Zes Middelburgse zaken brengen een opeenstapeling van extases Plankenkoorts Recreatievaart Zeeland in 1993 teruggelopen De Nederlandse concurrentiekracht Domburgs pension nu Pannekoekhuis Witrussen in de Watertoren De Conti-Nü 365 dagen dekt al je vakantieplannen! Muilwijk opent tweede scharrelslagerij MODE MET ACCENT OP SHOW Sail in de bibliotheek VSB en Zeeuws KNVB-elftal verlengen sponsorcontract Woensdag 15 juni 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Een opeenstapeling van extases. Zo noemt Hedwig Samson de modeshow die vrijdag 17 juni de Stadsdans- zaal vult. Opzet is min of meer om de mond te snoeren van men sen die de kleding van de deelnemers door gaans honend 'extra vagant' noemen. De show heeft de titel 'Raw' gekregen. En dat staat voor 'ruig', „maar dan in positieve zin". BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman ALLEMAAL ANGST(l) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans 365 dagen-bonl De modeshows die Samson doorgaans organiseert zijn vaak prestige-objecten. De Sail'94 is voor de Vlis- singse bibliotheken aanleiding de maritie me boeken meer pro minent onder de aan dacht te brengen. Ook zijn in de bibliotheken diverse scheepsmodel len te bewonderen. In de Vlissingse biblio theek zullen alle boeken die een raakvlak hebben met scheepvaart, zowel informatieve als verhalen de, uit de boekenkast wor den gehaald en op een uitnodigende wijze wor den gepresenteerd. Alle boeken, variërend van de Kameleonreeks en Jan de Hartog tot naslagwerken over scheepsrampen en navigatie. De presentatie wordt aangekleed met modellen van het Mari tiem Instituut de Ruyter. In de bibliotheek in Sou burg is een tentoonstel ling te bekijken van onge veer veertig scheepsmo dellen, gebouwd door C. Goudappel uit Middel burg. De sleepboten zijn voornamelijk modellen van maatschappijen als Wijsmuller uit IJmuiden, Smit-International uit Rot terdam en Muller uit Ter- neuzen. De boten zijn opgebouwd uit metaal plaat, hout en plastic en zijn geschilderd in origi nele maatschappijkleu- ren. Ook in Souburg staan modellen van Maritiem Instituut de Ruyter. Tevens zullen boeken over de scheepvaart wor den tentoongesteld. De presentatie van de maritieme collectie en de scheepsmodellen is te zien van 16 juni tot en met 5 juli. De zusjes Juliette en Liona Bergmann. mode moet goed aan bod komen, maar daarnaast moe ten de ah's en oh's ook door andere elementen uit monden van het publiek worden gelokt, oordeelt de organisator en fabrikant van opvallende leren kleding. Daarom zijn voor de voorstelling van aanstaande vrijdag acts toegevoegd met oud-wereldkampioene body- builden Ina Lopulissa, Juliette en Liona Bergmann, de erotic dance-groep Wild Excellent en een gelegenheidszangfor- matie Hype. Liona Bergmann veroverde ooit de titel 'sterkste vrouw van Europa'. Het mogen geen op zichzelf staan de acts worden, voorzegt Samson. Ook deze mensen dragen kleding van de deelne mende zaken en voegen die in de show toe aan het modege- beuren. Het is de bedoeling om tijdens de show langzaam een anderè wereld op te bouwen. Het publiek moet van de ene exta se in de andere terecht komen. „Bij een geijkte modeshow is het uitsluitend de mode die boeit. Wij moeten laten zien welke mogelijkheden onze kle ding en accessoires hebben. Met de verschillende zaken zit ten we niet persé op één lijn. Iedere deelnemer neemt z'n eigen ideeën mee. Die gooien we in een smeltkroes en zo ontstaat de show waar we alle maal achter kunnen staan", legt Samson uit. Een andere deelnemer, tatoeërder Rinus Souissa, verantwoordelijk voor de body-painting tijdens de show, vat samen: „Niet alleen de kleding, maar de hele mens staat centraal. De mens zoals die