Commissaris der Koningin bezoekt Zeeuwse hoogaars rijles MOTORRIJLES? Modieust de lente m* zomer in Zêêkers en snelzêêkers MAART scs scs 3 z ft- C Kijk voor nieuwe trends in onze bijlage elders in deze krant Met Pen Boer Verkeersleemiddelen bent u beter af! MANIFESTATIE 'KUNST MET EEN Cccc' IN SEPTEMBER De Middelburgse grachtengordel tussen de Klove niersdoelen en de watertoren is in september het to neel van de manifestatie 'Kunst met een Ccc', of 'Kunst met een grote c en een kleine c', zoals organi sator Hans van der Kam het driedaagse evenement noemt. Tijdens de manifestatie wil de Stichting Eve nementen Middelburg het publiek 'in een sfeer als van de Amsterdamse Uitmarkt' laten kennismaken met diverse culturele uitingen. Veel, waaronder de fi nanciën, is nog onzeker, maar de grachtenfeesten gaan in elk geval door, desnoods zonder professione le optredens, verzekert het stichtingsbestuur. Hamburgers Ontwerpers bepalen niet langer de trends in de mode. De consument is eigenzinnig genoeg om zelf te beslissen wat hij aantrekt. Meer daarover in de modebijlage. Commissaris der Koningin W. van Gelder heeft zaterdag in een rechtstreekse uitzending van Omroep Zeeland de nieuwbouw van de regionale omroep in gebruik genomen. De Autokrant besteedt deze week aandacht aan de geschiedenis van de Audi 100. Verder in deze krant de rubrieken Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken en nieuws van provincie en gemeente. 7>ü<ztc/t£n& PZC WEEKBLADEN LD© ffsmnn Wagenspelen komt terug! (op een nieuw adres) ...en jonger dan ooit JAARITEM 1994 DE KOEDOE ■AA LIEFHEBBERS PAKKEN NU DE KOEDOE BIJ DE HORENS 2é UW NIEUWE DEALER VOOR VLISSINGEN: nryrji praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! 94e JAARGANG NUMMER 10 9 MAART 1994 Nog veel onzekerheden rond grachtenfeesten De plannen voor de driedaag se culturele manifestatie wer den vorige week in Middelburg gepresenteerd door Ad Riemens, Hans van der Kam, Peter Tollenaar en Arend de Jonge, namens de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM). De SEM was tot voor kort bekend als Stich ting Middelburgse Braderiebe- langen, maar besloot het takenpakket te verbreden tot citypromotion ('Middelburg is meer dan alleen een bin nenstad met ondernemers') en de naam bij die bredere taak aan te passen. Het gebied waarin de kunstmani festatie zich moet afspelen is klein, maar dat is juist een voor deel, vindt Hans van der Kam, voorzitter van stichtingsbestuur van de SEM. „Dat gebied kent veel diverse plekjes die het gezel lig maken. Je hebt er een talud, bosschages, bruggen en inham men. En het grenst aan de bin nenstad, wat het erg aantrekkelijk maakt." De grachtengordel wordt voor de manifestatie verdeeld in een bin nenring en een buitenring, elk met een eigen functie. Op de bui tenring (Seisdam en Heren gracht) worden luxe paviljoens neergezet voor commerciële acti viteiten. „We denken dan bijvoor beeld aan een proeverij, waar Zeeuwse produkten kunnen wor den gepresenteerd en misschien ook Belgische, om de manifesta tie een intercultureel karakter te geven. En er is ruimte voor pro- duktpresentaties of andere reclame-uitingen van de spon sors," vertelt Van der Kam. „Te gelijk is die ring kraampjes een afscherming tussen het eigenlijke festival en de bebouwing, zodat de bewoners minder last hebben van lawaai of zwerfvuil. De bui tenring wordt nadrukkelijk geen hamburgeraangelegenheid en krijgt niet het karakter van een verkoopmarkt," onderstreept de voorzitter. Hiermee komt Van der Kam auto matisch bij mogelijke problemen met de buurtbewoners. „Het is een nieuw evenement en de be trokken bewoners zijn misschien wat ongerust. Wij zullen er ech