VAN DER WAALS EN MIJNSBERGEN SPELEN 'SPIEGELS' 32 Ac WONEN IN MIDDELBURG ROVZ waarschuwt voor Slik op weg Uw trouwdag tot in de... verzorgd. SWOV PRESENTEERT PLAN PREVENTIE EENZAAMHEID JeHlllfKMI Voornamen(2) ÖaNP Zie pagina 15 „Vorig jaar ging het verhaal door de stad dat Burt van der Waals dood was. En van de profes soren mag ik eigenlijk helemaal niet spelen. Maar wat moet ik dan? Achter de geraniums gaan zitten wachten tot het afgelopen is?" Hij zegt het fel. „Misschien ben ik wel een beetje rancuneus. Ik ben allang blij dat ik weer kan spe len, terwijl iedereen me al had afgeschreven. Burt van der Waals is teruggekeerd van de dood." PZC WEEKBLADEN In verzorgingshuis Ter Reede in Vlissingen wordt morgen het pro jectplan Preventie Ou deren en Eenzaamheid Vlissingen (POEV) ge presenteerd. Als de plannen doorgaan - ze moeten nog worden vastgesteld door de Commissie Zorg en het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen (SWOV) - zullen in de komende twee jaar instellingen voor pro fessionele hulpverle ning, vrijwilligersorga nisaties en ouderen bonden nauw met elkaar samenwerken in de aanpak van ver eenzaming onder ouderen. Mariette Hueting werd proces operator en ging zo - dankzij stimulans en een opleiding via de Janneke Dierxschool - van de bijstand naar een goede baan. Onder meer die informatie is te vinden op onze voorlichtingsrubriek voor Zeeuwse non-profit organisaties. Ook Thuiszorg Walcheren en het ECW (Educatief Centrum Walcheren) melden bijzonderheden op die pagina. Show en Styling. Dat waren de ingrediënten voor een modeshow in het Vlissingse Arsenaaltheater. Karina Leijnse doet verslag. Binnenkort wordt begonnen met een ingrijpend herstel van de Manteling van Walcheren. Hoe en waarom en hoe was het, dat is te zien in een tentoonstelling die het Zeeuws Biologisch Museum over het herstelplan heeft samengesteld. Afgelopen vrijdag werd die expositie geopend. ïW K*.twVï WrvA biassevie Markt 19. 4331 LJ Middelburg Tel. 01180-12998/24359 DEZE WEEK 94e JAARGANG NUMMER 39 28 SEPTEMBER 1994 'Burt is terug van de dood' door Liesbet Mallekoote Burt van der Waals en Bella Mijnsbergen spelen 1 en 2 oktober in De Schakel in Middelburg het stuk 'Spie gels' van Dimitri Frenkel Frank - twee elkaar spiege lende eenakters over een journalist en een schrijver. Van der Waals speelde het stuk in 1985 met Annie Deurloo, die enkele maan den na de uitvoering over leed. „Eigenlijk lag het al lang op de plank, maar het was nog te pijnlijk. Ik denk dat het nu weer moet kun nen." Van der Waals besloot weer op de planken te gaan staan, toen hij in het voorjaar op een zon dagmiddag Tilly Meijeren haar monoloog 'Shirley Valentijn' zag spelen in The Duke in Mid delburg. „'Spiegels' is perfect voor kleine zalen, zoals bij voorbeeld The Duke op een zondagmiddag." Bella Mijns bergen, sinds vier jaar spelend bij de Souburgse toneelvereni ging STEC, zat op dat moment naast hem in de Ierse pub. „Ik vroeg aan Bella: durf je? Ik regisseer haar al jaren bij STEC en ik wist dat ze de 'power' heeft om het aan te kunnen." Mijnsbergen twijfelde aanvan kelijk. „In het begin vond ik het wel eng. Ik dacht: waar ben ik aan begonnen? Het is een heel ander soort stuk dan we bij STEC spelen, het is ook voor een ander publiek. Omdat je maar met z'n tweeën bent, werk je veel intensiever en zo maak je je de rol eigen. Bij STEC zitten toch voornamelijk hobbyisten en de een bereidt zich serieuzer op een stuk voor ED@ IFtam Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlisslnger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 dan de ander - wat ook logisch is. Het is niet zo dat ik me nu een professionele toneelspeler voel, maar ik heb er veel van geleerd. Dat kan alleen maar ten goede komen aan mijn spel bij STEC." In 'Spiegels' geeft Frenkel Frank volgens Van der Waals 'op ondubbelzinnige wijze zijn visie op mens en maatschappij - vol humor, spot en bijtend sarcasme'. De eerste eenakter gaat over een