KLEUR VERGROTING Sail '94 legt link tussen zeilschepen en binnenstad Vogelnamen na ftu.'.r OOSTERSE TAPIJTEN HAM r VAN ESCH RICHT ZEEUWSE AFDELING NIEUWE COMMUNISTEN OP 'Wolc&enó Ben de Graaft LE)jO)Tapijt Vandaag in uw huis aan huis krant De Paaskrant van Walcheren boordevol Paastips 15 x 21 cm VERSCHOORE VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker door Liesbet Mallekoote Een nieuwe, betere samenleving. Het oude ideaal staat voor Joop van Esch (62) nog recht overeind. Zijn vader richtte ooit de afdeling Brabant op van de Communistische Partij Ne derland - hij zelf staat nu aan de wieg van de Nieuwe CPN, afdeling Zeeland. „Ik hoop dat we veel tegen stand ontmoeten, dat is een teken dat we het goed doen." PZC WEEKBLADEN Horizontalen Mythe Actie Speciaal voor actieve vijftig plussers gaat de lezersreis van de maand naar de Nationale Seniorendag in De Efteling. Informatie, gezelligheid, een wedstrijd, een cadeautje en dan nog eens rustig De Efteling bekijken zijn de ingrediënten voor de reis die dit weekblad samen met Carlier voor u in petto heeft. VERVROEGDE AFSLUITING i zc weekbladen UITERSTE INLEVERTIJD VOOR REDACTIE: donderdag 31 maart 17.00 uur ADVERTENTIES: vrijdag 1 april 11.00 uur TWEEDE PAASDAG.... 'n kamerbreed verschil ft- c J\4j r-(r,c:\ K'~>- Alléén deze maand bij ont wikkelen en afdrukken van uw volle kleurenfilm (BEHELD r&ifti (BIMLIUJOD 94e JAARGANG NUMMER 13 30 MAART 1994 'Het ontbreekt in ons land aan ideologie' Enigszins geschrokken van de Vlissingse resultaten van de gemeenteraadsver kiezingen - drie zetels voor de Centrum Democraten - kwam op 6 maart een aan tal 'maatschappelijk betrok ken' mensen in Oost-Sou burg bijeen om nog voor de Tweede Kamerverkiezingen van 3 mei een Zeeuwse afdeling van de Nieuwe Communistische Partij Ne derland op te richten. „We wilden nog niet meedoen ÏÏD© IEssum Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman. 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: ollsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 aan de gemeenteraadsverkie zingen. Stel dat ik in de raad gekozen zou zijn, dan moet je je werk ook goed doen. En ik was nog zo druk bezig aan de basis. Achteraf hebben we spijt. We hadden wat stemmen aan de CD kunnen ontnemen. Maar we hebben de situatie verkeerd ingeschat. Uit gesprekken voor de verkiezin gen leek het alsof de CD nau welijks een zetel zou halen. Natuurlijk, mensen schamen zich er voor uit te komen dat ze CD stemmen. Maar we hebben ons niet voldoende gereali seerd dat het de kiezers tot hier zat en dat ze bereid waren CD te stemmen om hun ongenoe gen te uiten." De Oost-Souburger Joop van Esch, onder meer actief als voorzitter van de wijkvereni- ging Van Duyvenvoorde en van de Stichting Bravo, is een communist in hart en nieren: „Ik ben er in geboren en nu treed ik er mee naar buiten." Hij heeft de hele ontwikkeling van de CPN meegemaakt, de bloeiperiode voor de oorlog, de horizontalen, het opgaan in GroenLinks - en sinds ander half jaar de Nieuwe Commu nistische Partij Nederland. „De ontwikkelingen in Nederland maken een goede communisti sche partij noodzakelijk," vindt Van Esch. „In Nederland heerst een passieve houding ten opzichte van de strijd voor een beter bestaan, de strijd tegen het fascisme en voor de vrede. Passiviteit veroorzaakt ontevredenheid. Mensen die niet weten waar ze met die onvrede naar toe moeten, belanden vaak bij een fascisti sche partij." „Uit het verleden is gebleken dat daar waar de CPN actief was, het fascisme - de NSB - geen kans had. De meeste mensen die nu CD stemmen zijn geen racisten. Ze zijn onte vreden met deze maatschap pij, met deze regering, met deze politiek. Daarom