w a-c 01184-84316 Ondernemers investeren onvoldoende Ajax tegen RCS en Zeeuws elftal GEDEPUTEERDE DE KOK EN DE SEIZOENS VERLENGING m LANDSKAMPIOEN BIVAKKEERT EEN WEEK IN ZOUTELANDE s Interesse? Bel: Weschappel Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Onderzoek Campings door Ad Hanneman Onder aanvoering van gedeputeerde Gert de Kok worden de kwaliteiten van de provincie bui ten het strandseizoen stevig geschrobd. Vooral het voor- en naseizoen moet in de kijker van reis- lustigen worden geplaatst. Volgens de PvdAer De Kok zijn daarvoor naast de provincie allerlei organisaties gemobiliseerd, ook ondernemers. In het provinciehuis worden nu de natuur en cul tuurhistorische waarden naar voren geschoven. Er is een folder in de maak om dat gehalte van de provincie in de kijker te plaatsen. PZC WEEKBLADEN Natuur Het voetbalterrein van De Meeuwen in Zoutelan- de is een week lang het domein van landskam pioen Ajax. De Amsterdammers maken tussen 25 en 30 juli ook nog twee uitstapjes. Dinsdag 26 juli spelen de profs een oefenpartij tegén RCS op het terrein Alblas in Oost-Souburg (19.30 uur) en twee dagen later treedt de Zeeuwse selectie aan tegen de rood-witten. Dat gebeurt in Zierikzee, aanvang 19 uur. Bevriend 1 8 SHIRTS no HET OOR 94e JAARGANG NUMMER 28 13 JULI 1994 Het veertiende Straatfestival Vlissingen barst vrijdag 29 juli los met de 'totaalpro- duktie' Gekookt ei. Klaas Overdam van de Culutrele Raad Vlissingen is tevreden met het kunst- en cultuuraanbod van deze editie. „We zijn erin geslaagd een aantal bijzondere projecten naar Vlissingen te halen." De raad heeft dit jaar geen groot podium in de bin nenstad opgebouwd, omdat ze liever wilde investeren in het aanbod, aldus Overdam. Een vooruitblik op het Straatfestival op de Uit-pagina. niet erg in trek is buiten het strandseizoen. „Althans, onvoldoende", stelt hij vast. „De zomer is prima, er is ook nog een paar weken voorsei zoen, maar verder onvoldoen de. We moeten voortdurend bezig zijn om ons produkt te verbreden". De Kok geeft niet temin toe dat het ook een kwestie is van eigen schuld dikke bult. „We hebben het inderdaad zo gewild. Het strand en de zee zijn de meest dominante middelen. Onze cultuur-historie en de natuur staan ergens onderaan". Hoe en wat er in aanmerking komt voor verbetering staat bij De Kok en de zijnen nog niet exact vast. Daarom moet een soort consumentenonderzoek komen. Met die resultaten kan een breed geformeerde werk groep aan de slag. Het gaat daarbij vooral om publieks vriendelijke details. Bewegwij zering in natuurgebieden, een bankje bij een te maken rust- of observatieplaats in een natuurgebied, een betere uit leg door middel van een folder of bijvoorbeeld een gids. Maar om voor- en naseizoen aan trekkelijker te maken, moeten ook de Zeeuwse cultuurschat ten overzichtelijker naar de bezoeker worden gerang schikt. „Neem de musea", oor deelt de gedeputeerde. „Ik zou het toejuichen als de musea meer gingen samenwerken. Bijvoorbeeld alles op mari- tiem-historisch gebied in Vlis singen samenvoegen en de Zeeuwse waarden in het Zeeuws Museum onderbren gen. We hebben natuurlijk ook nog De Schotse Huizen in Vee- re waar mogelijkheden zijn om een bepaald onderwerp uit de provincie toe te lichten". De Kok noemt ook nog het nieuwe museum in Domburg dat een functie kan hebben. „Kortom, de musea zouden zich meer moeten profileren". Maar dat profileren geldt feite lijk voor alle delen van de toe ristenindustrie waar zo'n elf duizend mensen werk vinden en de Zeeuwse kluizen met anderhalf miljard gulden wor den gevuld. Helaas, zo stelt de 36-jarige Goesenaar vast, zijn er nog ondernemers die stee vast op Hemelvaartsdag open gaan en in de tweede week van september hun deuren sluiten. „Blijven we daarmee doorgaan, dan gaat Zeeland achteruit. Ik maak me wel eens zorgen over het ondernemer schap in deze provincie. Uit onderzoek komt naar voren dat ondernemers onvoldoen de investeren. Ze houden onvoldoende rekening met het publiek. Neem nou kamperen. Dat staat enorm onder druk. Een handvol campinghouders beseft dat, maar het moeten honderden worden. De