Muziek te kust en te keur ^^^^ïfestival Vlissingen 14 Het programma dat het Vlissingse Straatfestival deze zomer te bieden heeft voor de lokaties Dijktheater en Bellamypark kan met recht omschreven worden als: te kust en te keur. En dat deze grote variëteit aan muzikale kleuren zich afspeelt op een steenworp afstand van de kust is symbolisch voor het weidse karakter dat muziek in zich draagt. Tal van stijlen zijn vertegenwoordigd, zodat iedereen die geïnteresseerd is in populaire muziek wel iets van zijn of haar gading moet kunnen vinden. Er zijn natuurlijk toppers. Wat te denken van de exotische klanken van Tradisón uit Cuba, de aan Janis Joplin herinnerende Canadese zangeres Rita Chiarelli, het jazz-fenomeen Beets Brothers uit Twente, de Jump 'n Jive van The Handsome Harry Company uit Eindhoven, de rythm blues van de Brothers Grimm uit Engeland, de podiumact van Chris Daniels The Kings uit Amerika, de extravagante violist Pierre Le Rue uit New Mexico, de al jaren meedraaiende Nederlandse zanger Kaz Lux, Doug Duffey uit Louisiana en niet te vergeteh de 'songs.of hope' van de Amerikaan Ted Hawkins. En dat is dan nog maar een kleine greep uit de meer dan dertig optredens. Het Straatfestival biedt ook ruimte aan Zeeuwse muzikanten, die stuk voor stuk beslist de moeite waard zijn. Kortom, muziek te kust en te keur! Frank van de Berg Ritmiek Zomerorkest Duo Top 100 Tradisón Members Only Matipa Tuna Beets Brothers Holzbein Brothers Handsome Harry The Brothers Grimm Desperado Champagne Charlie Hoek van Holland Kaz Lux/El Kroppo Schrobbeller Blof Life muziek bij zwijgende film B Hertel Services Bellamypark De jazzpianist Frank van de Berg is een nu nog onbekend jong talent uit Tcmeuzen. maar wel licht komt daar met dit Vlissingse Straatfestival verandering in. De muziekgroep Ritmiek is van vele markten thuis. De nadruk ligt op de caraibische muziek zoals salsa, merenque, kaseko en zouk, maar ook de Top 40 staat op het repertoire van dit kwartet, dat kan bogen op een jarenlange ervaring in de muziekwereld. Hel Zomerorkest Nederland, kortweg het ZON, wil de belangstelling voor de amateur-blaasmu- ziek bevorderen. Het orkest werd voor het eerst samengesteld in 1987 en beslaat uit getalenteer de muzikanten in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, amateurs en conservatoriumstudenten uit heel Nederland. Aan de slechts tien dagen durende jaarlijkse tournee gaan drie repetitie-weekeinden vooraf. Hel repertoire vormt een afspiegeling van wat een gemiddeld harmonieorkest zou kun nen spelen. Er is geput uit zowel het standaard repertoire als uit niet zo bekende werken met als voornaamste criterium de kwaliteit. De muziek stijlen lopen uiteen van barok tot rock. De con certen worden gegeven in de openlucht. Als de tournee voorbij is. wordt het ZON weer ontbon den, om een jaar later anderen een kans te geven. Duo Top 100 wordt gevormd door twee veelzij dige jongemannen, die jong en oud weten te ver maken met een repertoire dat rock roll omvat, maar ook muziek uil de jaren zestig en zeventig, evenals nummers van eigen bodem. Zelfs kin derliedjes worden niet geschuwd. Wanneer het een zwoele zomerse avond wordt, kan het optreden van de Cubaanse groep Tradisón op het Bellamypark natuurlijk hele maal niet meer stuk. maar ook onder minder gunstige omstandigheden zullen deze acht enthousiaste muzikanten de warmte uitstralen die het Caribisch gebied kenmerkt. Als geen ander kunnen de bewoners van dit tropische eiland de exotische, vrolijke sfeer van hun dans muziek overbrengen. En Tradisón is een typi sche vertegenwoordiger van de Cubaanse muziek- en danstraditie. De