'Mooiste compliment is de vraag of die bewaking wel nodig is' Fusie ouderenzorg Walcheren Fotowedstrijd Sail een groot succes Open huis bollenteler Midzomernachtmarkt Vlissingen Ondernemersvisie Vakantieliefdes Folklore in Zoutelande STRANDWACHT ARNO WOUTERS NEEMT AFSCHEID De Verzekeringswinkel van Zilveren Kruis: Gewapend met een portofoon, verrekijker en een flinke dosis gezond verstand was hij de afgelopen der tien jaar langs de vloedlijn van het Vlis- singse Nollestrand te vinden. Vorige week vrijdag nam strand- wacht Arno Wouters afscheid om zich in het vervolg helemaal te gaan richten op het beheer van wijkcen trum Open Hof in Paauwenburg. Wou ters: „Het mooiste compliment is dat mensen vaak vragen of die bewaking nu wel nodig is omdat er toch nooit wat gebeurt. En dat is nou net de bedoeling". BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman VAKANTIEGELUK (3) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Omdat het vierhonderd jaar geleden is dat de tul penbol in Nederland werd geïmporteerd, zet ten bollerrtelers in Neder land zaterdag 6 augustus hun bedrijfspoorten wa genwijd open. Ze willen de consument wegwijs maken in bollenland. Dat doet ook v.o.f. H.J en P.J. Boogert in Kruiningen. Het is het enige Zeeuwse bloembollenbedrijf dat meedoet aan deze door de KAV (Koninklijke Alge mene vereniging voor Bloembollencultuur) ge organiseerde herdenking. Publiek is er welkom tus sen 10 en 16 uur. Domburgse Dag (advertentie) Woensdag 3 augustus 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER In 1982 begon Arno Wouters zijn loopbaan als badmeester van het Nollestrand. In de win termaanden beheerde hij de sportvelden van Vlissingen en 's zomers was hij op het strand te vinden. De belangrijkste taak van Wouters was om het strandplezier in goede banen te leiden en ongelukken te voorkomen. Wouters: „Het is voornamelijk preventief werk. Als er op een mooie dag zo'n vierduizend badgasten op het strand zijn heb je je handen wel vol. Het is wel fijn om te zien hoe voornamelijk de loka le bevolking de aanwijzingen van de badmeesters serieus neemt". Vier jaar geleden ver ruilde Wouters de sportvelden voor het wijkcentrum Open Hof. Zijn werkzaamheden in Open Hof namen echter geen volledige werkweek in beslag zodat hij op het Nollestrand bleef werken. Nu zijn collega beheerder met pensioen is, gaat Wouters zich full time op het wijkcentrum richten. „Eigenlijk toch ook wel jam mer. Ik heb het werk altijd met veel plezier gedaan en na der tien jaar heb je een ervaring opgebouwd die zeker zijn vruchten afwerpt. Ik ben er eigenlijk wel trots op dat er in al die jaren nooit een drenke ling is verdronken.". Wouters heeft ervaren dat het fenomeen strandbewaking wel eens een ondergeschoven kindje van de gemeente is. „Het aantal strandwachten is een paar jaar geleden fors ingekrompen. In de zomer maanden is de hele politiek op vakantie zodat ze niet goed doordrongen worden van de noodzaak tot strandbewaking. In de winter maakt niemand er 9 Badmeester Arno Wouters: perfect geregeld hebben". zich zorgen over maar voor dat je het weet is het weer zover en zijn er nog geen structurele oplossingen gevonden", -legt Wouters uit. Hij kan wel begrij pen dat de gemeente terug schrikt voor het idee van een slechte zomer met (te) veel bewaking op het strand. „De ,Een badplaats als Vlissingen moet zijn strandbewaking beschikbaar voor een 'goed doel'. Dit jaar is gekozen voor de Cluster Verstandelijk Gehandicaptenzorg Walche ren. Voor aanvang van de markt koopt de organisatie voor duizend tot vijftienhon derd gulden