01184-84316 Voor de gebouwen, voor de kerk of gewoon omdat het regent 'Iedere brandweerman is eigenlijk een pyromaan' STEÜTEL GIDS IN DE KERKEN ONDER DE LANGE JAN m STEUTEL VLISSINGSE JEUGDBRANDWEER NEDERLANDS KAMPIOEN STERTEL STERTEL 3 llr Villcroy&BocH 6 PERSOONS SERVIE Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: Door Ad Hanneman Dat wat daar allemaal is gebeurd. Hij krijgt er soms pretoogjes van. Anecdotes vertellen over stoute, brave, strenge en afvallige dominees. De geschiedenis van een graftombe en waarom de in steen gehouwen vreemde krullen op een grafzerk vermoedelijk er op duiden dat de eige nares van de levensresten die er liggen analfa beet was. Het feit dat de klokken van de inge storte Lange Jan in 1941 plotseling verdwenen voordat de Duitsers ze hadden kunnen inpikken om er oorlogstuig van te maken, heeft eveneens een warme belangstelling van de man die elke vrijdag bezoekers rondleidt in de Nieuwe- en de Koorkerk. Ze waren verstopt, diep onder de vloer in de grafzerk van Floris Bedloo. SH,RTS PZC WEEKBLADEN Leraar Preekstoel Jong uitzien Rechtzinnig- vrijzinnig Misverstanden over lichaamsdelen 75-jaar jubileum aktie Vlammenborden, vuurlinten en knetter- kasten. Woorden die de doorsnee-Vlissin- ger misschien niet dagelijks in de mond neemt, maar voor de leden van de Vlissing se jeugdbrandweer zijn ze gesneden koek. Elke vrijdagavond oefenen de acht aspi ranten van de jeugd brandweer ergens in de stad het blussen van nep-brandjes, ver zorgen van slacht offers en omgaan met gevaarlijke stoffen. En oefening baart kunst: het Vlissingse team werd 4 juni in het Utrechtse Oudewater Nederlands Kampioen Jeugdbrandweer. „Het is een hechte ploeg," zegt hoofdleider jeugdbrandweer A. de Bruine. Jongensdroom Meisjes 1391,-40'voor SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 HET OOR 94e JAARGANG NUMMER 26 29 JUNI 1994 2 voor98,- DJ)® UiMum Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 5117.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 C.G. van Aalst (voor vrien den Con, „dat komt vat Costiaan") heeft de vijf jaa. dat hij nu in de VUT zit niel stilgezeten. De geschiede nis van de kerken in Middel burg vindt hij zo fascine rend dat hij er bijna dag er nacht mee bezig is. Cen traal in zijn privé-onderzoe- ken staan de Abdijkerken, waar de hele vaderlandse geschiedenis zich in één ruk aan de geïnteresseerde bezoeker toont. Het hoe en waarom van de Engelse kerk heeft zijn aandacht en over andere kerken in de Zeeuwse hoofdstad heeft hij ook wel een verhaal of anecdote die passend is voor het moment en de bezoekers aan de rondlei ding of een toevallige pas sant met wie hij in g.esprek raakt. „Ik heb altijd belangstelling gehad voor de geschiedenis. Toen ik nog leraar Duits en Engels was op de Griffioen Mavo onderzocht ik herkom sten van de Duitse taal. Ik maakte toen ook heel graag vergelijkingen met het Neder lands. Wat trouwens veel men sen niet weten, is dat Duits is afgeleid van het Nederlands. De meesten denken dat het geloof voor persoonlijke vrij heid. „Zeg maar: genuanceerd vrijzinnig". Zo'n vijf jaar geleden werd hij gevraagd om op een middag in de week een oogje in het zeil te houden in de Nieuwe en Koorkerk. Omdat hij zich onder meer in het Zeeuws Documen tatiecentrum en archieven van rijk, en gemeente inmiddels voldoende gedocumenteerd had, wilde hij iets meer dan suppoost spelen in de kerken. „Ik heb toen onmiddellijk gezegd dat ik er meer gidswerk van wil maken. Nu weet de hele groep van de geschiede nis. Ik