Sociale weerbaarheid <u Ovaa tweewielers in nieuw jasje Schapekop na kwart eeuw nog actueel Derde Zeeuwse filiaal Livera in Middelburg Sportshop'94 vaart wel bij recessie Het nieuwe inkoopbeleid Middelburgs constructiebedrijf richt jachthaven Delfzijl in Historische activiteiten tijdens April-herdenking Kapperswinkel verhuisd PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman nieuwe Gouden Munten De aktie start apri Woensdag 6 april 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Gemakkelijk voor ande ren maar moeilijk voor uzelf Behoort u tot die groep mensen die zich te gemakkelijk door ande ren laat beïnvloeden? Heeft u daardoor vaak het gevoel de speelbal van uw omgeving te zijn? Laat u bijvoorbeeld ande ren steeds beslissen wat u moet doen en - belang rijker nog - wat u moet laten? Misschien dat anderen u zelfs prijzen voor deze 'gemakkelijke' instelling. U doet immers zelden tot nooit moeilijk. Mogelijk hoopt u zelfs op een onder scheiding, zoals 'Vader/Moeder/Collega van het Jaar'. Maar de realiteit is waarschijnlijk dat anderen u zien als een Meneertje Sul of Mevrouwtje Sloof. Uw gemakkelijke opstelling komt waarschijnlijk voort uit een gemis aan sociale weer baarheid. U bent niet opge wassen tegen de bedilzucht en regelzucht van mensen uit uw directe omgeving. U levert zich over aan ande ren, in plaats van de contro le over uw leven in eigen hand te houden. Mensen met een lage socia le weerbaarheid houden teveel rekening met de wen sen en verlangens van anderen. Ze hebben daar door te weinig oog voor hun eigen wensen en behoeften. Dat lijkt misschien een posi tieve levensinstelling, maar het getuigt tevens van wei nig realiteitszin. Waarom zou u uw kostbaarste bezit, namelijk uw leven en uw levensgeluk, uit handen geven? Is het niet verstandi ger om er zelf de eindcon trole over te behouden? Als u dat wilt - en ik adviseer u dit te willen - is een stevige dosis sociale weerbaarheid op zijn plaats. Sociale weerbaarheid alleen is nog geen garantie voor een gelukkig leven. De kan sen daarop nemen echter wel toe. Immers wie is er meer gebaat bij uw per soonlijk geluk dan uzelf? Sociale weerbaarheid begint bij de keuze om in uw leven eigen doelen en ver wachtingen centraal te stel len. 'Dat is toch egoïstisch," zult u misschien tegenwer pen. Okee, dat kan zijn, maar is egoïsme dan altijd slecht? Egoïsme hoeft niet noodza kelijk samen te gaan met benadeling van anderen. U kunt redelijk samenleven en samenwerken met anderen, zonder uzelf daarbij voort durend weg te cijferen. Ster ker nog, het is mijn stelling dat u dit zelfs beter afgaat met egoïsme en weerbaar heid ten opzichte van ande ren. Als u sociaal weerbaar bent, onderkent u dat u samen leeft met mensen en niet met engelen. Waarschijnlijk zouden engelen uw 'gemak kelijke' opstelling op gelijke wijze beantwoorden. Maar bij mensen blijkt vaak het tegendeel het geval. Met uw 'gemakkelijke' instelling biedt u uw soortgenoten de gelegenheid om het u erg moeilijk te maken. U kunt er namelijk van verzekerd zijn, dat de meeste andere men sen er minder moeite mee hebben om egoïstisch te zijn. Een gebrekkige sociale weerbaarheid maakt u tot een gemakkelijke prooi voor diegenen, die deze eigen schap wel goed ontwikkeld hebben. Een gebrekkige sociale weerbaarheid brengt u bovendien in een afhanke lijkheidspositie ten opzichte van anderen. U bent het slachtoffer van een vorm van psychische slavernij. Nauwelijks een begerens waardige positie! Deze afhankelijkheid is waar schijnlijk het resultaat van een sterke behoefte aan waardering en goedkeuring. Door