zich in het openbare leven begeeft. En zo willen we ook het publiek laten zien dat niets afzonderlijk is. Kleding, accessoires, body-painting en brillen, het heeft allemaal met elkaar te maken met die ene mens". Het Zeeuws KNVB-elftal zal ook in de komende twee seizoenen worden gespon sord door de VSB Bank. De samenwerking tussen de KNVB-afdeling Zeeland en de VSB is de laatste jaren tot volle tevredenheid van beide partijen verlopen. Voor de KNVB is de bespre king over de verlenging van het sponsorcontract gunstig verlopen, omdat de VSB het sponsorbedrag heeft ver hoogd. De VSB Bank heeft in de on derhandelingen de mogelijk heid gekregen in voorkomen de gevallen - naast het KNVB- elftal - eens een ander Zeeuws vertegenwoordigend elftal aan te kleden, zodat ook het Zeeuwse jeugdvoetbal op die manier kan meeprofiteren van de VSB-sponsoring. Afdelings voorzitter Kees Blomaard en Peter van de Steenoven, direc teur van de regio Zeeland van de VSB, ondertekenden vorige week het tweejarige contract in het KNVB-kantoor in Mid delburg. „Elk land heeft een unieke combinatie van voor- en nadelen en van langdurig opge bouwde vaardigheden die ervoor zorgen dat sommige sectoren kunnen opbloeien en zich langere tijd aan de top kunnen handhaven." Dat is een van de stellingen van professor Michael Porter, geponeerd in zijn meest recente boek 'The Competitive Advantage of Nations'. Het boek deed veel stof opwaaien in het internationale bedrijfsleven. Porter toonde op basis van een uiterst gedegen stu die het belang van het hebben van een ster ke thuismarkt aan. De karakteristieken van de thuismarkt, veelal historisch gegroeid of door noodzaak gevormd, blijken in grote mate te bepalen welke sectoren succesvol zijn en welke niet. Zo is de internationale mode-industrie sterk geconcentreerd in landen als Frankrijk en Italië. Niet toevallig, want gevoel voor esthe tica en expressie zit de Fransen en Italianen in het bloed. Japan is op haar beurt weer sterk in de micro-electronica en auto-industrie. De Japanners hebben het miniaturiseren - het terugbrengen van produkten tot klein(er) for maat - tot ware kunst verheven. Deze vaar digheid lijkt historisch en geologisch bepaald. Japan is immers een overbevolkt land. Meer dan honderd miljoen mensen leven op een relatief klein oppervlak in - niet verwonderlijk - kleine appartementen. Ook hun auto's zijn compact. Begrijpelijk, want vind maar eens een parkeerplaatsje in Tokio; een Suzuki Alto kun je daar beter kwijt dan een Amerikaans vlaggeschip. Elk land heeft dus bepaalde unieke vaardig heden die haar sterk (kunnen) maken in bepaalde sectoren. Uit zeer recent onderzoek naar de concurrentiekracht van Nederland blijkt dat ons land haar naam hoog te houden heeft in de agrarische sector, de snijbloe men- en zuivelindustrie alsmede in de sector transport en logistieke dienstverlening. De snijbloemenindustrie heeft zelfs een lei dende positie in de wereld als gevolg van haar unieke systeem van veilen. Toch moet ze niet op de lauweren gaan rusten want Japan ligt op de loer met snelle(re) en geavanceerde veil- en verwerkingsmetho den. Ook de zuivelindustrie staat internatio naal hoog aangeschreven. Dat is voor een groot deel te danken aan de concentratie van kennis, informatie en technologie bij ons vooraanstaande zuivelinstituut. Van oudsher is Nederland goed in transport en logistieke dienstverlening. Buitenlandse ondernemingen zien Nederland dan ook als de 'Gateway to Europe'. Goederen voor transport naar omringende landen komen via luchthaven Schiphol en wereldhaven Rotterdam in groot volume Nederland bin nen. Om de leidende Europese positie als distributieland te behouden is het belangrijk aantrekkelijk