Laser Action, futuristisch gezelschapsspel in Vlissingen De ziektefobie Master Stunts overvallen bank op Miroterrein Belg introduceert boulevardfietsen Sprint Photo houdt Sail-fotowedstrijd Serooskerkse raadt gewicht reuzevlaai Futuristische primeur Vlissingse boulevard CHEM-DRY BROOYMANS DE DIJCKER Met twee maten meten Borduurstudio Middelburg verkoopt ook opdrukken FOTO VAN DIA ALLEMAAL ANGST (4) PSYCHOCONSULT Dfs, Henk C.M. Hermans TWEE HALENEEN BETALEN SPECIALISTEN TAPIJT- EN MEUBELREINIGING Bel voor vrijblijvende afspraak of demonstratie Tel. 01180 - 396 23 Voor partikulieren - winkels - bedrijven BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Vlissingen krijgt er een nieuwe attractrie bij. Vrijdag 8 juli opent H&J Horeca bv, exploi tant van danstheater Cosmo en Café de Foy er, aan de Voltaweg 7 Laser Action, een futu ristisch gezelschaps spel dat kan worden gespeeld door groe pen van minimaal twee tot maximaal twintig personen. Deze personen wor den meestal gesplitst in twee groepen die tegen elkaar spelen in het zogenaamde Laserdoolhof. Theo de Roover begint dezer dagen met de verhuur van boule- vardfietsen in Vlissin gen. Omdat'ie van Bel gische komaf is noemt hij zijn onderneming Trapperke Tromp. Het voorbeeld voor zijn nieuwe bedrijf zag hij aan de Belgische kust waar zo'n honderdzes tig bedrijven fietsen in allerlei soorten en maten verhuren. Woensdag 6 juli 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Ai -r ér" s» y. '4 vsrt'' ""..-'-Si— -r De Khersones. Foto Sprint Photo. Sprint Photo heeft op uit nodiging van de organisa tie van Sail Vlissingen '94 het fotogenieke zeilevene- ment aangegrepen voor het uitschrijven van een Sail- fotowedstrijd. Hoofdprijs is een vijfdaagse zeilreis met de Eendracht. Dg imponerende windjam mers die de afgelopen dagen de wateren rond Vlissingen bevolkten, met hun lijnenspel van masten, vallen, stengen en stagen die zich aftekenden tegen de lucht, de spanning van het boegsprietlopen en de verschillende shanty-koren vroegen er volgens Sprint Photo om om op foto te wor den vastgelegd. De 1-uurfoto- service heeft voor de mooiste platen meer dan duizend gul den aan prijzen beschikbaar gesteld. Naast de hoofdprijs - een zeilreis met de Eendracht - zijn dat een tweede prijs ter waarde van 250 gulden en een derde van honderd gulden. Bovendien ontvangt iedere inzender gratis een vergroting van zijn favoriete foto. Deelna me staat nog open tot 16 juli. Deeinameformulieren met alle benodigde informatie zijn te vinden in de speciale Sail- krant en bij de Sprint Photo 1- uur fotoservicezaken in Vliss ingen, Middelburg en Goes. Een jury, bestaande uit Wil van Son van Sail'94, fotografie docente Ine Bloemen en Hans Back van Sprint Photo, zal ver volgens de mooiste plaat selecteren. t i Ad Spelier overhandigt de eerste prijs aan Rian Zwee- dijk. Rian Zweedijk uit Seroos- kerke heeft het juiste gewicht geraden van een reuzevlaai die Multi Vlaai in Middelburg tijdens de braderie ten toon stelde. Meer dan tweeduizend men sen deden een poging het juis te gewicht te raden van de vlaai met een doorsnee van een meter. Rian Zweedijk gok te op 22 kilo en 325 gram en dat bleek exact het gewicht van de vlaai te zijn. De winnares kreeg vorige week haar prijs, een verzorgd weekeinde naar Maastricht voor twee personen, aangebo den. De komende weken maken de deelnemers die het gewicht net niet hebben geraden