GEMEENTE MIDDELBURG Dinsdag verkiezingen Tweede Kamer Dodenherdenking 4 mei op Abdijplein Vbordat de Tweede Kamer erover beslist i beslist u over de Tweede Kamer Belastingen Bouwaanvragen Collecten Rooien Run-bike-run Tien jaar ACM Herindeling Walcheren Koninginnedag '94 Aqua-fit in Poelendaele Commissievergaderingen 3 mei Tweede-Kamerverkiezingen Begrip, respect en wederzijdse acceptatie Week 17 Stemmen met rolstoel Volmachten In het stemhokje Wat gebeurt er daarna met uw stem? Stemdistricten Stadhuis open Tafeltje Dekje uvv 1Ü Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Komende dinsdag 3 mei is een belangrijke dag voor democratisch Nederland. Alle kiesgerechtigden kunnen dan hun stem uitbrengen op kandidaten voor de Tweede Kamer: de volksvertegenwoordiging die het kabinet controleert, wetten beoordeelt, en beleidsnota's van de rege ring behandelt. Van 8.00 uur tot 19.00 uur zijn de stembureaus open, ga stemmen, elke stem telt! Ook rolstoelgebruikers kunnen zelf standig hun stem uitbrengen in een stembureau, dat voor hen toeganke lijk is gemaakt. Welke stembureaus dat zijn staat met een sterretje aan gegeven in het overzicht hieronder. Indien een rolstoelgebruiker is opgeroepen voor een nict-tocganke- lijk stembureau dan kan hij/zij de oproepingskaart op de afdeling Bur gerzaken laten omzetten in een kic- zcrslcgitimatiekaart. Daarmee kan in ieder stembureau in Middelburg worden gestemd. Dit omzetten kan tot en met vrijdag 29 april aanstaan de. Als u op 3 mei verhinderd bent hoeft u uw stem niet verloren te laten gaan. U kunt iemand die op hetzelf de stembureau gaat stemmen toe stemming geven uw stem uit te brengen. Moe dat werkt staat op uw oproepingskaart. U krijgt tegen inlevering van de oproepingskaart een stembiljet met van links naar rechts de politieke partijen en van boven naar beneden de verkiesbare personen. Bovenaan de ri j vindt u de lijsttrekker, daaron der staan de overige kandidaten. U kunt op de lijsttrekker stemmen of een voorkeursstem uitbrengen op een van de overige kandidaten. In ieder geval mag u maar één hok je rood maken, anders is uw stem biljet ongeldig! Na de sluiting van de stembureaus worden de stemmen direct geteld. De uitslag wordt aan het hoofdstem- bureau doorgegeven. Alle op een bepaalde partij uitgebrachte stem men worden door het centraal stem bureau bij elkaar geteld. Op deze manier bepaalt men hoeveel stem men een partij heeft behaald. Daarna wordt uitgerekend op hoeveel zetels de partijen recht hebben. Zetels wor den verdeeld naar evenredigheid van het aantal stemmen. Heeft een partij bijvoorbeeld 10% van de stemmen behaald, dan krijgt die par tij ongeveer 10% van de zetels. De volgorde van de lijst en de uitge brachte voorkeursstemmen bepalen tenslotte welke kandidaten in de Tweede Kamer komen. Wanneer de uitslag van de verkiezingen is vast gesteld ontvangt iedere gekozen kandidaat de officiële kennisgeving van zijn/haar benoeming van de voorzitter van het centraal stembu reau. De nieuwe kamerleden worden beë digd op dinsdag 17 mei. Op de avond voor de Tweede-Kamerver kiezingen bicden de ministers en staatssecretarissen van het zittende kabinet hun ontslag aan. Na de ver kiezingen moet cr dus een nieuw kabinet worden samengesteld (de kabinetsformatie). Als dit is gebeurd kan het nieuwe kabinet aan de slag. En omdat u bepaalt wie er in de Tweede Kamer komt, bepaalt u ook het beleid mee. Middelburg is verdeeld in 28 stern- districten met even zo veel stembu reaus. Op uw oproepingskaart staat op welk stembureau u kunt stem men. Met een sterret je is aangegeven wel ke stembureau geschikt is gemaakt voor rolstoelgebruikers. ATTENTIE! Voor de inwoners van de wijk Grif- De stembureaus sluiten om 19.00 uur. Vanaf dat moment kan iedereen terecht in de voorhal van het stadhuis om daar "heet van de naald" de uitslagen van de stembureaus te volgen. De landelijke uitslagen kun nen daar gevolgd worden op een televisiescherm. Hoen geldt dat zij eenmalig hun stem in een ander stembureau moe ten uitbrengen dan zij gewend zijn. In verband met examens is het MAVO-schoolgcbouw aan de Olmcnlaan niet beschikbaar. Daarom is de Tooren vliedt school aan de Griffioenstraat 38 ingericht als stembureau (ook toegankelijk voor rolstoelgebruikers). 