GEMEEN TE MIDDELBURG Grof vuil Klein Chemisch Afval Start ophalen -afval -Wijzer Wij kindeling ophalen huisvuil -Tips Thuiscomposteren Week 35 Geef, stort, schenk en doneer dan maken wij er gezonde compost van WAAROM HOE WANNEER WAT Wel GFT Geen GFT Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Luchtjes en vliegen Bruikbare compost Gele kaart Eigendom Plaatsen/weghalen Schoonmaken 6 DE FAAM Woensdag 31 augustus 1994 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Bijna de helft van ons huishoudelijk afval bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval. Dit is waardevol afval! Want van groente-, fruit- en tuinafval kan schone, vruchtbare compost worden gemaakt. Daardoor hoeft er minder afval naar de stortplaats. En dat is veel beter voor het milieu. scheiden van afval Een groot deel van het huishoudelijk afval kan opnieuw worden gebruikt. Want afval bevat vaak meer waardevolle stoffen dan u denkt! Denk maar eens aan oud papier, waarvan uitstekend nieuw papier kan worden gemaakt. Maar voordat dit waardevolle afval opnieuw kan worden gebruikt moet het wel eerst apart worden gehouden. Met oud papier en glas doen wc dat. En dat loopt prima. GFT-afval apart Maar: er kan nog meer worden gescheiden. En u kunt daar aan meewerken. Zo'n 50% van het huishoudelijk afval bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval (kortweg: gft-afval). En daar kan uitstekend vruchtbare compost van worden gemaakt. Daardoor hoeft er veel minder afval naar de stortplaats. En dat is beter voor het milieu. Vandaar dat de gemeente verplicht is het gft-afval gescheiden te gaan inza melen. Maar: dan moet het wel 'aan de bron' apart worden gehouden. En dat is bij u thuis! Gebeurt dat niet, dan raakt het gft-afval vervuild. Om schone compost te krijgen mogen er beslist geen andere stoffen in het gft-afval terecht komen. Plastic, blik of chemisch afval vervuilen de compost. Wat is gft-afval? Groente-, fruit- en tuinafval bestaat allereerst uit keukenafval als aardappel schillen, resten van groente, etensresten, eierschalen, resten van fruit, koffic- prut, theebladeren en dergelijke. Daarnaast bevat gft-afval ook tuinafval zoals gemaaid gras en klein snoei-afval. Kalender met ophaaldata Elk huishouden ontvangt een kalender. Daarop staat aangegeven wanneer de gemeente de groene container en wanneer zij de vuilniszak komt legen of ophalen. Ook als er wat verandert, bijvoorbeeld omdat de vaste ophaaldag op een feestdag valt. staat dat op de kalender aangegeven. Zo kunt u precies zien wanneer u de groene container of vuilniszak aan de weg moet zetten. De kalender is zo gemaakt dat u hem kunt ophangen en geldt tot eind vol gend jaar. Bewaar de kalender goed! Aan het eind van elk jaar krijgt u een nieuwe kalender voor het volgende jaar. Van gft naar compost De gemeente laat van het gft-afval schone, vruchtbare compost maken. Dat gebeurt bij de compostcerinstallatie in het Sloegebied. Composteren is een natuurlijk proces waarbij schimmels en bacteriën organisch afval afbreken tot een aardachtig materiaal. Dat is compost. Compost wordt gebruikt om de grond te verbeteren en om vorstgcvoeligc planten en struiken in de winter mee af te dekken. Reinigingsrechten omhoog De reinigingsrechten gaan ook in Middelburg voor iedereen omhoog. Dat geld is nodig om de groene containers, de keukenemmertjes en speciale huisvuilwagens te kunnen aanschaffen. Het storten of verbranden van huis vuil zal de komende jaren alleen maar duurder worden. De stortplaatsen zijn bijna vol en er moeten kostbare verbrandingsovens worden gebouwd die voldoen aan strenge milieu-eisen. Als iedereen zijn afval voortaan gaat scheiden, dan slinkt onze afvalberg aanzienlijk. Dat betekent dat er minder afval hoeft te worden gestort of verbrand, waardoor de reinigingsrechten minder zullen stijgen. Kortom: scheiden van afval kost geld, maar alles op één hoop blijven gooien kost nog veel meer! Wat nog meer apart? Hoe meer afval we apart houden, des te beter voor het milieu (en voor de portemonnee). Wat kunt u nog meer scheiden? glas in de glasbak oud papier en karton naar de vereniging of in de papierbak chemisch afval naar de chcmocar of winkelier kleding naar de 'zak naar Max', het Leger des Heils of de kringloopwinkel huisraad naar de kringloopwinkel oud ijzer, snoeihout, puin Reinigingsdienst. Voor meer informatie hierover, lees de gids Thuis in Middelburg. Uiteindelijk blijft er dan nog maar weinig over voor de vuilniszak! Hoe meer afval u apart houdt, des te minder hoeft er te worden gestort of