hebben wij besloten om sneller dan de bedoeling was de afdeling Zeeland van de NCPN op te richten en om de verkiezings tijd te gebruiken om een stevi ge bodem voor de NCPN te leggen. Door NCPN te stem men kunnen mensen op een andere manier hun ontevre denheid uiten en ze krijgen er wat voor terug: kandidaten van de NCPN zijn continu bezig veranderingen, verbete ringen in de samenleving aan te brengen." GroenLinks, het samenwerkingsverband van klein links waaronder de oude CPN, is voor Van Esch geen alternatief. „Het zijn goede mensen hoor, maar ze willen deze maatschappij behouden. Ze zijn zo soft." De gemeenteraadsverkiezin gen, waaraan voor het eerst afdelingen van de NCPN deel namen, waren volgens Van Esch een 'geslaagde proef'. Vooral in het noorden van het land - Finsterwolde zeven van de dertien zetels - en in diverse Amsterdamse deelraden boek ten de nieuwe communisten winst. „Dat zijn gebieden waar de CPN het altijd goed deed. Nu moeten we het hier goed aanpakken. De communisti sche partij heeft natuurlijk te lijden gehad onder de ontwik kelingen in Oost-Europa. Daar is de CPN aan kapot gegaan. Terwijl de slechte ontwikkelin gen in Oost-Europa in gang zijn gezet doordat de commu nisten daar de ideologie heb ben verlaten." Ideologie, idealen - het zijn woorden die Van Esch regel matig laat vallen. „Het is al eerder gezegd: het ontbreekt aan ideologie in Nederland. Je moet wel pragmatisch optre den, maar met idealisme." Zijn idealen zijn de strijd voor werk, goed wonen, vrede en tegen racisme en fascisme. „Er is een mythe ontstaan dat bui tenlanders die naar Nederland komen onze banen en onze huizen inpikken. We moeten het idee doorbreken dat men sen lang op een woning moe ten wachten als gevolg van de komst van buitenlanders. Zoveel woningen worden er niet aan buitenlanders toege wezen. Bovendien staat er genoeg leeg: al zou het aantal asielzoekers verdubbelen dan heb je hier in de buurt nog geen probleem. Maar voor een lege woning weer kan worden verhuurd moet er zoveel gebeuren - controleren of de huur is betaald, woning opknappen - dat er zo een aan tal maanden overheen gaat. Dat heeft niets met de buiten landers te maken. Aan de andere kant: als buitenlanders voorgaan, moet je de mensen duidelijk maken waarom dat gebeurt." „Nederlanders en buitenlan ders hebben dezelfde proble men: zorg voor de kinderen, school, werk en wonen. Die moeten we samen oplossen. Problemen met buitenlanders zijn vaak de gewone buurtpro blemen die je vroeger in iedere volksbuurt had. Het hoeft niet allemaal zo gestresst en opge fokt. Kijk naar buurthuis De Schuur. Daar lopen zoveel bui tenlanders, maar het eerste conflict moeten we nog mee maken. Als je elkaar maar als mens benadert." Een andere mythe noemt Van Esch de verhalen over de eco nomische crisis, waardoor momenteel regelmatig (mas- sa-)ontslagen dreigen. „De werkgevers willen gewoon zoveel mogelijk winst maken met zo min mogelijk mensen. En de vakbeweging protes teert daar minder tegen dan vroeger. Vandaag (vorige week donderdag) staat er in de krant 'Getergde Lubbers ont hult nieuw groeicijfer: 2,5 pro cent'. Dat is niet mis. Overi gens hebben wij niets tegen winstmaken. Ook in een socia listische maatschappij moet je meer produceren dan je opmaakt om bepaalde maat schappelijke dingen, zoals gra tis onderwijs, openbaar ver voer en dergelijke, mogelijk te maken. Winst is niet vies, de vraag is alleen: wat doe je er mee." Het toverwoord is 'actie'. „De rol van de NCPN is mensen bij elkaar brengen die samen iets kunnen ondernemen. Bijvoor beeld om de vakbeweging te stimuleren zich meer in te zet ten tegen ontslagen. Maar ook: niet alleen praten over racis me, maar de