225 jaar Zeeuws Genootschap tentoongesteld in Vlissingen Trees Verwilligen werft voor schildervakanties Pater Moeskroen in De Stenge Suitecaseful of Blues treed op in De Piek Ierse traditie in Razzmatazz 27 JANUARI T/M 2 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND De eerste decennia van het Zeeuws Genootschap staan nog tot en met 10 april tentoongesteld in het Stedelijk Museum Vlissingen, de stad waar het geleerde gezelschap zijn eerste bijeenkomsten hield. Onder invloed van de kunstenaar Ronald Mullié ontstaat er een historische benadering in combinatie met heden daagse kunst. Trees Verwilligen is druk in de weer om deelnemers te werven voor haar schildervakanties. De Middel burgse doet dat al voor de elfde keer. En steeds met succes, zegt ze. Voor dit jaar heeft de beeldende kunstenares reizen naar Bourgondië in Frankrijk en de Belgische Ardennen op het programma staan. „Om de schilderkunst te dienen", meldt ze. Korte cursussen Vlissingse barbershoppers bestaan tien jaar ÏM 26 januari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 üiï is» nu m m m m m Het genootschap bestaat dit jaar 225 jaar. Van 1769 tot 1801 vond het onderdak in Vlissingen, daarna verhuisde het naar Middelburg waar nu nog wetenschappelijke activi teiten worden gehouden. De expositie moet laten zien dat het genootschap altijd een confrontatie met het heden is aangegaan. De expositie bestaat uit drie on derdelen. In een centrale ruimte wordt een tijdsbeeld gegeven van Vlissingen aan het eind van de achttiende eeuw, met aandacht voor de oprichters van het ge nootschap. De (Zeeuwse) kunstenaar Ronald Mullié heeft een actuele interpretatie ge maakt van het genootschap en in een andere ruimte wordt inge gaan op de historie van het feno meen uit de achttiende eeuw. Het Koninklijk Zeeuws Genoot schap ontstond in de tijd van de verlichting, de wetenschap was onder die invloed meer praktisch ingesteld. De wetenschappers trachtten met hun kennis de sa menleving te verbeteren. Vlissin gen was in die periode middelpunt van het culturele le ven in Zeeland. Om een voor beeld te noemen: in die ambiance had zich een literaire traditie ont popt waarop de familie van Betje Wolf een stempel drukte. Ook ontstond er een leesgezelschap van hoog niveau, opgericht door onder anderen de reder Guepin en de arts Gallandat. Dat Fran- sche Leesgezelschap legde feite lijk de basis voor het latere Zeeuws Genootschap. Tot 1801 was het gevestigd op diverse plaatsen, onder meer het Groote Heerenlogement waar nu het Gemeente-archief onderdak heeft. De expositie besteedt aan dacht aan de lokaties. Leden van het genootschap wa ren artsen, dominees, reders, le den van stads- en provincie bestuur. Omdat de meesten re delijk bemiddeld waren droegen ze via contributies bij aan de in standhouding van het gezel schap. Van veel leden van toen zijn portretten bewaard en is be kend waar ze woonden. Want be halve een bijdrage via contributie aan het genootschap bepaalde ook de wijze waarop de leden woonden hun status. Ronald Mullié heeft zich bij de sa menstelling van de tentoonstel ling op dat onderwerp gericht, onder meer een achttiende eeuwse tuinaanleg is er te zien. De combinatie van hedendaagse kunst en een historische benade ring leidt tot een boeiende pre sentatie van een levend instituut, verwoordt W. Weber van het Ste delijk Museum de indruk die hij heeft van de expositie. „De be zoeker wordt geconfronteerd met een dialoog tussen heden en ver leden. Het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap komt daarin naar voren als een instituut dat in haar tijd staat. Het heeft in de jaren van zijn bestaan altijd de confron tatie met het heden aangegaan. De kwalificatie stoffig is hierbij zeker niet van toepassing", aldus Weber. Overigens is er vanaf 29 april van Mullié