LLADRp 'Zo vroeg had ik het niet gepland' 1 UUR FOTOSERVICE 3zóf Q-c TWEEDE VLEERMUIZENONDERZOEK OP WALCHEREN Un idelboS^- STIJLVOL TUINMEUBILAIR A. W. COPPOOLSE Voor het tweede achtereenvolgende jaar doen Hans Huitema en Ben Verboom in de maanden mei tot en met juli onderzoek naar het landschapsgebruik van de vleer muizen op Walcheren. Gewapend met bat detectors en zaklampen struinen ze in de nachtelijke uren door het veld, op zoek naar vleermuiskolonies en jachtgebieden. Sonar -WA PZC WEEKBLADEN Toegankelijk Oproep VIJF JONG AMBONSPELERS GESELECTEERD DOOR FEYENOORD De jongste speelt op het moment van het gesprek een toernooi met Feyenoord D1 in Brussel. Een ander geniet van een welver diende vakantie. Drie andere spelers van de Middelburgse voetbalclub Jong Ambon zitten erbij alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Meivin Telussa (12), Juan Tuhuleruw (12) en Paul Noya (13) zijn samen met Nan Noya (10) en Martin Waisa- py (12) door de profvoetbalclub Feyenoord uitgenodigd te komen voetballen in Rotter dam. Leider Johnny Saija noemt de selec tie 'toch wel uniek voor zo'n kleine armza lige vereniging'. Het geheim zit volgens hem in de sfeer van de club. ;«Z30NG-AMBON Flexibel Toekomstmuziek Nabijheid en regelmaat VERVROEGDE AFSLUITING UK ifeW.t ze weekbladen 1 UITERSTE INLEVERTIJD VOOR REDACTIE: donderdag 19 mei 17.00 uur ADVERTENTIES: vrijdag 20 mei 11.00 uur SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 94e JAARGANG NUMMER 20 voor binnen en buiten In onze showroom staan enkele modellen opgesteld in diverse uitvoeringen o.a.: teakhout (plantageteak) hoogwaardig smeedijzer (3 jr. gar.) Noord weg 345 4333 KA Middelburg 0118042259 dealer van American Gardens 18 MEI 1994 'Over vleermuizen bestaan nog veel misverstanden' De twee medewerkers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) in Wageningen zijn bezig met het derde van hun vijf jaar durende promotieonder zoek. „Het eerste jaar heb ben we onderzoek gedaan in Twente," vertelt Ben Ver boom. „Maar het gebied was moeilijk vat op te krij gen: dorpen van uiteenlo pende grootte en her en der verspreide bosjes beïn vloedden het onderzoek. Wat we zochten was een eenvoudiger, overzichtelij ker gebied. Bovendien had den de boeren in Twente geen zin in onderzoekers op het land. 'Je kiek moar' was de meest positieve reactie." Door onderzoek willen de twee achterhalen wat voor vleer muizen het belang is van lijn vormige beplantingen, zoals bomenlanen, windsingels en houtwallen. Uit eerder onder zoek is gebleken dat vleermui zen veelvuldig gebruik maken van dergelijke structuren. Vleermuizen zenden op hun vlucht hoogfrequente geluiden (sonar) uit. Door de echo vor men ze zich een beeld van hun omgeving: als een blinde die zich oriënteert op de tikken van zijn stok. Huitema en Verboom willen weten of de vleermui zen nadeel ondervinden van het verdwijnen van lijnvormi ge landschapselementen, bij voorbeeld door toenemende schaalvergroting in de land bouw. Mocht onderzoek uitwij zen dat de vleermuizen daar negatief op reageren, dan kan het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer - dat v DD© HfcfflflDQ Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 5117.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 het onderzoek mede-financiert - daarmee in zijn natuurbeleid rekening houden. Alle vleer muissoorten in Nederland - het onderzoek richt zich vooral op de dwergvleermuis en in mindere mate de laatvlieger - gelden sinds 1973 als beschermde diersoort. Vorig jaar zijn de onderzoekers begonnen met het verkennen van het terrein en het in kaart brengen van de diverse vleer- muizenkolonies. Ze plaatsten oproepen in de Faam/de Vlis singer en de PZC en kregen op die manier zeventien meldin gen binnen. „Sommige men sen hebben ze al jaren in huis, soms zelfs zonder dat ze het weten." Een van de reacties kwam uit Nieuw en St Joos- land, waar het huis van