een zo groot mogelijke partij niet al te kwetsbaar fruit, die door de betreffende doelgroep zelf tij dens de markt aan de man gebracht zal worden. De bedoeling is dat de partij het twee- of drievoudige van de inkoopsprijs opbrengt. De verkoop zal geschieden door deelnemers en medewer kers van de dagbesteding van de Cluster Verstandelijk Gehandicaptenzorg. Een aan tal muzikanten van de Cluster zal de standwerkers-voor-een nacht bijstaan in hun pogingen het fruit aan de man te bren gen. De opbrengst is bestemd voor de agrarische groep van Vijvervreugd en de Windroos, die er een takkenversnipperaar van zal aanschaffen. Wethouder T. Meijers opent vrijdag 5 augustus om 21 uur de elfde Midzo mernachtmarkt in Vlissin gen. Hij doet dat door het afvuren van enkele saluut schoten voor hotel Britan nia aan de Boulevard Evert- sen. Meer dan tweehon derd 'stille' kramers en zo'n twintig standwerkers zullen tot 6 augustus 01.00 uur proberen hun waren te slijten aan de verwachte tienduizenden bezoekers. De Midzomernachtmarkt is een initiatief van de afdeling Midden en Noord Zeeland van de Centrale Vereniging voor de Amublante Handel en bevat dan ook alleen produkten zoals je die van echte marktkooplui kunt verwachten. „Het is niet de bedoeling dat het een soort braderie wordt," aldus P. Dek ker, secretaris van de afdeling Midden en Noord Zeeland. Vanwege de grote belangstel ling van de kant van de kra mers is het aantal kraameen- heden dit jaar uitgebreid met vijftig tot ruim tweehonderd. Bovendien denkt de organisa tie door het grote aantal aan meldingen een zeer diverse markt te hebben samenge steld. De kramen staan opgesteld op de Boulevards Evertsen en Bankert. De organisatie ver wacht 'bij fatsoenlijk weer' tus sen 21 en 1 uur zo'n veertig tot vijftigduizend bezoekers te mogen verwelkomen. Fat soenlijk weer wordt gedefi nieerd als 'geen regen en dat ze niet van de Boulevard afwaaien'. Naast de vele marktkramen is op de boule vards plaats gereserveerd voor een 'gezellig zitje'. Bij het oude Strandhotel zal het Arse naal een terras inrichten waar onder anderen een goochelaar en een vuurvreter het publiek zullen vermaken. Net als voorgaande jaren stelt de organisatie een partij fruit De Stichting Centrum voor Bejaardenzorg der Her vormde Gemeente (SCBHG) en de Stichting Voor Regio nale Zorgverlening (SVRZ) willen per 1 januari 1995 fuseren. Hierbij zal de SCHBG worden ontbonden en geheel opgaan in de SVRZ. Het tot de SCBHG behorende bejaardenhuis Rustenburg in Middelburg gaat na de fusie deel uitma ken van de SVRZ-Cluster Verpleeghuis- en Ouderen zorg Walcheren. Het bestuur van de SCBHG en de Raad van Toezicht van de SVRZ hebben het voor stel tot fusering inmiddels ondertekend. De integratie van zorg, kwali teit en continuïteit zijn de belangrijkste motieven voor het voorgenomen samengaan. De fusie past volgens de twee zorgverlenende instanties bin nen het doel om in de regio Walcheren te komen tot een naadloos netwerk voor ver pleeghuis- en ouderenzorg: van uitsluitend wonen tot zeer gespecialiseerde verpleeg huiszorg. Een fusie zou een duidelijke meerwaarde aan kennis, des kundigheid en capaciteit met zich meebrengen. Verder zijn er mogelijkheden tot vergro ting van de efficiency en ver betering van de kwaliteit van het personeel, denken de SRVZen de SCBHG. De fusiepartners zijn ook van mening dat door de fusie de planning van functies en voor zieningen wordt gediend, door het voorkomen dan wel weg nemen van onterechte concur rentie en verbetering van de planvorming. Als rode draad loopt door de fusiemotieven