten van de dijkga- ten en de periode van weder opbouw en herinrichting daar na. De Nolle bij Vlissingen was het eerste gat dat na bijna een jaar hard werken kon worden gedicht door de speciaal in het leven geroepen afdeling van Rijkswaterstaat: de Dienst Droogmaking Walcheren. Pas in februari 1946 heeft Walche ren de zee weer volledig bui tengesloten. Voor het eerst werden caissons gebruikt als dichtingsmateriaal. Na de watersnoodramp in 1953 werd gebruik gemaakt van de erva ring die met deze dichtingsme thode op Walcheren in 1944 was opgedaan. De expositie bestaat voor een groot deel uit foto's, maar ook zijn er maquettes, miniatuur werktuigen, waterbouwkundig gereedschap en andere voor werpen te zien. Centraal in de opstelling staat een kaart van het sterk verkavelde Walche ren van voor de Tweede Wereldoorlog. De expositie is afgelopen maandag geopend door commissaris der konin gin W. van Gelder. Tijdens hun voor deze week geplande reü nie op Walcheren zullen de toenmalige medewerkers van de Dienst Droogmaking Wal cheren op uitnodiging van het waterschap de expositie bezoeken. "Boom, Mondriaan" Zeeland heeft meer te bieden dan zon, zee en strand. Zeeuwen en vakantiegangers in de provincie zijn nog tot ver in het najaar in de gelegenheid te genieten van een reeks van activiteiten tijdens de zogeheten Zeeland Cultuurmaand. Het festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren is weliswaar voorbij, maar andere aktiviteiten, in Middelburg bijvoorbeeld, moeten nog begin nen. Dat geldt onder meer voor het zesde filmfestival van zes tot en met veertien oktober en het fo rum Het theatrale in de heden daagse kunst, van acht tot en met elf oktober in de Kloveniersdoe len. De installatie van Eran Schaerf in de Vleeshal is nog te bezichtigen tot zestien oktober. Wie wil weten hoe het nu precies zit met De Plompe Toren van het in de zestiende eeuw in het water verdwenen Schouwse dorpje Kou- dekerke en het gelijknamige na tuurgebied op die plek, kan 20 ok tober terecht terecht voor een diapresentatie en excursie in Hotel Bom in Haamstede. Het Zeeuws Orkest, met dirigent Dirk Brossé, brengt dan onder meer het door de dirigent zelf ge schreven La Soledad de América Latina ten gehore. De Stichting Zeeland Mondriaan sluit op al deze activiteiten aan met onder meer twee tentoonstel lingen. Het pas geopende Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg brengt Tentoonstelling van schil derijen Domburg, juli-augustus 1912'. De tentoonstelling 'Mondri aan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Domburg' is te zien in het Zeeuws Museum in Middel burg. Beide tentoonstellingen duren nog tot 15 januari 1995. Toegangskaarten voor de tentoon stellingen zijn te koop bij de VW- bespreekbureaus en bij de VSB- banken in heel Zeeland. De Stichting Nieuwe Muziek brengt in de Kloveniersdoelen in Middelburg een aantal concerten die op de een of andere manier herinneringen oproepen aan Mon- Nieuws Voor Cultureel Gekleurd, dat plaatsvindt op verschillende plek ken in Zeeland, is 50.000,- uit getrokken. Het Bevrijdingsfestival, waarvoor Vlissingen de organisa tie op zich heeft genomen, kan re kenen op een bijdrage van 25.000,-. De bijdrage voor Cultureel Ge kleurd valt 10.000,- hoger uit dan gebruikelijk omdat in samen werking met het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zee land en Stichting Cultureel Ge kleurd in Breda de programme ring, publiciteit en promotie wordt geïntensiveerd. Daarbij ligt de na druk op gemakkelijk toegankelijke activiteiten. Provinciale Staten beslissen 11 november over de subsidiëring. driaan of aan de tijd waarin de schilder leefde. Zo was de kunste naar een groot liefhebber van boogie-woogie en van grote Ame rikaanse jazzbands. Een boogie- woogieconcert, 28 oktober onder leiding van Misha Mengelberg, kan dan ook niet uitblijven. Verder zijn er nog vier andere con certen te beluisteren. Voor infor matie en voorverkoop kan gebeld worden met Nieuwe Muziek, tel 01180-24574. Voor informatie en reserveringen over 'de cultuurmaandactiviteiten' kan contact worden opgenomen met onder meer de Provinciale VW in Middelburg, tel 01180- 33000. De eerste hamerslag van de com missaris der koningin, voorzitter van provinciale staten, over de te bespreken onderwerpen geldt de Grondwaterheffingsverordening Zeeland. Dat komt overeen met de kosten die de provincie moet maken om de kwaliteit van het grondwater in de gaten te houden. De veertien vergunninghouders onttrekken ie der voor zich jaarlijks meer dan 20.000 m3 grondwater aan de bo