Internationale Straattheaterdag Mark Yeoman Verloren Tijd Marijke Boon De wereld is een schouwtoneel dichtte Joost van den Vondel reeds, maar het begrip is algemeen: all the world's a stage. Zaterdag^30 juli vormt Vlissingen het schouwtoneel voor een keur aan artiesten die de straat en de openlucht als hun dorrain hebben gekozen. Liefst twintig groepen, duo's en solisten vertonen deze dag tussen 13.00 en 17.00 uur hun kunsten in de binnenstad. Aan variëteit is geen gebrek. Er kan natuurlijk gelachen worden, maar hier en daar zal ook verbijste ring op zijn plaats zijn. Er zijn spannende momenten die een huivering door het publiek doen gaan. Onverwacht duiken er artiesten op die men aanvankelijk niet als zodanig herkent, zodat de voorbijgangers voor onverwachte, bijna gênante situaties kunnen komen te staan, gevolgd door opluchting, zich ontladend in een bevrijdende lach, wanneer het allemaal niet écht blijkt te zijn. Of toch een beetje? Want de artiest houdt het publiek immers een spiegel voor, maakt karikaturen van alledaagse voorvallen. Achter een facade van grappen en grollen gaat soms meer schuil dan louter pretentieloze vrolijkheid. Wellicht iets om over na te denken, ook als deze dag allang voorbij is. Jim, Jack, Jokes The Uncles Theater Popject What Vespa! varel security, nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd ELEKTROTECHNIEK OP MAAT... Bouwbedrijf Kambier bv Nieuwbouw Verbouw Renovatie Restauratie VAREL SECURITY ZEELAND B. V. Mark Yeoman 'Cleopatra Cleans up' meesters zijn in liet improviseren, de nodige stunts en acrobatiek, die leiden tot een climax gelijk hogeschool-drama. Cleopatra cleans up hebt de animatie-act van de Engelsman Mark Yeoman, die als gedurfd, niet ongevaarlijk, maar bovenal als erg grappig wordt omschreven. Als poetsvrouw gaat hij/zij op zoek naar die plekken die nooit een poets beurt krijgen wegens onbereikbaarheid. Het is dan ook haast voorspelbaar dat men Cleopatra in Vlissingen kan tegenkomen op de meest onmo gelijke plekken, hangend aan balkons, lantaarn palen of uithangborden, want die moeten natuur lijk nodig gepoetst worden. Deze fysieke act gaat gepaard met absurde Britse humor en een rijk improvisatievermogen. Het Theater van de Verloren Tijd uit Tilburg zet met Terrazzo con moto terrassen op stelten. Sjon Brands en Dorith van der Lee beschikken in totaal over tien korte voorstellingen, die zich haast ongemerkt aandienen tussen het publiek, maar gaandeweg ontaarden in een grotesk men selijk drama. Langzaam dringt het tot de omstanders door dat het om theater gaat: een uit bundige vrijgezel, een net iets te frivole secreta resse. een overijverige ober. een uitdagende ser veerster of een verliefd stel dat niet van elkaar af kan blijven. Een klein incident slaat voor de ogen van de niets vermoedende terrasbezoekers om in een drama van formaat. Dat is niet te omschrijven, dat moet men zien en ondergaan. Een cursus vogelkijken voor beginners staat ook op het programma van de Straattheaterdag. De cursusleidster is de feministisch omithologe Suus van der Vlist. achter wie niemand minder dan de Utrechtse 'kroonprinses van het levens lied' Marijke Boon schuilgaat. Nu ze haar liede- renprogramma Vandaar dat ik Ween heeft afge sloten met een luxe uitvoering (waarvan overi gens een schitterende cd is verschenen), is zij zich gaan verdiepen in het Nederlandse Vogelleven. Zij wordt daarbij ter zijde geslaan door cursusmodel Hein Broek, in het dagelijks leven beter bekend als Harry Piekema. die ooit samen met Genio de Groot het duo Ham en Hoppa vormde. Suus en Hein zullen zowel in gezongen als in gesproken woord onderwijzen. De cursus omvat de volgende drie stappen: 1 Het benaderen van vogels, 2. De vogels kennen en herkennen, 3. Zelf een vogel worden. Ook wordt er aandacht besteed aan de vrouwtjes! estiva I Vlissingen 4 straattheater De Belg Max Vandcrvofst combineert kunst en ecologie. Dat laatste wil zoveel zeggen als studie van en onderzoek naar de invloed van de mens op de ruimte en omgekeerd. Recycling is daar een mooi voorbeeld van en Max Vandervorst toont aan boe voorkomen kan worden dat de afvalbergen nog groter worden. Want zijn kos tuum bestaat uit Spa-flessen, die zo een wande lend orkest vormen. Er zit namelijk muziek in Spa rood en een ondertoon van weemoed in Spa blauw. Max Vandervorst brengt als het Spa- manneke een bruisend en klotsend muziekstuk: vreemd, mooi en grappig! 