te blijven voor buitenlandse verladers (zij die goederen voor transport of logistieke diensten aanbieden). Dat kan door gelijke tred te houden met relevante ontwik kelingen, door te blijven investeren in tech nologische vernieuwingen en door het infrastructurele netwerk te onderhouden èn uit te bouwen. Zo kan het uitstekende imago van 'Nederland Distributieland' in stand gehouden worden. Bezien in deze politiek-economische context lijkt uitbreiding van Schiphol en het aanbren gen van het hoge snelheidstraject - los van de manier waarop dat al dan niet vorm moet krijgen - volstrekt legitiem. Een andere belangrijke technologische ontwikkeling in de distributiesector is het computergestuurd afstemmen en uitwisselen van gegevens, in vakjargon 'EDI' oftewel 'electronic data inter change' genaamd. Door middel van EDI kun nen vraag en aanbod, snel en accuraat op elkaar worden afgestemd. Gezien het bovenstaande doet de BV Nederland er verstandig aan de aandacht te richten op datgene waar het goed in is, in plaats op datgene waar het goed in wil zijn. Zo kunnen we internationaal blijven mee draaien. Wat de dames Bergmann en Lopulissa brengen blijft geheim. Samson licht slechts een deeltje van de sluier om het spektakel aan te geven. Er wordt gewerkt met vuurwerk, veel geluid, speciale effecten en kleurtjes. „Om een voor beeld te geven", licht Samson toe, „we hebben 24.000 Watt nodig aan electriciteit". De zanggroep Hype is een gele genheidsformatie van drie dames en twee heren die pro fessioneel maar apart van elkaar opereren. Gedurende de hele show brengen zij hun nummers. En dan is er ook nog de erotic show. Samson legt uit: „Het klinkt misschien raar. Maar die meiden moeten rust brengen tijdens de avond. Wat de zusjes Bergmann bijvoor beeld doen is gigantisch. Hun optreden gaat gepaard met enorm veel geluid. En kijk. Ero tiek hoort er gewoon bij. Het is regelmatig te zien op de televi sie, dus hoort het ook in onze show". De deelnemers aan de mode show 'Raw' zijn: Jacky's Jeansshop, LCM, Mano, Fine Line Tattoo Studio, X-Ray en Focus Optiek. De voorstelling vrijdagavond begint om 22.15 uur. John Bakker en Anke Bommeljé met dochter Myrte in het nieuwe restaurant. Het Domburgse pension Vierwegen aan het Groen tje is niet meer. De eigena ren John Bakker en Anke Bommeljé openden onlangs op dezelfde plek een pannekoekhuis met dezelfde naam. Het acht kamers tellende pension dat zij drie jaar geleden overnamen, was zo verou derd dat er voor de vereiste modernisering kostbare investeringen nodig waren. „En aangezien er in Dom burg nog geen pannekoek huis bestond, kozen wij lie ver daarvoor", vertelt Bak ker in het gloednieuwe, uit glas opgetrokken restau rantgedeelte. „Niet dat het pension niet goed liep. Wij hadden soms gasten die vijf keer per jaar kwamen, maar van meet af aan wilden wij al iets anders", vult zijn vrouw Anke hem aan. „En aangezien Domburg een echte gezinsbadplaats is, za gen wij wel brood in een pan nekoekhuis. Bovendien ser veren wij ook een ontbijt in de ochtenduren. Daar komen vooral jongelui van de cam ping op af. In de toekomst kan men hier ook voor feesten en partijen terecht. En natuurlijk voor kinderfeestjes. Wij probe ren heel kindvriendelijk te zijn met een kinderspeelhoek en kleurplaten voor de jonge gas ten". Pannekoekhuis Vierwegen be schikt over negentig zitplaat sen binnen en vijftien buiten op het terras. Er zijn zowel har tige als zoete pannekoeken te bestellen, maar ook kan men er terecht voor vis- en vleesge rechten of een omelet. Scharrelslagerij Muilwijk wordt door drie vrouwen bemand: Cathelijne Goedvree, Evelien Merks en Suzanne Wisse. Wie op zoek was naar dier vriendelijk geproduceerd vlees, moest tot