Provincie Zeeland SüSëÉis Kiezen voor een waterschap Bertus Staigerpaip naar Zeelandhallen Rot is Liefde in podium 't Beest Commissies Brit bespeelt theaterorgel Kruiswoordpuzzel Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Veerdiensten Zeeland telt zeven waterschappen, die elk een eigen gebied bestrijken. Tegelijk met de verkiezingen voor de gemeenteraden, woensdag 2 maart, zijn er ook verkiezingen voor de besturen van de waterschappen. De besturen zullen na de verkiezingen minder eenzijdig zijn samengesteld. Tot op het bot Gevonden Provincie Zeeland Kennisgeving Melding Hoechst V/ Kennisgeving Provincie Zeeland Vergunningen Elf Atochem Vlissingen BV Woensdag 16 februari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij Nieuws t-rnm Maandag 21 februari, aanvang 9.30 uur, vergadert de staten commissie welzijn. De volgende onderwerpen staan op de agenda: nieuw beleid voor ontwikkelingssamenwerking, de uitvoering van alternatieven in de ouderenzorg en subsidieaanvra gen voor de restauratie van de Ka rolingische burcht in Oost-Sou burg, voor een Zeeuwse museumkrant en voor het project arbeidsintegratie vso-schoolverla- ters. Eveneens 21 februari, maar dan om 13.30 uur, komt de staten commissie waterstaat en ver keer bijeen. Deze vergadering wordt gehouden op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. Gesproken wordt over de begro ting van de PSD, de verkoop van de aandelen van de provincie in de riv Zuid-West-Nederland, aanko pen, ruilingen en pachtontbindin- gen laatste zes maanden '93 en over de fusie van de waterschap pen boven de Westerschelde. De statencommissie voor eco nomie vergadert donderdag 24 februari, aanvang 15.30 uur. Op de agenda staan verschillende subsidieverzoeken: restauratie Ka rolingische burcht in Oost-Sou burg, Zeeuwse museumkrant, pro ject arbeidsintegratie vso-schoolverlaters, nieuwe oplei ding groenvoorziening aan het AOC en projecten in de douane- en expeditiesector. Voorts wordt gesproken over de uitkomsten van een onderzoek naar de aard en omvang van het strandbezoek in Zeeland, de voortgang irt Zee land Mondriaarijaar 1994 en over de uitkomsten van de recente be stuursvergaderingen van de twee havenschappen. Vrijdag 25 februari, aanvang 9.30 uur, vergadert de statencom missie voor de ruimtelijke or dening. De gespreksonderwerpen zijn: subsidie voor, de Stichting Zeeuw se Schaapskudde, inwerkingtre ding algemene wet bestuursrecht en de wet op de ruimtelijke orde ning en de verlenging van het Eu- regioproject C7, het grensover schrijdend krekengebied. Op het adres Groene Woud 1, komt vrijdag 25 februari, aanvang 14.00 uur, de statencommissie milieu bijeen. In deze vergadering gaat het om de verlenging van het Euregiopro- ject C7, het grensoverschrijdend krekengebied en om de decentrali satieimpuls. De vergaderingen van de commis sies zijn openbaar. Wie dat wil, kan gebruik maken van het spreekrecht om op die manier de statenleden op de hoogte te bren gen van zijn of haar visie op een van de agendapunten. Tenzij anders vermeld, wordt er vergaderd in het provinciehuis, Ab dij 6 in Middelburg. De agenda en bijbehorende stuk ken van de verschillende commis sies liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Met ingang van 21 februari gaat de dubbeldeksveerboot Prins Wil- lem-Alexander uit de vaart voor een grote onderhoudsbeurt. Het onderhoud duurt ongeveer vier weken. De veerverbinding Kruinin- gen-Perkpolder wordt in die tijd onderhouden met de dubbeldek ker Prinses Christina en de enkel dekker Prinses Beatrix. Vrachtverkeer moet op de enkel dekker rekening houden met een kleinere doorrijhoogte. Voertuigen die hoger zijn dan vier meter kun nen niet worden overgezet; die met een hoogte van tussen de 3.90 en 4.00 meter kunnen alleen bij een gunstige waterstand aan en van boord komen. Tijdens de onderhoudsbeurt van de Prins Willem-Alexander moet rekening gehouden worden met wachttijden op het veer Kruinin- gen-Perkpolder. De capaciteit op het veer Vlissin- gen-Breskens is ondertussen ver groot, doordat daar sinds maan dag 14 februari wordt gevaren met twee dubbeldekkers: de Prin ses Juliana en de nieuwe veerboot Koningin Beatrix. Vrijwel iedereen heeft te ma ken met het werk van de wa terschappen en krijgt voor dat werk een rekening gepresen teerd. Vandaar