Na tien jaar weer braderie in Goes Indufor breidt uit Begrotingsplannen 1995 Gebieden Middelburgers kunnen een jaar gratis tanken Breder assortiment Confetti damesmode Van den Driest en ENFB ANWB-fietstochten over Walcheren en Beveland willen meer fietsgenot A l Woensdag 6 juli 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 In de serie artikelen over het provinciale milieubeleidsplan Ke rend Tij Twee gaat het deze keer over gebieden die moeten wor den beschermd. Een brochure over het milieubeleidsplan is gra tis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. in hun traditionele voorjaarsconferentie, conclaaf genoemd in de wandelgangen, hebben gedeputeerde staten hun plannen vastgelegd voor de begroting van het komende jaar. Onder meer is nagegaan hoe groot de financiële ruimte is voor nieuw beleid in 1995. Chesterfïelds S 01140 - 20828 Wachtsteigers Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Docenten naar school Provincie Zeeland Kennisgeving Wet milieubeheer Provincie Zeeland Kennisgeving Inlaag Schouwen Elke provincie heeft gebieden die het waard zijn gekoesterd te wor den, sterker nog: waar men trots op is. Zo zal Gelderland extra attent zijn op zijn Veluwe, Drenthe op zijn hei develden en Limburg op zijn heu vels en dalen... Zeeland heeft ook landschap pen die extra aandacht nodig hebben, enerzijds omdat ze mooi en kenmerkend zijn en anderzijds omdat 'alles van waarde weerloos is' (Luce- bert). Voor oog en oor aantrekkelijke ge bieden ontlenen die eigenschap pen aan een stabiel evenwicht tus sen de planten- en dierengemeenschappen in relatie De Vlissingse damesmode zaak Confetti is van eige naar veranderd. Sinds 20 juni wordt de zaak geleid door Marco Janssen uit Rotterdam. Janssen wil in grote lijnen de zaak op oude voet voortzetten. Wel heeft hij het assortiment uitgebreid en de prijzen wat goedkoper gemaakt om een breder publiek te trekken. Een grote diversiteit aan pro- dukten die bovendien voor iedereen betaalbaar zijn, dat is het motto van Marco Janssen van Confetti. De ondertitel van zijn zaak is dan ook 'betaalbare mode', „ledereen moet hier terecht kunnen, van 16 tot 60 jaar. Ik heb daarom het assorti ment uitgebreid met accesoi- res zoals sieraden, sjaaltjes, tassen en zonnebrillen", ver telt Janssen. Na de overname is Janssen meteen met een aantrekkelijke aanbieding gekomen. Onder de naam 'Sail '94 Sale '94' gaat een groot De ANWB en de WV's van Middelburg en Noord-Beve land verzorgen in de maan den juli en augustus fiets tochten over Walcheren en Noord-Beveland. Middelburg is het startpunt voor de tocht over Walcheren. Wissenkerke vormt het begin van de tocht over Noord-Beve land. Beide fietstochten zijn ongeveer veertig kilometer lang. Ze zijn apart te fietsen, maar kunnen ook worden gecombineerd tot een tocht van ongeveer 75 kilometer. Daarbij kunnen fietsers gebruik maken van het voet tot de kwaliteit van bodem, water en lucht. Zo'n stabiele situatie is de basis voor een kleurrijke natuurlijke va riatie. Evenwicht en samenhang zijn ech ter ook broos: de balans kan wor den verstoord en de samenhang verbroken. Bijna altijd is dat een gevolg van menselijk handelen. Vandaar dat Kerend Tij Twee een speciaal hoofdstuk reserveert voor het "gebiedenbeleid". Vooral de duinen, de Deltawateren (zoals de Oosterschelde), de inlagen en de Zeeuws-Vlaamse kreken heb ben anno nu extra aandacht en be scherming nodig. Ook is specifiek milieubeleid nodig voor gebieden waar sprake is van meerdere be deel van de collectie met kor tingen tot vijftig procent over de toonbank. De ligging van het pand in de Walstraat was voor Janssen doorslag om naar Vlissingen te trekken. Janssen: „De loca tie is