De strijd om de Scheldedelta TE KRIJG, TE RUIL EN TE KOOP: INFO - BOEKEN - PLATEN - CD'S m.m.v. Bikker Boeken Vlissingen Boekhandel Fanoy Middelburg Boekhandel De Ruiter OOK BELANGSTELLING? Op 5 mei 1945 om 08.00 uur werd de capi tulatie van kracht die Nederland officieel bevrijdde, overeengekomen tussen de Geallieerden en de Duitse strijdkrachten. Maar de strijd om de bevrijding van Zeeland was al eerder gevoerd —in de laatste maan den van 1944. De stad Vlissingen bijvoor beeld herdenkt haar bevrijding ieder jaar op 3 november. Arsenaalplein van 1 3.30 tot 1 8.00 uur Honderden afgepri sde boeken en speciale aanbiedingen van iteratuur tot informatica Ook u kunt tweedehands boeken, platen en CD's aanbieden. Om te ruilen of om te kopen. Dat mag op straat, maar u kunt er ook een kraam voor huren. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de organisatie van het festival, te bereiken op telefoonnummer Uiteraard was de strijd om Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen geen doel op zichzelf. Hij was sinds de geslaagde landing in Normandië op 6 juni 1944 onderdeel van een groter geheel. De Geallieerden rukten na die dag snel op naar het noorden. De strijd om de Westerschelde begon in feite bij de bevrijding van de havenstad Antwerpen op 4 september 1944 en eindigde 85 dagen later, toen het eerste schip met voorraden voor de Geallieerde troepen in Antwerpen gelost kon worden. Om dit laatste te bereiken was het noodzakelijk om beide oevers van de Westerschelde op de Duitsers te veroveren. Het Geallieerde plan Op 10 september gaf de Amerikaanse generaal Eisenhower opdracht aan de Britse veldmaarschalk Montgomery om de toegang tot de haven van Antwerpen vrij te maken. Het plan bestond uit 4 onderdelen: 1. Het bevrijden van het gebied ten noorden van Antwerpen en het blokkeren van de ingang naar Zuid-Beveland. 2. Het terugdringen van de Duitsers in Zeeuws- Vlaanderen (Operation Switchback). 3. Het terugdringen van de vijandelijke verdedigings linies in Zuid-Beveland (Operation Vitality). 4. Het bevrijden van het schiereiland Walcheren (Operation Infatuate). Als eerste stap werd Woensdrecht op 16 oktober 1944 bevrijd, waardoor de toegang tot Zuid-Beveland was geblokkeerd. Daarna -tegen het einde van dezelfde maand— viel de zuidelijke oever van de Westerschelde in handen van de Geallieerden. Ook de opmars door Zuid-Beveland verliep voorspoedig. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen staken de Geallieerden over naar Zuid-Beveland. Via Hoedekenskerke en Baarland kwamen beide troepenmachten samen in Goes om geza menlijk daarna op te trekken naar de Sloedam, de enige landverbinding met Walcheren. Walcheren was dus het laatste obstakel voor het realise ren van een vrije doorvaart op de Westerschelde, maar was door de Duitsers in een ware vesting veranderd. Aan de kust stonden zware geschutsopstellingen en de stran den stonden vol met zgn. Rommelasperges om eventuele landingen vanuit zee te voorkomen. De landerijen waren voorzien van obstakels om luchtlandingen onmogelijk te maken en rond Vlissingen werd zelfs een anti-tank gracht gegraven. Bovendien kreeg de Duitse bevelhebber de strikte order Walcheren tot de laatste man te verde digen. De Geallieerden moesten wel met een bijzondere oplossing voor dit probleem komen. De Inundatie van Walcheren Zonder het plan aan de Nederlandse regering in Londen voor te leggen (maar wél na veel aarzeling) besloot de Geallieerde legerleiding Walcheren onder water te zet ten. Hierdoor zouden veel Duitse stellingen onbruikbaar worden en de transportlijnen ontwricht. Men besefte goed dat dit plan burgerslachtoffers zou gaan kosten en dat Walcheren voor lange tijd zou veranderen in een onvruchtbare woestenij. Ondanks uitgestrooide waar schuwingspamfletten bleef een massale evacuatie uit. Op 3 oktober 1944 koersten 247 Lancaster bommenwer pers richting Walcheren en bombardeerden de dijk bij Westkapelle. Daarbij vielen veel burgerslachtoffers. Het water nam bezit van Walcheren. Vier dagen daarna wer den de dijken bij Vlissingen (De Nolle) en Rammekens gebombardeerd en uiteindelijk op 11 oktober de dijk bij Veere. Behalve de duinrand, een aantal dorps- en stads kernen en een klein gedeelte van het noord-oosten kwam vrijwel heel Walcheren onder water te staan, overgeleverd aan eb en vloed. De aanval op Vlissingen en Westkapelle. Ter voorbereiding van de landing verhevigden de Geallieerden hun bombardementen op de zuid- en west kust van Walcheren. In en nabij Breskens werden 314 zware geschutopstellingen geplaatst, waarmee Vlissingen bestookt werd. Vanwege de sterke Duitse ver dediging was het niet eenvoudig een goede landings plaats in Vlissingen te vinden. Na veel wikken en wegen werd gekozen voor een klein haventje ten oosten van de Vlissingse binnenstad, het Slikhaventje. Het kreeg de codenaam "Uncle Beach". Om 4.30 uur in de vroege morgen van 1 november 1944 verlieten de eerste 20 landingsvaartuigen de haven van Breskens. Hiermee was de eerste stap gezet van de daadwerkelijke bevrijding van Walcheren. Na twee dagen van hevige straatgevechten kon tenslotte op 3 november het hoofdkwartier van de Duitsers (in hotel Britannia) worden veroverd. Vlissingen was bevrijd, maar wat er van overbleef leek op een spookstad. Slechts één huis bleef onbeschadigd. Vrijwel gelijktijdig met de aanval op Vlissingen werd ook de aanval op Westkapelle ingezet. Ook rond de Sloedam vonden er hevige gevechten plaats. De bevrijding van Zeeland Op 7 november 1944 was Walcheren bevrijd van de Duitse bezetting. In de periode tot 26 november werd de Westerschelde vrijgemaakt van mijnen en obstakels waardoor op die laatste datum het eerste bevoorra dingsschip in Antwerpen kon afmeren. Het door de Duitsers geïnundeerde Noord-Beveland kon op al 2 november haar bevrijding vieren. Enkele dagen ervoor waren de eilanden Tholen en Sint Philipsland bevrijd. Alleen Schouwen-Duiveland moest helaas nog 6 maanden op bevrijding wachten. A. Meerman gemeente-archivaris, Vlissingen bevrijdingsfestival zeeland 7 01184-16662.

de Faam | 1994 | | pagina 27