Collega van het Jaar TMC Kruiningen opent showroom Frapo's Boulevard City Run voor atleten, door atleten altena Succesvol Bruidsfestival in Britannia-Watertoren Walcherse wint trofee Vissen achter het net Rolstoelbasketbal voor valide en minder valide sporters LABEL Miniatuur Walcheren bestaat veertig jaar Eetcafé Desafinado is net even anders BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman COLLECTIE '93/ 94 31 maart 20.00 uur Gerard van den Berg en z'n ontwerpen interieur - design Woensdag 30 maart 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 Mevrouw P. Huis in 't Veld ontvangt de glazen trofee uit handen van juryvoorzitter J. Stekelenburg en Lydia Ware- man, de winnares van vorig jaar. Mevrouw P. Huis in 't Veld is gekozen tot Collega van het Jaar 1994 in de wo ninginrichtingsbranche. Huis in 't Veld werkt bij Herder Interieur in Seroos- kerke. Als beloning kreeg zij een miniatuur van een Rietveld stoel en een reis voor twee personen naar Venetië, waar een vak beurs wordt gehouden. FNV-voorzitter J. Stekelen burg overhandigde de prijs aan de Zeeuwse, samen met de winnares van vorig jaar Lydia Wareman. Voor de organisatie van deze De Zeeuwse vissers waren onlangs weer eens in opspraak. 'Fraude!' schreeuwden de publiciteitsgeile amb tenaren van de Algemene Inspectie Dienst. Zij deden diverse invallen bij verschil lende Zeeuwse vissers en groothande laren. Invallen die veel weg hadden van razzia's. Verdachten werden bij het krie ken van de dag uit bed gelicht en afge voerd als moordenaars. Burgemeester Van der Doef, ook net uit bed, keek met haif dichtgeknepen ogen recht in de lichten èn camera's van Nova. Zichtbaar geïrriteerd sprak hij zijn ongenoegen uit over de werkwijze van de inspectiedienst en de daaruit voortvloeiende inbreuk op zijn ver trouwenspositie. 'Het bericht was uitgelekt' verdedigden de AID en justitie zich verongelijkt. Door de pers in te schakelen hoopten zij handig in te spe len op de publieke opinie. 'Waar rook is, moet vuur zijn', dachten vele kijkers in oprechte onschuld. De Zeeuwse vissers waren veroordeeld nog voor ze gehoord werden. Dat het nooit echt geklikt heeft tus sen de Algemene Inspectie Dienst en de (Zeeuwse) vissers mag met recht een 'understatement' genoemd worden. Zes jaar geleden al bakkeleiden beide partij en in alle hevigheid over vermeende quota overschrijdingen en andere zogenaamde frauduleuze 'halsmisdaden'. Ook toen zocht de AID de publiciteit. Ook toen waren er op verschillende adressen invallen. In een ver woede poging haar bestaansrecht te bewij zen - het departement maakt immers deel uit van het (toen) met opheffing bedreigde ministerie van landbouw en visserij - tracht te de inspectiedienst de visserijsector pootje te haken, maar ging zelf plat op de bek. De fustraties groeiden met de dag. Nu ziet men kans deze fustratie bot te vieren. In zijn onlangs gepubliceerde boek 'Ministerie in crisis; over visfraude, milieube houd en boerenbelang' geeft Oscar van der Kroon een verhelderend beeld van de ondoorzichtige, ambtelijke organisatie van de Algemene Inspectie Dienst. Niet voor niets noemt hij de AID 'een staat in de staat'. Dat de AID haar wortels heeft in de organisa tie van de Duitse bezetter mag een ieder tot de verbeelding spreken. Ambtenaren van de AID lijken soms net parkeerwachters op zoek naar die ene minuut tijdsoverschrijding. Kunnen ze lekker een proces verbaal schrij ven. Is hun dag weer goed. De AID is een opsporingsdienst. Bij opspo ring ga je er al vanuit dat de zaak stinkt. Er is per definitie fraude en dat moet koste wat kost opgespoord worden. Dat is een totaal ander vertrekpunt dan inspectie; kijken of alles volgens de regels gaat. Daar staat de 'I' in AID toch voor? Kijk, vissers zijn vissers. Het zijn geen boekhouders die op twee cij fers achter de komma kunnen aangeven wat ze precies gevangen hebben. Een visser gooit zijn netten uit in de hoop géén bot te vangen. Dat is zijn werk. Nu wordt er in Den Haag gepraat over 'harde sanering', het terugbrengen van het aantal kotters. Zo denken ze het probleem beheers baar te maken. Ik vraag me echter af of het niet eens tijd wordt de hand in eigen boezem te steken. Misschien is er wel iets structureel mis met de manier van inspecteren of de methode van boekhouden? Misschien moet