nog kans op het winnen van de Vlaai van de Week. Elke week zal er een uitgeloot worden. Enige bezorgdheid over ziekten is een normale en zelfs wenselijke zaak. Als we ons niet ongerust zou den maken over onze gezondheid, dan zou ons leven wel eens van erg korte duur kunnen zijn. Angst voor ziekten heeft namelijk een functie voor onze overleving. Ze zorgt ervoor dat we de noodza kelijke hygiëne in acht nemen, dat we gezond eten, voldoende bewe ging nemen en ons mati gen met alcohol en ande re genotsmiddelen. De angst voor ziekten kan echter ook een abnor maal karakter krijgen. Normale bezorgdheid maakt dan plaats voor overbezorgdheid. Zo'n abnormale angst voor ziekten noemen we een ziektefobie. Zeker twee procent van de mensen heeft ermee te kampen. Mensen met een ziektefobie kunnen uren achter elkaar over hun gezondheid pieke ren. De aanleiding voor dat gepieker kan zitten in klach ten, waar een ander nauwe lijks aandacht aan besteedt: hoofdpijn, maagpijn of spierpijn. Maar er hoeft niet eens van klachten sprake te zijn. Ook een overlijdensad vertentie kan de piekerge- dachten activeren: „Moet je zien, zo jong nog. Wat zou die gehad hebben? Zou ik dat ook kunnen krijgen? Ik voelde gisteren nog iets in mijn buik..." Als gevolg van dit gepieker veroorzaken ze bij zichzelf ongewild een hevige angst, die hen moti veert tot een bezoek aan de huisarts. Van hun huisarts willen ze maar één ding: de zekerheid dat er niets aan de hand is. In de meeste geval len probeert de huisarts hen die zekerheid inderdaad te geven: „Maakt u zich maar niet ongerust. Er is echt niets aan de hand. Het is allemaal psychisch!" Dat doet de angst even verdwijnen, tot het moment waarop de twij fel toeslaat: „Zou de dokter wel goed gekeken hebben? Hij zegt zo vaak dat het psy chisch is?" Een ziektefobie kan op ver schillende manieren ont staan. Soms is ze een reactie op een eigen ervaring met ziekte. Veel mensen ontwik kelen na een hartinfarct een overdreven angst voor hun gezondheid, met name voor hartklachten. Ze blijven een tijd lang bij elke onregelma tigheid in de hartstreek gealarmeerd en zien dit als voorbode voor een nieuw infarct. Hetzelfde geldt voor andere ernstige ziekten, zoals kanker. In deze gevallen^ is zo'n ziektefobie meestal van tijdelijke aard. Ze is onderdeel van de verwerking van de ziek te. Andere oorzaken voor een ziektefobie kunnen gelegen zijn in de confrontatie met ern stige ziekten bij andere. Maar sommige mensen ontwikkelen een ziektefobie zonder directe ervaringen met ziekten. Zo kan een erg beschermende opvoe ding, waarin nooit over ziekten gepraat werd, ertoe leiden dat iemand op volwassen leeftijd een ziektefobie ontwikkelt. Ook een overdreven verant woordelijkheidsgevoel kan een ziektefobie bevorderen: „Stel je voor dat ik ziek wordt. Hoe moet dat dan met mijn gezin. Ze zullen zich nooit zon der me kunnen redden..." Mensen met een ziektefobie weigeren de onzekerheden van het leven te accepteren. Dat geldt zeker ten aanzien van hun gezondheid. Ze willen zeker weten of ze gezond of ziek zijn. Sommigen gaan daarin zover, dat ze de zeker heid van een ziekte nog zou den verkiezen boven onzeker heid. Dag in dag uit zijn ze met hun eigen lichaam bezig, op zoek naar onregelmatigheden. Als ze daar maar genoeg naar zoeken, zullen ze deze beslist ook vinden. Hebben ze iets gevonden, dan gaan ze over tot doemdenken. Een onregel matige hartslag is