ideaal, dat is dan ook merkbaar in de huurprijs. Maar ik heb altijd de filosofie gehad dat je beter voor wat meer geld op een goed punt kan zit ten dan voor een dubbeltje ergens achteraf". Janssen streeft ernaar om de collectie van zijn zaak constant te wisse len. Iedere week moeten er nieuwe produkten is de rekken hangen. In de toekomst komt er ook meer uitgaanskleding in het assortiment. „Niet te extra vagant maar gewoon leuke kleding die iemand misschien niet zo snel naar z'n werk zal aantrekken". Zelf zal Janssen niet al te veel in zijn zaak te zien zijn. „Ik hou me meer op de achtergrond. De verkoop sters moeten het gezicht van de winkel gaan bepalen". veer Veere of Kamperland. De fietstocht over Walcheren voert langs het Veerse Meer en via de sluizen naar Veere. Op Noord-Beveland voert de tocht gedeeltelijk over fietspaden langs het Veerse Meer, de Oosterschelde en langs het Noordzeestrand. In de route beschrijvingen, die onder meer verkrijgbaar zijn op museumschip de Schorpioen in Middelburg en bij de VVV van Noord-Beveland, staan ook enkele wandelingen be schreven, waarvoor de fiets tochten onderbroken kunnen worden. langen die elkaar negatief kunnen beïnvloeden zoals de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone (industrie, mi lieu, wonen) en de Kop van Schou wen (recreatie, milieu, landbouw). Onderscheid Men onderscheidt twee manieren van gebiedsaanpak: milieube- schermingsgebieden (het bescher men van de pure natuur), en, ge biedsgerichte projecten (het met elkaar in harmonie brengen van uiteenlopende belangen, met als doel op de lange termijn te komen tot een goede woon- en leefsitu atie). Het beleid voor de milieube- schermingsgebieden is te splitsen in enkele onderdelen. Zo zijn er de -doorgaans omvang rijke- gebieden die hun status ont lenen aan de Natuurbeschermings wet en aan de provinciale milieuverordening. Voor deze ge bieden geldt: regels stellen en handhaven. Een tweede categorie milieube- schermningsgebieden vormen de zogeheten stimuleringsgebieden. Hier wil de provincie de kwaliteit van de natuur bevorderen via het stimuleringsbeleid voor de land bouw (en daarmee gepaard gaan de subsidies). Het betreft voorna melijk kreken, welen en watergangen en het omliggende gebied dat invloed op deze wate ren uitoefent. Een derde categorie vormen grondwaterbeschermingsgebie den. Hier lopen twee milieubelan gen parallel: drinkwaterkwaliteit en de kwaliteit van flora en fauna. Tenslotte worden alle terreinen met de functie "natuurgebied" vol gens het streekplan Zeeland (mits ze groter zijn dan 200 ha) be schouwd als milieubeschermings- gebied. Houtdrogerij Indufor in Vlissingen-Oost is begon nen met een groot opgezet uitbreidingsprogramma in drie fasen. Door de uitbrei ding zegt Indufor zeker te zijn van een positie als grootste en modernste houtdrogerij van Neder land. De eerste fase van de uitbrei ding betreft de bouw van een derde opslagloods, met een totaal oppervlak van ruim twaalfduizend vierkante meter. De loods zal een exacte kopie zijn van de bestaande twee loodsen aan de Denemarken- weg in Vlissingen-Oost. De tweede fase betreft de bouw van zes extra droogkamers, waarna de drogerij is uitgerust met totaal 28 droogkamers met een jaarlijkse droogcapa- citeit van zo'n 65 duizend kubieke meter. Voor het laatste stadium lig gen de aanvraagformulieren bij de gemeente Vlissingen. Indufor wil een houtverbran dingsinstallatie laten bouwen. Door toepassing van de laatste De familie W.L.J. Kievit uit Middelburg kan het komen de jaar goedkoop autorij den. Zij kan op kosten van Euromaster Bandenservice een jaar lang gratis tanken. De familie Kievit is winnaar geworden van de grote voor jaarsactie