Aanloop activiteiten Colofon r Bevrijdings festivals Activiteiten voor kinderen Bevrijdingsbal 5 november 1994: 50ste herdenking van de bevrijding van Walcheren Open-brief-wedstrijd irSfeja De Bevrijdingskrant Zeeland is gemaakt in opdracht van het organisatie comité Bevrijdingsfestival Zeeland. De krant wordt huis aan huis verspreid in vrijwel geheel Zeeland. Oplage: 150.000 Productie: Klaas Overdam Redactie: Willem Nijsen Ben Smulders Rynie de Witte Eindredactie: Willem Nijsen bevrijdingsfestival zeeland 3 Reprografie en druk: Drukkerij van de Velde Vormgeving: Trudi Warns Strip: Jan W. Simons Fotografie: Lex de Meester Ruben Oreel Acquisitie: Peter Dievenbach In het kader van het Bevrijdingsfestival organiseert de Stichting Cultureel Werk diverse acti viteiten in de buurt- en clubhuizen. Onderstaand een overzicht: 29 april, 20.00 uur, Walk-inn Optreden 'Weekend Amusement' met protestsongs in het kader van het thema sociale grondrechten, stands en sprekers. Toegang f. 2,50 4 mei, 14.00 uur, Woltershuis Kindermiddag over milieu. Toegang f. 1,00 4 mei, 14.00 uur, A.C.V. (Woltershuis) Themamiddag over het milieu met sprekers en informatiestands. 4 mei, 14.00 uur, De Paraplu Poppentheater 'Robhetty' met 'Bezem door Borstelland'. De voorstelling is geschikt voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Toegang f. 1,00. Alsof het altijd zo geweest is. Vrijheid: een groot goed Programma Interview 2 Unlimited 4-5 Kunnen mensen verandere Willem Nijsen in gesprek met6 Boekenmarkt De strijd om de Scheldedelta 7 Sweet memories voor ouderen Vrijheid: een groot goed foto Ruben Oreel De FNV is niet zomaar hoofd sponsor van de Bevrijdingsfestivals op 5 mei. Sociale grondrechten zijn van wezenlijk belang voor de FNV. Sterker nog, de grootste vakcen trale heeft zich altijd ingespan nen voor sociale grondrechten als werk en recht op een mens waardig bestaan. Door de com binatie van dit thema met eigentijdse muziek en cultuur is het Bevrijdingsfestival een fan tastische happening. Johan Stekelenburg is gast spreker op het Bevrijdings-fes- tival Zeeland. Bellamypark 21.45 uur. Op 5 mei vieren we in Nederland, dat we vrij zijn. Dat we leven in een democratie en niet afhankelijk zijn van de willekeur van een overheerser. We staan er bij stil dat dit tijdens de Tweede Wereldoorlog anders was. Dat mensen toen geen rechten hadden waar zij aanspraak op konden maken. We mogen ons gelukkig prij zen dat we in Nederland de vrijheid kunnen vieren. In tegenstelling tot in veel andere landen... Bevrijdingsfestival Op 5 mei worden, om de bevrijding te vieren, op dertien plaatsen in Nederland Bevrijdingsfestivals gehouden. Een van die plaatsen is Vlissingen. Het festival vindt plaats van 12 uur tot 's avonds laat, op en rondom het Bellamypark en in het Arsenaaltheater. Het biedt een programmering die vooral gericht is op jongeren, maar dat betekent niet, dat de ouderen worden vergeten. In deze krant leest u alles over welke groepen, sprekers en artiesten zullen aantreden. Thema Het thema van het Bevrijdingsfestival is 'sociale grondrechten". Het is niet zo gemakkelijk om je daar iets bij voor te stellen. Toch zijn ze voor iedereen ontzettend belangrijk. Waar het om jongeren gaat, zijn het rechten die ervoor moeten zorgen dat zij bijvoorbeeld op zichzelf kunnen wonen, dat ze kunnen werken of, als dat nodig is, een uitkering kunnen krijgen. Of dat jongeren de opleiding die zij willen, kunnen volgen. En dat het milieu er niet op achteruit gaat. De sociale grondrechten verplichten de overheid om hiervoor te zor gen. Grondrechten Naast de sociale grondrechten zijn er nog meer, zoals het gelijk heidsbeginsel, het kiesrecht, de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van geloofsovertuiging. Ze leggen als het ware een bodem in ieders bestaan. Want wat is vrijheid wanneer je niet te eten hebt of onder een brug moet slapen? En wat heb je te kiezen, wanneer je geen opleiding hebt en geen geld? Met z'n allen, overheid en bur gers, zijn we verantwoordelijk voor de blijvende betekenis van de (sociale) grondrechten. Daarom is er bij het Bevrijdingsfestival niet alleen aandacht voor de muziek op het podium maar ook voor de wereld daar omheen. Want vrijheid, dat is een groot goed! L.C. Poppe - de Looff wethouder van cultuur van Vlissingen Door die bevrijding kon men weer leven zonder angs" de betekenis aan van de geallieerde strijd tegenzet 1 vormen voor de naoorlogse samenleving: «dNI weer zelf de 'en voor de I Onze sociale grondrechten zi, inhoudsopgave voor die kwal verdeling van de welvaart, ee ensèn buiten Dit jaar is het 50 jaa troepen op D-Day in eb'ieden in Nederland veel bereikt jdighed?n;^ehoren tot de beste van'efëV we maar hief denken, dat we het defini tief voor elkaar hebbe heden en o er altijd het risico bestaat, sas», ffimii "a bestaan als we er blijvend aan werken en en dat alien daaraan deel kunnen hebben. Als officiële garantie zijn de kwaliteits van.sociale qrondrechten e overheid. 'M Maar niet alleen de overheid is de hoedster van de -, samenleving. cfjjÉs zijn in alle geledingen van de maatschappij. De samen leving als geheel dient het draagvlak te zijn voor.het democratisch functioneren van de maatschappij, Onze wetten bieden de vrijheid om zelf verantwoordelijk te zijn. En wetten, zoals de nieuwe wet 'gelijke behandeling' en andere anti-discriminatiewetten hebben alleen waarde als wij er met elkaar het belang van inzien, ons er aan houden en bovendien bereid zijn de daarin neergelegde gedachten uit te dragen en waar nodig te verdedigen. Dat is geen taak die we kunnen afschuiven op de over heid en de rechterlijke macht. Dat is een verantwoorde lijkheid van ons allen. Het gaat er immers om hoe we als burgers met elkaar omgaan/want mensen kunnen alleen tot hun recht ko men als ze elkaar de ruimte geven. Commissaris van de Ko O»

de Faam | 1994 | | pagina 23