het bewijs voor een naderend hartinfarct; buikpijn wijst op darmkanker en hoofdpijn hangt samen met een hersentumor. Steeds gaan ze van het ergste uit en ze jagen zich daarmee de stuipen op het lijf. De spanning die ontstaat leidt weer tot span ningsklachten, die dan weer voeding geven aan nieuw gepieker. Daarmee is de cirkel gesloten. Een ziektefobie is vaak erg hardnekkig. De natuurlijke nei ging tot geruststelling („U bent kerngezond, maakt u zich toch geen zorgen") werkt vaak slechts maar korte tijd. Uitein delijk kan niemand zekerheid geven ten aanzien van onze gezondheid. Ook mensen met een ziektefobie moeten leren om zich met dit gegeven te verzoenen. Een mogelijkheid om de ziektefobie beheersbaar te maken is bijvoorbeeld te proberen de piekergewoonte onder controle te krijgen. Beperk het piekeren tot bepaalde ruimten in huis of bepaalde tijdstippen. Verleg uw aandacht naar de buiten wereld. Zoek activiteiten die voorkomen dat u voortdurend met uw eigen lichaam bezig bent. Ontwikkel vertrouwen in uw lichaam door bijvoorbeeld te sporten. Gebruik yoga als ontspan ningstechniek. Leer te leven met een leven vol onzekerhe den. ïWM. Sinds afgelopen vrijdag heeft Vlissingen er voor twee maanden een merk waardig bouwwerk bij. Op de boulevard heeft Ru-pro evenementen haar Arena del Sol gebouwd. Ru-pro evenementen is gespeciali seerd in het verzorgen van de horeca-faciliteiten tij dens grote manifestaties. Het bedrijf is onstaan uit een firma die op internatio naal niveau grote parasols aan de man brengt en Henk Beekvelt, telg uit een 'poffertjesfamilie'. Beekvelt staat al zestien jaar in de zomermaanden op de bou levard met een poffertjeszaak. „De poffertjes zitten al jaren in de familie, mijn ouders ston den hier vroeger en daarvoor mijn grootouders. Ik denk dat we al zo'n honderd jaar poffer tjes in Vlissingen verkopen", legt Beekvelt uit. Dit jaar liet hij het niet alleen bij poffertjes. Een grote, met vijfduizend lampen verlichte, bolvormige tent moet deze zomer voor het nodige vertier gaan zorgen. De ufo-achtige drinkgelegen- heid is door Ru-pro zelf ont worpen en gebouwd. „Een pri meur in de wereld, 's Avonds is hij het mooiste, een waterval van licht loopt dan van het dak. Dat zal wel tot in Knokke te zien zijn", vertelt Beekvelt trots. Arena del Sol is dagelijks geopend van tien uur 's mor gens tot twee uur 's nachts. Overdag mikt Beelvelt op het oudere publiek en 's avonds op de jongeren. Beekvelt: „We zijn echter geen discotheek. De muziek blijft op een acceptabel niveau". De in januari opgerichtte Borduurstudio Middelburg heeft haar activiteiten uit gebreid met het bedrukken van textiel. Het bedrukken van t-shirts, petten, schor ten en andere stoffen is iets goedkoper dan bordu ren. Om de zeefdrukken te vervaardigen heeft eige naar Linda Meertens de kunstenaar Cas Slagboom aangetrokken. Sinds de oprichting van Bor duurstudio Middelburg in de Brakstraat begin dit jaar is het bedrijf in korte tijd flink gegroeid. Als enige in Zeeland kan het bedrijf nu ook in grote getallen textiel bedrukken. Meertens: „We ontdekten dat er een grote vraag naar bedrukt textiel is. Voorheen moesten klanten het altijd bui ten Zeeland zoeken. In die leemte kunnen wij nu voor zien". Om de opdruk goed te laten hechten worden de te bedruk ken stoffen eerst even 'gebak ken' in een oven. De opdruk dringt dan goed in de stof zodat het produkt langer mee