ter alles aan doen om de overlast tot een minimum te beperken. De muziekgenres die op het pro gramma staan passen bij de om geving. Zo is er bijvoorbeeld zelden popmuziek te horen, maar vooral lichtklassiek, kamermuziek en jazz. Maar," voegt Van der Kam er aan toe, „de omwonen den moeten ons wel in de gele genheid stellen om Middelburg De Middelburgse grachtengordel tussen de Lange Vieie en de watertoren is het toneel van de manifestatie Kunst met een Ccc. eens op een andere manier te presenteren. De mooie grachten gordel verdient die aandacht." De binnenring wordt de plek waar de eigenlijke culturele acti viteiten zich zullen afspelen. „Dit is een gebied dat op sommige plekken heel smal is, dus daar ko men geen paviljoens, het wordt geen volgepropte massa." Op de binnenring is plaats voor kunstui tingen in de brede zin van het woord, zowel op amateuristisch als op professioneel niveau, van beeldende kunstenaars tot zon dagschilders en van Zeeuwse theaters tot straattoneel. In de SIW* Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 Commissaris der Koningin W. van Gelder luistert naar uitleg van bootsman Theo Kloet. Commissaris der Koningin W. van Gelder heeft vorige week een bezoek gebracht aan de kaaien van reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen. Hij kwam een kijkje nemen bij de restauratie van de Zeeuwse hoogaars Yerseke 36 Andries Jacob. De Andries Jacob is eigendom van de Stichting Be houd Hoogaars, waarvan Van Gelder beschermheer is. De stichting spant zich in om de oude Zeeuwse vissersschepen te bewaren en in de vaart te houden. De Andries Jacob is met haar leeftijd van ruim negentig jaar een varend monument. In 1968 diende het voor het laatst als vis sersvaartuig. Sinds drie jaar ont fermt de Stichting Behoud Hoogaars zich over het schip. Half februari is de Yerseke 36 naar de Scheldepoort gegaan. Eerst is de mast eraf gehaald en vervolgens is het schip uit het water gehesen en op de wal gezet. Theo Kloet, de bootsman van de Yerseke, heeft de leiding over de werkzaamheden ter plekke. Van het schip moeten vijf spanten, in vaktaal knieën geheten, worden vervangen. De oude knieën stam men nog uit 1900, evenals de te vervangen klossen. Klossen zijn driehoekige houten verbin dingstukken tussen knieën en boeisel. Om de knieën aan de boord en het vlak, de bodem van het schip, te bevestigen heeft de stichting gekozen voor de aloude pen-gatverbinding. Ruim honderd grenenhouten pennen en een zelfde aantal eikenhouten deutels zijn nodig voor deze verbinding. Een tijdrovende klus, zoals ook de Commissaris der Koningin kon vaststellen. Aan het eind van het vorige vaar- seizoen is begonnen met het ver nieuwen van het bakboordzwaard. Dat is helemaal uit elkaar genomen en het breedste van de drie delen is ver vangen door nieuw hout. Nog deze maand zal het bedrijf Riet schoten en Houwens het elektri sche systeem van de Andries Jacob vernieuwen. Op die manier sponsort het bedrijf de stichting. Als alles volgens plan verloopt zal de Andries Jacob eind van de maand weer volledig opgetuigd in het water liggen, om per 1 april aan een nieuw vaarseizoen te be ginnen. gracht zelf worden vijf pontons neergelegd waar muziek, toneel en cabaret te horen en te zien zullen zijn. De optredens worden 'horizontaal' geprogrammeerd; dus op vrijdag en zaterdag zijn op dezelfde uren gelijksoortige op tredens gepland, bijvoorbeeld van zeven tot acht uur jazz, van acht tot negen cabaret en van negen tot tien de koperensem bles. De muziek wordt zoveel mogelijk zonder elektronische versterking gebracht. Voor de zondag, die volgens Ad Riemens in Middelburg traditioneel wat lastig in te vullen is, staat om 11 