'Jim Jack Jokes' foto Bull-T. Het nooit voltooide gevecht tussen de niet slim me politieagent en de bijna intelligente boef wordt op humoristische wijze gepresenteerd door Jim. Jack, Jokes. In de snelste theaterach- tervolging ter wereld spelen drie deuren de hoof drol. Een plank is de basis vooreen spectaculai re lat-relatie tussen de twee mannen. En dan zijn er ook nog twaalf zwevende champagneflessen. Kortom, komedie, spanning, romantiek en cir cus. wat alleen te geloven is wanneer je het hebt gezien. De Britten Peter Miclhl®pK en Christopher Gibbs hadden al solistisch van zich doen spre ken toen ze tol de ontdekking kwamen dat hun talenten prima te combineren waren, zonder aan persoonlijkheid in te boeten. En zo ontstond Hoopal. Slechts met behulp van een klein koffertje weten Pete en Chris met hun karakters en lichamen het maximale effect te bereiken in hun creatie van een dwaze wereld. In hun show vol actie brengen deze twee clowns, die ook Folo links: 'Theater Popject'. The Uncles brengen straatlli'eater uil Engeland. Dit Londense duo heeft zich met name bekwaamd in hel jongleren, waarvoor zij attribu ten hanteren als ballen, maar desnoods ook bananen. En als de nood aan de man komt, heb ben ze altijd nog van die hoge fietsen waar ze hun kunsten op vertonen. Maar hen siert bescheidenheid, zodat zij pas na lang aandringen lot het uiterste zullen gaan. Het Nederlandse Theaier Popject is op het Vlissingse Straatfestival vertegenwoordigd met twee voorstellingen: Hexen en Luchtvis. Deze worden vorm gegeven door Ben van Kempen en Anita T Sas. die daarvoor theaterdisciplines inte greren als mime, maskerspel en acteren in het poppenspel. Hexen is ontleend aan de Middeleeuwen en aan sprook jes. Twee meer dan mensgrotë gebochelde figuren schuifelen door de straten, maken bezwerende gebaren en preve len geheimzinnige toverformules. Temidden van het publiek bereiden ze giftige brouwsels in hun kookpot. Voor de straatanimatie Luchtvis is de fantasti sche wereld van Jeroen Bosch als uitgangspunt gekozen. Twee vogelfiguren dragen een grote rode vis als een reuze marionet met zich mee. Heeft de vis vogels gevangen om te leren vlie gen of is het andersom? What Vespa! Pas op! Deze waarschuwing is niet overbodig wanneer What Vespa! in de buurt komt. Met hun act Mathilda Elsa kunnen de Belgische Hilde Cromheecke en haar Joegoslavisch- Zweedse partner Vesna Puric de meest onver wachte situaties scheppen, louteren alleen door improviserend in te spelen op de omstandighe den. Op het oog twee lieve oude dametjes, maar hun gedrag is daar danig mee in strijd, want Mathilda versiert jonge mannen, drinkt sterke drank, rent tussen het verkeer door en bengelt aan hoge gebouwen, met een eindeloze energie. Elsa, haar eeuwig lijdende compagnon, is daar entegen zwaarlijvig, heeft spataderen en spreekt alleen Zweeds. Als dat maar goed gaat... INDUSTRIE wi icciM^pfsj UTILITEIT/WONINGBOUW I_gi5 .382NC SCHEPEN-OFFSHORE 01184-67920 Reparatie en service de klok rond SAS VAN GENT Panelen, kasten en prefab- bnddi|k 8 - 4551 IW werkzaamheden vanuit moderne 01158-3192 werkplaatsen. Telefax 01I84-Ó829Ó Karreveld 8 4371 GA Koudekerke Telefoon 01185-3128 Telefax 01185-3127 POSTBUS 344 LIVINGSTONEWEG 42 TELEFOON 01100-12033 INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE TERREINBEWAKING COMMUNICATIESYSTEMEN 4460 AS GOES 4462 GL GOES TELEFAX 01100-32998

de Faam | 1994 | | pagina 20