de familie Pulles al enige jaren een dwergvleermuizenkolonie herbergt. Huitema en Ver boom zijn er vlak na zonson dergang en hebben de plek snel gevonden: de vleermuize- keuteltjes onder het raam ver raden de aanwezigheid van de kleine zoogdieren. Het wachten is op het moment van uitvliegen, meestal zo'n twintig minuten na zonsonder gang. Door opgewonden so- narsignalen, die de bat-detec tor vertaald naar voor mensen hoorbare klikjes, kondigen de vleermuizen hun vertrek aan. Even later schieten de beestjes (dwergvleermuizen hebben een spanwijdte van zo'n twin tig centimeter) tussen het hout Hans Huitema (midden) en Ben Verboom (rechts), gewapend met vleermuisdetectors in Nieuw en St Joosland. vandaan. Verboom en Huite ma tellen er vijftien: meer dan verwacht. ,,lk dacht dat het ei een stuk of vijf waren," zegt W. Pulles. „Maar ik zit er niet mee. Die beestjes eten mooi de insekten op." Volgens Huite ma en Verboom bestaan er nog veel misverstanden over vleermuizen. „Veel mensen denken dat ze ziektes over brengen of dat het vampieren zijn. Maar eigenlijk zijn het heel nuttige dieren en boven dien zoogdieren, net als de mens. Dat ze insekten eten spreekt de meeste mensen wel aan." Huitema en Verboom zoeken tijdens hun nachtelijke speur tochten ook zelf naar kolonies. „Die vind je vooral in de och tenduren, als de vleermuizen vervelende reacties hebben terugkeren naar hun nest." De we nooit gehad." Bovendien meeste vleermuiskolonies - be"iei het Walcherse land- die bestaan uit vrouwtjes en scnap. Hans Huitema: „Het is (later) jongen; de mannetjes leven solitair - zitten in spouw muren of onder daklijsten van woonhuizen. De kleinere kolo nies verhuizen nogal eens, maar grotere groepen die beschikken over een goed onderkomen kunnen wel tien tot dertig jaar op dezelfde plek terugkeren. Verboom en Huitema ontvin gen tijdens hun eerste onder zoek op Walcheren diverse enthousiaste reacties. Ver boom: „Mensen kijken ons wel eens vreemd aan als we met mijnwerkerslamp op en bat detector in de hand 's avonds in een stoel bij iemand in de tuin zitten te schrijven. Maar een eenvoudig gebied, met wegen en windsingels en dorpjes van ongeveer gelijke grootte. Daarnaast is het een toegankelijk gebied: we kun nen de vleermuizen vanaf de wegen tellen." De twee onderzoekers willen ook dit jaar doorgaan met het in kaart brengen van de vleer muiskolonies. Verder zullen Huitema en Verboom vooral kijken naar de functies van lijn vormige begroeiingen, door in detail te kijken naar de verde ling van insekten, het gebruik van de sonar en weersinvloe den. Om daar meer inzicht in te krijgen fietsen Huitema en Verboom de komende weken 's nachts over B-weggetjes en langs bomenlanen om met bat-detectors, UV-lampen en vangnetten de nodige gege vens te verzamelen. Verboom: „Mogelijk blijven de vleermui zen in de buurt van de vegeta tie omdat zich daar veel insek ten bevinden en boven bouw land minder. Door met lampen insekten aan te trekken boven open terrein willen we onder zoeken of de vleermuizen dan geneigd zijn de begroeiing meer los te laten en het open terrein in te vliegen." Huitema: „In andere landen, bijvoor beeld in Polen boven extensief beheerde landbouwgronden, zie je bijvoorbeeld dat de vleermuizen verder van de beplanting af jagen." Uit eerdere experimenten is al het een en ander bekend over het sonargebruik van de vleer muis. Zo kunnen veranderin gen in het landschap de vleer muis voor grote problemen stellen: het lijkt enige tijd te duren voor de 'inwendige plat tegrond' van het dier de nieu we situatie heeft opgenomen. Een belangrijk deel van het onderzoek van Huitema en Verboom richt zich op de mogelijkheden van de vleer muis om zich aan te passen aan wijzigingen in de omge ving. Een deel van dat onder zoek wordt uitgevoerd in Fries land en draait om de meer- vleermuis, die op Walcheren nauwelijks voorkomt. Wie vermoedt een vleermui- zenkolonie