dat het logisch is dat ieder die belang heeft bij het werk van de water schappen ook kan stemmen als er een nieuw bestuur moet komen. Dat staat nu dus te ge beuren. Daarmee komt er de finitief een eind aan de situatie dat aanvankelijk vrijwel alleen de agrarische sector het voor het zeggen had. Een aantal jaren geleden werd in de besturen al ruimte gemaakt voor wat men noemde de vervui lers: bedrijven en particulieren. Nu is de verscheidenheid in de be stuurssamenstelling opnieuw ver groot. Het bestuur van de water schappen gaat bestaan uit vijf categorieën belanghebbenden: in gezetenen, eigenaren ongebouwd, pachters, eigenaren gebouwd en gebruikers bedrijfsgebouwd. De kiezers komen uit dezelfde belan gengroepen. Het komt er eigenlijk op neer dat iedereen die 18 jaar of ouder is en meebetaalt aan het schap kan gaan stemmen of zich kandidaat kan stellen voor het be stuur. Zeeland heeft zeven waterschap pen die elk een eigen gebied be strijken. Van noord naar zuid zijn het de waterschappen Schouwen- Duiveland, Tholen, Noord- en Zuid- Beveland, Walcheren, Het Vrije van Sluis, De Drie Ambachten en het Hulster Ambacht. Er gaan steeds meer geluiden op om het aantal schappen terug te brengen. Er ontstaan dan grotere werkge bieden en er kan meer eenheid worden aangebracht in de hoogte van de heffingen die de schappen aan hun ingezetenen opleggen, zijn de veelgehoorde voordelen. Van oudsher houden de water schappen in Zeeland zich be zig met de zorg voor de water keringen, voor de waterhuishouding en voor we gen. Op Walcheren gaat het iets anders. Het onderhoud van de wegen is daar opgedra gen aan een aparte instantie: het wegschap Walcheren. Het wegschap valt buiten de rege ling voor de waterschappen. In het verleden waren de taken van de waterschappen vooral gericht op het agrarisch nut van het land. Ondertussen vra gen tal van andere gebruiks mogelijkheden om een even sterke behartiging. Daarbij valt te denken aan natuurbe houd, recreatie en een schoon milieu. Bij de zorg voor de waterkeringen gaat het om duinen (natuurlijke weringen), zeedijken, een aantal binnendijken en om een strook grond aan weerszijden van de we ringen. Aan de waterkant gaat het om onder meer het strand met de paalschermen en paalhoofden en om de oever onder water. Aan de landkant zijn het de bermen en een strook grond die de stabiliteit van de dijk moeten garanderen. Samen met de provincie adviseren de waterschappen over de hand having van de kustlijn. Het rijk zorgt er voor dat de kust op zijn plaats blijft, het waterschap doet het voorbereidend werk en het on derhoud. Bij de zorg voor duinen en strand heeft zeewering natuur lijk absolute voorrang. Tegelijker tijd wordt rekening gehouden met bijvoorbeeld recreatieve belangen door te zorgen voor goede duin overgangen en plaatsing van paal schermen en paalhoofden op een manier dat een strandwandeling niet beperkt hoeft te blijven tot het vak dat door de palen wordt be grensd. De wegen van het waterschap zijn vooral plattelandswegen. De zorg hiervoor is aanzienlijk veranderd. De wegen hadden voorheen eigen lijk geen ander doel dan ontslui ting van landbouwpercelen. Ze worden nu ook druk gebruikt voor fietsverkeer en als toeristische routes voor fietsers en automobi listen. In de waterhuishouding gaat het om de zorg voor de kwaliteit en de kwantiteit van het oppervlakte water. Bij de kwaliteit gaat het on der meer om de zuivering van ri oolwater, het verlenen, weigeren of intrekken van lozingsvergunnin gen, het aanbrengen van milieu vriendelijke beschoeiingen en het schoonmaken van verontreinigde waterbodems. Bij de kwantiteit van het water gaat het vooral om het waterpeil: de kruipruimten on der een woning mogen niet onder water komen te staan, de gewas sen op het land moeten voldoende water.kunnen krijgen, maar de grond moet ook weer niet te dras sig zijn en de natuur moet niet in de verdrukking komen. Over het belang van de water schappen en de samenstelling en zetelverdeling van de be sturen per waterschap, de werkwijze van deze besturen en de verkiezingen is een in formatieblad verschenen. Wie belangstelling heeft kan dit blad gratis krijgen bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. Tot 12 juni is in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle de tentoonstelling "Tot op het bot" te zien. De ten toonstelling is een kennisma king met het werk van de pre parateur. Opgezette dieren, skeletten, oude en moderne preparaten en instrumenten maken duidelijk wat de prepa rateur kan: van goed geslaag de reconstructies tot sluwe vervalsingen aan toe. Het vak preparateur is ontstaan om bederf tegen te gaan en voor werpen te kunnen bewaren. Te genwoordig zijn daar onder meer koelkasten en vriezers voor. In vroegere tijden zijn allerlei metho den beda'cht om aan bederf on derhevige stoffen buiten het be reik te houden van insekten, schimmels en bacteriën. Zo is het prepareren van dode lichamen een eeuwenoude bezigheid. De gebalsemde mummies uit het ou de Egypte zijn daarvan het tastba re bewijs. De expositie toont de hoogtepun ten uit de geschiedenis van de prepareerkunst en de allernieuw ste opspuit- en plastinatietechnie- ken. Op de maandagen is het museum gesloten, zaterdags is het open van 13.30 - 17.00 uur en de ande re dagen van 10.00 -17.00 uur. Bryan Rodwell Op uitnodiging van de Zeeuwse Theater Orgel Stichting Middel burg bespeelt de Engelse orga nist Bryan Rodwell vrijdag 18 feburari vanaf 20 uur het Comp- ton theaterorgel in de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal. Bryan Rodwell studeerde theater orgel in de Odeon Cinema in Leeds en in het Gaumont Theater in Bradford. Als dienstplichtige kwam hij in 1947 bij de RAF. In deze tijd maakte hij zijn eerste radio-uitzendingen op het Möller- orgel bij de BBC. In Duitsland ge detacheerd deed Rodwell een aantal uitzendingen voor de NWDR op het 'Welte'-orgel in de radiostudio in Hamburg. Na zijn diensttijd keerde hij terug naar de BBC en Granada- theaters. Kort na de oprichting van Granada Television concen treerde Rodwell zich op het com poneren, arrangeren en dirigeren voor radio en tv. De laatste jaren is Rodwell vooral actief als gastorganist en verzorgt hij orgel demonstraties. Bertus Staigerpaip, een van Ne derlands meest populaire feest bands, zet zaterdag 26 februari de Zeelandhallen in Goes op z'n kop. In het voorprogramma staat het spraakmakende duo Sheshe, de dochters van Gert en Hermien Timmerman. De zaal is open van af 19.30 uur. Bertus Staigerpaip past, qua feestgehalte, in het rijtje Normaal, Pater Moeskroen en Rowwen Heze. Optredens van de band zijn een festijn van rock 'n roll, humor Zonneklep - Bij de politie in Vlis- singen is tussen 2 en 9 februari het volgende afgegeven: set au tostoelhoezen; bril met zonne klep; leesbril met pen; blauwe handschoen; pasje De Stormvo gel; portemonnee en pasje; au tosleutels Toyota; drie sleutelbossen, waaronder een Bertus Staigerpaip. en Brabantse fratsen en de acht jaar oude band heeft dan ook een indrukwekkende live-reputatie opgebouwd. In 1992 scoorde Bertus Staiger paip in de vaderlandse hitlijsten met het nummer 'Wij zijn de jon gens van de bouw'. Het werd de op een na best verkochte Neder landstalige single van het jaar. De hit werd voorafgegaan door de singles 'Rits', 'Had ik maar 'n vak geleerd' en 'Ik zat effe niet op te letten'. Onlangs verscheen van de band de nieuwste single, een parodie op de motorzaag van de Amerikaanse band Jackyl: 'Ik heb unne elektrische tanden borstel'. De zusjes Sheila en Sandra Tim merman vormen het duo Sheshe Het meeste opzien baarden de twee tot nu toe met een fotore portage in het mannenblad Play boy. Verder speelden de twee zich in de kijker door met hun ouders, het zangduo Gert en Her mien, Boney M te imiteren tijdens de Sterren Playbackshow van Henny Huisman. Tijdens hun op tredens brengen de zusjes een renertoire dat variëert van funk HORIZONTAAL: 1 bowl; 4 berin; 8 slug; 11 gazel; 13 nooil; 15 ik; 17 lee; 18 tor, 19 bij; 20 kom; 22 eng; 24 dan 25 kas; 26 kiel; 28 are; 30 does; 32 mens: 33 flank; 35 muis; 37 ar. 38 pon 40 ara; 42 SI.; 43 das; 44 KRO; 45 re; 47 ven; 49 alk; 51 te; 52 trio: 54 sloof; 57 Oran; 59 kolk; 61 Epe; 62 bluf; 63 ben; 64 rak; 66 ree; 68 mee; 70 Ir.; 71 nan 72 ven 74 II; 75 zijtak, 77 deken; 79 rood; 80 ka men 81 kuit. VERTIKAAL: 1 buik; 2 w.g.; 3 lal; 4 been; 5 el; 6 in; 7 nota; 8 sir, 9 TT; 10 grijs; 12 zeel; 14 oord; 16 koken 19 basis; 21 min; 23 gal; 24 den; 25 keu: 27 esp; 29 rat; 31 oma; 32 maart; 33 Frans: 34 karaf; 36 steen; 39 ode; 41 rol; 46 erker, 47 vol; 48 pop; 50 