dem. Wie deze hoeveelheid, of meer, onttrekt, krijgt een aanslag van 0,056 per m3. Het totale verbruik van de grootverbruikers ligt rond de 7 min m3 water per jaar. De verschillen per grootver bruiker zijn aanzienlijk. Zo onttrekt de kleinste, Koninklijke Zeelandia in Zierikzee, jaarlijks 20.000 m3. De grootste, NV Delta Nutsbedrij ven, pompt jaarlijks bijna 8 min m3 water op. Daar staat tegenover dat de Deltan ook weer 4,3 min m3 infiltreert in de bodem. Het be drijf kan dus een aanslag tege moet zien voor het verbruik van rond de 3,7 m3. Bij de overige vergunninghouders, rond de driehonderd, gaat het om veel kleinere hoeveelheden: geza menlijk ongeveer 2 min m3 grond water. Geen van hen komt aan de twintigduizend m3. Vandaar dat zij geen aanslag krijgen. GS stellen voor de de WOV-reser- ve aan te spreken voor een be drag van acht ton. Het geld is no dig voor het betalen van personeelskosten en externe ad- vieskosten op onder meer juri disch en financieel terrein in de tweede helft van 1994. Eerder in het jaar was geld uitgetrokken tot en met juni 1994. Men ging er Tarieven waterwinning in discussie. toen nog van uit dat dan duidelijk zou zijn of Deltan mee zou doen aan de exploitatie van de WOV. Het ziet er nu naar uit dat besluit vorming hierover pas eind dit jaar plaatsvindt. Vier instellingen voor volwassenen educatie gaan gezamenlijk de Stichting Ondersteuning Volwasse neneducatie Zeeland oprichten. Deze stichting wordt dan door het rijk bekostigd op voordracht van de provincie. Voorgesteld wordt GS te machtigen de voordracht te verzorgen. Het beleid voor de vol wasseneneducatie is uiteengezet in een beleidsnota en daaruit voortvloeiende subsidieregeling. GS stellen voor de nota en de re geling vast te stellen. De Regionale Stichting Monumen- tenwacht Zeeland krijgt een extra subsidie van 15.000,-. Het geld is bedoeld als tegemoetkoming in de personeelskosten. Bij de Monu- mentenwacht zijn 688 objecten aangesloten: onder meer kerken, torens, woonhuizen, molens en kastelen. Eigenlijk zou ieder monu ment jaarlijks moeten worden geïnspecteerd. Dat aantal wordt niet gehaald. Vorig jaar lukte dat bij 470 panden. Dat komt neer op 157 inspecties per ploeg. Elders in Nederland ligt het gemiddelde aantal inspecties per jaar per ploeg op 220. Dat wordt in Zee land bij lange na niet gehaald om dat het reizen meer tijd kost, al dus het bestuur. Het Zeeuwse ge middelde van 190 inspecties per jaar kon vorig jaar niet worden ge haald vanwege de weersomstan digheden en ziekte bij personeel. Het beheer van woonwagenstand plaatsen is in de toekomst een taak voor de woningbouwvereni gingen. Bij het vaststellen van de het provinciaal woonwagenplan besloten de staten 80.000,- uit te trekken voor het stimuleren van de overdracht van het beheer van de standplaatsen van de diverse woonwagenschappen naar de wo ningbouwverenigingen. GS hadden dit geld uit het welzijnsfonds willen halen, maar dat mocht niet van de statenleden. Nu wordt voorgesteld het bedrag te betalen uit de post onvoorzien. De begroting van het Interprovinci aal Overleg, IPO, komt het ko mend jaar bijna drie ton duurder uit dan dit jaar. Dat komt vooral door een stijging in de secretari- aatskosten. Voor Zeeland bete kent dit een extra uitgave van 13.159,-. De financiering van het vervroegd uittreden van ambtenaren, de Vut, gaat veranderen. Dat is een ge volg van de privatisering van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De sociale partners gaan nu gezamenlijk een Vut-fonds op richten. Die sociale partners zijn de minister van binnenlandse za ken, voor alle rijksambtenaren, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten voor de gemeenten en het IPO voor de provincies. Gede puteerde Dijkwel is lid van het al gemeen bestuur van het IPO. Voorgesteld wordt hem te machti gen in te stemmen met de plan nen voor een Vut-fonds. Aan het eind van de vergadering volgen een drietal begrotingswijzi gingen. Het gaat om de dertiende en veertiende begrotingswijziging van de provincie en de zesde van de PSD. Het monumentenfonds kan vier ton extra tegemoetzien als provin ciale staten 11 november instem men. Dat bedrag is nodig om al wat in te kunnen lopen op het te kort aan subsidie voor de lopende aanvragen. Voorts zijn er een aantal aanvra gen in aantocht die op basis van de huidige verordening voor subsi diëring in aanmerking komen. Van daar dat GS voorstellen jaarlijks 250.000,- aan het monumenten fonds toe te voegen, tot het mo ment waarop ook deze aanvragen zijn afgehandeld.

de Faam | 1994 | | pagina 15