de structuur van de interne organisatie ter discussie worden gesteld? Misschien moet de verkokerde visie plaatsmaken voor een beleid waarbij ruimte is voor discussie en waarin alle partijen en belangen gekend wor den? Het beeld van de visser met een hengel in zijn hand is toch allang achterhaald. De modernisatie van de vloot is sinds jaar en dag aan de gang. Als de AID haar bestaans recht probeert te bewijzen over de ruggen van de vissers zal het probleem van de quota-overschrijding blijven bestaan. En neem ze dat probleem in hemelsnaam niet af want anders bedenken ze wel weer een nieu we. Vooralsnog lijken ze met hun geforceer de optreden achter het net te vissen. wedstrijd Collega van het Jaar tekent de Centrale Bond van Woninginrichters. Doel van de campagne is de aandacht ves tigen op de aantrekkelijke en interessante kanten van het werk in de woningbranche. Ook wil de organisatie de vak- trots van de medewerkers ver groten. De jury geeft de titel aan de werknemer die door collega's is voorgedragen. De voor dracht die bij de jury het meest aanslaat wordt gehonoreerd. In Serooskerke hebben de col lega's van P. Huis in 't Veld haar voorgedragen. Beoor deeld worden collegialiteit, vakkennis, klantvriendelijkheid en servicegerichtheid. Naast juryvoorzitter Johan Stekelen burg zaten in de jury Viva- redactrice Frederiek van Olf- fen, Gaaf-Goed-redacteur Kees Kommer, CbW-personeelsma- nager Herman Schlösser, Elting Meubelen-drecteur Ma rianne van Bruinisse en Tom Graat, redacteur van het vak blad Wonen. De bekendmaking van de Col lega van het Jaar 1994 was hoogtepunt van een feest avond in partycentrum De malle jan in Maarssen. Alle 25 genomineerden voor de titel waren eveneens aanwezig. Mabélis toont eigen ontwerpen tijdens het vijfde Bruids festival. Een wervelende modeshow vormde afgelopen week einde het middelpunt van De derde editie van het Simons-Vriendenkring Rol- stoel-basketbaltoernooi vindt zaterdag 2 april plaats in sporthal Nassaulaan in Middelburg. Tussen tien en half vijf strijden vijf valide en vijf invalide basketbalteams in wedstrijden van vijftien minuten om de Simons- Vriendenkring wisselbeker. De bedoeling van het jaarlijks terugkerende toernooi is de valide en de minder valide sporter nader tót elkaar te brengen en om te bewijzen dat 'aangepast sporten' niet per definitie 'sporten op laag niveau' betekent. De spelre gels van rolstoelbasketbal wij ken nauwelijks af van die van het valide-basketbal. Dat het nog niet meevalt je in een rol stoel onder de basket te bewe gen, ontdekten de valide bas ketballers in voorgaande edi ties van het toernooi. Deelnemende invalide teams zijn onder meer de organise rende Vriendenkring uit Mid delburg, RolstoelBasketbalver- eniging Middelburg en D'Anti- lopen uit Zierikzee. De valide basketballers worden onder meer vërtegenwoordigd door teams van Dynamo'70 uit Mid delburg en Scheldesport uit Terneuzen. Leo Wolterman, een van de organisatoren van het toer nooi, hoopt op een grote publieke belangstelling. „Vo rig jaar waren er verspreid over de hele dag zo'n vijftig toeschouwers, dus echt vol zat het niet," zegt Wolterman. „Nu hebben we aan het eind van de middag, rond vier uur, een finale en ik denk dat die in elk geval heel aardig zal zijn. Maar natuurlijk is iedereen de hele dag welkom." het drie dagen durende vijf de Zeeuws Bruidsfestival in Britannia-Watertoren in Vlissingen. Bijpassende boeketten, corsages en ware kunststukjes in het haar completeerden de out fits van mannequins en dressmen. Langs het plan kier gesitueerde stands informeerden de bezoeker over vele zaken rondom de huwelijksdag: de fotore portages, de ringen, de kaarten, geldzaken en woonadviezen. De bruidsmodeshow, duidelijk in het teken van het voorjaar en aankomende zomer, toon de een veelzijdigheid aan feestkleding. Bruidshuis Fiësta presenteerde een serie japon nen. Details als applicaties met parels gefronste lijfjes, grote strikken op de rug en opge haalde rokdelen kwamen door de eenvoudige belijning van de jurken goed tot hun recht. Ruisende japonnen in ruwe zij de, shantung en satijn in roomwit en zalmrose afgewis seld door korte, pittige cock- FOTO ANDA VAN RIET tailjurkjes met opvallende rug partij of décolleté dansten over het plankier. Voor de bruideg om in spé toonde Hans