Vlissinger wint fotowedstrijd mmm La Baguette weer geopend Jac de Bruijn in nieuwe jas TRUCKSHOW Nieuw speelterrein voor Serooskerke Witter dan wit SOCIALE WEERBAARHEID Negende jaargang van Vrouwenpolderse Dagen Verkiezing liefste knuffeldier Uitwisseling Zeeland College en Britse studenten techniek Watersportspektakel in Goes Dansavo e Parel Country en Rock Roll FESTIVAL 14 en 15 MEI "WILD BUNCH" ZEELANDHALLEN - GOES BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Walchers plat (6) PSYCHOCONSULT m.m. v. Juke Box Jive THE CAJUN COMPANY ALBERTINA Tel. 01100-21020 Woensdag 11 mei 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 De winnende foto van Koos Borg Koos Borg, werkzaam bij Combi Back in Vlissingen en lid van de Nederlandse afdeling van Colour Art De Pet's Place-dieren- winkels op Walcheren doen ook mee aan de ver kiezing van het liefste knuffeldier. Voor deze landelijke wedstrijd kun nen kinderen tot 29 mei foto's inleveren waarop ze zelf staan, samen met hun liefste knuffeldier. De ingeleverde foto's doen mee aan de voor ronde en later aan de lan delijke wedstrijd. De verkiezing van het liefste knuffeldier is een samen werkingsverband tussen de Pet's Place-dierenwinkels, Kids for Animals, de jeugd club van de dierenbescher ming en Knuffeldierendag. Alle kinderen die een foto inleveren krijgen als belo ning een stickervel met die- renplaatjes. Per provincie wordt een winnaar aange wezen die dan weer mee doet aan de landelijke ver kiezing. Die uitverkoren Zeeuw mag in september een dag op kosten van de organisatie naar Duinrel in Wassenaar, waar dan weer de landelijke winnaar wordt aangewezen. Per regio worden drie win naars aangewezen. Op Wal cheren kunnen de inzndin- gen worden afgegeven bij de Pet's place-dierenwinkels aan de Vrijlandstraat in Mid delburg en de Lange Zelke in Vlissingen. Photo, heeft een prijs gewonnen in de Internatio nale Fotowedstrijd met als onderwerp Huisdierenpor tret. Koos Borg verzamelde met zijn foto van een hond 43 punten, genoeg voor de zilveren medaille. De jury bestond uit alle leden van de vereniging en een speciale vakjury die ruim vijftig foto's te hoordelen kregen. Borg haalde eerder medailles met het thema Mens en Hobby en met het Interna tionale thema '150 jaar foto grafie'. Het niveau van de Nederland se Color Art Photografen ligt volgens de vereniging erg hoog. Dat blijkt uit de Interna tionale Fotowedstrijden tussen Color Art Photo-leden, waarbij Nederlandse fotografen altijd hoge ogen gooien. Color Art Photo heeft ook afdelingen in onder meer België, Denemar ken en Duitsland. De Neder landse afdeling viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Voor de negende keer staat Vrouwenpolder rond Hemelvaart in het teken van de Vrouwenpolderse Dagen. De Middenstands organisatie Vrouwenpolder verzorgt donderdag 12 en vrijdag 13 mei in het herin- gerichtte dorp tal van acti viteiten voor jong en oud. Organisator Ad de Werk: „Met de Vrouwenpolderse Dagen willen de midden standers van Vrouwenpol der het voor hen zo belang rijke seizoen beginnen". Op Hemelvaartsdag beginnen de activiteiten om 13 uur. In de dorpskern is een braderie-ach- tige markt met voor de kinde ren attracties als een draaimo len, luchtspringkasteel, grab belen en schminken. In vereni gingsgebouw Dorpsdijk is een tentoonstelling van Zeeuwse klederdracht en poppen inge richt. De Veerse wethouder W.J. Sanderse opent de Vrou wenpolderse Dagen om 14 uur officieel door het planten van een boom, die wordt aangebo den door zo'n twintig Vrou wenpolderse middenstanders. De winkeliers willen zo onder het motto 'Start van het groe ne hart' de gemeente stimule ren. De