te kennen of te her bergen die nog niet bij de onderzoekers bekend is, kan die melden bij Ben Verboom en Hans Huitema. Zij zijn bereikbaar via het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek in Wageningen (085-452991) of 's avonds op tel. 03434- 54214. door Liesbet Mallekoote Johnny Saija en (vlnr) Juan Tuhuleruw, Paul Noya en Meivin Telussa. Nan Noya en Martin Waisapy vertrekken eveneens naar Feyenoord. „Het was ooit mijn droom om met deze jongens te scoren als eerste elftal van Jong Ambon. Al is het wel je uiteindelijke doel: zo vroeg had ik het nog niet gepland om ze te zien ver trekken." Johnny Saija zegt het een beetje spijtig. Door zijn enthousiasme reizen met ingang van augustus vijf Jong Ambonspelers drie keer in de week af naar Rotterdam. Saija heeft de vijf spelers sinds september 1988 onder zijn hoede. Min of meer toevallig: hij kampte met een blessure en werd door de voorzitter van Jong Ambon gevraagd onder tussen de training van de jong ste voetballertjes op zich te nemen. „Je weet niet waar je aan begint. Ik had geen voor opgezet plan. Maar naarmate de tijd vordert, zie je de capaci teiten van die jongens groeien. En ik groeide met de groep mee: je wordt fanatieker, seri euzer en je probeert wat tacti- scher te werken." De vijf Jong Ambonspelers zijn niet de eerste voetballers uit het Zeeuwse amateurcircuit die zijn vertrokken naar prof clubs. Danny Blind en Peter van Vossen (beiden Ajax) zijn enkele voorbeelden. Maar die waren ouder en alleen. Johnny Saija: „Mensen vragen nu wat ons geheim of recept is. Ik denk de sfeer. Jong Ambon is een kleine vereniging. Daar door zijn we erg flexibel, kun nen bijvoorbeeld eens met z'n allen naar de Parel. De spelers krijgen veel aandacht. Daar naast heerst er een aparte sfeer door de intense band van de Molukse gemeenschap. Kijk, een speler moet het wel in zich hebben, maar als je zoals ik helemaal gek bent van voet bal en er veel tijd in steekt, kun je ze zo stimuleren dat ze voor je door het vuur gaan." De vele activiteiten die met de spelers worden ondernomen, helpen mee. „We zijn altijd bezig. In de winter, als de vel den onbespeelbaar zijn, gaan we naar het strand of trainen we op het kunstgras hier in de buurt." Een andere activiteit was het opgeven van zijn spe lers voor de open dag bij Feye noord op 2 maart. „Ik wilde eerst de hele jeugdafdeling opgeven. Dat was echter niet de bedoeling. Toen heb ik de elf betere geselecteerd. Het leek me leuk voor die jongens te trainen met spelers als De Wolf en Blinker. Daarna wer den er zes uitgenodigd voor een proeftraining en later vijf voor een proefwedstrijd. Die zelfde week belde John Met god (hoofd opleidingen bij Feyenoord) met de medede ling dat ze konden komen. Dat was een hele verrassing. In totaal deden 450 jongens mee aan de open dag en zo'n 25 zijn er uitgelicht." Vanaf augustus gaan de jon gens drie keer in de week rich ting Rotterdam. Tot die tijd zal Feyenoord ze af en toe oproe pen om alvast een beetje mee te draaien. Het zal een hele overschakeling worden, denkt Saija. Zeker voor de drie die dit jaar ook nog voor het eerst naar de middelbare school gaan. „Ze zullen heel wat disci pline moeten opbrengen. Gelukkig gaan ze met z'n vij ven, dan kunnen ze op elkaar terugvallen. Alleen Nan komt in een team voor jongere spe lers." De hoofdrolspelers zelf lijken niet erg onder de indruk van alle commotie. Natuurlijk hadden ze er stiekem wel een beetje op gehoopt, maar inmiddels zijn ze al wel aan het idee gewend. Saija bevestigt dat: „Ze reageren inderdaad best nuchter." Of de vijf het zullen maken in het profvoetbal is nog zeer vage toekomstmuziek. „De jeugdopleiding van Feyenoord komt niet zo van de grond. In het eerste speelt ook weinig eigengekweekt talent. Nu zijn dit nog heel jonge gasten die nog veel kunnen leren. Je hoopt dat ze in het eerste komen, maar de kans dat ze alle vijf slagen is niet groot. Maar