gaat. Klanten kunnen aan de hand van ontelbare monsters uitkiezen waar ze hun opdruk op, willen hebben. Petten, t- shirts, spandoeken, vlaggen, kortom alles wat van textiel gemaakt is kan door de studio worden geleverd. Er is nog geen einde gekomen van de groei van het bedrijf. Begin volgend jaar komt er een nieu we automatische t-shirtbe- drukker. Er kunnen dan zo'n vier- tot vijfduizend shirts per week worden bedrukt. Nu zijn dat er nog rond de vijftienhon derd. Arena del Sol op Boulevard Bankert in Vlissingen. U It A II U betaalt alléén de hoogste oorspronkelijke verkoopprijs. Aanbieding geldt voor bijna de gehele zomerkollektie. f/ maoE Walslraat 199 (hoek Scheldeplein) 4381 GR Vlissingen. Tel 01184-12660. i Trapperke Tromp verhuurt in de beginperiode voornamelijk kleine trapauto's en duwkar retjes in kleurige uitvoeringen voor kinderen. Later komt er ook nog ander materiaal bij zoals futuristische ligfietsen voor twee personen en elektri sche auto's voor kinderen. Ook skeltertjes staan op het ver langlijstje van De Roover. „Je moet langzaam beginnen. Als er net als in België een markt voor blijkt te zijn, koop ik ook vierwielers voor meerdere per sonen." De Roover wil het hele seizoen open zijn, althans als het weer zodanig is dat vèel mensen een wandeling over de boule vard willen maken. Dat zijn produkten overlast gaan bezorgen gelooft hij niet. Hij stelt vast dat er ruimte genoeg is. Bovendien zullen vooral jongeren over de glooiingen van de dijk willen rijden. Hoe wel hij ze dat ontraadt, is het wel toegestaan. „Maar er zijn gevaarlijke plekken in. Ik zal ze steeds adviseren daar niet te gaan rijden." Vroeger werden sloopauto's gebruikt voor stunts zoals op de foto. Stunt Masters schrikt er nu niet van terug om nagenoeg nieuwe auto's te gebruiken. De Stunt Masters komen er aan, dus opgepast. Geluk kig halen ze hun halsbre kende toeren uit op een afgezet gebied, zodat voor ongelukken nauwelijks hoeft te worden gevreesd. „Doe mij nog maar twee pakkies sigaretten en een stuk of tien van die krasloten," roept één van de vaste klanten van de sigarenboer op de hoek. „Wie weet heb ik vandaag meer geluk," vervolgt de man zijn monoloog met zware stem. Na wat gekras komt hij ook nu bedrogen uit. Gek, want hij was er toch echt van overtuigd dat het vandaag zijn geluks dag zou zijn. Volgende keer beter, nietwaar? De start van de krasloterij ging niet echt geruisloos aan de mensen voorbij. Sterker nog, het veroorzaakte een ware toeloop: tabakswinkeliers zagen en zien nog steeds hun omzet stijgen door de verkoop van de immens populaire krasloten. De klanten stonden soms in lange rijen te wachten op het gelukslot van 75.000 gulden. Het fenomeen krasloterij kwam, zag en over won. De verkoop maakte een tumultueuze eerste maand door. Maar liefst vierendertig miljoen loten vlogen over de toonbank. Onlangs is de nieuwe lading krasloten ver spreid over het land. Het zijn er nu maar liefst vijftig miljoen. Vraag lokt aanbod uit. Binnen drie dagen bleken ruim twee miljoen loten van de nieuwe voorraad verkocht. De staat is bij de verkoop van de krasloten de lachende derde. De krasloten zijn vooral bij jongeren in trek. Voor een knaak kun je d'r één kopen. Door de grote beschikbaarheid, de grote kans op beloning en het directe resultaat - effe krasse, krasse, krasse - zijn de krasloten echte lekker- makertjes. Tabakswinkeliers vinden het alle maal wel