gemeente Veere, waar Vrouwenpolder deel van uit maakt, heeft het afgelopen jaar het dorp opnieuw ingericht en is voornemens het plaatsje tot een 'groen' dijkdorp te trans formeren. Direkt na de opening beginnen verschillende muzikale acts. Het Goese straatorkest Olé loopt door het dorp en op het terras van restaurant De Pel grim treedt de Vlissingse groep Dezz op. Op een over dekt podium in het dorp is van 14 tot 18 uur een familieshow. De shows worden verzorgd door Alfons Born, die onder meer zijn kunnen in de oude- jaarsshow van Paul de Leeuw heeft vertoond. Tussendoor zijn er optredens van het orkest The Road Runners. Voor hen die het Walcherse dorp vanuit de lucht willen zien, bestaat de mogelijkheid om met een kleine helikopter een acht minuten durende rondvlucht te maken. De heli kopter vertrekt vanaf de Fort den Haakweg. De openings dag wordt afgesloten met een optreden van de Oosterse Wethouder M. Brouwer-te Roller van Veere zal 17 mei om 14.30 uur het nieuwe speelterrein in Seroosker ke openen. Een deel van de nieuwe speeltoestellen is gefinancierd uit een bijdra ge van het Nationaal Jeugd Fonds van Jantje Beton. Het nieuwe speelterrein tussen de woningen aan de Noord- weg, Smidsweg, Plein en Poortstraat komt in de plaats van het oude speelterrein aan de Poortstraat, dat moest wij ken voor woningbouw. Het nieuwe terrein is ingericht met een speelklimwerktuig en een De levensmiddelenfabrikanten lijken bij het aanprijzen van hun paradepaardjes superla tieven tekort te komen. Denkt de argeloze consument met 'witter dan wit' eindelijk een wasmiddel gevonden te hebben welke voor ziet in alle wasbehoeften, blijken de 'mega perls' van Dixan nog dieper in de vezels van ons lievelingsshirt door te dringen. Dit ter wijl Omo Power met ingebouwde 'accelera tor' zelfs de ergste vlekken doet verdwijnen en Groene Persil naast u, ook het milieu bespaart. Kortom, de diverse reclamespotjes die ons bereiken via de ether zijn van een werkelijk debiliserend gehalte. Opvallend daarbij is dat negen van de tien keer het produkt aangeprezen wordt door een expert, iemand die het weten kan. De ene keer gebeurt dat door een betrouwbaar type in witte doktersjas - de laborant met verhelderende grafieken - de andere keer door de ideale schoonzoon met (milieu)vriendelijk karakter in dito omgeving. Het gelukkig gezinnetje, waarbij de lieve moeder (alle moeders zijn toch lief?) het vuile voetbaltenue van de kleine doerak ('Hij ravot graag maar het is een schat hoor') als nieuw uit de wasmachine haalt, lijkt torenhoog favoriet bij de reclamemakers, op de voet gevolgd door de hartsvriendinnen die eikaars wasgeheimen uitwisselen ('Heb je dit al eens geprobeerd?'). De consument ziet door de enorme variëteit aan merken en nieuwe produkten door de bomen het bos niet meer. Het keuzeproces is er niet gemakkelijker op geworden. Hebben we niet genoeg aan de vraag 'wat eten we vanavond?' Waarom al die verschrikkelijke wasmiddelreclames op de televisie? Waarom al die varianten op de markt? Kunnen we het niet af met enkele waspoe- ders? Bestaat er dan iets dat nog witter-is- dan-wit? Vanuit het perspectief van de con sument stuk voor stuk legitieme vragen. Deze wil immers maar één ding, een schone, frisse was. Vanuit het perspectief van de wasmiddelen fabrikant echter stuitten we op meer marke tingtechnische verklaringen. De belangen in de wasmiddelenbranche zijn gigantisch. Het Amerikaanse Procter Gamble is met het merk Ariël marktleider in de Europese was- middelenmarkt, waar jaarlijks 18 miljard gul den in omgaat. Het voelt echter de hete adem van aartsrivaal Unilever in de nek. Laatstgenoemde probeert met Omo