3lbs' ft- c 01184-84316 Missverkiezing, Renesse en kijkcijfers Oogstdemonstratie met negentien trekpaarden De bónk biedt tijdelijk m koersvoordeel 935 BIONTEL axel ALLE FOTO'S 2x AFGEDRUKT 7 7 7 li Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: door Ad Hanneman Of iedereen het er mee eens was? Nee dus. Maar de driekoppige jury - louter dames overigens - besliste. En zo mag Monique Hamelink naar de Miss Nederland-verkie zing bij John de Mol voor RTL4. De kapster uit Hansweert verklapte wel nog even dat ze bij voorkeur een modewinkeltje wilde. En haar vriend, die de Goede Morgen rubriek van de PZC haalde omdat hij haar al drie jaar trouw bleek te zijn, wreef zijn handen, vooruitkijkend naar mogelijke roem van zijn Bevelandse schone. Renesse PZC WEEKBLADEN ID® Etam Gratie Nog maar dertien Ironie in beeldspraak de gehele 2e set voor maar 25 cent FOTO VERSCHOORE De Bank van Nederland antie VOO rDÊEL -AKT'E SPÊ cinien HIT OOR 94e JAARGANG NUMMER 31 3 AUGUSTUS 1994 Maandagavond in Renesse in het holst van het vakantiesei zoen levert niet bepaald een vooruitzicht op om van te watertanden. Het plaatsje heeft de afgelopen jaren zo zijn vooroordelen opgeleverd. En als dan ook nog eens het cen traal gelegen discogebeuren 't Roefke is uitgezocht om de Zeeuwse schonen te schou wen, zijn voorspiegelingen Over dronken jonge vakantie- vierders die halfnaakt weg berm en rotondes markeren niet denkbeeldig. Miss Neder land-baas Hans Konings was kennelijk voorbereid en waar schuwde de tien deelneem sters 's middags tijdens de repetitie voor de met bier gevulde mannen 's avonds. Toch valt het reuze mee. Dis cotheek-eigenaar Wim Veer- hoek voorspelt rust en hij ver telt over de wijze waarop de jeugd in recreërend Renesse in de hand wordt gehouden. Dat alle verhalen over amok na de verplichte sluitingstijd over dreven zijn lijkt logisch uit de mond van de horeca-uitbater. „We hebben gekozen voor Renesse omdat nergens anders in Zeeland belangstel ling is voor de Miss Neder land-verkiezing", legt Han~ Konings uit. Renesse is even wel niet echt rustig als de dis cotheken uitgaan om twee uur. Politie te paard en patrouille wagens op hoeken van straten waken en stellen grenzen die kennelijk braaf worden opge volgd. Ook de portiers van de discotheken blijven een oogje in het zeil houden. „We heb ben contact met elkaar", meldt Veerhoek. „Geloof me maar, het is hier allemaal niks in ver gelijking met een paar jaar Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 geleden toen de gebeurtenis sen overigens behoorlijk wer den opgeklopt". Hamelink dus getooid met het sjerp van de provinciemiss naar de studio's van De Mol en eind augustus op de televisie. Of het haar wat oplevert als ze bij de finale in het peloton pro vinciemissen eindigt is te betwijfelen. Haar voorgang ster Maritza Rijn uit Yerseke bleef een jaar met lege han den. „Ik heb er niet veel van gemerkt", zegt de scheidende Miss Zeeland gelaten. In Renesse is ze één van de drie juryleden. Als laatste hande ling behorend bij haar titel hangt ze de provinciesjerp om een schouder van haar opvolg ster Monique Hamelink. Terwijl de avond vordert en de warmte op de binnenplaats van de horeca-uitspanning blijft hangen, zuchten de dames steeds nadrukkelijker. Zenuwen? „Als ik derde word ben ik dik tevreden", meldt Diane van Belzen uit Westka- pelle. Drie caravans op die bin nenplaats fungeren als kleed ruimte en jurykamer. Met uit zondering van een ambitieuze Zeeuws-Vlaamse die de voor keur geeft aan afzondering, klitten de dames bij elkaar. Ze De missen samen in badpak. Natasha Volkers uit Middelburg met danser Gerald tijdens de afdeling chic. De winnaresMonique Hamelink uit Hansweert. hebben zich opgemaakt voor de laatste ronde, waarin avondkleding verplicht is. Nu moet het gebeuren. De twee voorgaande rondes liepen ze soepel in vrijetijdskleren en badpak. Nu wordt gratie van ze verwacht. En daar blijken som migen nog net niet aan toe te zijn. Onhandig laten ze zich in ballroom-dress leiden door beroepsdanser Gerald naar passen die op