ben trouwens nog steeds niet uitgestudeerd. Ik haal veel informatie uit het Zeeuws Tijdschrift en De Wete. Maar ook kom ik nog steeds in de archieven en het documen tatiecentrum". In het Stedelijk Museum Vlissingen is sinds zaterdag de expositie 'Middeleeuwse Beelden uit het Utrechts Catharijneconvent' te zien. De expositie toont een selectie van 26 beelden uit de bijzondere collectie van het Utrechtse Rijksmuseum. De beelden zijn bijzonder, omdat een groot aantal van de religieuze afbeeldingen uit de middeleeuwen tijdens de beeldenstorm en de opstand tegen de Spanjaarden zijn gesneuveld. Voor de tweede keer wordt rond Koudekerke de wielerklassieker de Ster van Valkenisse verreden. Naast voor amateurs staat de inschrijving dit jaar ook open voor nieuwelingen, zodat ook de jeugd in Zeeland de kans krijgt aan een echte wielerklassieker deel te nemen. De tweede Ster van Valkenisse, over een afstand van bijna 125 kilometer, wordt verreden op 2 juli en heeft niet te klagen over belangstelling van deelnemende ploegen. De Zeeuwse Sportraad, Thuiszorg Walcheren, Vrouw en Werk en het Waterschap Walcheren lichten hun werk toe op een gezamenlijke pagina. Verder in deze krant nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Gids in de Koor- en Nieuwe KerkC.G. van Aalst. andersom is. Maar je komt nog restanten tegen in het noorden en in -de buurt van Keulen". Ook het „mooie vertellen" was een stokpaardje tijdens de taallessen op de Mavo. „Ik hield daar inderdaad van. Sommige klassen vonden dat wel leuk. Andere weer niet. Maar zoiets heb je op school. De ene klas wil meer weten over de achtergronden dan de ander". Wat veel mensen ook niet wis ten, was de geschiedenis van de klokken van de Lange Jan. Toen in 1940 Middelburg was platgewalst door de bezetter, lagen de klokken - weliswaar voor een groot deel gesmolten door de vuurzee na het bom bardement van 17 mei 1940 - onder het puin van de toren. Bekend is dat de Duitsers voor hun oorlogsindustrie metalen nodig hadden om wapentuig van te maken. Waar mogelijk pikten de Duitsers dat uit de bezette gebieden. Omdat ze meer oog hadden voor uitbrei ding van hun Reich dan voor het devote leven in gemeen schappen, hechtten ze niet zoveel waarde aan een goed functionerend klokkenspel in kerktorens. Dat moest maar naar Duitsland worden ver scheept om in fabrieken te worden omgesmolten. Maar helaas. De vierduizend kilo lood en koper alsook de zeven duizend kilo bronzen klokspijs waren ineens verdwenen. Van Aalst genietend: „Niemand had ze uit de toren zien ver dwijnen. Ze zijn ter plekke opgeborgen. Veilig en wel in de grafkelder van Bedloo, nota bene iemand op wiens graf tombe de woorden 'laat rus ten' stond". Van Aalst verhuisde uit Pijnac- ker naar Middelburg omdat hij na z'n talenstudie onmiddellijk werd aangenomen op de Grif fioenmavo. „Die heette vroe ger ook nog eens Burger school voor Middelbaar Onderwijs, dacht ik. Tegen woordig is het de Oranje Nas sau Mavo". De beginperiode was niet makkelijk. „De leerlin gen proberen een nieuweling natuurlijk uit. Ik moest enorm aanpakken. Ik had bovendien het nadeel, nou ja nadeel, dat ik er veel jonger uitzag dan ik was. Dus ik was één van hen. Overigens", voegt hij er tus sendoor. „dat ik er jonger uit zag, was wel eens vervelend als ik met m'n vrouw ergens was. Ze vroegen haar regelma tig of ik haar zoon was". „Als taalkundige viel me hier trouwens meteen het taalge bruik op. Mochten in plaats van moeten, of: ik ga d'r wel ene om. Dat was de goede taal van de Zeeuwen. Ik