Power, Protector Gamble naar de kroon te steken. Maar liefst achthonderd miljoen gulden werd gestoken in de grootscheepse campagne rondom het vernieuwde wasmiddel. Unilever heeft met Omo Power zijn meest recente vinding op de markt gebracht, een nieuw katalytisch bleekmiddel. Het tot 'acce lerator' gedoopte bleekmiddel versnelt het oxydatieproces van vlekken zonder daarbij zelf verbruikt te worden. Het voordeel daar van is dat men er heel weinig van nodig heeft. Voor de fabrikanten van wasmiddelen is het op de markt brengen van nieuwe varianten van levensbelang. De varianten zijn de sleu tel tot het winnen van marktaandeel. De kri tieke succesfactor daarbij is het verkrijgen van schapruimte. Het is dringen op de vier kante centimeter. Meer schapruimte in de supermarkten betekent meer omzet. Met behulp van reclamecampagnes, waarbij niet gekeken wordt naar een miljoen meer of minder, proberen de fabrikanten de gebrui kers over te halen van merk te wisselen. Dat valt niet altijd even goed bij de concurrent. Procter Gamble beweert nu - grotendeels gedreven uit angst marktaandeel te verliezen - dat het gebruiken van Omo Power leidt tot extra slijtage aan het wasgoed. Zo gooit het concern modder richting Unilever. En die vlekken zijn niet 1-2-3 weg te wassen. Zelfs niet met Omo Power. dansgroep Deniz aan de Dorpsdijk. Vrijdag worden onder meer de traditionele wedstrijden ring- rijden gehouden in de dorps kern. De prijzen worden om 17.15 uur uitgereikt, de mid denstand heeft een speciale wisseltrofee beschikbaar gesteld. Van 11 tot 17 uur bestaat de mogelijkheid om een vaartochtje te maken met één van de catamarans van de Catamaranclub Vrouwenpol der. De zeilers hebben hun clubhuis bij strandovergang de Zandput. Kinderen kunnen op het strand schatgraven. Zij vertrekken om 14.30 uur onder begeleiding vanaf het grote podium. Om 16.30 uur begint het optreden van de NS-Band op het terras van De Boeka nier. De band is afkomstig uit Eindhoven en bestaat louter uit medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen. De Vrouwenpolderse Dagen wor den afgesloten met een optre den van de Straight Johns bij eetcafé Onder de Panne. X Redderen is een goed Nederlands woord. Ik ken het nog uit mijn jeugd. In het Westland spraken ze van 'op-redderen'. Van Dale zegt: redderen, red derde, heeft geredderd 1. Opruimen, schoonmaken. 2. Regelen, schikken, in orde brengen. Een boedel (be)redderen bij een erfe nis. Beredderaar bij brandschade. 3. Zeewe zen: de zeilen redderen, naar de wind zetten. Dus niks na de bevrijding op Walcheren blijven han gen. Dat woord was al veel eerder uitgevonden. Dit in tegenstelling tot wat er in de rubriek Walchers plat wordt vermeld. J.T.H.C. Schepman Willem klooslaan 8 Vlissingen dubbele schommel, bekostigd met bijdragen van Jantje Beton (zevenduizend gulden) en de gemeente Veere (tien duizend gulden). Verder heeft P. den Herder een extra schommel geschonken en staan er nog bruikbare speel- werktuigen van het voormali ge speelterrein. Kinderen van de groepen 1 en 2 van de basisschool de Weg wijzer verlenen hun medewer king aan de opening van de speelplaats. Voor de openings handeling zal een plaquette van Jantje Beton worden bevestigd op een van de aan geschafte speelwerktuigen. Frits Mahn met zijn echtgenote aan de toog van La Baguette. Broodjeszaak La Baguette aan de Middelburgse Turf- kaai is sinds vorige week weer open. De eetgelegen heid heeft een nieuwe eige naar in de persoon van Frits Mahn. De oorspronke lijk uit Rotterdam afkom stige ondernemer was in het verleden uitbater van Café Centraal in Vlissingen en van een lunchroom in Hulst. Mahn denkt dat La Baguette