zeeuwse sp#rtraad huiszorg Walfcheren PZC-steunpunt Vlissingen-Centrum Waterschap Walcheren STEUN UW SPORT VERENIGING Vrouwe Werk m ujaterschap uualcheren Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Koop de MAZZELPAS Thuiszorg Walcheren U kunt hier terecht voor opgave advertenties PZC en de huis-aan-huisbladen Vlissinger/Faam; abonnementen PZC; berichten en interne post voor doorzenden aan alle afdelingen hoofdkantoor PZC, Oostsouburgseweg. Telefonische inlichtingen: 01184-84000 Woensdag 29 juni 1994 Etalage Zeeuwse Sportraad De Zeeuwse Sportraad is sinds 1 mei van dit jaar weer gevestigd in Middelburg. Vanuit het nieuwe onderkomen, centraal gelegen aan de rand van Middelburg, zal de sport in onze provincie ondersteund worden. In het nieuwe gebouw is ook de Sport- en Speluitleencentrale gevestigd. Tevens is er een vergaderruimte beschikbaar voor sportverenigingen/organisaties. De uitgebrei de sportbibliotheek is op werkdagen bereikbaar tussen 09.00- 17.00 uur. Nieuwe brochure Sport- en Speluitleencentrale De nieuwe brochure van de Sportraad is uit. Die brochure, die wordt gestuurd naar alle vaste klanten van de Sport- en Speluit- leencentrum, is voor iedereen verkrijgbaar bij de Zeeuwse Sport raad telefoonnummer 01180-40700. Opvallend nieuws in de bro chure is het ballenbad, twee nieuwe springkussens en een lucht- tent van zes bij zes meter. Deze tent kan gebruikt worden als slechtweeraccommodatie of jurytent. Verder is er veel nieuw spelmateriaal dat heel leuk is om bij voorbeeld een spelmiddag voor kinderen te organiseren. Ook scholen die eens wat anders willen ondernemen op hun jaarlijk se sportdag en het ontbreekt aan ideeën kunnen een kijkje nemen in het Sport- en Speluitleencentrum. Voor het verjaar dagsfeestje van zoon of dochter is er eveneens veel materiaal aanwezig. Aangepast vervoer Voor mensen die zich alleen kunnen verplaatsen in een rolstoel of een ander aangepast vervoersmiddel is vervoer naar elders altijd een probleem. De Zeeuwse Sportraad heeft een aangepas te bus voor die gehandicapten. In de bus is plaats voor acht per sonen waarvan drie voor rolstoelgebruikers. Alle soorten rol stoelen kunnen in de bus vergrendeld worden. De rolstoelen kunnen dankzij een oprijplatform makkelijk in- en uitrijden. De bus is bestemd voor stichtingen en verenigingen die zich belangeloos inzetten om mensen met een handicap te laten recreëren of sporten, voor instellingen en instanties in de gehan dicaptenzorg, voor Mytyl- en ZMLK-scholen, woonvormen en dagverblijven. Mazzelpas Met de Mazzelpas kan een sportver eniging geld ver dienen. En wie de pas koopt verdient eveneens, want met de Mazzelpas krijgt u bij een groot aantal zaken korting. Het sys teem is eigenlijk heel simpel. Sport verenigingen kopen voor fl. 2,50 de pas. Leden kunnen de pas verkopen aan vrienden of kennis sen voor maximaal fl. 7,50. Voor de sportclub blijft een winst voor vijf gulden. De Mazzelpas is verkrijgbaar bij de Zeeuwse Sportraad, 01180-40700. DE FAAM - DE VLISSINGER Vrouwen kunnen via een spreekuurgesprek informatie en voor lichting krijgen omtrent alles wat met (her)intreden te maken heeft. Daarnaast organiseert Vrouw en Werk geregeld banen- en beroepen oriëntatiecursussen voor (her)intredende vrouwen. In september starten er groepsgewijze oriëntaties in Middelburg en in Vlissingen. De oriëntatiecursus duurt twaalf weken, één dag per week. Tijdens het oriëntatietraject wordt gekeken naar wat ieders kwaliteiten en vaardigheden zijn. Er wordt informatie gegeven over opleidingen, beroepen en de regionale arbeids