mensen actie laten ondernemen om zelf iets te verbeteren aan hun woon- en leefomstandigheden. Want er zit een link tussen die zaken en de voedingsbodem voor de CD. We doen een beroep op de mensen zelf om het met elkaar te doen." Hij lacht even. „Ik zie ze al denken: stem ik op de NCPN, moet ik nog hard wer ken ook." „Daarnaast zie ik het als taak van de NCPN om politici te laten zien dat ze op de verkeer de weg zijn. De mensen in Vlis singen hebben bij de verkiezin gen duidelijk gemaakt dat ze het niet met de gevestigde politiek eens waren. En van daag staat in de krant dat Vlis singen precies hetzelfde colle ge van b en w krijgt als voor de verkiezingen. De boodschap is niet doorgedrongen. Het is als een bedrijf waarin het bestuur niet luistert naar de aandeel houders." In de aanloop naar de Tweede- Kamerverkiezingen gaat de NCPN Zeeland een gerichte ledenwerfcampagne houden. Dat kan nog wel eens moeilijk worden, denkt van Esch. „De angst voor het stempel com munist weerhoudt mensen om naar vergaderingen van de NCPN te komen. In het verle den bestond de Binnenlandse Veiligheidsdienst eigenlijk alleen om CPN-ers in de gaten te houden. En activiteiten van de CPN werden tegengewerkt. Eerlijk gezegd hoop ik dat we veel tegenstand krijgen. Dat is een teken dat we het goed doen: als je geen betekenis hebt, krijg je ook geen aan dacht." De havens van Vlissingen zullen van 1 tot en met 4 juli tijdens de zeilmanifes- tatie Sail '94 plaats bieden aan zeker zeven grote zeil schepen. De komende weken zal de organisatie proberen nog vier andere onder contract te krijgen. De Hoogaarsenclub en het in Middelburg gelegen Ramschip Schorpioen heb ben inmiddels hun mede werking aan het zeilevene- ment toegezegd. Een historische beloodsing per sloep op het Keizersbolwerk vormt vrijdag 1 juli de officiële opening van het driedaagse zeiifestijn. De organiserende Stichting Sail '94 hoopt die middag rond 16 uur de meeste deelnemende schepen tegelij kertijd in de havens te mogen verwelkomen. Al gecontrac teerde deelnemers zijn onder meer de Khersones, Fryderyk Chopin en de Eendracht. Een van de schepen waarmee nog wordt onderhandeld is de Rus sische Kruzensthern. Stichting Sail '94 is gewaarschuwd dat met name dat schip als 'onbe trouwbaar' staat aangemerkt - het komt gemaakte afspraken niet altijd na of eist op het laat ste moment extra geld, zoals vorig jaar bij Sail Antwerpen. Ze is er mede daarom op gebrand met ieder schip een contract af te sluiten, zodat de kapitein niet ongestraft op het laatste moment een lucratieve re aanbieding kan laten preva leren. Naast het bewonderen van de grote schepen kunnen bezoe kers hun tijd doorbrengen met een kijkje op de Maritieme Expo in het Tonnenmagazijn, een bustoer maken door havengebied Vlissingen-Oost, een reddingsdemonstratie bij wonen op Boulevard Bankert of bij de maritieme ambachten op het Ruyterplein. Zaterdag avond houden zo'n veertig platbodems een zogenaamd 'spiegelgevecht' met klank en licht. Nadrukkelijk is geprobeerd Sail Vlissingen niet te beper ken tot de havens. Ook de stad Vlissingen zal in hoge mate bij het evenement worden betrok ken. Hoogtepunt van het pro gramma in de binnenstad moet het shantyfestival wor den. De organisatie daarvan is in handen van het Schelde- loodsenkoor. Op diverse plaat sen in de stad zullen drie grote en zeven kleinere koren zee mansliederen van over de hele Een mogelijke deelnemer aan Sail Vlissingen wereld op traditionele wijze ten gehore brengen. Deelne mende koren aan het shanty festival zijn onder meer, naast het Scheldeloodsenkoor zelf, het Marske Fisherman's Choir en Tony Davis and his shipma tes uit Engeland, Mary Malloy uit de Verenigde