01184-84316 VADERDAG WAARDEBON JUBILEUMBRADERIE MIDDELBURG BADHOTEL DOMBURG AAN DE SLAG VOOR GOEDE TIJDEN m T VOOR f 7,50 passende lijst 32 6 r /?- Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: 15 JUNI 1994 PZC WEEKBLADEN Kippevel Politiek Uitbuiten Geen drempel Kinderziektes Franse woorden 75-jaar jubileum aktie met hoogtepunten uit de afgelopen 20 jaar. 16,17,18 juni SEIV1 5r X door Ad Hanneman Met de opening van Badhotel Domburg op zaterdag 18 juni wordt tevens een monument heropend. Het loge ment was immers ja -f renlang sfeerbepalend voor de Walcherse badplaats. Toen op 3 september 1978 de deuren van het geren ommeerde Badhotel sloten was dat tevens een signaal voor de verpaupering van de plaats die furore maak te in kringen van kun stenaars, de gegoede burgerij en Europese adel. Met de opening is een eind gekomen aan het gehannes van onbenullige (Dom- burgse) politici die aan verkeerde touwtjes trokken waardoor uit stel afstel leek te wor den. Dankzij daad kracht van onderne mers zijn de gemeen schapbestuurders toch weer op het goede spoor gekomen. I X )\1 Itl 1U, HET OOR ■Hm i 94e JAARGANG NUMMER 24 Wij twaalf maanden open. anderen in Domburg ook SVV* IS)® Tffrmftnrt Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. 01.184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 twaalf maanden lang en niet van Pinksteren tot september. En over die opvatting zijn ook general manager M.B.M. Berendsen en sales manager Monique de Heer zeer te spre ken. Als beide nieuwe leiders van het Badhotel het voor het zeggen zouden hebben bleven de winkeliers ook in de 'slap pe' maanden achter hun toon bank in plaats van de munten te tellen die ze in de drukke maanden verdienden". „Wij twaalf maanden open, ande ren ook. Dat brengt Domburg terug naar de leidende bad plaatspositie". Veel Domburgers hunkeren naar tijden van weleer toen de internationale elite vertier zocht in de badplaats en ran gen en standen als vanzelf sprekend werden gekwalifi ceerd. Centraal in de scene stond het Badhotel, een inter nationaal beroemd logement waar Westkappelse dames in klederdracht dienden. Rond het Badhotel kregen andere hotels ruimte om - weliswaar in de schaduw van het in 1866 gebouwde chique vakantie onderkomen - ambiance, strand en duin te exploiteren. Dat ging allemaal 'lekker' door tot kwam vast te staan dat het voorname nostalgische loge ment aan renovatie toe was. Niet minder dan twaalf jaar had de nu 87-jarige Hoegen bij de politiek aangeklopt met plannen voor renovatie of zelfs nieuwbouw. De plannen waren doorgaans goed uitgewerkt en soms zeul de hij een maquette mee naar het stadhuis waar de raads commissies hun oordeel moesten vellen. Maar het 'nee' van de volksvertegenwoordi gers werd bijna structureel. Moegestreden zei Hoegen in 1977 letterlijk: „Stik maar met je zootje" en besloot het hotel- management van het Badhotel dat sinds zijn geboortejaar familiebezit was in de wilgen te hangen. „Een nare zaak voor Domburg, een drama", betitelde hij het destijds even eens. Passenier heeft de shock van toen nog niet helemaal verwerkt. „Ik krijg nog steeds kippevel als ik er aan terug denk". Het is vooral Passenier die door het gebeuren van toen veel vetrouwen heeft verloren, ook voor de toekomst. Tijdens het gesprek overhandigt hij een epistel waarop zijn bezwa ren tegen de politiek krachtig zijn verwoord. Het is in Dom burg in vergelijking met vroe ger nog steeds „een aanblik van verloedering en verpaupe ring". Het is volgens hem de schuld van de politiek dat Domburg de laatste twintig jaar zo neerwaarts is gegaan. Hij stelt ook vast dat in Dom burg te weinig winkels zijn die aansluiten op wat het publiek dat hij het liefst ziet verpozen, aanspreekt. „De patatgeur komt je tegemoet als je Dom burg inrijdt", merkt hij scham per op. „Alle rapporten en' nota's over hoe het wel zou moeten hebben alleen maar veel geld