voorlopig zijn laatste bedrijf is. Nadat de vorige eigenaar met La Baguette was gestopt, heeft de zaak vier maanden stil gele gen. De nieuwe eigenaar Frits Mahn wil de zaak nu weer opnieuw opbouwen. Mahn: „Het bedrijf heeft een paar jaar geleden goed gelopen maar is daarna verwaarloosd. Het moet nu weer vanaf de grond worden opgebouwd. Ik hou er rekening mee dat het wel een half tot een heel jaar kan duren voordat La Baguette weer loopt zoals het kan lopen". Op de menukaart van de brood jeszaak prijken vers gebakken broodjes met maar liefst veer tig verschillende soorten beleg, variërend van een broodje kaas tot een broodje paling. De nieuwe uitbater heeft de kaart uitgebreid met pannekoeken, poffertjes en I warme wafels. Catering voor recepties en ver- gaderingen verzorgt Frits Mahn ook. „Met name bedrij ven doen zaken met mij. Ik ben blij te zien dat na één week al verschillende bedrijven weer hun broodjes en bittergarni tuur komen bestellen", vertelt Mahn. Bestellingen van zestig gulden of meer worden boven dien bezorgd. Mahn verwacht dat La Baguette zijn laatste stekkie is. Mahn: „Zoals het er nu naar uit ziet zal ik hier wel tot mijn pensioen blijven. Maar in de zakenwereld weet je het nooit. Als er vandaag of morgen iemand een aantrek kelijk bod op de zaak doet zou ik wel gek zijn om daar niet op in te gaan. Je weet het immers nooit". Eigenaar J. de Bruijn (rechts) en zoon Robert achter de toonbank van de meubelzaak. Meubelhandel Jac de Bruijn en Zn. in Middelburg heeft een nieuwe jas. De zaak heeft een nieuwe toe gang en ook het interieur is aangepast aan de eisen van deze tijd. In het voorste gedeelte van de winkel is het plafond opgeknapt. Het rijkelijk versierde oude pla fond was voorheen door gipsplaten aan het zicht onttrokken. Nu zijn de opgeknapte versierselen weer te bewonderen. Omdat de doorstroming van klanten in de meubelzaak niet optimaal was, is de toegang tot het bedrijf veranderd. „Veel mensen liepen de zaak maar half in omdat ze niet in de gaten hadden dat er nog meer te zien is", verduidelijkt eige naar J. de Bruijn. De Bruijn heeft zijn zaak aan de Lange- viele sinds 1947 en heeft de tij den zien veranderen. De Bruijn: „Als het regeringsbe leid ten aanzien van belastin gen zo door blijft gaan, zullen er niet veel ondernemers het hoofd boven water kunnen houden". Toch verliest hij de moed niet. De winkel heeft een oppervlak van veertienhonderd vierkante meters. Op de begane grond staan voornamelijk grenen meubels en op de eerste ver dieping rieten stoelen. „Alle grenen meubels worden in onze eigen werkplaats geloogd. Een tijdrovend werk wat heel secuur dient te gebeuren", vertelt De Bruijn. Het familiebedrijf heeft aan de Vlasmarkt een opslag annex showroom waar de meubels ook worden behandeld. Zoon, dochter en aanstaande schoonzoon werken ook in de zaak. De Bruijn: „Ik loop alleen nog een beetje rond als direc teur". Lichaamstaal Laten we een alledaagse situatie nemen. U staat in de rij bij de bakker. U heeft al zo'n kwartiertje gewacht en bent eindelijk aan de beurt. U wilt uw boodschappen doorgeven, maar op dat moment begint rechts van u een andere klant al te roe pen: „Mag ik vijf gesneden fijnvolkoren, tien krentenbol lenU bent verbaasd, omdat u zeker weet dat u nu aan de beurt bent. De klant die daar zo vlijtig zijn bestelling staat op te sommen, was na u binnen gekomen. U besluit om er iets van te zeggen. Maar wat gaat u zeggen, en - belangrij ker nog - hóe zult u dit zeg gen? Zult u aarzelend, bin nensmonds mompelen „Uhm.... ja.... ik dacht eigen lijk dat ik aan de beurt was, sorry hoor...?!" Of zult u dezelfde woorden duidelijk verstaanbaar en