1 Bej. tehuis St. Willibrord. Baeh- tensteene 1 2 de Casembrootschool. Zuidsin- gcl 128 3 Lokaal Gcr.Gcm.-kcrk. Segeersstraat 19 4 Het Verenigingsgebouw, van Cittersstraat 64 5 Eben-ITaczcr. Brandlaan 2 6 Jacob Roggevcenhuis. Noord singel 106* 7 Oranje Nassauschoól, Oranje laan 11 8 De Arneburch, Ncdcrstraat 37 9 De Boomcnburch. Oude VI is- singseweg 40c 10 Dorpshuis. Veerstraat 2 I I Chr. L.T.S.. Gen. Eiscnhowcr- laan 25 12 Toorcnvliedtschool. Griffioen- straat 38 13 Swerf-Rust, Laurens Stommes- weg I 14 De Oostcrburch. Hooge Mee- straat 4 15 Torcnhovcschool, Krickenhof 16 Gctuigcniskcrk, Adr. Lauwe- rcysz.straat 5 17 Ontmoctingskerk. Oosterschcl- destraat I 18 De Bcvcrburch, Baarsjesstraat 45 19 Klim-op school. Grevclingen- straat 10 20 De Zuidburch, Sam. Radema- cherstraat 3 21 De Zceburch, Kcrkhove 3 22 De Eendragtsburch, Vremolds- land 67 23 Rustenburg. Vrijlandstraat 28 24 De Hoeksteen, ingang Vrijland straat 25 De Vrijburch, Gen. Hakewill Smithlaan 15 26 Prins,enhovesehool, Prinsenho- vc 5 27 Zuiderbaken. Marcus de la Pal- mastraat 28 Zeeuwse Bibliotheek, teensedijk 7 Kous- Op woensdag 4 mei zal om 19.30 uur op het Abdijplein te Middel burg de traditionele dodenher denking plaatsvinden. Het programma wijkt af van dat van vorige jaren omdat de hele plechtig heid nu op het Abelijplcin wordt georganiseerd. Voorheen vond de kranslcgging plaats bij het monu ment op de Groenmarkt. Omdat vele belangstellenden wegens het ontbre ken van voldoende ruimte op de Groenmarkt de kranslcgging niet konden gadeslaan is cr voor geko zen de gehele plechtigheid anders te programmeren. Tijdens de plechtig heid zal burgemeester mr. Chr.G.J. Ruticn een korte toespraak houden. Voorts verzorgt de heer A. van Noort enkele declamaties en brengt de Chr. Brassband "ONDA" koraal- muzick ten gehore. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-col- lecte te houden: Nationaal Fonds Sport Gehandi capten van 25 tol en met 50 april: Stichting Heropbouw Konuvle van 2 tot en met 7 mei. voormalig verzet staan vermeld. Deze plaquette is nu nog bevestigd aan de gevel van de Statenzaal aan de Groenmarkt en zal ten behoeve van de kranslcgging worden ver plaatst naar het Abdijplein, waar hij aan de gevel aan de voormalige commissariswoning zal worden bevestigd. Op deze wijze worden de omgekomen Middelburgers nadruk kelijker bij de herdenkingsplechtig heid betrokken.De plechtigheid zal worden besloten met het zingen van het zesde couplet van het "Wilhel mus" cn het hijsen van de vlag. Een ieder wordt uitgenodigd de plechtigheid op bet Abdijplein bij te wonen. Indien de weersomstan digheden van dien aard zijn dat de herdenking niet op het plein kan worden gehouden, zal worden uitge weken naar de Nieuwe Kerk. Vanaf zes uur 's avonds tot aan het moment van zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Een ieder wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. Een aanvraag voor een rooi vergun ning is binnengekomen voor: Noordsingel. wilg: Tappershofstraat. I berk. Voor informatie over deze rooiver- gunningen kunt u terecht bij de afde ling Groenbeheer. telefoon 01180- 75812. "Tafeltje Dekje" is een acti viteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maal tijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 2 tot en met 8 mei maandag boerenkool met worst dinsdag gegrillde worstjes, toma tensaus, geb. aardappelen woensdag kipgehaktballen, koolrabi, gest. aardappelen donderdag witlofschotel, ham, kaas saus, aardappelen vrijdag visfilet, wortelen, gest. aardappelen zaterdag Indische