best. Zij zien een kruisbestuiving tussen de door hun aangeboden produkten. De verkoop van krasloten stimuleert namelijk de verkoop van rookwaar. Mensen die hun dagelijkse pakje sigaretten komen halen, betalen met vijfentwintig gulden en vragen als 'wisselgeld' krasloten. Omgekeerd zal de groep 'rokende krasloters' hun rookwaar voortaan bij diezelfde tabakswinkelier halen. Je bent er toch, dus dat is wel zo gemakkelijk. Hulpverleners daarentegen kijken de kraslot- gekte met lede ogen aan. Zij zijn bezorgd over een toenemende gokverslaving, vooral onder jongeren. Zij stellen dat de aankoop van een onschuldig ogend lot kan uitgroeien tot een verslavend ritueel. Dat kan op termijn leiden tot financiële en sociale problemen. Daar zijn de samenleving en de toch al over bezette sociale hulpverlenende instanties niet bij gebaat. De krasloterij leidt volgens de hulpverleners bovendien tot extra maat schappelijke kosten, zoals de kosten van opvang van gokverslaafden, de kosten als gevolg van inbraken alsmede de kosten door verzuim op het werk. Aan deze kosten gaat de overheid opvallend snel voorbij. Persoonlijk heb ik niets tegen krasloten, ledereen is immers baas over zijn eigen por temonnee. Wat mij meer steekt is de rol van Vadertje Staat in het kras-gebeuren. Hij voert namelijk een tweeslachtig beleid dat getuigd van hypocrisie. Aan de ene kant legt de over heid door middel van stringente regelgeving het aantal fruitkasten aan banden (zoge naamd ter bescherming van het individu met aanleg tot gokverslaving). Aan de andere kant promoot de staat naar hartelust de eigen krasloten onder diezelfde groep (ter verrijking van zichzelf). Een ding is zeker, de staatskas wordt met de krasloterij aardig gespekt. De overheid zegt het één en doet zelf het ander, terwijl anderen moeten doen wat de overheid zegt. Dat is meten met twee maten. De pot verwijt de ketel dat 'ie zwart ziet. Op zaterdag 9 en zonde 10 juli zijn de masters in Vlissingen, op het Miro-ter- rein. Daar kan - zo voor spelt de organisatie - het publiek vanaf 20 uur ken nis maken met de „nieuw ste Hollywood sensatie", geheel in stijl van Miami Vice, inclusief een neer stortende helicopter.. Volgens de organisatie wor den kosten noch moeite gespaard om het publiek te boeien. Een vergelijk met vroe gere stunshows is niet te maken. Vroeger werden kneusjes van de sloop gehaald, nu zijn het nagenoeg splinternieuwe auto's waar mee op twee wielen wordt gereden. Verder - en dat acht de organisatie de topattractie - wordt er een complete bank overval nagebootst, waarbij een neerstortende helicopter hoofdschotel vormt. „Nauwe lijks van echt te onderschei den, zo'n bankoverval", belooft de organisatie. „Ze zijn vergelijkbaar met stunts zoals in films worden geleverd. Voor de show rijgen we allerlei spectaculaire scenario's aan elkaar waarin actiescènes zijn die de mensen in Europa niet gewoon zijn". Behalve met de helicopter wordt er ook gestunt met een motor. Eén van de toppunten is als de motor over de draaiende heli copter springt. Op de motor zit de Braziliaan Monty Bossle die' dat als eerste in Europa uit voert. Verder bestaat het stunt team uit internationaal be faamde specialisten in auto- en motoracrobatie. Ook springstofdeskundigen zijn ingeschakeld alsook techneu ten op het gebied van de aëro dynamica en veiligheidssuper visors. Stunt Masters maakt een toer- nee door Europa. Slechts een handvol Nederlandse steden wordt bezocht. Eén er van is Vlissingen. die door de ruimte heenflitst. Deze laserstraal is van zeer lage intensiteit en is feitelijk alleen een lichteffect. Wanneer een tegenstander wordt geraakt, dan wordt dat merk baar doordat zijn vest (waarop zich de sensoren bevinden) enkele seconden trilt en het pistool is uitgeschakeld. Ben je geraakt, dan is je pistool voor .