de gedachte 'samen staan we sterker'. Na de fusie treden de werkne mers van de SCBHG in dienst bij de SVRZ. Afgesproken arbeidsvoorwaarden, vastge legd in een individuele ar beidsovereenkomst, gaan on verkort mee naar de nieuwe werkgever. Het opstellen van een sociaal plan wordt door de beide partijen dan ook niet nodig geacht. De bewoners raad van Rustenburg en de ondernemingsraden van de betrokken instellingen zullen nog om advies worden gevraagd over de voorgeno men fusie. Kleine ondernemers zwoegen soms dag en nacht om het hoofd boven water te houden. Hun inzet is van een bewonderingswaardig niveau, de beloning naar verhouding karig. Omdat veel kleine ondernemers de handen vol hebben aan de dagelijkse beslommerin gen is hun eerste en vaak enige prioriteit de zaak draaiende houden. Onbewust werken ze aan hun eigen ondergang. Want wie niet verder kijkt dan z'n neus lang is zal vroeg of laat het hoofd stoten. Bij veel kleine ondernemers heerst de men taliteit 'niet denken maar doen'. Zij verwach ten door hard werken het te kunnen redden. Ze verzuimen echter stil te staan bij, en na te denken over, nieuwe ontwikkelingen in de markt. Vaak hebben ze geen oog voor veran deringen in het behoeftenpatroon van de consument. Ook de eigen manier van werken wordt niet ter discussie gesteld. Anderen doen dat echter wel. Gevolg is dat ze achter op raken en het nog moeilijker wordt om uit de rode cijfers te blijven. De 'niet denken maar doen'-ondernemers blijven de remedie zoeken in nog harder werken, zodat er nog minder tijd overblijft om na te denken en het beleid aan te passen aan de veranderende omgeving. Zij zijn gevangen in een web: de neerwaartse spiraal van hun eigen functione ren! De 'niet denken maar doen'-ondernemer is gewend de dingen te doen zoals hij ze altijd al heeft gedaan. Dat ging vroeger goed, dus waarom nu niet? Ze zijn niet gewend beleids matig te denken en zaken in een breder per spectief te plaatsen. Daardoor stelt de 'niet denken maar doen'-ondernemer zijn priori teiten nogal eens verkeerd. Door een des kundige gesprekspartner in te schakelen kan de ondernemer leren zijn prioriteiten anders te stellen. Hij kan leren met verschillende brillen te kijken naar de omgeving en zijn eigen onderneming. Zo kunnen vastgeroeste ideeën worden losgeweekt. Daarnaast kunnen nieuwe mogelijkheden in ogenschouw worden genomen: misschien kan de ondernemer zich beter richten op één bepaald marktsegment, een duidelijke doel groep met overeenkomstige kenmerken? Misschien moet de ondernemer verliesge vende produkten of diensten op termijn afstoten? Misschien kan hij beter een nieuwe activiteit opstarten waar veel vraag naar is, die nauw aansluit bij de vaardigheden aan wezig in de onderneming? Misschien dient de produktie doelmatiger te worden inge richt? Misschien dienen de doelstellingen bij gesteld te worden? Stuk voor stuk niet onbe langrijke vragen waar de 'niet denken maar doen'-ondernemer zelden bij stilstaat. Stilstand is achteruitgang. Aan de basis van ontwikkeling staat beleidsmatig denken en een duidelijke, goed onderbouwde onderne mersvisie. Het wordt tijd voor de 'niet denken maar doen'-ondernemer de eigen prioritei ten te herzien door ze te toetsen aan de markt, zodat hij vol vertrouwen de toekomst tegemoet-kan zien. laatste jaren is er in Vlissingen veel aan slecht-weervoorzie- ningen gedaan. Ik heb een beetje de indruk dat het strand, waar de meeste toeristen eigenlijk voor komen, een beetje vergeten is. Een bad plaats als Vlissingen moet zijn strandbewaking gewoon per fect geregeld hebben", waar