vastbeslo ten door de winkel laten klin ken? Het verdere verloop van deze alledaagse stresssi tuatie kan hiervan afhanke lijk zijn. De wijze waarop u praat, is vaak van grotere invloed dan hetgeen u zegt. Uit onder zoek blijkt zelfs, dat mensen voor 75 procent reageren op zaken als toon, gezichtsuit drukking en lichaamshou ding. We noemen dit lichaamstaal. Het is een veel oudere vorm van communi ceren dan de woord-taal, de verbale communicatie. Omdat ze zo'n grote invloed heeft op anderen, is het belangrijk om u van uw lichaamstaal bewust te zijn. U kunt namelijk uw weer baarheid in allerlei situaties vergroten, door goed gebruik te maken van uw lichaam. Maar daarvoor is het nodig om enkele feiten over lichaamstaal te kennen. Allereerst iets over de lichaamsmaten. Uw lichaamslengte is van invloed op de wijze waarop anderen u waarnemen. Dat geldt zeker voor de eerste indruk. Als u groot bent, dwingt u anderen letterlijk om tegen u op te zien. Een groot lichaam straalt gezag uit. Dat is overigens wel aan een bepaald maximum Drs. Henk C.M. Hermans gebonden. Als u extreem lang (en mager) bent, dan maakt dat vaak een slungeli ge indruk. Ook het omge keerde geldt: kleine mensen moeten steeds opzien tegen hun soortgenoten en dat brengt hen in een achter standspositie. Nu is uw lichaamslengte natuurlijk nauwelijks veranderbaar, Toch kunt u van deze gege vens wel enigzins gebruik maken. Wilt u zich in een situatie doen gelden (dus macht verwerven), dan moet u uw lichaam zo groot mogelijk maken. Een ineen gekrompen houding (hoofd laag, schouders hoog, hoge rug) ontkracht de woorden die u uitspreekt. U kunt uw lichaamslengte ook gebrui ken om op een gelijk niveau te komen. Spreekt iemand u staande toe, terwijl u zelfs in een stoel zit, sta dan op. U verandert de up/down posi tie in een gelijkwaardige positie. Ook de lichaamsomvang is van invloed. Erg magere en erg dikke mensen zijn in het nadeel, omdat dit gemakke lijk wordt geassocieerd met negatieve eigenschappen. Ofschoon ook hier slechts beperkte invloed mogelijk is, kunt u wel enig gebruik maken van uw lichaamsom vang. Als u zich in een situ atie moet weren, kunt u het best uw lichaam breed maken en dit de ander tonen. De borst naar voren en schouders naar achteren. U straalt daarmee uit dat u klaar bent voor het gevecht. Oogcontact is een belangrij ke factor bij lichaamstaal. Kijkt u tijdens een gesprek de ander aan, of kijkt u steeds weg? In onze cultuur is oogcontact een manier om je te doen gelden. Als u tijdens een meningsverschil van u af wilt bijten, kijk dan uw opponent stevig in de ogen. Dit brengt u in een voordeelpositie. We zeggen wel 'ogen kunnen dwingen'. Soms zegt een blik meer dan duizend woorden. Zorg ervoor dat u tijdens een ont spannen gesprek uw ogen afwendt. Daarmee voorkomt u dat u dwingend overkomt. Afstand is een andere factor, die onderdeel is van de lichaamstaal. Hoeveel ruim te is er tussen u en de ander? Houdt u deze relatief kort, dan dringt u daarmee in de privésfeer van uw mede mens. Dit kan door hem als opdringerig of agressief ervaren worden. We meten in ons sociale leven met ver schillende maten. Goede kennissen mogen dichtbij komen en anderen houden we het liefst op enige afstand. In het sociale ver keer hanteren we zogenaam de lichaamszones, die aan geven welke afstand ande ren in acht moeten nemen. Het is goed om daarmee rekening te houden. Mis schien heeft u in een bepaal de situatie helemaal geen kwade bedoelingen, maar wordt dit door anderen wel zo ervaren. Mogelijk dat u dan op zo'n moment die ander letterlijk te weinig ruimte laat. De sector Techniek van het Zeeland College in Vlissin gen en