moder ne kampeerder stelt hoge eisen. Als we daar niet aan vol doen, gaan de mensen ergens anders heen. Daarom hebben we met een groep waarin horeca, Recron, ministerie van economische zaken, de provin cie, de VVV en de Kamer van Koophandel zitting hebben een gezamenlijk project opge zet om de campings te verbe teren. Overigens is er een uit stekende voorzet gegeven door een aantal ondernemers Steeds meer mensen gaan vaker met vakantie, ook buiten het seizoen. Zeeland profiteert daar nog onvoldoende van, stelt De Kok vast. Bij hem en zijn medewerkers ging de alarmbel rinkelen toen uit cij fers van het continu vakantie- onderzoek bleek dat Zeeland ÏÏD© IFamm Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 De Duitse Automobielclub ADAC heeft twee campings in Oostkapelle onderschei den met het predikaat 'Best of the year'. De campings Ons Buiten en Dennebos bleken te voldoen aan de Duitse maatstaven van goed gastheerschap, klantvriendelijkheid en goe de voorzieningen. Beide recreatiebedrijven vielen vorig jaar ook al in de prijzen. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Gedeputeerde Gert de Kok: Langzamerhand worden de natuurorganisaties de grootgrondbezitters van Nederland. die verenigd zijn in Zeeland Campings. Daar kun je alleen lid van worden als je aan de hoge doelstelling van die ver eniging voldoet. Van alles wordt dan eerst gecontroleerd. Ik ga trouwens regelmatig op bezoek bij campings en praat met de ondernemers". Dat de Zeeuwse natuur wordt geëxploiteerd is voor De Kok geen probleem. Het is geen gladijs waarmee hij de natuur beschermers tegen de haren strijkt. „Langzamerhand wor den de natuurorganisaties de grootgrondbezitters van Nederland. Ze hebben de gebieden kunnen aankopen dankzij overheidsgelden. Als ze dan met gemeenschapsgel den de natuur kunnen behe ren, moeten ze die gebieden ook open stellen voor de gemeenschap, tenzij het niet anders kan. Mensen moeten onder begeleiding van hun natuur kunnen genieten. We moeten niet naar verhekking en verbodbordjes. Er is meer aandacht voor de natuur. Dat zou je best een trend kunnen noemen, net als de trend om je vrije tijd te besteden aan cul tuurhistorische zaken. In de natuur kun je mensen laten zien wat inlagen zijn, hoe de schorren en slikken zijn ont staan en wat een karreveld is. Neem nou zo'n gebied als Saeftinghe. Dat is uniek voor Noord-Europa. En we beseffen veelal onvoldoende hoe uniek dat eigenlijk is. Overigens is veel agrarische grond waar voor een natuurplan is aange kocht. Op Schouwen is twee honderd hectare aangekocht voor de natuur. Daar wordt bij voorbeeld het waterpeil ver hoogd naar een niveau zoals dat in Zeeland natuurlijk was. Daardoor breng je de oor spronkelijke natuur weer terug". 75-faar Bij een aankoop van minimaal 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wal u kunt winnen! I All* kmpl lot II «KIR. 1994 Ternewen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO Goes, Grote Markt 7 VERSCHOORE Middelburg, Lange Geere 28 Westkapelle staat niet alleen wat betreft het dia lect bekend om de bijzon- RCS (Racing Club Souburg) is de laatste jaren een leveran cier van talenten. De interna tional Danny Blind leerde er voetballen en de gebroeders Dennis en Gerard de Nooijer (beiden Sparta) zijn eveneens gekweekt in het Vlissingse stadsdeel Souburg. Ook nu weer heeft RCS een aantal jeugdige spelers wiens talent bij de grote profclubs is opge vallen. Voorbeelden zijn de zestienjarige Björn Langeveld die op proef trainde bij NAC, Feyenoord, Ajax en een aantal Belgische clubs en de twee jaar oudere Marsiano Tjau A Hing liep stage bij NAC en Feyenoord. Beiden worden de 26e opgesteld tegen Ajax. Overigens promoveerden de Souburgers vorig jaar naar de derde klas en dit jaar werd nipt de promotie naar de tweede klas gemist. Simon Coppoolse, elftalleider bij het eerste van RCS, heeft zich de afgelopen maanden het vuur uit de sloffen gelopen om het treffen met Ajax te kun nen regelen. Zoals bekend kan een club die tegen de lands kampioen wil voetballen niet voor een dubbeltje op de eer ste rij zitten. Dan moet de