van Euromaster Bandenservice. Gedurende zes weken kon iedereen die bij Euromaster een gratis banden test liet uitvoeren meedoen Afgaand op de gegevens van dit moment is er het komende jaar een ruimte beschikbaar van 4,4 miljoen. Op basis van de meerja renraming is deze ruimte voor 1996 te becijferen op 0,7 mil joen en voor 1997 op 0,8 mil joen. Bij het bepalen van uitgaven moet onderscheid worden ge maakt tussen structurele en incidentele uitgaven. Structu rele uitgaven komen ieder jaar terug en incidentele uitgaven zijn eenmalig. Voor de structurele uitgaven moet daarom worden gekeken naar het jaar dat de minste ruimte toelaat: in dit geval 1996. Een uitgangs punt is ook dat het beleidsmatig niet verstandig zou zijn de structu rele ruimte die in de toekomst wordt voorzien anno nu geheel op te souperen. GS hebben besloten om van de ruimte voor 1995 een bedrag van 1,4 miljoen als extra toe te voe gen aan de algemene reserve. Dit is gedaan om eventuele tegenval lers te kunnen opvangen. Deze te genvallers liggen in de sfeer van verlaagde rijksuitkeringen, met na me het provinciefonds. Verder is besloten een bedrag van 1 miljoen "apart te zetten" en daarover pas te beslissen in de najaarsconferentie in oktober. Het bedrag zal in principe worden be steed in vier beleidsterreinen: de ontwikkelingen op dat gebied is het volgens Indufor mogelijk om het hout zo te verbradnen dat de uitstoot nihil is en alle milieu-onvriendelijke vrijko mende stoffen worden wegge haald door een elektro-fiIter. De investering in deze ver brandingsinstallatie moet het verbruik van aardgas sterk ver minderen en besparen op stortkosten van afvalhout op de gemeentelijke stortplaats. Jaarlijks wordt nu ongeveer 250 ton gestort. Indufor hoopt eind 1994 klaar te zijn met het uitbreidingspro gramma. De extra investerin gen zijn volgens de houtdroge rij mogelijk dankzij de toene mende vraag naar droogcapa- citeit in zowel Nederland als de omliggende landen. De hout drogerij heeft op dit moment ongeveer twintig mensen in dienst. Na de uitbreiding zal hun aantal waarschijnlijk met twee tot vier werknemers toe nemen. Houtdrogerij Indufor is een samenwerkingsverband van de haven van Vlissingen en de houtimporteur Indufor uit Antwerpen. aan een prijsvraag. Wie de meest originele slogan verzon verdiende daarmee een jaar lang gratis tanken. Euromaster Bandenservice heeft 75 vestigingen in Neder land en 1200 vestigingen ver spreid over heel Europa. Euro master is gespecialiseerd in banden, wielen, uitlaten, schokdempers en akku's voor alle typen auto's. Een afspraak maken is niet nodig. uitvoering van het milieubeleids programma Kerend Tij Twee waar over in het najaar door provinciale staten wordt besloten, co-financie ring in het zogenaamde 5B-pro- gramma (Europese gelden be stemd voor nieuwe ontwikkelingen in de landbouwregio Zeeuwsch- Vlaanderen), het EG-programma Interreg II en voor opleidingen bin nen het provinciaal apparaat. Aldus resteert voor 1995 een bedrag van 1,9 miljoen. Besteding Van het bedrag van 1,9 miljoen zijn de volgende bedragen structu reel toegekend: financiering mi lieubeleidsprogramma Kerend Tij Een 350.000,-, rampenbestrij ding 13.100,-, ontwikkelingssa- De winkel moet in juni/juli leeg dus nog nooit zulke laag geprijsde Chesterfields met dezelfde hoge kwaliteit! Profile/Van den Driest bv houdt samen met de ENFB (Eerste Nederlandse Fiet sersbond) een afstelmid dag voor fietsers. Dat gebeurt in de winkel op de hoek Zusterstraat/Graven straat in Middelburg op zaterdag 9 juli van 10 tot 16 uur. Met de afstelmid dag willen Jan van den Driest en de ENFB de fiet sers nog meer plezier geven van hun vehikel. Volgens Van den Driest zit