het Northumberland College of Arts Techno logy in het Engels Ashing- ton hebben overeenstem ming bereikt over een uiwisselingsprogramma. Leerlingen van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde van beide instituten gaan een tracé ontwerpen voor een weg in Northumberland. In oktober beginnen tien tot vijftien Engelse studenten met het vergaren van de technische gegevens. In april volgend jaar komen de leerlingen uit Nort humberland naar Vlissingen om samen met de leerlingen van de mts de gegevens in te voeren in de computer en om te zetten in een ontwerp. Vervolgens gaan in mei tien tot vijfiten mts-ers naar Ashington om het ontwerp in het terrein uit te zetten. Voor de Britse leerlingen is het de eerste kennismaking met het gebruikte computerprogram ma - hetzelfde dat de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland hanteert. Voor de Zeeuwse leerlingen is het ontwerpen in een heuvel achtig gebied nieuw. Beide bezoeken duren twee weken. Geprobeerd wordt de studenten in gastgezinnen onder te brengen, want een nevendoel van de uitwisseling is de taaibevordering. Binnen het Lingua-fonds van de Euro pese Gemeenschap wordt leerlingen de mogelijk gebo den ervaring op te doen buiten de eigen landsgrenzen. Fietstocht - Motor- en Auto club Scheldegouwen houdt 12 mei een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De route is te vol gen via een eenvoudige routebe schrijving. Onderweg kunnen vragen en opdrachten worden gesteld. De inschrijving en start is tussen 13 en 14 uur bij Hotel Walcheren in Koudekerke. De tocht is 22 kilometer lang en deelnemers moeten uiterlijk 16.30 uur hun controlekaart bij de finish inleveren. Puzzeltocht - MAC de Zeeu wen houdt 12 mei de traditionele puzzeltocht door de Zak van Zuid-Beveland. Deelnemers kun nen zich tussen 13 en 15 uur inschrijven in De Stenge in Hein- kenszand, in de A-klasse of de B(eginners)-klasse. Fancy-fair - De Jeugdclub Aag- tekerke houdt zaterdag 21 mei van 11 tot 16 uur een fancy-fair in het gebouw de Tweesprong in Aagtekerke. Er is een verkoop van door de leden gemaakte spullen. Daarnaast zijn er allerlei spelletjes en ander activiteiten te doen. Beekman in Goes toont tij dens de voorjaarsshow Watersport Totaal vier nieuwe boten variërend in lengte van 3.80 tot 5.90 meter. De show wordt gehouden van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 mei, dagelijks van 10 tot 17 uur en op de vrijdag tot 21.30 uur. Behalve de noviteiten op vaar- gebied zijn er allerlei andere watersportactiviteiten te bekij ken. Zo is er het Duikcentrum Goes aanwezig en op visge- bied zijn er allerlei snufjes te bekijken, ook liefhebbers van waterskiën kunnen er allerlei vindingen anno 1994 onder de loep nemen. Beekman denkt dat de trailerbare kajuitboot Orient 5.90 het grootste trek pleister zal zijn. Dat schip biedt de koper veel comfort. Beek man noemt het een caravan op water. Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 14 mei organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel, van 20.30 - 00.30 uur Hélemaal GRATIS. ,DEPAREL, Met live-muziek van "Passe-Partout". Babelweg 2,4357 BT Domburg, °e volgende dansavond is op 11 juni met telefoon 01188-3230 "Rubato". de parel IS etn met htness. bowling- en squ^v banen .sauna, kuurcentrum, theater, café's en restaurants in domburg ca. 200 deelnemende trucks Behendigheidswedstrijden Radiografische modeltrucks Country en Rock en Rollkleding, muziek, acc., kinderattracties. demo's van Cowboy en Indianengroep Openingstijden: 12.00 - 20.00 uur of later.... zon. 10.00 -18.00 uur Toegang: 12,50, kinderen 6-12 jr. 3,50 Info: 01100-21020

de Faam | 1994 | | pagina 17