Uw trouwdag tot in de... verzorgd. ZWEMMEND REDDENONDERGEWAARDEERDE SPORT SKATE PARTY IN GOES TREKT MEER DAN DUIZEND BEZOEKERS 9 2 U CL# deHIJlfiMt Hanneke van Staden en Conzuela Navest doen van vrijdag 23 tot en met zondag 25 september mee aan de Europese kampioenschappen zwemmend redden. De dertigjarige Van Staden en de zes jaar jongere Navest zijn geselecteerd voor de Nederlandse ploeg die bestaat uit vijf dames en evenzoveel heren. De wedstrijden voor de Europese titel worden gehouden aan de Spaanse kust in Alicante. Het tweetal - de enige Zeeuwen - opereert al enkele jaren op interna tionaal niveau. In hun prijzenkast liggen medail les die aantonen dat ze op Europees- en wereld niveau tot de top behoren. „Maar de Duitsers en de Italianen zijn de beste. Nederland zit daar zo'n beetje tegenaan." Recordhoudster PZC WEEKBLADEN Voornamen (1) Veerse Meer door Ad Hanneman Saskia van Mourik was er wel blij mee. „Norma liter moet ik voor zoiets naar Eindhoven. Hier is het nu voor de eerste keer. Ik denk dat wij Zeeu wen er nog aan moeten wennen". Als haar vele jaren jongere zusjes al rondjes draaien, kan de Middelburgse eindelijk haar laatste veter strik ken en het tijdelijke ovaal in de Zeelandhallen berijden. „Genieten", noemt ze het. „Onge stoord. Want op straat wordt het leven je nog wel eens zuur gemaakt". Videospelletjes Ambulance Weer op straat Wv\ br<i»sei^e Markt 19, 4331 L) Middelburg Tel. 01180-12998/24359 94e JAARGANG NUMMER 38 21 SEPTEMBER 1994 Met medaillekansen naar Europese kampioenschappen Zwemmend redden is geen populaire sport. Hoe dat komt weet het tweetal niet. Hanneke van Staden, lid van de Middel burgse Van Dixhoornbrigade en wedstrijdzwemster bij Luc- tor et Emergo denkt dat de media haar sport niet serieus nemen. ,,ln Italië, twee jaar geleden, waren de Europese kampioenschappen bijvoor beeld dagelijks op de televsie te zien. Er waren daar dan ook duizenden toeschouwers". Conzuele Navest, lid van de Vlissingse Dr. A. Staverman- brigade en waterpoloster bij Stormvogels denkt ook dat door de geringe aandacht in de Nederlandse kranten voor zwemmend redden een ver keerd beeld bestaat over haar sport. „De mensen denken vaak aan een soort Bay Watch. Zo van: duiken vanaf een speedboot. En dat is natuurlijk niet waar." Wat het dan wel is? Navest: „Het kampioenschap bestaat uit een aantal onderdelen. Zo moeten we individueel 150 meter met een boot op het water en via een boei een pop uit het water halen. Verder is er het onderdeel balwerpen waarbij we met een reddings bal met een lijn er aan zover SS^S ÏÏD© rpkmwi Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 mogelijk moeten gooien. Ook is er een wedstrijd tweehon derd meter hinderniszwem- men en er is het onderdeel vijf tig meter popduiken en hon derd meter popduiken met zwemvliezen. Verder is er het onderdeel honderd meter red dingswisselslag waarbij een pop vervoerd moet worden. Verder zijn er estafettes waar bij als ploeg gescoord kan worden". Overigens zijn de Zeeuwsen niet kansloos. Navest is Neder lands recordhoudster balwer pen. Op dat nummer werd ze twee jaar geleden in Italië Europees kampioen. Ook doet ze mee aan drie estafettes. Van Staden is vooral sterk op het nummer honderd meter pop- vervoeren met zwemvliezen en vijftig meter popduiken. Maar ook bij het balwerpen kan ze goed uit de verf komen, zo wordt verwacht. Maar tegen deelnemers uit favoriete