één op de vijftien fietsers niet com fortabel genoeg. De een heeft zadelklachten en de ander heeft problemen met het vin den van de juiste zithouding. Van den Driest berekent dat daardoor ongeveer één mil joen fietsers in Nederland niet optimaal van hun fiets gebruik kunnen maken. En dat gebruik willen de ENFB en de winkelier juist stimule ren. menwerking 22.000,- en voor het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland 30.000,-. Het restant van de financiële ruim te, ongeveer 1,5 miljoen, is inci denteel toegewezen. Het gaat om de volgende posten: 120.000,- grensoverschrijdende samenwer king (interreg), 15.000,- finan ciële systemen provinciaal appa raat, 80.000,- BBI-instrumentarium (dat zijn uitga ven om inzicht te kunnen krijgen in bijvoorbeeld efficiency en produc tie van het provinciaal apparaat, 25.000,- werkervaringsprojec ten, 175.000,- bevordering ver draagzaamheid in de samenle ving, 59.000,- uitvoering waterhuishoudingsplan, Deze fietsafsteldag is feitelijk een copie van vorig jaar. „Toen was het een gigantisch succes. We besloten toen vrij wel onmiddellijk om een der gelijke dag te herhalen", legt Jan van den Driest uit. Ook kreeg hij prima reacties van mensen die plotseling met minder klachten fietsten omdat op die dag kwam vast te staan dat bijvoorbeeld de verhoudingen tussen stuur en zadel niet goed was. Van den Driest stelt voor zaterdag aan staande ook een aantal specia le zadels en zadeldekken beschikbaar om uit te probe ren. Overigens zijn aan het afstellen van een fiets geen kosten verbonden. Ook voor het uitproberen van de be schikbaar gestelde hulpstuk ken hoeft de beurs niet tevoor schijn te worden gehaald. Bovendien heeft de Middel burgse winkelier voor de bezoekers nog een attentie in petto. 275.000,-aankoop natuurterrei nen, 50.000,- consulent regionale geschiedenis, 40.000,- Zeeuws Biologisch Museum, 50.000,- Delta academie weten schappen, 16.000,- Stichting VSK, 90.000,- vrouwenhulpver lening, 50.000,- emancipatie- facetbeleid, 400.000,- monumentenfonds, 50.000,- uitvoering beleid Zak van Zuid-Beveland. Verdraagzaamheid Het bedrag dat is bestemd om de verdraagzaamheid in de samenle ving te bevorderen dient ten dele om een aantal bestaande activitei ten in deze sfeer te bekostigen: het bevrijdingsfestival, het festival cultureel gekleurd en het anti-dis criminatiebureau. Er komt nu ook geld beschikbaar ter medefinan ciering van een fors project dat is gericht op de bevordering van de verdraagzaamheid en het bestrij den van anti-democratische ten- denzen in de samenleving. Dit pro ject wordt geplaatst in het kader van de a.s. bevrijdingsherdenking. Het gaat drie jaar duren en richt zich op 10- tot 16-jarigen, onder wijsgevenden en ouders. Het mi nisterie van WVC zal -naar stellige verwachting- een zeer groot deel van dit project financieren. Het rijk heeft 175.000,- over voor het verbeteren van het zogeheten basistoervaartnet in Zeeland. Als de provincie een zelfde bedrag op tafel legt kan een klus langs het Kanaal door Walcheren worden aangepakt. Voor de recreatievaart komt er dan een extra wachtsteiger in Mid delburg. Een aantal bestaande wachtsteigers en remmingwerken Vlak na het begin van het nieu we schooljaar starten achttien nascholingscursussen voor vakdocenten in het voortgezet onderwijs in Zeeland. Vier cursussen worden gehouden in Terneuzen, de andere in Goes, Middelburg of Vlissingen. De na scholing is nodig door de invoe ring van de basisvorming. Het initiatief om nascholingsdo centen naar Zeeland te halen is genomen door de scholen zelf in samenwerking met de provincie. Voor nascholingscursussen waren de docenten tot nu toe aangewe zen op het aanbod elders in het