voor kort naar Vlissingen. Daar had slagerij Muilwijk al vijf jaar de enige echte scharrelsla gerij van Walcheren. Vorige week opende hij een filiaal aan de Korte Delft in Mid delburg, waar zijn dochter de scepter zwaait. Bij Muil wijk wordt uitsluitend vlees verkocht van dieren die tot het moment van slachten een dierwaardig bestaan hebben geleid. Het scharrelvlees dat Muilwijk verkoopt is gegarandeerd vrij van groeibevorderende stof fen en andere chemische mid delen. Daar staat de Internatio nale Scharrelvlees Controle (ISC) borg voor. Of het nu gaat om een biefstuk van het Limousin-rund, een lapje van het Nederlandse landvarken of een poot van de scharrelkip. „Heel lang hebben wij uitgeke ken naar een goede locatie voor een tweede zaak," vertelt Evelien Merks-Muilwijk op de dag van de opening. „Dit is een perfecte plek, tegenover een zaak in natuurvoeding en naast een drogist die ook veel natuurlijke middelen verkoopt. Wij richten ons op dezelfde klanten." Al het vlees van deze slagerij is scharrelvlees. Dat geldt dus ook voor de vleeswaren, die voor zeventig procent zelf wor den gemaakt, en voor alle vlug-klaarprodukten, waarin de zaak zich wil gaan speciali seren. Het Limousin-rund- vlees, dat nu nog uit Frankrijk geïmporteerd wordt, komt wellicht over een half jaar al van onze eigen Walcherse vee stapel. Evelien Merks: „Wij hopen via het biologisch-dyna- mische landbouwbedrijf Ter Linde, dat Limousin-runderen heeft lopen in het waterwinge bied bij Oostkapelle, ook dat vlees binnenkort te kunnen aanbieden in onze winkel. Er is een toenemende vraag naar betrouwbaar vlees vooral van het rund." Elke artiest kan er wel over meepraten: planken koorts. Het is voor de meesten iets wat ze bij elk optreden met zich meeslepen. Ook al zitten ze jaren in het vak, een lichte vorm van planken koorts blijft hun trouwe metgezel. Plankenkoorts lijkt daardoor een be roepsziekte; de veiligste manier om er geen last van te hebben is maar af te zien van artistieke aspi raties. Maar dat is wel erg veel gevraagd als daaraan een jarenlange opleiding op het conservatorium of de toneelschool zijn voor af gegaan. Plankenkoorts is een speciale vorm van faalangst. Ze ont staat als er in het openbaar een prestatie geleverd moet worden. Mensen die er gewoonlijk last van hebben zijn toneelspelers, cabaret- tiers, musici, redenaars, sportlieden, enzovoorts. Nor male plankenkoorts komt voort uit het verlangen om tij dens zo'n optreden goed te presteren. Normale planken koorts stimuleert de persoon tot dergelijke goede presta ties. Hij staat op scherp en is daarmee voorbereid om opti maal te presteren. Bij abnor male plankenkoorts neemt de spanning extreme vormen aan. Ze zal er voor zorgen dat de prestaties afnemen. Een zangeres die aan hevige plan kenkoorts leidt, zal als gevolg van dit hoge spanningsni veau haar stembanden min der goed kunnen gebruiken. De toneelspeler die met angstzweet het podium betreedt, loopt de kans op een black out en kan daar door zijn tekst kwijt raken. Abnormale plankenkoorts hangt gewoonlijk samen met twee overdreven opvattin gen. Allereerst de eis dat de prestatie perfect moet zijn, zodat geen enkele toehoor der er kritiek op mag hebben. Mensen met een overdreven plankenkoorts zijn gewoon lijk perfectionisten. Ze willen niet aleen goed presteren; ze willen elke onvolkomenheid uitsluiten. De prestatie moet foutloos zijn en het publiek moet honderd procent tevre den naar huis gaan. Ze stel len daarmee bovenmenselij ke eisen aan zichzelf. Daar naast treffen we bij hen vaak de opvatting aan, dat hun prestatie bepalend is voor hun eigenwaarde. Bij elk optreden staat hun prestige op het spel. Presteren ze goed, dan zijn ze goed; pres