Knuyt feestelijke kostuums, colberts in vrolijke zomerkleuren in combinatie met kleurrijk gedessineerde gilets. Ook natureltinten ontbraken niet in zijn collectie. Mabélis design bracht het publiek een weloverwogen collectie: zwart - wit contras ten, kanariegeel-combinaties en opvallende randdessins in soepelvallende enkellange rokken en mantels. Verrassend was de lijn geïnspireerd op oosterse en Arabische motie ven in wikkelrokken, wijde pantalons en blouses met Chi nese sluiting. De nieuwe kleur 'rafblauw' werd geïntrodu ceerd in combinatie met tropi sche motieven op zwierige zwoele-zomeravondkleding. Bijzondere details als losse mouwen bevestigd met linten en pofbroeken in witte trans parante stof waren zeer geraf fineerd. De fraaie hoeden en shawls zorgden voor een extra feestelijke sfeer. Spelmoment uit een vorig Vriendenkring-toernooi. FOTO ANDA VAN RIET De provincie Zeeland is vanaf 1 april een woonwe- reld rijker. TMC Kruiningen opent die dag officieel zijn nieuwe showroom. TMC opende vijf jaar geleden een nieuw pand in Kruiningen, dat een scala aan produkten bood op het gebied van woninginrichting, tapijt, gor dijnen en binnenzonwering. De klantgerichte inkoop van TMC Kruiningen vormde de basis voor een gestage groei. Het assortiment breidde zich flink uit en de showroom werd te klein, zeker nadat TMC in 1993 lid werd van de Citymeu belgroep. Vanaf 1 april is de nieuwe, twee keer zo grote showroom geopend. De ruimte is ver deeld in meerdere meubel- en tapijtpleinen, een vergroot assortiment, een kinderspeel hoek en een koffiecorner. De opening gaat gepaard met een feestelijke attentie voor iedere bezoeker, cadeautjes voor de kinderen en openingsaanbie dingen. Van 1 tot en met 4 april houdt TMC Kruiningen open huis en gelden kortingen van 2,5 torvijftig procent op iedere aankoop. In de stralende lentezon is afgelopen zaterdag voor het vijfde achtereenvolgen de jaar de Frapo's Boule vard City Run gehouden. De technische kant van de organisatie was in handen van Rein Swint van atle tiekvereniging Atletica. Peter Nette van café Frapo's verzorgde de aan kleding er om heen. De lopers werden weggescho ten door burgemeester Van der Doef. Naast de twintig kilometer lange prestatie loop, waaraan zo'n 235 hardlopers deelnamen, waren er wedstrijden voor scholieren in de leeftijd van 9 tot 14 jaar. De 54-jarige Swint is in het dagelijks leven technisch amb tenaar bij de politie. Tot een paar jaar geleden was hij zelf ook actief als hardloper, nu organiseert hij jaarlijks de Frapo's Boulevard City Run. Om op de hoogte te blijven van het verloop van de wed strijd beschikte Swint over een draadloze telefoon. Ietwat onwennig belt hij met de wed strijdleiding: Leo de Leeuw ligt op kop en Irma Heeren bevindt zich ook in de voorste regio nen. „Dat is echt een kei van een atlete, een Nederlandse topper van Europees formaat. Ze verscheen vanmiddag heel ontspannen aan de start met zo'n houding van we zien wel wat het wordt. Zoals het er nu naar uitziet eindigt ze in ieder geval bij de eerste vijf. Ze loopt al die kerels eruit", vertelt Swint. Swint is er voorstander van dat de wedstrijd wordt gedo mineerd door Zeeuwse atle ten. „We kunnen ook met sponsors werken en interna tionale toppers aantrekken, maar dat is echt niet de bedoe ling van deze prestatieloop. Het is juist leuk om te zien hoe 'je eigen mensen' op eigen bodem presteren". Als het ein de van de wedstrijd nadert, begint het bij Rein Swint weer te kriebelen. „Het gaat zo gebeuren, als je het niet erg vindt ga ik weer terug naar de finish", verontschuldigt hij zich. Terwijl de eerste renners de finish naderen, is Peter Nette neergestreken op het terras van een collega-kroegbaas. „Op dit soort momenten ga ik het liefst op een afstandje zit ten genieten". Als eerste komt Leo de Leeuw uit Goes over de streep (1:08:05), op de voet gevolgd door zijn stadgenoot Wilko de Vos (1:09:50). Slechts zes seconden later komt Irma Heeren als eerste vrouw over de streep. De prijzen worden uitgereikt in café Frapo's onder de vrolijke tonen van dweil band de Pink Panthers uit Goes. Naast bekers en enkele kleine geldprijzen was er een grote loterij waarbij bijna de helft van de deelnemers met een prijs naar huis gingen. Nette: „We kunnen die loterij houden door te werken met veel kleine