moest er aan wennen en zocht er de die pere achtergronden van op". De man die als hervormd door het leven gaat, gebruikt in zijn verhalen heel vaak de verschil len die de geschiedenis schrijft over vrijzinnig en rechtzinnig. „Dat noemden ze vroeger trouwens anders. De rechtzin nige waren nogal actief in de zeventiende eeuw. Het vrijzin nig werd toen rekkelijk genoemd". Zelf is hij in het Ook lengtematen kunnen profiteren in de uitverkoop Zie pag. 13 en 17 LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415 Als hij 'dienst' heeft - meestal op vrijdagmiddag - loopt Van Aalst met de bezoekers mee. Als er vragen zijn, beant woordt hij die. „Sommige mensen komen voor de gebouwen, anderen voor de kerk en weer anderen omdat het regent. Maar sommigen zijn alleen geïnteresseerd in het orgel. Ik vind zelf de preek stoel in de Koorkerk het mooi ste, met daarachter drie hoog oprijzende gotische ramen met helder licht. Je zou de Koorkerk ook de kerk van het licht kunnen noemen. Alles past bij elkaar, strak en een voudig". Eén van de mooiste verhalen vindt hij dat van dominee Smijtegelt die werd opge wacht door hem vijandig gezinde mannen. Toen de dominee de verscholen vech tersbazen passeerde, wilden ze hem aanvallen maar wer den weerhouden omdat er plotseling twee engelen achter de zielenherder liepen. „Ik ver telde die legende ooit eens aan twee mensen uit Groningen. Die moesten lachen, want in hun stad werd precies hetzelf de verteld over een dominee in de vorige eeuw die nog wel eens de tongen losmaakte bij een preek". ■I m Wanneer een Walcherenaar van de oude generatie het heeft over iemand met 'spekjes'aer' zou je mis schien kunnen denken dat hij of zij bedoelt: vet haar. Dat is niet zo, het gaat om de kleur. De kleur van het 'spekje' oftewel de beroemde Zeeuwse boter- babbelaar. Wie spekjes'aer heeft, heeft blond haar, niet heel licht en ook niet donkerblond. Eerder ver schillende variaties blond door elkaar, wat een 'stre- perig' effect heeft, zoals ook de buitenkant van spekjes er streperig uit kan zien. Het volgende misverstand vond enkele jaren geleden plaats in een Walchers bedrijf. Twee mensen die de verdeling van het werk moeten regelen, een Middelburgse en een Hagenaar, bespreken een moeilijk geval. De man waar het over gaat heeft last met zijn gezondheid maar kan vol gens de dame gerust nog een bepaald karwei opknappen. De Haagse personeelsfunctiona ris protesteert: „Dat kun je die man niet laten doen, hoor, met zijn hart." Zij: „Zijn hart? Heeft ie daar dan iets aan?" Volgens mij wel." „Maar wat zei die dan?" „Dat ie last van zijn rik had. Zijn rikketik. Nou dan kun je zoiets niet zonder gevaar doen!" Voor wie het niet wist: rik is het gewone Walcherse woord voor rug. Hét was dus zo ern stig niet met de man in kwestie en de Middelburgse mede werkster heeft er hartelijk om gelachen. Ik ook: ik docht da'k brak! Bij een aankoop van minimaal f 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! Terneuzen Vlissingen Zieiikzee Goes Hulst Middelburg Goes, Grote Markt 7 Middelburg, Lange Geere 28 Kwartmaten profiteren ook in de uitverkoop Zie pag. 13 en 17 LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415 De Vlissingse jeugdbrandweer is opgericht op 1 januari 1973 en kent twee afdelingen: junio ren van 11 tot 16 jaar en aspi ranten van 16 tot 18 jaar. De junioren volgen eerst twee maanden theorielessen, maar voor de apsiranten bestaan de wekelijkse bijeenkomsten vooral uit oefenen. „In het begin krijgen ze elke week een nieuwe