vleesschotel zondag wat de pot schaft Om 20.00 uur zal er twee minuten stilte in acht worden genomen, gevolgd door het spelen van de "Last Post" cn de kranslegging. Bur gemeester mr. Chr.G.J. Ruften zal Foto:Wol terbeek. namens de Gemeente Middelburg de krans leggen bij de plaquette, waarop de namen van de omgeko men Middelburgse leden van het Op zaterdag 30 april worden loop- en wielerwedstrijden gehouden, waarbij de volgende routes worden gevolgd. Fietsroute: Kruitmofenlaan I Torenweg (fietspad) Nieuwlandseweg (fietspad) I Trék- dijk Welzingedijk Stelledijk I Binnendijk 2e weg Boomdijk richting Arnemuiden I vanuit Arnemuiden Oudedijk Nieuwlandseweg (fietspad) Torenweg (fietspad) KruilmolenlSan. Looproute: Kruit molenlaan. fietspad Nieuwlandseweg. Torenweg. Kruitmolenlaan. Het verkeer kan hiervan enige hinder ondervinden. Wethouder mevrouw E.M.J van Brummelen-van Wilgen is een van de spre kers tijdens de feestelijke bijeenkomst, die wordt gehouden ter viering van het tien-jarig beslaan van het Activiteitencentrum Middelburg in het Ont moetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat. Het Activiteitencentrum biedt ontmoeting, ontspanning en activiteiten voor langdurig werklozen, arbeidsongeschikten cn lichamelijk gehandicapten. Voorafgaand aan de receptie die om 16.00 uur begint is er vanaf 13.30 uur een open middag met tentoongesteld werk en demonstraties. Het college van burgemeester en wethouders heeft de Minister van Binnen landse Zaken gevraagd om een oordeel over de ontwerpregeling van Gede puteerde Staten van Zeeland om Walcheren te verdelen in drie gemeenten: Vlissingen, Middelburg en een plattelandsgemeente. De gemeente Middel burg is voorstander van één grote gemeente Walcheren cn vindt dal de pro vincie onvoldoende heeft gekeken naar de belangen van Middelburg. Daar mee doet de gemeente Middelburg een beroep op een artikel in de Gemeen tewet. De besluitvorming over de herindeling van Walcheren wordt door dit ver zoek vertraagd, omdat Provinciale Stalen nu eerst hel oordeel van de Minis ter moeten afwachten. Op zaterdag 30 april wordt Koninginnedag in Middelburg als vanouds geo pend om 9.00 uur met het vlaghijsen door Scouting Middelburgwaarna de vice-voorzitter van de Koninklijke Vereniging "Uil hel Volk - Voor hel Volk" een welkomstwoord houdt vanaf het bordes van het stadhuis. Aansluitend houdt burgemeester mr. C.G.J. Ruiten een felicitatierede. Voor het volledige programma verwijzen wij naar het overzicht in deze Faam-ediïïe. De winkels in Middelburg mogen op Koninginnedag geopend zijn van 9.00 tol 17.00 uur. Het personeel van zwembad "Poe lendaele" nodigt u uit vooreen spet terende aqua-fit happening. Deze happening vindt plaats in de hemel- vaartsvakantie op 9 cn 10 mei in zwembad "Poelendaele" te Middel burg. Het becint om 18.45 cn duurt tot 19.30. Tijdens dit vrolijke cn eenmalige waterspektakel kunt u eens actief kennismaken met de verschillende Aqua-sporten als: Aqua-jogging, aqua-fitness en aqua-trim. Deze gevarieerde watertraining wordt gegeven door ervaren cn enthousiaste instructeurs die u graag de vele mogelijkheden van het aqua- sporten willen laten ervaren. Deel- Foto: J. Wollerbeek. name staat dan ook open voor ieder een die hier interesse voor heeft. De kosten bedragen f8.50 per avond (incl. wctbelt.). Aqua-fit is een vorm van bewegen in diepwater. Het hulpmiddel dat men hierbij gebruikt is een "wet- belt", een drijfmiddel van licht materiaal, die ervoor zorgt dat het hoofd boven water blijft cn zorgt dat de houding rechtop blijft. Hierdoor zijn cr dan allerlei loopvormen (aqua-jogging) cn spicroeleriingen (aqua-fitness) mogelijk. Voor inschrijven of voor meer infor matie over de aqua-fit happening kunt u terecht bij de kassa van het zwembad (01 180-26451). De Commissie Bezwaar- en Beroepschriften Middelburg houdt op donderdag 28 april een hoorzit ting. Behandeld wordt dan het bezwaarschrift