groep speelt de tra ditionele Cubaanse son (salsa), waarin echter moderne invloeden verwerkt worden. Tradisón brengt zowel mambo's uit de jaren vijftig als songo's uit de jaren negentig ten gehore, gesto ken in pakkende eigentijdse arrangementen, waarbij de dansbaarheid voorop staal. Dat wordt dus een feest met Joaquin y su grupo Tradisón! Van Zeeuwse bodem is het Barbershop Quartet Members Only dat rond de tafels van de restau rants aan het Bellamypark zal optreden. Met als enige instrument, zoals dat nu eenmaal bij bar bershop hoort, de menselijke stem. De groep werd in 1992 kampioen van Nederland. Matipa is weliswaar een Molukse band (uit Middelburg), maar de muziek is dat allerminst. De leden houden van Jimi Hendrix. Powerplay en Vitesse. Op het Bellamypark willen ze de jaren zestig laten herleven, waarbij het vocale gedeelte voor rekening komt van Dick Wattimena en Henriëtte Hannewijk. De groep Tuna bestaat uit vier jonge gitaristen uit Barcelona, die al wandelend langs de terras sen op het Bellamypark hun typische Spaanse klanken over het publiek zullen uitstrooien. Tuna is een begrip in de Spaanse universileits- wercld. Elke faculteit heeft haar eigen 'tuna', herkenbaar aan uitmonstering en kleuren. Het fenomeen dateert al van enkele eeuwen terug, toen de studenten op deze manier optraden om geld te verdienen om hun studie te bekostigen. De jazz-formatie Beets Brothers uit Twente heeft de afgelopen tien jaar een goede reputatie opgebouwd, wat onder meer wordt onderschre ven door het winnen van de Pall Mali Export Swing Award. Het kwartet heeft inmiddels twee cd's op de markt gebracht. De Beets Brothers, gevormd door de broers Marius, Alexander en Peter Beets (respectievelijk contrabas, saxofoon en piano) en drummer Joost Patocka, spelen goed in het gehoor liggende jazz, ontsproten aan de be-bop. De muziek kenmerkt zich door een melodieuze toonvoering, geënt op een sterk swingend ritme. Ze zingen alle vier, de drie gitaristen en één bas sist, die zich gezamenlijk De Holzbein Brothers noemen. De kruiden die het aroma aan hun muziek geven, heten swing, musette en blues. Daarbij komt dan nog de grootsteedse voedings bodem, met alle pittige kanten van dien. die zij aantreffen in hun thuishaven Antwerpen. Helemaal verslingerd aan Jump 'n Jive zijn de muzikanten van de Eindhovense groep The Handsome Harry Company. De naam is ont leend aan een blanke Jump 'n Jive-articst uit de jaren dertig, bijgenaamd Handsome Harry 'The Hipster', die gefascineerd was door de zwarte jazz-musici van zijn tijd. Hij bewees dat een niet-zwarte muzikant net zo 'groovy' en 'hip' kon zijn. De Eindhovenaren streven min of meer een zelfde doel na. zonder klakkeloos de Jump 'n Jive van de jaren dertig en veertig te imiteren, maar met eigen arrangementen en songs, waar door er echt sprake is van een produkt van de jaren negentig. The Brothers Grimm In Engeland behoren ze tot de top als het gaat over rythm blues: The Brothers Grimm. De reputatie van deze uit zeven muzikanten bestaande band groeit nog steeds. Met name op bijeenkomsten voor motorrijders is het een graag gezien en gehoorde groep. Hoewel The Brothers Grimm, aangevoerd door zanger Big Gazza, er de hand niet voor omdraait om voor een gehoor van enkele tienduizenden mensen te spelen, wordt de voorkeur gegeven aan een wat intieme re ambiance. De groep trad in eigen land op voor radio en tv en heeft inmiddels drie albums gere aliseerd. Danny Patinama stond in september 1975 mede aan de wieg van de band Desperado en bijna twintig jaar later is hij nog steeds een stuwende kracht achter deze groep, die zich van begin