dwangmatig de waar dering en goedkeuring van anderen na te streven, gooit u uw eigen levensdoelen en levensverwachtingen over boord. U bevordert het levensgeluk van anderen, ten koste van dat van uzelf. Als u niet weerbaar bent ten opzichte van uw medemen sen, zult u waarschijnlijk voortdurend het gevoel heb ben tekort te schieten. Ondanks uw heldhaftige inspanningen, maakt u het anderen toch nooit voldoen de naar de zin. Bovendien leeft u niet het leven dat u zou willen leven; in plaats van uw leven te leiden, is er vooral sprake van lijden. Als u kiest voor sociale weerbaarheid, zult u voor uw directe omgeving beslist niet meer de gemakkelijkste zijn. Dat is jammer voor hen, maar zeker niet onoverko melijk. Bovendien zal uw eigen leven erdoor aan uit daging en zin winnen. Zie uw leven als een schilderij. Neemt u zelf plaats achter de schildersezel of laat u anderen dat doen? De eerste zes zijn vorige week naar het noorden des lands vervoerd. De rest volgt deze week. Konstruk- tiebedrijf Hiilebrand uit Middelburg heeft dan de grootste opdracht voltooid die het bedrijf ooit heeft mogen uitvoeren: de ver vaardiging van de aanleg steigers voor een jachtha ven in Delfzijl. De opdracht kwam van het Havenschap Delfzijl, Zeilver eniging Neptunus en Zeehen- gelsportvereniging de Eems- vissers; het geld van - in het kader van steun aan econo misch achtergebleven regio's- de Europese Gemeenschap. Het ontwerp en de controle op de uitvoering waren de verant woordelijkheid van het inge nieursbureau van Gemeente werken Rotterdam. En Hiile brand uit Middelburg vervaar digde de dertien hoofdsteigers - per stuk 15 ton wegend en zo'n 25 meter lang - en veertig zogenaamde vingerpieren van 5,5 tot 11 meter in lengte. Hiilebrand werd door de opdrachtgevers uitgenodigd een prijs en een planning te maken. „De laatste jaren zijn we nogal actief in de water werken. Op die manier bouw je toch een naam op," ver klaart directeur C. van Belzen de opdracht uit bijna het meest noordelijke puntje van Neder land. „Ons bedrijf is niet uniek, maar ik denk dat we in de loop der tijd de juiste contacten hebben gelegd. We hebben ook al eens een kademuur in de Eemshaven verankerd. Bovendien werken we sinds een paar maanden volgens het kwaliteitssysteem ISO 9002. Dat betekent dat je werkt vol gens bepaalde kwaliteitseisen zoals produktencontrole. Waarschijnlijk krijgen we nog voor de zomer het waarborg- certificaat. Daarmee zijn we toch een van de weinige in deze branche in deze regio die over een dergelijk certificaat beschikken." Directeur C. van Belzen bij enkele van de hoofdsteigers. De opdracht Jachthaven Delf zijl was de grootste die Hiile brand ooit heeft uitgevoerd. De steigers zijn in delen in de Middelburgse werkplaats gemaakt. Acht tot tien man hebben er ongeveer 4500 uur aan gewerkt, van december tot eind maart. „Door het slechte weer hebben de baggerwerk- zaamheden in de jachthaven wat vertraging opgelopen," vertelt Van Belzen. „Maar dat kwam ons wel goed uit. Het was toch vrij intensief werken. Ik ben er trots op dat het goed is gelopen." De werkzaamheden werden streng gecontroleerd door Gemeentewerken Rotterdam. Van Belzen: „Die hebben natuurlijk meer ervaring met waterwerken. Vooral aan de lassen, de behandeling van het materiaal en de bevesti ging van het hout stelden ze hoge eisen. De steigers liggen in het zeewater en moeten wel een aantal jaren meekunnen. Maar ook de opzichter is tevre den met het resultaat." Na de vervaardiging van de steigers gingen ze stuk voor stuk naar straalbedrijf Boone. „Gelukkig hebben wij