een expositie te zien in Bellamy 19, eveneens gevestigd in het Stedelijk Museum. De ten toonstelling past in het kader van een reeks die de hedendaagse kunst behandelen. Zijn opvatting over kunst is onder meer dat je niet hoeft te schilderen wat je ziet, dat is er namelijk al. In 1768 werd naar voorbeeld van de Hollandse Maatschappij der Weteschappen in Haarlem het Genootschap ter bevordering van Nuttige Kunsten en Wetenschap pen opgericht. Door de belang stelling van ook veel mensen van buiten Vlissingen, ontstond op 25 januari 1769 het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen. De band Suitcaseful of Blues grossiert zaterdag 29 januari in stokoude semi-akoestische blues in De Piek in Vlissingen. Het op treden begint om 22 uur. Suitcaseful of Blues is een Zeeuwse driemansformatie. De bandleden Sjef Hermans, Theo de Koning en Geert de Heer ma ken deel uit van Champagne Charley. Eerder traden ze op in het voorprogramma van Grandpa Nicks Blues Band. Ook dat ge beurde in De Piek. Ze imponeer den toen zo, dat De Piek ze heeft uitgenodigd voor een zelfstandig en langer optreden. De eerste reis naar Bourgondië staat voor 19 juni op het pro gramma en de tweede trip heeft de Ardennen als doel. Die staat vanaf 13 augustus geboekt in de agenda van Verwilligen. Beide kunstuitstapjes duren een week. Volgens Trees Verwilligen roepen veel mensen a en o als ze over haar initiatief horen. „Maar het is er ook altijd gezellig", zegt de vrouw die altijd graag mensen om zich heen heeft. En ze weet zeker dat als ze meer aan p.r. zou doen er nog meer schilders al of niet gevorderd zouden inschrijven voor deelname. Trees Verwilligen werd enige ja ren geleden bekend dankzij de kalenders die ze tekende voor grotere bedrijven. Die van Dow en van de toenmalige PZEM zijn voorbeelden. Ook geeft ze regel matig lessen in Middelburg aan kleindere groepen en exposeert ze haar schilderwerk. De deelnemers - zo meldt ze - hoéven niet persé van de hoed en de rand te weten als het om schilderkunst gaat. „De meeste mensen weten al het een en an der", legt ze uit. „Maar regelma tig komen ook mensen mee die het wel eens willen proberen. In de serene rust van de streek waar we zitten krijgen die men sen vaak echt de smaak te pak ken en gaan terug thuis meteen aan de slag om meer te leren. Voordat Verwilligen besluit met haar cursisten naar een gebied te trekken heeft ze het goed bestu deerd. Rust en ruimte alsook oogstrelende projecten zijn voor waarden. Zo vindt ze zelf dat de Belgische Ardennen steeds weer nieuwe verrassingen herbergen en het middeleeuws stadje in Bourgondië heeft ook al van alles in petto om de schilder te ver rukken. Trees Verwilligen. Net als Rowwen Heze moet de band Pater Moeskroen De Sten- ge in Heinkenszand in een dam pende feestmassa veranderen. Dat moet op vrijdag 4 februari gebeuren. Voor de Zeeuwse in breng zorgt de groep Surrender. Het concert begint om 20.30 uur. Pater Moeskroen werd in 1985 opgericht. De leden volgden toen allen een opleiding tot muziek- therapeut in Amersfoort. In 1988 had de formatie succes met Pater Moeskroen. Suitecaseful of Blues. Het Instituut Kunstzinnige Vor ming Vlissingen heeft vanaf 7 fe bruari een aantal kortlopende cursussen op het programma staan. Het aanbod bestaat uit te kenen en schilderen, textiele werkvormen, fotografie, videao, kunstbeschouwing, literatuur, creatief schrijven, workshop ca- poeira en okido yoga. De cursussen worden voorname lijk gegeven in het KVV-gebouw aan de Min. Lelystraat en in het gebouw van Kunstzinnige Vor ming Vlissingen aan de Braamstraat in Oost-Souburg. In een cursuskrant vermeldt KW alles over de bijzonderheden van en rond de cursussen. De krant is te bestellen bij de Culturele Raad in Vlissingen. Razzmatazz in Oost-Souburg maakt zaterdag 29 januari het podium