uur een oecumenische dienst in de open lucht gepland bij de Klo veniersdoelen. De muzikale on dersteuning bij de dienst hoopt Riemens onder meer te krijgen van een groep witte paters die Gregoriaanse gezangen ten ge hore brengt. maand toonden zich weinig toegankelijk. We moeten ons eerst maar eens bewijzen, zeg gen ze, maar dat is moeilijk als je geen medewerking krijgt." Ook de Middelburgse onderne mers, sponsors en overheid heb ben nog weinig toegezegd. Tot nu toe beschikken de organisato ren over niet meer dan het bud get van de SEM als garantiestelling en 'veelbeloven de contacten' met gemeente en provincie. „Maar de manifestatie gaat hoe dan ook door, desnoods in een minimale programmering, zonder professionele artiesten." Wat zêêkers waren, leerde ik van de jongens van het dorp Oost- kappel waar ik mee op 'strange' speelde. Zêêkers waren bruine diertjes of planten ter grootte van twee vingerkootjes die soms tus sen de stenen van het 'pael'ööd' te vinden waren. 'Zeeanemonen' lees ik in de boeken, dus het zul len wel planten geweest zijn. Maar ze leken toch meer op slak ken. Wanneer ze onder water ge weest waren, kon je er op drukken met als effect een wa terstraaltje van wel een centime ter of tien, vijftien, dat ergens uit het weke lichaam spoot. Wie nu denkt dat snelzêêkers een soort super-anemonen zijn in het Walchers, is 'bekaaid' (heeft het mis). Je zult moeite moeten doen Van de definitieve programme ring van de grachtenfeesten staat nog weinig vast, behalve dat er veel ruimte zal zijn voor Zeeuwse musici, zoals de Middelburgse Feenbrothers. De afdeling Ar tiesten en Musici van het ar beidsbureau is ingeschakeld - naast Zeeuwse kan die ook lan delijk bekende artiesten werven. Verder is het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel benaderd. Die heeft onder meer het plan ge opperd wagenspelen op te voe ren. Voor de jongere bezoekers van de grachtenfeesten staan on der meer activiteiten van de Kunstbende en een optreden van Circus Custers op het program ma. In totaal zijn volgens Peter Tolle naar ten minste 75 tot honderd optredens nodig om een behoor lijk gevuld programma te hebben. Voor de invulling van de culturele 'snuffelmarkt' op de binnenring bestaat volgens de organisatoren in elk geval voldoende belangstel ling, 'zowel wat betreft de kleine als de grote C'. De kunstmanifestatie is gepland van 16 tot 18 september en geldt dan ook als seizoensverlengende activiteit. Dat diezelfde maand ook de Zeeland Cultuurmaand wordt gehouden leek mooi mee genomen, maar is voor de SEM teleurstellend uitgepakt, vertelt Arend de Jonge. „We hadden wil len samenwerken, om te voorko men dat de programma's elkaar zouden bijten. Maar de organisa ties binnen de Zeeland Cultuur- u Sss- om er nog één te vinden, maar dat komt niet door de vervuiling van de zee of zo. Snelzêêkers wa ren heel ouderwetse onderbroe ken van de klederdracht voor vrouwen. De naam en het ge bruik (en gemak) van de snelzêê kers wordt duidelijk als we weten dat ze uit twee losse helften bestonden, een linker en een rechter. Het doen van een be hoefte werd door die constructie erg vergemakkelijkt. Mannen hadden trouwens een vergelijkbare nooduitgang: de klep van de ouderwetse 'klep broek' van de hoerendracht. De ze vierkante lap die net zo gemakkelijk als een rits een ope ning (maar wel een grotere) vrij maakte, heette een 'vèrkensvalle'. Dat was de twee de betekenis van het woord: oor spronkelijk betekende het het luik in het vèrkenskot waardoor de dikhuiden naar buiten gelaten werden. Het lijkt me beter nu maar te stoppen. Jan Zwemer v&S? Swarovski Collectors Society Lange Zelke 26, 01184-11477

de Faam | 1994 | | pagina 1