Een tuin vol zomerbollen Zomerse fleur uit onooglijke knollen 1 n 'Wie geeft de planten water tijdens de vakantie?' Mooie en praktische sierbestrating vergroot sfeer en tuinplezier e V Actuele bloembollentips Sierbestrating neemt in onze tuinen een steeds belangrijkere plaats in. Sier- tegels, betontegels, sier- klinkers, natuursteen en tuinelementen zijn er in zoveel vormen, kleuren en structuren dat iedere tuin- bezitter zijn creatieve fanta sie de vrije loop kan laten. Koppelstones Flinstones Varioflor-elementen Tuinbloc A Woensdag 20 april 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Overal om u heen ziet u de lente. De eerste bladeren zijn weer aan de bomen, de knoppen worden steeds groter en de bloemen komen weer uit. Elk jaar lijkt het weer een wonder dat na een gure, natte herfst en een kille winter de bloemen tot bloei komen. En elk jaar hebben heel veel mensen spijt dat zij in het najaar geen bollen in de tuin hebben geplant. Maar dat er nu overal bol- en knolgewas sen in bloei staan, betekent niet dat er niets meer te redden valt. Want de gewas sen die nu bloeien worden 'voorjaars- bloeiers' genoemd. Die worden in het najaar geplant. Er zijn echter ook hele mooie bolgewassen die in de zomer bloei en, de zogenaamde 'zomerbloeiers'. Die zijn zeer geschikt om te combineren met vaste planten en met andere gewassen die u al in de tuin heeft staan. De tijd om die bollen en knollen te planten is nu aange broken en duurt tot eind mei. Van juni tot oktober zorgen knol- en bolge wassen voor prachtige tuinen. De mooiste begonia's, dahlia's, gladiolen, lelies en nog veel meer soorten maken de zomer extra fleurig. En het leuke is: bijna ieder een kan ervan genieten en eraan meewer ken dat er een fleurige zomer komt. Zomerbollen kunt u in elke grondsoort planten. Natuurlijk moet u voor het plan ten wel de grond 'los' maken, want anders laat zij geen water door. Zomerbloeiers kunnen het beste op een zonnige en beschutte plek worden gezet. En dat plan ten is zo gebeurd: de vuistregel is dat de bollen twee keer zo diep moeten worden geplant als ze hoog zijn. De uitzondering op de regel is de dahlia. Dahliaknollen worden met maar een dun laagje grond bedekt. Dit jaar is wel een heel bijzonder jaar om extra aandacht te besteden aan uw bollen. Want alles wijst erop dat deze zomer oran je getint zal worden in de mode en in de sport. Denkt u maar een aan het WK voet bal. Dit is een reden te meer om uw tuin een actueel, vrolijk en modieus accent te April en mei zijn de maanden dat zomerbloeiende bollen worden geplant. Er zijn heel veel soorten zomerbloeiers te koop. Om u een idee te geven: begonia's, dahlia's, gladiolen, ananasplant, freesia's, ranonkels en niet te vergeten lelies kun nen de zomer een fleurig aanzien geven. Zij moeten allemaal in april en mei wor den geplant. Veel van deze zomerbloeiers zijn ook zeer geschikt als snijbloem. Zo kunt u uw eigen boeket samenstellen met bloemen uit de eigen tuin. Vaak kunt u een eigen snijbloemenhoekje maken. In dit hoekje plant u de bollen die u wilt gebruiken voor uw eigen snijbloe menboeketten. De bollen kunnen in dit hoekje wat dichter bij elkaar staan dan wanneer u de bloemen laat staan. En op deze manier kunt u er ook meer bollen in kwijt. U hoeft geen tuin te hebben om te kunnen genieten van zomerbloeiende bollen: Zomerbloeiers kunnen ook worden geplant in potten en bakken. Prachtig op het terras en op het balkon. Zolang de bollen niet in bloei zijn, kan het terras, de tuin of de bak er een beetje kaal uitzien. Een mooie bodembedekker of een overhangend plantje, zoals de lobelia of de petunia kan dan de omgeving heel goed verfraaien. Als u een winderige tuin, terras of balkon heeft, kunt u het beste laagblijvende soor ten zomerbloeiers planten. Deze zijn over het algemeen beter bestand