alles wat je mee kunt pik ken is mooi meegenomen." Johnny Saija ziet het vertrek van vijf van zijn spelers met gemengde gevoelens aan. Het is een aardige opsteker voor zijn club, maar hij hoopt dit niet elk jaar mee te maken. „Natuurlijk ben ik trots. Maar aan de andere kant raak ik de betere spelers van mijn elftal kwijt. Ik moet nu op zoek naar goede vervangers. Bovendien heb ik die jongens al zes jaar onder mijn hoede. Ik ken ze door en door en vind het jam mer dat ze weggaan." Woens dag 8 juni spelen de jongens van Jong Ambon C1 om 18.30 uur op het terrein de Kruitmo- len een afscheidswedstrijd tegen Feyenoord D1 'om het karwei af te maken'. Daarna moet Saija verder zonder de grootste talentjes. „Maar ik zal ze fanatiek blijven volgen, zoveel mogelijk trainingen en wedstrijden gaan bekijken. Want het blijven mijn jon gens." Het Souburgse toneel en cabaret STEC viert dit jaar het 45-jarig bestaan. In het najaar wordt echt uitgepakt met een Nederlandse dijenkletser waarin (bijna) alle acteurs acte de présence zullen geven. Ondertussen werken de spelers er hard aan om onder leiding van regisseur Burt van der Waals het amateurtoneel in Souburg naar een hoger niveau te tillen. Vijf procent van de toeristen in Zeeland voelt zich niet veilig. De grootste angst geldt de diefstal van onbeheerde spullen op het strand of de fiets. Dronken mede-burgers en hardrijdende automobilisten vormen een andere belangrijke bron van ergernis. De politie van Zeeland heeft al een aantal knelpunten onderkend en neemt maatregelen. In de Autokrant Extra is deze week aandacht voor de nieuwe Opel Omega en de Audi A6. Het nieuwe topmodel van Opel valt op door zijn fraaie carrosserrie, de keuzemogelijkheden in nieuwe motoren en de vele standaard extra's. De Audi A6 wordt in september in Nederland gepresenteerd. De opvolger van de Audi 100 straalt een dynamische elegantie uit. Verder in deze krant het nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Kinderboeken, Bedrijfskundig Bekeken en Psychoconsult. Als je aan een spreker van het Walchers dialect vraagt hoe ver iets van een andere plaats verwijderd is (bij voorbeeld van de plek waar men staat) is het mogelijk dat hij of zij ant woordt: 't is an en bie. Dat wil zeggen: vlak bij, je kan er zo naar toe. Dit soort korte woordcombinaties die van het Nederlands afwijken kent het Zeeuws wel meer. Van je naas te buurman zeg je: ie weunt naest-an. Iemand die huis-aan-huis gaat, bij voorbeeld met folders of koopwaar, gaat in Walcheren 'van 'uus toet deure'. "As je mee een collecte loopt, dan gae je van 'uus toe deure. Dan kom je bie aolleman in 'êêl de straete." Een soortgelijke combinatie is: dag-en-uure. Dat betekent: voortdurend. "Jan is noga vö béésten. Ie zit dag-en-uure bie z'n knienen." Dat is natuurlijk niet best: konijnen kun je beter 'aol-an' eens opzoeken. Ofte wel: met regelmatige tussen pozen, geregeld. Wanneer iets 'af en an' gaat, wordt er zonder oponthoud heen en weer gegaan: "Willem riedt af en an mee grond, zou- d'n vö den aevend dat gat dicht willen 'ebbe Als een dergelijk gebeuren met zicht bare 'jacht' (haast) gepaard gaat, gebruikt men wel een uit drukking uit de landbouw: "t Is mee de staende waegen bie julder, ze zitte je toch nie ach ter je broek Wanneer het vroeger 'oest' (oogst) was en het er op aan kwam vóór de avond het graan in de schuur te hebben, wachtte men vaak niet tot een wagen gelost was om een volgend 'voer' te laden. Een tweede ploeg volk loste het graan in de schuur, terwijl op het land een andere wagen volgeladen werd. Dat heet(te) 'mee de staende wae gen' werken. Vandaar de uit drukking: 't is mee de staende waegen, er zit haast achter. Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? luist! Middelburg, Lange Geere 28 (lo. MAXIS) FOTO VERSCHOORE In verband met Pinksteren zal voor de editie van 6/4 de volgende sluitingstijd gelden:

de Faam | 1994 | | pagina 1