markt. Daarnaast bekijken de deelneemsters hoe een opleiding of werk te combineren is met de zorg voor huishouden en gezin. Aan het begin van de oriëntatie maakt elke deelneemster een individueel stappenplan. De deelneemster geeft hierin aan wat ze wil bereiken en welke stappen ze zal moeten ondernemen. Tij dens de oriëntatie zal er geregeld worden gekeken naar het stap penplan om eventueel bij te stellen of om te zien wat de volgen de stap zal zijn. Tijdens deze oriëntaties kunnen de deelneem sters zich een reeël beeld vormen van de arbeids- en scholings markt. Daarnaast leren ze ook wat hun eigen kansen en moge lijkheden daar zijn. Er wordt in het traject gewerkt met gastspre kers, excursies, video's en huiswerkopdrachten. Wie meer informatie wil over de oriëntatiecursussen of wie meer van Vrouw en Werk wilt weten, kan contact opnemen met Vrouw en Werk; 01180-37555 (van 9.00 - 12.30 uur), Nieuwstraat 47, 4331 JK Middelburg. Oriëntatie op banen en beroepen Vrouw en Werk ondersteunt vrouwen bij het onderzoeken en vergroten van hun mogelijkheden en kansen op betaald werk. Algemeen Maatschappelijk Werk: vrij toegankelijk voor iedereen (foto: Rien Menheere). Gekke vragen bestaan niet bij Algemeen Maatschappelijk Werk Het woord 'algemeen' in de naam geeft het al aan: voor een breed terrein van onderwerpen kunnen mensen hulp vragen bij het Algemeen Maatschappelijk Werk. Mensen bellen dan ook regelmatig: "Kan ik met deze vraag bij jullie terecht?". Gekke vra gen bestaan echter niet bij het Algemeen Maatschappelijk Werk. Men is daar niet snel aan het verkeerde adres. Eenzaamheid, financiën, huisvesting, werk, gezondheid, versla ving, opvoeden: het is een greep uit de onderwerpen waar men sen problemen mee kunnen hebben. Problemen of vragen waar zij zelf niet mee uit de voeten kunnen. Mensen lopen vast en heb ben behoefte om alle zorgen eens van zich af te praten. Als ze niet (meer) terecht kunnen bij familie of vrienden, kunnen ze bij het Algemeen Maatschappelijk Werk terecht. Daar werken men sen met een luisterend oor, mensen die meedenken, die samen met hen zoeken naar manieren om verder te gaan. Het Algemeen Maatschappelijk Werk is ook een soort wegwijzer. Als mensen niet weten waar zij met hun vragen of problemen terecht kunnen, kunnen zij altijd bij het Algemeen Maatschappe lijk Werk aankloppen. Misschien kan een maatschappelijk werker zelf helpen. Als dat niet het geval is, weten de maatschappelijk werkers waar mensen wel terecht kunnen. De medewerkers ken nen alle hulpverlenende instanties op Walcheren. Wat doet een maatschappelijk werker? In een eerste gesprek probeert de maatschappelijk werker samen met de cliënt de moeilijkheden op een rijtje te zetten. Samen wordt overlegd hoe er verder gewerkt zal worden. Blijft het bijvoorbeeld bij één contact tussen cliënt en maatschappelijk werker of zijn er meer bezoeken nodig? Of worden mensen uit de directe omgeving van de cliënt, zoals een partner of overige gezinsleden, ook bij de begeleiding betrokken? Daarnaast organiseert het Algemeen Maatschappelijk Werk regelmatig groepsactiviteiten. Op 25 augustus aanstaande start bijvoorbeeld een gespreksgroep rouwverwerking voor wedu wen boven de vijftig. Op 31 augustus is er een kennismakings ochtend voor vrouwen in de overgang die belangstelling hebben voor een gespreksgroep over dit onderwerp. En in september start er een cursus voor mensen met spanningsklachten. Voor wie Het Algemeen Maatschappelijk Werk is er voor iedereen. Voor kinderen en volwassenen, voor mannen en vrouwen, voor gezonde mensen of zieke en gehandicapte mensen. Voor een afspraak met het Algemeen Maatschappelijk Werk is geen ver- wijsbrief van een arts nodig. Er zijn ook geen kosten aan verbon den. Bereikbaarheid Het Algemeen Maatschappelijk Werk is van maandag t/m vrijdag bereikbaar tussen 8.30 uur en 17.00 uur. Cliënten kunnen langs komen op of bellen naar de volgende plaatsen: Middelburg, Breestraat 15, tel. 01180-84000. Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, tel. 01184-86400. Daarnaast is er iedere maandag van 9.30-10.30 uur spreekuur in Arnemuiden in het gemeentehuis, Langstraat 35, tel. 01182-1553. Iedere eerste, derde en vierde donderdag van de maand van 9.00-10.00 uur in Serooskerke, wijkgebouw Vroonstraat 11, tel. 01189-1226. Kwijtschelding Bij de belastingaanslagen van het waterschap die in februari en april verzonden zijn, is een foldertje gevoegd, waarin ondermeer staat dat het mogelijk is om kwijtschelding aan te vragen. In wel ke gevallen u voor die kwijtschelding in aanmerking komt, is een lang en ingewikkeld verhaal. Te lang en te ingewikkeld voor dat foldertje. Vandaar meer informatie in dit artikel. Slechts weinig gevallen De regel is dat iedereen die belang heeft bij de taken van het waterschap waterschapsbelasting (de ingezetenenomslag) betaalt. En wat betreft de verontreinigingsheffing geldt simpel weg: de vervuiler betaalt voor het schoonmaken. Voor inwoners die niet in staat zijn te betalen bestaat er echter de mogelijkheid tot kwijtschelding, maar in slechts weinig gevallen wordt kwijt schelding daadwerkelijk toegekend. Van alle verzoeken om kwijt schelding wordt bij ons waterschap 20 procent gehonoreerd. Het toekennen van kwijtschelding gaat zeer zorgvuldig. Van belang daarbij is dat er landelijke wetten en regels zijn, waaraan alle overheden - dus ook het waterschap - zich moeten houden. Betalingscapaciteit Of u in aanmerking komt voor kwijtschelding, hangt af van uw betalingscapaciteit per maand. Is uw netto besteedbaar inkomen hoger dan het door de rijksoverheid gestelde normbedrag, dan heeft u betalingscapaciteit en krijgt u geen of slechts gedeeltelij ke kwijtschelding. Bij die beoordeling wordt rekening gehouden met 80 procent van de berekende betalingscapaciteit. Is uw net to-besteedbaar inkomen lager dan het normbedrag, dan heeft u geen betalingscapaciteit en krijgt u gehele kwijtschelding. Een misverstand is dat mensen die van het sociale minimum leven automatisch voor kwijtschelding in aanmerking komen. Ook wordt er geen rekening (meer) gehouden met zg. bezwarende omstandigheden, zoals dieet en invaliditeit. Een algemene regel is dat geen kwijtschelding wordt verleend aan personen met vermogen, bijvoorbeeld eigen woning, boot, caravan, effecten of een waardevolle postzegelverzameling. Ver der kan globaal gesteld worden dat bij een normale verhouding tussen inkomen en woonlasten er geen aanspraak op kwijtschel ding mogelijk is. Drie voorbeelden Wat we hierboven hebben aangegeven kan niet anders dan alge meen en daardoor wat vaag zijn. Om een beter beeld te geven van de (onmogelijkheden van kwijtschelding, worden daarom drie rekenvoorbeelden gegeven. Door uw eigen financiële situ atie met een van deze voorbeelden te vergelijken, kunt u een idee krijgen of u voor kwijtschelding in aanmerking komt. Dat scheelt u in ieder geval de moeite van het aanvragen, invullen en inleveren van het kwijtscheldingsformulier. Bejaardenhuizen Een verhaal apart vormen in dit verband de bewoners van bejaardenhuizen. Zij hebben dit jaar'in grote getale kwijtschel ding aangevraagd voor de aanslag