tegen wind en regen, terwijl ze in kleur niet onder doen voor hun soortgenoten. Bij het planten van dahliaknollen in april moet het groeipuntje net boven de grond uit blijven steken. Een heel fraai zomerbloeier is de gladiool. Het mooiste is echter een grote hoeveel heid gladiolen bij elkaar, want een enkele gladiool is eigenlijk te rank om een pot, bak of stuk van de tuin te vullen. In een moestuin bieden gladiolen een schitteren de aanblik. De kleurige stijve bloeistengels sfaan heel leuk tussen de rijtjes sla en radijs. Maar niet alleen in de tuin kunt u genieten van een mooie bas gladiolen: zij zijn namelijk bij uitstek geschikt om als snijbloem de woonkamer te sieren. In de winkel zijn op dit moment de mooi ste tulpen te koop. Ook tulpen kunnen geuren. Voorbeelden daarvan zijn de oranjerode, geel gerande 'Ad Rem', de oranje 'Prinses Irene', de kadinaalrode gefranjerde tulp 'Arma', de rozerode, wit- gerande 'Lustige Witwe' en de dubbele gele 'Monte Carlo'. Maar er zijn nog veel meer soorten heerlijk geurende tulpen te koop. Vraag ernaar als u een bosje in huis wilt halen. geven: de Oranje Zomer. De keuze aan oranjebloeiende bollen is groot. Denk u maar een aan de lelie, de begonia, de montbretia, de dahlia, de canna en niet te vergeten de gladiool. De bollen en knollen moeten niet te dicht bij elkaar worden geplaatst. De kleinere soorten kunnen op een decimeter uit elkaar in de grond worden gestopt. De gla diool heeft twaalf centimeter nodig, de begonia twintig centimeter, de lelie dertig en de dahlia veertig centimeter. Deze afstanden hoeft u niet als te letterlijk te nemen: als u een decoratief kleurvlak in de tuin wilt hebben, kunt u de bollen gerust wat dichter bij elkaar plaatsen. Maar als u de bloemen als snijbloemen wilt gebrui ken, moet u de afstanden wat strikter nemen. Begonia: Van de begonia bestaan vele soorten. Sommige bloeien rijk en langdu rig. Er zijn er ook die maar kort bloeien, maar zij krijgen wel heel mooi gevormde en gekleurde bloemen. Begonia's worden ongeveer twintig tot vijfentwintig centi meter hoog. Zij willen graag op een beschutte en zonnige plek staan. Dahlia: Van deze plant bestaan nog veel meer soorten dan van de begonia. De dah lia, die van oorsprong Mexicaans is, is een uitstekende tuinplant. Afhankelijk van de planttijd en het ras bloeit ze vanaf het begin van de zomer tot in het najaar de eerste nachtvorst invalt. Zij wordt 100 tot 150 centimeter hoog. Dahlia's lenen zich ook uitstekend als snijbloem. In het najaar kunt u de knollen rooien en gedurende de winter droog en koel bewaren. Gladiool: Ook dit is een prima snijbloem, en met name de kleinbloemige gladiool is zeer geschikt voor tuinbeplantingen. Gla diolen bloeien in juli, augustus en septem ber. Zij worden zo'n zestig tot vijfenzeven tig centimeter hoog. Lelies: Deze mooie bloemen komen uitste kend tot hun recht in de tuin en in potten en bakken op het balkon en op het terras. Maar ook in de vaste-plantenborder doen ze het prima. Lelies bloeien al in juni en kunnen zo'n 80 tot 120 centimeter hoog worden. Vrijwel alle leliesoorten zijn win terhard. Vandaar dat ze ook in het najaar kunnen worden geplant. Ze kunnen meer dere jaren blijven staan. April is plantmaand bij uitstek voor zomerbollen en -knollen als lelie, dah lia en begonia. De genoemde soorten zijn de bekendste zomerbloeiers. Maar er zijn nog heel veel andere soorten. Deze zijn minder bekend, maar daarom nog niet minder mooi. Vraagt u eens bij de bloemist of het tuin centrum naar soorten als Acidanthera (ook wel Abessijnse gladiool genoemd), Camassia Bletilla (aardorchidee), Tigridia (tijgerbloem) en Eucomis (de 'ananas plant'). Ze zijn de moeite van het planten meer dan waard. Genieten van mooie zomerbollen is niet alleen mogelijk voor mensen met een tuin. Ook in potten en bloembakken