Haal het buitenleven binnen Zonder tropisch hout in het zonnetje Nu eens geen bloemen, maar een bloemenschaar Tuinder kweekt eigen energie Vlammende Tillandsia Assortiment Grillig De winter ligt alweer achter ons. Nog even en ons bin nenleven gaat zich naar bui ten verplaatsen. Om heerlijk te kunnen genieten van de lentezon in de tuin, op het terras of op het balkon. We kunnen het lente-gevoel alvast aanwakkeren door het interieur licht en zonnig te maken. En door enkele tuinaccessoires of tuinmeu belen binnen te halen om ze voor te bereiden op een intensief buitengebruik. Binnen en buiten Vervangers Woensdag 20 april 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Er zijn kamerplanten die geen grond nodig hebben om te kunnen groeien. Het zijn planten die hun water en voe ding uit de lucht halen. In die zin zijn het uitermate makkelijke planten. Want als de luchtvochtigheid te laag is raken ze droog, maar zodra die weer oploopt gaan de planten opnieuw groeien. Een van de meest bekende planten uit deze groep is de Tillandsia. In een normaal verwarmde kamer kunnen de verschillen de Tillandsiasoorten zich ontwikkelen tot schitterende planten. Hoe hoger de lucht vochtigheid, hoe beter de plant groeit. In centraal verwarmde kamers is die lucht vochtigheid meestal erg laag. Daarom zul len de planten regelmatig moeten worden besproeid om voor optimale groei te zor gen. De meeste Tillandsiasoorten worden in pot verkocht. Maar deze zogenaamde epi- fieten hebben in feite geen grond nodig. Door de planten in een bed van mos te planten kan er een optimale uitwisseling van vocht plaatsvinden tussen de wortels en de lucht in de omgeving. Dat maakt de Tillandsia zeer geschikt om bijvoorbeeld in draadmanden te zetten. Die zijn volop te koop in opvallende vormen en afmetin gen. Een aantal van die manden is ook geschikt om op te hangen. Het decoratieve mos komt in zo'n draadmand ook goed tot zijn recht. De meest bekende Tillandsiasoorten zijn 'flabellata' en 'leiboldiana'. De planten hebben mooie groene bladeren en bloeien met opvallende rode bloemen. Ze mogen niet in de volle zon staan en moeten, net als andere Tillandsiasoorten, één tot twee keer per week worden besproeid. Eventu eel kan ook het mos met regelmaat goed nat worden gemaakt. Iets minder bekend is de Tillandsia cyanea. Het blad van deze plant is wat fijner en grijsgroener van kleur. Heel opvallend is de bloem die als een soort lollie uit de plant steekt. De plant bloeit zeker zes tot acht weken. De Tillandsia usneoides valt op door zijn grilligheid. Hij wordt schertsend ook wel pruikenplant genoemd vanwege zijn dra derige groeiwijze. Hij is uitermate geschikt als hangplant omdat de lange scheuten de pot of plant compleet overgroeien. Deze Tillandsia kan ook worden gebruikt tegen een muur of op een kast. Omdat de plan ten zo grillig van vorm zijn, kunnen ze goed in een fel gekleurde pot gezet wor den. Vooral potten in oker- en oranjetinten combineren goed met de exotische Til landsia. Tuinmeubelen zijn er te kust en te keur. In alle soorten en maten. Het materiaal varieert van kunststof tot aluminium, van rotan tot metaal of gietijzer en zelfs tot rus tieke twijgen, takken en een enorme ver scheidenheid aan inheemse en exotische houtsoorten. De tuinmeubelen zijn de laat ste jaren zó mooi geworden, dat ze buiten het zomerseizoen naar binnen kunnen ver huizen om daar voor een verrassend zon nig en zomers accent te zorgen. Vooral als u in het bezit bent van een serre of als u openslaande deuren of een schuifpui naar de tuin of het balkon heeft, zijn de meube len snel van binnen naar buiten en van buiten naar binnen te verplaatsen. Tuinbankjes, bijzettafels, serveerwagens en gietijzeren meubelen staan binnen bij na net zo leuk als buiten. Een teakhouten tuinbank kan binnen worden opgesierd door kleuringe kussens en zal waarschijn lijk erg decoratief staan in de hal of in de woonkamer. En de bekende deckchair waarin je buiten heerlijk achterover in de zon kunt liggen, kan natuurlijk prima dienst doen als comfortable televisiestoel. Als u de zomerse kussens na het seizoen voorziet van een overtrek die is afgestemd op het interieur van de woonkamer, geeft u de zonnestoel een geheel nieuw leven. En de ouderwetse rieten manshoge strandstoel? Die krijgt een opvallende plaats in de woonkamer en kan uitstekend dienst doen als leesstoel, waarin je je heerlijk, omgeven door sierlijke kussens, kunt nestelen. De keuken, serre en woonkamer lenen zich bij uitstek voor het plaatsen van een giet ijzeren -, houten - of kunststof etageré waar diverse potten met planten, bloem bollen of kruiden op geplaatst kunnen worden. Ook het gebruik van landelijke rieten manden als opbergplaats voor bij voorbeeld kinderspeelgoed, als fruitscha len of als opbergplek voor losse 'rommel tjes', kunnen op een eenvoudige manier voor een zomers accent zorgen. De keuze in woningtextiel kan eveneens een zonnige invloed hebben op het interi eur. Denk maar aan fleurige handdoeken en theedoeken in de keuken en een vrolijk tafelkleed voorzien van bijvoorbeeld zomerse bloemen of fruitafbeeldingen op de eettafel. En een rij viooltjes, narcissen of hyacinten in vrolijke bloempotjes op de vensterbank, zorgt al heel