kol; 51 tafel; 53 ion; 55 lek; 56 oer, 58 rum; 60 krat: 62 beek: 63 bier, 65 arak; 67 ever, 69 elft; 71 nijd; 73 rek; 75 zo; 76 ka; 77 de; 78 nu. Winwoord: WATERSPIEGELING Directie Milieu en Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland geven op grond van artikel 6.1 van het Inrichtingen- en Vergunningenbesluit Wet milieubeheer kennis van de ontvangst op 2 februari 1994 van een melding ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieubeheer. De melding is ingediend door Hoechst Holland NV te Vlissingen en heeft betrekking op het vervangen van de ventilator voor het afzuigen van vaten in het afvalwater- station van de fosfordivisie door een nieuwe ventilator en het installeren van een wastoren en demister met kaarsenfilter om de afgezogen lucht en damp te reinigen, voordat deze naar de buitenlucht geëmitteerd worden. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 17 februari 1994 tot en met 16 maart 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Jan Rot. Schrijver en muzikant Jan Rot staat vrijdag 18 februari met zijn programma 'Rot is Liefde' in po dium 't Beest in Goes. Jan Rot maakte, na onder meer cd's, muziekprogramma's en co lumns, in 1992 zijn eerste thea terprogramma: 'Jan Rot gaat nooit uit elkaar'. Hierin liet de lan ge zanger zien waarom iemand liedjes schrijft en daarmee op een podium gaat staan. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne (artikel 3.44, lid 2 van de Algemene wet bestuurs recht) kennis van het volgende. Elf Atochem Vlissingen BV te Vlissingen heeft bij hen op 26 februari 1993 een aanvraag ingediend om actualise ring van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhin der voor de fabriek voor de productie van organotin- en organofosforverbindingen (Atochem). De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie H, nr. 519 en sectie M, nrs. 675 en 738. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunnin gen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 17 februari 1994 tot en met 16 maart 1994 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 18 februari 1994 tot en met 31 maart 1994 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden inge steld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben in gebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 1 april 1994 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene Wet Bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorzie ning moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg P&P E602 publiek bij hem thuis uit: zijn 'Kleine Paleis', nagebouwd op het podium van 't Beest. Behalve over een ontroerende stem, sfeervolle liedjes en verhalen, ge voel voor humor en natuurlijk Jo ris en Sonja (zijn gitaar en accordeon), blijkt Jan Rot ook te beschikken over het Zigeuner broertje met traan aan de muur, Jan Hanlo in de boekenkast, een stapel cd's van Roy Orbison tot de Zangeres Zonder Naam en een theekroes 'Mug' uit Enge land. Het programma begint om 46 42 24 67 57 71 21 38 49 53 44 30 47 25 3 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 speelgoed; 6 vruchtomhulsel; 12 wandelplaats; 14 afgod; 15 godsdienst; 17 tegenover; 18 drinkgerei; 20 niet parke ren; 21 pers. vnw.; 22 speelgoed; 24 traagloper; 27 erg; 28 vrg. ko ning; 30 aarde; 31 verzoek; 32 boom; 33 eerw. heer; 35 aansporing; ia ao 44 vlijtig; 46 pachter; 48 doorgang; 50 langspeelplaat; 52 lidw.; 53 voordat; 55 voorz.;56 It. rivier; 57 bijenhouder; 59 vorderen; 61 regel; 63 pl. op Ameland; 64 kwast; 66 labiaal; 67 titel; 68 benevole lector; 69 eikeschors; 70 niet even; 72 inhoudsmaat; 73 stel; 75 insekten- eter; 77 jurist; 78 beproefd. VERTIKAAL: 1 kapper; 2 voorz.; 3 schaakterm; 4 demon; 5 in orde; 7 riv. in Siberië; 8 akker; 9 vruchtenat; 10 ten laatste; 11 aandoenlijk; 13 kleur; 16 mogelijkheid; 18 grap; 19 tafelfles; 21 echtgenoot; 23 maanstand; 25 grondtoon; 26 dwarshout; 27 dieregeluid; 29 gebrek; 31 streek in Duitsl.; 34 huidmondje; 36 onbedekt; 38 berekening; 39 pl. op de Veluwe; 41 windrichting; 42 Europeaan; 45 insekt; 47 zuive re; 48 toespraak; 49 mantelpak; 51 vrucht; 54 pl. in Duitsl.; 56 steek; 58 vaartuig; 59 water in Friesl.; 60 neon; 62 oosterlengte; 64 vlak; 65 vignet; 68 uitroep; 71 snavel; 73 percent; 74 noot; 75 bijwoord; 76

de Faam | 1994 | | pagina 11