HE-CAflS tWaicZ&%& Pentury en Amrein produceren cd met Molukse traditionals rijles 4k MOTORRIJLES? Restjes middeleeuwen 3 scs SCS JAARITEM 1994 DE KOEDOE JONGSTE WATERSCHAPSKANDIDATEN ZOEKEN BALANS Over drie weken worden op Walcheren nieuwe waterschapsbestuurders gekozen. Voor alle vijf categorieën die in het waterschap zijn verte genwoordigd, hebben zich, verrassend genoeg, voldoende kandidaten opgegeven. Guus Ga briêlse (22) en Ricky Va neveld (22) hebben zich ook bij de lijstopstellers gemeld. „Een aantal wa terschapsbestuurders loopt met oogkleppen op. Ik denk dat wij daar als neutrale partij balans in kunnen brengen." PZC WEEKBLADEN Fascinatie Fusie Met Pen Boer Verkeerstermiddelen bent u beter af! Mi Het Middelburgs Theater speelt 'Een bijzonder prettig vergezicht' van Paul Haenen. Een stuk in een stuk zonder typetjes als Margreet Dolman. Zo'n tachtig bezoekers bevolkten afgelopen maandagochtend de PZC-kantine in Vlissingen. Ze waren gekomen om blij te maken of blij gemaakt te worden, een gevolg van de Valentijnsactie van de PZC- Weekbladen. Het Middelburgse uitzendbureau Ecco kreeg een kwaliteitscertificeet nadat het door onderzoekers flink onder de loep was genomen. (2) Waterpeil Op initiatief van - wie anders dan - Jim Pentury komt een cd uit met louter Molukse muziek van Zeeuwse bodem. Het idee ontstond nadat Molukse muzikan ten op Nieuwjaarsdag hadden gespeeld voor Om roep Zeeland. Pentury ontdekte na die uitzending dat ook anderen gevoelig zijn voor Molukse traditionals, de Lagu-Lagu. Omroep Zeeland-technicus Lex Am- rein was onmiddellijk te porren om de Middelburger met raad en daad bij te staan en de produktie van de cd op zich te nemen. Muziek belangrijk Swarovskj Collectors Society SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 94e JAARGANG NUMMER 6 'De meeste bestuurders hebben oogkleppen op' door Liesbet Mallekoote Ondanks de onverwacht grote belangstelling die bleek te bestaan bij het opstellen van de kandidatenlijsten, op dins dag 18 januari, zal op 2 maart pas echt blijken in welke mate het waterschap leeft onder de inwoners van Walcheren. Het huidige bestuur heeft zich met een verkiezingskrant en een aantal voorlichtingsbijeen komsten even in de kijker gespeeld, maar of dat iets ver andert aan het traditioneel la ge opkomstpercentage - tien procent - blijft afwachten. Wat drijft twee studenten uit Mid delburg er toe zich beschik baar te stellen voor een NIEUW IN MIDDELBURG AUTO HIFI AUTO ALARM AUTO TELEFOON INBOUW STATION KLEIN VLAANDEREN 91-93 MIDpElWRG Tft. QUQO- mW Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 Ricky Vaneveld (links) en Guus Gabriêlse denken binnen het waterschap als bemiddelaar te kunnen optreden. functie die op z'n minst als onopvallend kan worden ge kwalificeerd? „Ik vond de oproep in de verkie zingskrant van het waterschap heel uitnodigend," vertelt Guus Gabriêlse, die als nummer acht geplaatst is op de lijst van ingeze tenen. „En ik denk dat ik de inge zetenen van Walcheren iets te bieden heb. Dit jaar kunnen voor het eerst de inwoners zelf hun stem uitbrengen. Vroeger was het waterschap vooral een aan gelegenheid voor landbouwers. Kandidaten voor de boeren verte genwoordigen voor honderd pro cent de belangen van de landbouw. Ze denken sectoraal. Ik denk dat ik neutraal ben, inte graal denk en objectiever kan oordelen." Ricky Vaneveld valt Gabriêlse bij: „In het waterschap heb je nu twee partijen, twee uitersten: de boeren en de milieubeweging. Beide lopen met oogkleppen op, denken alleen aan hun eigen be lang. Dat is ook logisch: de land bouwer voelt zich bedreigd door het milieu en het milieu wordt be dreigd door de landbouw." Vane veld, die - toepasselijk - hydrogie (waterbeheer) studeert aan de In ternationale Agrarische Hoge school Larenstein in Velp, zegt zijn hele leven al gefascineerd te zijn door het