schuwt Wouters. De laatste werkdag als bad meester was voor zijn collega- strandbewakers reden tot een feestje. Vorige week vrijdag hadden zo'n veertig Vlissingse strandwachten van de afgelo pen jaren zich op het Nolle strand verzameld om afscheid van Wouters te nemen. „Niet echt een afscheid, ik blijf mijn strandhuisje houden zodat jul lie me nog vaak zullen zien. Ik zal wel mijn best moeten doen om me niet te veel met jullie werk te bemoeien". Met het ontstaan van de moderne vakantie heeft zich een nieuw ver schijnsel aangediend: de vakantiever liefdheid. Jongeren die gedurende zo'n drie tot vier weken helemaal in de ban raken van een vakantievriendje of - vriendinnetje. Elke ouder van opgroeiende kinderen krijgt er wel mee te maken. Vakantieverliefdheid onderscheidt zich van normale verliefdheid vanwege haar hevigheid en korte duur. Soms kan deze verliefdheid zelf abnormale vormen aannemen: jongeren die zich zo ongeveer vierentwintig uur per dag met hun 'grote liefde' bezighouden en niet meer toe komen aan het eigenlijke doel van hun vakantie. Psychologisch gezien is er sprake van een neurose, die onschadelijk en meest al ook slechts tijdelijk is. Vakantieverliefdheid kent namelijk gewoonlijk een tragisch ver loop: het einde van de vakantie betekent vaak tevens het eind van de verliefdheid. Alvorens we ons op het verschijnsel 'vakan tieverliefdheid' storten, is het misschien nodig om eerst wat algemene inzichten in verliefdheid te bespreken. Verliefdheid kun nen we omschrijven als een toestand van sterke positieve emoties. Deze emoties heb ben hun grond in seksuele verlangens en romantische idealen. Als we verliefd zijn, neemt onze geliefde in onze geest een bij zondere plek in. En we willen ook graag het omgekeerde bereiken: iets bijzonders zijn in de geest van onze geliefde. Verliefd- heidsgevoelens zijn niet zo gemakkelijk te beïnvloeden. Als je op iemand verliefd bent, dan ben je blind voor zijn of haar minder ple zierige kanten. 'Liefde maakt blind', zeggen we daarom. Omgekeerd geldt, dat verliefd heid ook niet afgedwongen kan worden. Ze zetelt in dat gedeelte van onze psyche, waar in het verstand een ondergeschikte rol heeft. De meeste mensen kunnen daarom ook nau welijks een reden geven voor hun verliefd heid. Ze blijven meestal hangen in alge meenheden als 'Ik ben verliefd op hem/haar, omdat hij/zij er zo leuk uit ziet'. Op dat uiter lijk projecteren ze meestal allerlei andere eigenschappen die hun geliefde nog aantrek kelijker maken. Van normale verliefdheid nu naar vakantie verliefdheid. Het bijzondere van de vakantie verliefdheid zit hem in de hevigheid en in de duur. In relatief korte tijd ontstaat een zeer hevige verliefdheid, die in de meeste geval len slechts een kort leven is beschoren. De meeste vakantieverliefdheden duren name lijk precies een vakantie lang. Maar deson danks - of misschien juist daarom - kunnen ze de volmaakte verliefdheid benaderen. Allereerst vanwege de omgeving waarin ze ontstaat. De vakantietijd is het moment waar op we de lasten van het leven tijdelijk van onze schouders gooien. We willen ons ont spannen, vermaken en ons in het avontuur storten. In zo'n omgeving werkt het verstand op halve kracht en zijn we extra bevattelijk voor romantiek. Het maakt nu eenmaal ver schil uit of je iemand ontmoet tijdens een strandwandeling bij ondergaande zon of in de rij bij de plaatselijke supermarkt. De ene situatie laat wat meer romantische snaren trillen dan de andere. Behalve de situatie kunnen ook bezigheden verliefdheidsgevoelens begunstigen. Dat geldt vooral