•nkele seconden uitgescha keld. Een spraakchip infor meert de speler over de hoe- j veelheid schoten die hij nog j kan afvuren en of een tegen- stander is geraakt. Doel van het spel is het beha len van zoveel mogelijk pun ten. De meeste punten worden verkregen wanneer de basis van het andere team wordt geraakt. Om hier te komen moet men behoedzaam vanaf de thuisbasis door het doolhof heen lopen, daarbij de tegen standers vermijden. Ook kan men punten verdienen door een tegenstander met een laserstraal te raken. In het doolhof hangen ook zoge naamde mijnen, door op deze mijnen te schieten kan de deel nemer extra punten verdienen. In Europa is het spel op grote schaal en met groot succes voor het eerst geïntroduceerd in Engeland, waar nu reeds cir ca tweehonderd laserdoolho ven zijn geopend. In Neder land zijn er inmiddels acht laserdoolhoven die vooral in de grote steden te vinden zijn, zoals Utrecht en Amsterdam. Met Laser Action is H8tJ Hore ca de eerste onderneming die het spel in Zeeland introdu ceert. Het laserspel is voor jong en oud. Met Laser Action heeft Vlissingen er een leuke en spannende slecht-weer- accomodatie bij die een bezoekje zeker waard is. Wie het spel één keer speelt, komt zeker terug. Escape into the 21st century en speel het spel van de toekomst. Uitbaters Hans Francke en Jeroen Verdonk stellen vast dat met dit spel een nieuwe elkweerattractie in Vlissingen van de grond is gekomen. Bij Laser Action worden de deel nemers uitgerust met een Flans Francke en Jeroen Verdonk in laser-gevechtstenue kunststof vest en een speel goed laserpistool. Het spel concentreert zich in het Laser doolhof met grote obstakels, decorstukken en nissen die subtiel worden verlicht en 'waar wat rook en achtergrond muziek voor een mysterieuze en futuristische sfeer zorgen. Gehuld in een vest, waar een lasterpistool aan gekoppeld zit, betreedt de speler het dool hof en het spektakel kan begin nen. Met het laserpistool kan wor den 'gevuurd' op spelers van de tegenpartij of op objecten in de ruimte, zoals de thuisba sis van rood of groen. Deze basis is een grote robot die spreekt, maar ook terug kan vuren. Het vuren is zichtbaar in de vorm van een laserstraal De man die ook nog een kap salon heeft in Heinkenszand vond het maar raar dat er op de Vlissingse bouelevard geen fietsen te huur waren waarop de bezoekers op hun gemakje eens langs de waterlijn konden keuvelen. In België draaien die bedrijfjes voortreffelijk, stelt hij vast. „Dus waarom hier niet. Ik zag trouwens ook dat bezoekers aan de boulevard voornamelijk kleine kinderen meenamen. De grotere, zeg maar in de leeftijd tussen twaalf en vijftien jaar, bleven kennelijk liever thuis omdat er op de boulevard toch niks te beleven was voor ze. Dat ver andert dus nu." Een beeld op een Belgische boulevard zoals Theo de Roover dat graag in Vlissingen geïntroduceerd wil zien. FOTO VAN FOTO FOTO DIRECT VAN VOORVUERP(EN) 12232351 FOTO VERSCHOORE Middelburg Lange Geere 28 01180-34225

de Faam | 1994 | | pagina 15