lan den als Italië en Duitsland kun nen ze niet opboksen, denken ze. De Italianen en Duitsers leven als profs, weten de Zeeuwse dames. „De Italianen zijn in dienst van de politie en doen niet anders dan dagelijks trainen. Ook de Duitsers kun nen gezien worden als profs. Die zijn bijvoorbeeld vier Wi In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is vanaf 17 oktober werk te zien van zo'n vijfentwintig kunstenaars uit het atelier Balans 17 in Middelburg. De deelnemers werken twee dagen in de week in het atelier in uiteenlopende disciplines. Volgens begeleiders Marjan van Puijvelde en Anita Dekker doet iedereen bij Balans 17 waar die zin in heeft. De gerestaureerde getijdemolen en spui-, schut- en keersluis in Middelburg worden dinsdag 27 september officieel in gebruik gesteld. Volgens de gemeente is het object een verrijking van Middelburg als monumentenstad en heeft het een educatieve en toeristische waarde. Verder in deze krant nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. i Hanneke van Staden en Conzuela Navest in het Vlissingse Sportfondsenbad. weken in Australië geweest in een trainingskamp". Van Staden en Navest daaren tegen oefenen niet meer dan vier uur in een zwembad en soms een uurtje of twee in het Veerse Meer. Met de nationale ploeg hebben de Middelburg se medewerkster van een ziek tekostenverzekeringsbedrijf en de Vlissingse zweminstructrice en directiesecretaresse slechts een aantal weekeinden getraind. Toch denken ze dat ze momenteel op scherp staan om goed te kunnen scoren. „we klagen dan ook niet, we vergelijken alleen maar". Consuela Navest is al sinds haar vijftiende lid van de Dr. A van Stavermanbrigade. Ze werd sinds haar vijfde betiteld als waterrat. Hoewel de andere sport die ze te water beoefend (waterpolo) meer aandacht in de media krijgt, vindt ze zwem mend redden leuker. „Het is veelzijdiger en minder saai. Je doet van alles in het water en zwemt door de hindernissen meer dan gewoon wat baan tjes. Ik denk trouwens dat deze wedstrijden ook leuk zijn voor het publiek". Hanneke van Sta den kreeg het zwemmen met de paplepel ingegeven. Haar beide ouders waren ook al in Leiden, voordat ze naar Zee land verhuisden, actief in de zwemsport en dochter volgde voorbeeldig. Bij baanwedstrij- den veroverde ze vaak een podiumplaats. Maar ook zij ontdekte de wedstrijdsport zwemmend redden. „Zo'n vijf jaar geleden trok ik een paar zwemvliezen aan en het ging meteen goed." Hoewel ze nog steeds veel ple zier beleven aan hun sport, hebben ze toch een beetje de pest er over in dat kranten, radio en televisie in Nederland nauwelijks aandacht besteedt aan zwemmend redden. „Het NOC (Nederlands Olympisch Comité red) heeft ons erkend zodat de bond subsidie krijgt. Toch zetten de dagbladen ons verhaal nog steeds bij het streeknieuws en niet op de sportpagina. Dat is een beetje frustrerend. Maar ja. Aan de andere kant: we hebben enorm veel plezier in onze sportbeoefening. En daar gaat het per slot van reke ning om". Taal, cultuur en geschiedenis hebben veel raakvlakken met elkaar, dat heb ik al meer naar voren gebracht. Aan de geza menlijke voornamen van de Walcherse dorpsbevolking van, zeg maar, boven de vijftig jaar merk je dat ook. Veel voornamen zijn aan de Bijbel ontleend: als in weinig andere streken was het Walcherse volksleven door het christen dom gestempeld, mede door de toevlucht die geloofsvluch- telingen