voldoen de ruimte om de delen hier op te slaan. Eén voor één zijn ze op een onderstel van een goe derenwagon vervoerd naar Boone, die ook op Arnestein is gevestigd. Die had er nog een lastige klus aan om overal goed tussen te kunnen stra len." Als alle delen naar Delfzijl zijn vervoerd, is het volgens Van Belzen nog 'een kwestie van aan elkaar bouten'. De steigers bieden dan plaats aan zo'n honderd boten. Rudi Melse. De afdeling fietsen en brommers van het Oost- Souburgse bedrijf Ovaa tweewielers heeft een nieuw pand. De ruimte die voorheen werd gebruikt om tweedehands motoren in te stallen is helemaal opgeknapt en voorzien van een nieuwe werkplaats. De bedrijfsvoering is in han den van Rudi Melse, die tot voor kort een fietsenhan- del aan de Langevieleweg in Middelburg exploiteer de. Fietsenhandel Bas Melse in Middelburg is in juli verkocht. Rudi Melse heeft dit bedrijf van zijn vader de laatste zes jaar voortgezet. Nu werkt hij als zetbaas voor Leo Ovaa in de fietsen- en brommerafde ling. Ovaa zelf houdt zich bezig met de verkoop en reparatie van motoren. De nieuwe fiet- senzaak van Ovaa tweewielers is gevestigd tegenover de motorenafdeling die vorig jaar ook helemaal werd gereno veerd. Het vak van fietsenmaker oefent Melse al van kinds af aan uit. „Ik werkte al in de zaak toen ik een jaar of acht was. Ik durf dan ook wel te zeggen dat ik over een ruime ervaring beschik", zegt Melse. Handels merk van Melse is naar zijn eigen zeggen het verlenen van een goede service. Melse: „Dat is de enige manier om klanten aan je te binden". 6 april 1572 is de datum dat in Vlissingen de victo- Ruim twintig jaar geleden stak een aantal zelfstandi ge ondernemers de koppen bijeen om een gezamenlijk plan te introduceren, dat resulteerde in de exclusief voor Nederland samenge stelde Livera-lijn. Inmiddels mogen zo'n honderdtwin tig ondernemers in den lan de zich licentiehouder noe men. Een van hen is Steven Witkam. Samen met zijn vrouw Diny en een vast verkoopteam heeft hij vori ge week in Middelburg de deuren geopend van een sfeervolle, van veel dag licht voorziene speciaal zaak in nachtkleding en lin gerie. Dat Livera een speciaalzaak is valt af te lezen aan de breed gesorteeerde collectie. Modi euze bad- en strandmode, war me kamerjassen, romantische nachtkleding en lingerie, varië rend van eenvoudige goedzit tende slips in hoge kwaliteit tricot tot pikante teddy's in vrolijke kleuren. Omdat sinds Madonna en het fitnesstijd perk badpakken en bodystoc- kings gezien mogen worden, heeft Livera voor dit mode beeld genoeg in huis om de casual outfit te verfraaien. De met centimeters omhangen verkoopsters doen vermoeden dat er voor iedere maat wat wils is. „Dat is ook zeker het geval," zegt licentiehouder Witkam. „Persoonlijk en dis creet advies staan voorop. Daarvoor is het een speciaal zaak." De nieuwe Livera-winkel. FOTO AN DA VAN RIET Michel Sinke in zijn nieuwe zaak. Tijdens de schoolvakanties heeft hij de afgelopen zes jaar het vak afgekeken van zijn vader en nu acht hij de tijd rijp voor een eigen zaak. Michel Sinke opende vorige week zijn Sportshop '94 in Middelburg, schuin tegenover de zaak van zijn vader. „Natuurlijk helpt het om iemand met zoveel ervaring achter je te heb ben, maar het is een zelf standige zaak: het grootste deel komt nu op mijn schouders." Hij moet nog wat laatste pos ters ophangen, maar de winkel is zo goed als ingericht. De Sportshop is ontstaan door plaatsing van een extra muur in de naburige lederzaak. „Die Het nieuwe inkoopbeleid van de grote ondernemingen, - meer uitbesteden aan minder toeleveranciers