vrij voor The Mcpeake Family, een Ierse folkgroep uit Belfast. De muzikale staat van dienst van deze familie gaat te rug naar de vorige eeuw, het was toen een levende legende. The Mc Peakes hebben voor de leren dezelfde betekenis als The Dubliners of The Clancy Bros. Ze traden op tijdens talrijke grote festivals. Ook in het voor hun verre buitenland worden ze regel matig gevraagd en terugge vraagd. Pipes, whistles, bouzouki, banjo en bodhran zijn de vanzelfsprekedne instrumen ten die worden bespeeld. DONDERDAG 27 JANUARI Toneelstuk, 'Claire Obscure', Stadsschouwburg, Middelburg, aanvang 20 uur. Drie kandidaten van het Amster dams Kleinkunstfestival, Arse naaltheater, Vlissingen, aanvang 20.30 uur. VRIJDAG 28 JANUARI Uitvoering door 'Oefening en Uit spanning', Blokhuis, Kattendijke, aanvang 19.30 uur. Tilly Meijeren speelt Shirley Va- lentijn, Vestzaktheater, Vlissin gen, aanvang 20.30 uur. Cabaret 'Niet uit het raam', met 'Uitverkorenen', Stadsschouw burg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Dubbelconcert, Du Driefstang (demo-presentatie) en Van O Co, Jongerencentrum 'De Klomp', Ovezande, aanvang 21.30 uur. Zeeuwse formatie 'Bone-Child', Jongerencentrum Midgard, Mid delburg, aanvang 22 uur. GOES Roodkapje. Dat werd een gouden plaat. Ook met de daaropvolgen de single Hela Hola kwamen de muziektherapeuten in de top tien. Eind 1993 hebben ze weer een hit, 'Kom maar binnen'. Die single staat in de Mega top vijftig. De Zeeuwse band Surrender staat in het voorprogramma. On langs bracht deze band een cd uit onder de titel Oans bin de Zeeu wen. De leden omschrijven hun muziek als dialectrock. Kaarten voor dit concert zijn on der meer verkrijgbaar bij de VVV's en X-Ray. Zeeuwse band 'Cartouche', Cosmo-theater, Vlissingen, aan vang 22 uur. ZATERDAG 29 JANUARI Poppentheater Parabel, Pop penspel: 'Het ezeltje'. Imkerij Poppendamme, Grijpskerke, aan vang 14 uur. Poppentheater Sim Bolus, Voor stelling: 'De koning is bloot, leve de koning'. Ambachtscentrum, Goes, aanvang 14.30 uur. Winterconcert, fanfare 'Adven- do'. De Griffioen, Wolphaarsdijk, aanvang 19.30 uur. Barbershop Festival, Sea Sound Singers (dames)en het Coastline Chorus (heren). Stadsschouw burg, Middelburg, aanvang 20 uur. Toneelgroep 'Platogo' speelt 'Ho tel op stelten'. Prins van Oranje, Goes, aanvang 20 uur. Tilly Meijeren speelt Shirley Va- lentijn. Vestzaktheater, Vlissin gen, aanvang 20.30 uur. Geoffrey Madge speelt de Gold berg Variationen van J.S. Bach, Kloveniersdoelen, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Ierse muziekgroep 'The McPeake Family', Razzmatazz, Oost- Souburg, aanvang 21 uur. A suitcase full of blues (akoesti sche blues). Jongerencentrum De Piek, Vlissingen, aanvang 22 uur. Nieuw-Zeelandse groep 'The Ca ke Kitchen', in het voorprogram ma: 'Birdskin, 't Beest, Goes, aanvang 22 uur. ZONDAG 30 JANUARI Koffieconcert, Ellen Heimus en Janine Abbas, Lunchcafé, Goes, aanvang 12 uur. 'Double Flute, Double Fun' met Ellen Helmus en Janine Abbas, Benedenfoyer Stadsschouwburg, Middelburg, aanvang 15.30 uur. DINSDAG 1 FEBRUARI Carillonbespeling, Sjoerd Tam- minga. Grote Kerk, Goes, aan vang 13.30 uur. Jamsessie, Frapo's, Bellamypark, Vlissingen, aanvang 22 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI Toneegroep 'De Kameleon' speelt het blijspel 'Gezelschap gevraagd', Bachten Komme, Vlis singen, aanvang 14 uur. 'Nu sijt wellecome' (comedie). Stadsschouwburg, Middelburg, aanvang 20 uur. De Vlissingse barbershopkoren Sea Sound Singers (dames) en Coast Line Chorus (heren) vieren hun tienjarig bestaan. Ze doen dat met een concert in de Mid delburgse Stadsschouwburg op zaterdag 29 januari. Behalve de jubilerende koren ko men enkele kwartetten naar Mid delburg en ook het Scheldeloodsenkoor zet het feest luister bij. Zoals bekend hebben de Vlissingers zowel nationaal als internationaal reeds vele lauwe ren verdiend. V.d Spiegelstraat. Ford Ad Hoe, kunstmanifestatie door 'Trechter 5'. Oosterscheldeziekenhuis, Marijke Geertvliet, textielschilderijen. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, 'Van gesloten bolwerk tot open stad', expositie over 4 eeuwen veranderingen in en rond Goes. Galerie van den Berge, Ben Oostrum, 'Angewandte Ornamentik', Ben Oostrum is.m. Geer Pouls, 'Vazen', Aad Kroll, 'Small Objects of Disire'. Galerie 'Mi Parti', Multiple Choises', tentoonstelling over hoeden en hoe- denspelden. Luchcafé Stadhuis, Rie Baauw, olie verven, geopend di. t/m za. 9-18 u.. Délifrance, Lange Kerkstraat 21, Co Coppoolse, balletfoto's. Lunchcafé 'De Bult', Gasthuisstraat 22, Toon Stobbélaer, aquarellen Gezondheidscentrum Magnolia, Jac. Smolders, olieverfschilderijen. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop- Steendijk, aquarellen en portretten, geopend ma t/m za. v.a. 10 u„ zo. v.a. 17 u.. KATTENDIJKE Galerie Nona, llona Schmit, naï-ve schilderijen, UiS Zö/ner-Krumne, sie raden, geopend za. van 14-17 u.. Galerie Bekenes, A lie Bekenes, olie- verven, aquarellen en pastels. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Maurice Gath en Sarika Gath, tekeningen, aquarel len, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Ri chardson, Hologrammen, geopend ma, t/m za van 10.30-17.30 u. Galerie Willem Vader, (L. Noordstraat 56), schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel. Groot Mede 66, 01180-16323, staal- en touw plastieken, geopend na tel. af spraak. Wandelkerk Lange Jan. tentoonstel ling over kerken in Middelburg. Zeeuwse Bibliotheek, Ko de Jonge, 'arts/start'. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Neder- hand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Delta Nutsbedrijven, Rian Krull, schil derijen. Galerie 'Het Gouden Briefke', Dan Meaux, olieverf en monotypes, Tine ke v.d. Broek, keramiek, drijfschalen, otters, kikkers op vazen en schalen, Louis Goulmy, houten schalen, Ludmi- la Kalmaeva, ikonen. (t/m 29 januari) Stichting Creatief Centrum 'Artico', Noordweg 5, portretten, levensgrote beelden en bronzen uit eigen atelier. Rabobank, Lange Geere 3, Michelle Kerkhove, tekeningen. Galerie "t Haentje te Paart', Span jaardstraat 19, Renee Mink, beeld houwwerken, aquarellen gemengde technieken, geopend do. t/m zo. 14-16.30 u. De Vleeshal, Rob Birza, 'Real', instal latie, geopend di. t/m zo. 13-17 u. Multi Colour. Frans Bliek, olieverf schilderijen, stillevens en twee aqua rellen. Zeeuwse Bibliotheek. 'Alcohol, denk meer over minder' en Jubileumexpo sitie docenten MIKV. Concertzaal, Singelstraat 13, Marijke Visser, 15 olieverfschilderijen. ABN-AMRO bank. Markt 7. Chris van Drunen, olieverf en aquarel. Het Middelburgs Koffiehuis, Lange- viele 61, Jopie Steijn, olieverfschilde rijen en aquarellen. SPD-Zeeland, Singelstraat 9-11, kunstwerken van mensen met een verstandelijke handicap. Kuiperspoort 22, Jan Zembsch, 'amor omnia vincit', geopend di. t/m za. 13-17 u. (vanaf 29 januari). NEELTJE JANS Delta Expo. wisselexpositie: Carto grafie, van en over kaarten. Winde nergie. tentoonstelling windenergie, dagelijks geopend van 10-17 u.. OOSTKAPELLE Green White Hotel, buitenplaats le- penoord, Olga Westrate, keramiek, Ko van Driel, beelden. OOST-SOUBURG Bibliotheek, Fotoclub 'De Schelde', fototentoonstelling (t/m 29 januari). Verzorgingshuis De Zoute Viever, Marianne MathUde, schilderijen, W.J. Phaff, bronzen beeldjes, ge- opend tijdens kantooruren. VEERE DONDERDAG 27 JANUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 20 uur. Alhambra Vlissingen II, Heaven and Earth 20 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: Men in Tights 20 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Ad- dams Family 2' 20 uur. Grand Theater Goes, Hard Tar get 20 uur. 