uit zuidelijker streken er vonden. Wat dacht u van: Aobram en Saomel, Pau en Gabriël, Job en Daniël, Noach en Gideon, Debra en Saore? Toegegeven, vaak zijn zulke namen zodanig afgekort, dat ze onherkenbaar zijn gewor den: Bigèl (Abigaël), Têêuw (Mattheüs), Faonus (Stefanus), Kersaon (Christiaan), Ries (Andries), Wanne en Wannes (Johanna en Johannes), Sekke (Zacharias) en Sakke (Izak). Natuurlijk worden niet alleen bijbelse namen afgekort: kijk maar naar Boord (Willeboord, een Westkappelse naam), Eine (Hendrik), Ro (Rogier) en Nou- te (Aarnoud). Veel van deze namen verdwijnen, zoals aan het begin van deze eeuw onder meer Bouwen (Boude- wijn) en Mels verdwenen zijn. Heel zelden hoort men nu nog oude inlandse namen als Hou terman, Danker, Alewijn en Dingeman. Dat geldt eveneens voor enkele namen die aan het Frans ontleend zijn: Clement en Blaes (Blaise). De laatste komt in Arnemuiden nog voor. De ook aan het Frans ontleen de naam Bertram verdween al in de vorige eeuw uit de Wal cherse geboorteregisters. Aan het Keltische aandeel in de Zeeuwse bevolking herinnert tenslotte de naam Imon of Iman. Op Zuid-Beveland (waar dat aandeel groter zou zijn, zoals wel eens beweerd is) komt ze meer voor dan op Walcheren. Dat geldt ook voor Rijk, een ook oorspronkelijk Keltische naam. Imon is pre cies dezelfde naam als Eamon, een naam die in het Iers, het meest Keltische van alle lan den, veel voorkomt. De eerste president van Ierland heette bij voorbeeld Eamon de Valera. Jan Zwemer Straattrend voor een dagje onder dak En met die laatste woorden raakt ze de kern waarom de Vlissinger Rob Imanse afgelo pen zaterdag een skate party in Goes had georganiseerd. Meer dan duizend skeelers en rol schaatsers betaalden grif een tientje entree om met vriend en vijand de nieuwe straatrage te beoefenen. Maar nu in een afgeschermd gebied, zonder dat voetgangers of winkelend publiek hoefden te klagen. „Het kost me waarschijnlijk wel wat geld. Maar ik beschouw dit initiatief als een after sales-promotiecampag- ne. Per slot van rekening kopen de meeste mensen op Walcheren hun skates bij mij", verklaart Imanse zijn initiatief. Imanse is eigenaar van Bebop aan de Boulevard in Vlissin gen. Een hoofdartikel is skates, die in populariteit computer spelletjes hebben verdrongen. Hoewel Imanse spreekt van een sport voor jong en oud die weinig energie van het lichaam vraagt en door ieder een met twee gezonde benen beoefend kan worden, zijn het afgelopen zaterdag rond etenstijd voornamelijk jeugdi gen die zich amuseren in de Zeelandhallen. House- en dis- comuziek dreunen nog rustig door de hoge luidsprekers, 's Avonds wordt het geluid een tandje bijgezet en krijgt het sportevenement een wat andere sfeer; bijna disco, maar dan zonder alcohol, hoewel de kantine ook bier verkoopt. Gezellig blijft het. „De jeugd is bij de videospelletjes van daan", stelt Imanse voldaan vast. De jongeren die de Zeeland hallen bevolken zijn wellicht dezelfde als die in Vlissingen en Middelburg nog wel eens voor ophef zorgen in de win Beeld van de skate party afgelopen zaterdag in de Zeelandhallen in Goes. kelgebieden. Imanse herkent veel van zijn klanten op Wal cheren. Hij denkt dat de ophef over de skaters die het Schel- deplein kiezen voor hun hobby vaak overtrokken is en verge lijkt het skeeleren - „Overigens een Fries woord, in Amerika noemen ze het weer skates met toevoeging van een merk" - met