tegen drastisch lage re prijzen -, komt hard aan bij de betrokken industriële toeleverende bedrijven. Vele ondernemingen uit het midden- en kleinbe drijf dreigen of zijn reeds de dupe geworden van de bezuinigingsgolf van de grote afne mer. Niemand maar dan ook niemand lijkt gespaard te worden. De golf van faillisse menten, een record-aantal vorig jaar, spreekt in dit verhaal boekdelen. Want valt het doek voor grote bedrijven als DAF en Philips, dan vallen heel veel toeleverende bedrijven met hen mee. Supersaneerder en meesterspion José Igna- cio Löpez bracht deze wereldwijde golf van bezuinigingen op gang. Als een tornado ging Löpez naar General Motors en Volkswa gen. Daar waar het kon werd gesneden. Alles stelde hij ter discussie. Vele heilige huisjes werden afgebroken. Niemand was veilig. Maar hij ging verder. Na de schoonmaak en de catering werd nu ook het produktieproces uitbesteed. Zijn nieuwe inkoopbeleid stelde menig toeleverancier voor de weinig benij denswaardige keuze uit twee kwaden, slik ken of stikken; of de toeleverancier accep teert zonder al te veel te morren gedwee een prijsverlaging van twintig procent óf meer, of hij is per onmiddellijke ingang een grote afnemer kwijt. Voor hem immers tien ande ren. Om te overleven moeten toeleveranciers dan wel pas op de plaats maken. Toeleveranciers zijn vaak voor meer dan de helft van de totale omzet afhankelijk van de grote en daardoor machtige afnemer. Deze grote afhankelijkheid leidt ertoe dat de kleine toeleverende bedrijven de klappen mogen opvangen van de grote ondernemingen, die het overigens ook niet gemakkelijk hebben. Zij ondervinden moordende concurrentie van de Oost-Aziatische lage loonlanden. Het stempel "Made in Taiwan" zorgt voor veel grijze haren op directieniveau. Om het hoofd boven het water te houden wentelen de gro te ondernemingen het ondernemersrisico af op de veel kleinere toeleveranciers. Zij zitten in het verdomhoekje. En veel ruimte om d'r uit te komen hebben ze niet. Ze kunnen immers niet rechtstreeks invloed uitoefenen op de consument. Zij de toeleveranciers niet meer dan een produktie-afdeling van de gro te, machtige uitbesteder? Wat heb je aan co- makership of nauwe logistieke samenwer king als de co-maker moet dansen naar de pijpen van de uitbesteder? Het gevecht tus sen de uitbestedende reus en de toeleveren de dwerg is hard en ongelijk. Maar moeten zij zich de regen van 'punches' en 'upper cuts' doen welgevallen? Ligt een knock out dan niet immers in het verschiet? De kern vraag hier is: hoe kunnen toeleveranciers voornoemde uitdagingen het hoofd bieden, zonder het canvas te moeten opzoeken? Het antwoord zal verschillen per geval. Echter het gezegde "wie niet sterk is moet slim zijn" gaat ook hier op; door gebruik te maken van de eigen capaciteiten en kwaliteiten - een reus is groot en lomp, een dwerg klein en flexibel - kunnen toeleveranciers de grote afhankelijkheid terugbrengen tot aanvaard bare proporties. Gedacht kan worden aan het ontwikkelen van nieuwe activiteiten of nieu we waarden. Op die manier kan het aandeel van de grote afnemer in de totale onderpor tefeuille slinken. De groei wordt zo door dacht gebruikt. Voor veel toeleveranciers lijkt een strategische herbezinning - wie ben ik, wat ben ik en wat wil ik- op zijn plaats. Een timmerman kan toch ook meer dan timme ren alleen?! zaak was ontzettend groot en kon wel een stuk missen," ver telt Sinke. „Het oppervlak wat ik nu heb is dusdanig dat ik alles gemakkelijk kan over zien." Wat meteen opvalt zijn de enorme deuren van de win kel, die een goed zicht