r UW REIS WAAR OOK NAAR TOE ANVR 01184-84316 m MTV '69 VIERT 25-JARIG BESTAAN Eén van turnclubs weinige Vlissingse ambtenaren verenigd tegen racisme Middelburgers pleiten voor behoud pijnbomenbos op Kreta J.P.A. Rossël tandprotheticus I Straks studerenf Motorcross op het Sloehavencircuit 306<7 ^V-C. opvallend adverte ren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: Jubileumcongres Zeeuwsch Genootschap over Romantiek PZC WEEKBLADEN Een overkruupbèdde Natuurlijk met een REISADVIESBURO Deze week in uw huis-aan-huis krant Engeland zie pagina 19 24e JAARGANG NUMMER 19 11 MEI 1994 .r Jazzgymnastiek één van de peilers waarop MTV '69 rust. Met een jazzavond op zaterdag 18 juni in de Stadsschouwburg en een gala een week later in sporthal De Zandput, staat de Mid delburgse Turn Vereni ging MTV '69 even stil bij haar 25-jarig bestaan. MTV '69 ont stond toen de drie Middelburgse turn clubs Achilles, Medi um Burgum en Wilhel- mina besloten te fuse ren. Het blijkt nu een oersterke club wier vleugels verder reiken dan de Middelburgse grenzen. I®® IFtam De fusie heeft dus alleen maar voordelen opgeleverd met de bouw van een eigen sporthal - De Zandkuil - als hoogtepunt, stelt voorzitter Carla Nijsen vast. In de tijd van fusie was zij lid van Achilles. Ze heeft de ontwikkeling van het Middel burgse turnen sindsdien zo goed als helemaal meege maakt. ,,Er is natuurlijk een periode geweest dat ik met kleine kinderen zat. Toen ben ik er eventjes uit geweest. Maar ook de kinderen en mijn man turnen. We zijn dus een echte MTV-familie". Turnen als topsport en gymen voor de gezondheid, het kan allemaal bij MTV. Bekend zijn de toppers Manuela van der Mast en René de Feijter, die beiden in 1989 deel uitmaak ten van Jong Oranje. Tamara Zandbergen wordt een jaar later Nederlands kampioen in de B-klasse. Piet Haze behaalt in 1993 het Nederlands kam pioenschap bij de heren. En dan is er natuurlijk de jazzafde- ling die eveneens tot de lande lijke top behoort. De doelstelling die de fuseren de verenigingen eind jaren zestig voor ogen hadden is dus bereikt. Toppers en een groot aantal leden dat de vereniging kon dragen. „Eigenlijk", geeft Carla Nijsen toe, „is de vereni ging pas echt gaan leven toen we een eigen sporthal kregen in 1992. Tot die tijd zaten we verspreid over Middelburg in wel tien tot twaalf zalen. Nu kan zo'n negentig procent terecht in de eigen sporthal. Daardoor krijg je een steviger verenigingsleven. Leden ont moeten elkaar en zo en ze maken eens een praatje". Overigens is MTV een van de stabielste turnverenigingen. Terwijl elders in het land de gymnastiekclubs treuren om ledenverlies aan aerobic en andere activiteiten in bijvoor beeld sportscholen, tellen Car la Nijsen en haar medebe stuursleden jaarlijks een con stant aantal leden. „In 1973 hadden we een topjaar en pas seerden we de duizend leden. Momenteel hebben we zo'n zevenhonderd leden en dat aantal is al jaren stabiel. Ik zou kunnen zeggen dat we een van de weinige turnverenigingen in Nederland zijn die zo stabiel blijft. Dat hebben we natuurlijk niet in de laatste plaats te dan ken aan onze voortreffelijke accommodatie, maar ook de breedte in de activiteiten. Om maar eens een voorbeeld te noemen. We hebben een vrouw van 78 als actief lid. We hebben daarnaast peuter gym waarbij de moeder en het kind meedoet. Ons jongste lid is anderhalf jaar. En zo gaat dat in alle leeftijden door". De gala-avond op zaterdag 25 juni is bedoeld om een aantal aansprekende turnvormen te demonstreren. Hoogtepunt is ongetwijfeld als de Nationale selectie ritmische gymnastiek op het toneel verschijnt. Het evenement begint overigens om half negen vanwege de voetbalwedstrijd Nederland- België. Kaarten voor deze avond zijn in voorverkoop verkrijgbaar op de vrijdagen 3 en 10 juni tussen 19 en 20.30 uur in De Zandkuil. Een week eerder is de Middelburgse Stads schouwburg decor voor een jazzavond waar turnen en show onder één noemer wor den gebracht. Hoewel er jaarlijks zo'n Dance MoTiVation wordt gehouden, krijgt de aanstaande showa vond extra attentie omdat de club het zilveren bestaans- feest viert. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen bestaat 225 jaar. Om het jubileum luister bij te zetten zal 10 en 11 juni in tie Stadsschouwburg in Middelburg een congres worden gehouden over het thema Romantiek. Het con gres is georganiseerd in samenwerking met de werkgroepen van het Genootschap en komt in de plaats van de jaarlijkse His torische Studiedag. Was de Nederlandse Verlich- ling de aanleiding voor het ontstaan van genootschappen als dat in Zeeland, de Roman tiek heeft grote invloed gehad op de richting waarin zij zich in de loop van de negentiende eeuw ontwikkelden, zoals blijkt uit de nadruk op geschied schrijving en het aanleggen van museale verzamelingen. Commissaris der Koningin W. van Gelder zal vrijdag 10 juni het congres officieel openen. Vervolgens zal de voorzitter van het Genootschap, J. van Marion, kort terugblikken op "8e afgelopen 225 jaar en aan geven hoe het Zeeuwsch Genootschap zich in de toe komst hoopt te ontwikkelen. Daarna zal A. Zijderveld, hoog leraar sociologie aan de Eras- mus-universiteit van Rotter dam, een voordracht houden waarin hij een kort overzicht geeft van de betekenis van de Romantiek en de gevolgen daarvan voor de beoefening van wetenschappen en kun sten. Hij zal daarbij onder meer op letterkundige en levensbe schouwelijke aspecten ingaan. De volgende congresdag wor den vier voordrachten ver zorgd, die zullen worden gepu bliceerd in een congresbundel. G. de Werd, directeur van het museum Haus Koekkoek in het Duitse Kleef, zal spreken over de in Kleef overleden Middel burgse schilder Barend Corne lls Koekkoek. Deze schilder uit de negentiende eeuw gold als een van de meest getalenteer de uit de Koekkoek-schilders familie. M. Boom, conservator fotocol lecties van het Rijksprentenka binet in Amsterdam, spreekt over de ontwikkeling van de fotografie in de negentiende eeuw en de invloed van de Romantiek daarop. Zij zal ingaan op het werk van foto grafen in Middelburg. H. Snel- ders, hoogleraar geschiedenis van de natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit Utrecht, bespreekt de invloed van de Romantiek op de natuurwetenschappen. Cul tuurhistorica M. Ponsioen ten slotte verzorgt een voordracht over de beoefening van Romantische muziek in Zee land. Zij zal met name ingaan op de Zeeuwse componisten Gerard von Brucken Fock, Otto Lies en Jan Carel Anderson. Aansluitend worden in een recital composities van enkele Zeeuwse componisten voor piano, viool en zang ten geho re gebracht. Deelname aan het congres staat open voor zowel leden als niet-leden van het Zeeuwsch Genootschap. Belangstellenden dienen zich voor 1 juni aan te melden bij het secretariaat van het Genootschap. Het pijnbomenbos van Yiorgos Yeorgmanlis op Kreta. Ambtenaren van de gemeente Vlissingen heb ben zich verenigd onder de naam VLAM, VLissingse AMbtenaren tegen racis me. Met onder meer een handtekeningenactie wil len de ambtenaren stelling nemen tegen de aanwezig heid van drie Centrum Democraten in de Vlissing se gemeenteraad en hun bezwaren kenbaar maken tegen het werken voor 'deze niet-democratische partij'. De initiatiefgroep schrijft in een brief aan het college van b en w van Vlissingen zich te realiseren dat ambtenaren in dienst zijn van een democrati sche organisatie. „Partijen die openlijk racisme en vreemde lingenhaat prediken zijn een slag in het gezicht van ieder een die mensen als mensen wil beschouwen. Verkettering van mensen op basis van (etni sche) herkomst is in strijd met de meest fundamentele men selijke waarden en als zodanig verwerpelijk en ondemocra tisch," aldus de brief. De CD is volgens VLAM een partij die fundamenteel onde mocratisch is en die democra tische verkiezingen slechts gebruikt om racistische denk beelden te legitimeren. VLAM vindt de CD een bedreiging voor de (gemeentelijke) demo cratie en wil daartegen stelling nemen. Op dit moment organi