gekost. Maar het waren allemaal missers. En er is niemand in de politiek die dat wil toegeven. Domburg hoort in de top drie van Neder land. Niet minder dan 95 pro cent van- de Domburgers is afhankelijk van het recreatief gebeuren hier". Niettemin - zo (ver)oordeelt Passenier - gaat het er allemaal zeer amateuris tisch aan toe. Hoe gerenommeerd het Bad hotel Domburg in den lande en ver daarbuiten was, ervaart de huidige general manager Berendsen bijna dagelijks. „Toen ik in mijn woonplaats Haarlem vertelde wat mijn nieuwe job zou worden, wis ten plotseling heel veel men sen met wie ik sprak van het Badhotel. Velen hadden er ooit gelogeerd als kind met hun ouders. Ook kwam ik mensen tegen die er hun huwelijksreis hadden doorgebracht. En kort geleden was ik op een toeristi sche beurs in Berlijn waar een aantal toeristische operators het Badhotel van vroeger ken de. Ze willen wel weer zaken met ons doen". En die roem van weleer wil het huidige management uitbui ten. Een aantal tradities van toen willen Berendsen en De Heer onmiddellijk herstellen. Zo staat het kinderbal weer op het programma alsook de herenborrel en het wekelijkese dameskransje krijgt ruimte. Passenier wil wel een handje toesteken als hem wordt gevraagd te komen helpen. Het hotelmanagement vroeg hem al om het kinderbal in het Badhotel als vanouds op te zetten. Het kinderbal was vroe ger een evenement waar nu nog over wordt gesproken, weet Berendsen. Kinderen tot ongeveer tien jaar feestten op de dansvloer op pianomuziek van de Middelburger Baby den Toonder. „Als hij 'In Holland staat een huis' ging spelen, wisten we dat de pauze er aan kwam en kregen de kinderen een ijsje". Maar die roem wordt ook in hedendaagse activiteiten omgezet. Zo speelt Badhotel Domburg in op het congres- toerisme en heeft daar zalen van diverse grootte voor in huis. „Het is alleen een kwestie van uitleggen dat Domburg op een uur rij-afstand van Rotter dam, Breda en Antwerpen ligt. We hebben trouwens al con tact met een bank die hier komt met groepen voor trai ningen en belangrijke verga deringen". En in het kader van seizoensverlenging hebben de managers allerlei arrangemen ten opgezet voor hun interna tionale gasten. „Het Mon- driaan-arrangement spreekt goed aan alsook het vliegar- rangement waarbij de gasten een half uur vliegles krijgen op Vliegveld Midden Zeeland. Die vliegles wordt trouwens ver zorgd door de vroegere chef kok van het Badhotel, Ids Lee mans". Verder noemen De Heer en Berendsen nog een aantal arrangementen die belangstelling hebben gewekt bij de toerist die ook buiten het zomerseizoen rust en vertier zoekt. Badhotel Domburg is een vijf sterren hotel met 116 kamers en vijf royal suites. De kamers zijn eigendom van particulie ren, het hotelmanagement beschikt er over. Inmiddels zijn 95 kamers verkocht. „Dat is een kwestie van voor welke financiering kies je", legt Berendsen uit. De vijf sterren worden bepaald door de servi ce. Er zijn vergaderzalen, twee restaurants, er is een zwem bad en sauna, een bank, een schoonheidssalon en er is voortdurend een fysiothera peut aanwezig. „Dat we vijf sterren hebben wil wel wat zeggen, maar niet dat we zo exclusief zijn zijn dat het hotel niet meer toegankelijk is. Voor een kopje koffie betaalt de gast hooguit twee gulden vijftig. Ook hebben we geen drempel ingebouwd wat kle ding betreft. In de brasserie en op het terras kan iedereen terecht". Opvallend is trou wens ook dat het aantal perso neelsleden overeenkomt met het aantal van toen. Ook nu staan veertig mensen op de loonlijst. „Vrijwel allemaal Zeeuwen". Berendsen heeft er alle ver trouwen in dat het lukt om van het Badhotel een gezonde ondermening te maken. Hij verwijst naar het Kurhaus in Schevingen waar het ook luk te. Hedendaags, maar oog hebben voor wat er in het ver leden is gebeurd, luidt zijn slo gan. De opening aanstaande zaterdag gaat overigens