water. „Via een ken nis heb ik in 1989 stage kunnen lopen bij het waterschap en heb ik gezien wat het doet. Ik denk dat het een goede zaak is als meer mensen dat begrijpen." Va neveld is kandidaat nummer der tien („..of veertien, dat weet ik niet precies..") voor de categorie eigenaren gebouwd. „Al voordat ik zelf dacht dat ik me kandidaat wilde stellen, hebben kennissen mij voorgedragen. Ik voelde me wel gevleid." Gabriêlse, student aquatische ecotechnologie (integraal water beheer, ook dat hoeft niet te ver bazen) aan de Hogeschool Zeeland, is voorgedragen door vrienden en familie. Naast een daadwerkelijk beleid dat hij zou willen uitvoeren, heeft hij nog een tweede, persoonlijker motief om zich verkiesbaar te stellen voor het waterschapsbestuur. „Bestuursfuncties doen het altijd goed bij sollicitaties. Bovendien wil ik na mijn afstuderen het ma nagement in, dus kan ik in het waterschap ervaring opdoen." Beide aspirant-waterbeheerders hebben een ongeveer even grote kans om ook daadwerkelijk in het waterschapsbestuur gekozen te worden: de categorie ingezete nen telt dertien zetels en 39 kan didaten; de eigenaren gebouwd krijgen zes zetels en daarvoor hebben zich twintig personen ge meld. Hoofdthema in het 'verkie zingsprogramma' van zowel Gabriêlse als Vaneveld is 'balans'. „Met een paar gelijkgestemden, met een brede achterban als de ingezetenen van Walcheren, kun nen we een neutraal groepje vor men dat een balans probeert te vinden tussen de verschillende belangen," meent Gabriêlse. „Want het water heeft vele func ties, zoals afwatering, lozing (eventueel), recreatie en het is onvermijdelijk dat die botsen. Mijn 'slogan' is 'water in balans': probeer al die belangen af te we gen en er een evenwicht in te vinden." kun je die positie als bemiddelaar niet volhouden. De meeste bestuurders van het waterschap zitten er bovendien al heel lang. Die weten precies hoe het werkt. Als wij beiden gekozen worden, hebben we steun aan elkaar. We hebben een groot aantal dezelfde opvattingen en vanuit onze ach terban zijn er geen duidelijke ge schilpunten." Al zeggen ze het niet met zoveel woorden, de twee lijken toch het meest onder de indruk van de vertegenwoordigers van de cate gorie eigenaren ongebouwd: de landbouw. „Het landbouwschap en de boerenvakbond vormen een machtig orgaan binnen het waterschap," zegt Gabriêlse. „Nu de ingezetenen rechtstreeks wor den gekozen en dertien zetels krijgen, zijn de boeren bang om hun van oudsher sterke positie te verliezen. Daarom hebben zij voor de diverse categorieën een aantal kandidaten aangewezen. Op de kandidatenlijst van de ingezete nen staan dan ook veel boeren." Vaneveld: „Daar hebben ze na tuurlijk ook het volste recht toe, want landbouwers zijn ook inge zetenen van Walcheren. Die cate gorie is sowieso een vergaarbak. Er zitten ook veel mensen uit de milieubeweging in." Als Gabriêlse en Vaneveld in het waterschapsbestuur worden ge kozen, kan hun carriere aldaar van korte duur zijn. Het is de be doeling dat de algemene verga deringen van de waterschappen Tholen, Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren zich vandaag uitspreken over een fusie-voorstel, opgesteld door een Stuurgroep Onderzoek Fusie Waterschappen. Indien de fusie door gaat, en geen van bei de kandidaten twijfelt daaraan, zal het waterschap Midden en Noord-Zeeland na 1 januari 1996 een stuk minder bestuurders no dig hebben. Vaneveld vindt de fusie 'in princi pe niet positief'. „Maar er zitten wel positieve kanten aan. Ik ben alleen bang dat een gefuseerd waterschap zal verzanden in een ambtelijk geheel. Een kleiner wa terschap is slagvaardiger. Ik heb stage gelopen bij het ministerie van landbouw en visserij en daar heb ik gezien hoe traag en log een dergelijk apparaat kan wer ken. Daar deden drie mensen het werk van één." Gabriêlse ziet meer voor- dan na delen