superintellectu- ele schrijver die veel te moeilij ke boeken schrijft en daardoor gefrustreerd raakt. „Hij geeft af op alles en iedereen en doet dat met veel verbaal geweld. Bella speelt een beginnend journaliste die eerst volledig door hem overrompeld lijkt te worden en hem vervolgens verbaal knock out slaat." In de tweede eenakter wordt een 'schatrijke nicht' ten tonele gevoerd die als een soort 'manlijke Barbara Cartland' 'wegwerpspul' schrijft. „De journaliste is dan een super- Surf van der WaalsBella Mijnsbergen, Ada en Harry Faase (vlnr). linkse, radicale feministe die hem in de pan dreigt te hak ken. Dan is de schrijver degene die verbaal terug slaat. Beide stukken zijn geschreven in dia logen waar je kippevel van Burt van der Waals en Bella Mijnsbergen spelen 'Spiegels' zaterdag 7 oktober om 20 uur en zondag 2 oktober om 14.30 uur in de Schakel in Middelburg. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop op Grevelingen- straat 11 in Middelburg (01180-27171). De toneelvoorstelling is een van de eerste gelegenheden waarmee Harry en Ada Faase zich presenteren als zelfstan dige ondernemers. Tot nu toe werkten zij voor de Stichting Vrijzinnig Hervormden als beheerder van De Schakel. Toen verkoop van het pand aan de gemeente niet doorging, besloten de twee in juli het gebouw te pachten en zelf te exploiteren. De toneelvoorstelling is mede bedoeld om hun vennootschap naamsbekendheid te geven. Harry Faase: „We hebben vijf ruimtes die voor allerlei doeleinden kun nen worden gehuurd. En als de zondagmiddagvoorstelling aanslaat kunnen we dat idee misschien wel voortzetten." krijgt en waarom je op een ander moment in een deuk ligt." „Wat mij aanspreekt in het stuk is hoe actueel het nog is, dertig jaar nadat het is geschreven. Ik vind het knap hoe Frenkel Frank de karakters heeft opgebouwd. Dat vind je niet veel bij Nederlandse schrijvers - hoewel misschien de laatste tijd bij iemand als Haye van der Heijden. Ik denk dat Frenkel Frank in dit stuk - puntig en subtiel - zo diep op het menselijk karakter is inge gaan dat hij de essentie heeft geraakt. Het is zoiets als Virgi nia Woolf - het blijft door je kop spelen." Burt van der Waals nam zelf de regie op zich, maar zegt veel steun te hebben gehad van Til ly Meijeren, die de supervisie op zich nam. Van der Waals: „Het is nu eenmaal moeilijk om naar je zelf te kijken." Ook Mijnsbergen was blij met de aanwezigheid van Tilly Meijeren. „Het is fijn om een klankbord te hebben, een onaf hankelijk iemand waarmee je over de rol kunt praten." Hoewel Bella Mijnsbergen toe vallig naast hem zat toen Burt van der Waals het idee opvatte om Spiegels weer te gaan opvoeren, is zijn keuze voor haar als medespeelster een zeer bewuste geweest. „De rollen in 'Spiegels' zijn om de dooie dood niet gemakkelijk. Je hebt er een behoorlijke dosis levenservaring voor nodig. En ik wist hoe integer en serieus Bella zich voorbe reidt op een rol, al is het 'maar een komedie'. Bovendien heeft Bella toen ik vorig jaar in het ziekenhuis lag de regie van STEC overgenomen en door het contact dat we toen onder hielden is een band ontstaan." In mei begonnen Van der Waals en Mijnsbergen te repe teren en in juli speelden zij een try out voor de leden van STEC. „Bij een temperatuur van dik dertig graden, Bella in een dik mantelpak en ik in een housecoat met coltrui. Dan moet je wel de bekoring van toneel kunnen zien." Mijnsber gen: „Het stuk werd heel goed ontvangen, maar aan de hand .van de video die van de try out is gemaakt, hebben we nog wat puntjes op de i gezet." Van der Waals: „En op de ij en overal waar puntjes op moe ten. Ik heb op toneel nogal eens de neiging om mezelf te overschreeuwen. Aan de hand van de video kon ik het alle maal wat subtieler maken." 