bieden op de uitgestalde sportschoe nen. „In de zomer zet ik die allebei open. Dan krijg je een ruime doorgang en het biedt een welkome aanblik." Sinke zit met zijn sportartike len -vooral (voetbal)schoenen, trainingspakken en keeperskle- ding - niet te vissen in de vij ver van zijn vader. „Negentig procent van wat ik verkoop is afgeprijsd. Dat komt omdat ik niet de allerlaatste mode ver koop. Bekende merken zoals Nike komen bijna om de drie maanden met een nieuwe col lectie. Zo blijven die prijzen hoog, maar kun je van de vori ge collectie gemiddeld dertig tot veertig procent van de prijs afhalen." De jonge ondernemer ver wacht dan ook heel wat van zijn nieuwe zaak. „Ik denk dat nu de economie wat in het slop zit, de mensen voorzichti ger zijn met wat ze kopen. In mijn zaak is de barrière niet zo groot." rie begon. Die dag werd de basis gelegd voor de bevrij ding van de stad van de Spaanse onderdrukkers. Dit jaar wordt die gebeur tenis herdacht op zaterdag 9 april op het De Ruyter- plein in Vlissingen. Vanaf half twee 's middags zul len drie herauten met diep- trom en trompet kond doen van de te verwachten activitei ten. Zeelands enige doedelzak band Inter Scaldis Pipes and Drums marcheert vanaf half twee over het Scheldeplein naar het De Ruyterplein en keert na twee optredens weer terug. Kanonniers van de Schietsportvereniging De Fles komen in historisch uniform rond twee uur opgemarcheerd van het Gasthuisbolwerk naar het Rondeel, vanwaar zij met diverse kanonnen schoten zul len afvuren. Wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen markeert om twee uur, door het lossen van een kanonschot vanaf het Ron deel, het officiële begin van de herdenking. Vanaf dat mo ment vinden op het Vlissingse plein diverse activiteiten plaats. Om kwart over twee, kwart over drie en kwart over vier verzorgt Ad Hoc Productions uit Middelburg oud-Hollands toneel met een opvoering van het komische spel 'De prutte lende struikrover'. Vanaf 14 uur is er een oude-ambachten- markt, waarop onder meer bier brouwen, koper slaan en kaarsen maken te zien zullen zijn. De Brabantse orgelman Wil Post verzorgt met zijn 'Boek-orgeltje Benjamin' de muzikale omlijsting van de ambachtenmarkt. Acht sloepen van het Maritiem Instituut de Ruyter, de Schelde loodsen, Total en Hoechst houden vanaf 15.15 vanaf de Loodsensteiger een roeiwed- strijd. Zij strijden om de 'Gevangentoren-Wissel beker'. De Stichting Behoud Hoogaars zet twee hoogaarzen in voor een tocht op de Westerschel- de. Om het half uur vertrekt vanaf kwart over twee een boot vanaf de Loodsensteiger. lumbo beter dan u denk ,Zeg eens welke winkels je kent in Veere," vraagt Jan Mosmans van Atelier de Schapekop in Veere. De keukenwinkel, dat glas- en cadeauwinkeltje en een oud-Hollands snoepwinkel tje zijn er drie die te binnen schieten. Mosmans begint te lachen: „Allemaal Scha pekop." Een kwart eeuw geleden op 1 april -„Wie begint nu een win kel op 1 april"- openden zijn ouders Atelier de Schapekop. De naam van de zaak ontleen den zij aan hun oude woon plaats Dordrecht: 'schapekop' is een scheldnaam voor Dord- tenaren. Inmiddels zijn naam en vignet bekend tot in verre uithoeken van het land. „In het begin had de winkel echt din gen die niemand anders had," vertelt Jan Mosmans, die inmiddels de zaak heeft over genomen. „Mensen kwamen uit Amersfoort en Zwolle om hier wol te kopen. Nu is de wereldhandel zo open, dat je bijna niet meer exclusief kunt zijn. Alleen met zelfgemaakte artikelen, zoals sieraden en honingprodukten. En we heb ben nog steeds handgebreide truien, maar die zijn