sponsors die prijzen beschik baar stellen. Zo kunnen we het leuk houden. Als je alles zou moeten budgetteren loopt zo'n evenement al gauw in de dui zenden guldens en dan is de lol er gauw af". Als Nette terug naar zijn café loopt, wordt zijn pad gekruist door een ligfiets. Nette; „Misschien kunnen we ook wel eens een gekke-fiet- sen-wedstrijd houden. Zoveel mogelijk leuke evenementen organiseren, daar hou ik van". scheldestraat 25-29 vlissingen Start van de Boulevard City Run. FOTO ANDA VAN RIET Miniatuur Walcheren, de verkleinde weergave van het Zeeuwse 'eiland' mid den in Middelburg, viert dit jaar het veertigjarig be staan. Het miniatuurpark is sinds afgelopen zaterdag weer open voor publiek. Wat in 1954 was bedoeld als een tijdelijke openlucht-ex- positie over de wederopbouw van Walcheren na de oorlog, werd wegens de overweldi gende belangstelling een per manente tentoontstelling. Zo groeide Miniatuur Wlacheren uit tot een bekende Zeeuwse attractie, die in veertig jaar zo'n 6,5 miljoen bezoekers trok. In de loop van het bestaan van het miniatuurpark zijn ontwikkelingen van het echte Walcheren telkens in het klein vertaald en in Miniatuur Walcheren ondergebracht. Veel schaalmodelen zijn nu van kunststof gemaakt, waar door bouwkundige details beter tot hun recht komen. Voor de komende drie jaar staat een renovatieplan op het programma waardoor het park een gedaanteverwisseling zal ondergaan. Landschap en in frastructuur zullen een grotere rol in de beeldbepaling krijgen. Daarnaast zal veel zorg wór den besteed aan de informa tievoorziening. m. Renny Minnaert achter de piano in zijn nieuwe eetcafé. Het feitelijke veertigjarig be staan wordt gevierd zaterdag 25 juni met een muziekfestijn van alle Walcherse fanfare korpsen. Het muziekfeest is voor alle inwoners van Wal cheren gratis te bezoeken, omdat het de inwoners van Walcheren zelf zijn geweest die in de beginjaren eigenhan dig hun eiland op schaal nabouwden. Rond de officiële verjaardag van Miniatuur Walcheren wordt het nieuwe kunststof schaalmodel van het stadhuis van Middelburg geplaatst. Het namaken van de bewerkelijke gotische versierselen en beel den van de Bourgondische vorsten heeft de modelbouw specialisten van het miniatuur park vele honderden uren werk gekost. Desafinado is de naam van het nieuwe jazz-eetcafé in de Middelburgse Koorkerk straat. Het betekent 'out of tune' of 'net iets anders'. Desafinado is oorspronke lijk de titel van een num mer van de vorig jaar over leden Amerikaanse jazz saxofonist Stan Getz. Eige naar Renny Minnaert is niet alleen een groot jazzlief hebber, maar speelt zelf ook. Onlangs haalde hij de Jazz-academïe naar Mid delburg. 'Net iets anders' is de filosofie van Minnaert. In zijn hele zaak schemert deze boodschap door. Het eetcafé is aange kleed met verschillende muziekinstrumenten. Op de menukaart prijken gerechten uit landen als Suriname, Colombia, Mexico en El Salva dor. „Er is bewust gekozen voor gerechten uit Zuid- Amerika omdat dan de link met de jazz weer gelegd is. De kaart beslaat het hele conti nent waar de zogenaamde Latin-jazz vandaan komt", ver telt Minnaert. In een echt jazzcafé hoort natuurlijk ook live-muziek, in hoeverre dat in Desafinado mogelijk is kan Minnaert nog niet precies zeggen. „Op tijden dat de gemeente het toelaat zullen er live-acts te horen zijn. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het jazz-festival. Daarnaast sluit ik niet uit dat er zo nu en dan een spontane jam-sessie met akoestische instrumenten zal zijn". Renny Minnaert studeert al vijf jaar aan de Jazz-academie in Roosendaal. Minnaert: „Toen ik daar begon dacht ik vrij aardig gitaar te kunnen spelen. Toch moest ik weer helemaal opnieuw beginnen". Omdat er nog meer Zeeuwen aan de academie in Roosendaal stu deerden heeft Minnaert aan de directie voorgesteld om de leerschool ook in Middelburg te vestigen. „Dat idee viel in goede aarde. Met veertig leden worden er nu lessen gegeven boven muziekhandel Van Damme". Volgens Minna ert wint zijn favoriete muziek langzaam haar populariteit terug. „Jazz heeft lang de naam gehad elitair en ontoe gankelijk te zijn, dat is hele maal niet zo. Veel artiesten maken heel toegankelijke muziek, die prima als achter grondmuziek in mijn zaak kan dienen".

de Faam | 1994 | | pagina 25