in een fusie. „Een groter waterschap kan efficiënter wer ken en dat betekent een kosten besparing voor de ingezetenen." Vaneveld kaatst terug: „De inwo ners van Walcheren zullen door de fusie tien procent meer lasten betalen." Gabriêlse: „Dat is een drempel waar we even overheen moeten. De stap naar de fusie kost geld, tarieven moeten wor den gelijk gesteld en dergelijke. Maar daarna zal de stijging min der snel gaan dan tot nu toe Tus sen 1991 en 1994 zijn de lasten per vervuilingseenheid gestegen van 48 naar 85 gulden. Met een efficiënter apparaat, bundeling van kennis en diensten, levert een gefuseerd waterschap op de langere termijn voordelen op." In zijn 'verkiezingsprogramma' belooft Gabriêlse zijn kiezers te proberen het water weer in ba lans te brengen, zonder grote ver hogingen van de waterschapsbelasting. In zijn voorlichtingspraatje van 18 no vember sprak dijkgraaf Schorer echter over de enorme opdrach ten waar het nieuwe water schapsbestuur de komende vier jaar mee te kampen krijgt (redden van het 'hangende strand' bij Vlissingen en Westkapelle, verbe tering van de afvalwaterzuivering bij Ritthem) ên wat het grote pro bleem daarbij is: gebrek aan geld. „Het waterschap heeft in de ko mende jaren inderdaad veel geld nodig," erkent Gabriêlse. „En dat moet je tegenover de kiezers ver antwoorden. Daarom moet je de mensen die nog niet vertrouwd zijn met het werk van het water schap inzicht geven in wat het schap doet. In Sint Laurens bij voorbeeld zijn alleen de landbou wers betrokken bij het waterschap. De rest heeft zoiets van 'het zal wel'. Maar het water schap zorgt er wel voor dat we hier kunnen blijven wonen. Dat we geen natte voeten krijgen, maar wel schoon water hebben. Meer naar buiten treden zoals het waterschap nu voor de verkiezin gen doet, dat is een goede zaak." Vaneveld: „Want een nieuwe dijk, door het waterschap aangelegd, die ziet iedereen liggen. Schoon water is minder duidelijk. Maar mensen moeten er wel voor be talen. Als je meer voorlichting geeft, zien de mensen de zin in van belasting betalen. Maar er moet wel wat evenredigs tegen over staan." „De financiële ba lans," vult Gabriêlse aan. praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dal uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om! 9 FEBRUARI 1994 Onder de middeleeuwse invloe den op het Zeeuws zijn onder an dere de volgende verschijnselen te rekenen: het wegvallen van de f in hoofd ('ööd') en dust in plaats van durfde. Het bij een groter woord trekken van kleine woordjes komt ook zowel in het middelnederlands als in het Zeeuws voor: sa we ('t zal wel), bej zot (ben je gek), gae nog a (dat gaat nogal), tèk nie geziee (dat heb ik niet gezien). Ook het toevoegen van een extra woord (als of dat) om te benadrukken dat woorden zoals 'die', 'hoe' en 'waar' als voegwoorden gebruikt worden, komt in beide voor. Enkele Zeeuwse voorbeelden zijn: 'Weet jie waer as dien weunt? Dien vent die as z'n wuuf slaet'. en 'Ik wete nie 'oe a'k er moe komme'. Ook de eu- klanken in plaats van de o kwa men in de middeleeuwen alge mener voor in de dialecten aan de kust. Wat in het Hollands ver loren ging, bleef in het Zeeuws: zeumer, beuter, meulen, weune, zeule (zool) en 'eunienk (honing). Maar in Walcheren is de eu ver dwenen uit 'konieng' en 'kööne- hinne' (koningin). Misschien uit eerbied voor de hoge functie Dat zou best kunnen. Ik ken mensen die de 'eu' in een heel gewone Walcherse achternaam in één geval als oo uitspreken (zo wordt die naam ook geschreven). Namelijk wanneer ze het hebben over een zeker bedrijf waar zij zelf hun brood verdienen: zo heeft de status van de werkgever in kwestie er blijkbaar toe geleid dat zijn achternaam niet langer 'plat Walchers' uitgesproken mag worden. Jan Zwemer De twee studenten denken vol doende kennis te hebben om daadwerkelijk de diverse belan gen