af aan heeft toegelegd op country, maar ook rock roll en moderne pop op hel repertoire heeft staan. In 1985 won de band het Tros Country Festival. De bezetting kent momenteel twee solozangers, die worden begeleid door gitaren, drums, toetsen en bas. In Zeeland heeft de band Champagne Charlie inmiddels een niet geringe reputatie opgebouwd door het met aanstekelijk enthousiasme spelen van Amerikaanse muziek uit de periode 1910- 1950. Er wordt teruggegrepen naar de blues, jazz, hokum, jugbandmuziek, oldtime country, calypso, zydeco, gospel. Western swing, rocka billy, rythm blues, ragtime, skiffle en rock roll. Op eigenzinnige wijze worden deze stijlen met elkaar vermengd, met behulp van een grote variëteit aan akoestische en elektrische instru menten en niet te vergeten meerstemmige zang. Dat alles staat garant voor een zeer afwisselend optreden. Vierstemmige mierzoete, maar ook akelig dicht langs elkaar schurende harmonieën en pittig gitaarwerk vormen de kenmerken van de Nijmeegse groep Hoek van Holland. Theo Hoek tekent voor de eigenzinnig Nederlandstalige tek sten, composities en arrangementen, gekruid met een flinke dosis humor. De twee zangeressen en twee zangers dragen in het theatrale programma - dat niet alleen een lust is voor het oor. maa ook andere zinnen streelt - levens zorg voortde begeleiding op fluit, gitaar en percussté Een contra-bassist komt mee als gastspelêr. Als zanger is Kaz Lux een levende legende die reeds in de jaren zestig furore maakte, onder meer bij de groep Brainbox en met gitarist Jan Akkerman. Tijdens dit Vlissingse Straatfestival treedt hij op met tic rock soul band El Kroppo. Leider Ron Krop doet tevens de lead vocals en speelt gitaar, waarbij hij zich verze kerd weet van een horn-section, backing vocals en ritmesctie. Vooral de gitaar en de altsax zor gen voor solistische hoogstandjes. De groep speelt veel eigen repertoire, maar ook een aantal ijzersterke covers. Ze komen uit Brabant en schenken een drankje dat Schrobbeller heet in een soort mobiel café. Dat alles gaat gepaard met vrolijke, feestelijke muzikale klanken. Schwung wordt gezien als een typische eigen schap van het Zeeuwse kwartet Blof, een rogk- band die in de Nederlandse taal uiting geeft pan een neoromantisch levensgevoel. In de zelf geschreven liedjes worden kroegen, drank en de schoonheid van de nacht afwisselend humoris tisch en melancholiek bezongen. De muziek: varieert van ingehouden en sober tot groots en meeslepend. Om de groep te karakteriseren zijn er wel vergelijkingen getrokken met Bram Vermeulen. De Dijk en The Scene, maar Blof pretendeert er een geheel eigen stijl op na te houden. Het Bellamypark wordt op 12 augustus ingericht als tijdelijke zomcrbioscoop voor een vertoning van de legendarische (stomme) film "The General" van Buster Keaton. Maar dat wil niet zeggen dat de handelingen geluidloos zullen ver lopen, want Gruppo Moto Carro zorgt ter plekke voor de muzikale begeleiding. Het orkest com poneerde speciaal voor deze film muziek (lie de actie ondersteunt. Buster Keaton maakte The Gene voert daarin op onnavolgbare wijze zijn eigen strijd in de Amerikaanse Burgeroorlog. De muziek bij deze film bevat een achttal liederen. Medewerking verleent de zangeres Petra van der Veen. Met dank aan BELLAMYPARK Sponsors programma Bellamypark Café Michieltje Café Albatros Restaurant De Beurs Restaurant De Vissershaven Spaans/Mexicaans Restaurant De 2e Kamer Café The Flying Dutchman Café Frapo's Restaurant/grand-café Pare Central Ristorante Pizzeria 'Lungo Mare' Café Soif Pizza Service Café Herman Café Cafetaria Around Them

de Faam | 1994 | | pagina 30