voor gezamenlijke activiteiten. Tijdens een gezamenlijke zeiltocht kan een emotionele band ontstaan die kan uitmon den in verliefdheid. Omdat tijdens de vakan tie vooral plezierige activiteiten centraal staan, krijgt het samenzijn eveneens een positief karakter. Ook dat heeft dus weer een gunstig effect op verliefdheid. Maar toch vooral de korte duur maakt vakan tieverliefdheid zo bijzonder. Vakantiever liefdheid kent nameljk gewoonlijk een vroeg tijdig einde. Ze duurt net lang genoeg om het moment van de eerste frustaties voor te zijn. Als het normale leven weer zijn beloop dreigt te krijgen, is de verliefdheid abrupt beëin digd. De vakantieverliefdheid eindigt daar door meestal in vakantieverdriet. Maar ze kan ook doen uitzien naar de volgende vakantie en de nieuwe kansen die wachten. Wil van Son (links) en Ine Bloemen bezig met de eerste schiftingsronde. Foto: Sprint Photo. Sail Vlissingen'94, het zei- levenement dat van 1 tot 4 juli is gehouden in Vlissin gen, is fotogeniek een groot succes geworden. Dat is althans de mening van de 1 uur-fotoservice Sprint Photo die in opdracht van de Sail-orga- nisatie een fotowedstrijd organiseerde. Duizenden Sail-foto's hebben de Sprint Photo-medewerkes uit hun printers zien komen en ruim honderd daarvan werden door de makers ingestuurd voor de officië le Sprint Photo Sail'94- fotowedstrijd. Opvallend was volgens Sprint Photo het grote verschil in benadering van het gegeven onderwerp. Van actie tot ver stilde rust, van totaal tot close up, van een compositie van grafische lijnen tot shanty koren. De jury, bestaande uit Wil van Son van Sail' 94 en fotografie docente Ine Bloemen, wist na vele schiftingsronden uitein delijk de drie winnende platen te selecteren. De gelukkige fotografen ontvangen hun prijs op 17 augustus om 16 uur uit handen van burgemeester J. van der Doef. Van der Doef zal als voorzitter van de Stich ting Sail'94 de prijsuitreiking verrichten aan boord van het Museumschip Schorpioen in Middelburg. De overige prijswinnaars hou den aan de wedstrijd een ver groting van hun inzending over. Bij de Sprint Photo-filia- len in Vlissingen, Middelburg en Goes liggen de kleurenver- grotingen inmiddels gereed. De Zoutelandse Midden standsvereniging ZOMID en de VVV Zuid-West-Wal- cheren houden donderdag 4 augustus vor de tiende keer de Folkloristische Eve nementendag in Zoutelan de. Tussen 14 en 24 uur zijn in het dorp diverse attracties te "in den. De ringrijdersvereniging De Zandruiters organiseert een wedstrijd ringrijden in Walcherse klederdracht. Er worden diverse oude ambach ten gedemonstreerd, waaron der vlasbewerken, kantklos sen, babbelaars bakken en Zeeuwse messen snijden. Ver der is er een imker aanwezig en laat een hoefsmid zien hoe een Zeeuws trekpaard wordt beslagen. Het klederdrachtmuseum van P. Melis is present met een col lectie en de dansgroep Medio- burgum laat, eveneens in kle derdracht, een aantal Zeeuwse volksdansen zien. In een stand is een kleine tentoonstelling van Quilt-werkstukken te zien en verder geven een poppe- maakster en een volksschilder acte de présence. De vereni ging voor kleinveehouderij vertelt belangstellenden alles over de aanwezige geiten, konijnen en ander kleinvee en over de keuring van duiven, kippen en konijnen. Voor de kinderen is er onder meer een mini-trein, een springkussen en een speel plein. Bovendien kunnen ze zich gratis laten schminken. De horeca-ondernemers zorgen ervoor dat in de avonduren live-muziek klinkt. Overdag verzorgt een looporkest het muzikale entertainment. De muziekvereniging Luctor et Emergo