ingezetenenomslag. Er wordt momenteel een proefproces gevoerd over de vraag of deze cate gorie ingezetenen wel aangeslagen mag worden. Wanneer de waterschappen dit proefproces verliezen, dan zal deze aanslag voor deze bejaarden vervallen. Indien zij al betaald hebben, dan zal het waterschap Walcheren het belastingbedrag terugbetalen. Omdat belastingplichtigen vaak niet alleen van het waterschap aanslagen krijgen, maar ook van de gemeente waar zij wonen, heeft de Algemene Vergadering van ons waterschap er op aan gedrongen om bij de beoordeling van kwijtscheldingsverzoeken nauw samen te werken met de gemeenten. De Zeeuwse Water- schapsbond heeft daartoe contact gelegd met de Vereniging van Zeeuwse gemeenten om te kijken hoe die samenwerking het beste georganiseerd kan worden. Heeft u specifieke vragen over de kwijtscheldingsregeling van het waterschap of roepen de rekenvoorbeelden vragen bij u op, bel dan de heer J.L. de Jonge van het waterschap (01180-71545). Hij wil u graag nader informeren. Voorbeeld 1 Een echtpaar met twee kinderen is aangewezen op een bij standsuitkering. Aan huur wordt per maand 350,- betaald, na aftrek huursubsidie. Het echtpaar heeft een aanslag verontreini gingsheffing ontvangen van 255,-- en een aanslag ingezete nenomslag van 52,-. Totaal 307,- te betalen aan het water schap. ABW-uitkering vakantiegeld netto inkomen huur minus huursubsidie af woonkostencomponent ziekenfondspremie/AWBZ totaal aftrekposten netto besteedbaar inkomen normbedrag echtpaar betalingscapaciteit per maand 1771,54 97,72^ 350,00 299,58- 50,42 88,50 1869,26 138,92j-_ 1730,34 1682,00 - 48,34 Betalingscapaciteit per jaar: 80 procent x f 48,34 x 12 mnd.= 464,06. Deze aanvraag wordt afgewezen omdat de betalingscapaciteit hoger is dan de som van de aanslagbedragen, in dit voorbeeld 307,-. Voorbeeld 2 Een alleenstaande, aangewezen op een bijstandsuitkering, betaalt per maand aan huur 427,- na aftrek van de huursubsi die. Deze belastingplichtige heeft een aanslag verontreinigings heffing ontvangen van 85,-- en een aanslag ingezetenen omslag van 52,-. Totaal te betalen een bedrag van 137,-. ABW-uitkering vakantiegeld netto inkomen huur minus huursubsidie af woonkostencomponent ziekenfondspremie/AWBZ totaal aftrekposten netto besteedbaar inkomen normbedrag alleenstaande betalingscapaciteit per maand 1240,08 68.40 1308,48 427,00 299,58^ 127,42 30,45 157,87 1150,61 1178,00 negatief Er is geen betalingscapaciteit; het verzoek zal worden toegewe zen. Voorbeeld 3 Een eenoudergezin, aangewezen op een bijstandsuitkering, betaalt per maand een huur van 390,- na aftrek van huursubsi die. Het gezin heeft een aanslag verontreinigingsheffing ontvan gen van 255,- en een aanslag ingezetenenomslag van 52,-, in totaal 307,— ABW-uitkering vakantiegeld netto-inkomen huur minus huursubsidie af woonkostencomponent ziekenfondspremie/AWBZ totaal aftrekposten netto besteedbaar inkomen normbedrag eenoudergezin betalingscapaciteit per maand 1594,39 87,95 390,00 299,58 - 90,42 57,20 1682,34 147,62 1534,72 1514,00 20,72 Betalingscapaciteit per jaar 80 procent x 20,72 x 12 mnd. 198,91. Te betalen 307,- - 198,91 108,09. Het kwijtschel- dingsverzoek in dit voorbeeld wordt dus gedeeltelijk toegewe zen. Arnesteinweg 48H, 4338 PD Middelburg Postbus 8073 4330, EB Middelburg Telefoonnummer 01180-40700 faxnummer 01180-40711 Nieuwstraat 47, 4331 JK Middelburg 01180-37555 Breestraat 15, Postbus 323 4330 AH Middelburg Telefoon 01180-84000 Fax 01180-84024 Groenmarkt 10 Postbus 179, 4330 AD Middelburg tel. 01180-71500 v

de Faam | 1994 | | pagina 9