kunt u op het terras of balkon prachtige resulta ten boeken. Er zijn bijvoorbeeld lage dah lia- en lelievariëteiten. De potten en bloembakken moeten op zijn minst twintig tot vijfentwintig centimeter diep zijn. Bovendien moet er een drainagegat in zit ten. U kunt de bakken en potten vullen met compost of potgrond. Deze grond kunt u verkrijgen bij bloemisten en tuincentra. U ziet het, er zijn mogelijkheden te over om in de zomer te genieten van mooie bloemen in uw tuin, op uw terras of op uw balkon. Tot eind mei kunt u de bollen en knollen planten, maar laat deze kans niet voorbij gaan. Want voor u het weet is de lente voorbij en dient de zomer zich aan. Met koppelstones wordt in iedere tuin een 'natuurlijk' effect bereikt. Er zijn oneindig veel variaties mogelijk en waar nodig zal de vakman graag behulp zaam zijn met creatieve tips en nuttige adviezen of het verzorgen van de uitvoe ring. Sierbestrating behoeft nauwelijks onderhoud. Zo af en toe de bezem erover is meer dan voldoende. Het leeuwedeel van de sierbestrating die in ons land verkrijgbaar is, komt uit Druten waar de fabrieken van Van Haren Beton staan. Naast de bekende siertegels en - klinkers worden er talloze andere tuinele menten vervaardigd, waaronder zelfs rus tieke dorpspompen. Een bijzonder pro- dukt zijn ook de Koppelstones. Met Koppelstones wordt in iedere tuin een fraai en bijzonder sfeervol effect bereikt. Ze worden gemaakt volgens een procédé dat van oorsprong uit Australië stamt. Een tiental jaren geleden is Van Haren Beton er ook in Nederland mee begonnen. Inmid dels is de bewerking verder verfijnd en belangrijk verbeterd. Door middel van een speciale machinale bewerking - het zogenoemde 'koppelen' - brokkelen de randen van deze bijzondere stenen af. Dat geeft ze een 'natuurlijk' aan zien. Koppelstones doen het vooral heel fraai, wanneer ze met zilverzand worden ingeveegd. Ze zijn leverbaar in diverse kleuren zoals genuanceerd brons of rood en in de afmetingen 10x10x6 cm (100 per m2), 14x14x6 cm (52 per m2) en 14x21x6 cm (34 per m2). De al even opmerkelijke Flinstones heb ben een bewerking ondergaan die verge lijkbaar is met die van de Koppelstones. Hun nostalgische vorm en uiterlijk maakt ze bij uitstek geschikt voor het leggen van rustieke bestratingspatronen, die een opvallende gelijkenis vertonen met natuursteenbestrating. Om hoogte-effecten te creëren of hoogte verschillen te accentueren, kan gebruik worden gemaakt van een kleur aan tuin elementen in diverse vormen, kleuren en structuren. Een goed voorbeeld zijn de stapelbare Varioflor elementen, die het uitstekend doen als plantenbakken en decoratieve tuinafscheidingen. Wie prijs stelt op een tuinafscheiding die dankzij natuurlijke kleuren en vormen har monieus in de omgeving past, kiest voor tuinbloc. Een uit Tuinbloc opgebouwde afscheiding zuigt het geluid als het ware op. Het is een puur natuurlijk en milieu vriendelijk produkt dat wordt gemaakt van geselecteerd afvalhout en cement. In de kleuren groen en bruin past de afschei ding in elke tui h en is ideaal te combineren met pergola's en plantenbakken. Een afscheiding van Tuinbloc is eenvou dig zelf op te bouwen en brengt een totaal andere sfeer dan houten, rieten of beton nen scheidingselementen. Het bijzonder duurzame materiaal gaat volledig op in de natuurlijke omgeving. Planten hechten zich (tweezijdig) direct aan Tuinbloc. Het geluidabsorberend vermogen is ver bluffend. U hoort uw buren nauwelijks meer en zij u niet. De vele mogelijkheden op gebied van sier bestrating, niveau-verhogende elemen ten, schaalstenen, palissaden en (erf)afscheidingen heeft Van Haren Beton overzichtelijk gebundeld in 'Tuin in Zicht'. Gardena heeft de oplossing die een einde maakt aan de vraag wie de planten moet verzorgen als er op vakantie gegaan wordt. Dit voorjaar is