in alle stilte. Alleen de eigenaren van de hotelkamers zijn uitgeno digd. In september wordt de opening met meer tam-tam opgeluisterd. Hoe het dan gaat verlopen weten De Heer en Berendsen nog niet precies. Het moet iets leuks worden. „Tegen september hebben we ongetwijfeld ook de kinder ziektes overwonnen". Vandaag is de Uit-gids voor het theaterseizoen 1994-1995 verschenen. De gids biedt een kijkje op alle 267 voorstellingen die in het nieuwe seizoen te zien zijn in Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee. „Dat het publiek in deze regio zoveel keuzemogelijkheden wordt geboden, is uniek in Nederland," meent Gerard Peijs, directeur van de Stadsschouwburg in Middelburg. Zes Middelburgse zaken brengen vrijdagavond een opeenstapeling van extases. Pikante lederen kleding vormt de basis van een wervelende show vol muziek, erotiek en bodybuildsters. Logisch dat de show de naam Raw kreeg: ruig, 'maar dan in positieve zin', zegt organisator Hedwig Samson. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Steeds weer kom je in het Wal- chers, vooral van de oudere generatie, woorden tegen die uit het Frans afkomstig zijn. De Hugenoten en vóór hen de vluchtelingen uit Brabant, Henegouwen en de omgeving van Calais uit het begin van de Tachtigjarige Oorlog moeten deze woorden meegebracht hebben. Zo hoor je nog wel eens de klacht: 't is een sèrfe- tuute! Dat komt van het woord 'servitude', een 'herendienst' die in het oude Frankrijk de nog half-horige plattelandsbe volking aan hun heren moest verlenen. Een beloning daar voor kregen ze niet, het was een rest van de middeleeuwse dienstbaarheid die pas met de Franse revolutie afgeschaft werd. Een 'sèrfetuute' bete kent dan ook meestal een terugkerend ongemak waar aan je niets kunt veranderen. Alleen oude mensen kennen het woord nog. Dat is te begrij pen nu de Franse revolutie al tweehonderd rug is. jaar achter De algemene groet 'salu' op Walcheren is ook gewoon Frans. Het is het Franse woord voor 'gegroet' en wordt gezegd bij het weggaan. Jam mer genoeg hoor je het onder de jeugd al minder. Er is trou wens een tijd geweest dat je niet teveel Franse woorden moest gebruiken: kort na de bevrijding van de Franse bezetting in 1814. Die bezet ting was op het strategisch gelegen Walcheren nogal omvangrijk geweest en de vele troepen hadden blijkbaar ook de groet 'bonjour' in zwang gebracht. In Westkapelle was men zo anti-Frans, aldus de schrijver Baart, dat een dorps bewoner die na 1814 nog een keer per ongeluk 'bezjoer' zei, zijn hele leven die groet als 'biesmak' (bijnaam) moest meedragen. Overigens hoor je die groet 'bezjoer' af en toe nog wel eens, maar dat hoeft niet per se met de Franse bezetting te maken te hebben. Bij een aankoop van minimaal f 25,- onlvangl u in al onze iaken een kraslot: u ziet meteen wal u kunt winnen! Goes, Grote Markt 7 Terneuzen Vlissingen Zierikzee j Goes Hulst Middelburg O 1O IH IE F SCHO' IR Middelburg, Lange Geere 28 i Let ook op onze speciale braderiekrant, bijgevoegd in deze krant -§•<- vergroting 20 x 28 in 5 minuten klaar van K.B.-kleurennegatief u bepaalt zeif de uitsnede plus 10% korting bij gelijktijdige aankoop van j Geldigheidsdatum: i 15-6 t/m 18-6-'94 FOTO VERSCHOORE lange geere 28 (naast anwb) middelburg - grote markt 7 - goes - noordstraat 6 terneuzen j walstraat 109/111 vlissingen ÓF. OfKM> R l s M> i i I i i t f i o üll! K UtiSN 'i'i-H, Dat is ongeveer in een note- dop wat oud-president-com missaris van onder meer het Badhotel, D.F.P. Hoegen, en een van zijn toenmalige mede werkers Willem Passenier al die jaren heeft dwars gezeten en deels nog irriteert. De ope ning - zo vinden ze - is niet meer dan een startschot. Dom burg moet weer het Domburg worden van vroeger. Maar dan IX >\1HI l«, Anno toen en nu samen. Vlnr: Willem Passenier, M.B.M. Berendsen, Monique de Heer en D.F.P. Hoegen.

de Faam | 1994 | | pagina 1