't Beest Goes, The Bad Lieute nant 20.30 uur. VRIJDAG 28 JANUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, Bee- thovens 2nd 19 uur en Heaven and Earth 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: men in Tights 19 uur 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Ad- dams Family 2' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, Sleepless in Seatlle 19 uur en Hard Target 21.30 uur. 't Beest Goes, The Bad Lieute nant 20.30 uur. ZATERDAG 29 JANUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, Bee- thovens 2nd 14 en 19 uur. Hea ven and Earth, 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: men in Tights 14, 19 uur en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Ad- dams Family 2' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, Sleepless in Seatlle 19 uur Hard Target 21.30 uur. ZONDAG 30 JANUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, Bee- thovens 2nd 14 en 19 uur. Hea ven and Earth 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: Men in Tights 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, Ad- dams Family 2 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, Sleepless in Seattle 19 uur. Hard Target 21.30 uur. MAANDAG 31 JANUARI Alhambra Vlissingen I, Demoli tion Man 20 uur. Alhambra Vlissingen II, Heaven and Earth 20 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: men in Tights 20 uur. Alhambra Vlissingen IV, Ad- dams Family 2 20 uur. Grand Theater Goes, Hard Tar get 20 uur. DINSDAG 1 FEBRUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 20 uur. Alhambra Vlissingen II, Heaven and Earth 20 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: men in Tights 20 uur. Alhambra Vlissingen IV, Ad- dams Family 2 20 uur. Grand Theater Goes, Hard Tar get 20 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI Alhambra Vlissingen I, 'Demo lition Man' 14 en 20 uur. Alhambra Vlissingen II, Bee- thovens 2nd 14 uur. Heaven and Earth 20 uur. Alhambra Vlissingen III, Robin Hood: men in Tights 14 en 20 uur. Alhambra Vlissingen IV, Ad- dams Family 2 20 uur. Grand Theater Goes, Aladdin 14 uur. Hard Target 20 uur. Gemeente archief Veere, (Markt 5), Veerse verleden, De gilden, archief- stukken, geop. ma. t/m za. 12-17 u. VLISSINGEN Iguana, (Bellamypark 35), Levende reptielen, amfibieën en insekten, ge opend ma. t/m zo. van 14-17.30 u. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Milieu-Educatie-Centrum 'de Kloek', 'De laatste der hanekammen'. Notariskantoor Mr. A.J. Sauer, Loes Müller-Kouwe, schilderijen (t/m 31 januari). Stadhuishal, Julia Benicewicz, ma t/m vr 9-17 u. Ziekenhuis Walcheren, 'Rondom het ouder worden', {t/m 28 januari). Podium 2x2 kwadraat. Lange Zelke 91, Ursula Troost, 'Euro Packer', ge opend wo. t/m vr. 12-17 u. en do. 18-20 u. Openbare Bibliotheek, foto's over Po litieke Moorden en 'Verdwijningen', van Amnesty International. Bellamy 19, Ronald Mullié, zonder ti tel (ultramarijn), vanaf 29 januari. Stedelijk Museum, 225 jaar Konink lijk Zeeuws Genootschap, ma t/m vr 10 -17 u, za en zo 13-17 u. Buurthuis Aldegonde Westerzicht, zaterdag 29 januari, textielschilderen. ZATERDAG 29 JANUARI Alhambra Vlissingen IV, 'Alad din' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Aladdin' 14 uur. ZONDAG 30 JANUARI Alhambra Vlissingen I Bingo 14 uur Alhambra Vlissingen IV, 'Alad din' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Aladdin' 14 uur. MAANDAG 31 JANUARI 'De Schelp' Domburg, 'Teken- filmfestival' 19 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI Alhambra Vlissingen IV, 'Alad din' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Aladdin' pil de funluNlische, feestelijke, overdonderende nieuwe Disney! hippe animatie actie-thriller! I

de Faam | 1994 | | pagina 9