verbrand, daardoor wordt de afvalberg kleiner en gaan een hoop waardevolle stoffen niet meer verloren. Minder afval heb je zelf in de hand. Wat niet in een huisvuilzak past is grof vuil. Dit kunt u brengen naar de Stadsreiniging aan de Oude Vcerseweg, geopend van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. U kunt het ook laten ophalen, bel 01 180-75322; dit kost twintig gulden per keer. Klein Chemisch Afval kan in de milieubox worden gebracht naar de chc mocar. Deze doet elke twee eerste weken van de maand de halteplaatsen in uw buurt aan. De chemocar rijdt niet op feestdagen en in de maanden februari, augustus en december. Op 8 september wordt in Middelburg in de wijken ten zuiden van het kanaal gestart met het gescheiden ophalen van Groente-, Fruit en Tuinafval, voor het gemak GFT-afval genoemd. De GFT-containers en emmers, die als inzamelmiddcl worden gebruikt zijn in de afgelopen weken uitgedeeld in deze wijken met daarbij een informatiepakket. Inwoners van Middelburg zijn op de informatiepagina in de Faam. in de pers, maar ook met persoonlijke brieven op de hoogte gebracht gevolgen voor hem of haar persoonlijk. Want er wordt nogal wat van iedere burger gevraagd. Groente, fruit en tuinafval apart bewaren in een speciale container of keukenem mer betekent een omschakeling in ieder huishouden, aan ieder aan recht. Het zal snel wennen zeker als iedereen meewerkt. Iedere gemeente heeft voor een eigen inzamelsysteem gekozen. Daarbij heeft Middelburg op grond van de ervaringen, die inmiddels al in andere gemeenten zijn opgedaan, gekozen voor een systeem, dat is aangepast aan iedere woonsituatie. Maatwerk dus. Daarbij is rekening gehouden met de opslagmogelijkheden bij iedere woning- soort en het te tillen gewicht. Wanneer het gescheiden ophalen van het GFT-afval in de andere wijken van Middelburg start, hangt af van de wijk waarin u woont. Stromenwijk, 't Zand, Griffioen, St. Laurens: 17 oktober. Nieuw Middelburg, Klarenbeek, Nieuw- en Sint Joosland, bui tenste gedeelte binnenstad: 28 november. Voor alle fases geldt, dat enkele weken vóór de startdatum de con tainers of emmers worden thuisbezorgd. U ontvangt hierover tijdig bericht. In het binnenste gedeelte van de binnenstad (zeg maar binnen de grachten) blijft voorlopig het oude systeem bestaan (wekelijks onge scheiden in zakken). Hiervoor is gekozen omdat veel huizen in de binnenstad onvoldoende opslagmogelijkheid hebben. Er is een speciale informatielijn geopend, voor vragen op GFT- gebicd: telefoon 01180-75322. Bij de sectie Voorlichting is een etalage ingericht met onder meer de diverse soorten containers, die u daarop ware grootte kunt bekijken. Wie vragen heeft over GFT kan ook terecht bij: een speciale informatiebus, die staat op donderdag 8 september 's middags op de weekmarkt vóór het stadhuis; zaterdag 10 september 's ochtends bij winkelcentrum "Dauwendae- le" en dezelfde zaterdag 's middags bij winkelcentrum "Welsinge". Op maandagavond 12 september is er in de grote zaal van wijkcen trum Dauwendaele een inloopavond. Deskundigen zijn aanwezig om mede aan de hand van demonstratiemateriaal en een videofilm uw vragen te beantwoorden. Het is bekend: we produceren steeds meer afval. Afval moet bin nenkort worden verbrand en dat is erg duur en vervuilend. De helft van ons afval bestaat uit organi sche afvalstoffen, waar wc prima compost van kunnen maken. Logische conclusie: houdt Groen te-, Fruit en Tuin Afval (GFT) apart en maak er compost van. Dat kan thuis in een compostvat en gemeenschappelijk in GFT-contai- ners. GFT-afval in de GFT-containers/ emmers wordt om de 14 dagen in de even weken opgehaald. De rest van het huisvuil wordt in huisvuilzakken om de 14 dagen in de oneven weken opgehaald. Huisvuil, dat te groot is voor huis vuilzakken (grof vuil), kan wor den gebracht naar de Stadsreini ging aan de Oude Veerscweg. Het kan ook worden opgehaald (bel 75322); dit kost 20 gulden per keer. Bij hoogbouw en bejaardenwonin gen gaat het GFT in vcrzamelcon- tainers, die wekelijks worden geleegd. Het nieuwe ophaalsystcem wordt in drie fasen ingevoerd. Vanaf 8 september in: Middel burg ten zuiden van het kanaal. Vanaf 17 oktober in: Stromen- wijk, 't Zand. Griffioen, St. Lau rens. Vanaf 28 november in: Nieuw Middelburg. Klarenbeek, Nieuw en Sint-Joosland. buitenste gedeel te binnenstad. In het gedeelte van de binnenstad binnen de ring Molenberg - Heren gracht - Molstraat - Binnenhaven blijft het oude systeem bestaan (wekelijks ongescheiden in zak ken). Bewoners van laagbouwwoningen en (middel)hoogbouw met gelijk vloerse berging krijgen gratis een 140 liter GFT-container voor het GFT-afval (hxbxd: 110x50x50 cm). Bewoners van laagbouw kunnen via een antwoordkaart kiezen voor een extra container of een com postvat erbij. Bewoners van (middel)hoogbouw zonder gelijkvloerse berging krij gen gratis een emmer van 25 liter. Bewoners van hoogbouw en een klein aantal bejaardenwoningen krijgen gratis een keukenemmer van 10 liter, die geleegd kan wor den in vcrzamclcontainers. aardappelen aardappelschillen bladeren botjes (klein) broodresten citrusvruchtschillen doppen van noten en pinda's eierschalen (gekookte) etensresten fruit grasmaaisel groente hooi kaas (korsten) kamerplanten zonder grond koffiedik koffiefilters loof mest van huisdieren noten pindadoppen plantcnmateriaal uit de tuin schillen snijbloemen snoeiafval stro takken, schors e.d. theebladeren en -zakjes tuinplanten zonder grond tuinaarde, turfmolm en kleine hoeveelheden potgrond vet, jus en olie visresten vleesresten as van de open haard bagger uit goot of sloot inhoud van de asbak hondc- en katteharen kattebakkorrels kunststofverpakkingen luiers melkpakken plastic stofzuigerzakken en de inhoud ervan vogelkooizand Stromenwijk Breewijk «Griffioen 't Zand St. Laurens Binnenstad Klarenbeek Nieuw Middelburg Ramsburg Nieuw- en Sint Joosland Binnenstad (buitenring-oost) Buitengebied Amestein Dauwendaele Magistraatwijk (cxcl. oost) Reijershove Erasmuswijk Magistraatwijk-oost Verzamelcontainers hoogbouw Wilt u het ontstaan van nare luchtjes voorkomen, dan kunt u het GFT- afval zo droog mogelijk in de con tainer deponeren en een krant op de bodem van de container leggen. Deze neemt het vocht op dat groten deels de stank veroorzaakt. Een enkele krant in het GFT-afval kan geen kwaad. Vooral bij warm weer is het vlees- en visafval de boosdoe ner. Wikkel dit in een krant en geef het mee in het inzamelmiddcl dat het eerst wordt opgehaald/geleegd. Zet de container niet in de zon. De Composteringsinstallatie Zee land in het Sloegebied maakt van uw GFT-afval in ongeveer I 1 weken compost. Om goed bruikbare com post te maken mogen in het GFT- afval geen andere zaken worden gemengd als plastic zakjes, metaal of batterijen. Houdt u aan de opsom ming in de GFT-wijzcr, die hierbij is afgedrukt en die ook wordt geleverd bij de containers. Stamp het GFT- afval in de container niet te veel aan! Het kan voorkomen dat de mede werkers van de Stadsreiniging uw GFT-container niet kunnen legen, omdat hij te vol is en de deksel niet dicht kan of omdat er verkeerde afvalstoffen in zijn gedeponeerd. Zij geven dit aan op een gele kaart. Containers en emmers heeft u in bruikleen, zij horen bij uw woning en mogen bij een verhuizing niet worden meegenomen. Op de contai ners/emmers staat bij welk pand ze horen. Plaatst u de containers/emmers aan de straat met de wielen en de hand greep naar de straatkant. Ze mogen alleen daar staan op de dag van ophalen, na lediging moeten ze weer mee genomen worden naar uw woning. Het zal nodig zijn de containers/emmers zo nu en dan schoon te maken. Leg de bak op zijn kant en neem hem uit met een sopje van groene zeep of zet de tuinslang er op. Wat u ook kunt doen, is thuis zelf uw organisch afval composteren in een compostvat in uw tuin. Misschien doet u dat al. Ongeveer vijfhonderd Mid delburgse huishoudens hebben tot nu toe in het kader van de GFT-campag- ne naast hun GFT-container een compostvat besteld met de speciale ant woordkaart. Ongeveer duizend huishoudens hadden er al een in eigendom. Een goede zaak, omdat met thuiscomposteren extra transport en bewerking wordt vermeden. Niet al het GFT-afval hoort echter in een compostvat thuis, bijvoorbeeld omdat het te langzaam composteert. Kliekjes, botjes, grote stukken tuinafval en sinaasappelschil zullen in uw compostvat herkenbaar blijven. Dit kunt u meegeven in de GFT-container, omdat dit afval in de compos- teerinstallatie wel kan worden verwerkt. Thuiscomposteren aardappelschillen wel iriet beperkt schillen van citrusvruchten X schillen van ander fruit X schillen van groente (rauw) X eierschalen (verkleinen) X broodresten X Kaas(korsten) X theebladeren of -zakjes X koffiedik X gekookte etensresten X visresten (graten) X botjes X jus, vet, olie X bloemen en kamerplanten X mest van huisdieren X stro X bladeren X grasmaaisel X takken, schors e.d. X tuinaarde, potgrond en turfmolm X Met een demonstratie vóór het stadhuis wordt op 22 augustus 1994 het GFT-tijdperk" in Middelburg ingeluid. Foto: Anda van Riet

de Faam | 1994 | | pagina 6