een slowfox lij ken. „Stijldansen is kennelijk 8 De stichting Het Werkend Trekpaard houdt dinsdag 9 augustus een oogstdemon stratie aan de Oostweg in Biggekerke. De oogst van de tarwe zal worden uitge voerd met werktuigen en technieken uit de eerste helft van deze eeuw. Bij de demonstratie zijn in totaal negentien trekpaarden betrokken. Alle fasen van de oogst van het graan tot en met het inzaaien van de nieuwe oogst worden gedemonstreerd. De molen aan de Oostweg is tijdens de demonstratie openge steld. Het is voor de derde keer dat Het Werkend Trek paard een dergelijk evene ment organiseert. De meest in het oog springen de werktuigen zijn de twee zelfbinders die elk door drie paarden worden voortgetrok ken. De zelfbinders maaien het graan en binden het tot scho ven. Er zijn in Zeeland nog maar enkele werkende zelfbin ders die door paarden kunnen worden aangedreven. Eén zelf- binder is compleet gerestau reerd door de familie De Vis ser, eigenaar van het bedrijf waarop de demonstratie plaatsvindt. De graanschoven worden na het binden op de boerenwa gens geladen, getrokken door twee paarden. De wagens ver voeren de schoven naar een grote stationaire dorsmachine waar het graan direct wordt gedorst. De dorskas wordt niet door paarden maar door een old-time trekker aangedreven. Het gedorste graan komt in jute zakken terecht, wordt weer op een wagen geladen en met twee paarden naar de molen gebracht. Een trekpaard wordt ingezet om de 'ros' aan te drijven. Op de meeste boerderijen was vroeger een ros of rosmolen aanwezig voor het aandrijven van verschillende werktuigen die in de schuur stonden opge steld. De ros bestaat uit een horizontaal draaiend tandwiel dat een drijfstang laat rond draaien. Het tandwiel wordt in beweging gebracht door een rondstappend trekpaard. Bij deze demonstratie zal de ros een hekelmachine aandrijven. Een hekelmachine werd vroe ger gebruikt om vlas te heke len. Wanner het graan gemaaid is, blijft de 'stoppel' achter. De stoppel zal door twee paarden worden geploegd en vervol gens met twee paarden gecul- tivatord. Met een zaaimachine wordt het zaad voor de volgen de oogst weer ingezaaid. Tijdens de oogstdemonstratie zal een hoefsmid zijn vaardig heden tonen en is het mogelijk deel te nemen aan een prijs vraag, waarbij het gewicht van een trekpaard geraden dient te worden. De demonstratie wordt gehouden van 16 tot 21 uur. Bij ongunstig weer wordt de oogst een week opgescho ven. Ploegen met behulp van trekpaarden. Foto Het Werkende Trekpaard. ouderwets", grapte Hans Konings achter de microfoon. „Maar let u daar maar niet op", waarschuwt hij de dames van de jury. „Als ze straks voor de televisie komen, worden ze gedegen voorbereid". Natasha Volkers uit Middel burg wordt getipt als mogelij ke kanshebber. „Die zie ik win nen", weet Deborah Peters uit Hoek. Ook Barbara Karssen uit Haamstede peinst in de rich ting van de Middelburgse die een HBO-opleiding maat schappelijk werk volgt. In de slotronde komt ze wat minder uit de verf. En in die slotronde moet ook gepraat worden. Ze legt uit dat ze behalve mooi zijn ook wil opkomen voor mensen in verdrukking. Wat ze Diane van Belzen uit West- kapelle tijdens haar optre den in de afdeling sportief. daarmee bedoelt, probeert Hans Konings het antwoord concreet te krijgen. En als Natasha een poging doet, volgt een concert door drie vingerfluiters. De beide Walcherse dames dus niet geplaatst. „Ze is nog wel eens hoog geëindigd bij een Clouseau-verkiezing. Ze was toen nog maar dertien", meldt de moeder van Diane van Belzen. „Ach", vult Nata sha Volkers aan. „Het leven gaat gewoon door. En ik hou er van om modeshows te lopen. Dat blijf ik gewoon doen". Behalve voor de deelnemers die zich al voor aanvang het liefst in de winnaresserol zien, heeft een miss-verkiezing wei nig om het lijf voor wie toeziet Zoekend naar de rol van een Nederlandse miss blijft de betoger steken in de omschrij ving dat ze geen mooi fotomo del moet zijn, maar een mevrouw die Nederland over al ter wereld kan vertegen woordigen. Choreografe Yvonne