Goed onderdak voor gevarieerd theater- en muziekaanbod fesywfesdMjjfi1 'dl® dtefe' few de delta itkéLAtiestival Vlissingen 10 Voor het eerst is het één-seizoen-oude Arsenaaltheater opgenomen in het Straatfestival-gedruis. Ondanks zijn statige aankleding leent dit jonge theater zich bij uitstek voor een dynamisch theater- en muziekprogramma. Een gevarieerd aanbod van optredens die alleen nu in Zeeland te zien zijn. De Nieuwe Snaar met een 'The best of...', de Argentijnse zangeres Ana Maria Conrado met een mix van poëzie en levenslied, een bruisende a capella show van de Cubaanse groep Sampling. Speciale aandacht voor de zigeuner jazz, tevens een hommage aan de befaamde zigeunergitarist Django Reinhardt. En al die afwisseling voor steeds dezelfde coulissen. Daarbuiten in het Dijktheaterstaat het publiek een grandioze voorstelling te wachten: een optreden van de Japanse slagwerk groep Wadaiko Ichiro. Een indringende belevenis, een avontuurlijke excursie van punkrock-ritme naar meditatie-cadans. y> woonwijzer zuidwest bv - Middelburg op een aannemer moetje kunnen bouwen Nieuwbouw en bestaande woningen Hypotheken Verzekeringen Zigeunerjazz Prettig gestoorde, pure variété Bolero, cumbia en tango Cubaanse a capella Tramper ^Gravenpolder B.V. programmering arsenaaltheater Lange Geere 153 Middelburg 01180-27158 Na 01180 33638 01102-42292 doen. dwingt onmiddellijke bewondering af: een zes-mans-groep die onweerstaanbare dansmu ziek produceert met een latino-inslag. een kruis bestuiving van jazz en salsa, van rumba en merengue. Veel méér nog dan groepen als Comedian Harmonists of Flying Pickets leeft deze Cubaanse formatie zich uit in aanstekelijke ritmen. En ondertussen is het podium is één kleurrijke beweging. De jaren 30 brachten dé doorbraak van de jazz. Die doorbraak was zó snel en zó totaal, omdat overal waar jazz opdook, hij zich bleek te kun nen vermengen met bestaande stijlen. Eén van de meest 'besmettelijke' vormen waarin jazz Al eerder was De Nieuwe Snaar te gast op het Straatfestival. Inmiddels heeft deze groep theater- en muziekvirtuosen vier volwaardige programma's op de wereld gezet. Daarin zochten Kris De Smet (o.a. hobo en drums). Geert Vermeulen (o.a. viool en gitaar) en Jan De Smet (o.a. accordeon en banjo) de uiterste grens van het melige op. Op muzikaal gebied zijn ze bij zonder bedreven en ongelooflijk inventief. Per saldo levert dat prettig gestoorde, pure variété op. In 'The Best of...' keren de hoogtepunten uit 'La-La', 'Hackadja' en 'William' terug, maar niet klakkeloos! Per slot van rekening wil De Nieuwe Snaar altijd weer blijven verrassen. Geboren in een dorpje onder de rook van Buenos Aires, opgegroeid met Zuidamerikaanse muziek. Zo kwam Ana Maria Conrado naar Spanje, en later naar Nederland. Om er haar eigen composities te zingen: de bolero, de cum bia, de tango. Teksten met inhoud, gebaseerd op eigen ervaringen, vol schakeringen: van drome rig en poëtisch tot fel en gepassioneerd. Met een stem die kan strelen, maar die ook kan straffen, maakt ze van haar liedjes een prachtig en boei end programma. Ze wordt daarbij begeleid door een vast ensemble met veel snaar en natuurlijk met de onmisbare accordeon. Europa veroverde, was de zigeunerjazz. In Frankrijk richtte de legendarische zigeunergita rist Django Reinhardt het kwintet Hot Club de France op. Als een olievlek verspreidde zich een nieuw geluid over Europa. Het familie-orkest Basily (allemaal broers en neven) mag zich zonder aarzelen een rechtst reekse erfgenaam noemen van deze aanstekelij ke muziek. De traditie is hen met zigeuner-pap lepel ingegeven. De lust tot avontuur garandeert constante vernieuwing. En dus is de Hot Club stijl in het werk van Basily nog duidelijk te her kennen, maar al improviserend heeft de groep ook een zeer eigen repertoire ontwikkeld. De enorme virtuositeit van bandleider/violist Tusci Basily en sologitarist Popy Basily -gecom bineerd met het temperament van drie slaggita risten en een bassist- zorgen voor een fantastisch optreden. Vier uitnodigingen voor het North Sea Jazz Festival, optredens op het Django Foto's: links: De Nieuwe Snaar, rechts Sampling, onder Ana Maria Conrado foto Ruud Balk. A capella verovert de wereld. In de imitatie van complexe ritmes en van een hele batterij blaas- en slaginstrumenten schuilt een heel aparte, prikkelende humor. Wat groepen als Sampling 's-Gravenstraat 9.4431 AA 's-Gravenpolder telefoon 01103-1451telefax 01103-2311 Uw HONDA servicedealer voor alle HONDA POWER EQUIPMENT PRODUCTS

de Faam | 1994 | | pagina 26