teren ze slecht, dan is dat een bewijs van onvermogen. Niet zelden liggen hevige minder waardigheidsgevoelens aan plankenkoorts ten grondslag. Door middel van uitzonderlij ke prestaties proberen ze een gevoel van eigenwaarde te verdienen. Elk optreden wordt daardoor een examen: wat is mijn waarde? Vaak gebruiken ze het publiek als graadmeter: ben ik meer of minder dan hen? (Beginnende) artiesten kun nen plankenkoorts leren beheersen door gebruik te maken van de volgende tips. Accepteer normale planken koorts. Een zekere mate aan spanning voor het optreden is normaal en kan de presta tie zelfs ten goede komen. Plankenkoorts is een emotie die hoort bij het artiestenvak en zorgt ervoor dat het men senwerk blijft. Bereidt u posi tief voor. Leef naar een optre den toe en probeer er ver trouwd mee te raken. De beelden van het optreden worden daardoor het start signaal voor een opperste concentratie. Stem uw kle ding erop af. Draag kleding die het eventuele angstzweet niet nog verder stimuleren. U kunt beter onderkoeld dan oververhit ten tonele ver schijnen. Stel realistische doelen. Streef ernaar om goed te presteren, maar voorkom perfectionisme. Accepteer dat na afloop waarschijnlijk niet iedereen honderd pro cent tevreden zal zijn. Houdt uw prestige erbuiten. Maak uw persoonlijke waarde niet afhankelijk van uw artistieke prestatie. Uw optreden zal u niet in een genie noch in een onbenul veranderen. Na afloop blijft u dezelfde die u al was. Con centreer u op de taak, niet op het eindresultaat. Omdat u maar één ding tegelijk kunt doen, kunt u uw aandacht tij dens het optreden het beste beperken tot de taak die u uit voert. Laat de beoordeling ervan over aan het publiek. De recreatievaart in Zee land kende in 1993 een teruggang. Dat schrijft de Provinciale VVV in het onlangs verschenen rap port 'Ontwikkeling van de recreatievaart in Zeeland 1993'. Het minder zonnige weer vorige zomer was vol gens de VVV debet aan de teruggang in de watersport in 1993. Vorige zomer werden 238.400 sluispassages geregistreerd, tegenover 249.900 in het recordjaar 1992. De sluiting van de sluis bij Wemeldinge meegerekend, betekent dat een afname van 4,6 procent. Onderscheiden naar vaarge- bied was de teruggang bij de sluizen naar het Veerse Meer het geringst (3,2 procent) en bij de Westerschelde het hoogst (6,6). Landelijk werd over de periode van mei tot en met september een afname van 5,8 procent berekend. Ook het aantal aankomsten en scheepsovernachtingen in Zeeuwse havens is vorig jaar gedaald. Vergeleken met 1992 daalde het aantal aankomsten met 5.050 (totaal 86.700) en het aantal overnachtingen met 12.350 (totaal 128.600). Met name het Grevelingenmeer en de haven van Middelburg scoorden slecht op het punt van overnachtingen. Zierikzee blijft de belangrijkste passan tenhaven van Zeeland. De afname van sluispassages werd vergeleken met de classi ficatie ADS-dagen: dagen die voor de tijd van het jaar van 1 mei tot en met 30 september warm, droog en zonnig zijn. Op basis van die classificatie werd de zomer van '92 beoor deeld als goed (40 tot 55 ADS- dagen) en die van 1993 als vrij slecht (vijftien tot twintig dagen). Tien ADS-dagen meer of minder betekent in de clas sificatie een verschil van ruim vierduizend sluispassages. Het verschil van 25 ADS-dagen tussen 1992 en 1993 moet in theorie een daling van zo'n tienduizend sluispassages opleveren. Dat blijkt in werke lijkheid ook zo te zijn. De tweede tentoonstel ling van het seizoen 1994 in de Watertoren CHK wordt vrijdag 8 juli om 20 uur geopend. Centraal staat de ontmoeting van twee kunstenaars uit Wit- Rusland. Alexander Rodin en Valery Martinchyk zien elkaar na lange tijd terug in een gezamenlijke