oefening," vertelt hoofdleider De Bruine. „Later doen ze elke vrijdagavond het zelfde als ze op een wedstrijd moeten doen: in zo kort moge lijke tijd een brand bedwingen, waarbij wordt gelet op de aflegsystemen (de verbinding tussen pomp en object), de veiligheid, de slachtoffers en dergelijke. De theorie houden we bij tijdens de wintermaan den." Dat tijdens de oefeningen gebruik wordt gemaakt van vlammenborden en vuurlinten en dat er geen 'echte' brand bedwongen hoeft te worden, vinden de acht jeugdbrand- weerlieden eigenlijk wel jam mer. „Was dat maar waar!" Een belangrijke motivatie om zich aan te melden voor de jeugdbrandweer was voor velen dan ook 'de kick van het vuur'. „Eigenlijk is iedere brandweerman een pyro maan," zegt De Bruine, met instemming van zijn aspiran ten. „Hoe hoger de vlammen, hoe mooier toch?" Naast de gezelligheid van de groep blijkt een aantal leden nog aangetrokken te worden door de jongensdroom brandweer man te worden. Sev Feenstra, bevelvoerder van het aspiran tenteam, hoopt eind dit jaar - als hij te oud is voor de jeugd - door te kunnen stromen naar het vrijwillige brandweer korps. Ploeggenoot Iwan Snij ders gaat nog verder: hij wil beroepsofficier bij de brand weer worden. Naast de wekelijkse oefen avonden, de onderlinge Zeeuwse en de nationale selectiewedstrijden, houden de jeugdbrandweerlieden van tijd tot tijd een demonstratie, bijvoorbeeld tijdens de De Ruyterfeesten. Verder gaan ze een keer per jaar op kamp en verrichten ze diverse hand- en spandiensten. Zo helpen de leden tijdens Sail'94 bij het in goede banen leiden van het parkeren, zetten ze kruispun ten af tijdens de Ronde van Midden-Zeeland en spelen ze slachtoffer bij demonstraties van de^'grote brandweer'. Ver der zamelen de jeugdleden oud papier in en houden ze een rommelmarkt met Koning innedag omdat ze, behalve de bluspakken en de reiskosten, alle onkosten zelf moeten betalen. Het aspirantenteam van de Vlissingse jeugdbrandweer met staand rechts hoofdleider A. de Bruine. FOTO ANDA VAN RIET De meeste leden van het aspi rant-team kennen elkaar nog van het juniorenteam. Ze kwa men mee met vriendjes of melden zich na een demon stratie op school. De bedoeling van de juniorenploeg is dat ze doorstromen naar de aspiran ten en vervolgens naar het 'grote korps'. „Dit is een rede lijk constante en hechte groep," constateert De Bruine. „En een goede groep," vult bevelvoerder Sev Feenstra aan. „De meeste prijzen in de kast zijn van ons." De Bruine vervolgt: „De meesten zijn hier vanaf hun elfde en blijven tot ze weggeschopt worden. Als er, als gevolg van de herinde ling bij de brandweer, geen plaats is in het vrijwillige korps, komen ze op de wacht lijst. En een paar worden natuurlijk beroeps." Een jongensdroom - het aspi rantenteam noch de junioren- ploeg heeft ooit een vrouwelijk lid mogen verwelkomen. Het onderwerp 'meisjes bij de brandweer' maakt nogal wat gegiechel en gejoel los onder de aspiranten. De Bruine houdt zich op de vlakte, „leder een mag solliciteren, dus ook meisjes. En iedereen krijgt een uitnodiging voor de selectie. De laatste keer hadden twee meisjes gesolliciteerd, maar die kwamen niet opdagen voor de selectie." Waar het gebrek _an vrouwelijke belangstelling aan ligt, weet De Bruine niet, maar een aparte campagne voor meer vrouwelijke leden vindt hij ook niet nodig. „We houden nooit een campagne." Ook grote maten kunnen profiteren in de uitverkoop Zie pag. 13 en 17 LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415

de Faam | 1994 | | pagina 1