snel voor een echt voorjaarsgevoel. Het watergeven van de Tillandsia aan de wand is een fluitje van een cent. Tuinder René Stout in het Gelderse Beuningen wekt zijn eigen energie op. Op zijn potplantenkwekerij heeft hij de beschikking over een soort mini-centrale die elektriciteit opwekt. De warmte die bij de opwek king vrijkomt, gebruikt Stout om zijn kas te verwarmen. De opwekking van de energie gebeurt met een zogenaamde Warmte-Kracht-Installa- tie. Deze staat geplaatst op het bedrijf van Sout en produceert net als een grote cen trale elektriciteit. Tuinder Stout gebruikt dit voor een deel in zijn kwekerij en wat hij overhoudt gaat naar het energiebedrijf. Dat kan deze elektriciteit dan weer doorle veren aan bijvoorbeeld particulieren. Het grote voordeel van de WK-installatie is de energiebesparing. Die bedraagt onge veer dertig procent. Bij het opwekken van elektriciteit komt warmte vrij en die gaat bij een grote centrale verloren. Bij de 'interne' WK-installatie is dat juist niet zo. De warmte wordt dan gebruikt om de kas- temperatuur op het juiste niveau te hou den. Verder zorgen de WK-installaties voor een mindere vervuiling van het milieu vanwege een geringere uitstoot van schadelijke stoffen. Stout is niet de enige tuinder die de beschikking heeft over een WK-installatie. Inmiddels wordt circa tien procent van de totale warmtebehoefte in de glastuinbouw afgedekt door toepassing van Warmte- Kracht. Daarbij beschikken de tuinders niet in alle gevallen over een eigen instal latie. Ook komt het voor dat enkele tuin ders samen een installatie hebben. Ver wacht wordt dat op korte termijn steeds meer glastuinders van WK-installaties gebruik gaan maken. De plaatsing van WK-installaties gaan in samenspraak met de energiebedrijven. Het voordeel voor hen is dat de tuinders elektriciteit kunnen leveren op momenten dat er een grote energiebehoefte is. Het voordeel voor de tuinder is dat hij kan besparen op zijn energiekosten. Zo werd bij potplantenteler René Stout de WK- installatie drie jaar geleden geplaatst en kon hij in die periode een energiekosten besparing realiseren van tienduizenden guldens. Tuinbank van de houtsoort robinia, een goede keus voor het regenwoud. De zomer staat voor de deur. Al gauw kunt u weer -zonder jas aan- buitens huis van de zon genieten. Als u tuin stoelen of een tuinbank heeft, kunt u er dus gauw weer op zitten. Mis schien heeft u geen tuinmeubelen, en speelt u met de gedachte ze aan te schaffen. Denkt u daarbij aan hout, dan is het goed te weten welke hout soorten de beste keus voor het tro pisch regenwoud zijn. Milieudefensie en Novib zijn daarom met een actie gestart onder de slogan Hart voor Hout. Houten tuinmeubelen zijn de laatste jaren in trek. Geen wonder, hout toont fraai tus sen al het groen in de tuin. Hout kan een milieuvriendelijke keuze zijn, maar dan dient er wel goed met de bossen omge sprongen te worden. Tropisch hout bij voorbeeld komt meestal uit tropische regenwouden. Deze tropische regenwou den zijn zo kwetsbaar, dat er nauwelijks hout uit valt te halen zonder de rijke natuur aan te tasten. Toch wordt er flink gekapt. De houtkap is een belangrijke reden dat er steeds minder woud over- leder jaar rijst de vraag: wat is een leuke verrassing, op moederdag? En als het even kan: nog betaalbaar ook? Dit jaar eens geen bloemen, geen stukken zeep, maar een cadeau waar de vrouw des huizes nog heel lang plezier van zal hebben: de Gardena Bloemen presenteerschaar. Een handzaam schaartje, met maar liefst vier functies: De scherpe messen van roestvrijstaal snijden de stelen, dik of dun, perfect af. De gekartelde rand van de schaar, houdt de bloemen of het boeket tijdens het knip pen stevig vast. Met de handige cirkelvormige uitsparing bovenin de schaar, wordt doorns van rozen afhalen een pijnloos en gemakkelijk karweitje. Met de tweezijdig gekartelde randen, vlak voor de scharnieren, kunnen de uit einden van de stelen uitgeperst worden. De Gardena Bloem- en presenteerschaar is veelzijdig en veel meer dan een bloe menschaar alléén. voor optimale kastemperatuur met 'milieuvriendelijke' warmte. blijft. Als de mensen in de tropische lan den beter werden van de houtkap, dan zou er nog wat voor te zeggen zijn. Helaas ech ter profiteren slechts weinigen. Met de honderd miljoen mensen die in en van deze bossen leven wordt in ieder geval nauwelijks rekening gehouden. Als u de regenwouden 'wilt sparen, kunt u beter geen tropisch hout kopen. Gardena Bloem- en presenteerschaar. Potplantenkweker René Stout wekt eigen energie op en zorgt daarmee Voor tuinmeubelen is het niet eens moei lijk om over te stappen op houtsoorten uit bossen waarop geen roofbouw wordt gepleegd. Voor al het tropisch hout zijn vervangers voorhanden van vergelijkbare prijs en kwaliteit. Wie bijvoorbeeld een tuinbank of tuinset wil van een sterke houtsoort die lang meegaat en daarvoor best wat wil betalen, kan kiezen voor eiken of robinia in plaats van teak en iroko. Wie wat minder te spenderen heeft kiest voor bijvoorbeeld grenen of beuken in plaats van tropische soorten meranti, bangkirai of nyatoh. Tuinmeubelen van vervangen de houtsoorten zijn in een grote variatie van modellen leverbaar.

de Faam | 1994 | | pagina 7