seren vijf Vlissingse ambtena ren een handtekeningenactie onder hun collega's, gericht tegen de CD. Het resultaat van de actie wordt voorafgaand aan de raadsvergadering van 2 juni aan het gemeentebestuur overhandigd. Verder wil VLAM met het gemeentebestuur in gesprek gaan of tegen onde mocratische partijen specifiek beleid moet worden geformu leerd. Het Middelburgs echtpaar Piet en Annelies de Bruin maakt zich sterk voor het behoud van het laatste pijnbomenbos van Kreta. Het bos bij het plaatsje Koutsouras wordt onder houden door Yiorgos Yeorgmanlis. Deze tuinar chitect uit Athene stuit bij de Kretenzers op veel onbegrip. De pijnbomen die vroeger op het hele eiland groeiden hebben, op 'zijn' bos na, moeten wij ken voor de economisch interessantere olijfbomen. Piet de Bruin werkt in het dagelijks leven bij Vijver vreugd. Echtgenote Annelies is werkzaam bij het Hostel in Middelburg, de resocialisatie afdeling van het PZZ. Het tweetal kwam een jaar geleden tijdens een vakantie op Kreta min of meer toevallig in aanra king met het pijnbomenbos nabij het plaatsje Koutsouras. Yiorgos Yeorgmanlis is door de Griekse overheid aange steld om het bos te onderhou den. Om in zijn levensonder houd te voorzien runt hij een kleine taveerne in het bos. Piet de Bruin: „We waren getroffen door de kracht van Yiorgos om zijn bos van de ondergang te redden. De plaatselijke bevolking ziet het nut er niet van in en zou liever olijfbomen in plaats van pijn bomen hebben". Omdat er op Kreta alleen in de wintermaan den regen valt is het gevaar voor bosbranden in de zomer groot. Vorig jaar werd de grootste vrees van Yiorgos werkelijkheid: op 24 juli ont stond er brand door een geknapte electriciteitsleiding. De Bruin: „De brandweer rukte te laat uit en de bevolking was alleen in de weer om de eigen olijfbomen van de ondergang te redden". De brand heeft grote schade aan het bos toegebracht, maar de natuurminnende Griek gaat door met zijn werk. Het echt paar De Bruin probeert hem vanuit Nederland zoveel mogelijk te steunen. De Bruin: „We vroegen ons af wat we eventueel voor hem konden betekenen. Nu ondersteunen we hem in ieder geval moreel door hem regelmatig te schrij ven en een hart onder de riem te steken. Daarnaast probeer ik aandacht voor het bos te vra gen bij verschillende instan ties". Piet de Bruin heeft het afgelo pen jaar onder meer het Wereld Natuur Fonds, Staats bosbeheer, de Griekse ambas sade en de Stichting Bomen aangeschreven. „De reacties op mijn brieven zijn wisselend. De grootste teleurstelling is echter dat een organisatie als het Wereld Natuur Fonds, waarvan je toch iets zou ver wachten, niets van zich heeft laten horen", zegt De Bruin. Staatsbosbeheer zou wel iets willen doen maar kan dat niet. Bovendien nemen de Kreten zers niet gemakkelijk iets aan van buitenstaanders, ze begrij pen niet waar ze zich mee bemoeien. Eind juni reizen Piet en Anne lies de Bruin weer af naar Kre ta om daar met eigen ogen te kunnen zien in welke staat het bos zich bevindt. Piet de Bruin: „We moeten meer respect tonen voor de natuur. Niet alleen in ons eigen land, maar ook als we op vakantie zijn". NIEUWE KUNSTGEBITTEN Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Ja, maar waar... Groot-Britannië is een land vol mogelijkheden en - vooral - tradities. Wie dit jaar een reis naar de overkant wil maken, kan dat plannen. In deze krant een overzicht van de belangrijkste evene menten. De Vlissinger Koos Borg heeft een prijs gewon nen in een internationale fotowedstrijd met als onderwerp Huisdierenportret. De Middelburgse Feenbrothers treden samen met pianist Louis van Dijk op in de Concert- en Gehoorzaal. (Andermaal is het Damplein decor voor Damrock. In het kader van de Nationale Muziekdag spelen er vijf Zeeuwse bands voor café Rockdessert. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Motor Sport Vereniging de Uitlaat uit Vlissingen houdt op Hemelvaartsdag, 12 mei, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging een Nationale Motorcross op het Sloehavencircuit in Vlissingen-Oost. De wedstrijden, gereden in de klassen nationaal 125 cc, 250 cc, Quads en zijspan, tellen mee voor het Nederlands Kampioenschap. Alle klassen zijn ruim vertegenwoordigd. In overeenstemming met de KNMV heeft de Uitlaat beslo ten de zijspanklasse open te stellen voor senior-rijders, waardoor dit nummer volgens de organisatie tot onbetwist hoofdprogramma is bestem peld. Donderdagochtend vanaf 10 uur kunnen de deelnemers hun trainingen afwerken. Het wedstrijdprogramma begint om 12.30 uur en de prijsuitrei king staat voor 17.15 uur gepland. De 125 cc-rijders bij ten het spits af. Zoals gebrui kelijk kent deze klasse een groot aantal deelnemers. Kanshebbers zijn George Strik uit Mill, Gerard Zundorf uit Bergschenhoek en Roche Mee- zenberg uit Venhorst. De tweede soloklasse is de 250 cc. Ongeveer 35 rijders wor den in deze klasse aan de start verwacht. Uit eigen gelederen van de Uitlaat zal Richard Leeuwenstein een gooi doen naar een hoge klassering. Na een blessure in het vorig sei zoen hoopt hij op eigen terrein aansluiting te vinden bij de nationale top. Bekende namen van buiten Zeeland zijn Jan Prins uit Schoonoord en Chris- tiaan Mandigers uit Vriezen- veen. Een andere opvallende klasse is de vierwielige Quad-klasse, vooral bekend van de Veroni- ca-strandrace in Schevenin- gen. Enkele ex-zijspanrijders van naam en faam, zoals Wil van de Laan uit Ter Aar, strij den in deze klasse. In de zij spanklasse zullen drie Zeeuw se combinaties aan de start verschijnen, in een veld van 35 zijspannen. Favoriet is het Zuidbevelandse seniorenkop pel Kees Zuidhof/Kees den Dekker, de winnaars van twee jaar geleden. De andere Zeeuwse deelnemers zijn Floor van Dommelen/Gerard Goetheer en Leo Ovaa/Ronald Borkus. Favoriet voor de over- weinnig bij de nationale zij spanklasse (voor de senioren zijn in Vlissingen geen punten te behalen) is het span Eric Bruil/Philip Magnin uit Sinde- ren. Kijk op pagina Taal heeft het vermogen om aan nieuwe voorwerpen of ver schijnselen nieuwe woorden toe te kennen. Soms gebeurt dat vanuit de volkstaal wanneer de officiële taal al een ander (bui tenlands) woord voor dat voor werp heeft. Een bekend voor beeld is de Vlaamse 'duimspijker' voor 'punaise'. Ik moet dan altijd denken aan wat mijn grootvader vertelde over de eerste auto die hij in de jaren 1890 tussen Serooskerke en Oostkapelle zag rijden. 'Me gooide onze 'ouwêêlen an de kant en me riepe: een koesse zonder paerden, een koesse zonder paerden!'. Dat was een nieuwe naam die op dat moment in die mannen op kwam, alleen leerden zij al snel dat zoiets een 'automobiel' heet te en de 'koets zonder paarden' verdween even snel uit het spraakgebruik. Zulke samengestelde woorden zijn wel heel logisch, maar maken niet zo veel kans tegen over een woord dat in kranten en ander officieel taalgebruik voorkomt. Dat is een ongelijke strijd. Op Walcheren heeft bij voorbeeld ook het woord 'vèrreluller' het moeten afleg gen tegen 'telefoon'. De twee woorden betekenen exact het zelfde, maar het eerste klonk veel minder netjes. Het schijnt dat 'vèrreluller' nog lang op Westkappel gebruikt is. West- kappelaars storen zich het minst van alle Walcherenaars aan van buiten komende normen - zeker wat de taal betreft. Vooral voor humoristische woorden, zoals 'vèrreluller' op den duur gewor den is, zijn ze bijzonder te vin den. Op dat punt wordt 'vèrreluller' echter grandioos verslagen door een woord dat op Aerre- muu (Arnemuiden) schijnt voor te komen: een overkruupbèdde. In het Nederlands heet dat 'lits- jumeaux' (Frans voor tweeling- bed) en verwijst naar twee bed den die naast elkaar geschoven een dubbele slaapplaats bieden. Wel twee-persoons, maar toch twee bedden. Hoe men aan 'overkruupbèdde' komt, mag u zelfverzinnen. HET OOR. waar ledental niet zakt Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 5117.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 Tl •Uloschool Rotterdam Omstreken

de Faam | 1994 | | pagina 1