van Markus die een volledige baan heeft bij de organisatie probeert nog weg te wuiven dat het om een men selijke vleeskeuring gaat. De zoeker naar een lichtpuntje in de leegte ontdekt evenwel niet meer dan dat zich mooi wanende jonge vrouwen gebruikt worden om straks op de televisie hoge kijkcijfers te oogsten. RTL4 doet dat met de; Miss Nederland-verkiezing,i Veronica appeleert op de kijker met de Nederlandse versie van de Miss Univers-verkiezing. „Nou. Zo extreem zou ik het zeker niet willen omschrijven", weerspreekt Yvonne van Mar kus. Geen beter middel om een cultuur te leren kennen dan uit haar taal. Dat is ook met het Zeeuws zo: de leef situatie en de mentaliteit komen soms het best aan de oppervlakte in beeld spraak. Taal was immers het enige verweer van de armen en andere machtelo zen. Ze drukten er soms met humor hun situatie in uit, bij voorbeeld door iro nie en zelfspot. Een vorm daarvan is het gebruik van mooi klinkende woorden voor de eigen armoede. Die wordt daardoor bespreek baar zonder dat ze met name genoemd hoeft te worden en tegelijkertijd wordt ze gerelativeerd. geven. Een 'wurfeltje' (wervel tje) is bij voorbeeld het schar nierende houtje waarmee deu ren en luiken afgesloten wor den, maar ook het vlinderdasje onder de kin. Het boerenhoed- je van de Walcherse mannen- dracht heette 'slaescheuteltje'. De naam 'galgen' voor bretels (net als trouwens in het Neder lands) kan volgens mij als een geslaagde combinatie van alletwee deze vormen van iro nie beschouwd worden! Twee kunstenaars uit de Wit-Russische hoofdstad Minsk ontmoeten elkaar na vier jaar weer in de Watertoren in Oost-Souburg. De hele maand augustus hangt hun werk in het Centrum voor Hedendaagse Kunst onder het motto 'Till we meet again'. Uit hun twee totaal verschillende stijlen spreken de totaal verschillende samenlevingen waarin de schilderijen tot stand zijn gekomen: de ene kunstenaar woont en werkt in Londen, de ander bleef in Minsk. Dertien jaar lang speurde hij gewapend met portofoon en verrekijker de vloedlijn van het Nollestrand af. Vorige week vrijdag nam Arno Wouters afscheid van de Vlissingse kust om zich geheel aan het beheer van het wijkcentrum Open Hof te wijden. In de afgelopen dertien jaar merkte Wouters wel dat strandbewaking nogal eens het ondergeschoven kindje van de politiek blijft. „In de zomermaanden is de hele politiek met vakantie zodat ze niet goed doordrongen worden van de noodzaak van strandbewaking." Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeenten en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. per foto Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen Goes, Grote Markt 7 Middelburg, Lange Geerê 28 Dit bankvoordeel van Mont'el kangezien de scherpe koers, slechts van tijdelijke aard zijn. Begrijpelijk, als u ziet welk zitdesign en comfort deze Montèl-topper biedt in relatie tot z'n prijs. En dan hebben we het nog niet eens over de topkwaliteit weefstofbekleding. Mag de Bank u uitnodigen 2-z.its van IPfp Maai Voor Maar 2 1/2 2-zits van249Tj- voor 1995,- exclusief sierkussens. Uw gratis Monlèl-catalogus boordevol exclusief en betaalbaar zilkomfort ligt blaar. Even bellen en u krijgt 'm snel in de bus. zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten). Tel. 01155 - 62010. Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping. Enkele voorbeelden van zulke ironische beeldspraak in het Walchers zijn: 'den 'eunienk sliengere' (de honing slingeren, zoals een bijenhouder doet om zijn honingraten leeg te maken) voor het leegscheppen van de beerput. Dat moest vroeger iedereen zelf doen. 'Aerrepels mee aerrepels en Pietermans' vet' lijkt een aar dig menu, maar kent slechts één ingrediënt: aardappels. Met Pieterman is hier waar schijnlijk de zeebaars van die naam bedoeld - niet echt vet zoals u zich kunt voorstellen. Vooral voor kledingstukken was een andere vorm van iro nie blijkbaar geschikt. Zij wer den van hun pretentie van voornaamheid juist beroofd door ze de naam van alledaag se gebruiksvoorwerpen te

de Faam | 1994 | | pagina 1