50-ste herdenking van de bevrijding van Walcheren smi Op zaterdag 5 november a.s. herdenkt Walcheren op grootscheepse wijze het feit dat het toenmalige eiland vijftig jaar geleden door de geallieerde troepen van de Duitse overheersing werd bevrijd. De Walcherse gemeenten hebben voor dat doel een 'Comité Bevrijding Walcheren' gevormd, dat de herdenkingsactiviteiten coördineert. Burgemeester Van der Doef treedt op als voorzitter van het comité; het secretariaat wordt eveneens in het stadhuis van Vlissingen gevoerd. Vlissingen centraal De coördinatie heeft geleid tot een cen traal herdenkingsprogramma. Plaatselijke programma's van de afzon derlijke gemeenten zijn daar op afge stemd. De centrale herdenkingsmomen ten vinden alle in Vlissingen plaats. Op 5 november wordt om 14.00 uur in de St. Jacobskerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarbij mr. J.J. van der Weel uit Middelburg een herdenkingsrede zal uitspreken. De bijeenkomst zal muzikaal worden omlijst met o.m. zang van het Seheldeloodsenkoor en het Westkapels dameskoor. Om 15.30 uur vindt de centrale krans- legging plaats bij de monumenten aan de Commandoweg. Aan deze plechtig heid wordt medewerking verleend door de Jan Willem Frisokapel, een Canadese band en de Vlissingse Oratorium Vereniging. Het Korps Commandotroe pen verzorgt een erewacht. De Commissaris der Koningin in Zeeland biedt als afsluiting van de herdenkings dag aan oud-strijders en andere geno digden een receptie aan in het provin ciehuis te Middelburg. Het Comité Bevrijding Walcheren heeft het Koninklijk Huis uitgenodigd de her denkingsplechtigheden bij te wonen. Lokale programma's De lokale herdenkingen zijn voornamelijk geprogrammeerd in de morgenuren van 5 november. In de gemeente Domburg vindt om 08.45 uur een herdenking plaats op de begraafplaats. Om 09.30 uur gebeurt dat ook bij het herdenkings monument; een muziekkapel uit België verleent hier medewerking. Om 09.15 uur begint een plechtigheid bij de monumenten van Arnemuiden aan de Sloedam. De Johan Willem Frisokapel is daar met een erewacht van het Korps Commandotroepen aanwezig; ook Canadese pipers verlenen hun medewer king. Na afloop is er een bijeenkomst met oud-strijders in gebouw 'De Arne'. In de gemeente Veere vindt met mede werking van Muziekvereniging Veere's Genoegen om 09.30 uur in Vrouwenpolder een plechtige herdenking plaats, waarbij een gedenksteen zal wor den onthuld. In Westkapelle wordt op 4 november om 19.00 uur een herdenkingsdienst gehou den in de Hervormde Kerk. Om 20.00 uur vertrekt een stille tocht naar de begraaf plaats, waar bij het oorlogsmonument een herdenking plaatsvindt. Op 5 no vember om 11.00 uur is er in Westkapelle een herdenking bij het mo nument op de zeedijk. Er vindt ook een kranslegging voor de kust in zee plaats. De band van de Royal Marines School of Music verleent hier muzikale medewer king; het Korps Commandotroepen ver zorgt de erewacht. boven: Ensemble Contraint. foto Artur Kittlitz jr. onder: Cantabilé. foto Juli Furmanovsky. De Vereniging 'Uit het Volk- Voor het volk' in Middelburg organiseert op 5 no vember een historische optocht met oude legervoertuigen en met medewer king van diverse muziekkorpsen. Afsluitend wordt op het Damplein een plaquette onthuld ter nagedachtenis aan de overgave van Middelburg, 's Avonds is er in de Concert-en gehoorzaal een avond met artiesten uit de tijd van de bevrijding. Op zondag 6 november vindt in Middelburg om 10.30 uur een herden kingsdienst plaats in de Nieuwe Kerk, met medewerking van koren en muziek verenigingen. Het college van B. en W. van Middelburg houdt om 16.00 uur een officiële ontvangst voor genodigden, waaronder oud-strijders. Om 20.00 uur verzorgt de Koninklijke Militaire Kapel een herdenkingsconcert in de Stadsschouwburg, ondersteund door de 'Gevleugelde vrienden' Pieter van Vollenhoven, Pim Jacobs en Louis van Dijk. Ook de befaamde Vera Lynn zal in dit programma optreden. ingn -etariaot van het Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen Eveneens op 6 november begint om 10.00 uur een herdenkingsdienst in de Vlissingse St. Jacobskerk. Daarbij zal na mens het Regiment van The King's Own Scottish Borderers de avondmaalbeker worden aangeboden, die het Regiment in gebruik had bij de velddiensten die vóór de landing in 1944 werden gehouden. In Zoutelande biedt het gemeentebe stuur van Valkenisse aan een aantal oud-strijders een aperitief en lunch aan in Hotel Willebrord. Om 15.00 uur vindt een herdenkingsdienst plaats in de Hervormde Kerk. Aansluitend wordt de fototentoonstelling in het gebouw Middendorp bezocht. Op dinsdag 8 november is er om 11.00 uur een plechtige herdenking bij het mo nument in Serooskerke, waar ook een plaquette wordt onthuld met de namen van gevallenen. Oud-strijders De oud-strijders (waarvan er volgens voorlopige opgave ca 300 aanwezig zul len zijn) zijn in de gelegenheid om be halve de centrale herdenkingsplechtig heid naar eigen keuze bepaalde plaatselijke herdenkingen bij te wonen. Op 5 november krijgen zij in het Scheldekwartier een lunch aangeboden; daarbij zal hen ook een herinnering aan deze 50-ste herdenking van de bevrij ding van Walcheren worden uitgereikt. Overige activiteiten Behalve deze officiële herdenkingen ont wikkelen zowel gemeenten als vereni gingen diverse plaatselijke activiteiten, waaronder tentoonstellingen, 'social evenings', défilé's e.d. Zo zal in het Stedelijk Museum van Vlissingen in de periode van 21 oktober 1994 tot en met 15 januari 1995 een tentoonstelling te zien zijn, die aandacht besteedt aan de wijze waarop de burgerbevolking de oor logsperiode heeft beleefd. Voor de scho len wordt een speciaal lespakket ontwik keld. De Culturele Raad Vlissingen speelt op de herdenking in met de volgende programmering: donderdag 3 november, 20.30 uur Cantabilé met Songs of Love and War In Songs of Love and War viert Cantabilé de vijftigste verjaardag van het eind van de Tweede Wereldoorlog. Cantabilé is een uitzonderlijke professionele vocal group volgens de Engelse traditie: zo swingend als Manhattan Transfer en zo vakkundig als de Kings Singers. In de af gelopen jaren hebben zij een onbetwiste reputatie opgebouwd in zowel Europa, de Verenigde Staten als het Verre Oosten. De speciale mengeling van vak manschap en humor, die voor Cantabilé zo kenmerkend is, maakt hun concerten voor elke zangliefhebber tot een beleve nis. vrijdag 4 november, 20.30 uur Ensemble Contraint met 'Das Schwein mit der Geige' van Mare Neikrug Een muziektheatervoorstelling rond de geschiedenis van een Joods violist in een Nazi-concentratiekamp. Centraal en ac tueel thema van de voorstelling is discri minatie en willekeur. bevrijdingsfestival zeeland 9

de Faam | 1994 | | pagina 29