beurs worden getrokken en een veelvoud aan duizendjes op tafel gelegd. „We hebben het allemaal via sponsors kun nen regelen', stelt Coppoolse tevreden vast. „Bovendien", zo voegt hij er aan toe, „is onze voorzitter Ton Uiterhoeve goed bevriend gebleven met Danny Blind. Daardoor heb je toch een leuke ingang". Maar het was niet alleen de wedstrijd en de sponsors die geregeld moesten worden. „Je moet natuurlijk ook voor goede tribunes en een aantrek kelijk randprogramma zor gen", zegt Coppoolse die er ironisch aan toevoegt dat hij sinds januari voortdurend heeft vergaderd „om twee keer drie kwartier te voetbal len". Maar volgens hem wordt het bijzonder leuk. „Er zijn kra men waarin van alles te koop is en het moet een onvergete lijke voetbalavond worden", waar de RCS-talenten kunnen tonen wat ze waard zijn. In voetbalkringen staat RCS bekend als een club met een prima jeugdopleiding. „Dat komt omdat we veel trainers hebben die bereid zijn om steeds weer op allerlei tijden te trainen met groepjes. Ook fu Üj tfc 0 oc Danny Blind komt regelmatig bij zijn vroegere club om met de jeugd te praten. Ook handtekeningen geven hoort daarbij. Danny Blind kwam wel eens een training verzorgen. Hij heeft altijd een band gehou den met RCS. Tegenwoordig trainen Dennis en Gerard de Nooijer de B1 en A1 jeugd. Ook die jongens zijn altijd bereid om ergens in te stap pen". Coppoolse looft de club geest en staat pal voor de amateurstatus. „Er is bij ons nog nooit een speler betaald". Het Zeeuws elftal bereidt zich intensief voor op het treffen met Ajax. Donderdag 21 juli spelen de amateurs van Hoek, HVV, Middelburg, Serooskerke en Zierikzee tegen het Belgi sche KFC Tielen. De wedstrijd tegen de Belgische derde divi- sieploeg wordt gespeeld in Westkapelle en begint om 19.30 uur. Zeeuwse caoch is Wies van Avermaete. Overigens is er meer (top)voetbal in Zeeland. Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 augustus wordt het Zilveren Ganze Toernooi gespeeld in Kloetinge en Middelburg. Zeeuwse troef in dat jeugd- toernooi is Jong Zeeland. Maandagavond 8 augustus spelen de talenten een oefen partij tegen 's Heer Arendsker- ke, aanvang half acht. Tijdens het toernooi krijgen de jon gens van Van Avermaete te maken met de talenten van Malmö, PSV en Club Brugge. dere eigenschappen van zijn bewoners. Maar het dialect is wel een belang rijk kenmerk van wat spe cifiek Westkappels is. Men geeft er aan de voet van 'de toren' niet om wat er ver derop gedacht en gepraat wordt. Al zou heel Walche ren overgaan op Algemeen Nederlands, Westkapelle zou onverstoord Weschap- pels blijven praten, zo wordt er gezegd. Het Westkappels is ook werke lijk een oude vorm van het Walchers - veel woorden moeten vroeger algemener geweest zijn maar nu bestaan ze alleen nog daar. Bij voorbeeld 'vrommes' voor vrouw(mens), 'nè ver portie' (naar verhouding, ieder zijn deel) of 'vrom' (weerom, terug). Zo komt het dat andere Wal- chenaren soms aan het Westk appels (ten onrechte) woorden toeschrijven die als onbehol pen ouderwets ervaren wor den. Een mooi voorbeeld is 'vèrreluller' voor telefoon: ik verkeerde in de stellige over tuiging dat het ook werkelijk op Westkapelle gebruikt werd, maar oudere inwoners hebben me verzekerd dat dat niet zo is. Het kan niet eens: op Westkap- pel zegt men 'varre' en niet 'vérre'. Maar Westkappelaars vertelden op hun beurt weer dat Arnemuidenaars 'vèrrelul ler' voor telefoon gebruiken. Zij beschouwden blijkbaar de tegenoverliggende hoek van Walcheren als ouderwets. Deze 'mythevorming' is inte ressant omdat ze laat zien hoe mensen hun dorp in de wereld plaatsen: het is vooruitstreven der of juist behoudender dan andere dorpen en beide kun nen een positieve maar ook een negatieve waardering hebben. Zo komt het dat ik me nu afvraag of een ander 'West kappels' woord wel echt bestaat of dat het cok tot die mythe (onwerkelijke voorstel ling) behoort. Ik bedoel 'vrom- stomper' voor een fiets met een terugtraprem. Een mooie vondst, ook al zou het woord nooit werkelijk serieus gebruikt zijn! 2 voor98," Melka King, Le Dub l

de Faam | 1994 | | pagina 1