van een twintigtal bewoners van de Rouaansekaai. Deze bewoners zijn het niet eens met het besluit van burgemeester cn wethouders, om vier parkeerplaat sen aan de Rouaansekaai te reserve ren voor medewerkers van de Trom- bosedienst Zeeland. Tijdens de hoorzitting worden de belangheb benden in de gelegenheid gesteld, hun standpunten nader toe te lichten. De hoorzitting is openbaar en wordt gehouden in het stadhuis. Inlichtingen kunnen vooraf worden ingewonnen bij de secretaris van de commissie, mevrouw A.C. Beije (tel. 01180-75434). In mei vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, maandag 2 mei om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije. telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Zaken, maandag 2 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroc- vers. telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 9 mei om 19.30 uur. Secre taris is mevrouw M.J. Marcus, tele foon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 10 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 10 mei om 19.30 uur. Secretaris is ■de heer J.A.W. de Wolf. telefoon 75304. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar cn worden gehouden in liet stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda cn andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert maandag 16 mei om 19.30 uur. op .M.J fkj$ Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, donderdag 26 mei om 16.30 uur. Secretaris is me vrouw A.C. Beije. telefoon 75434. Voorafgaand aan de Tweede Kamerverkiezingen dinsdag 3 mei aanstaande is op deze pagina vanuit verschillende invalshoeken inge gaan op de problematiek van vreem delingen en vooroordelen. Bij de sectie Voorlichting is een fol der verkrijgbaar met de meest gestelde vragen en antwoorden over het Nederlandse vreemdelingenbe leid. Deze weck een bijdrage in samen werking met de Consulent buitenlan ders Stichting VMC-Zeeland de heer 11. Akdag. De gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart 1994 zullen de geschiedenis ingaan als de doorbraak van extreem rechts in Nederland. Een complete verrassing was dit niet. men zou kunnen zeggen dat er sinds vorig jaar sociaal-psychologisch iets is fout gegaan in Nederland. De opi niepeilers brachten de boodschap "Nederland is vol" en de media voedden deze kreet met beelden van mensen die. bij gebrek aan onder dak. de nacht door moesten brengen in het ópen veld. Maar is Nederland werkelijk vol cn hoe komt het dat men dat eventueel zo ervaart? De volgende vraag die zich opwerpt is: waarom wordt deze kreet dat Neder land vol is gekoppeld aan de migranten? Het gcdachtcngocd van extreem rechts speelt in op onvrede cn ondui delijkheid. Het getuigt van een plat en gevaarlijk populisme, dat geheel voorbij gaat aan de pijlers van elke zichzelf respecterende samenleving, zoals begrip, respect en vooral wederzijdse acceptatie. Door het ontbreken van een doelma tige onderlinge communicatie is cr geen optimaal contact tussen allochtonen cn autotochtonen. Anders zijn door kleur, taal of cul tuur is tegenwoordig in Nederland geen onverdeeld genoegen. De bedenkelijke houding jegens vreem delingen die. keurig verpakt in beleidsstukken cn toespraken, in de media gestalte krijgt, brengt een gevaarlijk proces op gang. De kern van de zaak is. dat medelanders door deze verwerpelijke tendens vaak de rol van zondebok krijgen toebe deeld. Het is deze ontwikkeling die wij ten goede moeten keren, zeker met de wrange les van 2 maart nog vers in het geheugen. Dat kan al heel snel. door namelijk op verantwoordelijke! en beschaafde wijze kleur te beken nen bij de Tweede Kamcr-vcrkic- zingen van 3 mei. Maar het inkleu ren van het vakje op het stembiljet is slechts een begin, want niet alleen de politici dragen de verantwoorde lijkheid voor een multi-culturele samenleving. Iedere burger draagt die verantwoordelijkheid cn wij. Nederlanders