Staten en Knurrhahn uit Duitsland. Maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen is niet speciaal bij het programma van Sail '94 betrokken. De directie verwacht het in de zomermaanden al druk genoeg te hebben, zonder de extra aandacht van het Sail- evenement. Voor de organisatie van het volledige programma kan Sail Vlissingen beschikken over een budget van zo'n zeven ton. Het leeuwedeel daarvan is bij eengebracht door sponsors in geld en in natura (verzorgen van de publiciteit, verlenen van diensten) en door subsi dies. De bezoekers van het maritieme gedeelte van Sail Vlissingen leveren een bijdra ge van vijf gulden per persoon. De organisatoren verwachten zeker te kunnen rekenen op zestigduizend bezoekers. Mochten er meer komen - uit ervaringen met ander Sail-eve- menten kunnen er honderd tot hondervijftigduizend wor den verwacht - dan maakt Sail Vlissingen winst, die volgens sailbestuursvoorzitter J. van der Doef binnen de toeristi sche sector zal worden besteed. Een tweede Sail zit nog niet in de pen. m De Middelburgse tak van de Koninklijke Vereni ging 'Uit het Volk voor het Volk' is hard toe aan nieuwe leden, vindt secretaris Wim Goedhart. Voor Koninginnedag en voor de herdenking van de bevrijding van Middelburg heeft de Oranjever eniging grote plannen, maar daarvoor heeft Goed hart frisse medewerkers nodig. In de stralende lentezon is afgelopen zaterdag in Vlissingen de Frapo's Boulevard City Run gehou den. Organisator Rein Swint wil de prestatieloop een voornamelijk Zeeuws evenement houden. „Het is leuk om te zien hoe je eigen mensen op eigen bodem presteren." De Autokrant besteedt deze week aandacht aan de tentoonstelling Mazda Rijdt Kunst, die sinds zondag te zien is in Hoorn. Het te bewonderen produkt is een prototype van de waterstofrotatie- motor van Mazda: een produkt van kunstenaar/ondernemer Adriaan van der Have. Verder in deze krant nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Bedrijfkundig Bekeken en Gelezen. Namen van vogels wijken in het Zeeuws zelden erg af van het Ne derlands. De bekendste gevallen in het Walchers zijn: een 'duump- je' voor het winterkoninkje met zijn als een duim opgerichte staartje, en een 'blauw lentertje' voor een kwikstaart. Kwikstaart jes zijn de grijs-wit-zwarte vogelt jes die met warm weer voor fietsers uit vliegen over de asfalt- weggetjes als daar bomen langs staan. Daar vangen ze insekten die boven het warme wegopper- vlak vertoeven. 'Blauw' is oud Zeeuws voor 'grijs'. Het wordt ook nog gebruikt voor paarden. Een 'blauwen' zouden wij tegen woordig een 'grauwe' noemen. 'Lentertje' zal wel met het voor jaar, de lente te maken hebben als de kwikstaarten weer ver schijnen. Enigszins afwijkende vogelna men zijn er wat meer: een mosse voor een mus (let op: een 'mus- se' is een muts!), een buisienk voor een buizerd, een zwèlmpje voor een zwaluwtje. Bijzondere vermelding verdienen de 'waetel' (het mannetje van een 'end' ofte wel een woerd) en 'poeljen' (jon ge kippen die nog niet leggen of daar pas mee begonnen zijn). Het laatste komt duidelijk van het Franse woord voor kip: poule. Volgens het Zeeuws Woorden boek wordt 'poele' ook gebruikt voor 'eend'. Ik ken het woord al leen als lokroep voor eenden wanneer je ze wilt voeren en ze niet dichtbij durven komen. Het woord zal 'bij ons' dus vroeger wel voorgekomen zijn, maar al leen in dat ene gebruik bewaard gebleven. Jan Zwemer In verband met Pasen zal voor de editie van 6/4 de volgende sluitingstijd gelden: PRIJZEN •e,® VLISSINGEN Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 BERGEN OP ZOOM Rooseveltlaan 72-78 tel. 01640-50050 Joop van Esch. FOTO ANDA VAN RIET

de Faam | 1994 | | pagina 1