ten toonstelling in de exposi tieruimte in Oost-Sou burg. In het waterreser voir zullen beide kunste naars hun hernieuwde kennismaking vorm geven in een installatie met als werktitel 'Till we meet again'. Rodin woont en werkt in Minsk, waar de werk- en leef omstandigheden uiterst moeilijk zijn. Valery Martin chyk vertrok zo'n vier jaar geleden uit Minsk en heeft zich, na een verblijf in Polen, gevestigd in Londen. Op de eerste en tweede etage van de Watertoren wordt een ten toonstelling ingericht van hun grotere schilderijen uit de periode van 1986 tot 1994. Martinchyk beschildert ein deloos canvas waarvan ieder hoekje is bedekt met veel voudige kleuren, opgestapel de geometrische vormen, halve objecten en kleine figu ren. Het geheel vormt een onontwarbare knoop, alsof de wereld onherstelbaar is bestemd voor de vuilnisbak. De schilderijen kunnen van alle kanten worden bekeken. Hoewel in zijn werk een bric- a-brac aan onderwerpen opeen is gestapeld, geeft het geheel geen rommelige indruk, omdat Martinchyk meester blijft van zijn over vloedigheid en ieder detail schildert met absolute preci sie. Alexander Rodin is een man van grote individualiteit. Zijn werk is eenvoudig te onder scheiden van dat van andere kunstenaars. In Minsk is Rod in een van de weinigen die door zijn creatieve werk in staat is te communiceren met de rest van de wereld. De tragedie is echter dat de rest van de wereld zijn werk nauwelijks kent. Ondanks de huidige sociale en economi sche toestand in zijn land blijft Rodin echter continu creëren. De kunst van Alexander Rod in verraadt dat de kunstenaar vol is van goede gedachten maar tegelijk hulpeloos. De held in Rodins werk is anders dan de held in de Sovjet kunst van de jaren zeventig. Toen was de held sterk maar minder menselijk. De held van Alexander Rodin is een op een mens gelijkend wezen dat zich vermaakt in een omgeving van vlinders en bloemen, om er plotseling achter te komen dat het zich bevindt in een verstedelijkte, agressieve wereld. Rodin probeert met zijn held te waarschuwen tegen de geva ren van de onmenselijke Sovjet-held. De werken van Rodin en Mar tinchyk zijn op woensdag tot en met zondag van 8 juli tot 4 september te zien in de Watertoren CHK in Oost-Sou burg. Gaar u vaker dan één keer per jaar met vakan tie? Bespaar u dan veel moeite en regel uw reisverzekering in één keer goed: neem de Conli-Nii- Reisverzekering. Dan gaat u altijd verzekerd op reis. Zo vaak, zo vet en zo lang als u maar wilt. Belachelijk lage premie U betaalt geen overbodige toeslagen en géén polis- of administratiekostenBijvoorbeeld een 2-persoons huis houdenf 17.50 per maand en een gezin met thuiswonende kinderen: f27.50 per maand. Zelfs als de gezins leden apart op vakantie gaan! Wereldwijde dekking U bent wereldwijd verzekerd, hebt recht op vervangend vervoer en u krijgt de World Assistance Card waardoor u overal ter wereld op hulp kunt rekenen. Wijze wereldreizigers komen nü in actie. Vraag uw Conti-Nd-Reisverzeke- ring vandaag nog aan. Dat kan direct in één van ■M-mSM mm de Zilveren Kruis Verzekeringswinkels. U krijgt daar boven dien een leuke attentie. Verzekeringswinkel Middelburg. Londense Kaai 1-5. Middelburg (Centrum, tegenover de Koningsbrug). Direct afsluiten? Bel (01180) 122 74. Yes, oui, si. jawohl: ik wil meer informatie het aanvraagformulier voor de Conii-Nü 365 dagen Reisverzekering Zilveren Kruis Verzekeringen aanvr{iagf°rmu'ier voor g -'^ÜWM 'lc Conii-Nü 365 dagen w iSftiWy Reisverzekering. OjO Naam: m v Adres:"Sf- Postcode/Woonplaats: SSfS. I Stuur deze bon in een gesloten envelop mei postzegel naar: Verzekeringswinkel Middelburg. Londense Kaai 15. 4331 JG Middelburg Hl

de Faam | 1994 | | pagina 9