te kunnen afwegen. Voor een groot deel is die kennis ver gaard tijdens jaren van studie en stages en voor een deel uit per soonlijke achtergrond. „Ik kom uit Sint Laurens," vertelt Gabriêl se. „Ik ben opgegroeid op het platteland en heb familie die boer is. Uit die tijd heb ik ook nog ban den met het waterschap, dat tra ditioneel werd beheerst door het landbouwschap." Ook Vaneveld zegt de problemen van de land bouw te kennen, dankzij een sta ge die hij ooit liep bij een boerenbedrijf. „Neem het waterpeil," begint Va neveld. „Een probleem voor de toekomst is de toenemende ver- zilting van het water. Hoe lager het waterpeil, hoe brakker het water. De landbouw wil het liefst een steeds lager peil, de milieu beweging wil juist meer water. Het is de vraag of iedereen zich realiseert wat het probleem van de verzilting inhoudt. De boeren zitten namelijk ook niet te wach ten op brak water. Wij hebben er de opleiding voor om te kijken wat er in dat water zit." Zijn collega-kandidaat valt hem bij. „Daarom reken ik per verga dering, zo'n zes of zeven keer per jaar, minstens een dag voorberei dingstijd. Het is belangrijk dat we precies weten waarover we pra ten en dat we met argumenten komen die steekhouden, anders Ook dit jaar snel en voordelig met uw krant naar de Huishoud beurs. Keuze uit 7 reisdata waaronder een paar met extra opstapschema. Wie trouwens nog mee wil naar Utrechtse heuvelrug (17 februari) moet niet te lang meer wachten met boeken. Aan de cd werken vier groepen mee en voor Rudy de Queljoe, die met zijn Bintang Maluku Band op 8 januari in de Kloveniersdoelen concerteerde, wordt nog een plaats gezocht. De groepen zijn: de Salamony Sisters uit Middel burg, Matipa, de Jong Ambon House Band en de muziek- en zanggroep onder leiding van me vrouw L. Matitaputty. Volgens Pentury mag de uit Middelburg afkomstige De Queljoe, onder meer bekend als gitarist van Brainbox, Vitesse en Massada, niet ontbreken op deze Zeeuwse produktie. Muziek is enorm belangrijk voor Molukkers. „Ik kan me geen le ven zonder muziek voorstellen", zegt Jim Pentury die ook als voetballer furore maakte in het eerste van Middelburg, Oostka- pelle en Jong Ambon. „Dat merk je onder meer als je een uit wedstrijd speelt. Bij Jong Ambon had altijd wel iemand een bandje bij zich dat hij in de auto wilde la ten afspelen als we een uit wedstrijd hadden. Bij de andere clubs was dat anders. Niet min der", benadrukt hij, „maar anders". Met de cd beoogt Pentury te „voorkomen dat de Molukse tra ditionals verloren gaan en zorgen dat ze bekend worden bij een breder publiek. Zeg maar de pro motie van de Molukse cultuur. Voor mij is het uiting geven aan je gevoel. Nee", zegt hij, „het is ze ker geen kwestie van verwaaide nostalgie nieuw leven inblazen. Als je het namelijk niet doet, blijft de muziek in je eigen kringetje hangen. Op Molukse feesten en bruiloften wordt de Lagu- Lagumuziek uiteraard gespeeld. Maar ook anderen kunnen er van genieten. Dat weet ik na de uit zending op Nieuwjaarsdag op Omroep Zeeland en na het con- i Jim Pentury (met pet) en Lex Amrein. cert van Bintang Maluku Band in de Kloveniersdoelen". Technicus Lex Amrein en Jim Pentury hebben een vast traject samengesteld om concreet aan de slag te kunnen. Voor de deel nemende groepen is een repeti tieschema opgesteld. Als alle groepen klaar zijn, wordt een mastertape gemaakt. Ondertus sen gaat Pentury op stap, op zoek naar sponsors en subsidies. „Ik reken er op", denkt hij, „om rond half mei klaar te zijn. Maar let wel: het is geen commercieel project. Als we geld over hebben, maken we een nieuwe cd met weer andere nummers. Dankzij de inbreng van Lex kan het een zeer professioneel niveau krijgen. Dat is trouwens ook ons streven. Professioneel en traditioneel, la ten horen wat onze Molukse cul tuur aan muziek te bieden heeft".

de Faam | 1994 | | pagina 1