cn medelanders, moe ten samen zorg dragen voor een har monieuze samenleving. Middelburg kent van oudsher een multi-culturele samenleving. Het is geen toeval dat hier twee Joodse begraafplaatsen zijn cn de vele Franse namen in het telefoonboek herinneren nog steeds aan de perio de dat de Hugonotcn in Middelburg een veilige woonplaats vonden. Ook heeft een grote groep migranten zich blijvend in Middelburg gevestigd, sinds ook in Middelburg arbeiders van buiten Nederland werden aan getrokken. En niet te vergeten het vakantie-seizoen, wanneer Middel burg een zeer gedifferentieerde mul ti-culturele samenleving heeft. Een land is zo vol als hel zich voelt. 1 lel feit dat de Nederlandse economie zich thans in moeilijkheden bevindt is onmiskenbaar, maar de koppeling van dit probleem aan het migranten vraagstuk is oneigenlijk, een oorza kelijk verband dat niet klopt. Gelukkig bestaat er bij de meerder heid van de Nederlandse samenle ving nog steeds een positieve hou ding ten opzichte van de aanwezig heid van migranten. De negatieve houding jegens migranten wordt echter door een kleine minderheid geuit en stoelt op verschillende invalshoeken. Gezichtspunten zoals: het gebrek aan kennis bij Neder landers van cultuur cn religie van de verschillende migranten; de concentratie van migranten in bepaalde straten of buurten: het gebrek aan contacten tussen de verschillende gemeenschappen; de concurrentie tussen de autoch tone Nederlandse en migranten op grond van een slechte maatschappe lijke positie. Het creëren van goede cn doelmati ge communicatie is een eerste voor waarde voor het verbeteren van het leefklimaat. Door middel van bij voorbeeld ronde-tafel gesprekken kan kennisoverdracht worden gere aliseerd. Tevens zou het zeer heil zaam kunnen zijn wanneer anti migranten binnen politieke partijen, vakbonden, kerken cn andere insti tuties duidelijk wordt gemaakt dat ze in deze middens niet langer wel kom zijn. Maar liet gaat ook om de extreem rechtse elementen die reeds hun eigen organisaties hebben gevormd. Men bestrijdt deze anti- migranten niet door ze de rug toe te keren. Het politieke debat dat ons allen -medelanders cn Nederlan ders- aangaat moet niet gesmoord worden in stilzwijgen, ook niet als sommige thema's gevoelig liggen of zelfs als pijnlijk kunnen worden ervaren. Het zijn niet de symptomen die de politici moeten bestrijden. De symptomen behoren slechts een gidsfunctie te vervullen, die leidt tot overtuigende cn beleidsmatige ant woorden van de politici op de vra gen die de samenleving opwerpt. Dat is de les die getrokken moet worden uit de gemeenteraadsverkie zingen van 2 maart en die zich moet vertalen in de Tweede Kamer-ver kiezingen van 3 mei. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de navolgende belastingverordeningen goedkeuring heb ben verkregen: - Hondenbelasting - Marktgelden - Onroerende-Zaakbelastingen - Parkeerbelastingen - Toeristenbelastingen Deze verordeningen liggen voor een ieder ter inzage bij de sec tie Financieel Beleid van de Dienst Middelen, Helm 3. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat een aanvraag voor een bouwvergunning is binnengeko men: a. op 14 april 1994 voor het bouwen/uitbreiden van de garage en het woongedeelte op het perceel Oude Vlissingseweg 32; b. op 15 april 1994 voor het verbouwen van de zuid-west gevel van de torenflat op het perceel J. van Reigersbergstraat 41 t/m 303; c. op 15 april 1994 voor het wijzigen van de gevel op het per ceel Vismarkt 9; d. op 18 april 1994 voor het tijdelijk plaatsen van een unit op het perceel Achter de Houttuinen 39; e. op 19 april 1994 voor het bouwen van een woning met bedrijfsruimte op een perceel aan de Laan der Verenigde Naties nabij garage Cevaal; f. op 20 april 1994 voor het plaatsen van een dakkapel op het perceel Korteweg 5 te Nieuw- en Sint Joosland. Woensdag 27 april 1994 DE FAAM 5

de Faam | 1994 | | pagina 5