veel te weinig te zien: daar wordt twee tot drie maanden aan gebreid en binnen drie dagen zijn ze verkocht." In de loop der jaren is een aan tal afdelingen van de Schape kop dusdanig gespecialiseerd dat de familie Mosmans er aparte winkels voor kon inrich ten. Mosmans: „Elf jaar gele den zijn we begonnen met een oud-Hollands snoepwinkeltje, vijfjaar geleden met een win kel in glas en romantische cadeau-artikelen en sinds twee jaar hebben we een zaak in keukenspullen en houten speelgoed. Allemaal dingen die we eerst in de Schapekop verkochten." Het atelier zelf richt zich nu vooral op natuurprodukten, vertelt Mosmans. „Dat deed de Schapekop vroeger ook en het wordt weer helemaal actu eel. Zo overleef je de tijd." De natuurtrend van de Schapekop zal ook tot uiting komen op de kleine ecologische markt die Mosmans in de zomer op het terras achter de keukenwinkel wil opzetten. „In juli en augus tus wil ik daar iedere dinsdag zes kramen neerzetten met onbespoten appels, blank hout- en honingprodukten en natuurlijke wol." Nog een illustratie van Mos mans enthousiasme in zaken was zijn strijd voor de moge lijkheid ook zondags de deuren van zijn winkel te mogen open- Jan Mosmans voor de Schapekop. zetten. „Ik begrijp best dat je om principiële redenen de zon dagsrust wilt vasthouden, maar in een stadje als Veere is dat gewoon achterhaald. Vee re is voor de toerist ideaal als dagtochtje. Dan is het jammer als alles dicht is. Zo ben ik als enige ook in de winter elke dag open - behalve dan op zondag. Dat is meer sociaal werk, je verdient er niets mee. Maar het is voor mensen die hier een weekendje in een huisje zitten toch aardig als er ten minste één leuk winkeltje open is." En de eerlijke, wat nostal gische produkten die Mos mans de toerist kan bieden - zoals bijvoorbeeld de prachti ge trapauto's van Russische makelij in de tuin van de Scha pekop - passen prima in de his torische omgeving van Veere. Trendsettende zaakjes, de eco logische markt: het zijn slechts enkele voorbeelden van Mos mans creatieve gedrevenheid. „Je creativiteit uitvoeren is een must in het toeristenbe- drijf. In zes tot zeven weken moet je verdienen voor een heel jaar. Daarom moet je meerdere bedrijven opzetten om de win ter te overbruggen. Ik heb nog genoeg ideeën om apart te zijn. Maar die houd ik nog even voor me." Met ruim twintig jaar erva ring in het kappersvak is J. van de Linde onlangs met zijn Kapperswinkel Topline Cosmetics verhuisd naar de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Wat voorheen een bankfiliaal was, in nu een ruim gesorteer de speciaalzaak in kappersbe nodigdheden. „De kapper blijft natuurlijk de aangewezen per soon op haargebied, maar omdat de consument steeds meer zelf gaat experimenteren is er een groeiende markt ont staan voor allerhande haararti- kelen," concludeert Van de Linde. Zijn zaak bedient dan ook buiten de grote kapperske tens om de particuliere klant van persoonlijke en professio nele adviezen en produkten. Kappersartikelen in de ruimste zin van het woord zijn aanwe zig voor elk haartype. Voor de blackhair-line zijn speciale pro dukten uit Amerika en Curagao ingekocht. De Topline-produk- ten zijn vooral vervaardigd voor grootverbruik. Voor de particuliere klant zijn de meer bekende produkten verkrijg baar. Naast haarverzorgings- produkten biedt de Kappers winkel haaraccessoires te kust en te keur. Door de opkomst van skinheadkapsels en gepro longeerde bakkebaarden is volgens Van de Linde de ton deuse momenteel een geliefd artikel. De Kapperswinkel FOTO ANDA VAN RIET

de Faam | 1994 | | pagina 13