verzorgt haar jaarlijk se bazar. De plaatselijke mid denstand houdt de kramen tot 21 uur open. De Zuidbevelandse onderne ming maakte zo'n 26 jaar gele den van de nood een deugd door over te stappen op de bollenteelt. Het aantal toen voorhanden hectare grond was onvoldoende om een ren dabel landbouwbedrijf in ere te houden. Bloembollen, zo redeneerden de gebroeders Boogert toen, zou wel eens een goede toekomst kunnen bieden. Inmiddels is het bedrijf gegroeid tot een specialist in de gladiolenteelt en het ver bouwt per hectare een miljoen bollen. „We hebben achttien hectare grond, dus reken maar uit hoeveel we jaarlijks tussen oktober en december oog sten", zegt de gladiolenteler. Het bedrijf van Boogert is momenteel dus zonder werk. Dat neemt niet weg dat men er volop aan de slag is. „In de maanden dat we niet draaien verlenen we hand- en span diensten in de landbouw. Momenteel zijn we bezig met het drogen van uien. Zo krijgt de bezoeker toch een idee van wat er allemaal gebeurt bij ons. Bovendien hebben we wat materiaal in voorraad om de mensen te laten zien hoe de machines werken", legt Boogert uit. Op het bedrijf is trouwens ook een video van de KAVB te zien alsook een videofilm van het bedrijf in Kruiningen. Boogert heeft voor de bezoekers nog meer leuke dingen in petto onder het motto 'ie moet er toch ook iets leuks van maken'. Zo heeft hij een poster waarop alles over bollen aanschouwelijk is gemaakt en hij laat snijverse bloemen zien, die tegen kost prijs mee naar huis zijn te nemen. Ook is er voor een drankje en een hapje gezorgd. Wie overigens die dag meer wil zien kan terecht in het Bra bantse Steenbergen. Daar is te zien hoe tulpen en lelies wor den geteeld. Dit bedrijf van D.M. van Es te Heen is geves tigd aan de Oude Heijdijk. De toegangspoorten van gladio lenteler Boogert zijn te vinden aan de Slotstraat 98. Overi gens verwijzen borden naar de bedrijven die open huis hou den. Op het centrumplein van Hof Domburg in Domburg wordt woensdag 3 augustus de derde Domburgse Dag van het seizoen gehouden. De dag staat in het teken van verschillende folkloris tische activiteiten. De Domburgse Dag is georganiseerd door de Evenementencommissie Domburg Aktief en het recreatieteam van Hof Domburg. Van 14 tot 21 uur is een ambachten markt geïnstalleerd op het centrumplein van Hof Domburg. Daar is onder meer te zien hoe glas wordt geblazen en hoe poppen worden gemaakt. Tussen 15 en 19 uur rijdt een paardetram bezoe kers gratis door het dorp. De klederdrachtgroep het Walchers Costuum geeft om 19 uur een show. Ringrijders in sjezen demonstreren hun tradi tionele sport tussen 18 en 21 uur. Daarnaast kan tus sen 14 en 18 uur worden deelgenomen aan diverse oud-Hollandse volksspor ten. 's Avonds vanaf 20 uur treedt in het centrum van Domburg de Salt Lake Jazzband op. Tulpen zoals heden ten dage worden gekweekt zien er heel anders uit dan de tulpen die in de zestiende eeuw in Nederland arriveerden. De oorspronkelijke tulpen hadden open kelken. Daar staat de koffie voor u klaar en bent u welkom voor een goed gesprek over de afhandeling van uw nota's, wij zigingen in uw verzekeringsgegevens en voor informatie over alle andere verzekeringen van Zilveren Kruis. Speciaal kennismakingsaanbod: elke week een nieuwe verrassing voor iedere nieuwe bezoeker. Onder andere: Q) Ziektekostenverzekerhx) (Q Reisverzekering (Q) Spaarverzekering Q Zilveren Kruis Ziekenfonds Zilveren Kruis Verzekeringswinkel Londense Kaai 1-5. 4331 JG Middelburg Centrum, tegenover de Koningsbrug Telefoon: 01180- 122 74

de Faam | 1994 | | pagina 3