land. De docenten vonden het moeilijk het geleerde in praktijk te brengen op de eigen school, voor al omdat je in je eentje niet zo goed in staat bent veranderingen door te voeren. Voor iedere nieuw te starten cur sus is een voorbereidingsbijeen komst geweest van de nascho lingsdocent en een aantal docenten die aan de cursus willen deelnemen. De onderwerpen zijn spreekvaardigheid bij de talen en computertoepassingen bij talen en exacte vakken. Een cursus duurt twee tot vier middagen. in het kanaal worden opgeknapt. Dat geldt ook voor een reeks bol ders. Gedeputeerde Staten stellen voor het krediet van 350.000,- be schikbaar te stellen in de weten schap dat de helft van het geld weer terug komt door de bijdrage van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Provin ciale Staten beslissen 16 septem ber over het voorstel van GS. foto: De familie Kievit ontvangt uit handen van Euromas ter vestigingsmanager Jaap de Leeuw de hoofdprijs 'Een jaar lang gratis tanken'. Directie Milieu en Waterstaat Melding Hoechst Ter inzage Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 2 februari 1994 van een melding van Hoechst Holland NV te Vlissingen voor het plaatsen van een mengtank voor TAED-residu bij de afvalwaterverbran ding in de Energie-afdeling (TEN). De melding kan worden ingezien van 7 juli 1994 tot en met 3 augustus 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat (kamer U109), Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Na tien jaar heeft Goes van woensdag 6 tot en met vrijdag 8 juli weer een braderie. Volgens organisator Edwin Moens is er in het centrum in en bij de 250 kramen van alles te vinden wat een braderie aantrek kelijk voor de consument kan maken. Verder is er een groot aantal attracties waaronder elastieksprin- gen, deze keer boven water, en er kunnen helicopter- vluchten worden gemaakt boven het centrum van Goes. Moens en zijn mede-organisatoren hebben ook voor kinderattracties gezorgd en muziek is eveneens goed vertegenwoordigd op de driedaagse jaarmarkt. Directie Milieu en Waterstaat Vergunning A.T.M. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat op 24 november 1993, aangevuld d.d. 24 december 1993, bij hen een aanvraag is ingediend om een vergunning in-' gevolge de Wet milieubeheer. De aanvraag is ingediend door Afvalstoffen Terminal Moerdijk (A.T.M.) te Moerdijk voor het in werking hebben van een inrichting voor het bewaren van verfafvalstoffen. De inrichting is gelegen aan de Engelandweg 2-4 te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 612, 619 en 634. De vergunning is verleend met voorschriften ter bescher ming van het milieu. Ter inzage De vergunningaanvraag met bijlagen, de vergunning met de voorschriften en overige stukken kunnen worden in gezien van 7 juli 1994 tot en met 17 augustus 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen tijdens kantooruren en voorts - na telefonische afspraak - van 17.15 20.15 uur (tel. 01184-87204). Beroep Vanaf 7 juli 1994 tot en met 17 augustus 1994 kan te gen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aan vrager, de adviseurs, degenen die bezwaren tegen de on- twerp-vergunning hebben ingediend en door belangheb benden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest. De vergunning wordt op 18 au gustus 1994 van kracht, tenzij overeenkomstig arikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene Wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het Groene Woud 1, Postbus 165 4330 AD Middelburg. Marco Janssen: „Liever een duur pand op een goed punt dan vooreen dubbeltje achteraf". Beeld van de afsteldag vorig jaar. Geld voor onderwijsprojekten verdraagzaamheid

de Faam | 1994 | | pagina 9