het straatvoetbal vroe ger. „Je ziet vriendschappen ontstaan op straat. Die gasten komen gewoon uit huis. En dat zou de bevolking moeten toe juichen. Niemand van die jon gens of meisjes is er op uit om een voorbijganger te verwon den. Ze verwonden hooguit zichzelf. Het belangrijkste is dat jongens en meisjes van alle leeftijden plezier hebben met elkaar. Je kunt het verge lijken met schaatsplezier. Ook op het ijs zijn de mensen vro lijk". Ondertussen is een ambulance gearriveerd. Een jongen van een jaar of vijftien ligt roerloos op het asfalt van de Zeeland hallen. Zijn ogen verraden dat er ergere dingen kunnen gebeuren in het leven. Voor zichtig lacht hij naar een vriendje. Het ambulanceperso neel probeert ondertussen vast te stellen wat waar gebro ken is. Stevig ingepakt rolt de gewonde uiteindelijk op een brancard naar de ambulance. Wat er is? Schouders worden opgehaald. Iets in linkeronder arm. Wellicht gebroken, wordt rondverteld. Maar goed, wie kegelt moet mee opzetten. De muziek krijgt wat meer volume en lefgozers beoefenen stunts die ze duidelijk nog veel moe ten oefenen om bij de meiden indruk te kunnen maken. Bui ten gaat de vroege herfstzon langzaam onder. De discjockey verlaat even de housestijl om ook het oudere publiek te amu seren. „Ik zou er voor zijn als in Mid delburg of Vlissingen een baan zou komen waar die gasten kunnen skaten. Ik zou- het er zelfs voor over hebben om zo'n baan commercieel te maken. Met reclame en zo", pleit Imanse. „Maar ik geloof niet dat het er zo een-twee-drie inzit. In Middelburg heeft de jeugd zelf een baantje ontdekt. Heel misschien kunnen we een baantje maken bij het Arse naal". Hij meldt vervolgens dat er her en der in de gemeente waar hij zijn zaak exploiteert te veel intolerantie is ontstaan over de sport waaraan hij een boterham verdient. Ook de mensen in de luxe-apparte menten boven zijn zaak kla gen, vertelt hij. En hij bena drukt nogmaals dat dat klagen kennelijk te maken heeft met onwil om te accepterern dat de jeugd nu eenmaal niet aan banden is te leggen. „Voor de meeste sporten gaan de mensen naar een afge scheiden gebied. Ze worden lid van een club en alles is geregeld. Met skates of skee lers zijn de mensen vrij. Ze kunnen op allerlei plekken terecht zonder veel inspan ning. Maar het belangrijkste is dat de jeugd weer op straat speelt. En het mooie is dat er leeftijden worden overbrugd en zelfs vriendschappen ont staan di,e anders niet mogelijk geweest waren. Elders in Nederland is het skaten al veel verder en zijn deze skate par- tys doodnormaal. Als ik een beetje quitte speel, en daar ziet het naar uit op dit moment, zal ik zeker proberen om weer eens een skate party te organi seren. Helaas voor de Walche- naren ben ik aangewezen op de Zeelandhallen. Die zijn ech ter voor deze winter voor een groot deel volgeboekt". Het publiek dat voor de avond komt en tot middernacht door- pleziert, druppelt binnen, imanse verwacht meer dan driehonderd man voor die avond. Saskia van Mourik zwaait naar de kant om aan te geven dat ze er zin in heeft. „Een jaar geleden heb ik deze skates bij Rob gekocht", heeft ze al eerder verteld. Uit haar kleding valt op te maken dat de avonduurtjes op de skates voor haar meer betekenen dan sport en dat een vergelijking met een bezoek aan de disco zonder meer gemaakt mag worden. „Inderdaad is het een avondje uit", geeft ze toe.

de Faam | 1994 | | pagina 1