'Eenzaamheid bij ouderen zit nog in taboesfeer' door Liesbet Mallekoote Aanleiding voor het project plan was het voornemen van de Commissie Zorg van de SWOV om in het beleid voor rang te geven aan de in haar ogen meest kwetsbare groe pen ouderen in Vlissingen: de hoogbejaarde en vereenzaam de ouderen. Projectcoördina tor Lies Luikenaar van de SWOV: „Eenzaamheid onder ouderen is een actueel onder werp. Er zijn meerdere van dergelijke projecten gaande in Nederland. De tendens is nu eenmaal dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Daardoor worden ze meer afhankelijk van hun woonomgeving en hun con tacten en die verliezen ze vaak, naarmate ze ouder worden - door pensionering, overlijden van familie en vrienden of afname van de mobiliteit." Om de omvang van het pro bleem in kaart te brengen liet de projectgroep vorig jaar een onderzoek uitvoeren onder professionele hulpverleners en vrijwilligers, waaruit bleek dat het probleem van een zaamheid onder ouderen door deze organisaties werd onder kend. „Het werd alleen niet altijd als eenzaamheid her kend," zegt Harry Holtrust, voorzitter van de projectgroep. Verminderde mobiliteit kan leiden tot vereenzaming van ouderen. „Eenzaamheid zit nog in de taboesfeer. Hulpverleners zijn bang om ergens een etiket op te plakken. Eenzaamheid is een subjectief begrip en de kans bestaat dat iemand zijn leven niet als eenzaam ervaart." WA Ook de namen van vrouwen in het traditionele Walchers gaan terug op verschillende histori sche invloeden. Ook zij ver dwijnen snel. Zoete of Zoetje hoor je alleen nog op Westka- pelle, net als bij voorbeeld Bigèl. Bigèl komt van Abigaël, een bijbelse naam. Zoete is uit het Vlaamse taalgebied afkomstig. Zoete wordt uitge sproken met een lange oe, zoals wel meer voornamen met een erg lange klinker uit gesproken horen te worden: Pieter, Levien, Roel, Maote en Rieste. Rieste is de vrouwelij ke vorm van Zacharias (Sekke- ries), terwijl Riesje de tegen- hangster is van Ries (Andries). In alle namen wordt de ie lan ger uitgesproken. Dat de voornamen van voor heen verdwijnen, past ook wel in het kader van de emancipa tie. Namen van vrouwen waren immers dikwijls simpel weg afgeleid van mansnamen, vaak door er 'tje' achter te zet ten: Leintje, Kootje, Jannetje. Typisch voor de oudere situ atie waren de heel korte vrouwsnamen die u zich nog wel van opoes en moeien (tan tes) herinnert: Pie (Pieternella), Leu, Mao, Jik (Jacomina), Bè (Elizabeth), Kaon (Catharina), Nee en Kee (Cornelia). Voornamen werden vroeger gegeven naar aanleiding van de namen van grootouders en daarna ooms en tantes. Men vernoemde het eerste kind naar vaderszijde, het tweede naar moederszijde, enzovoort. Ook was het op de dorpen de gewoonte dat een ongehuwde moeder die een dochter kreeg, aan dat kind haar eigen naam gaf. Het kind droeg dan zowel de voor- als achternaam van haar moeder. Jan Zwemer VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Een agrarisch gebied heeft zo z'n voor- maar ook z'n nadelen. Slik, bijvoorbeeld, meegbracht door de wie len van de tractors van de velden als uien en bieten geoogst worden, kan voor vervelende situaties zor gen. Omdat er elk jaar weer verkeersslachtoffers val len is het ROVZ (Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland) met de actie 'Slik op de weg' begon nen. Bij die actie dienen boeren waarschuwingsbor den te plaatsen als ze de weg vervuild hebben. Volgens het ROVZ hebben de bieten-, uien- en andere peenoogsten van de afgelopen drie jaar het treurige beeld van 24 verkeersslachtoffers opgeleverd, onder wie twee doden en zes ziekenhuisgewonden. Van daar dat niet alleen de boeren zijn gemobiliseerd om waarschuwingstekens te plaatsen, maar ook politie en justitie zijn ingeschakeld om ongelukken zoveel mogelijk te voorkomen. De agrariërs dienen ook bin nen twee uur nadat ze hun produkten hebben bin nengehaald de weg schoon te maken. Als het reini- gingswerk klaar is, dienen de borden onmiddellijk weg te worden gehaald. Verder heeft de ROVZ sti ckers in omoop gebracht om de weggebruikers alvast te waarschuiwen voor het op handen zijnde gevaar van slik op de weg.

de Faam | 1994 | | pagina 1