de automatische gieter een feit! De Gardena vakantiebewateringsset is een betrouwbare 'plantenverzorger', die elke dag stipt op tijd èn secuur de gewens te hoeveelheid water geeft aan maximaal zesendertig potplanten. Hoe werkt deze vernuftige oppasser? Het basisstation is een reservoir voor negen liter water, de transformator met timer en de pomp met vuilzeef druppelen elke dag, een minuut lang, weinig, normaal of veel water per plant. Al naar gelang de instel ling. De slangen en de druppelaars leiden het water naar de planten. De slangen kunnen niet per ongeluk uit de pot vallen, met slanghouders worden ze vast en zeker bevestigd. De zestien Volts transformator is bovendien een garantie voor veiligheid. Gardena vakantiebewateringsset En na de vakantie? Dan worden alle onderdelen keurig weggeborgen in het reservoir: wachtend op de volgende vakantie. Deze primeur van Gardena, is inmiddels bekroond voor de inventiteit. Op de VTB beurs in Utrecht kreeg het produkt de Zil veren Tuinpluim uitgereikt. De knolbegonia, één van onze bekendste zomerbloeiers, heeft schitterend gevormde en gekleurde bloemen. Wanneer je de onooglijke knollen van de begonia in het voor jaar in de grond stopt, zou je niet ver moeden dat daar zo'n overdaad aan kleur en fleur in verborgen zit. Knolbegonia's staan het liefst op een plek je waar ze worden beschermd tegen de felle middagzon. Daarom zijn ze ook zo geschikt voor schaduwtuinen of -balkons. De warme kleuren van de rijkbloeiende begonia's fleuren tot diep in de herfst de donkere hoeken van tuin of balkon op. Begonia's komen het beste tot hun recht als u ze plant in een grote bak of pot. De bonte bloemen zijn doorgaands te fel van kleur om ze te combineren met andere planten. Het mooist komen de felle kleu ren uit tegen een rustige achtergrond van een gazon of donkergroene haag. De begonia is ook te verkrijgen in een mooie oranje variant. Wanneer u deze soort in de tuin of in een bak plant, heeft u de nieuwste modekleur geplant. Want oranje is dit jaar een belangrijke kleur in de mode, maar ook in de sport. Denk u eens aan de wereldkampioenschappen voetbal. Om de begoniaknol in bloei te brengen, hoeft u geen tovenaarskunsten toe te pas sen. Als u de volgende aanwijzingen volgt, zult u de. fraaie, fluwelige bloemen 's zomers kunnen aanschouwen: Laat de in het voorjaar gekochte knollen vanaf begin maart uitlopen in vochtige turfmolm. Vanaf half mei kunnen de bol len buiten worden uitgeplant. Hoe eerder de knollen in huis uitlopen, hoe eerder de planten zullen bloeien. Knolbegonia's kunnen in de volle grond van de tuin worden geplant. Maar ze zijn ook uitstekend geschikt voor bloembak ken of potten op het balkon. Let er wel op dat de planten niet te veel in de wind komen te staan. In een lichte en niet te warme kamer kun nen knolbegonia's ook heel goed worden gekweekt in potten op de vensterbank. De bloemen zijn zeer talrijk en bloeien lange tijd. Dit kunt u nog bevorderen door regelmatig de uitgebloeide bloemen weg te knippen. Er zijn groot- en kleinbloemige, dubbele en enkele, opgaande en hangende soor ten. De laatste soort is heel mooi in hang mandjes of hangpotten. De kleinbloemige soorten zijn wat steviger dan de groot- bloemige. Daardoor zijn ze wat beter bestand tegen regen en wind. *De knollen moeten worden gerooid en Droomt u ook al van een kleurige tuin vol begonia'sDe meest geschikte plantmaand is april. ontdaan van verwelkt loof voordat de win ter invalt. Daarna worden ze tijdens de wintermaanden op een koele plaats bewaard in droge turfmolm of zand. Wanneer de knollen tijdens de groei goed worden verzorgd, en wanneer de gond luchtig en voedselrijk is, kunnen de knollen meerdere jaren achtereen rijk bloeien. Des te meer kunt u in de zomer genieten van deze prachtige plant. m

de Faam | 1994 | | pagina 9